r "Ik kon niet zonder dat spul" Tennistoernooi Noordwijk in verval ~y Zweed Sunstrom zet opmars voort Heemskerk start kampioenschap goed Sport BERGEN OP ZOOM (GPD) „Ik wil mijn ervaringen ver tellen om mensen ervan te weerhouden dezelfde weg op te gaan. Drie maanden lang is mijn leven een hel ge weest. Ik kon alleen nog maar denken aan het spui ten van pervitine". Beroeps- wielrenner Jan van Tilborg uit Bergen op Zoom kan er nu weer rustig over praten. Toch is nog maar een paar maanden geleden dat hij verslaafd was aan amfeta minen, geleverd door de on langs gearresteerde oud wielrenner Gerrit de W. uit Dordrecht. Van Tilborg spoot het middel aanvanke lijk om zijn prestaties te ver groten. Toen vorig jaar okto ber het wielerseizoen ein digde kon hij niet meer te rug. Zijn lichaam had steeds meer van het prestatiever- grotende middel nodig. In het voorjaar van '82 moest Jan erkennen dat hij ver slaafd was. Zijn toekomst als wielrenner zag hij niet meer zitten. Ook maatschap pelijk zag Van Tilborg er geen gat meer in. Tot hij rond carnaval in zijn auto in Ossendrecht door de politie gearresteerd werd net op het moment dat hij in Wielrenner Jan van Tilborg, ex-klant van Gerrit de W. zijn arm de naald van een in jectiespuit wilde steken om zich een portie pervitine toe te dienen. Eenmaal op het politiebureau vertelde Van Tilborg zijn verhaal, noem de namen, feiten en omstan digheden. Die gegevens zou den leiden tot de arrestatie van twee handelaars De W. en Ger M. uit Dinteloord. Meer arrestaties worden op korte termijn verwacht. Vorig jaar leek de twee jaar durende proftijd teneinde, nadat de HB-ploeg was op geheven. Maar Jan van Til borg fietst weer bij Auto Brabant, de ploeg die hem vlak voor het seizoen nog een contract gaf. Met veel plezier gaat hij nu „naturel" zoals hij het zelf uitdrukt. En naturel betekent geen do pe in je lijf, want daar heeft deze renner de buik van vol. „Je weet hoe het gaat. In de tijd van de criteriums ben ik dolgedraaid. Dag in dag uit. Die lange reizen naar de koersen. Geestelijk ben je dan op een gegeven moment de kluts kwijt. En als je dan steeds als vierde of zesde eindigt wil je weieens wat anders. En als je dan ook nog als renner in de rennerswe reld geaccepteerd bent, kost het je niet veel moeite om aan dope te komen. Zo is het ook mij vergaan. Ik wilde ook weieens winnen. Ik wist dat er veel renners op pervi tine rijden. Dat is algemeen bekend. Natuurlijk niet bij de grote koersen waar ge controleerd wordt, maar wel op de kermiskoersen en dergelijke. Via het zwarte circuit ben ik aan pervitine gekomen. Eigenlijk was het niet te betalen, maar legaal was er niet aan te komen". Spuiten „Het waren doosjes met vijf ampullen van het Belgische merk „Trenkler". De spuiten haalde ik ook in België. Er zaten hele korte naalden aan omdat je onderhuids moet spuiten. Dan is het effect het grootst. Iedere wielrenner weet dat je niet te veel moet gebruiken. Van de tien koersen bijvoorbeeld maar vier keer, anders gaat het fout. Maar ik kon niet meer naturel rijden. Ik reed een op een, tot de ampullen op waren. Zo'n twee tot drie keer per jaar is er van het of ficiële merk aanbod op de zwarte markt. Je moet er dan vlug bij zijn, anders is het verkocht. Ik merkte dat ik niet meer zonder het spul kon tijdens het wielrennen. En wat erger was, toen in oktober vorig jaar het sei zoen voorbij was, bleef mijn lichaam er om vragen". „Tijdens het seizoen zocht ik contact met Gerrit de W. in Dordrecht. Veel renners wis