Smirnov loopt hersenletsel op Felle strijd bij Sjatt El Arab Wilborts al uit toernooi D- Grootscheepse actie in Zeeland tegen perevuur De Jong schakelt Brooshooft uit "Karate Bob" vecht tegen uitlevering Timman deelt met koploper -c Oorlog Iran-Irak Indringer niet om dat feit vervolgd Tijdens WK-schermen ROME (DPA) - De Russische schermer Smirnov, vorig jaar wereldkampioen op het onderdeel floret, heeft gistermiddag tijdens de wereldkampioenschappen schermen in Rome zwaar hersenletsel opgelopen. Mond op mond-beademing en hartmassage door leden van de Westduitse delegatie hielden Smirnov in leven. In een officieel communique meldde het WK-co- mité later op de dag dat het le vensgevaar was geweken. Smirnov werd na het ongeval over gebracht naar het Gemmeli-zie- kenhuis in Rome. Operatief in- Ainv OTI cr»ririï grijpen op korte termijn bleek 1 öi-'llUL gezien de aard van de verwon dingen onmogelijk. In het voor ste gedeelte van de hersenen wa ren ernstige bloedingen opgetre den. Arts Guy Amezar, lid van de medische commissie van de in ternationale schermfederatie, deelde gisteravond mee dat Smirnov weer zelf ademt. Het was toen nog niet bekend of zijn organen weer functioneerden. Onmiddelijk nadat bekend was ge worden dat Smirnov buiten le- hernamen de In zijn partij tegen de Westduitser Matthias Behr brak diens floret- punt af. Het wapen boorde zich door het masker van Smirnov en drong door de linkeroogholte twaalf centimeter diep in zijn schedel. De Rus viel ten offer aan ademhalings- en hartstilstand. VALTHERMOND (ANP) - Ajax heeft gisteravond een oefenwed strijd tegen eersteklasser Val- thermond afgesloten met een monsterscore: 23-2. De 5500 toe schouwers zagen Nederlands en Europees topscorer Wim Kieft zes treffers maken. Met deze wedstrijd werd afscheid geno men van de 37-jarige Bennie Ger- ders van Valthermond. Gerders speelde 22 jaar in het hoogste team, waarvan zestien als aanvoerder. In al die jaren bleef het strafblad van Gerders blanco. De doelpunten van Ajax kwamen van: Kieft 6, Vanenburg 5, Schoenaker 4, Lerby 3, Olsen 2, Molby, Cruijff en Molenaar 1. De doel punten voor Valthermond kwa men van Smid en Van Schaik. Voor 3000 toeschouwers heeft Feyenoord gisteravond in Meyel gewonnen van de zondagama teur derde klasse RKMSV. De Rotterdamse eredivisieclub won met 8-0 (rust 2-0). De doelpunten werden gescoord door Gullit (3), Houtman, Wijnstekers, Valke, Kaczor en Hoekstra. Russische schermers de training. Zij wezen een verzoek van West Duitsland om de landenwed- strijd een dag uit te stellen van de hand. Het verzoek was onder meer gekomen omdat Behr met een zware shock moest uitvallen. De Sovjet Unie verzekerde zich gisteravond vervolgens van de wereldtitel voor landenploegen op floret door Frankrijk in de fi nale met 9-8 te verslaan. De bronzen medaille was voor Italië dat met 9—6 van Polen won. Bezorgdheid om het lot van de zwaargewonde Russische schermer Smirnov, die naar het ziekenhuis wordt afgevoerd. De schermer raakte in diepe coma nadat hij in het landenduel met West-Duitsland in het oog werd gestoken. vensgevaar Zwemrecords MISSION VIEJO - Op de eerste dag van Amerikaanse selectie wedstrijden voor het wereld kampioenschap in Ecuador (sep tember) zijn twee wereldrecords gesneuveld. Steve Lundquist bracht op de 100 meter school slag 1.02.62 min op de klokken (was 1.02.86). Rowdy Gaines, vo rig jaar nog een zestal maanden volledig uit de roulatie, zette op de 200 meter vrije slag 1.48.93 min heer. Ruim een