Prij scompensatie geen heilige koe Blik in de weekbladen J MM «Hl yf Ül afcü ,j|6 .111 iBfe ag] ■MM Mn Hl HM IK BH na Hl N m j|| Hl nf'l "Valkenburg mag geen Staphorst worden" jMi «iiü J- Topless en modderbadworstelen voor de rechter Unie BLHP wil "serieus praten" Rabbani ging te ver, vindt Van Agt Marokkaan vennoord Kerk van toén was een kerk met visie.... 1TSEVIERS Varia DONDERDAG 22 JULI 1982 MAASTRICHT-VALKENBURG (GPD) - Mag iemand, wiens privé-mening het is dat een topless-orkest en modderbad worstelen „onsmakelijk en denigrerend voor de vrouw zijn" uit hoofde van zijn functie als burgemeester weigeren ver gunningen voor dergelijke attracties af te geven? Deze vraag legde mr. Alex van uden gisteren namens dancing Pavilion in Valkenburg in kort geding voor aan rechtbankpresident mr. P. Paulussen in Maastricht. Pavilloneigenaar Guido van Waterschoot stoorde zich het afgelopen weekeinde niet aan een verbod van burgemeester Paul Gilissen, en liet twee Amsterdam se vrouwen gedurende twee keer twin tig minuten in een modderbad worste len. Teneinde politie-ingrijpen te voor komen en een uitspraak van de rechter af te wachten bedekte Van Waterschoot zondagavond een topless-orkest met het nodige textiel. Omdat zaterdag en zon dag weer dergelijke vertoningen op het programma staan wil de Valkenburgse dancinghouder via de rechter gedaan krijgen dat burgemeester Gilissen toch met vergunningen over de brug komt. „Immers", zo betoogde mr. Van Uden gis teren, „de bevolking van Valkenburg of de daar verblijvende toerist is mentaal echt niet zodanig in de versukkeling ge raakt dat naar aanleiding van een blote borst de openbare orde wordt ver stoord". De raadsman waarschuwde er voor dat Valkenburg „geen tweede Staphorst" mag worden en wees op de belangrijke toeristische functie die het Geulstadje bekleedt. „Valkenburg heeft nu nog de naam dat het een plaats is waar veel te beleven valt", aldus Van Uden. en hii refereerde aan de grote investeringen die onderne mers elk jaar moeten doen om gelijke tred te kunnen houden met de constan te smaakverandering van de massa. Namens Van Waterschoot legde de advo caat een brief over van Nederlandse ge meenten waar de bewuste topless-zang groep Ladybirds zonder moeilijkheden te veroorzaken is opgetreden. Boven dien herinnerde hij aan modderbadwor stelen in Heerlen en Spaubeek zonder dat daar de openbare orde is verstoord, iets wat burgemeester Gilissen juist vreest. Namens Gilissen beperkte raadsman mr. F. Duynstee zich tot de strikt juridische aspecten die aan de houding van de bur gemeester ten grondslag liggen. Vol gens Duynstee heeft hij correct gehan deld door artikel 104 van de Algemene Politie Verordening toe te passen, als mede artikel 219 van de gemeentewet. Populair vertaald betekenen deze arti kelen het nemen van maatregelen om onrust en relletjes de kop in te drukken. Duynstee vroeg de president het Pavil ion een dwangsom van 25.000 gulden op te leggen voor elke keer dat Van Water schoot zonder vergunning dergelijke optredens doorgang laat vinden. De burgemeester ontkende gisteren ge zegd te hebben „een feministenbewe ging in te lichten die de boel bij cliënt wel eens op stelten zou zetten" en „de Mobiele Eenheid de dancing te laten ontruimen". Gilissen: „Om Van Water schoot tot rede te brengen heb ik ver klaard dat zijn programma's weerstan den zouden oproepen onder feminis ten". Morgenochtend zal mr. Paulussen uit spraak