ten dat ze bij hem terecht konden voor dope. Ik kocht een partij en reed er goed op, hoewel minder dan op de Belgische pervitine. De kwaliteit van Gerrits spul was iets minder. De koppe ling tussen geest en lichaam miste ik. Gerrit bleef mij le veren, ook na oktober. Hoe wel hij wist dat er toen op wielrengebied niets meer gebeurde". „Toen was ik hem er dankbaar voor omdat ik zonder het spul niet meer vooruit kon. Ik was verslaafd. Gerrit was relatief gezien goedkoop. Ik kocht er flesjes van lOcc. Over zijn andere klanten sprak hij niet met mij. Wel zei hij steeds als ik er was dat ik mijn mond tegenover anderen moest houden, om dat het allemaal illegaal was, maar dat had ik zelf ook wel begrepen. Het ging niet best met mij. Tijdens de koersen rij je de pervitine eruit. Nu vroeg mijn li chaam om steeds meer van dat spul. Hoeveel ik in to taal bij De W. gehaald heb? Daar praat ik liever niet over. Feit was dat de proble men die er na oktober wa ren, ik was zonder werk, door het gebruik minder groot leken. Maar dat was schijn, want het ging bergaf waarts. De laatste weken van mijn verslavingsperio de was ik bijna niet meer thuis. Verkeerde ik in onder wereldkringen in Den Haag en Antwerpen en bracht de nacht door in mijn auto. In die periode spoot ik elke dag. Ik loog alles aan elkaar en bedonderde mijn ouders. Ik zakte in drie maanden tijd van alles naar niks, reed mijn auto in elkaar, toen ik DONDERDAG 22 JULI 1982 de schade zag heb ik heel hard gelachen. Normaal rea geren kon ik niet meer. Ik voelde dat ik naar de sode mieter ging". „Toen besloot ik de aandacht van de politie te trekken. Ik wilde van de pervitine af. Op eigen kracht zou dat nooit gaan, had ik het idee. En dat plan lukte. Eenmaal opgebracht, vroeg ik op het politiebureau om hulp. Je moet me helpen, zei ik tegen die agent. Toen vertelde ik alles wat ik wist. Ik ben nu niet meer verslaafd. Eet weer normaal en woon weer thuis. Het afkicken is moei lijk geweest, maar ik help hulp gekregen van een arts. Ik hoop dat mensen die dit verhaal lezen nu gewaar schuwd zijn. Zelf ben ik het in ieder geval wel, want ik heb diep in de ellende geze ten. Net zo diep overigens als Gerrit de W., die zelf ver slaafd, eruit zag als een lijk. Een ding moet ik ter zijner verdediging aanvoeren: ik geloof niet dat hij aan kinde ren het spul verkocht heeft, zoals ik in de kranten heb gelezen. Misschien is dat via tussenpersonen, maar Ger rit acht ik daartoe niet in staat". Talent klopt Smid HILVERSUM (GPD) - Henrik Sundstrom is nog niet opgeno men in het jaarboek waarin in formatie wordt verstrekt over de betere tennissers ter wereld. Dat wordt dan hoog tijd, want de 18- jarige Zweed begint in zijn eerste jaar als beroepsspeler aanspreek bare resultaten te boeken. In het Zweedse Bastad, dat evenals het Melkhuisje-toemooi is gedoteerd met 75.000 dollar aan prijzen geld, drong hij door tot de finale, waarin hij van zijn landgenoot Mats Wilander verloor. Gisteren bereikte Sundstrom in Hilver sum de kwartfinales door de nummer vier van de Melkhuisje- ranglijst, Tomas Smid, te ver slaan (6-4. 