c Weer geldzorgen bij Scliutterveld Britten boycotten varkensvlees Pleidooi voor warmte-kracht Centrale Bank: economie België dieper in het dal Brits treinverkeer weer geregeld Beurs Amsterdam tort zakelijk marktberichten Ontslag dreigt voor 645 mensen Spaanse stranden lokken vijftien miljoen gasten Aanklacht IBM tegen Mitsubishi sa asti Economie Windenergie Rotterdam stelt de Maasvlakte be schikbaar voor proeven met windturbines. Mochten de proe ven succesvol verlopen, dan kunnen deze energie-opwekkers wat Rotterdam betreft ook een vaste plaats op de Maasvlakte krijgen. Dit blijkt uit een aanbod dat B en W van Rotterdam heb ben gedaan aan de Samenwer kende Elektriciteits Produktie- bedrijven (SEP) en aan de minis ter van economische zaken. Volgens het college kan er bij uit stek onderzoek worden gedaan naar het effect dat windturbines hebben op straalzenders en ra dars van het scheepvaartbegelei dingssysteem van de Rotterdam se haven. Rotterdam zou voor het in de toekomst een besluit neemt over de definitieve komst van de turbines ook graag onder zocht zien welke invloeden ze hebben op vogeltrekroutes. Philips De North American Philips Corpo ration (NAPC) heeft over de eer ste helft van 1982 een nettowinst behaald van 29,7 min. dollar (2,16 dollar per aandeel) tegen 48,8 min. dollar (3,64 dollar per aan deel) in dezelfde periode van 1981. De omzet nam toe van 1.359,1 min. tot 1.538,1 min. dol lar. Met uitzondering van elektrische en elektronische onderdelen werden in alle sectoren hogere omzetten behaald. De verbeterde resultaten op het gebied van elektrische consumentenpro- dukten (huishoudelijke appara ten) en de lagere rentekosten werden volgens NAPC nadelig beinvloed door de teruglopende resultaten bij elektrische en elek tronische onderdelen en consu mentenelektronica (audio en vi deo). In de professionele sector werden betere resultaten be haald. Rotterdamse haven De Rotterdamse haven heeft in de eerste helft van dit jaar meer overgeslagen dan in dezelfde pe riode vorig jaar. In totaal werden tot half juni ruim 114 miljoen ton goederen behandeld, een pro cent meer dan het jaar ervoor. Dit blijkt uit door het gemeente lijk havenbedrijf in Rotterdam vrijgegeven cijfers. Vooral de getallen in de graan- en ertssector vallen op. De overslag aan ertsen groeide, ondanks de langdurige staking in het afgelo pen voorjaar, van 16,4 miljoen ton naar 16,8 miljoen ton dit jaar. Ook de overige massagoedover slag, waaronder vooral de gra nen, maakten een flinke groei door ondanks een staking van vijf weken. Vorig jaar werd aan massagoederen 17,3 miljoen ton overgeslagen, dit jaar was dat 19,1 miljoen ton. LEIDEN - Totale weekaanvoer op de Leidse veemarkt bedroeg 4622 dieren. Vandaag 3696. Slachtrunderen: 90; ge- bruiksvee. 194; graskalveren: 19; nuch tere kalveren. 1764; pony's: 5; varkens: 912; biggen: 63; schapen: 571; geiten: 78. Prijsnoteringen voor slachtrunderen hetzelfde. Nuchtere slachtkalveren: ƒ1,25 tot ƒ2,-; melk- en kalfkoeien: ƒ2325 tot ƒ3125; varekoeien; ƒ1926 tot ƒ2600; pinken, ƒ1200 tot ƒ1700; graskalveren: 800 tot ƒ1300; nuka's rood; ƒ250 tot ƒ620; nuka's zwart: ƒ275 tot ƒ500; big gen: ƒ130 tot ƒ355; schapen ƒ180 tot ƒ220; lammeren: 200 tot ƒ235; geiten: ƒ20 tot ƒ100. Toelichting: slachtrunderen: matig (aanvoer), matig (handel) en stabiel (prijzen); kalf- en melkkoeien dito; va rekoeien: dito; pinken: dito; nuka's: re delijk, matigen stabiel; biggen: redelijk, redelijk en iets lager; schapen: matig, Groenteveiling Katwijk aan den Rijn 19 juli Andijvie per kg 0,20, Tuinbonen 0,45, Kroten A 1,80, Bospeen II 44-1,27, Was- peen AI per kist 