jaar geleden zwom hij 1.49.16 als absolute top tijd. Ling naar Panatliinaikos AMSTERDAM (ANP) - Tscheu la Ling zal komend seizoen in de Griekse competitie uitkomen voor Panathinaikos. De bespre kingen tussen de Griekse club en de rechterspits werden giste ren afgerond. Ling tekende een contract voor drie jaar. De Westduitse Bundesligaclub 1 FC Köln, getraind door de Neder lander Rinus Michels, heeft de Joegoslavische international Ed- hem Sljivo (Nice) gecontracteerd. Voor de Joegoslaaf (32) die tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Spanje in de nationale ploeg speelde, werd een bedrag van 275.000 mark (ongeveer drie ton) betaald. LAS PALMAS (ANP) - Jan Tim man heeft in zijn partij in de zes de ronde van het interzonetoer- nooi op Las Palmas remise ge speeld tegen koploper Wasili Smislov uit de Sowjet-Unie. Door dit resultaat bezet Timman de gedeelde derde plaats met de Roemeen Suba, nadat de hang- partij voor de vijfde ronde tussen Timman, die met zwart speelde, en de Hongaar Ribli, inderdaad in remise is geëindigd. De partij werd zondagavond na de 42e zet van zwart afgebroken. Na de 49e zet werd besloten het punt te de len. Ribli heeft de eerste plaats over genomen van Smislov door een zege op Bouaziz. Ribli heeft nu vier punten, een halve meer dan Smyslov, die nog een afge broken partij op zijn naam heeft. Uitslagen: afgebroken partijen vijfde ronde: Bouaziz - Pinter, opnieuw afgebroken; Suba - Browne 0—1. Zesde ronde: Timman (Ned) - Smyslov (Sov) l/z - xh\ Psaghis (Sov) - Larsen (Den) afgebr.; Mestel (GBr) - Petrosjan (Sov) afgebr.; Sunye (Bra) - Toekmakov (Sov) Vz - x/z\ Browne (VSt) - Karlsson (Zwe) Vz - Vz, Pinter (Hon) - Suba (Roe) 0-1; Ribli (Hon) - Bouaziz (Tun) 1-0. De stand na zes ronden is: I. Ribli 4 punten; 2. Smyslov 3Vz 1 af gebr.; 3. Timman, Suba 3Vz\ 5. Toekma kov 3 2; 6. Larsen, Petrosjan 3 1; 8. Browne 2Vz9. Bouaziz, Mestel 2Vz 1; II. Sunye 2; 12. Pinter V/z 1; 13. Karls son IV2; 14. Psaghis 1 2. Belle Erika Belle heeft gisteravond" haar partij voor de zevende ronde van het interzonetoernooi voor da mes in Bad Kissingen tegen de Roemeense Marina Pogorevici afgebroken. De Nederlandse was tegen de koploopster goed op dreef en na een Siciliaanse ope ning won ze aan kwaliteit. Deze voorsprong in materiaal wist ze ook in de tijdnoodfase te behou den. Erika Belle heeft anderhalf punt en een hangpartij en ver toeft daarmee in de onderste re gionen. DINSDAG 20 JULI 1982 Castellan superieur HILVERSUM (GPD) - De Nederlandse inbreng op het Melkhuisje-toer- nooi is tot het minimum beperkt gebleven. Eric Wilborts, die zich zo keurig voor het hoofdtoernooi had gekwalificeerd, werd op de eerste de beste dag naar huis gestuurd. De Argentijn Carlos Castellan was ver antwoordelijk voor het kortstondige optreden van de Til burger. Wil borts verloor met 6-4, 7-6 (7-5). Juny Chatman zorgde gisteren niet zoals zondag voor hilariteit, maar wel voor een verrassing. De 26-jarige Ame rikaan. die in West-Duitsland competitie speelt, sloeg de als zevende geplaatste Spanjaard José Garcia met 6-2, 6-1 van de baan. De volgens de ranglijst op een na sterkste tennisser in Hilversum, Buster Mottram, had slechts in de eerste set moeite met de onbekende Nieuw- zeelander Bruce Derlin (6-7, 6-0). De nummer drie, Thomas Smid, liet zich vervolgens niet intimideren door de Australiër Eddie Edwards (6-2, 6-4). Wilborts heeft zijn partij in de eerste ronde tegen Castellan bij de stand 4-6, 5-1 als het ware uit handen