4-6, 7-5). Achteraf is het jammer, dat de ver woede strijd van de Tsjech om de ondergang tegen Sundstrom te verijdelen plaatsvond op de „minst" bezochte baan van het park, terwijl favoriet Brian Tea cher op het centercourt korte metten maakte met David Mus tard uit Nieuw-Zeeland. Daar voor liet Balasz Taroczy blijken de crisis van dinsdag voorlopig te hebben bezworen. De Argen tijn Gustavo Tiberty kreeg in de openingspartij slechts twee ga mes mee. Sundstrom speelde tegen Smid aanvallend, wat bij de bekendere' tennissende landgenoten toch haast niet valt te ontdekken. Smid won weliswaar de eerste set, maar moest de tweede inle veren en stond voor het fatale moment in de derde reeks steeds weer op nadeel. Eliminaties kon dan ook haast niet uitblijven. Terwijl circa vijftig toeschouwers de partij Sundstrom-Smid beke ken, vermaakte zich de rest van de ongeveer 1000 toeschouwers met het optreden van Ilie Nasta- se. De geroutineerde 36-jarige Roemeen, die nog altijd een pri ma opslag heeft en daarnaast een bal zeer subtiel achter het net kan leggen, won de eerste set met 6-4, verloor de tweede om- Uitslagen Herenenkelspel, tweede ronde: Balasz Taroczy (Hon/3e geplaatst) - Gustavo Tiberty (Arg) 6-1. 6—1; Jose Lopez-Maseo (Spa/8e) - Brad Guan (Aus) 6-4, 6-2; Buster Mottram (Eng/ 2e) - Roland Stadler (Zwi) 6-7 (4-7), 6-4, 6-1; Brian Teacher (VSt/le) - Da vid Mustard (NwZ) 6-0, 6-4; Ilie Nasta- se (Roe) - Junie Chatman (VSt) 6-4, 5-7, 6-1; Heinz Günthardt (Zwi/5e) - Jerome Potier (Fra) 6-4. 3-6, 6-4; Hen- rik Sundstrom (Zwe) - Tomas Smid (Tsj/4e) 4-6, 6-4. 7-5; Carlos Castellan (Arg) - Andreas Maurer (WDl/6e) 2-6, 7-5, 6-4. Herendubbelspel, eerste ronde: Per Hjertquist/Jose Lopez-Maeso (Zwe/ Spa) - Ivan Dupasquier/Ray Moore (Zwi/ZAf) 6-4. 4-6. 6-4, Balasz Taroc- zy/Heinz Günthardt (Hon/Zwi) - Derlin/ Mottram (NwZ/Eng) 6-4, 5-7, 6-2; Brad Guan/Warren Maher (Aus) - Mark Günthardt/Roland Stadler (Zwi) 6—3, 6-2. i de partij tussen Chatman en Nastase, de Roemeen liet zijn opponent werkelijk alle hoeken van de DIEREN - In de openingsronde van het toernooi om het open Ne derlands schaakkampioenschap, dat gisteren in Dieren van start ging, zijn grote verrassingen uit gebleven. Toch dreigde er even sensatie, aangezien titelverdedi ger Frans Borm de opening be paald slechter speelde dan oppo nent Hofman uit Dordrecht. Borm knokte echter terug, waar na de vrede werd getekend. Heemskerk uit Rijnsburg begon het toernooi goed. Tegenstander Hendriks uit Boekei werd name lijk met lege handen gelaten. Smout uit Leiden kwam nog niet tot scoren, maar hem rest tegen Peters uit Rheden nog een twee de zitting, waarin hij misschien alsnog, tot scoren kan komen. Ook voor Otten uit Leiden en voor Bakker uit Leiderdorp bracht de openingsronde direkt al overwerk, aangezien ook zij voor een hervatting achter het bord zullen moeten verschijnen. Roel Piket uit Leiderdorp bracht zijn partij tegen Albrecht uit Am sterdam wel reeds tot een beslis sing, waarbij beide spelers een half punt op het scorebord kón den laten aantekenen. Timman Jan Timman en de Tunesiër Slim Bouaziz zijn in hun hangpartij uit de zevende ronde van het in- terzone-toernooi te Las Palmas na 54 zetten remise overeengeko- Door dit resultaat bezet Timman met de Roemeen Michael Suba een gedeelde derde plaats, achter de Hongaar Zoltan Ribli en de Rus Vladimir Toermakov. Belle Bij het dames interzone-schaak- toernooi in Bad-Kissingen zakt de Nederlandse vertegenwoor digster Erica Belle steeds verder. In de negende ronde ging zij met zwart in een Hollandse partij te- nonder tegen de Bulgaarse Le- matsjko, die door deze zege de leiding in het klassement over nam. NOORDWIJK - Na de eerste dag van het hoofdtoernooi in Noordwijk, het here nenkelspel A, is van de allure die het ten- nisevenement had al bitter weinig meer overgebleven. Er was dan ook geen enke le partij die, zoals zovaak in het verleden, de