TV mee op vakantie vaak teleurstelling Tafelkastje voor het bed Thuisdialyse nog te weinig benut Vuilnis zak in de zomer Informatiecentrum voor gehandicapt kind en ouders Pompje voor suikerzieken Waterslijper voor het huishouden Fotograferen zonder "zoomen" is straks ook ouderwets PAGINA 10 Extra DINSDAG 20 JULI 1.982 Met de vakantie in het vooruit zicht is het goed om even na te denken of het wel zin heeft om de portabel-tv mee op reis te nemen. De kleuren-porta- bel kan het thuis namelijk nog zo goed doen, in sommi ge vakantielanden wacht de tv-kijker met het meege brachte toestel een teleurstel ling. Dat komt door de ma nier waarop men het beeld overbrengt. De „normen" daarvoor, wat betreft geluid, beeld en kleuren, liggen zelfs verschillend binnen Europa. In grote delen van Europa wordt het Duitse PAL-sys- teem gebruikt. Ook in Neder land, Oostenrijk, Zwitser land, Italië, Denemarken en België. Frankrijk echter, werkt niet met die norm. Daar gebruikt men de zoge naamde Secam-norm, omdat de Fransen nu eenmaal graag hun eigen systemen aanhan gen. Het is een totaal afwij kende manier van het over zenden van kleurenbeelden als wij gewend zijn. Voor aan grenzende landen best wel lastig. In België, Italië en Zwitserland moet men - waar Frankrijk te onvangen valt - speciale maatregelen nemen voor de ontvangst. Stomme film In Engeland gebruikt men wel hetzelfde kleurensysteem (PAL) als wij. Alleen wijkt in dit geval het geluid af, zodat op Nederlandse toestellen de films „stom" zijn. Voor men sen die aangesloten zijn op een grote Centrale Antenne Inrichting, zijn die proble men veelal opgelost door de kabelexploitant. Dan krijgt men Engeland of Frankrijk wel goed, door omzetting van het systeem in het ontvangst station. Luxemburg werkt overigens weer met de Fran- Verder staan er op diverse plaatsen in Europa Ameri kaanse zenders, die de leger plaatsen van films en Ameri kaans nieuws voorzien. De Amerikaanse norm wijkt in alle opzichte af van de Euro pese, zodat het moeilijk is om die zenders te ontvangen. Met name de wijze waarop de kleuren worden overge bracht is berucht. Het NTSC- systeem wordt wel eens spot tenderwijs Never-The-Same- Color genoemd, omdat het systeem verre van „kleuren- vast" is. Van veel Amerikaan se series („Dallas" bijvoor beeld) kan men ook aan de schrille kleuren zien dat de programma's uit NTSC „ver taald" moesten worden. Om teleurstellingen te voorko men in het huisje of de cara van in den vreemde, is het raadzaam om bij vertrek even bij een vakhandelaar naar de tv-norm in het land van be stemming te vragen. Dat voorkomt dat u in sommige gevallen de toch vaak nog on handig grote kleuren-tv, voor niets meeneemt. Wilt u toch tv kijken op vakantie, dan loont het de moeite om een meer-normen-ontvanger te kopen. Dat is zeker de moeite waard als u nogal wat buiten landse relaties hebt, die u ook wel eens videobanden opstu ren. Veel van die banden moeten worden afgespeeld naar 's lands norm, op een daartoe aangepaste meer- normen-videorecorder. Een meer-normen-tv hoort daar bij. Soms weten radio- en tv-hande- laren geen raad met uw vraag. Soms ook hebben zij geen meer-normen-tv, terwijl die toch door tal van fabri kanten worden geleverd. Soms ook is de meer-nor- i-tv schreeuwend duur. De Worldscan is een toestel waarmee men overal ter wereld tv kan kijken, zonder problemen te hebben met afwijkende In zo'n geval is het misschien verstandig - als u bijvoor beeld een caravan in het bui tenland hebt staan - om daar ter plekke een tv te kopen. Vaak is men in het vakanan- tieoord ingespeeld .op de plaatselijke situatie en kent men er wel de oplossingen. Een heel gebruikelijke combi natie van een universele tv is een toestel waarin naast het Duitse PAL, ook het Franse Secam voorkomt. Toestellen die speciaal geschikt zijn om in combinatie met een video recorder te gebruiken, heb ben daarnaast vaak ook het Amerikaanse NTSC-systeem. Er zijn er dus die twee of drie normen en enige varianten kennen. Supertoestel Het meest universele TV-toe- stel ter wereld, met niet min der dan elf normen inge bouwd, wordt door Radio Holland in Amsterdam gele verd. Het is een speciaal pro- dukt en daarom ook nogal prijzig. Met dit toestel is het vrijwel overal ter wereld mo gelijk om tv-programma's te zien. Radio Holland levert het daarom aan schepen. Langs de meeste kusten va rend of als men een willekeu rige haven aandoet, kan de WorldScan, zoals het toestel heet, toch dienst doen. Het Nordmende-toestel van oor sprong, werd zodanig aange past dat het alleen rond Chi na en ergens bij Brazilië geen dienst kan doen. Er zijn na melijk 13 verschillende syste men in de hele wereld in ge bruik. De twee resterende normen bleken echter te on belangrijk. De WorldScan wordt ook door sommige tv-testbeeldenja- gers gebruikt. Zij maken ge bruik van bijzondere atmos ferische condities om over grote afstanden beelden van vreemde landen op te van gen. Om die juist te kunnen decoderen en interpreteren is een meer-normen-ontvanger een noodzaak. HUGO VAN DER HEEM Zo doe je dat 1. Een klus voor mensen die goed met de zaag overweg kunnen: maak een verrijd baar „tafeltje-kastje" dat lek ker lang blijven liggen (of een beetje ziek zijn) veraange naamt. Dit is de basis: een dubbel achterschot, waar de losse tafelplank tussen kan, en een onderplaat. Let op de uitsparingen, die overeenko men met de dikte van het ma teriaal. Materiaal: spaanplaat (evt. mgeplastificeerd). Ma ten: naar keuze. 2. In deze sleuf past de verwij derbare tafelplank. Uitmeten (een derde van de breedte), rij gaten boren en uitsteken of -zagen met de schrobzaag. Om verschuiven te voorko men brengt u twee deuvels (stukjes rondhout) aan, die passen in overeenkomstige gaten in de tafelplank. Be paal vooral alle afmetingen nauwkeurig en denk erom dat de tafelplank op de juiste hoogte moet komen. 3. Monteer vier zwenkwieltjes aan de onderplank. Een extra plankje en een „hokje" waar in een lade kan worden aan gebracht monteert u met schroeven. De tekening laat duidelijk zien hoe de zaak in Gemakshalve staat de plastic vuilniszak zo dicht mogelijk bij de keukendeur. In de zo mer kan dit tot stankoverlast leiden; weggegooide etensresten e.d. gaan onder invloed van de hogere tempe ratuur sneller rotten, en daar komen weer vliegen en ander ongedierte op af. Niet zo hy giënisch allemaal. Bovendien zijn die vuilniszakken van erg dun plastic en er komen dus snel gaatjes en scheuren in, waardoor vocht naar bui ten komt. Hoewel de ouderwetse vuilni semmer met pensioen is, kan hij toch uitstekende diensten doen als omhulsel voor de plastic zak. Schuif in deze tijd twee van die zakken in el kaar dat geeft minder kans op lekken. Zet de vuilnisem mer, met daarin de zak, zo mogelijk wat verder weg; dat houdt insekten op veilige af stand van de keukendeur. Spuit af en toe wat insekten- verdelger in de zak, ook dat houdt vliegen enzovoorts uit de buurt. elkaar komt te zitten. Wat de indeling betreft, kunt u na tuurlijk ook naar eigen idee wat wijzigen. 