gegeven. De Tilburger maakte op dat moment de indruk de tweede set eenvoudig te kunnen binnenhalen. Een niet al te scherpe passeerslag van Castellan liet Wilborts zo te zien gemakshalve onaangeroerd. Daarna viel de concentratie van de Neder lander aanmerkelijk terug en het onvoorstelbare geschiedde. Hij liet twee matchpunten liggen. ,,En dat kun je je tegen zo'n speler niet permitteren", legde Wilborts uit. Maar wie is dan wel Castellan? Hij komt uit Argentinië, staat 131 plaat sen hoger op de ATP-ranglijst dan Wilborts (Castellan 139) en was jeugdkampioen van Zuid-Amerika. De onlangs 18 jaar geworden Til burger versloeg hem twee jaar geleden nog in Milaan met ruime cijfers (6-1, 6-2). De Argentijn heeft dus een aanzienlijke vooruitgang geboekt. Castellan haalde gisteren de achterstand in de tweede set op tot 6-6 en besliste de strijd in de tie-break met 7-5. De uitslagen: Buster Mottram (Eng) - Bruce Derlin (Aus) 7-6 (8-6), 6-0. Brad Guan (Aus) - Ivan Dupasquier (Zwi) 4-6, 6-2, 6-4. Carlos Castellan (Arg) - Eric Wilborts (Ned) 6-4, 7-6 (7-5). Junie Chatman (Vst) - José Garcia (Spa) 6-2, 6-1. Roland Stadler (Zwi) - Ray Moore (Zaf) 6-4, 6-0. Tomas Smid (Tsj) - Eddie Edwards (Aus) 6-2, 6-4. José Lopez Maeso (Spa) - Haroon Ismail (Zim) 6-4, 6-2. NOORDWIJK - Het internationale toernooi in Noordwijk aan Zee is al sedert jaren een zeer sterk be zet toernooi. In alle categoriën. Wie in Noordwijk een finale haalt kan er een houtje van, werd en wordt in de tennisgemeen- schap gezegd. Ook dit jaar wordt die traditie in stand gehouden. Het hoofdtoer nooi heeft 32 plaatsen, waarvan reeds 28 zijn bezet. Vier plaatsen kunnen worden verdiend via het kwalificatie-toernooi. Bij de 28 direct tot het hoofdtoernooi toe gelaten spelers zijn 18 Nederlan ders, van wie Hans Gorter, Hans Everaars, Wouter Fok, Robert Hak, Frits Don, Ton Sie en Frank Lapre de meest bekende zijn. Naast de Nederlanders zullen in Noordwijk de volgende spelers bewijs van hun kunnen leveren: de Mexicanen Campos, Cobedo, Perze en Spinolo, de Amerika nen McLeyghlyn, Ray en Walker, de Duitsers Ostermeyer en Schwemmer en de Indiër Pyper- no. Het hoofdtoernooi start morgen. Dat betekent echter niet dat de voorronden niets om het lijf heb ben. Dat bewezen gisteren Ivar de Jong en Marinus Brooshooft, die elkaar een plaats in het hoofdtoernooi moesten betwis ten. Ivar de Jong won met 5-7, 6-4, 6-2, dankzij zijn beheerst werk in de rallies. In de eerste set wilde de service bij hem maar niet lukken, maar toen die gelei delijk aan beter werd kwam Brooshooft onder toenemende druk te staan, die hij niet kon verwerken. In de volgende ronde heeft De Jong Marco Winter. Gis teren won deze moeiteloos van de Duitser Bühlen: 6-1, 6-2. Voor Marco Winter zal het, als hij tot het hoofdtoernooi weet door te dringen, een drukke week wor den in Noordwijk. In het here nenkelspel B is hij als nummer een geplaatst van de 91 deelne mers, van wie de Westduitse Tepper in de kwalificatie Visser met 6-Q en 6-4 versloeg. De Leidsche Hout-speler Waldo Jansen heeft zich al in de derde ronde gewerkt. Via een afgete kende 6-2, 6-1 winst op de Nijme- genaar Claudi en een papieren zege op de als nummer drie ge plaatste Redelijk. Laatstgenoem de meldde zich wegens vakantie redenen af. Dat de wedstrijdlei ding zich nogal verbolgen toon de over deze afzegging (er had een andere gegadigde kunnen meedoen) vond Redelijk niet re delijk. Bij de dames in B hebben 53 deel neemsters zich voor de strijd ge meld. Geplaatst