mui EG bezorgd om relatie met VS Walvisvangst wordt misschien verboden Begin wordt ongeduldig Jacht met eeuwen oude geschiedenis Gevaar van handelsoorlog groeit KREBBERS &JAARSNIA+ PAGINA 6 Buitenland DINSDAG 20 JULI 1982 BRIGHTON (AP) - Het technische comité van de interna tionale walvisvaartcommissie heeft gisteren zijn fiat ge geven aan een aanbeveling om met ingang van 1985 de volledige commerciële walvisvangst te verbieden. BRIGHTON - Milieu-organisaties demonstreerden gisteren in Brighton om een verbod op de walvisvangst te bepleiten. De aanbeveling van het comité - een overwinning voor de milieu beschermers in het gezelschap - wordt thans voorgelegd aan een voltallige zitting van de 38 lidsta ten tellende walvisvaartcommis sie, die later deze week een be sluit moet nemen. Om een volledig verbod op de commerciële walvisvangst te be reiken, dienen de milieu-activis ten de goedkeuring van drie kwart van het aantal vertegen woordigende landen te verkrij gen als de resolutie in stemming wordt gebracht. Afgevaardigden verklaarden dat de stemverhouding binnen het technische comité alsvolgt luid de: 19 naties vóór het verbod, zes tegen en negen onthoudingen. Vier landen waren niet aanwezig. Vijf landen die zelf geen jacht ma ken op walvissen - de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Australië en de Seychellen - zijn van plan om resoluties in te dienen waarin alle commissie lidstaten zouden worden opge roepen een einde te maken aan de jacht op walvissen. Degenen die vóór het verbod stem den zijn: Australië, Belize, Costa Rica, Denemarken. Egypte, Frankrijk, India, Kenia, Monaco, Nederland, Nieuw-Zeeland, Om an, St. Lucia, St. Vincent, de Sey chellen, Zweden, Zwitserland, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Tegen stemden: Japan, Zuid-Ko- rea, Noorwegen, Peru, Spanje en de Sowiet-Unie. Argentinië, Brazilië, Chili, China, West-Duitsland, IJsland, Mexi co, Zuid-Afrika en Uruguay ont hielden zich van stemming. In het verleden was IJsland één van de meest od de voorgrond tredende walvisnaties en stemde met Japan en de Sowjet-Unie te gen elk verbod. Ditmaal onthield het zich van stemming, hetgeen afgevaardigden deed veronder stellen dat IJsland wellicht heeft besloten om zijn walvisindustrie uiteindelijk te ontmantelen. Mexico, een ander land dat zich van stemming onthield, koos in het verleden altijd de zijde van de milieubeschermende naties. Zegslieden speculeerden dat de wankele Mexicaanse economie en de noodzaak om op interna tionale geldmarkten te lenen, waaronder in Japan, wellicht de achtergrond van de stemonthou- ding vormen. De andere verrassende stemont- houding vormde West-Duits land, dat als lid van de Europese Gemeenschap reeds alle invoer van walvisvlees en walvispro- dukten heeft verboden. (Van onze corresDondent Ferrv Mingelen) BRUSSEL - „Ben sombére toestand", zo omschreef minis ter Van Agt van buitenlandse zaken gisteren in Brussel de huidige handelsrelaties tussen Europa en de Verenig de Staten. De Europese ministers van buitenlandse za ken beraden zich vandaag in Brussel over mogelijke ver dere actie nu eerdere pogingen om met de Amerikanen tot een vergelijk te komen over de liggende handelspro blemen zijn mislukt. De Europese commissarissen Ha ferkamp (buitenlandse betrek kingen) en Davignon (industrie beleid) kwamen het afgelopen weekend met lege handen uit Washington terug. Zij hadden in langdurige besprekingen met de Amerikaanse minister van han del Baldridge geen enkele voor uitgang geboekt. Volgens Hafer kamp was tijdens de besprekin gen gebleken dat de Amerikaan se regering in feite geen samen hangend beleid ten aanzien van Europa voert en alle problemen afzonderlijk behandelt. Die pro blemen betreffen de Europese staalexport, de medewerking aan de omstreden gaspijplijn van de Sowjet-Unie naar West-Euro pa en de Europese import van ci- trusfruit. De Europese ministers moeten vandaag beslissen of Europa door duidelijke economische