c Tóch reed hij met bravoure. V, Vrij-uit Tour: resultaat-voetbal op de fiets D Pascal Simon: in cols op zijn gemak Hinault niet in goede doen Raas kijkt uit naar WK TOUR EN CIJFERS Veldscholten: "Ik kon geen lucht krijgen" DINSDAG 20 JULI 1982 Sport door Ruud Paauw De Tour ontbeert spanning, sensatie, onverwachte ge beurtenissen. Je hoort en leest het elke dag. Bernard Hi- nault heeft zijn concurrenten op dusdanige wijze onder de duim dat die al bij de start uitsluitend stonden te keuve len over wie als twee. drie. vier en vijf zouden eindigen. Dat is niet goed voor zo'n spektakel als de Tour. Diep in zijn hart beseft organisator Felix Lévitan dat natuurlijk ook. Aan de ene kant vindt hij het prachtig dat een land genoot zo ver boven de meute uitsteekt de verkoop van zijn blad l'Equipe zal er nog niet onder lijden, want Fransen lezen graag over de eigen su perioriteit), maar als de ka ravaan zich zonder slag of stoot bij Hinaults meerder heid neerlegt, wordt het op den duur een dooie boel. Als we volgend jaar weer zo'n Tour beleven, valt er in de ca fé's niet meer lekker over te praten. En dat is het ergste wat Lévitan en zijn Tour zou kunnen overkomen. Ik weet wel: Bartali, Coppi, Bo- bet, Merckx waren in hun gouden tijd ook alom erkende meesters, maar die verschaf ten zich extra glorie door er alleen tussenuit te trekken en te laten zien hoe ver de rest wel bij hen achter lag. De vorst die zich manifestéérde. Dat doet Hinault niet. Hij slaat toe in de tijdritten en houdt zijn rivalen, voor zo ver die er zijn. verder in toom. Het is stellig knap, maar die aan Anquetil herin nerende benadering spreekt niet tot de verbeelding. Een soort resultaat-voetbal op de fiets, zullen we maar zeggen. Nu begrijp ik Lévitan ook niet. Hij weet hoezeer Hinault zijn slag slaat in de tijdritten, waarom de Tour dan volge stopt met die specialiteit? Er staan geloof ik wel vier tijd ritten op het programma. Dat is dan toch vragen om de stil te van het sterfhuis? Hij had er niet meer dan twee moeten opnemen en geen enkele bo ven de 25 km. Dan had Hi nault daar niet op kunnen leunen. Om nieuw leven in de brouwe rij te brengen heeft Lévitan het plan gelanceerd om vol gend jaar de Tour open te stellen voor amateurs. Hij heeft daarbij het oog op ster ke Oosteuropese rijders, die nu eenmaal geen prof kunnen worden. Een heel goed idee. Daarop is door het merendeel der profs benepen en kleinzielig gerea geerd. Het woord broodroof viel zelfs. Wat nou broodroof. Profs hebben zich toch altijd ver verheven gevoeld boven staats )amateurs. Waarom dan gezeur en gepiep over al lerlei bijzaken, zoals: wie be taalt hun inschrijfgeld? Ik denk tóch dat vrees hun diep ste drijfveer is De Russen hebben de beschikking over een stel tempo-beulen en een aantal van hen zal het metier stellig snel leren. Zij zullen zo hun eigen opvattingen er op na houden en zich niet altijd houden aan de oeroude, soms zeer feodale spelregels van de toonaangevende westelijke profs. Een kei in een doodstil le vijver kan het worden. Leuk voor de buitenstaan ders, maar niet voor de geves tigde machten. Ter vergelijking wijs ik maar even op het ijshockey. Daar hebben de Canadese profs ja renlang geglimlacht om die Russen en hun amateurwe reldtitels. Tot de confrontatie tot stand kwam. Toen bevroor de lach op hun gezicht. Want de Russen schaatsten en scho ten hen tot gort. Structuur