4.. De lade kan op de eenvou digste manier gemaakt wor den: alle delen gewoon „koud" tegen elkaar monte ren met schroeven. Alleen de bodemplaat kunt u beter „in laten" in groeven. Voor deze constructie is wel wat han digheid nodig. Trouwens, het is niet beslist nodig om een la te maken; het „hokje" kunt u ook als open kastje gebrui ken. 5. Dan de zijwanden: aan één kant over de volle hoogte, aan de andere kant tot de opening voor de lade. Beide zijwanden fixeren meteen de twee staande achterwanden, met een tussenruimte die het mogelijk maakt de losse ta felplank ertussen te schui ven. Als het meubeltje niet in gebruik is, kan het daardoor makkelijker „uit de weg ge zet" worden. 6.. En zo ziet het er dan uit, als u klaar bent. Lekker lui in bed zittend kunt u ontbijten, een tijdschriftje lezen. Werk het meubel af zoals u dat zelf het mooist vindt. U kunt het eventueel ook helemaal van massief grenen- of vurenhout maken en het met blanke of transparante kleurlak afwer ken. Informatie voor kinderen met een handicap en hun ouders moet tot nu toe overal van daan worden gehaald. Ou ders worden vaak van het kastje naar de muur ge stuurd, artsen en hulpverle ners kunnen vaak niet meer informatie geven dan over hun eigen vakgebied. In het Jaar van het Kind werd daarom de Stichting Infor matie- en Documentatiecen tra ten behoeve van het kind met een handicap en zijn ou ders, de IDC, opgericht. Vori ge maand opende prinses Juliana in Utrecht het ge bouw van de IDC. Het cen trum is nu operationeel. Het doel van de IDC is het op een centrale plaats bijeen brengen van alle informatie die er nu door verschillende organisaties en stichtingen over en voor gehandicapte kinderen wordt gegeven en dit ter beschikking stellen van ouders en hulpverleners. De taak van de IDC is ook voor al ouders gericht te verwij zen. In de IDC zijn 48 instel lingen van gehandicapten zorg en ouderverenigingen vertegenwoordigd. De IDC werkt op drie terrei nen. In de eerste plaats wordt systematisch alle informatie voor en over gehandicapte kinderen verzameld en opge slagen in een computer. Men hoopt over twee of drie jaar het totale informatiebestand opgeslagen te hebben. Daar naast worden thema-tentoon stellingen, bijvoorbeeld voor onderwijs, voeding, recreatie enz. georganiseerd. Een vast bestanddeel van het centrum in Utrecht is de speel-o- theek, waar aangepast speel goed en spelmateriaal door ouders en hun kinderen kan worden uitgeprobeerd. In de toekomst is het de bedoe ling in wijkgebouwen, con sultatiebureaus enz. regiona le steunpunten op te zetten. Die steunpunten zullen dan worden aangesloten op de centrale computer. Inlichtingen: IDC, Postbus 70, 3500 AB Utrecht. Telefoon 030-316416. het Deense bedrijf Nordisk heeft een nieuw draagbaar pompje voor diabeten (sui kerzieken) op de markt ge bracht. Met zo'n pompje, waarvan prototypes al eerder werden getoond, kan een dia beet een voortdurende toe voer van insuline krijgen, waardoor zijn handicap min der belemmeringen oplevert om normaal verder te leven. Het pompje van de insulinef- briek Nordisk werd voor het eerst getoond in Toronto, in het ziekenhuis waar Banting en Best de insuline ontdek ten. Met het pompje wordt via een naald onderhuids een voortdurende insulinetoe- voer aan het lichaam gereali seerd. Het pompje, de Nor- disk Infuser, is het kleinste en eenvoudigste apparaatje dat tot nu toe voor dit doel werd ontwikkeld. Het weegt 150 gram, het werkt op batte