„Ik hoop dat er dan bij de lezer een klepje opengaat" Personeelsproblemen treffen regiogemeenten (nog) niet c lLe«/se agenda PvdA-racidslid Goulooze schrijft over toekomst Wassenaar Paardendag in manege Vrees ambtenarenbond gaat voor regio-gemeenten niet op Rozen voor raadsleden Stad en rand DINSDAG 20 JULI 1982 V/ASSENAAR "Ik probeer op kritische, licht-ironische wijze ons handelen op deze aardkloot, speciaal in Wasse naar, te beschrijven". Het Wassenaarse PvdA-gemeente- raadslid Henk Goulooze vat op die manier zijn debuut als schrijver samen. Begin september zal een science-fic tion verhaal van zijn hand in een bundel bij uitgever Veen te Baam verschijnen. Het boekje, dat Keergang zal gaan heten, bevat ondermeer ook bijdragen van ex- minister Albeda en de kamerleden Kosto en De Beer. In zijn politiek getint verhaal be schrijft Goulooze het oude Was senaar en het dorp in haar nabije en verre toekomst, waarbij hij zich maatschappij-kritisch op stelt. "Het tijdreizen uit de scien ce-fiction is een ideaal hulpmid del hiertoe", vertelt Goulooze. Veel kan hij niet vertellen over de inhoud van zijn science-fic tionverhaal. Zijn uitgever heeft dat schriftelijk vast laten leggen. Politiek-geladen Het idee voor het boekje komt van parlementair journalist Aat de Kwant, een vriend van Goulooze. "Mensen, die nadenken over de toekomst, dus ook politici en journalisten, een serieus, politiek geladen verhaal laten schrijven, dat was de bedoeling". Alle schrijvers delen volgens hem een voorliefde voor science-fiction. Goulooze verstaat onder science fiction het "op maatschappij kritische wijze de mensen waar schuwen voor wat er ons alle maal boven het hoofd hangt en zo mogelijk oplossingen aanbie den". Zijn eigen bijdrage vindt, hij maar heel bescheiden: "Maar waarom zou juist ik zo goed kun nen schrijven? Als je geen Pele heet mag je toch ook een partijtje voetballen?" Een nieuw produkt van zijn hand sluit hij vooralsnog noet uit. Vooral over Wassenaar is nog ge noeg te schrijven vindt hij. "Er is hier nogal wat verpest. Daar zijn we allemaal schuldig aan, ook ik". Goulooze bekritiseert zijn geliefde dorp op verschillende gebieden. Als rechtgeaard sociaal-demo craat constateert hij dat er nog steeds sprake is van kapitalisti sche structuren. "De invloed van met name industriëlen; het geld en de macht speelt een té grote rol. Het kleinburgelijke elkaar de loef afsteken, het tot in het idiote meedoen met modes, de buren- gevoeligheid. Allemaal zaken waardoor men zich laat doldraai- Maar er zit meer scheef in het rusti ge dorp. "Het is een regenten- dorp, waar men nog steeds teveel luistert naar mensen met econo mische macht en geen gezag. Die overdreven gezagsgetrouwheid, dat was vroeger ook zo. De hori gen uit Noord en de heren uit Zuid. Soms denk je: Jezus men sen, laat je toch niet zo gauw in de hoek drukken". Het PvdA-raadslid voelt niets voor de grauwe gelijkheid die sommi gen in de WD zijn partij in de schoenen schuift. Goulooze: "Het gaat om de gelijkwaardig heid en je eigen waarde kunnen uitdragen, vind ik. Dat hoeft niet met dwang gepaard te gaan." Een liberale opmerking van een sociaal-democraat die zijn libera le inslag niet ontkent. Zijn op merking "ieder moet zich vrij kunnen ontplooien" staaft dit. Vingertje Goulooze heeft veel geleerd van het inmiddels overleden oud raadslid Oosterling, die veel over Wassenaar schreef. "Dat was ty pisch iemand die wist waar hij het over had". Oosterling's schil deringen van het dorp vindt hij nog relevant, ook omdat hij laat zien wat er al verpest is en wat nog kan worden gered. Goulooze vindt dat het nog niet te laat is, maar hij voelt er veel voor om af en toe "het vingertje waarschu wend 'od te steken". teveel Henk Goulooze over Wassenaar: "het is een regen tendorp, men nog luistert r sen met i sche macht en geen gezag. Die gezagsgetrouw- heid, dat was vroeger ook zo. De horigen uit Noord en de heren uit Zuid". (Foto: Holvast). In zijn science-fictionverhaal pro beert hij dat waarschuwende vingertje door middel van tijdrei zen. Goulooze: "Met zulke perio de-vergelijkingen kun je tot ver rassende effecten komen. Ik hoop dat er dan bij de lezer een klepje opengaat". FRED SCHOORL