Vorige week werd in de Tour de Aubisque beklommen. Als de naam van die col valt, maken mijn gedachten meteen een sprong terug in de tijd, naar 1951 toen Wim van Est, met de gele trui om de lendenen, zo indrukwekkend van die berg afdonderde. Het Belgische blad "Het Laatste Nieuws" had het er vorige week don derdag ook nog even over. Het herinnerde er aan dat Van Est met zijn tuimeling in het ravijn gezorgd heeft "voor een verbetering in de organi satiestructuur". Da's toch mooi, denk je dan. Zouden de wegen beter zijn gemaakt, zijn er hekken geplaatst langs de weg? Welnee. "Sinds 1952 hebben Goddet en Lévitan steeds een enorm lang touw in de koffer van hun wagen liggen". Dat heet dan een verbetering van de "organisatiestruc tuur". Nou. moe. Wim van Est komt in dat stukje van Het Laatste Nieuws ook nog aan het woord. Hij ver weert zich tegen de aantij ging dat het zijn eigen schuld was. dat hij als een onhandig renner te boek stond. "Ik viel wel veel, maar dat was niet immer mijn schuld. Ik trok eens op training en kwam terecht in een geca moufleerde put, die kwajon gens op mijn weg gegraven hadden. Maar de mensen zeg den toch: weet je het al. Wim lag er weer". Handje Die Schumacher is Battiston dan toch maar een handje gaan geven om die gangster charge goed te maken waar mee hij de Fransman tijdens West-Duitsland Frankrijk zowel drie tanden als het be wustzijn ontnam. Battiston heeft, voor zover zijn gebit dat toestand, gemom peld dat Schumacher het in die wedstrijd ongetwijfeld niet zo beroerd zal hebben be doeld. Dat melden de persbureaus ten minste. Is de zaak daarmee afgedaan? Voor Schumacher ongetwijfeld wel. Die is alleen naar Battis ton gegaan onder de druk van de zeer negatieve publici teit, niet omdat hij het zelf zo nodig achtte. Ik heb althans nergens gelezen noch uit een tv-interview begrepen dat het hem nou echt speet. In mijn geheugen staat ook gegrift de koele, hautaine kop i hij zich van de Fransman af wendde nadat hij hem had neergesabeld. Dat soort figu ren kan het woord spijt niet eens spellen. Ik ben niet haatdragend, maar ik hoop van harte dat die zaak Schumacher nog heel lang wordt nagedragen, als teken dat je je zo niet kunt ge dragen op een sportveld, zelfs niet bij profvoetbal. Bakhuys Het stukje dat ik vorige week over de onlangs overleden oud-voetbalinternational Bep Bakhuys schreef, heeft een aantal aardige telefoon tjes opgeleverd. Het onder streepte mijn stelling dat hij bij generatiegenoten een on uitwisbare indruk heeft ach tergelaten. Onder degenen die reageerden was ook een nazaat van u-ij len Karei Lotsy. de onverbid delijke voetballeider uit de jaren dertig en veertig. In de reacties ging het meestal om zowel vragen als medede lingen over de manier waar op Bakhuys in 1937 op de z.g. beroepslijst was geplaatst Een passage waarover ik zelf nogal vaag was gebleven om dat ik niet wist hoe de vork in de steel zat in die kwestie. Om in het kreupelhout van fei ten, geruchten en halve waar heden de weg te vinden heb ik de vermaarde voetbalinge nieur Ad van Emmenes maar even gebeld. Hij wordt vol gende maand 85 en wat er tussen 1912 en 1982 op voet- balgebied m Nederland is ge passeerd wéét hij want hij bezit nog altijd een computer geheugen) en wat hij niet weet is ook absoluut niet het weten waard. In zijn boek 'Neerlands Voet balglorie" (1949) doet Van Emmenes de affaire-Bakhuys