11-13,-, All 11-14,30, BI 8,50-12,30, Cl 2,-, Breekpeen Cl per kist 8,60-10,20, Uien per kg 35-75, Peterselie (krul) 27-48, Selderij 19-54, Bloemkool 6 per bak I 43-1.36, 611 23-95, 81 40-79, 811 0,38. Varkenspest in Noord-Brabant en België RIJSWIJK (ANP) - Het gisteren door de Britse minister van land bouw afgekondigde invoerver bod op bacon en rauwe ham uit Noord-Brabant (en de provincie Antwerpen in België) kost de Ne derlandse exporteurs van var kensvlees bijna vijf miljoen gul den per week. Volgens voorzitter ir. G.A. Meijer van het in Rijswijk gevestigde produktschap voor vee en vlees voeren bxaueuuae ueüxxjven we kelijks 800 tot 850 ton bacon uit voor 5,88 gulden per kilo. De Britse bewindsman heeft tot de invoerstop besloten omdat er in Brabant en Noord-België var kenspest heerst. Dat is een ziekte veroorzaakt door een virus die de dood van varkens tot gevolg kan hebben. In de afgelopen weken zijn in Brabant zeventien geval len van varkenspest geconsta teerd. Hij voegt er evenwei aan lue aal het virus nooit kan overleven in bacon doordat het zoutingspro- ces van dit door de Britten zo ge liefde ontbijt-bestanddeel deze ongewenste ziektekiem doodt. Volgens hem weten de Britten dat maar al te goed. Meijer wil hen echter niet beschuldigen van een handelspolitieke daad: de markt in Groot-Brittannië voor eigen bacon is op het ogenblik zwak. De voorzitter van het produkt schap denkt dat de invoerstop eerder is ingegeven door emotio nele beweegredenen. „De Engel sen zijn panisch voor besmette lijke virussen, omdat zij ze zelf niet kennen", aldus Meijer. Het is volgens hem best mogelijk dat de Britse minister tot de invoer stop heeft besloten omdat de in voer van bacon uit Polen in 1971 vier gevallen van varkenspest heeft veroorzaakt. ENSCHEDE (ANP) - Het textielbedrijf Van Heek-Schuttersveld in Enschede heeft grote financiële problemen. Bij de rechtbank in Almelo wordt vermoedeüjk vandaag uitstel van betaling aangevraagd. Binnen enkele weken moet uitzicht op verbetering komen, anders dreigt het ontslag voor het totale personeel. Bij het bedrijf werken nu nog 645 DINSDAG 20 JULI 1982 MADRID (ANP) - De eerste helft van dit jaar hebben ruim vijf tien miljoen toeristen Spanje bezocht. Dat is 11,3 procent meer dan in de eerste helft van vorig jaar, zo heeft het Spaanse minis terie voor toerisme laten weten. De inkomsten uit het toerisme waren nog veel groter: de eerste vijf maanden van dit jaar be droegen ze ruim 235 miljard peseta (ongeveer zes miljard gul den), 32,4 procent meer dan de eerste vijf maanden van vorig jaar. In juni kwamen er bijna 3,6 miljoen toeristen Spanje binnen. Het merendeel kwam uit Frankrijk, gevolgd door Groot-Brittannië, Portugal en West-Duitsland. Nederland heeft een vijfde plaats in juni met 156.000 toeristen. Het meest opvallende was de toeneming van het aantal toeristen uit Brazilië. De eerste zes maanden van vorig jaar brachten ze venduizend Brazilianen hun vakantie in Spanje door en de eer ste zes maanden van dit jaar waren het er ruim zeventiendui zend. Het wereldkampioenschap voetballen zou de reden zijn voor de toeneming van het aantal Braziliaanse toeristen. Vorig jaar had Van der Heek- Schuttersveld nog een kleine duizend mensen in dienst. Toen werd een verlies geleden van 14,6 miljoen gulden, Op grond van de al geruime tijd tegenvallende re sultaten werd door het onder zoeksbureau Mckinsey een sane ring bepleit en ook uitgevoerd. Een weverij in Borne sloot, de veloursafdeling ging eveneens dicht en de magazijnen werden gebundeld. Accent werd gelegd op de produktie van nieuwe stof fen, hetgeen aan 350 mensen de werkgelegenheid