c het koud wordt blijf ik 's nachts op [L^eidse agenda 3 Het weer beheerst het leven van Nico Maat Diefstal van portemonnee leidt tot achtervolging op rijksweg Medewerkers gezocht voor jongerenwerk Landskampioenschap kortebaandraverij om "De Gouden Zweep Stad eri rand DONDERDAG 22 JULI 1982 Corso komt er weer aan Op de eerste zaterdag van au gustus, de 7-de dus, trekt er weer een kleurige traditie door Rijnsburg: het jaarlijkse bloemencorso. Deze keer staat het evenement - dat al voor de zevenendertigste keer wordt gehouden - in het teken van spelletjes, zoals het thema "Bloemen in het spel" al enigszins doet ver moeden. Op twaalf praalwagens zullen bekende spelletjes als mono poly, mens-erger-je-niet, stra- tego, schaken en roulette worden uitgebeeld met, ui teraard, zomerbloemen. Per wagen worden tussen de tien- en vijftienduizend bloe- i verwerkt. Verder riiden n er ongeveer dertig personen wagens mee, versierd door particulieren en bedrijven. T. Langerak, de penningmees ter van het Rijnsburgse cor so-comité - die het evene ment organiseert schat dat het optuigen ongeveer hon derd manuren per wagen kost. "Boeketten bloemen worden gebonden op een on dergrond van hout. Dat is werk dat voornamelijk door bloemisten wordt gedaan. Die zijn er per slot van reke ning voor opgeleid". "Onze manier van versieren is heel anders en veel moeilij ker dan de manier van opma ken die bij andere corso's wordt gehanteerd. Bij het bollenstreek-corso bijvoor beeld. Daar worden de bloe men in riet gestoken. Het klinkt misschien vervelend, maar bij ons is het meer vak werk", vindt Langerak. Vrijdagavond 6 en zaterdag ochtend 7 augustus kan het publiek het werk van de ont werpers, opmakers en bin ders bekijken in de neerze- thal van de veiling Flora. Vrijdag is de hal geopend vanaf 18.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 11.30 uur. Vol gens Langerak komen er elk jaar zo'n vier- tot vijfduizend mensen op deze "expositie" af. Het corso, dat door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noord wijk rijdt, trekt natuur lijk veel meer kijkers. "Ik vind het echt niet overdreven als ik het aantal bezoekers op tweehonderduizend stel", meent Langerak. Het corso gaat om 12.00 uur op weg. Na een pauze bij de Groenoord- hallen in Leiden vertrekt de stoet naar Noordwijk waar de wagens zondag tot zonson dergang op de boulevard te bewonderen zijn. Wat Langerak erg leuk vindt is dat er tijdens het corso bloe men kunnen worden getoond die het publiek anders vrij wel niet ziet "De wagen die de Flora zeer waarschijnlijk sponsort is bijvoorbeeld hele maal in het wit uitgevoerd. Het is werkelijk ongelooflijk als je ziet hoeveel verschillen de soorten witte bloemen er zijn". De praalwagens worden bege leid door twintig muziek korpsen. Die spelen overi gens niet allemaal tegelijk. Ook deze sfinx viel gisteren te bewonderen op het Katwijkse strand. se" korpsen in de strijd wor den geworpen", verklaart Langerak. Het zoeken naar muziekkorpsen wordt trou wens elk jaar moeilijker, meent hij. "Door de vakantie- spreiding zijn veel korpsen in augustus niet compleet. De muziekverenigingen en wij voelen er weinig voor om slechts een half korps te laten opdraven". Even rustig een half jaartje bij komen van het corso, is er voor de leden van het comité niet bij. "Zodra het corso is afgelopen, gaan we alweer werken aan het nieuwe corso. Ik durf rustig te stellen dat we er een heel jaar aan bezig zijn, zij het natuurlijk niet ie dere dag", aldus Langerak. Sfinx uit nat zand Zandkastelen bouwen. Een leukere bezigheid voor de jeugd is er op het strand bijna niet te verzinnen. In het ka der van de door de gemeente Katwijk georganiseerde sport- en spelactiviteiten werd deze week op het Kat wijkse strand een wedstrijd gehouden in het bouwen van zandkastelen. Tal van kinderen hadden inge schreven. En de bouw