in één regel af. maar bij na vraag bleek hij er inderdaad meer over te weten. Van Emmenes: "Bakhuys is ei genlijk nooit amateur ge weest. Dat wist ik en hij heeft dat, toen zijn carrière voorbij was, ook wel toegegeven. Bij HBS had men hem laten we maar zeggen "geholpen", la ter. toen hij naar Zwolle ver trok, had men hem bij ZAC ook de hand toegestoken. Er was altijd wel wat. Nadat hij weer een aantal jaren voor HBS had gespeeld (die ver eniging kreeg toen zoveel pu blieke belangstelling te ver werken dat men een nieuwe tribune moest bouwen), vroeg hij ineens overschrijving aan naar VW in Venlo. Wat hij daar te zoeken had. wist nie mand. Nou ja. je kon het zo'n beetje bevroeden". De tongen gingen zich roeren. Men moet die zaak natuurlijk wel in de context van de tijd zien: sport was een pure vnje-tijdsbestedmg: wie in Nederland voetbalde, werd geacht dat als amateur te doenbetalen was vies. De KNVB sloot overigens voor een aantal dingen ijlings de ogen, bijv. voor het feit dat zo vele goede voetballers aan een café of tabakszaak wer den geholpen. De bond was vastberaden, barmhartig, maar dit alles met mate. Er moesten over ontduikingen van de ama- teurregels niet openlijk en luid praatjes ontstaan - dat leek een niet onbelangrijk cri terium. Ach, we kennen dit land. nietivaar. Bakhuys' overschrijving naar VVV zou misschien wel met een sisser zijn afgelopen, "maar", aldus Van Emmenes, "hij het zich in Venlo als een ix>rst inhalen. In een open rij tuig trok hij door de stad. Het enthousiasme was enorm. Al leen prins carnaval krijgt in het zuiden zo'n ontvangst. Er deden toen zoveel geruchten de ronde dat de KNVB het zijn plicht achtte een commis sie van onderzoek in te stel len. Die commissie, zo heeft men mij verteld, bracht aller lei manipulaties met geld aan het licht en toen was er geen redden meer aan. De bond plaatste hem daarna op de beroepslijst. Zo heette dat. Je kon het beter de zwarte lijst noemen, wantje had hier i geen profvoetbal". ORCIERES-MERLETTE (GPD) - Hinault kan zich veel permitteren. Zelfs een inzinking, zoals in de 15e etappe. Dan nog steekt hij met kop en schouders boven zijn collega's uit. Of zoals Johan van der Velde die zowat de hele dag bij hem reed, in Orcieres-Merlette opmerkte: „Ook op die momenten rijdt hij nog zo sterk dat hij er alle moraal bij de anderen uittrapt". Zes bergen lang bleek Hinault niet in grootse doen, met als meest saillant feit zijn onmacht toen Robert Alban in de laatste kilo meters demarreerde. Hij pro beerde daar te reageren op een advies van zijn ploegleider Cyril- le Guimard die hem was komen aanmoedigen. Joop Zoetemelk hoorde letterlijk wat er gezegd werd. „Guimard vertelde Hi nault dat er zoveel renners in problemen kwamen dat hij ORCIERES-MERLETTE (GPD) - Te veel last van zijn rug en een te grote achter stand (15 minuten en 36 se conden) zijn voor Jan Raas aanleiding geweest om in de 15e Tour-etappe de strijd te staken. „Ik wilde wel, maar ik kon niet meer", zei de winnaar van de etappe Lille- Lille. Sinds zijn val in Parijs-Rou- baix van 1980 heeft Jan Raas last van rugpijn bij grote in spanningen. „Eind vorige week, toen we de eerste bergritten hadden, voelde ik het opkomen. Het is een pijn die helemaal door mijn be nen trekt en waar ik alle macht door verlies. Ik weet dat ik met die handicap moet leren leven, maar op een dag als vandaag valt dat niet