Wie maakt me los "De zaak is verloren" 3 Werkloosheid in juni vijf procent gestegen Vuilverbranding: nieuwe schoorsteen in gebruik genomen DINSDAG 20 JULI 1982 LEIDEN - De Nederlandse vlag wappert vandaag op tachtig meter hoog te boven Leiden. Directeur Van Overmeire van de gemeentelijke reini gingsdienst stak de driekleur uit, bovenop de nieuwe schoorsteen van de vuilverbranding aan de Gabrièl Metzustraat. Om tien uur vanmorgen werd de directeur - met de vlag in de hand - in de schoorsteen opgetakeld aan dezelfde takel waaraan de afgelopen tijd steeds de emmers met cement omhoog gingen. Bovenop de schoor steen had hij het uitzicht tot op zee. "Ik kon de vuilverbranding van Den Haag zien", was het eerste wat Van Overmeire zei toen hij weer veilig beneden was. Een staaltje van be roeps-gericht waarnemen. De schoorsteen heeft het hoogste punt bereikt. De komende weken is het een kwestie van afwerking en van droogstoken van het cement. Dan, over een week of vier, kan de nieuwe schoorsteen in gebruik genomen worden. Het metselwerk van een meter dikte met een zuurbestendige steensoort moet de gloeiend hete rookgassen hoog in de atmosfeer brengen. De oude schoorsteen, die dateerde van 1965, moest onlangs worden ver wijderd omdat hij ernstig was aangevreten door de rookgassen. Twee (lagere) nood-schoorstenen hebben voorkomen dat de vuilverbranding stilgelegd moest worden. Stilleggen zou een strop van vier miljoen gul den hebben betekend. De nieuwe schoorsteen, gebouwd door een Westduitse daarin gespeciali seerde onderneming, kostte 1.6 miljoen gulden. Tijdens de bouw moest de verbranding overigens toch voor korte tijd worden gestaakt, toen de hoogte van de nood-schoorstenen was bereikt. Dit om de metselaars niet in de rook te smoren. Per dag schoot het werk met zo'n vijf tot zes meter op en in die periode werd ook in het weekeinde doorgewerkt, zodat de onderbreking van korte duur was. Door Jaap Visser Neergeslagen man overleden in ziekenhuis LEIDEN - De 56-jarige man uit Leiden die vorige week zater dag op de Zoeterwoudseweg in elkaar werd geslagen en vervol gens na het ziekenhuis mONt worden gebracht omdat hij in coma raakte, is gistermiddag in het AZL overleden. Er zal sectie worden verricht om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. De mogelijkheid bestaat dat de da der, een 35-jarige Leidenaar, dood door schuld ten laste zal worden gelegd. De politie trof de -56 jarige man vorige week aan met een ver kreukelde fiets. Hij kon zich niet meer herinneren wat er was gebeurd. Thuis raakte hij bewusteloos, zodat hij naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. Verder onderzoek van de politie leerde dat de man ruzie had ge had met een automobilist, die volgens hem te ruim gepar keerd had. Ruzie volgde. Dc fiet ser liep hierbij een paar rake klappen op. Buurtcomité over geplaatste A hob's Middenschool Moeten we, na het vernietigende advies van de onderwijsraad ("Middenschool een debacle"), nog doorzeuren over dat stok paardje van Jos van Kemenade (ex-exellentie), t.w. het 'iedereen- kan-alles '-dagverblijf voor be woners van de 21-ste eeuw? De 'werkers-in-het-veld', zo heet dat veel in rapporten, contoure nencyclieken, muurdikke nota's, de werkers in het veld dus, we ten door dagelijks aanschouwing al lang, dat de gelijkheid een be lofte van God is, maar op de vel den van Spanje een door toe schouwers en voetballiefhebbers weggefloten illusie. Laat die Van Kemenade nu eindelijk eens er gens gaan wonen! C.G. de Kruiff Julianalaan 13 Stationsweg Berichtgeving in het Leidsch Dag blad van zaterdag 10 juli: "Waar devolle panden dreigen te ver dwijnen voor glazen kantoor. Ge meente probeert sloop tegen te houden". De Gemeente probeert de sloop tegen te