doen. UTRECHT (ANP) - De Unie BLHP, een niet bij de FNV of CNV aangesloten bond voor hoger personeel met 50.000 leden, gaat de prijscompensatie "serieus" ter discussie stellen. "Dit in het belang van een goede belangenbehartiging en daarvan vormt de gezondmaking van onze economie een onlosmakelijk deel", aldus de Unie in het bondsblad. Volgens de Unie zou de automati sche prijscompensatie wel eens de molensteen om de nek van be drijven kunnen zijn nu het aantal bedrijven daalt. "Het automatis me is dodelijk voor een aantal bedrijven", aldus de bond. "Als de suikerprijs bij Albert Heijn stijgt, moet elk bedrijf dit als ge volg van het huidige systeem in de lonen compenseren, ook als het bedrijf de benodigde finan ciën daarvoor niet heeft". Volgens de Unie ondervindt de vakbeweging ook de nodige pro blemen van de prijscompensatie. De ruimte die de prijscompensa tie van de onderhandelingsruim te opslokt maakt het veelal on mogelijk om over andere rele- Britse verplegers weer aan het werk LONDEN (AP) - De staking van dienstverlenend en verplegend personeel in de Britse gezond heidszorg is gisteren geëindigd met de dreiging van vakbonds leiders dat mogelijk hardere ac ties zullen volgen. Door de sta king, die drie dagen duurde, wer den de werkzaamheden in de Britse ziekenhuizen tot het mini mum teruggebracht. In vier ziekenhuizen in Londen werd de staking dinsdag al afge broken in verband met de bom aanslag van de IRA waarbij ne gen mensen om het leven kwa men. De verpleegkundigen in die ziekenhuizen gingen ook gis teren gewoon aan het werk „uit medeleven met de familieleden van de slachtoffers. In de rest van het land staakten een miljoen mensen die werkzaam zijn in de gezondheidszorg om een loonsverhoging van 12 pro cent af te dwingen. vante zaken te onderhandelen. Daardoor kan de vakbeweging haar natuurlijke rol niet spelen. De Unie zegt dat de prijscompen satie niet meer en niet minder is dan een instrument voor het min of meer op peil brengen van de bruto-salarissen. Een rekensys teem dat poogt een aantal prijs stijgingen te vertalen in een per centage waarmee de salarissen moeten worden aangepast om ze bruto op niveau te houden. Maar die prijscompensatie is inmid dels bij lange na niet meer toerei- Geslaagd aan Laboratoriumschool Rijnland voor het MBO-diploma: I. van Bemmelen, Bodegraven; S. Bi- soen. Leiderdorp; R. Bruné, Alphen ad. Rijn; Y. van Dam. Leiden; J. Hoek. Katwijk; K. Hulsebosch, Oude Wetering; A Noort, Leiderdorp; D. Obdeijn, Leimuiden; C. Oudijk, Bos koop; K. Overdevest, Zoeterwoude, H. Ravensbergen, Leiden; I. van Vel- zen, Roelofarendsveen; H. Vermeij. Wassenaar; A. Vlekke, Voorschoten, C. v.d. Bent, Katwijk; J. v.d. Berg, Noordwijk; P. Bocxe, Noorden; M. van Es. Leiden; R. Kempers, Leiden. C. Marijt, Voorhout; G. v.d. Meer, Roelofarendsveen; F. Otto, Leiden; H. Sep, Sassenheim, W. Suitela. Al phen a d. Rijn; N. Verhaar, Oud Ade; Y. Vlaar. Noordwijk; A. Warmerdam, kend om de koopkracht op peil te houden. Oorzaak daarvan is bijvoorbeeld het opschonen van het systeem door de energie er buiten te laten. Ook de belastin gen, premies en dergelijke gooi en roet in het eten. Ook daarom is het voor de Unie de vraag of het verstandig is "alleen en uitsluitend de automatische prijscompensatie tot heilige koe te bombarderen en daarbij alle andere inkomensbeinvloedende zaken buiten schot te houden". Geslaagd voor het HBO-diploma: B. Goosen, Leiden; P. van 't