ontnam. De overheid steunde de reorgania- tie via de Nationale Investerings bank met een lening van acht miljoen gulden. Gebleken is ech ter dat de operatie niet tot een verbeterd resultaat heeft geleid. Directeur G. Kaptein liet op 23 juni tijdens de aandeelhoudersverga dering weten, dat de positie van Schuttersveld niet hopeloos is, maar dat het postitieve resultaat van de reorganisatie nog aller minst vast staat. Gezien de Finan ciële situatie van het bedriji zet ten nogal wat aandeelhouders vraagtekens bij het gematigde optimisme van de bedrijfslei ding. Sommigen vroegen zich zelfs af of het bedrijf maar niet meteen moest worden gesloten. Niet zonder emoties betoogden enkele aandeelhouders, dat met het eventuele sluiten van Schut tersveld een concern verdwijnt, dat sinds het midden van de vori ge eeuw toonaangevend is ge weest voor de Twentse textielin dustrie. Schuttersveld is in de problemen geraakt doordat de afzet van de traditionele corduroy stokte en de onderneming geen kans zag tijdig in te spelen op de vraag naar corduroy voor jeans. Het be drijf bleef hierdoor sitten met grote voorraden. Juist in die pe riode verloor de onderneming bovendien twee directeuren, van wie één door overlijden. Onder leiding van Kaptein en op advies van het onderzoeksbureau McKinsey werd besloten tot een grootscheepse samering. Minister opent installatie SAS VAN GENT (GPD) - Minister van economische zaken dr. J. Terlouw is op dit moment niet van plan bedrijven die zelf ener gie opwekken via warmtekracht koppeling even veel korting op de stroomprijzen te geven als hun collega's die de provinciale energiebedrijven inschakelen. Volgens de bewindsman wordt het nadelige verschil van bijna 2 cent per kilowatt-uur goedgemaakt door besparing. Daarnaast vreest hij in conflict te raken met de EG die de kortingsregeling aan een kritisch oordeel onderwerpt. Mocht het huidige systeem het gebruik van warmtekrachtinstal laties afremmen, dan wil Ter louw het per 1 november op nieuw bekijken. De minister zei dat gisteren in Sas van Gent waar hij een warmte krachtinstallatie bij de CPC in gebruik stelde. Terlouw deed dat door een lint door te knippen („het eerste tijdens mijn ambts periode") en een plaquette te onthullen. De nieuwe installatie, werkend volgens het "combined cyclesys- tem", bespaart het Sasser bedrijf ruim 13 miljoen kubieke meter aardgas per jaar. Het werd in ruim een jaar tijd in eigen huis ontwikkeld en gebouwd. Eén van de vier zetmeelfabrieken van ons land, kreeg vorig jaar de energiebesparingstrofee voor energiebesparende maatregelen. Bij de vestiging in Sas van Gent werken 483 mensen. Het concern dat wereldwijd actief is, telt 41.000 werknemers. Behalve de lof voor zijn kortings regeling kreeg Terlouw gister middag ook kritiek te horen op het energiebeleid (of liever ge zegd het ontbreken daarvan) van de afgelopen regeringen en het prijsverschil tussen industrieën die stroom kopen of zelf opwek ken. Die laatste maatregel - zo lichtte dr. Th. Gauer, voorzitter van de raad van bestuur van CPC toe - is een rechtstreeks gevolg van de oliecrisis van '73 toen de energieprijzen in een snel tempo stegen. Was bij de bedrijven zoals CPC de post energie vroeger 6 procent van de toegevoegde waarde, mo menteel gaat het om 30 tot 40 procent, waarmee de personeels kosten zijn overschreden. SAN FRANCISCO (AP) - Een Amerikaanse grand jury heeft gisteren een aanklacht ingediend tegen het Japanse bedrijf "Mitsubishi Electric Corp." en vier van zijn werk nemers, wegens plannen ge stolen geheime documenten van IBM uit te voeren. Dezelfde vier werknemers wer den al in een