kon dan ook beginnen. Zoals ver wacht waren na verloop van tijd de eerste bouwwerken reeds opgetrokken. Niet zel den in de meest futuristische vormen. Ook andere kunststukjes wa ren op het strand te bewon deren, zoals de sfinx, die even snel was neergezet door de Noordwijkse beeldende kunstenaar K. Putman. Putman was naar Katwijk ge komen omdat zijn zus - ooit wereldkampioene in het bou wen van zandkastelen - ju reerde. De prijsjes, beschik baar gesteld door een strand paviljoen, gingen uiteindelijk allemaal naar Katwijkertjes. Ingrid van der Niet en Corina van der Plas mochten zich na afloop de beste kasteelbou- DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film To have and have not'-Howard Hawks, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Wassenaar - gemeentehuis, coiAnissie financiën, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 16 juli tot 23 juli Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn' 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOLLEYBAL - Het nationale meisjesteam heeft in het Euro pees bekertoernooi de tweede wedstrijd verloren van Oost Duitsland: 15—10, 15—12, 15—0. WIELRENNEN - De Oostenrijker Wechselberger heeft zijn leiden de positie in de Ronde van Rijn land Paltz versterkt. In een indi viduele tijdrit verdubbelde Wechselberger de voorsprong op de Rus Vedernikov. Eerder op de dag won de Pool Jaskula het eer ste deel van de achtste etappe. WARMOND - Het stelen van een portemonnee leidde gisteravond in Warmond tot een 'wilde' ach tervolging op Rijksweg 44 en uit eindelijk tot de arrestatie van een 22-jarige Amsterdammer. Een 46-jarige Warmonder fietste gisteravond rond zes uur op de Jan Steenlaan toen plotseling achterop zyn fiets een man sprong. Die wilde uit de broek zak van de Warmonder een por temonnee (inhoud honderd gul den) pakken. Er ontstond een handgemeen met de dader als overwinnaar. Hij sprong daarna in een gestolen Volkswagen ke ver, om te vluchten. Dit werd op gemerkt door een 23-jarige War monder die zijn auto voor de vluchtauto 'parkeerde'. De Am sterdammer reed echter over de stoep en vervolgde zijn weg rich ting rijksweg. De Warmonder be sloot daarop de achtervolging in te zetten. Eenmaal op de rijksweg gekomen ging hij voor de vluchtauto rij den, om hem op die manier te la ten stoppen. Ook dit mislukte, waarna de achtervolger steeds rechts en links van de andere au to ging rijden. Dit had meer re sultaat. omdat de Amsterdam mer hiervan schijnbaar zo schrok, dat hij in de slip raakte en van de weg af reed. Toen de auto beneden aan de weg tot stil stand was gekomen, ging de da der te voet verder. De inmiddels gealarmeerde politie kon de Am sterdammer nabij de Schiphol- lijn echter arresteren. Voor de Warmondse politie was de dader geen onbekende. Op 1 juli had hij ook al in Warmond ingebro ken. en was toen eveneens met een gestolen auto gevlucht. Deze inbraak heeft hij enige tjjd gele den al bekend VOORSCHOTEN - "Ik zag een blauwe rand aan het westen. Daarom wist ik dat het afgelopen zaterdag mooi weer was aan het strand, ondanks de bewolking boven het dorp. We zijn toen met zijn tweeën naar het strand gegaan. Eén vriend had er geen vertrouwen in en dacht dat het op het strand ook bewolkt zou zijn. Maar het was gewoon zonnig, zoals ik al zei". Aan het woord is de Voorschote naar Nico Maat, hij is geen hel derziende maar weeramateur. Eén blik van hem in de lucht en hij weet nagenoeg zeker wat voor weer er voor de deur staat. Al ve le jaren heeft hij voor het weer een meer dan 'normale voorlief de'. "Het is een soort geboren af wijking", kenschetst Maat zijn hobby, "van jongs af aan heb ik een overdreven belangstelling gehad voor het weer". Maat studeert op dit moment na tuurkunde en is van zins om na zijn kandidaatsexamen zich ver der te specialiseren op het ge bied weeramateur wordt dan weerprof. De