te- genmaatregelen de Verenigde Staten onder druk zullen zetten om wat meer inschikkelijkheid te tonen, dan wel door verdere besprekingen zullen proberen de meningsverschillen toch met zachte hand weg te masseren. Binnen de Europese gemeen schap groeit de neiging om de Amerikanen maar eens flink lik op stuk te geven. Daarvoor wil men het Amerikaanse zoge naamde Disc-systeem aanpak ken dat jaarlijks voor miljarden guldens belastingvoordeel biedt aan Amerikaanse exportfirma's. Vaarschuwing Sommige Europese landen. West- Duitsland voorop, waarschuwen echter dat een werkelijke han delsoorlog Europa niet alleen grote economische schade kan berokkenen, maar dat een derge lijk uiteendrijven van de twee grote westerst partners ook in- ternationaal-politiek niet zonder gevolgen kan blijven. De basis van de Atlantische en NAVO-sa- menwerking tussen Amerika en Europa zou aangetast kunnen worden, zo waarschuwt West- Duitsland. Gezien de ernst van de situatie zal de dreigende handelsoorlog tus sen Amerika en Europa de ko mende dagen hoog op de agenda staan bij de bezoeken aan de Ver enigde Staten die de Westduitse Bondskanselier Schmidt en de ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Cheysson, Groot-Brittannië, Pym, en Italië, Colombo, dezer dagen achter eenvolgens brengen. Latijns-Amerika De Europese ministers van buiten landse zaken zijn het trouwens gisteren niet eens geworden over een speciaal hulpplan voor Mid- den-Amerika. Dit plan is bedoeld om bij te dragen aan meer poli tieke rust in het turbulente La tijns-Amerika en moet voorko men dat de landen daar ofwel een ultra-rechtse koers gaan va ren, ofwel door gebrek aan hulp van westerse zijde in de armen van Cuba en de Sowjet-Unie worden gedreven. Met name de vraag welke landen precies voor deze hulp in aan merking moeten komen, hield de Europese partners verdeeld. Te gen de zin van onder meer Frankrijk, Italië en België in, wenste Nederland niet akkoord te gaan met hulp voor drie rechtse regimes in de regio, te weten El Salvador, Guatemala en Haiti. De Europese hulp is be doeld voor landhervorming, overdracht van landbouwgron den door de grootgrondbezitters aan kleine boeren. Volgens Nederland is er in de drie genoemde landen geen kans op dat de heersende regimes daar inderdaad aan zo'n hervormings plan zullen meewerken. De nieu we Salvadoriaanse regering heeft bijvoorbeeld al een plan van de vroegere president Duar- te voor landhervorming voor on bepaalde tijd in de ijskast gezet. Het Nederlandse verzet tegen hulp aan deze landen is „onover komelijk", aldus de Nederlandse staatssecretaris van buitenland se zaken, mr. H. van den Breek, maandag in Brussel. De landen die in elk geval wèl hulp zullen ontvangen zijn: Nicara gua, de Dominicaanse Repu bliek, Honduras en Costa Rica. Gemiddeld zullen de landen zo'n 26 miljoen gulden kunnen ont vangen. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdul Halim Chaddam flinksen diens ambtgenoot van Saoedi-Arabië, prins Saoed (rechts), zijn in de Verenigde Staten op bezoek. Met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz (midden) bespreken zij de crisis in het Midden-Oosten. Resultaat bemiddeling blijft uit Ontvoering in Beiroet BEIROET (AFP/UPI) - Onbe kenden hebben gisteravond het waarnemend hoofd van de Amerikaanse universiteit in Beiroet, David Dodge, ont voerd. Volgens een bron bin nen de politie hebben drie ge wapende mannen Dodge op het universiteitsterrein over vallen en meegenomen. Een van de mannen sloeg de Amerikaan met een pistool bewusteloos aldus de bron, waarna ze hem in een auto gooiden en wegreden. JERUZALEM (AFP/Reuter) - Is raël wordt hoe langer hoe onge duldiger omdat de onderhande lingspogingen van de Ameri kaanse pendeldiplomaat Philip Habib nog steeds niet hebben ge leid tot het vertrek van de 6.000 Palestijnse strijders uit West- Beiroet. Premier Begin zei giste ren in een gesprek met de Ameri kaanse senator Alphonse d'Ama- to in Jeruzalem dat hij