rijen en het meet 98x58- x22 mm. Nordisk heeft een speciaal soort insuline voor gebruik met dit pompje ontwikkeld. De insuline wordt in de vorm van een patroon in het pompje geplaatst, gemiddeld zal die hoeveelheid voldoen de zijn voor twee weken. Het nieuwe pompje is ontwik keld in samenwerking met het Britse nationale instituut voor medisch onderzoek, het ontwikkelingswerk werd ge subsidieerd door het nationa le gezondheidsinstituut van de Verenigde Staten. Het pompje zal eind 1982 voor de verkoop beschikbaar zijn. De negen thuisdialysecentra in Nederland hebben samen een opleidingscapaciteit van rond honderd patiënten per jaar, maar nog niet de helft daarvan wordt benut. De di recteur van de Stichting Thuisdialyse Utrecht, A. van den Bremen, constateerde dit onlangs in het blad van de Nationale Ziekenhuisraad. Het aantal nierpatiënten dat zelf thuis spoelt (dialyse via een kunstnier) was vorig jaar 169 van de in totaal 1465 dia lysepatiënten. Het percenta ge voor de thuisdialyse schommelt al enkele jaren rond de elf. Een kwart van al le dialysepatiënten zou ech ter in staat zijn de behande ling zelf thuis uit te voeren. De stagnatie in de ontwikke ling van de thuisdialyse Pas op de markt is gekomen een natslijpma- chine die „Scanslijper" blijkt te heten. Er zijn twee types, waarvan er één speciaal op gewoon huishoudelijk gebruik is afge stemd. Die heeft een steen van 3 cm breed en 15 cm in diameter. Hij kan vooruit ën achteruit draaien, en net zo „lekker lang zaam" als de ouderwetse natte slijpsteen van reuzeformaat, die met de hand gezwen geld moest worden en altijd een uitmiddel puntige slingering had. We hebben hem eens uitgeprobeerd. Prima ding. Kost wel zo'n 275 gulden. De gebruiksaanwijzing is in drie talen ge steld, maar we hebben de importeur van dit Deense produkt gevraagd er ook een Nederlandse tekst bij te doen. Als uw ge- reedschappenwinkel hem nog niet in huis heeft, vraag dan naar een verkoopadres bij importeur Ferm Bakker Junior, Genemui- den, tel. 05208-55077. an elektri- waterbe- i de Ge- schrijft Van den Bremen toe aan onduidelijkheid rond de vergoeding van de kosten. In 1968 is in ons land met thuis dialyse begonnen en pas eind 1980 werd thuisdialyse offi cieel een ziekenfondsver strekking. Voor de voorzieningen die thuis moeten worden getrof fen (aanpassing van een ka mer en specifieke gen op het terrein sche veiligheid e handeling) moest meenschappelijke Medische Dienst een subsidie worden aangevraagd bij het ministe rie van volkshuisvesting. „Touwtrekkerij tussen het dia lysecentrum en het Rijk over de omvang van de huisaan passing en daarmee van de subsidie, de eindeloze vertra gingen, de bureaucratie van de GMD en het ministerie hebben de thuisdialyse geen goed gedaan", aldus Van den Bremen: veel dialyse-artsen zagen er een reden in om er maar niet aan te beginnen. Nu ook de thuisaanpassing in het verstrekkingenpakket is opgenomen, voorziet hij een soepeler procedure. Voorde len van thuisdialyse zijn: de patiënt kan zelf de tijd van de behandeling bepalen (bij voorbeeld 's avonds) waar door hij maatschappelijk ge zien een normaler leven kan leiden. Ook kan driemaal per week worden gedialyseerd (in plaats van tweemaal zoals in het ziekenhuis), hetgeen de algemene lichamelijke condi tie verbetert en een wat uitge breider dieet mogelijk maakt. Tenslotte is dialyse thuis aan zienlijk goedkoper: dialyse thuis kost 350 gulden per keer en dialyse in het zieken huis 750 gulden. Als er van de