zijn in dit num mer achtereenvolgens Mirjam de Groot, Manon Bollegraf, Xandra Weller, Gabi Hollekamp, I. Bou- mans, I. Koppenburg, M. Smit en S. Schultz (W-Dtsl). Niet alleen in B zal de strijd hevig zijn. Ook in C, 100 deelnemers in het herenenkelspel, 35 in het da mesenkelspel, zullen de puntjes duur worden gekocht. Zo ver dween al op de eerste speeldag de nummer een geplaatste Mar cel van Paridon uit het herenen- ,kelspel. Zijn overwinnaar heette Anton Will van Zoelen, voorma lig tafeltenniscrack van Scylla: 6- 7, 2-6. FRANK BONTE Varia KAPELLE (GPD) - Als het aan de fruitkwekers ligt zal er tegen het najaar geen enkele meidoorn struik meer op Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duive- land staan. Gisteren begon in de buurt van Kapelle een actie van de drie standorganisaties van de landbouw ZLM, CBTB en NCB, de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie (NFO) en de Plantenziek- tekundige Dienst voor de bestrij ding van bacterievuur of pere vuur. Deze actie wordt voornamelijk door vrijwilligers uitgevoerd. In de praktijk zagen de leden van de NFO meidoornhagen om en de standorganisaties leveren mensen en materiaal, zoals trac toren, om de omgezaagde hagen weg te slepen en te verbranden. De beste manier om de ziekte te bestrijden is volgens de voorzit ter van de Tuin bouwcommissie van de ZLM, M. J. Goud, het ver wijderen van alle meidoornha gen in Zeeland. „Het is veel te ver gekomen. We moeten nu toe naar een nul-fase van waaruit we de hele toestand kunnen overzien. Pas dan kun nen we eens gaan denken aan het onder controle houden van de ziekte" Hij wijst erop dat het niet te doen is om op een perceel een zieke haag te verwijderen en de gezonde over te houden. Volgens Goud blijkt dan later toch dat ook die gezonde aangetast zullen zijn. De ZLM-bestuurder maakt niet al leen de natuurbeschermingsor ganisaties verwiiten over de ver spreiding van bacterievuur op dit moment. Volgens hem heb ben allerlei instanties die te ma ken hebben met het aanplanten van onder meer meidoorn ai ja ren geleden een waarschuwing op hun bureau gehad dat die planten bacterievuur konden verspreiden. Goud: „Toch zie je overal langs bermen en dijken van viaducten nog steeds meidoornen staan. Er is gewoon niet goed geluisterd". actie dat de drie landbouworga nisaties al in 1972 hebben ge waarschuwd tegen het perevuur. Toen gingen er ook al stemmen op dat heel Schouwen-Duive- land (waar de ziekte toen nog al heerste) vrij moest worden ge maakt. Staatsbosbeheer wilde daar toen niet aan meewerken en later nam ook de ZLM een wat genuanceerder standpunt in. Doeleman: „Wij houden ook van het landschap. Het ging ons te ver om alles maar kaal te slaan. Maar nu is de boot wel goed aan. Ook op Schouwen-Duiveland zit het bacterievuur overal". Hoeveel schade het perevuur heeft aangericht en nog zal aanrichten is op dit moment niet duidelijk. De stand van zaken kan pas de komende winter worden opge maakt. Daar komt bij dat de ziek te zich niet alleen tot peren be perkt maar ook al in appels is ge signaleerd. TEHERAN/BAGDAD (DPA/AFP/Reuter) - Iran en Irak hebben fel gevochten bij de Sjatt El Arab, de waterweg die beide landen scheidt. Radio Teheran bevestigde gisteren dat Irak tot de tegenaanval was overgegaan. Het zou de vijand echter niet gelukt zijn de door Iran bezette gebieden te heroveren en de Iraakse militairen zou den zich hebben moeten terugtrekken. Zowel Iran als Irak meldden zware verliezen bij de tegenstanders. Radio-Teheran