Wassenaarse raad blij met bezuiniging op uitbreiding van zwembad WASSENAAR - De kwart miljoen bezuiniging op de kosten voor de uitbreiding van het Sportfond- senbad (totaal 6,8 miljoen) viel in goede aarde bij de Wassenaarse raad. "Het gaat in de goede rich ting", zei de PvdA'er Greep. Al leen Partij Wassenaar was niet tevreden. Lodder noemde het een "droevig voorstel". Het raadslid van Partij Wassenaar herinnerde aan de verkiezings tijd toen diverse partijen ver kondigden dat de uitbreidings plannen veel goedkoper moesten en konden. "Ik kan wel voor een miljoen aan bezuinigingen vin den, maar ik ben bang dat ik geen medestander vindt", aldus Lodder, die vooral de PvdA aan viel. Volgens Greep heeft de PvdA nooit moeite gehad met de investering van 6,8 miljoen gul den, maar met het te verwachten exploitatietekort. De investering gebeurt overigens uit de saldire- serve, een potje dat in de loop der jaren gegroeid is. Met uitzondering van Lodder ("Ik heb geen moeite met de bezuini ging, maar wel met het voorstel") ging de raad akkoord. VOORSCHOTEN - In het kader van de 700 jaar paardenmarkt in Voorschoten en het tienjarig be staan van de Voorschotense ma nege Vreehorst, vindt er aan staande zondag een 'paarden- spektakel' plaats aan de Veurse- weg. Vanaf half elf 's ochtends tot laat in de middag vinden er allerlei gebeurtenissen met paar den plaats. Afwisselend zullen Engelse dres suur en de Amerikaanse manier van paardrijden te bekijken zijn. De Engelse dressuur komt naar voren in de demonstraties van de carrouselgroep, en in de dres- suurvormen als 'voltige' en 'a la flèche'. De 'western' rijders zul len lassowerpen en de behendig heid van het paard laten zien. Dit in een trail-parcours en in de bar rel-race. De toegang tot dit spektakel aan de Veurseweg 238 in Voorschoten, is gratis. DINSDAG Leiden - NVSH bibliotheek. Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167. tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zyn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe-och- teïid van 10-12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten-informatiespreekuur, 19-20 uur. tel. 121139 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73b, cursus stijldansen; do soos met films en informatiepro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloóf, kosteloos advies, 17-18 u DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film To have and have not'-Howard Hawks, 20 en 22.15 uur Architektenwinkel - Oude Vest 163. kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren, tel. 216180/ Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 i APOTHEKEN De avond, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 16 juli tot 23 juli door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.3a uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. REGIO - Dat vele ge meenten in financiële nood verkeren, mag als bekend worden veron dersteld. De nood kan zo hoog zijn, dat er zelfs personeelsstops wor den afgekondigd. Vol gens de Nederlandse bond van gemeente ambtenaren (NBGA) worden 69 percent van alle personeelsstops af gekondigd bij gemeen ten met vierduizend tot 24.000 inwoners. De ge meenten rond Leiden vallen in deze catego rie, maar wezenlijke personeelsstops zijn bij deze gemeenten echter niet afgekondigd. Het onderzoek dat de NBGA in april en mei hield onder acht honderd gemeenten, leverde een ander beeld op dan een soortelijk onderzoek van het Centraal Orgaan in januari. Daaruit kwam naar voren dat vooral bij gemeenten met meer dan vijftigduizend in woners de ambtelijke werk gelegenheid gevaar liep. Door de financiële proble men geldt in 38 percent van deze gemeenten een vacatu restop of is er sprake van een selectieve vacaturevervul ling. Dit betekent dat mensen alleen worden vervangen als het niet anders kan. Het NBGA-onderzoek leverde echter ook op dat in kleinere gemeenten in toenemende mate openvallende plaatsen niet meer worden opgevuld. Naast de al gemelde perso neelsstop in de categorie vierduizend tot 24.000, kwam de NBGA verder tot con clusie dat in deze s^meenten één op de twee vacatures niet meer wordt opgevuld. "Het .niet-vervullen van vacatures in deze categorie houdt dan ook