houden? Wie vernielt er in de stad het meest? Juist; de Gemeente zelf. Hoe? Onder andere door aan zichzelf een sloopvergunning te geven. Recente voorbeelden: Mor- spoortkazerne, (zelfs tégen de wil van Monumentenzorg in), opstal len op het Doelenterrein, een deel van de brandweerkazerne en het Pedologisch instituut aan de Langebrug (naar verluidt is het nieuwe onderkomen een schandalige bouwkeet), kortom allemaal panden in een goede staat, die héél goed "aanpasbaar" zouden zijn aan een nieuw ge bruik. Om uiteenlopende redenen ook al lemaal waardevolle panden in nota bene een zeer beschermd stadsgezicht (categorie A: hoog ste bescherming!). Maar die pan den zijn gesloopt. En nu ineens krokodillentranen huilen bij een plan aan de Stationsweg? En nu Politie sust burenruzie over tuin LEIDEN - Politie moest er aan te pas komen om gisteren in de Brucknerstraat een burenruzie te sussen. De ene buurman ver weet de andere zijn tuin niet goed te verzorgen. Hierdoor zou den ook zijn planten sinds enige tijd geheel onder de luizen zitten. ineens proberen om de sloop te gen te houden? Vindt wethouder Waal glas-met-rood-beton (Wel- zijnskantoor dat aan de Lange brug wordt gebouwd) mooier dan glas-alleen (Stationsweg)?! In de periode waarin de Advies raad voor de Binnenstad nog niet om zeep was gebracht, is er ge probeerd om wandelingen door de stad te organiseren voor de wethouder en een aantal ambte naren. Bijna gelukt (de datum was al vastgesteld) ging het toch nét niet door. Het is immers veel te lastig om "cultuurbesef' te krijgen want dan heb je geen rus tig ogenblik meer aangezien je dan zou hebben leren zien en dat is méér dan kijken. In het krantenbericht lazen we dat de Welstandscommissie het Sta tionsweg-bouwplan op estheti sche gronden niet heeft verwor pen. Het is een hardnekkig fabel tje dat de welstandscommissie op esthetische gronden zou keu ren. Die fabuleuze gedachte stamt uit de tijd waarin de schoonheidscommissie zich met nieuwe bouwplannen bezig hield. Schoonheid is iets anders dan welstand. Op de voorzitter na zijn de leden van de wel standscommissie allemaal archi tecten die het werk van een colle ga moeten "keuren". Afkeuren houdt in dat de wélstand van een collega in de verdrukking komt en straks dus misschien ook de welstand van een commissielid zelf indien zijn plan ter keuring wordt voorgelegd. De welstands commissie keurt zelden af; de welstandscommissie juicht door gaans toe en laat de culturele welstand van de stad verloren gaan want aan culturele wel stand is geen cent te verdienen. En het meest trieste in de hele af faire is dit: Leiden betaalt nu de tol van het ene falende gemeen tebestuur na het andere dat de Stationsweg stelselmatig buiten de noodzakelijke bestemmings plannen heeft willen houden om de universiteit van dienst te zijn. Nu het kalf verdronken is, graaft men hele grachten open om de krokodillentranen te kunnen la ten wegvloeien en waardevolle panden met het badwater weg te gooien. Zo vergaat het een Ge meente die het goede voorbeeld moet geven maar de ene disso nant na de andere in de binnen stad stopt en pas wakker wordt wanneer een partikulier het ge meentelijk voorbeeld volgt. M. Bosch-Gans, Rapenburg 87, J.A.F. Doove, Papengracht 34. (Van redactiewege ingekort). LEIDEN - De Leidse warenmarkt: domein van de boodschappen de gezelligheidsmens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse warenmarkt: schepper van tientallen ar beidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote socia le functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De mart, Leids als de Hartebrugkerk en 3 oktober en ouder dan de Zijlpoort; Een zomerrubriek waard derhalve. Vandaag deel 1: over de spelregels voor de kooplui, het