ongeveer 400 nieuwe patiën ten die er jaarlijks bijkomen, honderd worden opgeleid voor thuisdialyse, kan er ook een eind komen aan de kost bare capaciteitsvergroting van de dialysecentra in de ziekenhuizen. Amateur-smalfilmers die al wat jaren met die hobby bezig zijn, weten het al lang: de zoomlens heeft de toekomst. En dat gaat zo snel, dat filmen zonder „in- en uitzoo men" intussen bijna even ou derwets is als fietsen op een loopfiets. De jongste ontwikkelingen in de fotografie duiden erop dat ook daar de zoomlens een grote toekomst tegemoet gaat. Dat lijkt een beetje vreemd, want een foto is im mers een weergave van één moment. Hoe kun je daarin dan de suggestie van bewe ging realiseren? Jawel, grap jes als lang belichten op een bewegend object kunnen ook een statisch beeld als een fo to, de indruk van beweging geven. Het blijft een grapje, dat je zo eens een keer uit haalt. Oppervlakkig gezien is de zoomlens voor de (ama- teur)fotograaf dan ook een „gimmick"; wel leuk, maar wat heb jë eraan? Variabel Wie zo denkt moet eens door de zoeker van een camera met een zoomlens kijken. Eerst zie je niets, wantje moet even naar de scherpte zoeken. Maar dan ontdek je ineens wat je met zo'n lens kunt doen: al schuivend of draai end aan de verstelring bepaal je wat er op de foto komt: de hele toren of alleen de kerk deur. Bij een sterke zoomlens kun je zelfs de klok of een an der detail beeldvullend op de foto zetten. Die variabele beeldhoek is een belangrijk pluspunt en maakt dat je een onderwerp in beeld kunt brengen van elke gewenste afstand, zonder dat je er een stap voor hoeft te verzetten. Vele soorten Het grote succes van de zoom lens heeft er voor gezorgd dat er een groot aanbod in vele varianten op de markt is ge bracht. Voor wie van plan is een zoom-objectief aan te schaffen, is het prettig te we ten welke soorten er zijn: - De groothoekzoomlens: 24 tot 50 mm, van groothoek tot en met standaard. - De standaard-telezoom: deze lens begint bij de standaard opname en soms zelfs vanaf 35 mm tot 70 of 100 mm. Dus ook een prima lens om por tretfoto's te maken. - De „echte" telezoomlens: de meest gebruikelijke zijn die van ongeveer 70 mm tot 200 mm. Maar er zijn ook - voor wie wat meer geld wil uitge ven - telezooms die van 100 tot 300 mm en zelfs van 300 tot 600 mm gaan. - De telezoom met macro-be reik: een erg veelzijdige lens is de gecombineerde tele zoom bijvoorbeeld van 70 tot 150 mm met een aparte ma cro-instelling voor dichtbij opnamen. Zo'n lens is - even als trouwens de zoomlens in het algemeen - een wonder van techniek; de fabricage er van is vooral dank zij de com puter pas de laatste jaren mo gelijk. Scherpstellen Bij iedere zoomlens zit een ge bruiksaanwijzing, zodat we er niet te diep op in zullen gaan. Toch is het goed te we ten dat er twee systemen zijn: het éénring-type en het twee- ringssysteem. Bij de eerste lens moet je schuiven om de uitsnede te bepalen en draai en om scherp te stellen. Bij het tweeringssysteem is er voor het scherpstellen en het kiezen van de beeldhoek een afzonderlijke ring. De meeste zoomlenzen werken volgens het éénringssysteem. Zoomlenzen zijn ideaal maar ze hebben één beperking: ze kunnen alleen worden ge bruikt bij systeemcamera's, waarbij de objectieven ver wisseld kunnen worden. Maar er zijn al zo veel ama teur-fotografen die een spie gelreflexcamera bezitten, dat de opmars van de camera zoomlens werkelijk onweer staanbaar is.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10