mee. Ik had me sterk ge concentreerd op het uitrij den van deze Tour. Na nu nog twee zware etappes en ik ben erdoor, dacht ik. Maar dat kwam anders uit". Op de eerste twee beklimmin gen in de rit naar Orcieres- Merlette raakte Jan Raas als een van de eersten achterop. Hij slaagde er overigens steeds in om vrij snel terug te komen, maar achteraf bleek hij zich geforceerd te hebben. „Ik moest teveel ge- venom die achterstanden goed te maken. Op de derde colvoelde ik dat het gebeurd was. Het had geen zin meer om door te gaan, ik deed mijn best en meer kon ik niet". Jan Raas stapte in de tweede ravitaillering, op 40 kilome ter van de finish, in de auto van verzorger Ruud Bakker en sprak toen meteen strijd lustig: „Vanaf nu ga ik me richten op het wereldkam pioenschap. Daar zal ik me degelijk op gaan voorberei den. Winnen is natuurlijk een andere zaak, maar dat ze daar flink rekening met me moeten houden weet ik ze ker". moest proberen weg te springen. 'Ze komen allemaal kapot te zit ten', riep Guimard. 'Doe wat'. Eerst probeerde hij het tempo op te voeren, maar dat lukte hem niet zo best. Daarna is hij gaan versnellen om bij Alban te kun nen komen, maar dat mislukte ook". De Franse journalist die na 208 ki lometer Bernard Hinault met dat gegeven confronteerde, heeft het geweten. Hinault reageerde fu rieus en zorgde voor enorme dei ning. Hij liep rood aan, begon enorm te vloeken en liet ongege neerd zijn broek zakken. „Kijk dan hier, zakkenwasser", riep hij met overslaande stem, „dan kun je zien dat ik een gewone vent ben zoals iedereen. En iedere ge wone vent koerst wel eens een dag minder goed. Mag ik asje blieft..." Ondanks dat, had Ber nard Hinault toch gedomineerd. Het tekende de klasse van hem en de onmacht van zijn tegen standers. Kilometers lang sleur de Bernard Hinault in zijn gele trui de groep met de belangrijk ste klassementsrijders door het schitterende Alpenlandschap. Hij leek op een excursieleider die ze met moeite konden bij houden. Bergop of bergaf, het maakte geen verschil: Bernard Hinault reed op kop, enkele mi nuten achter de renners die hij zijn zegen had gegeven omdat ze toch geen kwaad konden. Zoals Peter Winnen die 1.20 min. mocht uitlopen en erop gere kend bleek te hebben dat Hi nault hem ongemoeid zou laten. „Je ziet hem cyferen", zegt Win nen, „Als er wat renners wegrij den. Hij verstaat de kunst om de zaak keurig in balans te houden. Ik dacht: hij zal me wel laten gaan". Dat gebeurde en daarnaar gevraagd zei Bernard Hinault in Orcieres-Merlette: „Renners als Peter Winnen mogen van mij in elke bergetappe een minuut of twee pakken. Daar zit ik niet mee. De tijdsverschillen zijn groot en ik heb het voordeel van de tijdritten". "Indruk" De houding die Bernard Hinault daarbij uitstraalt imponeert ook al draait hij minder soepel. Joop Zoetemelk daarover: „Dat Hi nault niet goed reed, bleek wel uit het feit dat Johan van der Vel de en ik een paar keer gelost wer den en terug konden komen. Als Hinault in goede vorm steekt rijdt hij een tempo dat dat onmo gelijk maakt. Maar toch maakt hij zelfs op zo'n dag indruk. Hij komt niet in paniek en hij trapt met bravoure". Ook Hennie Kuiper sprak met lof over de zwakke dag van de gele truidrager waarmee een treffend voorbeeld werd gegeven van de stemming binnen de groep van de top in het algemeen klasse ment ten opzichte van de leider Kuiper: „Hinault weet