zei dat Iraakse vliegtuigen gisteren bomaanval len hebben uitgevoerd op de pro vinciehoofdsteden Chorramabad en Ilam en op verscheidene dor pen in de omgeving. In Ilam, hoofdstad van de gelijknamige (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG - De Lockheed Neptune SP2h-204 van het mari nevliegkamp Valkenburg maakt morgen zijn laatste vlucht. Daar mee is een periode van ruim twintig jaar afgesloten, waarin op de vliegbasis Valkenburg met dit type lange-afstands patrouil levliegtuig werd gevlogen. Tij dens de laatste vlucht haalt de "204" zijn opvolger binnen: de Orion. Samen met een Breguet-Atlantic vliegt het toestel vier Orion- vliegtuigen tegemoet, die recht streeks uit Amerika komen. De kans is groot dat de Neptune een plaatsje in een Brits museum bij Londen zal krijgen. Op 27 augustus zal de feestelijke overdracht van de Orions plaats vinden, aldus de marinevoorlich tingsdienst. provincie, vielen vijf doden en vijftig gewonden. Vijftien huizen werden vernield, aldus het Iraan- se communiqué. In Teheran werd luchtalarm gege ven en waarschuwde de radio voor een ophanden zijnde lucht aanval, maar er verschenen geen Iraakse vliegtuigen. Bewoners van Chorramabad den dat sinds de Iraanse in Irak van vorige week de stad dagelijks door bommenwerpers wordt bestookt en dat veel inwo ners naar nabijgelegen dorpen zijn gevlucht. De ambassadeur van Irak in Bonn, Bassim al Gaz- za, drong er gisteren bij de EG- landen op aan hun neutrale hou ding te laten varen en een ..dui delijk standpunt" voor Irak in te nemen, nu volgens hem de machthebbers in Teheran trach ten delen van Irak te bezetten en die bij Iran willen inlijven. De ambassadeur gaf geen duidelijk antwoord op de vraag of de Sow- jet-Unie Irak te hulp zal komen. Hij zei dat de Sowjet-Unie als su permogendheid eigen belangen en een eigen wereldstrategie heeft. WASHINGTON (UPI/Reuter/ DPA) - President Reagan heeft Kenneth W. Dam gisteren voor gedragen als plaatsvervanger van de vrijdag aangetreden mi nister van buitenlandse zaken. George Shultz. Dam is op het moment verbonden aan de uni versiteit van Chicago. Als de op een na belangrijkste man op het ministerie van buitenlandse za ken volgt hij Walter Stoessel op, de als veteraan omschreven be roepsdiplomaat die eind dit jaar met pensioen gaat. De 49-jarige Dam, van beroep ju rist, kent Shultz al een jaar of 20 Zij waren samen schrijver van een boek "Economie policy beyond the headlines". Boven dien diende Dam. als adjunct-di recteur van Shultz in het begro tingsbureau onder president Ni xon en heeft hij gewerkt bij de Federal Trade Commission. Michael Fagan, de indringer die tien minuten aan de sponde van cti Britse vorstin heeft vertoefd, werd gisteren na gehoord te zijn in een poli tiewagen weggevoerd. Hij zal moeten terechtstaan op beschuldiging vai het stelen van een fles wijn uit het koninklijk paleis. LONDEN (Reuter/UPI/AFP) - Michael Fagan, de man die tien minuten aan het bed van de Britse vorstin heeft doorgebracht, zal hiervoor niet worden vervolgd. Dit heeft het openbaar ministerie in Londen gisteren bekendgemaakt. Tegelijkertijd maakte Scotland Yard bekend dat de commissaris van politie die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de koninklijke familie, is afgetreden. De 30-jarige Fagan moet wel te rechtstaan op beschuldiging van het stelen va'n een fles wijn uit het paleis op 7 juni. Tien dagen geleden wist hij door te dringen tot de slaapkamer van koningin Elizabeth. Volgens de