dergelijke aan klacht van 22 juni genoemd, maar gisteren werd bekend dat ook het bedrijf zelf wette lijk zal worden vervolgd. Mit subishi gaf kort na de aan kondiging van de aanklacht een verklaring uit waarin zij elk verkeerd handelen ont kende. "Mitsubishi Electric Corp. ont kent nadrukkelijk dat zij of haar werknemers betrokken zijn geweest bij enig onwette lijk optreden. Mitsubishi is van plan het bedrijf zelf en haar employees krachtig te verdedigen," aldus de verkla ring. In de nieuwe aanklacht staat onder meer dat de verdach ten zich van december '81 tot juni '82 hebben beziggehou den met plannen van IBM, gestolen documenten en ma teriaal naar Mitsubishi in Ja pan te zenden. ZAANDIJK (ANP) - In een chocoladefabriek in Zaandijk wordt ondanks de zomerse temperaturen, hard ge werkt aan het lekkers dat tijdens één van de meest winterse feesten in Nederland in geen kinderschoen mag ontbreken. Tussen maart en november werken in dit bedrijfje zeven medewerkers aan de fabricage van chocola- de-beesten. Honderden tonnen komen van de band, zowel voor de thuismarkt, als voor de export. BRUSSEL (ANP) - De in vesteringen in België zul len dit jaar met 9,6 procent terugvallen vergeleken met vorig jaar. In 1981 had er al een daling met 12,2 procent plaats. Investerin gen in België komen nog slechts Overeen met 17,5 procent van het bruto na tionaal produkt. In 1980 was dat nog 21,2 procent. Deze gegevens komen uit een ge heime nota van de Belgische na tionale bank. De Vlaamse katho lieke krant "De Standaard" heeft daar de hand op kunnen leggen. De terugval van de overheidsinves teringen wordt dit jaar geraamd op 10,3 procent. Vennootschap pen zullen 9 procent minder in vesteren en particuliere investe ringen (bv in woningbouw) zul len met 10 procent dalen, zo voorspelt de Centrale Bank. De terugval van de privéconsumptie raamt ze op 2,3 procent tegen 1,5 procent vorig jaar (overigens het eerste jaar na de tweede wereld oorlog waarin het privé-verbruik daalde in plaats van toenam). De teruggang van het totaal van de binnenlandse bestedingen zal 3,2 procent zijn. Vorig jaar was die daling 1,5 procent. Ook wordt een daling van de export ver wacht en wel met 5,2 procent (na een stijging met 2 procent vorig jaar). Wel wordt een verbetering van de handelsbalans verwacht omdat de uitvoer in waarde met 18,9 procent zal stijgen en de in voer in waarde met 15,1 procent. Het bruto nationaal produkt zal dit jaar met 0,6 pet. dalen. Vorig jaar was de daling 1,3 pet. Er wordt een stijging van de consumptie prijzen met 10 pet. verwacht. De werkgelegenheid zal met nog eens 1,6 pet. afnemen (alleen al in de bouwnijverheid een daling met 6,3 pet.) maar de produktivi- teit zal in de privé-sector met 1,6 pet. en in de overheidssector met 0,5 pet. stijgen Het beschikbaar inkomen van par- tikulieren daalt dit jaar met 3,6 pet. (vorig jaar steeg het nog met 1 pet.), maar het beschikbare in komen van vennootschappen zal met niet minder dan 59,5 pet. stij gen (vorig jaar met een daling met 28,5 pet.). Ook de overheid krijgt meer ruimte: haar beschik baar inkomen zal met 2,5 pet. stijgen nadat het vorig jaar met 17,7 pet. daalde. De netto-Finan cieringsbehoefte van de over heid daalt dit jaar tot 16,2 pet. van het bnp, zo voorspelt de Cen trale Bank. Vorig jaar bedroeg ze 16,4 pet. Gezondheidszorg neemt staldng over LONDEN (Reuter/AFP) - Terwijl gisteren de treinen in Groot-Brit tannië weer vrijwel normaal re den nadat de machinisten zon dag hun twee weken durende staking hadden beëindigd, leg den werknemers in de gezond heidszorg het werk voor drie da gen neer. Volgens het staatsbedrijf