liefde voor het weer heeft Nico ingegeven ge kregen van vader Maat. Die was vroeger tuinder, een beroep dat nauw betrokken is met de wisse lende weersomstandigheden. Te veel regen of zon kan ernstige ge volgen hebben voor de tuin. "Maar mijn moeder lette ook al op de barometers", zegt vader Maat om daarmee van de 'wee- rafwijking' een soort erfelijks- heidskwestie te maken. Op de vraag wat nu het leukste aan het weer is, wordt direct het woord "extremen" genoemd. Extreme hoge en lage tempera turen hebben de voorkeur van de weeramateurs. "Het waarom moet je niet vragen. Het is ge woon zo", zegt Nico Maat. "Als er een koude inval wordt verwacht, dan blijf je op. Zo heb ik in de winter van 1978-1979 een nacht opgezeten. Je ziet dan interes sante temperatuur dalingen. Als er een sneeuwbui valt, dan zie je de temperatuur ook spectaculair dalen". ecialiseren op het ge- Dacr^liilrQ de metereologie. De Voor het meten van de tempera tuur heeft Maat professionele ap paratuur. In een wit houten kast je in de voortuin staan drie ther mometers, te weten een gewone en een maximum en minimum thermometer. Daarnaast is er een hygrometer geinstalleerd en spe ciale 'voelers'. Deze zorgen er voor dat de temperatuur in de huiskamer op een speciale klok, in digitaal, afgelezen kan wor den. "Dan hoef je in de winter niet steeds naar buiten toe". Ver der staat er op het dak een wind- station, die de richting en snel heid meet, en in de achtertuin een regenmeter. Dagelijks worden de weergege vens door Nico Maat geregi streerd. In 1976 is hij daarmee begonnen, toen nog echt amateu ristisch. Op de kalender werd bij de dag het weerbeeld genoteerd. "1 januari 1976: storm. 2 januari 1976: zeer zware storm". De be perkte gegevens werden uitge breid, met als resultaat dat nu een pagina van een schrift dage lijks wordt vol geschreven. Be wolking, wind, temperatuur zo wel plaatselijk als landelijk, re gen, en andere gegevens 'ver dwijnen in het grote boek'. "Een warme zomer hebben we in 1976 gehad". Nico pakt direct zijn kalender van dat jaar en zoekt de hoge temperaturen op. "Op 3 juli was het 36,8 graden in Zuid-Limburg. Op 26 juni was het hier 32 graden en een dag la ter één graad hoger. Maar al op 9 mei werd een temperatuur be reikt van dertig graden". "Een koude nacht?", Maat's jaarboek van 1979 wordt opgezocht, "min twaalf graden in Eelde op 5 ja nuari van dat jaar. De koude de- Nico Maat: "Het i s net zoals de lottoballen, ze vallen altijd anders. cember maand van 1981 viel ei genlijk in het niets in vergelij king met 1979". Het materiaal van Maat wordt ook gebruikt door de Nederlandse vereniging van weeramateurs. In hun blad "De Weerspiegel" staan de weerresultaten van de ama teurs. Ook kan men de dagcijfers vinden. Want elke weeramateur geeft de dag een weercijfer. Uit gaande van een tien, worden er punten afgetrokken als er veel wind is of bewolking. Hiervoor zijn uiteraard bepaalde richtlij- Voorspellen Om het weer op langere termijn te gaan voorspellen waagt Nico Maat zich echter nog niet. "Daar voor heb je computers nodig. Het weer dat door het KNMI wordt voorspeld klopt meestal wel. Soms niet, maar dan valt het de mensen op. Als ik nu het weer voorspel, dan kijk ik naar de lucht, de bewolking en de baro meter". Als voorbeeld beschrijft hij een komende regenbui: de wolken eerst hoog en dun, daar na dik en laag en dan komt de regen. Op de vraag of er een bepaalde gelmaat in het weer zit, moet Ni co Maat ontkennend antwoor den. "Het weer is net zoals de lot toballen, ze vallen altijd anders Er zit geen regelmaat in". Maar toch kan hij bij voorbaat twee maanden noemen die hij niet leuk vindt. De maanden oktober en november. "Dan zijn er zeker geen extremen", aldus Maat, die deze maanden omschrijft als 'somber' en 'matig interessant'. Als afsluiting weet Nico Maat nog wel een 'sterk-weer-voorspel- staaltje' te