kijkers op het terras voor de beide hoofdbanen aan hun zitplaatsen vastpin de. Armoe was troef en met name de bui tenlanders, van wie werd verwacht dat zij het tennisgebeuren in de badplaats nog enige fleur zouden kunnen geven, bleken niet anders dan als tennissers vermomde vakantiegangers. Opvallend was hierbij het aantal walk-overs dat moest worden gegeven door afmeldingen op grond van blessures en ziekte. Andere tennissers bleven zonder opgaaf van redenen weg. Een lijstje van de gegeven walk-overs maakt verder uitweiden overbodig. In het herenenkelspel A meldden zich voor deelneming af de Duitser Ostermeijer (blessure), Bootsman (blessure), Stefan van Erven (ziek, evenals zijn zuster Jeske van Erven) en René Gorter (op de stand 5-3 voor Winter gaf hij op vanwege een handblessure). Zonder enige opgaaf van reden bleven weg Frank Lapré en de Me xicanen Perez en Escobedo. Noordwijk is geen Satellite-toernooi meer. Te duur wordt er gefluisterd. De eerste prijs in het herenenkelspel A bedraagt ze venhonderdvijftig gulden, de eerste prijs in het damesenkelspel A vierhonderd gulden. Dat zijn prijzen die de nun waar de schromelijk overschattende vader landse "toppers" ver beneden hun waar digheid achten. In de partijen, die wel werden gespeeld was Ton Sie de speler die de meeste aandacht vor zich opeiste met zijn technisch goed verzorgd spel. Met veel inzet spelend be reikte hij de volgende ronde. Hij won tweemaal op rij. Eerst van Bernard van Poelgeest: 6-3, 6-2 en vervolgens van Willemen met 6—1 en 6—0. Marco Winter kwam ook weer een ronde verder tegen René Gorter zoals reeds ver meld. Wouter Fok kan nog altijd flitsend uitschieten. Zijn toch al riskante spel werd gisteren met nóg meer missers dan in het verleden ontsierd. Daarom ook kon de bepaald niet imponerende Duitser Schwemmer een derde set afdwingen: 6-4, 3-6, 6-1. Hans Tönjann speelde tegen Vos beslist geen slechte partij, maar het tempo van zijn opponent lag hoger en dat kwam in de score tot uiting: 1—6, 1-6. "Tempo en conditie" wist de nieuwe Leidse districts kampioen, "daar ben ik vandaag op afge troefd". Bij de dames pakte Ingelise Driehuis bru taal met 6-1 de eerste set tegen Brigitte Pardoel om daarna, evenals Hans Tön jann tegen Vos, op tempo en vastheid te worden afgetroefd. Beheerste vaart heet dat ia vaktermen. De huidige nummer twee van de dames in de Leidse regio, Jacqueline van Wijk, hield zich wel staan de: 6-2, 6-4 tegen I. van der Woude. Be vrijd van haar "angstgegner" zou zij mis schien nog voor suprises kunnen zorgen. De A—categorie in Noordwijk mag dan weemoedige herinneringen oproepen aan de gouden tijden dat spelers als Vijay Amritraj, Johan Kriek, Pattison en Shlo- mo Glickstein nog acte de presence in Noordwijk gaven, in de B- en C-categorie is het beeld, gelukkig, nog onveranderd. In die klassen wordt zeker niet veel min der getennist dan in de A-categorie, maar bovendien worden de punten daar fel be twist. Wie gisteren in A Hans Everaars zag winnen van de Mexicaan Spinolo, het duurde inslaan inbegrepen niet langer dan veertig minuten, 6—0, 6-0 voor Eve raars, zal wel hebben begrepen dat de ge vechten in Noordwijk worden geleverd in B en C en heel misschien opk nog in A. Op de finale-dag dan wel te verstaan. Ze venhonderdvijftig gulden is tenslotte een daggeld waarvoor de doorsnee werkne mer best nog eens extra de rug voor wil krommen. In het damesenkelspel B stap te ook Annette van der Meij een ronde verder in het toernooi. Na 6—4 voor de no. 1 van de