alles ge daan heeft om Habibs missie te vergemakkelijken. De Israëlische premier wees de Amerikaanse beschuldiging van de hand dat Israël in Libanon be paalde Amerikaanse fragmenta- tiebommen tegen de bevolking heeft gebruikt. Hij zei dat ze, ge heel in overeenstemming met de afspraak, alleen tegen militaire doelen zijn aangewend. President Reagan heeft de levering van fragmentatiebommen aan Is raël opgeschort. De maatregel is van kracht tot de uitslag bekend wordt van een onderzoek van de ministeries van defensie en bui tenlandse zaken naar het gebruik door Israël van dit soort bom men in Libanon. Besprekingen De Verenigde Staten moeten van Israël "exacte garanties" afdwin gen over een opheffing van het beleg van Beiroet en de terug trekking van de Israëlische strijdkrachten uit Libanon. Dit heeft de Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed, gisteravond verklaard op een persconferentie in Washington. De prins sprak, voor de verklaring aan de pers, twee uur met de Amerikaanse minister buitenlandse zaken, Georg Shultz, in het bijzijn van zün Sy rische ambtgenoot, Abdul Harim Chaddam. Nu de PLO bereid is Beiroet te verlaten moeten we weten of Israël het beleg opheft, zo zei de prins. Hij noemde de besprekingen met Shultz "con structief, vruchtbaar en voldoe ning gevend". Chaddam vroeg Shultz Israël te dwingen een eind te maken "aan de agressie tegen Libanon en het Palestijnse volk". De Ameri kaanse regering onderstreepte gisteren opnieuw dat het van het grootste belang is een wijkplaats te vinden voor de Palestijnse strijders in Beiroet. De Syrische en Saoedi-Arabische ministers zetten vandaag hun besprekin gen in Washington voort. Aan het eind van de middag ontmoe ten zij president Reagan. Hierna zullen ze uit Washington vertrek ken. Er is een redelijke kans dat de Internationale Walvisvaart Commissie deze week besluit de commerciële walvisvangst (tijdelijk) te stoppen. Einde lijk! Precies tien jaar geleden, in 1972. drong de Milieucon ferentie van de Verenigde Naties hierop aan, voor een periode van tien jaar. Milieu organisaties wezen sindsdien voortdurend en, zoals Grean- peace, vaak op indringende wijze op de rampzalige gevol gen van de jacht op walvissen voor het voortbestaan van de soort. Binnen de IWC was tot dusver echter niet de vereiste drievierde meerderheid haal baar voor het vergaande be sluit. In de huidige samen stelling van de commissie ligt het gunstiger, al blijft het de vraag of met name Japan zich aan het verbod zal houden. Er was even verwarring over de tactiek die Nederland zou volgen op de gisteren te Brighton begonnen vergade ring van de IWC. Onze dele gatie zou zich volgens Green peace eventueel van stem ming onthouden als enkele walvisjagende landen zouden dreigen uit de commissie te stappen en de organisatie dus gevaar loopt. Nederland is wel lid van de IWC, maar al sinds 1964 geen walvisvarende natie meer. Dit is net de vorige maand, op 16 juni, geaccentueerd toen de aandeelhoudersver gadering van de vroegere Ne- derlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart, geves tigd te Utrecht, besloot de vennootschap te ontbinden. Ons land heeft in het verleden een belangrijke rol in de wal visvaart gespeeld. In de 17e en 18e eeuw voorzagen de 'Hollanders' vrijwel geheel West-Europa van de walvis- produkten: traan voor ver lichting en als smeermiddel en baleinen voor velerlei, meest technische doelein den. De jacht op walvissenis heel oud. In de 11e eeuw begon nen de Basken met de echte walvisvaart, d.w.z. in open zee. Ze moesten wel. Hun vangsten in de Golf van Bis kaje liepen terug. Dit ver schijnsel: overbevissing en daarom verplaatsing van de jacht naar andere zeegebie den, is kenmerkend voor de geschiedenis van de walvis vaart, al ver vóór de stoom schepen opkwamen en in 1863 de vangst werd verge makkelijkt door de uitvin ding van het harpoenkanon en de granaatharpoen. Na de Basken gingen al snel ook de Spanjaarden, Portu