Reportage Kerken nog altijd op 'liefdadige toer' -c Boersma niet naar Staatsuitgeverij 3- Erkenning voor nieuw paramedisch beroep Philip Potter in Genève: Historisch huwelijk in Grieks dorpje DINSDAG 20 JULI 1982 Varia Van de films die Chaplin na zijn Charlie-tijd maakte, geniet Li melight nog de beste reputatie, mede dank zij de klassiek gewor den themasong die hij zelf com poneerde, want hij kon werkelijk alles. Desondanks zult u het mij hoop ik niet euvel duiden dat ik vorige week woensdag, toen Li melight op de televisie was, met één oog de krant ben gaan lezen, en met het andere oog de film in de gaten hield, die ik al voor de derde maal zag. De krant was The Times van 14 juli 1982, waarin ik dit ingezonden briefje van Brian G. D. Salt aantrof: ,fSir, Naar mijn mening bespelen de meeste linkshandigen de viool (zie brief op 5 juli) met hun rech terhand. Zouden zij dat niet doen, dan zou het instrument niet alleen opnieuw bespannen moe ten worden, maar ook zouden binnen in de viool de stapel en de bas-balk anders geplaatst moeten worden. Ik heb maar één persoon ooit links handig de viool zien bespelen - Mr. Charles Chaplin in zijn film Limelight". Zo ziet u hoe nuttig het is tijdens het televisiekijken de krant te le zen: ik was meteen weer voor de volle honderd procent geïnteres seerd1. En jawel, ik hoefde maar even te wachten, of daar zag ik Chaplin, met wat van de straat opgeduikelde musici, in zijn pen sionkamer de viool bespelen - met de strijkstok in zijn linkerhand, inderdaad! Nu lees ik helaas niet elke dag The Times, dus die brief in The Times van 5 juli waarnaar door Brian G. D. Salt verwezen werd, had ik niet gelezen. Ik toog naar de bi bliotheek van de British Council in Amsterdam en vond daar niet alleen het bewuste ingezonden stuk, maar in The Times van 15 juli ook nog twee korte over de Koninklijke Insluiper. Eentje van Spike Milligan (de Johnny Kraaykamp van Engeland, min of meer): ,f)e dingen die een man bereid is te doen voor een sigaret". En eentje van Brian Sewell: „Waar waren de corgi's?". Corgi's zijn die gladharige hondjes uit Wales, waarmee Elizabeth II zich altijd omringt. Maar we hadden het over linkshandig viool spelen, dus hier is de inge zonden brief in The Times van 5 juli van David Gadd uit South Devon: „Sir, De edelmoedige wijze waarop u toestemming hebt gegeven op deze pagina de problemen van de linkshandige batsman te ventile ren, is karakteristiek voor u. Maar hoe groot die problemen ook mogen zijn, ze zijn uiteinde lijk toch op te lossen. Zou een van uw lezers echter een oplossing weten voor het pro bleem van de linkshandige violis ten die de ambitie hebben in een symfonieorkest te spelen? Of moeten zij genoegen nemen met een plaats in een strijkkwartet, op elleboogschotafstand van hun collega-instrumentalisten?". Hij zou op de hoek kunnen gaan zitten, zou ik denken. Het ant woord van Brian G. D. Salt hebt u al gelezen, maar Brian M. Jo nes uit Wallington had ook nog een geruststellend briefje ge schreven: wijlen Vic Oliver was een linkshandige violist. En het orkest van het Londen Festival Ballet had een linkshandige alt violist die later in Covent Gar den speelde, en als die man in de orkestbak van een theater uit de weg kon, kon hij overal uit de weg'. De vraag die nu nog restte was, of Charles Chaplin zelf linkshandig was en daarom de strijkstok in zijn linkerhand had, of dat hij de viool linkshandig bespeelde bij wijze van gimmick, wetend dat bijna niemand linkshandig viool speelt? Een klein grapje er tus sendoor, speciaal bestemd voor de muziekkenners, waarvan er dan altijd wel eentje, dertig jaar na dato, in een ingezonden stuk in The Times op de bijzonderheid van Chaplins vioolspel in Lime light zou wijzen'. Ik heb daarvoor 't Lijstenboek van Wallechisnky, Wallace Wallace geraadpleegd, waarin 30 be roemde linkshandigen staan ver meld, onder wie de zeeheld Nel son, de Engelse koning George II, de Romeinse keizer Tiberius en de