Leidsche Hout gaf tegenstand ster Irma Boumans op vanwege een rug blessure. FRANK BONTE. Jandric mag niet spelen ROTTERDAM (ANP) - De Joegoslaaf Misa Jandric, die door de eredivisieclub Excel sior was gecontracteerd, krijgt geen werkvergunning. De 29-jarige Jandric, die in zijn land voor de tweede divi sieclub Cukaricai speelde, studeert in Nederland op uit- npdiging van het ministerie van sociale zaken en heeft vo rig seizoen gespeeld bij RVC. De vreemdelingenpolitie is van mening dat zo'n studie beurs onverenigbaar is met een werkvergunning. Excelsior wil nu pogen naast Carlo de Leeuw nog een spe ler van Feyehoord te huren. LEZERS SCHRIJVEN Homo's Hierdoor zou ik willen reageren op het artikel betreffende "agressie tegen homo's" in de editie van 14 juli jl. In dit artikel worden, naast de nodige informatie, maatrege len aanbevolen ter indamming van de genoemde agressie. Daarnaast kan nog hulp worden geboden door bestudering van de esoterische wijsbegeerte of Theosofie. Deze verklaart name lijk, dat er in het Universum en in de mens twee krachten werk zaam zijn welke, evenals bij elek triciteit, positief en negatief ge- noemd kunnen worden. Verder zijn deze krachten te herkennen als haat en liefde, scheppend en ontvangend of mannelijk en vrouwelijk. Om misverstanden te voorkomen is het noodzake lijk te bedenken dat dit slechts begripsomschrijvingen zijn van bepaalde toestanden van be staan. Het is nog beter te zeggen, dat hiermee bepaalde toestanden van bewustzijn worden aangege ven. Vervolgens kan uit deze vaststel ling worden afgeleid dat deze krachten, omdat zij steeds en overal aanwezig zijn, in bepaalde mate kunnen overheersen. In het geval van de mens betekent dit dat door de gerichtheid van de mens, in het bijzonder in het denken, één van deze krachten de overhand zal hebben. Reke ning houdend met de Wet van Wederbelichaming en die van Oorzaak en Gevolg, zal de mens, globaal gesproken, in de loop der eeuwen een mannelijk of een vrouwelijk lichaam aannemen. Er is dus sprake van een cyclisch proces van ontwikkeling. Met andere woorden, dat wat het menselijk wezen is. innerlijk en van nature, dat wordt het. En omdat er, evenals elders in de na tuur. geen scherpe scheiding te trekken is tussen verschillende toestanden van Zijn, zullen ook in dit geval overgangsgebieden te ontdekken zijn. Zodat er man nen gevonden kunnen worden met vrouwelijke eigenschappen en vrouwen met mannelijke ei genschappen. Wanneer men het zogenaamde pro bleem van de homo's op de hier voor omschreven wijze zou wil len bezien, dan is er geen plaats voor vooroordeel noch sprake van zonde of ziekte. Dan is er slechts sprake van een proces van ontwikkeling volgens strikt rechtvaardige en logische regels. Tenslotte is het vermakelijk, maar ook tragisch, dat direct on der het hierboven genoemde ar tikel een bericht is geplaatst over een bedevaart. Het bericht ver meldt: "Deze zal in het teken staan van gebed voor alle men sen die om hun geloofs- of le vensovertuiging worden ver volgd of onderdrukt". Men kan zich afvragen of dit ook niet van toepassing is voor homo's. Men kan zich zelfs afvragen of men in bepaalde kringen niet vergeten is dat er staat geschreven: "Oor deelt niet opdat gij niet geoor deeld zult worden, want met de maat waarmede gij meet zult gij wedergemeten worden". J. Carton, Pr. Mauritslaan 60, Voorschoten. Meubelboulevard Naar aanleiding van het ge weeklaag over de mogelijke komst van een meubelboulevard in Leiderdorp zal Leiden toch eens