zich een houding te geven die indruk maakt. Bovendien doet hij ge woon goede dingen. In afdalin gen bijvoorbeeld neemt hij ook de kop en dat gebeurt alleen maar om het tempo zo te bepalen dat zijn achterop geraakte ploeg genoten terug kunnen komen." Dat leidt, het is duidelijk, tot be rusting. De autoriteit van Hi nault is erkend en wordt gewaar deerd en respecteerd. Er wordt alleen nog gereden om de troost prijzen. Rit-overwinningen bij voorbeeld waarvan Hinault zegt: ik maak me echt niet druk om het verlies van die paar duizend francs..." een plaatsje vooraan in het algemeen klassement bij voorbeeld, waarvan Johan van der Velde zegt: „Ik wil vijfde worden en als ik dat kan berei ken door in het wiel van Hinault te blijven, doe ik dat. Zoetemelk heeft het altijd goed bekeken, daar ben ik nou wel achter. Wat heb je aan al die krachtensmijte- rij voor een paar seconden, of misschien een minuutje...? Dat zet geen zoden aan de dijk. "Trouwens, ook Hinault zit druk te rekenen". Van die instelling ten opzichte van zijn vijfde Tour de France, maak te Bernard Hinault in Orcieres- Merlette andermaal geen geheim toen hij zei: „Ik weet precies wel ke renners ik kon laten lopen zonder iets bijzonders te verlie zen. En daar gaat het toch maar om. De belangrijkste dag van de ze Tour was voor mij niet giste ren, is niet vandaag en zal niet morgen zijn. Dat is de komende zondag als we Parijs binnenrij den". i de 15e etappe is: Bernard Hinault was gisteren in de bergetappe naar Orcières-Merlette niet in goede doen, maar toch wist hij 1 i hem zwoegt Robert Alban, erachter Johan van der Velde en Joop Zoetemelk ORCIERES-MERLETTE (GPD) - Een nieuw gezicht in de voorhoe de. Gerard Veldscholten uit de Raleigh-ploeg van Peter Post be gon gisteren in een elite-gezel- schap aan de laatste beklimming van de eerste Alpenrit in de Tour. Op weg naar het winter sportoord Orcieres-Merlette, op een hoogte van 1838 meter, ech ter werd het hem te veel. „Ik kreeg last van steken in mijn zij. Ik kon geen lucht meer krijgen. Anders zou ik bij Hennie Kuiper gebleven zijn". ORCIERES-MERLETTE (GPD) - Voor de Fransen heeft de Peu- geot-ploeg van Maurice de Muer een bijzondere naam. Niet alleen is dat merk al heel lang actief in de wielersport, maar de selectie van de coureurs is altijd zodanig geweest dat slechts de besten er voor in aanmerking kwamen. Pascal Simon had zich daarom heel wat voorgesteld van zijn op treden in die ploeg. Groot was echter de teleurstelling toen hij in zijn derde profseizoen (vorig jaar) buiten de ploeg voor de Tour de France werd gehouden. De Muer had er zo zijn reden voor. Hij zette Simon in als kop man tijdens de Ronde van de Toekomst en dat bleek een gou den greep. Hij werd eindwinnaar en won bovendien twee ritten. In één klap stapte hij uit de betrek kelijke anonimiteit. In zijn beginjaren (1971 tot en met 1978) boekte hij 82 overwinnin gen, maar als prof werd dat min der. Een zege in 1979 (de Grote Prijs van Montauroux) en een in 1980 (Ronde van de Haut Var) Al snel was duidelijk dat hij zijn beperkingen had en zich vooral in de bergen op zijn gemak voel de. Tijdrijden was niet zijn spe cialiteit. ook won hij vorig jaar de rit tegen de klok, die de Ronde van de Toekomst afsloot. Toen echter reed hij in de leiderstrui en onder zulke omstandigheden kan een renner wat meer dan normaal. Dit jaar won hij twee etappes in de Ronde van Colum bia. Zijn etappezege in de Tour was de derde seizoen-overwin ning van de 25-jarige Simon. Ritwinnaar Simon, hij hoort btj de besten.. De uitslag HHp 1. Pascal Simon (Fra-De Muer) 208 km in 6.34,41, 2. Pierre-Henry Mentheour (Fra-Dan) op 9 seconden. 