geen enkel verband met het takenpakket, maar is het resultaat van financiële pro blematiek". aldus de NBGA. Slechts veertig percent van alle aangeschreven gemeenten reageerde op het enquêtefor mulier van de NBGA. Vol gens de bond levert dit toch wel een representatief beeld op. Omgerekend zijn er op dit moment ongeveer 4250 vaca tures in ambtenarenland, wat neerkomt op ongeveer 2,65 percent. Een normaal percen tage, vindt naast de bond ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Maar, zegt de bond, het blijkt wel uit het onderzoek dat dertig percent van deze plaatsen langer dan een jaar niet wor den opgevuld. En dat komt neer op een verborgen verlies van 1250 arbeidsplaatsen, roept de ambtenarenbond. Kritisch De zes gemeenten rond Leiden, te weten Leiderdorp, Zoeter woude. Voorschoten, War mond, Wassenaar en Oegst geest, kennen dus geen expli ciete personeelsstop. Maar dat alle vacatures direct wor den opgevuld is ook niet waar. Het meest uitgespro ken in deze is de gemeente Leiderdorp. Plaatsvervangend-gemeentese- cretaris Van der Ploeg van deze plaats: "In principe heb ben we wel een personeels stop, maar in zijn algemeen heid niet. Wij hebben afge sproken dat het totaal aantal arbeidsplaatsen dat we nu hebben, niet zal stijgen. De personeelskosten moesten zelfs jaarlijks één procent da len en verder wordt een aan tal vacatures vertraagd opge vuld Dit moet 90.000 gulden per jaar opleveren. Het ver dwijnen van arbeidsplaatsen is echter niet te voorkomen. Het college van burgemees ter en wethouders gaat er wel vanuit dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen". Zowel Wassenaar als Voorscho ten bekijken de ontstane va catures kritisch. Voorscho ten: "B en W bekijken de va cature eerst kritisch, om te zien of deze wel vervuld moet worden. Als dat inderdaad zo is. dan wordt tevens bekeken of de functie op dezelfde wij ze ingericht moet worden, of dat bepaalde taken kunnen verdwijnen". Naast de even eens 'kritische blik' van Was senaar, meldt het hoofd van de afdeling personeel en or ganisatie van deze gemeente dat er zelfs regelmatig uit breiding plaatsvindt. Als voorbeeld geeft Bitter, het hoofd van die afdeling, de uitbreiding bij de sociale dienst. Door de stijgende werkloosheid, krijgt de socia le dienst meer werk en is er ruimte voor uitbreiding. Aan de andere kant stelt Bitter dat bijvoorbeeld de afdeling woningbouw ingekrompen is, vanwege de stagnatie in de woningbouw. Personeelsuitbreiding staat ook op stapel bij de gemeen ten Warmond en Oegstgeest. Struik van Oegstgeest: "Er zijn plannen om uit te gaan breiden, maar de gemeente raad heeft zich hierover ge loof ik nog niet uitgesproken. En die moet daar haar goed keuring geven". De uitbrei ding bij Warmond is mini maal. "Uitbreiding van één man bij de buitendienst", al dus personeelschef Lamboo, "voor de rest zijn we volop op sterkte. Als een ambtenaar vertrekt, dan wordt deze di rect vervangen". Volgens woordvoerder Kliffen van Zoeterwoude heeft deze ge meente geen behoefte aan personeelsuitbreiding. "We zijn gewoon goed bezet en daarmee kunnen we het red den". Problemen De NBGA concludeerde verder dat de helft van de ontstane vacatures niet op korte ter mijn vervuld werden. Een conclusie die gedeeltelijk op gaat in de zes regio gemeen ten. Een duidelijk onder scheid wordt bij alle gemaakt tussen het (hoger) geschoold personeel en de ongeschool den. Geschikte kandidaten voor de eerste groep zijn over het algemeen moeilijk te vin den. Lamboo van Warmond: "Op een advertentie van de buitendienst kwamen zo'n 130 sollicitanten. Voor het middenkader en gediplo meerd personeel ligt het moeilijker. Dan mogen we blij zijn als er één of twee ge schikte sollicitanten zijn". Leiderdorper Van der Ploeg weet zelfs te vertellen dat een vacature bij de sociale dienst, boekhoudkundig geschoold, negen maanden heeft open gestaan. "Toen zijn we pas geslaagd, terwijl het een functie was die direct moest worden opgevuld. Bij de af deling onderwijs zijn er ech ter geen problemen", geeft hij als tegenhanger. Dezelfde geluiden bij de andere ge meenten, terwijl Bitter van de personeelszaken Wasse naar nog opmerkt dat de ex terne opleiding te weinig is ingespeeld