c Mogelijk acties textiel Wat te doen met een overschot? 11» Japanse staalfraude in VS Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Werkloosheid Zuid-Holland stijgt snel Zomergroente doorgedraaid OR-Schuttersveld wil steun rijk Eigen Huis slecht op de hoogte" Vrouwen leveren in voor schoolverlaters Beursoverzicht DONDERDAG 22 JULI 1982 Wijnoogst De Franse wijnoogst wordt voor dit jaar op 75 76 miljoen hectoli ter geraamd, dat wil zeggen der tig procent meer dan verleden jaar, zo heeft het ministerie van landbouw in Parijs meegedeeld. De oogst is kleiner dan in het re cordjaar 1979 toen 83,5 miljoen hectoliter werd geproduceerd. Chinees beleid Premier Zhao Ziyang van China heeft in het kader van de liberali sering van zijn economische be leid beloningen voor winstge vende bedrijven en boeten voor verlieslijdende ondernemingen voorgesteld. Volgens een bericht van het persbureau Nieuw China heeft Zhao gezegd het van groot belang te vinden dat fabrieken voor zichzelf besluiten nemen en geen orders van bovenaf behoe ven op te volgen. Zhao is de belangrijkste voorstan der van een pragmatisch indus trieel beleid in China. Hij heeft al bereikt dat ondernemingen een deel van hun winst mogen be houden. Onder het bewind van Mao Tse-Toeng moesten ze hun winst tot de laatste cent afdragen aan de staat. Olie Het olie-overschot in de wereld en de lage prijzen zijn een tijdelijke aangelegenheid en met het ver beteren van de wereldeconomie zal ook de energie weer volledig onder de aandacht komen. Dat is gisteren door een hoge Opec- functionaris gezegd. "Een groot deel van wat er in de (energie)-industrie gebeurt is een gevolg van tijdelijke verschijnse len en geen permanente aangele genheid", aldus Fadhil al-Chala- bi, onder-secretaris-generaal van de organisatie van olie-exporte rende landen. Vrachtvaart De situatie in de internationale scheepvaart ziet er somber uit. De vrachtenmarkt is nog nooit zo slecht geweest. De vrachtprijzen zijn op sommige routes bijna tot de helft teruggelopen. Het aantal schepen dat wordt opgelegd of gesloopt is nog nooit zo groot ge weest. Dit zegt drs. P. Melissen, economisch onderzoeker bij het maritiem onderzoeksinstituut Marin in Rotterdam. Over de hele wereld zijn volgens dit instituut 861 schepen uit de vaart genomen met een totaal bruto tonnage van 30,8 miljoen ton. Bijna 500 daarvan zijn bulk carriers die geen werk hebben in het vervoer van granen, ertsen en steenkool. Melissen kan niet zeggen welke ge volgen deze teruggang heeft voor Nederlandse reders. Dat is vol gens hem afhankelijk van de spe cialisatie van de rederijen. Randstad Randstad Uitzendbureau b.v. heeft per 18 juli de activiteiten van Rent a Hand Uitzendbureau b.v. en Cito Uitzendbureau b.v. over genomen, zo heeft Randstad gis teren laten weten. Rent a Hand had een vestiging in Amsterdam en een in Den Haag, evenals Cito. Het bureau Cito in Utrecht is al eerder gesloten. Het vaste perso neel van de twee overgenomen bureaus is in dienst gekomen van Randstad. OESO Het voorstel inzake de minimum rente voor exportkrediet waar over binnen de OESO (Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling) maan denlang is onderhandeld, is nu door alle 22 betrokken* landen geaccepteerd. Dat betekent dat de kans op een "handelsoorlog" tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap wat kleiner is geworden. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 21 juli. Bospeen II 41-1,26; waspeen AI per kist 4,90-8,60; All 4,60-7,-; BI 4,90-9,90; Cl 1,90-4,20; breekpeen Cl per kist 8,80-10,- uien per kg. 26-61; peterselie (krul) 27- 52; selderij 0,31; bloemkool 6 per bak I 1,30-1,78; 611 53-1,10; 81 1,39-1,42. Economie DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid in de provincie Zuid-Hol land is tussen eind mei en eind juni toegenomen met 5,6 pro cent. In totaal waren aan het eind van de vorige maand 94.682 men sen werkloos, dat is 9,9 procent van de afhankelijke beroepsbe volking. Eind juni vorig jaar was 6,1 procent van de Zuidholland se beroepsbevolking werkloos. Dit blijkt uit de maandelijkse cij fers van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de pro- De werkloosheid onder mannen is minder sterk toegenomen dan die onder vrouwen; 4,5 tegen 12,1 procent. Vorig jaar in dezelfde periode nam het aanbod van ar beidskrachten in de twee catago- Van de 94.682 ingeschreven werk lozen was bijna de helft (41.025) jonger dan 25 jaar. Dit betekent dat de werkloosheid in deze leef tijdscategorie in de verslagperio de is toegenomen met 9,7 pro cent (1964) voorzover het gaat om mannen en met 18,4 procent (2928) wat betreft de vrouwen. Het aantal niet vervulde vacatures is van eind mei tot eind juni ge daald met 5,8 procent van 4259 naar 4012. Vorig jaar nam de vraag naar personeel in dezelfde periode af met 11,2 procent van 9990 tot 8872. Volgens het districtsbureau is de werkloosheid in de gehele pro vincie toegenomen. De werk loosheidscijfers stegen het meest in Rotterdam (plus 1680), Den Haag (plus 1457), Spijkenisse (plus 731) en Goude (plus 515). Ook de vraag naar personeel nam overal in de provincie af met uitzondering van Rotterdam en Den Haag, waar respectieve lijk 85 en 22 banen meer werden geregistreerd dan eind mei. DEN HAAG (ANP) - Op de Neder landse tuinbouwveilingen zijn de eerste dagen van deze week veel tomaten en komkommers doorgedraaid. Dinsdag zijn naar schatting van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen één miljoen kilo tomaten of 30 40 procent van de aanvoer en 250.000 stuks komkommers, tien procent van de aanvoer, onver kocht gebleven. De afgelopen weken zijn, door gro te produktie, vakanties en gerin ge kooplust tengevolge van de grote hitte, de prijzen ook al zeer laag geweest. Toch was er tot en met vorige week nog maar wei nig doordraai, aldus het Centraal Bureau. ENSCHEDE (ANP) - De ondernemingsraad van de gebr. Van Heek Schutters veld en de vakbonden wil len nagaan of met acties kan worden bereikt dat de Rijksoverheid door finan ciële steun het Enschede- se textielbedrijf van de ondergang redt. "We gaan niet als geslagen honden de poort uit. Alle mogelijkheden om Schuttersveld geheel of ge deeltelijk overeind te houden moeten in elk geval worden on derzocht", zo stelde A. van Veen, voorzitter van de ondernemings- raad van Schuttersveld, gister middag tijdens een bijeenkomst van het personeel. Of, en in welke vorm, er acties zul len worden gevoerd zal vooral af hangen van de gesprekken de komende dagen met mr. H. Kes- ler, die is benoemd als bewind voerder in verband met de giste ren aan Schuttersveld verleende surséance van betaling. "Wij moeten weten in welke richting de bewindvoerder koerst. We gaan ervan uit dat hij zoveel mo gelijk van de 645 arbeidsplaatsen wil redden", zei Van Veen gister middag. Lonen Van grote betekenis voor de ver dere gang van zaken bij Schut- tersveld is of de banken zich morgen alsnog bereid verklaren de lonen door te betalen. Blijft de geldkraan dicht, dan is een fail lissement onafwendbaar, zo werd op de personeelsbijeen komst gisteren gesteld. Districts bestuurder H. Bijvank van de in dustriebond FNV liet weten dat hij een indicatie had dat de ban ken zich soepeler zouden willen opstellen. "Maar ik kan geen garanties geven", aldus Bijvank. De hulp van de regering zal vol gens Bijvank moeten bestaan uit een overbruggingskrediet. Hier door zou er ruimte ontstaan om te onderzoeken of er voor Schut tersveld nog mogelijkheden zijn. Bijvank erkende dat