gezen, Fransen en Engelsen op de Noordkapers en Groen- landse walvissen jagen. Ze leerden het vak trouwens van de Basken die ze in dienst na men. Hetzelfde deden daarna de Hollanders. Tegen het ein de van de 16e eeuw was de walvisvaart bijna helemaal in handen van de Engelsen en de Hollanders. In de winter van 1596-'97 overwinterden Heemskerk en Barentsz op Nova Zembla. De berichten over grote aantallen walvis sen bij Spitsbergen die de eerstgenoemde meebracht (Barentsz stierf tijdens de te rugtocht) stimuleerd de •Groenlandvaart' enorm. Monopolie In 1614 werd er de Groenlandse of Noordse Compagnie voor opgericht, die in de Repu bliek der Zeven Verenigde Nederlanden het monopolie kreg voor de walvisvaart in de Noordelijke IJszee. De compagnie had op Spitsber gen een eigen traankokerij en een zomernederzetting (wal visvaart is een seizoenbedrijf) met als naam 'Smeerenburg'. In de compagnie nam de stad Amsterdam voor de helft deel. Het succes duurde niet zo lang. Overbevissing en buitenland se concurrentie verminderde het aantal walvissen bij Spitsbergen tussen 1939 en 1949 zo dat de vangstmetho de moest worden gewijzigd. Van de zgn. baaienvisserij ging men over op de zee- of ijs visserij, waarbij de traan niet meer op Spitsbergen werd uitgekookt, maar in het spek in vaten werd meegeno men naar het vaderland, waardoor de traankokerijen langs de Zaan en in Amster dam ontstonden. Inmiddels was in 1645 het oc trooi van de Noordse Com pagnie niet verlengd omdat er veel verzet tegen bestond en bovendien de Staten-Ge- neraal verwachtten dat de vrije concurrentie binnen ei gen land de bedrijvigheid zou bevorderen. Dit is uitgeko men. De kosten daalden, het aantal schepen nam toe, van minder dan 25 tot het record aantal van 242 in 1683. De Engelsen'en ook de Duit sers zaten inmiddels even min stil, met als gevolg over bevissing en verplaatsing van de jacht naar andere gebie den, waaronder Straat Davis (langs de westkust van Groenland). De Engelse con currentie werd steeds sterker en de vangsten verminder den allengs in de tweede helft van de 18e eeuw. Dank zij overheidssteun - er is weinig nieuws onder de zon - kon de Nederlandse walvisvaart tot de Napoleontische tijd wor den voortgezet. Na die perio de werd nog vaak geprobeerd onze walvisvaart nieuw leven in te blazen. Het succes was gering en van 1872 tot 1946 was er zelfs geen Nederland se walvisvaarder op zee. In het laatstgenoemde jaar nam de nu ontbonden Nederland- sche Maatschappij voor de Walvisvaart met de 'Willem Barendts' aan de jacht deel. Een jacht die nu ook andere en snellere walvissen dan de Noordkapers en Groenlandse walvissen gold. De moderne techniek maakte het moge lijk. Het eerste, Noorse, fa- brieksschip voer in 1905 uit, vergezeld van twee vangst schepen. In 1955 bouwde Wilton-Fije- nord voor de Mij voor de Wal visvaart een nieuwe Willem Barendts: het grootste fa- brieksschip ter wereld, met 8 jagers. Het had zijn jachtge bied in de buurt van de Zuid pool. In 1964 werd het ver kocht aan Zuid-Afrika. Onze walvisvaart was ten ein de, al bleven wè dus een woordje meespreken in het internationale overleg. Dit overleg, ter voorkoming van overbevissing, begon in 1931. Er werden toen internationa le overeenkomsten gesloten die de vangst in de Antarcti sche gebieden regelden. Quota In 1945 werd de IWC opgericht, oorspronkelijk met 18 leden. Op de jaarlijkse conferenties, onder auspiciën van de Ver enigde Naties, werden tot nu toe voor elk walvisjagend land vangstquota vastgesteld en dat uiteraard per walvis- soort. Het grote probleem was vanzelfsprekend de con trole daarop. Er waren ook geen sancties. Nu komt er waarschijnlijk, in elk geval hopelijk, een (tijdelijk) einde aan de vangst. BOTE DE BOER Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 Alphen a/d Rijn: Van Boetzelaerstraat 8 Tel. 01720-92900 Leiden: Breestraat 143 Tel. 071-125873 I cicrranrnaaaiiUTU ncrum «nn

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6