Hof, Sas senheim; H. Hoogkamer, Hillegom; C. de Jeu, Oude Wetering; T. Kage- naar, Leiderdorp; S. Neerken, Voor schoten; P. Ooms, Valkenburg; U. Padding, Leiden; E. Riksen, Voor schoten; R. Robijn, Leiden; H. Schou ten, Leiden; R. Snijder, Voorschoten; D. Stokkel, Leiden; J.. v.d. Wiel, Noordwijk; M. Verbeek, Leiderdorp; E. Zwart, Leiden; A. Zeestraten, Sas senheim; R. v. Lierop, Voorschoten; J. v. Schie, Noordwijkerhout; M. Schrama, Sassenheim; C. Bakker, Roelofarendsveen, M v.d. Bosch, Lis- se; L. Dofferhof, Lisse; R. Hamoen, Bodegraven; W. Mesker, Noordwijk; E. van Noort, Noordwijk; C. Trappen burg, Den Haag; L. van Yperen, Was senaar; C. Vellema, Voorschoten; T. Vos, Rijnsburg; M. Vreeburg, Leiden; K. Dijkshoorn. Leiderdorp; B. v.d. Helder. Leimuiden; W. Honders, Lei derdorp; C. v. Leeuwen, Voorscho ten; L. Tebeest, Noordwijk; F. v. Veen, Stompwijk; R. Vreeken, Lei den; J. Wakka, Leiden; M. Witte, Zoe terwoude; A. v.d. Berg. Hillegom; F. Romijn, Zoeterwoude; G. Rijlaars dam, Bodegraven; S. Stein, Katwijk; W. de Winter, Woubrugge; J. Zoet, Lisse; M. v.d. Keur, Leiden; C. v. Dorp. Sassenheim; A. Puik, Leiden; J. van Schie, Katwijk; E. Wakker. Roelofarendsveen; A. Bloot, Alphen a.d. Rijn; K. Brunekreef, Sassenheim; T. v.d. Ham, Wassenaar; S. Hesseling, Alphen a.d. Rijn; T. Hoogervorst, Ter Aar; C. v. Nieuwland, Oegstgeest; E. Huber, Leiden; H. Otto, Leiden. NEW YORK (AP) - Een voorbijganger werd gedood toen gisteren een bouwkraan omviel, die boven op een 60 verdiepingen hoge wolkenkrab ber stond in het centrum van Manhattan. Een gedeelte van de kraan bengelde vervaarlijk boven de drukke 53e straat nabij Madison Ave nue. De voorbijganger werd gedood doordat grote brokstukken naar beneden stortten; elf anderen werden gewond bij het ongeluk. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt (buitenlandse zaken) vindt dat honorair-consul Rabbani van Koeweit met zijn open brief aan het Ne derlandse volk over het Palestijnse vraagstuk iets te ver is gegaan. Vertegenwoordigers van vreemde mogendheden moeten zich onthou den van bemoeienis met de interne aangelegenheden van hun gastland of met de betrekkingen die het gastland met derde staten onderhoudt. Dit heeft Van Agt geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Joekes (WD) over de open brief van Rabbani die als adver tentie in een aantal dagbladen verscheen. Van Agt is het met Joekes eens dat Rabbani in de brief stelling heeft genomen tegen het optreden van Israël. „Voorzover bekend worden de door de auteur vertolkte op vattingen in bredere Arabische kring gehuldigd en vormen deze dus niet een specifiek PLO-standpunt". De minister van buitenlandse za ken wijst er op dat Rabbani de PLO niet heeft genoemd. ROOSENDAAL (GPD) - In de nacht van dinsdag op woensdag is in of bij zijn woning te Roosendaal de 57-jarige Marokkaan Mohammed Bel Ha- jey vermoord. Hij werd door messteken om het leven gebracht. Over de dader, het motief en de toedracht tast men nog volledig in het duister. Het slachtoffer was dinsdagavond en -nacht alleen thuis. Zijn gezin, dat de nacht elders in de stad doorbracht bij een getrouwde dochter, ont dekte gisterochtend toen het thuis kwam eerst bloedsporen op het trot toir voor de woning en waarschuwde de politie. Kort nadien vond een dochtertje het lijk van haar vader, dat lag afgedekt in een open berging achter het huis. "Het elan van de jaren 50 is ver dwenen, evenals het besef van