de markt voor met name de corduroy - waarin Schuttersveld gespeciali seerd is - slecht is. "Maar daat staat tegenover dat het onder zoeksbureau McKinsey nog mo gelijkheden ziet voor het bedrijf. Die uitspraak vormt de strohalm waaraan we ons moeten vast klampen. Dat moet ook voor het rijk reden zijn de helpende hand te reiken", vond Bijvank. Personeelsleden van het in moeilijkheden verkerende textielbedrijf Van Heek Schuttersveld luisteren i vertegenwoordigers van Ondernemingsraad en vakbond. Wel of geen acties? Notering De Vereniging voor de Effecten handel heeft besloten de aande len Schuttersveld uit de officiële notering op de Amsterdamse beurs te halen en de koersen met ingang van vandaag te vermel den onder de rubriek "niet-offi- cieel genoteerd". Schuttersveld bevindt zich hiermee in het ge zelschap van fondsen als Ogem, NBM Bouw en de Tilburgsche Hypotheekbank De maatregel houdt verband met het aan de vennootschap ver leende uitstel van betaling. SAN FRANCISCO (Reuter/ANP) Het Japanse concern Mitsui heeft bekend schuldig te zijn aan het beneden kostprijs verkopen DEN HAAG (ANP) - Reeds gerui me tijd bekijken de notarissen in Nederland hoe zij de tarieven voor hun verschillende diensten zodanig kunnen veranderen dat de prijzen beter overeenstem men met de te verrichten werk zaamheden. Dit heeft de Konink lijke Notariële Broederschap uit Den Haag gisteren gesteld in een brief aan de Vereniging Eigen Huis. Over tariefsaanpassingen is tevens overleg gaande met het ministerie van economische za ken, aldus de brief. Adjunct-directeur J. Bindels van Eigen Huis trad vorige week naar buiten met de mening dat de hypotheekaktes te duur zijn en dat het ministerie van econo mische zaken de notarissen daar over maar eens bij zich moest roepen. De notarissen raden Bindels aan voortaan eerst even bij de Broe derschap te informeren alvorens mededelingen in het openbaar te doen die van "onkunde" getui gen. ("dumpen") van staal in de Ver enigde Staten. Het heeft toegege ven valse verklaringen te hebben overhandigd bij de invoer van het staal in de VS, zo hebben de advocaten van Mitsui aan de fe derale rechtbank in San Francis co laten weten. Mitsui heeft aangeboden ruim elf miljoen dollar te betalen aan schadevergoedingen. De federa le rechter is daarmee akkoord ge gaan en veroordeelde het con cern vervolgens tot het genoem de bedrag. In de aanklacht tegen Mitsui zijn drie (oud-)medewer- kers van het concern genoemd. De achtergrond van deze en andere zaken is dat de Amerikaanse staalindustrie al jarenlang steen en been Klaagt over schade die ze zou lijden door de invoer van staal uit landen met een efficiën te staalindustrie, zoals Japan. Ook de staalindustrie van de EGKS-landen - o.m. Nederland, West-Duitsland, België, Frank rijk en Italië - wordt ervan be schuldigd dat zij van overheids subsidies gebruik maakt om haar marktaandeel in de Ver enigde Staten te vergroten. De Amerikaanse regering heeft al besloten tot de instelling van voorlopige heffingen bij de in voer van staal uit Europa die een zware klap voor de Europese staalindustrie betekenen. Op 24 augustus moet in Washington worden uitgemaakt of die heffin gen permanent worden. BEMMEL (ANP) - Twintig van de ongeveer tachtig produktieme- dewerkers vanf het confectiebe drijf King Shirts in Bemmel gaan vrijwillig een halve dag per week minder werken om op die ma nier werkzoekende schoolverla ters aan een baan te helpen. Vol gens directeur C. Brouwer kun nen door het initiatief van de werknemers vier schoolverlaters bij King Shirts aan de slag. De twintig - vrouwelijke - perso neelsleden leveren samen onge veer tachtig uur per week in. Van het geld dat daardoor op loon kosten wordt bespaard kunnen de schoolverlaters, die