3 Jean-Rene Bemaudeau (Fra-De Muer) op 1.214 Mario Beccia (Ita-Zan) op 1 35. 5. Chris tian Seznec (Fra-Bois) op 1 38. 6 Robert Alban (Fra-Cre) op 1.42. 7 Peter Winnen (Ned-God) op 1.47; 8. Beat Breu (Zwi- Gir) op 1.48. 9 Alberto Fernandez (Spa- Per) op 1 49; 10. Raymond Martin (Fra- Dan) op 2.57; 11. Johan van der Velde (Ned-Post) op 2.58; 12. Bernard Hinault (Fra-Gui) op 3.07; 13. Joop Zoetemelk (Ned-Dan) z.t.; 14 Hennie Kuiper (Ned- De Bruy) z.t.. 15. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Bois) op 3 40; 16 Danitl Willefhs (Bel-Dnes) op 3.52; 17 Gerard Veld scholten (Ned-Post) op 4.06, 18 Marion Lejarreta (Spa-Per) op 4 39, 19 Stefan Mutter (Zwi-Arn) op 4.49; 20. Domini que Arnaud (Fra-Bois) op 4 50, 24. De Rooy (Ned-God) op 5.23; 26 Wgnands (Ned-Post) op 5.45, 39. Lubberding (Ned-Post) op 7.11. 45 Peeters (Bel- Post) op 9.26, 48 De Keulenaar (Bel- Post) op 10.02; 55. Knetemann (Ned- Post) op 11.31; 61. Adri van Houwelin gen (Ned-Swe) op 12.22; 88. Van Vliet (Ned-Post) op 18 06. 100 Hoste (Bel- Post) op 20.08; 114. Jan van Houwelin- gen (Ned-Swe) op 22.17; 126 Van der Poel (Ned-Bru) op 25 50, 143. Schipper (Ned-Kim) op 30.08 150. en laatste Frgns (Bel-Dn) op 42 01 Afgestapt: Raas (Ned-Post) en De Smet (Bei-Kim). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Hinault (Fra-Gui) 63.53.40. 2. Zoete melk (Ned-Dan) op 5,26; 3. Anderson (Aus-Mue) op 7.57; 4 Vallet (Fra-Cre) op 9.19, 5. Van der Velde <Ned-Post) op 9,27; 6. Winnen (Ned-God) op 9,40, 7 Kuiper (Ned-Bru) op 10,36, 8 Breu (Zwi-Gir) op 10.42. 9 Willems (Bel Dn) 17,51, 16. Nulcns (Bel-Bru) op 18.16 Seznec (Fra-Bois) op 19.10. 18. Ander sen (Den-Dan) op 19,48, 19 De Rooy (Ned-God) op 20,06 20 Nilsson (Zwe- Bois) op 20.22, 32 Peeters (Bel Post) op 25,02; 35 Veldscholten (Ned-Post) op 26,47; 43 Lubberding (Ned-Post) op 29.38, 44 Knetemann (Ned-Post) op 30,51; 52. Wgnands (Ned-Post) op 39.57. 55. Adn van Houwelingen (Ned-Swe) op 41.49. 57. Van Vliet (Ned-Post) op 43.20 70. De Keulenaar (Bel-Post) op 52.09. 95 Hoste (Bei-Post) op 1 05.00, 107. Van der Poel (Ned-Bru) op 1 10.16 108 Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 111,05; 119. Schipper (Ned-Kim) op 1.17,45, 150 en laatste Moro (Ita-Bois) op 2.20.36 DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. DanguiUaume 26 29.47, 2 De Muer 28.32,15, 3 Boishardy 26 37.00 4 Crepel 26 37.59; 5. Guimard 26 38.14. 6. Post 26 38.44 ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 DanguiUaume 264 09.21; 2 Post 264.13,34. 3 Guimard 264 14,29 4 De Muer 264 19.34; 5 Crepel 264.31.37 6. Godefroot 264.47.03. JONGERENKLASSEMENT 1. Anderson 64 01.37, 2 Madiot op 9,54; 3. Andersen op 11,51,4. Veldscholten op 18,50; 5. Mentheour op 23,04 6 Wg- nands op 32.00. BERGKLASSEMENT 1. Vallet 197 punten. 2 Breu 149. 3 Ber- naudeau 117. 4 Simon 108 5. Men theour 82. 6 Hinault 73; 9 Winnen 52 MAA/e M&eM hebt HAAR EERWJK IK WEB BEST Z/N IW DIE 8 VfRDI&JD CXG7E fV£f?, I £X77Z4 FRJS: 'M AMOMD-I WINNAAR \F(ER- I ÜE STAPPEK) MET LJEPPQJ MET N SPf" I BOUTJE VAN ACUT HETm t \y nc*r v*v/ V M£/d

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9