saamhorigheid. De kerk van toen was een kerk met visie. Hoevelen zijn toen niet met grote verwach tingen aan de slag gegaan. Om dan te ontdekken, dat er maar weinig uitkwam van wat ze ge hoopt hadden en dat het formaat van die grote kerk veel kleiner was dan ze dachten. Men is meer bezig met plaatselijke belangen en persoonlijke ambities en te genstellingen dan met Gods be loften en geboden". Dat schrijft het algemeen bestuur ('breed moderamen') van de her vormde provinciale kerkverga dering van Gelderland in het zo juist uitgekomen jaarverslag. "Er wordt veel gepraat en weinig geluisterd. Je komt vaak wan trouwen en afweer tegen, waar je visie en broederschap zou ver wachten. Want dót proef je toch, als tijdens een bespreking een predikant uit de Gereformeerde Bond vertelt, dat in zijn kerke- raad wordt gezegd: Dominee, heb het niet over kernenergie, want dat gaat ons geld kosten; als men maar atoompacifisme denkt te ruiken, houdt men zijn bijdrage in". Het bestuur van de Gelderse kerk vergadering signaleert verder, dat veel overleg en activiteiten halverwege blijven steken en dat dan ieder weer zijns weegs gaat. "Zo is het tenminste gegaan met het gesprek over de modaliteiten (richtingen - red.), die onze kerk verdeeld houden. Als breder ker kelijk orgaan lopen we voortdu rend tegen die verschillen aan. Het lijkt wel of men van beide kanten de ontmoeting wil ver mijden door maar wat vriende lijk begrip te tonen of zich achter een gewetensstandpunt af te schermen". Overal is de neiging waar te nemen om alle aandacht binnen de ei gen kring te houden. "Wat de jeugd beroert en wat zich in de maatschappij afspeelt, moet hier niet te veel doordringen". Meest al is er ook weinig animo om met andere gemeenten in de classis (regio) samen te komen. Vandaar dat de classicale vergaderingen zich niet hebben ontwikkeld zo als ze in de kerkorde zijn be doeld. "We weten in theorie wel, dat de christelijke gemeente geen instelling is die zichzelf ver zorgt en bevestigt, maar hoe we aan dat gevaar kunnen ontko men, is vaak niet duidelijk". Wereldraad Het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken nam giste ren met gepaste vreugde kennis van de teksten over doop, avond maal en ambt die eerder dit jaar na een oecumenische dialoog van meer dan vijftig jaar waren vastgesteld. De afdeling 'Geloof en kerkorde' van de Wereldraad, waaraan - anders dan bij andere afdelingen - ook de Rooms-Ka- tholieke Kerk deelneemt, heeft de teksten nu naar de aangeslo ten kerken gestuurd. Met de vraag om vóór het eind van 1984 te laten weten, of dit een basis kan zijn voor meer eenheid tus sen de kerken. De unanieme aanvaarding van de teksten door de afdeling 'Geloof en kerkorde' tijdens een confe rentie in Lima (Peru) is begroet als een 'keerpunt in de geschie denis van de oecumene'. Nooit eerder hebben kerken zo'n be langrijke stap gezet in de rich ting van meer eenheid op enkele centrale geloofspunten. Het bij zondere van de 'Lima-teksten' is, dat ze een basis van overeen stemming bieden zónder de on derlinge theologische verschil len - die er blijven te verdoe zelen. Als de kerken positief reageren, wil 'Geloof en kerkorde' in 1987 een wereldconferentie houden. Het zal dan precies 1200 jaar ge leden zijn, dat het laatste van de zeven grote oecumenische conci lies plaats had. Doop-erkenning tussen de kerken is langzamerhand overal ge meengoed geworden. In de tekst over de doop wordt elke