wakend oog der over heid en over "Kersen, zo groot als pruimedante, héle mooie, van m'n tante...!!" De scheidsrechters van het Leidse marktgebeuren zijn twee van gemeentewege aan gestelde opzichters van de dienst reiniging havens en warenmarkten: André van Tongeren en Jan Bekooy. Milde gezagsdragers die niet al te zwaar naar de letteren van de plaatselijke wet leven. "Doe je dat wel dan kom je in de problemen", beseft Jan Bekooy die er op het mo ment, nu zijn collega Van Tongeren op vakantie is, al leen voorstaat: "Ga je als een strenge veldwachter over de markt lopen dan maak je al leen maar vijanden. Veel pra ten met de kooplui, daar heb je het meeste aan. Een ve- trouwensrelatie moet je kwe ken zodat je het ook met pra ten kunt redden wanneer er problemen zijn. Ook al komt dat gelukkig maar weinig Opzichters Van Tongeren en Bekooy hebben de taak om zogenaamde 'vrijbuiters' van de Leidse warenmarkt te we ren: "Van die snuiters die overal hun handel neerplette ren en hopen dat ze niet wor den weggestuurd. Maar dat worden ze hier dus wel. En als ze weigeren op te stap pen? Nou, dan bellen we even met bijzondere wetten van de politie. Dan zijn ze meestal zo verdwenen". Om de erkende kooplui te be schermen tegen oneerlijke concurrentie moet iemand die op de markt een plaatsje wil veroveren een complete papierwinkel aan Van Tonge ren en Bekooy kunnen over leggen. Zo zijn onder meer een vestigingsvergunning van de kamer van koophan del, het lidmaatschap van de centrale vereniging van de ambulante handel (een garantie dat de betrokken koopman of koopvrouw wa is verzekerd) en een registratie bewijs van het in Den Haag gevestigde hoofdbedrijf schap detailhandel nodig. Zijn deze bescheiden aan de heren opzichters overlegd, te gelijk met een schriftelijk verzoek om een standplaats op de Leidse markt, dan kan de koopman of koopvrouw voorlopig meelopen als 'lote- ring'. Mits hun waar een beetje in het 'branchepa troon' van de markt past, ko men 'loteringen' in aanmer king voor de open plekken. Op zaterdag zijn dat er een stuk of twintig, exclusief de open plekken die ontstaan doordat kooplui op het laat ste moment afbellen wegens ziekte. De langst ingeschre ven 'lotering' heeft de meeste rechten, Komt het eerst aan de beurt wanneer de opzich ters de open plekken verde len en komt het eerst in aan merking wanneer iemand het op de Leidse markt voor ge zien houdt. De zaterdag is een zware dag voor André van Tongeren en Jan Bekooy. De weekmarkt omvat maar liefst 110 kra men, tegen 28 op dinsdag en 58 op woensdag. De twee op zichters en hun beide assis tenten wisselen elkaar op die dagen af. Het ene tandem komt al om zeven uur 's och tends in actie. Vroeg in de middag afgelost door het an dere koppel. Na een rondje over het uitgestrekte mark- terrein (wanneer op het ter rein nog auto's staan gepar keerd, wordt dat onmiddel lijk doorgegeven aan de poli tie) volgt een rondje koffie in het van de hervormde kerk gehuurde marktkantoor langs de Hooglandse kerk. Daar blijft het tweetal tot acht uur hangen om eventue le afmeldingen van kooplui in ontvangst te nemen Om acht uur worden de loterin gen ingedeeld en om een uur of negen volgt een tweede ronde over de markt. Om tien LEIDEN - De spoorwegovergan gen in de Morsweg en de Haag- weg zijn voorzien van automati sche halve overweg bomen, Ahob's. De Nederlandse Spoor wegen hebben de werkzaamhe den gisteren en vandaag uitge voerd. Dit tot groot verdriet van het buurtcomité Transvaal, dat vreest dat hiermee de veiligheid is verminderd. Tot de automatisering van de be veiliging is vorig jaar maart be sloten. Het buurtcomité is vooral ontstemd over het feit, dat de be langhebbenden niet van het be sluit op de hoogte zijn gebracht. Het