Amerikaanse presidenten Truman, Garfield en Ford. De componisten Cole Porter, Carl Philipp Emanuel Bach en Paul McCartney, de moordenaar Jack the Ripper en de kunstenaars Da Vinci en Michelangelo, de tennis ser Jimmy Connors (en John McEnroe, maar die staat er nog niet bij), en de filmsterren Teren ce Stamp, Kim Novak, Harpo Marx, Danny Kaye, Rex Harri- sonm, Betty Grable, Judy Gar land, Olivia de Havilland en... Charles Chaplin! Q.E.D.... Door Kees Cornelisse Erkende voetbehandelaars in ons land mogen zich sinds kort podotherapeuten noemen. Het zijn de eersten van een nieuw paramedisch beroep, dat zich nog verder moet ontwikkelen. Ten bewijze van de officiële start heeft minister Gardeniers onlangs de eerste „bewijzen van bevoegdheid" uitgereikt aan 45 podotherapeuten, die het offi cieel voorgeschreven examen hadden afgelegd. Dat examen wordt afgelegd na twee opleidingsja ren, waarin men zich in een twaalftal vakken moet hebben bekwaamd onder leiding van des kundigen. Hierbij gaat het zowel om theorie en praktijk van de podotherapie. Aandacht wordt verder onder meer besteed aan diverse medische vakken, zoals anatomie, fysiologie, pathologie, omgangskunde, gezondheidskunde, geriatrie, be roepsoriëntatie, gezondheidszorg en schoenken nis. Kandidaten moeten ook stage hebben gelo pen en in het bezit zijn van een eenheidsdiploma EHBO. De in Nederland op die manier opgeleide podothe rapeuten hebben zich georganiseerd in de Neder landse Vereniging van Podotherapeuten, die niet alleen de belangen van de beroepsbeoefenaars be hartigt maar ook voorlichting over de bestaande mogelijkheden van voetbehandeling geeft. Vqor informatie kan men terecht bij het secretariaat van de NWP, postbus 407, 4000 AK Tiel (03440- 11685). Wat is een podotherapeut? Wel licht nog maar weinigen zul len weten dat ze achter die geleerde titel een beoefenaar moeten zoeken van een nieuw paramedisch beroep. Een podotherapeut is een „voetverbeteraar", die veel lijden kan verlichten. In te genstelling tot een pedicure, die een voet kan verzorgen, maar geen therapeutische handeling verricht en dit ook niet mag doen. Bij besluit van 1 februari heeft minister Gardeniers (volks gezondheid) de beroepsgroep van podotherapeuten er kend. Verzachten De podotherapeut is een hulp verlener in de zogenaamde eerstelijnszorg: de huisarts kan een patiënt die met man kementen aan zijn voet tobt naar de podotherapeut ver wijzen. Hij krijgt dan van de ze beroepsbeoefenaar een plan voorgelegd ter heling van dat mankement. De po dotherapeut heeft een duide lijke plaats in de hulpverle ning vlakbij de patiënt. Deze hoeft er niet voor naar een ziekenhuis te gaan, de prak tijk van de podotherapeut is geheel op zijn behoeften in gericht. Uitzonderingen zijn chirurgi sche handelingen en bestra lingen. Afgezien daarvan kan de podotherapeut heel wat voetlijden verzachten: hij of zij (de meerderheid van de nog kleine groep bestaat uit dames) kan de stand van de voet bënvloeden, evenals de stand van de tenen en de druk op die tenen, ingroeien- de nagels verhelpen, teenpro theses maken, teenbreuken spalken, wratten en lik doorns verwijderen. Hun taak gaat veel verder dan die van een pedicure. „Ze ker", zegt podotherapeut F. M. Smulders (35), voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Podotherapeuten. Eerst het verschil: een pedi cure verzorgt de voeten, ter wijl de podotherapeut een stapje verder gaat en de oor zaak van voetklachten op heft. Aan de officiële erken ning van de podotherapiein ons land is een lange geschie denis voorafgegaan. Al in 1970 bracht de Centrale Raad voor de Volksgezondheid een advies uit over het beeld van een nieuwe paramedische be roepsgroep „ter voorkoming en behandeling van voetklachten". Opleiding Daarop volgde tweemaal een (Foto: Peter Senteur). experimentele opleiding van gegadigden. Die had een zo danig resultaat dat de officië le erkenning werd voorbe reid. Helaas had de overheid vanwege de