British Rail werden de diensten op de meeste lijnen gisteren weer bijna normaal uitgevoerd. Veel trein bestuurders gingen echter ver bitterd aan het werk. Hun vak bond, de Aslef, was het niet ge lukt de steun van het ovei «.oepe- lend vakverbond TUC voor de staking te krijgen. De staking was uitgeroepen uit protest te gen het invoeren van een meer flexibel werkrooster. De topman van British Rail, sir Pe ter Parker, verklaarde dat de ar beidsonrust het vervoerbedrijf dit jaar 200 miljoen pond (onge veer 950 miljoen gulden) heeft gekost. "Maar nu is de weg vrij", zo zei hij. "Onze enige echte vij anden zijn nu nog het gebrek aan produktiviteit en het gebrek aan investeringen", aldus Parker. Met het beëindigen van de ene sta king, begon de andere. Naar schatting één miljoen werkne mers in de Britse gezondheids zorg gingen in staking uit protest tegen een volgens hen te geringe loonsverhoging. De regering heeft een salarisverhoging van 7,5 procent aangeboden, terwijl de bonden 12 procent eisen. Bij belangrijke ziekenhuizen werd gepost. De stakingsactie is eróp gericht de dienstverlening in de gezondheidszorg te beperken tot hulp in noodgevallen. Militairen en politiemensen waren paraat voor het geval het ambulance- gevaar zou komen. De Britse minister van volksge zondheid, Norman Fowler, noemde de actie "ongerechtvaar digd" en riep de stakers op weer aan het werk te gaan. Hij zei dat de staking het'leven van de pa tiënten in gevaar brengt. Vijf miljoen leden van de vakbon den in de auto-industrie, de wa terleiding- en gasbedrijven en de reinigingsdiensten hebben de oproep gekregen hun solidariteit met de werknemers in de ge zondheidszorg te tonen. Iedere afdeling moet zelf beslissen over eventuele werkonderbrekingen. I DINSDAG 20 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN 278.00 276,50 r220.60 210.50 r. Pref. 217,00 216,50 HeUckcn Hold. EST' 15,70 15,10 BINNENLANDSE AANDELEN B«k v«n* Beer* Bel Indo Bcrhe! P Blydciut oer •r Druk Bolk Bonumlj W 25.00 25,00 333,00 333,00 69,00a 67,50 99.80 99,80 60,00 60,00 319,50 320,50 22,50b 23.50b 775,00 775,00 83.00 83,00 56,70 57,10 1340,00 1350.00b 322,00 322,00 KJ wei ld. eert 19,00 19,90 28,00 28,40 89,00 89,00 10,90 10,90 SiiSo Ned. Sc beep* hyp 110.00 57,00 So is: Suden Sc klom berf er Schol tema Schoppen Schol Ier» v Slivenb. Bink Smit Intern BELEGGINGS INSTITUTEN Leveraged 257,00 Obun76,80 Somnbcl 41,00 Tokyo PHtSl 137,00 Tokyo PH193,00 Ual-Invest96,00 Viking 107,50 Wercldbnvc 92,00 Concentra180,00 Ualfonda 332,00 Chemical F20,60 Col. Growth16,90 Japan Fond 21,00 Madlooo F. 42,00 Technologie F. 24,90 Vance Sand. 13.00 GOUD EN ZILVER inbew. 535 - 605 vorige 525 - BUITENLANDS GELD IAMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse effectenbeurs dom melde rustig verder in de zo- merslaap. In deze vakantieperio de is er weinig te doen. Vandaag was dit beeld niet anders, terwijl de koersen over het algemeen dicht bij huis bleven. De hande laren keken met argusogen naar de ontwikkelingen in Wall Street. Men had gehoopt op een vriende lijke Amerikaanse beurs i.v.m. de dalende rente. Dit viel echter tegen. De voorzichtige winstjes van gisteren werden vandaag dan ook niet verder uitgebreid en kalfden eerder af. Ook in de obligatiesector werd een duide lijk afwachtende houding aange- De koersen bleven rond het peil van gisteren hangen. Bij de inter nationals moest KLM een duide lijke stap terug doen. Het lucht vaartfonds verloor 2 op 86,50. Unilever zakte bijna 1 op 149,80. Koninklijke Olie hield het verlies beperkt tot een dub beltje op 86,50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12