buurtcomité miste daardoor de kans om op tijd officieel be zwaar te maken tegen de auto matisering en het besluit juri disch uit te vechten. Men is daar op brieven gaan schrijven aan de minister van verkeer en water hebbenden op de hoogte ge bracht hadden moeten worden, maar de Raad van State houdt geen rekening met brieven aan en van ministers. Alleen officiële bezwaren hadden de plaatsing van de Ahob's kunnen tegenhou den of tenminste vertragen. De Ahob's zijn nu geplaatst voor dat de alsnog ingediende bezwa ren zijn behandeld. Ook een ver zoek om schorsing (opschorting van de werkzaamheden) werd vorige week door de Raad van State afgewezen. Opnieuw om dat de bezwaren te laat zouden zijn ingediend. Petra Hoogeveen van het buurtco mité is erg pessimistisch over de ontstaane situatie. Volgens haar is het nog nooit voorgekomen, dat bezwaren zijn erkend als de werkzaamheden al waren uitge voerd. "De zaak is gewoon verlo ren. En waar is nou de voorlich ting op de scholen, die de NS hadden beloofd? Honderden schoolkinderen passeren er elke dag", aldus Hoogeveen. t g Postduiven (1) b IAt BW m L.P.C. hield een wedvlucht van- #41 I I Bp" I Bil 9 Ult Soissons. De uitslag: 1,6,7 UIJlIÖi III P de Haas' 2,3,4,5, N. de ra Croot en zn 89 10 j Staffe. leu. (It'll ft X J [J Postduiven (2) Vl IIP* I I III H L.P.C. vloog met jonge duiven V I BIL! I| ill §u vanuit Moeskroen. De uit- 9 J IB slag: 1 J. Pen en zn, 2,3,5,8,10 HM N. de Groot en zn., 4 W. Schou- ten, 6 L. Engel, 7 en 9 P. de BH Het wachten over de spoorwegovergang bij de Morsweg, dat nu met de komst van Ahob's aanzienlijk is bekort. uur komt de kraakwagen om het vuil op te halen van de op de Hooglandse Kerkgracht gevestigde groenteventers. Daarna wordt het markgeld (9.60 voor een kraam van vier bij twee meter) geind. Na de schaft en de wisseling van de wacht komt in de loop van de middag voor de tweede keer de kraakwagen langs. Om vijf uur 's middags eindigt de ver koop waarrna de opzichters een oogje in het zeil houden bij het opbreken totdat om zes uur de veegploeg van de reiniginsdienst in actie komt. compleet met 'visflat' voor het afval van de langs de Nieuwe Rijn gevestigde vis- verkopers. Als het zover is dan zit de werkdag van de op zichters en hun assistenten er op en kunnen de voeten in een bak met sodawater. Ondanks het kilometervreten- de bestaan dat zij leiden, of liever lijden, zijn André van Tongeren en Jan Bekooy blij met hun baan, die behalve de markt ook nog het Leidse 'brugwezen' omvat: "De Leidse markt is namelgk oer gezellig", vindt Bekooy. "na tuurlijk wordt er geconcu- rcerd maar wel op een leuke manier Ze lachen wat af, die kooplui onderling. Wij trou wens ook. Om dc haverklap roepen de kooplui ons bij Een van de grootste 'acteurs' of zo u wilt 'schreeuwlelijkerds' van de Leidse markt is groen teman Bart Dool. Afgelopen week heeft hij honderden ki lo's kersen gelost voor "vier en-een-halleve guide de ki- lóóóh en twee-vijftig de pond. Da's geen geld want op mijn woord van eer. die ker sen kosten overal acht guide de kiloóóh"!. Wanneer Bart, en zijn broer Al- bert, niet zo'n keel hadden opgezet, zouden ze misschien net aan de helft hebben vcr- kocht "Him jr ra graten dte kersèèëh? Dat zijn geen kerse meer dat zijn pruimedante zo groot. Superkerse zou groot als de pruimedante van m'n tentèèèn"! Bart Dool staat al vanaf z'n vijf tiende op de Leidse markt HO heeft altijd in de groente gezeten. een kwart eeuw bij na, Eerst bij een baas en sinds een jaar of veertien "voor m'n eigen". De gebroe ders Dool hebben een vaste standplaats op de Hoogstraat maar zijn soms, zoals vonge week. met een seizoenpro- dukt aan te treffen op de Nieuwe Rgn. "Dat werken met seizoenpro- dukten", legt Bart Dool uit, "is onze