ombuigingen geen geld om zelf een officië le opleiding te betalen, er moesten dus andere midde len worden gezocht. Nu is het zover dat in september de Hogere Beroepsopleiding Podotherapie gaat starten aan het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs (IHBO) in Eindhoven. Het gaat om een tweejarige op leiding. "We hebben van het Preventiefonds voor twee jaar steun, hoe het daarna moet weten we nog niet", zegt Smulders. "Hopelijk komt er snel wat meer zeker heid". Aan de opleiding in Eindhoven kunnen 25 mensen deelne men, de interesse was vele malen groter. De vraag is dus hoeveel podotherapeuten er over twee jaar zullen zijn. Thans werken er in ons land 45. Dat zijn de pioniers, die het ervoor over hadden naast hun gewone werk (veelal dat van voetverzorger, in de wan deling pedicure) de experi mentele opleiding te volgen. Wat zijn dat voor mensen, die nu het beroep uitoefenen? Smulders: "een groep dames en heren, die bijzonder geïn teresseerd is in voeten en schoenen en zich wilde ver diepen in het behandelen van de oorzaken van de vele klachten. Ze hebben de expe rimentele opleiding gevolgd naast hun dagelijks werk'als voetverzorger. Daaruit is nu de officiële dagopleiding ont wikkeld, die wordt beëindigd met een staatsexamen. Die opleiding heeft de deelne mers van onze groep overi gens 15.000,- gekost". Wachttijden Aan welke voorwaarden moet verder nog worden voldaan? Smulders: "je moet je prak- tijk inrichten volgens bepaal de eisen, het is wel wat verge lijkbaar met fysiotherapeu ten. Er moeten verantwoorde meetinstrumenten zijn, een podoscoop (voetspiegel om de onderkant van de voeten te bekijken in verband met drukverdelingsproblemen), slijpinstrumenten, een sterili sator, laboratoriumappara- tuur en diverse handinstru menten". Waar werken de podotherapeu ten? Smulders: "dat kan zijn in gezondheidscentra, in zie kenhuizen en bejaardencen tra, maar ook zelfstandig al of niet gecombineerd met ande re hulpverleners. Het patroon gaat langzamerhand wat vorm krijgen, de regionale spreiding is nog niet zo goed. Er is bijvoorbeeld in Lim burg geen enkele podothera peut, in Zeeland is er maar één. We timmeren dan ook nog niet zo aan de weg, want aan de vraag is nu al nauwe lijks te voldoen, wachttijden komen al voor". De podotherapeuten. die de ko mende jaren worden opge leid, zullen dus geen gebrek aan emplooi hebben? Smul ders: "zeker niet, al weten we nog niet goed hoe de verdere ontwikkeling van de oplei ding zal worden en hoe groot de behoefte is. In zekere zin is ons beroep een testcase aan het worden, het valt ook niet onder de bepalingen van de Wet Tarieven Gezond heidszorg, die dit jaar van kracht werd. Met het vaststel len van tarieven zijn we in fei te nog bezig, daarover moet nog verder worden onder handeld met het ministerie van volksgezondheid. Ook met de ziekenfondsen trou wens, want onze hulpverle ning zit niet in het zieken fondspakket, maar daar wil len we wel naar toe". Mobieler In andere landen is de podothe rapie al een erkend en be kend beroep. Smulders: "ja, in de VS, Spanje, Frankrijk, Engeland, en Denemarken is het een erkend para-medisch beroep, wij lopen als Neder land zeker niet voorop". Kan hij in het kort aangeven wat nu de grote betekenis van podotherapie voor een patiënt is? Smulders: "om te beginnen is het van groot be lang dat wij er door middel van onze kennis en onze mid delen naar streven de men sen mobieler te maken. We kunnen mensen uit de Ziek tewet houden, ook uit de zie kenhuizen, dat zijn zaken die kosten sparen. We trachten te bewerkstelligen dat huisartsen attenter zijn op voeten en de juiste verwij zing geven. Ook mensen zelf moeten "voetbewuster" wor den. Men hoeft niet met pijn te leren leven op dit terrein". "Knieklachten kunnen worden veroorzaakt of worden verer gerd door een verkeerde stand van de voet Wij onder zoeken zo'n kwaal en trach ten die door voetcorrecties op te heffen. Een mankement aan een voet kan worden ver