vorm van 'wederdoop' verworpen. Uit de tekst over avondmaal-eu- charistie blijkt een toenadering tussen de rooms-katholieke, or thodoxe en protestantse opvat tingen. Erkend wordt het ver schil in uitleg van de tegenwoor digheid van Christus in brood en wijn. De tekst pleit voor een we kelijkse viering van het avond maal. De meeste verschjllen zijn ie vin den in de tekst over het ambt. De verdeeldheid over de vrouw in het ambt is nog lang niet over wonnen. Als basisstructuur wordt een driedeling aanbevo len: de bisschop die toezicht houdt, de presbyter als bedie naar van het Woord en de diaken als verbinding tussen geloof en leven. Verschil van inzicht was er in het Centraal Comité van de Wereld raad over de vraag in hoeverre 'Lima' in de kerken gevolgen zal hebben. Sommigen menen dat eerst maar moet worden afge wacht, hoe de kerken zullen rea geren. Een Amerikaan zei echter, dat de officiële organen vanzelf wel zullen volgen als in de kerken en in de oecumenische beweging wordt geleefd in overeenstem ming met wat 'Lima' heeft be reikt. Bisschop Basil Meeking, die als waarnemer namens het Vati- kaanse Secretariaat voor de Een heid in Genève aanwezig is, voorspelde een 'lang groeipro ces', voordat de inzichten van 'Geloof en kerkorde' gemeen goed zullen zijn. Van roomse kant moet geen plotseling ja of nee worden verwacht. Levensmiddelen Een kerkelijke werkgroep (her vormd en gereformeerd) in Krommenie meent, dat de Ne derlandse levensmiddelen-wet geving onvoldoende rekening houdt met de omstandigheden waaronder levensmiddelen in de Derde Wereld worden geprodu ceerd. Voorbeeld: hoe meer soja bij ons wordt geconsumeerd, hoe meer kleine boeren in Brazilië - door exportbelangen - van hun land worden verdreven. De werkgroep vraagt de fracties aandacht voor maatregelen om zulke ontwikkelingen tegen te gaan. Hervormde Kerk: aangenomen naar Vlagtwedde P. Post Nieuw- Amsterdam. De sectie 'Kerk en ziekenzorg' van de hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg (Pr. Beatrix- laan 2, 8091 AM Wezep) heeft voor 1983 een tekst uitgegeven die bij pastorale bezoeken aan zieken ter hand kan worden ge steld. Hein Roethof, een van de beste PvdA-parlementariërs, zal zeer waarschijnlijk na de verkiezin gen in september uit de Kamer verdwijnen. Roethof werd door zijn district Utrecht op een on verkiesbare plaats gezet. HP neemt alvast afscheid van hem in een interview van Max Pam. "vanaf het begin behoorde Roet hof tot de liberale stroming bin nen de PvdA, geen naprater van meerderheidsstandpunten, maar een parlementariër die af en toe opvattingen uitdroeg die minder populair, waren". Roethof zelf is niet rancuneus ("wat heeft het voor zin een num mertje te kankeren"?), maar wel verdrietig: "politiek is boeiend, maar een hard bedrijf'. Over zijn niet zo populistische mening, zegt Roethof, na een lange stilte: "de nadruk binnen de PvdA op sociaal-economische zaken, hoe belangrijk die ook zijn, is soms een tragische omstandigheid. Er wordt onvoldoende beseft hoe groot de problemen in de juridi sche sfeer zijn. De onderbeman ning op dit punt is beschamend". Roethof geeft toe dat de liberale stroming binnen zijn partij enigszins op de tocht staat: "bin nen onze partij moet worden voorkomen dat er een klimaat ontstaat waarin groeperingen door blokvorming hun opvattin gen als alleenzaligmakend aan anderen opleggen. Wii moeten niet het slachtoffer worden van modieuze opvattingen die