vertellen. Op 20 janua ri 1979 vroeg een vriend van Nico of hij op de brommer meeging naar Leidschendam. Nico zag dat niet zitten omdat er "ijzel in de lucht zat". Zijn vriend stoorde zich daar echter niet aan en ging op pad. "Ik zie hem nog terugko men met de brommer aan de hand. Het was zo glad geworden dat hij door het gras moest lopen waar het kon. Op straat was het nauwelijks mogelijk". Amateur Maat verteld het op 'weer-triom- fantelijke' toon. PAUL VAN DER BURG Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: J. van Egmond, (1912) man, B.D.A. Raatsie, (1965) man, M. Bezemer, (1914) man, C M. Stolker, (1918) vrl. echtg. van J. Nieuwesteeg, C van Duijvenvoorden, (1911) vrl. geh. gew. met A. de Jong, W. Goedhart, (1903) man, C.H. Poldervaart, (1900) vrl geh gew. met I.L. de Graaf, C.W. de Heer, (1903) vrl. echtg. van A J. van de Scheur, F. Fichtinger, (1908) man, M. Egas, (1962) vrl., W C. Schouten (1892) vrl. geh. gew. met A. de Vos, H.J.R. Verdooren, (1934) man. T J van Vliet en J A M. Delnoij. H. Keu pe en J Heuzen. F. Beekman en E.M.S Sedoc. J.B.H. van der Kwaak en T Tol. J.W. Arbouw en J.A.L. va: Meulen, RAM. Dessens en Y den Hol lander, A. van Zeist en G.G. Velthuijzen, W.M. van Steenbergen en J. Heidstra, J.E. Solleveld en R. Pfuhlmann. Ondertrouwd: B.J.M.C. van den Reek en Y.P. de Graaf, L. Bakker en D. van Tol, N.A.M. van Gils en D M. Groeneveld, W.I. Lucassen en C M Jongsma, A. Crama en W.M. Olieman. P.J Parlevliet en A.M. Har- land, H. van Polanen en C.C.J. Bekke- VOORSCHOTEN - In Voorscho ten wordt maandag wederom in het kader van de paardenmarkt kortebaandraverij verreden op de Prins Bemhardlaan, ditmaal om het nationaal kampioen schap. In Nederland worden nog op zestien plaatsen kortebaan- draverijen gehouden. De ge meente Voorschoten heeft "De Gouden Zweep" weer ingevoerd. i de draverij mag dit kleinood meenemen. Verder zijn er grote geldprijzen te win nen en kan er ook een gokje wor den gewaagd. De kortebaandraverij in Voorscho- ten gaat terug tot in de vorige eeuw. In die tijd werd gestreden om "De Gouden Zweep" bij de Haagsche Schouw. Na een korte onderbreking werd de draverij in 1924 weer in ere hersteld. Sinds die tijd is wel enige malen om het kampioenschap van Zuid-Hol land gestreden maar nog r om het landskampioenschap. Er zijn op dit moment 48 inschrij vingen binnen. Omdat er volgens de reglementen van de Neder lands Draf- en Rensport maar 26 dravers aan de start mogen ver schijnen zal er naar alle waar schijnlijkheid worden geloot. De jeugd van Voorschoten xnjgt maandag de gelegenheid het winnende paard te raden. Zij kunnen om twaalf uur een lijst van deelnemers ophalen en die ingevuld voor twee uur weer bij de start inleveren. Traditiege trouw krijgen de goede voorspel lers een kaasje als prijs. OEGSTGEEST - "De Fuik", on derdeel van de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest, zoekt "enthousiaste medewer kers" voor het jongerenwerk. Met name de commissie 'Mu ziekbands en de theatergroepen' heeft versterking nodig. De taak van de medewerkers is het opsporen van goede muziek- en theatergroepen die in "De Fuik" kunnen optreden. Het is name lijk de bedoeling dat groepen re gelmatig gaan optreden in "De Fuik". Geinteresseerden kunnen bellen met Ronald Messemaker (tel. 154773) of een keertje langsko men bij "De Fuik", Julianalaan 1, Oegstgeest. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschappi| Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Ch| Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV Kwartaalabonnement f 57,35 Per post f 79.70 Directie G Koopman Hoofdredacteur A. A. M Schuurmans Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Wasbinoton Cairo Rome, Madrid, Mexico .en Weneo. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten M 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2