holpen. Een chirurg bijvoor beeld kan een verkeerd ge groeide nagel verwijderen. We zijn in staat er een beugel op te zetten, zodat de patiënt mobiel blijft, geen pijn heeft en optimaal kan functione- De Wereldraad van Kerken is er sinds de algemene vergadering (assemblee) in Nairobi (1975) niet in geslaagd, zijn oecumeni sche visie op de 300 lid-kerken over te brengen. De relatie tus sen de Wereldraad en de kerken is er een geweest van verlegen heid, soms zelfs van ergernis. Daarmee is een kritiek punt be reikt naar de toekomst van de oecumene in het algemeen en de Wereldraad in het bijzonder. Met deze sombere conclusie richt te secretaris-generaal dr. Philip Potter zich gisteren in Genève tot het hoogste bestuursorgaan van de Wereldraad, het Centraal Comité, dat met zijn 140 leden voor het laatst bijeen is om zich voor te bereiden op de zesde as semblee, volgend jaar in Vancou ver (Canada). Potter had kritiek op de starheid van de kerken, maar erkende te gelijk, dat de Wereldraad zijn vi sie onvoldoende aan de man heeft gebracht. "In tegenstelling tot wat critici beweren, baseert de Wereldraad zijn werk op het bijbelse geloof', zei hij. De secre taris-generaal omschreef de oe cumene als het verkondigen en in praktijk brengen van de werkelijkheid en de hoop van het Koninkrijk van God. "Wat we in onze samenleving zien, is het conflict tussen dat komen de Rijk en de machten en krach ten van de wereld. De problemen met de lid-kerken ontstaan voor al daar waar wordt geprobeerd, het geloof in verband te brengen met de harde werkelijkheid van vandaag". De Wereldraad, zei Potter, heeft de laatste jaren vooral duidelijk wil len maken, dat het evangelie goed nieuws is voor de armen. De echte armen, maar ook de rij ken, die zich arm maken door so ciale en economische voorrech ten alleen voor zichzelf te hou den. Potter verweet de kerken, nog altijd op de liefdadige toer te zitten, in plaats van samen met de armen de strijd voor rechtvaardigheid aan te gaan. "De oecumenische visie van de Wereldraad is meer als een be dreiging dan als een uitdaging opgevat. De kerken willen er nog wel lippendienst aan bewijzen, maar zijn bang om er een prijs voor te betalen. Vooral angst voor verdeeldheid in eigen huis heeft de relatie met de Wereld raad bemoeilijkt. De kerken moeten worden opengebroken voor een nieuw begrip van het evangelie van het Koninkrijk". Ook de voorzitter van het Centraal Comité, de anglikaanse aartsbis schop Ted Scott uit Canada, dichtte de kerken een angstige houding toe. "Christenen moeten loyaler zijn tegenover God dan tegenover de staat of de cultuur. Ieder politiek systeem en iedere cultuur neigt ertoe, de kerk voor eigen doel te misbruiken". Scott deed een dringend beroep op de kerken om de gevraagde fi nanciële offers voor de assem blee in Vancouver ook daadwer kelijk te brengen. De Canadese kerken willen deze assemblee zo sober mogelijk houden, omdat in een wereld waar de kloof tussen arm en rijk alleen maar groter wordt, luxe niet verantwoord is. Paus Op de eerste dag van de bijeen komst in Genève waren er kriti sche geluiden te horen over de relatie tussen de Wereldraad en de Rooms-Katholieke Kerk. Aartsbisschop Scott zei, dat de uitbundige wijze waarop de paus zich op zijn reizen manifesteert de protestantse en orthodoxe kerken in verlegenheid brengt. Zij hebben moeite met de 'sym boolfunctie' die de paus zich dan aanmeet. Het Centraal Comité zal de ko mende dagen in verklaringen nader ingaan op drie actuele kwesties: de 'verdwijningen' in totalitair geregeerde landen, de kernbewapening en de Israëli sche invasie in Libanon. Overigens werd bekendgemaakt, dat een team van vier vertegen woordigers van de Wereldraad sinds gisteren in Libanon is voor een 'pastoraal bezoek'. "Om soli dariteit tot uitdrukking te bren gen met de kerken en het volk van Libanon en te praten over de rol van de Wereldraad bij de hulpverlening". Het viertal staat Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen het beroep door de provinciale kerkvergadering van Gelderland tot diakonaal consu lent kandidaat K. Borsje Lunte- ren, naar Rotterdam-Zuid I. Kok Zoetermeer, naar Woudrichem G. K. Korporaal Krimpen aan de Lek, naar Nieuwe Pekela H. J. Lam Sommelsdijk (nu werk zaam bij Stichting Hervormde Diakonale Gezondheidszorg); bedankt voor Vreeland J. J. van der Wal Arum-Kimswerd. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hoogezand J. W. de Roo Zwijndrecht; aangenomen naar Heerenveen C. Terpstra Ruiner- wold; bedankt voor Rotterdam- Zuidwijk en voor Damwoude C. Corporaal Onstwedde. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Nieuwpoort A, van Heteren Werkendam. Baptistengemeenten: aangeno men naar Groningen-Noord J. H. Hofman Stadskanaal; bedankt voor Emmen W. P. van Berkel Winschoten. Het ledental van de 'Gerefor meerde Gemeenten in Neder land en Noord-Amerika' (kerkge bouw in Leiden aan de Nieuwe Rijn) bedraagt nu een kleine 85.000. Het is vorig jaar met 887 toegenomen, zo meldt het nieu we Jaarboek. In grootte zijn de Gereformeerde Gemeenten de vijfde kerk in ons land. Er zijn 159 plaatselijke gemeenten met 54 predikanten. Aartsbisschop Dom Helder Ca- mara van Olinda en Recife (Bra zilië) wil volgend jaar met eme ritaat (pensioen) gaan. Hij heeft dat zondag in een preek aange kondigd. In november van dit jaar hoopt hij 75 jaar te worden. DEN HAAG (GPD) - Drs. Jaap Boersma is als laatst overge bleven kandidaat afgewezen voor de functie van hoofddi recteur van de Staatsuitgeve rij Dat heeft de Staatsuitge verij hem laten weten. De be slissing is volgens Boersma definitief. Een woordvoerder op het mi nisterie van binnenlandse za ken zegt dat een beslissing al leen van de minister kan ko men en dat die nog niets be sloten heeft. Boersma over die ontkenning: „De beslis sing is genomen. Ik snap niet dat er geheimzinnig over wordt gedaan". Er is door een een deel van de adviescommissie die volgens de wet oordeelt over de be noeming, bezwaar gemaakt tegen een benoeming van Boersma als opvolger van de huidige hoofddirecteur van de Staatsuitgeverij. Zyn ont hullingen over de gang van zaken binnen het failliete Qgem-concern. waar Boers ma tot eind vorig jaar als di recteur werkte, hebben daar een grote rol in gespeeld. Boersma wordt mogelijk ver volgd wegens smaad naar aanleiding van zijn onthullin gen over zijn collega-bestuur ders van Ogem. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE (GPD) - Het eerste burgerlijk huwelijk uit de Griekse geschie denis is zondag gesloten in een dorpje op het eiland Ikaria. Tot nu toe was in dit land, waar de orthodoxe kerk onder de Turken-heerschappg eeuwenlang als het ware de staat heeft vervangen, geen huwelijk geldig dat niet was ingezegend in een kerk, synagoge of moskee. Twee maan den geleden echter nam het parlement met algemene stemmen een nieuwe wet aan volgens welke trouwlustigen kunnen kiezen tussen burgerlijk, kerkelijk of allebei. De wet stelt dat in geval het huwelijk in het stadhuis wordt bevestigd, het ja-woord door beide partners „op een positieve en ongereserveerde manier, zonder voorbehoud of voorwaar den" moet worden uitgesproken Dit gebeurde zondag ten overstaan van de burgemeester van Fran da to, die zijn eigen dochter in de echt verbond met een bouwvakker van het eiland Naxos die, zo zeiden de kranten tevreden, „ook geen das droeg". De prefect van de provincie was van het naburige grote eiland Samos overgekomen voor de historische plechtigheid. Die nam nauwelijks vjjf minuten in beslag, maar werd gevolgd door een feest dat de ganse nacht voortduurde en waar het hele dorp aan deelnam behalve de plaat selijke pappas, de priester. De 18-jarige Toula Plakida is de eerste Griekse echtgenote die haar man niet hoeft te vrezen, want deze formule staat nog altgd als bindende eis in het huwelijksformulier van de Grieks-orthodoxe staatskerk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11