niets anders blijken te zijn dan de waan van de dag". Via een astronomisch aantal voor keurstemmen zou de parlemen tariër nog kunnen terugkeren, maar: "Van Rijckevorsel is dat een keer gelukt dank zij een Te- legraafcampagne. Ik zou zeer on gelukkig zijn, als ik ook op zo'n manier in de Kamer zou moeten komen". Verder in HP de vraag of de Westduitse Groenen wel links zijn, een verslag van het D'66-congres en deel 3 van de Nieuw-Guinea-serie. In "het ein de van de avant-garde" aandacht voor de hernieuwde belangstel ling voor Gerrit Rietveld en De Stijl. L/n VRIJ NEDERLAND Jan Stoof toog naar het Franse Au- vers-Sur-Oise, wereldberoemd sinds Van Gogh er de dood ver koos en nu toevluchtsoord van de voormalige president van Iran Bani-Sadr. Hij wordt er, sinds Chomeiny hem vogelvrij ver klaarde, zwaar bewaakt, maar volgt de gebeurtenissen in zijn land op de voet. Onthullend is vooral zijn zekerheid dat de Amerikanen ook het huidige be wind in Iran (via Israël) van wa pens voorzien. "Ik zag op de tele visie Amerikaanse Tow-raketten, anti-tankwapens. Die hadden ze een jaar geleden, toen ik opper bevelhebber was. nog niet". Smits en Van Weezei berichten over het meest besproken con gres van D'66 en diens lijsstrek ker, "die er zelf geen zin in had en waarschijnlijk ook nog steeds niet heeft". Geen boze opzet, al dus het tweetal over de gebeurte nissen die dag, wel een uit de hand gelopen interventie van Van Mierlo. "Wat ik weigerde te aanvaarden was dat als Jan ter louw geen lijsttrekker wilde zijn, hij de partij daarvan de schuld zou geven. Het moest duidelijk worden dat de partij niet het ver trouwen in hem had opgezegd". Bibeb sprak uitvoerig met Paul Ci troen over onder meer Picasso, Kadinsky, Paul Klee en zijn voorliefde om bekende mensen te tekenen: "Om mij te laten in spireren. Om iets op te snuiven van hun sfeer. En ook omdat ik graag bewonder". Voorts in VN: een historisch over zicht van de pornowetgeving en een kleurkatern over 20 juli 1932: de laatste kans om Hitier tegen te houden. het omslagartikel van De Tijd. Is- raël-vriend Arie Kuiper vertrok naar Beiroet en registreerde de verschikkelijke vernielingen, tel de slachtoffers. Maar vooral doet hij hij verslag van een tweestrijd in zichzelf. Het eindresultaat is dat hij toch niet van mening ver andert: Israël heeft het recht zich tegen de PLO te verweren, maar moet wel meewerken aan een rechtvaardige en menselijke op lossing voor de Palestijnen. P. van der Eijk praat in De Tijd met prof. Hattinga Verschure, de geestelijke vader van de snoei- plannen in de gezondheidszorg. "Zelfs in de nieuwe situatie zit ten we nog altijd op rozen. Pas bij 2,5 bed per inwoner wordt het een beetje moeilijk", zegt Hattin ga die verder meedeelt dat hij het als internist altijd aan de stok had met zijn coliegae. "Ze von den dat ik te lage tarieven bere kende, noemden mij een onder kruiper. Maar het waren advies prijzen en ik vond dat ze gewoon te hoge honoreringen hadden af gedwongen". Frénk van der Linder ondervraagt een 'kandidaat-minister', WD- buitenland-specialist Frits Bol- kestein. Bekend als een fan van Amerika, zegt hij ook wel een kritiek te hebben: "De Russen liegen vaak, maar de Amerika nen overdrijven nogal eens. Rea gan met zijn opmerkingen over een regionale kernoorlog. Haig die zei dat de aandacht meer naar de bestrijding van het terrorisme dan naar de verdediging van mensenrechten moest gaan...fla ters, Haters". Verder