bij King Shirts een vakopleiding krijgen, worden betaald. Volgens direc teur Brouwer blijft er voldoende over om bovendien het zorgelij ke loonkostenniveau van de on derneming wat te drukken. Het in dienst nemen van schoolverla ters (gedacht wordt aan meisjes van 16 tot 18 jaar) zal volgens hem tenslotte ook de vergrijzing bij King Shirts tegengaan. In de eerste drie maanden van dit jaar hadden we een over schot op de zgn. lopende re kening van de betalingsba lans van naar schatting rond 3,5 miljard gulden, zo meldt de Nederlandsche Bank in haar kwartaalbericht. Dit loopt aardig in de pas met de verwachting in het begin juni verschenen Centraal Econo misch Plan van f 15 miljard voor geheel 1982. Wat doen we ermee? Het woord betalingsbalans is misleidend. Het is eerder een verlies- en winstrekening, na melijk een overzicht van alle transacties die ingezetenen van ons land in een bepaalde periode (maand, kwartaal, jaar) hebben gedaan met in gezetenen van andere landen. De betalingsbalans wordt verdeeld in de handelsbalans (invoer en uitvoer), de dien stenbalans (verkeer, vervoer, toerisme etc.) en de ka- pitaalopbrengstenbalans (ontvangen en betaalde rente, dividend e.d.) plus de kapi taalbalans (alle transacties in de vermogenssfeer). De eer ste drie onderdelen vormen de lopende rekening. In elke open economie moet er op lange termijn evenwicht zijn tussen de waarde van in- en uitvoer (dienstenverkeer eronder begrepen), ka pitaalopbrengsten en kapi taalverkeer. Men kan nu een maal niet blijvend meer uit geven dan men ontvangt. Hardnekkige overschotten in het betalingsverkeer met het buitenland verstoren even zeer het economisch proces. Dat we in het eerste kwartaal zo'n „fraai" overschot op de lopende rekening hebben (in de 12 maanden april '81- maart '82 was het trouwens f 11 miljard) is het gevolg van een sterkere daling van de in voer dan van de uitvoer. Wat daar achter steekt is nog niet duidelijk. Eenvoudig gezegd: we houden aan onze handel etc. met het buitenland een aardige cent over. Die zouden we kunnen gebruiken voor investerin gen, die immers dringend no dig zijn. Maar hoe het in ons land (en elders) met het in vesteren gesteld is, weten we allen. Consumptie Als het overschot op de lopen de rekening niet wordt ge bruikt voor investeringen kunnen we het gebruiken voor meer consumptie. Er zijn dan ook geluiden om ge rechtvaardigd door en met behulp van het overschot op lopende rekening de con sumptie en zo de economie, uiteindelijk ook de investe ringen aan te zwengelen. De minister van financiën voel de zich in de Vooijaarsnota (nog net vier dagen voor de zomer begon verschenen) daar tegen te waarschuwen. Zijn conclusie is dat een her stel van de investeringen juist sterk zou worden belem merd door een vergroting van de consumptie. De te kleine, zo niet geheel ontbre kende investeringen vinden hun weerslag in het over schot op de lopende reke ning. Met andere woorden, dat moet men niet camoufle ren door dan maar meer te gaan consumeren. De Nederlandse economie is fundamenteel onevenwich tig. Daar zijn volgens minis ter Van der Stee drie oorza ken voor aan te wijzen. Ten eerste is er sinds de jaren '60 sprake van een verslechte ring van de winst en daarmee van de vermogenspositie van het bedrijfsleven. De beide oliecrises hebben dit proces verscherpt. Voorts verslech terde onze concurrentieposi tie tegenover het buitenland, waardoor de terugval in de wereldeconomie hier extra hard aankwam. Tenslotte heeft de collectieve sector zich steeds verder uitgebreid. Het aandeel van de collectie ve uitgaven in het nationale inkomen steeg in de jaren 1973-1981 met meer dan 17 procent tot tweederde. Die sterke groei, aldus nog' steeds de minister van finan ciën, is