succesformule Je kunt wel altijd als Mfl doote met een blocmkooltjc en een kropje sla achter je kraampje ga.m staan maai aan verk op je geen sikkepit. Wij gooien er elke keer weer iets anders tegenaan. De ene keer aard beien, dan weer kersen of straks met 3 oktober druiven. Showtje er omheen breien en verkopen maar Niet ieder een kan natuurlgk z'n handel op die manier aan de juf frouw brengen. Dat ouwe hoeren moet gewoon in je zit ten. Van nature" Volgens Bart Dool verdienen hg en zijn broer "een knappe snee brood" op de Leidse markt. En dat ondanks dc concurrentie van de super markten met hun groente-af delingen. Dool "Het aantal verkooppunten van groente is enorm toegenomen Dat merk je aan het volk dat op de markt komt Vroeger kwam half Katwgk en Rgns- burg met de train naar de Leidse markt. Da's er nou niet meer bg Dat schreeu wen om mensen te lokken, doen we dus echt niet voor de lol. Da's pure noodzaak. Net zoals het pure noodzaak is dat we de hele dag door onze keel smeren, willen we het zo nog een paar jaar volhou den". Jan Bekooy houdt een oogje in het zeil wanneer de jeugd op de Hooglandse Kerkgracht lege groentekisten in de kraakwagen kiepert. "Dat schreeuiven we heus niet voor de loi Da's pure noodzaak. Net als het smeren van de kelen trouwens". Leiden zonder werk daalde met 15 naar 237 werkzoekenden. Ook in de metaalberoepen viel een belang rijke toename te constateren (plus 29). Vergeleken met vorig jaar is de toe name van het aantal ingeschre venen iets groter. In belangnjke mate komt dit volgens het ge westelijk arbeidsbureau voor re kening van de schoolverlaters, "die er dit jaar vroeg bij zijn". Het aantal vacatures nam af van 140 naar 124. De belangrijkste af name voltrok zich in de metaal sector Over het eerste half jaar van 1982 zijn in totaal 825 vacatu res gemeld. Een kwart daarvan was afkomstig uit de industrie, ruim een kwart uit handel en ho reca, twintig procent uit de kwar- taire sector en veertien procent uit de bouwnijverheid. In zestig procent van de gevallen vroeg men naar medewerkers met een lagere beroepsopleiding of mavo Veelal was dan ook een zekere ervaring en/of voortgezet te scholing gewenst. Bij achttien procent van dc vacatures kon worden volstaan met basisonder wijs of enkele jaren voortgezet onderwijs. Voor middelbaar op geleiden en bestond in vijftien procent van de gevallen belang stelling. De resterende zeven procent bleef over voor hoger op geleiden. waarbg zich slechts vijf vacatures voor academici voor deden. Werkloosheidsontwikkeling de verschillende gemeenten Mannen vrouwen mei '82 juni '82 m ei '82 juni '82 145 160 51 63 523 497 126 153 3401 3484 1191 1288 Leiderdorp 280 303 117 128 Oegstgeest 164 162 Rijnsburg 75 111 Valkenburg 26 Voorschoten 241 95 53 53 27 Zoeterwoude 83 90 33 42 Overige 22 5013 5157 1738 LEIDEN - Het aantal werkzoe kenden is gedurende de maand juni fors toegenomen, met 4,9 procent om precies te zijn. Dit blijkt uit gegevens van het ge westelijk arbeidsbureau. Het aantal werkloze mannen steeg met 2,9 procent van 5013 naar 5157 en het aantal vrouwen nam met 10,7 procent toe van 1738 naar 1924. De jeugd tot en met 18 jaar steeg het sterkst. De stijging deed zich in vrijwel alle beroepsgroepen voor. Het aantal werklozen in de bouwsector nam iets toe. Het ging hierbij voorna melijk om middelbaar en hoger personeel. Het aantal metselaars Fietsen bij station NS 'opgepakt' LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren bij het station in totaal 51 fietsen weggehaald, die fout weggezet waren en daardoor treinreizigers de weg versper den. Ook in de komende dagen zal er gecontroleerd worden. De fietsen zijn gestald in het politie bureau.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3