op de kennis-be hoefte die gevraagd wordt binnen het gemeentelijkap paraat. Deeltijdbanen Om meer mensen aan het werk te helpen, zijn er mogelijkhe den als part-time werk en deeltijdbanen. De gemeenten denken hier heel verschil lend over. In Zoeterwoude en Warmond willen ze voorals nog niets weten van deeltijd banen. De andere vier ge meenten wel, maar bevorde ren van deeltijdbanen en creëren liggen niet op één Üjn. Lamboo: "Momenteel zijn er geen deeltijdbanen in voorbereiding. Als het al moeilijk is om voor het mid denkader geschikte mensen te vinden, zal het helemaal moeilijk zijn om voor een deeltijdbaan twee geschikte i te vinden. Er is wel één part-time baan in voorbe reiding". In Zoeterwoude ook geen deeltijdbanen, al hoewel Kliffen één uitzonde ring maakt. "Bij één type functie kan het wel en wordt het ook gedaan, bij de typis tes". In Leiderdorp en Oegstgeest zijn ze net begonnen met het kijken of bepaalde banen ge schikt zijn voor deeltijdar beid. Leiderdorper Van der Ploeg: "In het nieuwe colle geprogramma staat dat we deeltijdarbeid moeten bevor deren. Daarnaast trekken we ook mensen aan voor minder dan veertig uren. Ook de Oegstgeester raad heeft uit gesproken dat deeltijdarbeid gestimuleerd moet worden. "Het gebeurt ook wel. Op die manier kan je meer mensen aan het werk krijgen", aldus Struik. In Voorschoten is een deeltijd baan al geruime tijd gereali seerd op een openbare kleu terschool. Twee leidsters voor één klas, en dat blijkt toch wel een succes te zijn. De woordvoerdster van de af deling personeelszaken van Voorschoten: "Deeltijdbanen worden bevorderd. De raad heeft onlangs de personeels- nota aangenomen waarin dit stond. De realisatie ervan is echter niet eenvoudig. Je kampt nog wel met wat pro blemen. Het werk kan niet zomaar gesplitst worden. In principe dus wel, maar het is niet eenvoudig". De gemeente Wassenaar is wat betreft deeltijdbanen duide lijk het verst. "We doen zelfs veel aan deeltijdbanen. Op dit moment ongeveer tien percent van alle functies. Het aantal neemt nog toe. Met de realisatie van deeltijdbanen hebben wij geen problemen. We zijn er al lang mee bezig. En niet alleen bij de lagere functies, maar ook bij de staf functies", aldus Bitter van de afdeling personeelszaken. PAUL VAN DER BURG WASSENAAR - De Wasse naarse raadsleden kregen gis teravond allemaal een roos aangeboden van het jonge rencentrum 'Time Out". Het jongerencentrum wilde de raadsleden op deze manier bedanken voor de realisatie van het nieuwe onderkomen in de afgelopen raadsperiode. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Rishi Shaw zv. I. Bhikharie en N.D.C. Narain, Adrianus zv. H. Vooijs en A. van der Meij, Christiana Theodora dv T.N van den Barselaar en M Stoutjesdijk, Martinus Cornells Hendrikus zv R J.M. Bisschops en C.J. van Diest, Patricia dv. JJ.dc Boer en J C M Valk. Viola Clara Mathilde dv. B.P.F Wajer en J.M.S Hoefnagels. Casper Theodorus zv. T B M. Smit en C.G van Bon. Anouk dv C.J A Kouloos en C J van Putten. Raymon Theodorus Johannes Johnny zv.T.J. Smit en L.Y. van den Hoek. M.J. van Klink, Melanie Cornelia Maria dv. J.M.J. van der Poel en C.M. Straver. Trijntje Marijtje dv. K. Guijt en J.P. Ru waard, Petronella Marga dv. G.J.N. Oudshoorn en N. Guijt, Michelle Desi- rèe dv. C.G. van der Veer en I.H.A. van der Spek, Christiaan zv. J.H. Lens en M W. van der Pol. Sabrina Bianca dv. J. Kralt en K B S. Zwierink, Romana dv. A Klitz en P H P. van der Meer. Boude- wijn Nicolas zv. J.C.N. Duindam en B.M. Filbry, Lydia Alida dv. A W Koree en L. van der Plas, Gonda dv. H K Par don en A C Knol. Jacob zv J. Vooijs en D Becirovic, Martine Adriane dv. A.J.M. van der Ploeg en A J Vijzelaar. Franciscus Johannes Theodorus zv. F.C.J.M van Werkhoven en P. van den Berg, Tank zv. M. Elfarh en Y. Dahma- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschniving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 l.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 1 79.70 Directie G Koopman Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst mef eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Wasbinaton, Ceirp, Commentator W F J Wirtz I. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2