voornamelijk veroor zaakt door de scherpe toene ming van de inkomensover- verdrachten aan gezinnen. De groei van de collectieve sector leverde zodoende een belangrijke bijdrage aan de groei van de consumptieve bestedingen. Toch namen de investeringen aanzienlijk af. Dus, de toeneming van de consumptieve vraag heeft kennelijk de investeringen onvoldoende kunnen stimu leren. Het laatste is ook logisch om dat de groei van de collectie ve sector ook een verzwaring van de collectieve lastendruk betekende en die werd voor een groot deel afgewenteld op het bedrijfsleven, waar door de armslag om te inves teren mede afnam. De stij ging van de collectieve lasten hield echter de groei van de collectieve uitgaven niet bij, waardoor het financieringste kort van de overheid de pan uitrees, ondanks de toegeno men aardgasbaten. Het te grote financieringstekort dwingt de overheid tot een toenemend beslag op pro duktie en de kapitaalmarkt. Dit is mede de oorzaak van de hoge rentestand, die het bedrijfsleven opnieuw be lemmert te investeren. Groei Kortom, de investeringen zijn verdrongen door consump tieve bestedingen en dat is in belangrijke mate het gevolg van de geweldige groei van de collectieve sector. Het op voeren van de consumptie is dus de oplossing niet van het wezenlijke probleem: het weer in het land brengen van de bestedingsstructuren van de scheefgegroeide verhou ding tussen de particuliere en collectieve sector. En dat moet nu met spoed en kracht gebeuren. Niet opsouperen dus, nu inves teren er niet van komt. Wat dan wel? In het eerste kwar taal ging het omvangrijke overschot op de lopende re kening gepaard met.een aan zienlijke afvloeiing van geld middelen naar het buiten land via directe investerin gen en voor het eerst sinds ja ren, meer aankopen dan ver kopen van buitenlandse aan delen. Zo krijg je via het kapi taalverkeer een betalingsba lans weer in evenwicht Maar een beetje triest is het natuur lijk wel. BOTE DE BOER DONDERDAG 22 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN DorUcbe Petr. Pref. BUevter NDU OUt Broctdet 154.50 153.80 156,60 156,20 153,50 153.10 58,20 58,50 28,70 29.00 72,00 73,00 BINNENLANDSE AANDELEN ACP ADM Anifu AmL Rubbei Rijtuig Audet Ballut I Belinda BerkelP Blydensi :r Dn Bols 184,00 184,00 78,50 78,50 120,00 121,00 193,00 193,00 321,00 321,50 Dell MIJ. Dtsum Dorp en c< 1360,00e 1355,00 74,80 74,80 75,00 75,00 61.70 61,70 109,00 110,50 18,80 18,80 Pslembsn* Pont Hout Proost k Br Rndemnken Rnvut Rees luk 98,00 96,50 358,00b 372,00 24,80 24,70 Rotke 4 Jlak 515,00 510,00 Err„\ Telerrnnf Textiel Tw Ttlb. Hyp. Bk. BELEGGINGS INSTITUTEN America PNU AMI. Bele«( D Blnn Belf V( 113,10 113,10 900,00 905,00 109,40 109,50 530,00 532,00 Col. Grewth GOUD EN ZILVER Goud onbew 31620 BUITENLANDS GELD I 131.50 46,25 I 44,50 rAMSTERDAM (ANP) - De Am" sterdamse effectenbeurs moest vandaag over een breed front ter rein prijsgeven. Ook de obligatie- sector die de laatste dagen de wind in de rug had. had te kam pen met een licht tegenbnesje. In Amerika, de graadttjn voor de Amsterdamae beurs, waren de prijzen voor de obligaties wat ge lakt In een dunne markt volg. den de Nederlandse staatsfond sen dit voorbeeld en verloren on geveer 0.2 punt. Behalve met een lager Wall Street hadden de internationale aande len ook te maken met een zwak kere dollar. De notering van de dollar stond rond het middaguur twee cent lager op 2,6885. Kon. Olie moest hierdoor een gulden prijsgeven op ƒ85.60. Unilever raakte 1,30 kwgt op 133 en KLM een gulden op 86.20 De overige internationals hielden het bu dubbeltjes werk. Ook de banken lagen uil de gratie bg de beleggers ABN werd 3 goed koper op 274,50 en NMB 1,50 op 110,50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15