het kwaad bij zichzelf moe ten zoeken. Zolang men vast houdt aaan het onzalige systeem van erfpacht en hoge grondprij zen zal er nog meer uit Leiden verdwijnen en is het niet aan trekkelijk zich hier te vestigen. Ook speelt een rol: te weinig par keerruimte en het teveel toege ven aan bezwaarschriften. Al met al verliest Leiden zijn regio functie en wat erger is: het is een aanslag op de werkgelegenheid. Er is een oud gezegde 'de kost gaat voor de baat uit'. Laat men op het stadhuis daar eens over nadenken. W. Noppe Maasstraat 37 Leiden Een abrikant in Veld- g»-»; hoven heeft superlichte jgfc* bouwelementen ontwik- keld die in hoofdzaak be staan uit schuimachtige kunststof. Deze kunststof kan wor den bekleed met granol, textiel, hout, aluminium enz. De bouwelementen zijn voorzien van gaten en penverbindingen waar door deze goed te stape len zijn. Afgekeken van lego, zou je kunnen zeggen. Feestelijk sluier gordijn voor het venster Er is in Nederland een voor zichtig groeiende belangstel ling te constateren voor het zogeheten 'sluiergordijn', van rijk geplooide en voor elkaar langs vallende stof, aan beide kanten opgenomen door ban den (embrassen) en langs de randen afgezet met kant. Soms in het midden nog een halfrond gordijn, al dan niet met een rozet. Zo'n sluiergordijn doet 'feeste lijk' aan en geeft een bijzon der cachet aan het interieur. Ook van buitenaf springt het er onmiddellijk uit. Wanneer u zich ertoe aange trokken voelt, houd dan wel rekening met een aantal be langrijke dingen. In de eerste plaats moet het sluiergordijn in het interieur passen. Dit wil niet zeggen dat ze alleen in een typisch klassiek inte rieur op hun plaats zouden zijn. Maar eng evenwicht tus sen de gordijnen en de meu bilering-stoffering moet er wel zijn. Ten tweede moeten de gordij nen heel zorgvuldig worden gemaakt. Dat is niet zo een voudig en de veiligste weg is dan ook: laat ze maken bij de woninginrichter. Houd u aan de regel: noe 'inge wikkelder' het gordijnmodel, hoe eenvoudiger de stof- structuur. De moderne stof fen voor dit type gordijnen zijn verkrijgbaar in zachte pasteltinten. Dank zij hun synthetische samenstelling zijn ze gemakkelijk te was sen... Vroeger was een was beurt voor een sluiergordijn een heel probleem. Om de romantische sfeer van het sluiergordijn nog te ver sterken, kan een gordijnkap worden aangebracht. Veelal zal een in 'historische stijl' uitgevoerde kap het best vol doen, maar het kan natuur lijk ook een gewone vlakke zijn. Zo'n gordijnkap is voor een enigszins handige doe- het-zelver best te maken. Overigens zijn daarvoor ook speciale materialen (bouw pakketten) verkrijgbaar. Ten slotte nog dit: oe overgor dijnen moeten uiteraard bij het sluiergordijn passen. Opklapbare werktafel Wie een "vaste" werkbanx wil hebben, maar krap in de ruimte zit, heeft sinds kort een nieuwe keuze in opklap bare werktafels: de Wallmate die Black en Decker nu in de handel brengt. Handig in ga rage, schuur of op de zolder. De technische mogelijkhe den zijn gelijk aan die van de mobiele Workmate. Een werkhoogte van 80 cm, en een werkoppervlakte van 74- x45 cm stempelen de nieuwe Wallmate tot een bruikbaar werkvlak. Hij kost (advies prijs) 189,-. Verder zijn er een metalen op- bergrek, een zgn. gripmate (klemhulpstuk voor bijvoor beeld lim pers werk) en een speciale afkortzaagtafel bij verkrijgbaar. Buiten gebruik neemt de Wallmate bijna gf*en ruimte in beslag, alleen een stukje wand.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10