de heksenjacht op Jane Fonda in de VS, het congres van D'86 en een vraaggesprek met Paul Haenen alias Margreet Dol man. Een homofiel artiest over wat hem beweegt. MAGAZINE EM gaat de nationale komkom mers te lijf met een uitgebreid aritikel over het fenomeen "Fit ness", een kreet waar het meren deel van de Nederlande bevol king wel raad mee weet. In tegenstelling tot een kleine hal ve eeuw geleden is zweet tegen woordig status, begint EM dit 'historisch overzicht'. De cultus rondom het welzijn van het li chaam vloog in de late jaren '50 en schoot onmiddellijk wortel in Europa. Van cholestorol had nog niemand gehoord en iedereen mocht gewoon roken, maar via het "gezonde eten" kwam het al snel tot "Health-freaks". Hoe groter de welvaart, hoe groter de zorg om het welzijn en nu rent -of joggt- de halve westerse we reld en de sport-kleding indus trie vaart en wel bij. Want wie vandaag de dag niet op "Nikes" loopt hoort er eigenlijk niet bij, weet EM. Het was nog maar een kleine stap naar de fitness-centra en ook daar heeft nu de verdwa zing toegeslagen. "Bodybuil ding" is nu de kreet en vooral ge liefd bij vrouwen (zelfs Jane Fon da doet het). En nieuw schoon heidsideaal schijnt hiermee een feit te zijn, zegt het weekblad, 't Zijn voortaan de spieren die 't em doen. Verder in EM: "Het gekwetste al ternatief van Jan Terlouw", of wel wat er gebeurde op het D'66- congres vorige week; De impas se in het Midden-Oosten en een voorbeschouwing van de duur ste Hollywood-produktie aller tijden: de film "Annie". hervormd nederland i groot deel gewijd aan "het andere Duitsland". In een viertal artikelen wordt uitge weid over de verkrottende wijk Kreuzberg in West-Berlijn, de kerkelijke vredesbeweging in de DDR, Oostduitse jongeren die op zoek zijn naar een betere samen leving, en over de alternatieve pers van West-Berlijn ("Die Neue", "die Tageszeitung") die wordt geacht als een soort David tegenover de bladengigant Axel Springer te functioneren. Het CDA-kamerlid Sytze Faber, "atoompacifist", laat zich in HN weinig lovend uit over Van Agt. De uitspraken die de premier de laatste tijd uit zijn mond heeft la ten rollen, zijn het kamerlid dui delijk in het verkeerde keelgat geschoten. In het artikel (met de kop "De dynastie-Van Agt bete kent knielen, geen discussie, geen argumenten") zegt Faber dat hij zich erg heeft gestoten aan de suggestie die Van Agt in Cairo heeft gedaan om van de plaatsing van atoomraketten in Nederland een zg. vrije kwestie te maken. Dat wil zeggen dat de PvdA in een volgend kabinet po litiek medeverantwoordelijk moet zijn (voor plaatsing) en zich moet neerleggen bij een eventue le parlementaire meerderheid voor plaatsing. Een blokkade voor de PvdA om regeringsve rantwoordelijkheid te dragen, vindt Faber. Dat geldt volgens hem ook voor de uitlating van Van Agt dat het rapport van de zg. commissie-Wagner, waar de PvdA tegen is, uitgangspunt moet zijn voor het sociaal-econo misch beleid van het nieuwe ka binet. Hierdoor is ten onrechte de indruk ontstaan dat het CDA afstevent op een kabinet met de VVD, zegt Faber. Verder in HN een analyse van het conflict tussen de Nationale commissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssa menwerking (NCO) en minister Van Dijk (ontwikkelingssamen werking) en een vernietigend ar tikel over kardinaal Willebrands ("De cliché's van een diplo maat").

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12