officier van justitie is in verband met dit feit geen aanklacht tegen de man ingediend. Er is geen bewijs dat Fagan van plan was een misdaad te plegen toen hij op 9 juli het paleis binnendrong, aldus het openbaar ministerie. Hij komt echter niet op borgtocht vrij omdat Fagans geestestoestand zodanig is dat zijn handelingen volledig onvoorspelbaar zijn, zo ver klaarde de politie in de rechtszaal. Fagan ontsnapte aan vervolging omdat onder het Britse recht hij zich alleen schuldig had gemaakt aan een overtreding. Dit eist een burgerrechtelijk en geen strafrechtelijk vergrijp. Tijdens de zittipg bood Fagans vader aan voor hem het woord te doen waarop zijn zoon antwoordde „hij is niet mijn vader, mijn vader is Rudolf Hess". Het voorval in de slaapkamer van de koningin heeft veel stof doen op waaien over de veiligheid binnen het paleis en het optreden van dienst doende functionarissen. In een verklaring maakte Scotland Yard giste ren bekend dat commissaris Michael Trestail, verantwoordelijk voor de veiligheid van de koninklijke familie, zaterdag om persoonlijke rede nen zijn ontslag heeft ingediend. Minister van binnenlandse zaken Whi- telaw verklaarde gistermiddag in het Lagerhuis dat de 50-jarige Tres tail, is afgetreden nadat hij had bekend jarenlang een homoseksuele verhouding te hebben gehad met een mannelijke prostituée. Whitelaw zei tegen de verbouwereerde parlementsleden dat hij dit gisterochtend had vernomen. Hij weigerde in bijzonderheden te treden en kondigde aan morgen verdere mededelingen te doen tijdens een verklaring over het incident in de koninklijke slaapkamer. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse staat zal Slobodan Mitric, ook bekend als Karate Bob, de schrijvende ex-geheim agent en moordenaar voor de Joegoslavi sche geheime dienst KOS, niets in de weg leggen om te emigre ren naar de Verenigde Staten of elk ander land dat bereid is de man toe te laten. De Joegoslaaf krijgt om makkelijk alle contac ten te leggen en besprekingen te voeren voor de tweede maal stra fonderbreking, als hij tenminste bereid is zijn hongerstaking op te geven. Dat zei landsadvocaat mr. H. A. Groen gisteren voor de Haagse rechtbankpresident. Hij zei ook nadrukkelijk dat Nederland niet nu al heeft besloten Mitric uit te leveren aan Joegoslavië. Er is geen verzoek van dat land aan Nederland gedaan terwijl ook omgekeerd geen contacten zijn gelegd. Volgens Groen is het kort geding dat Mitric heeft aan gespannen om zijn uitlevering aan Joegoslavië te voorkomen, volslagen overbodig. Voor uitlevering aan zijn vader land is de Joegoslaaf doodsbang. Hij vreest zodra hij daar voet aan de grond zet, te worden opge pakt door de geheime dienst KOS om onmiddelijk geliqui deerd te worden. Hij zegt dat hij zelf in opdracht van KOS zestig tegenstanders van het Joegosla vische regime heeft vermoord, tot hij zijn laatste liquidatie-op- dracht weigerde en naar Neder land vluchtte. Daar werd hij be dreigd door zijn oude werkgever. Mitric doodde in december 1973 tijdens 'een schietpartij in Am sterdam drie Joegoslaven en ver wondde twee anderen ernstig. Volgens Mitric was de groep naar Amsterdam gekomen om hem uit de weg te ruimen. De Joegoslaaf is voor de schietpar tij veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf. Als gevolg van die veroordeling is hij in 1978 tot ongewenst vreemdeling ver klaard. De Raad van State heeft dat besluit in hoger beroep recht matig verklaard.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8