„Ik kwam niet in mijn Van Houwelingen: "Straks ben ik weer gewone jongen Post wil stapje terug doen Lubberding tekent bij Ger rie Knetemann ditmaal geen partij voor Hinault Didi Thurau nu honkvast MAANDAG 19 JUL! 19R2 MARTIGUES (GPD) - Peter Post heeft besloten om de een-jarige contracten met Leo van Vliet, Henk Lubber ding en de Belg Ludo de Keulenaer, met een seizoen te verlengen. Dit betekent, dat de hele Raleigh-ploeg, waarmee Post deze Tour de France doet, ook in 1983 sa menblijft. De contracten na melijk van de andere zeven renners werden afgelopen winter getekend voor de duur van twee jaar. Van degenen die geen deel uit maken van de Tour-ploeg, heeft alleen Cees Priem een overeenkomst voor volgend seizoen. „De overigen", al dus Post, „heb ik gezegd dat ze zo. gauw mogelijk na de Ronde te horen krijgen of ze kunnen blijven. Alle geruch ten over ontslagen, zijn spe culaties. De afgelopen dagen, voerde Peter Post verschillende ge sprekken met zijn top-ren- ners over de opbouw van de ploeg voor 1983. Post over dat beraad: „We zijn er nog niet helemaal uit, maar in grote lijnen komt het erop neer dat we gaan uitkijken naar versterking voor de etappe-wedstrijden. Dat be tekent dat enkele renners die we speciaal voor het voorjaar hebben, zullen moeten afvloeien". In de hoek waar die klap gaat val len, zitten vijf renners: Pi- rard, Hanegraaf, Koppert, Rooks en Van den Hoek. Hoeveel er precies gaan af vallen en op welk totaal Post uitkomt staat nog niet vast. Post: „Dat hangt af van het ty pe-ploeg dat we uiteindelijk zullen maken, plus de finan ciële consequenties daar van. Als het budget op is bij 13 renners, dan zullen we niet met 14 man gaan rij den." MARTIGUES (GPD) - Een knecht die de meester verslaat. Voor Jan van Houwelingen duurde die droom tot gele truidrager Bernard Hinault in Martigues was gefinished. Vier uur nadat de boomlange Nederlander over het lastige, winderige parkoers was gegaan had hij pas zekerheid over de uitslag. „Ik ben blij dat ik deze spanning niet elke dag heb. Net als die kopmannen... Het zou niks voor mij zijn", zei hij Vergeten Een dag stond hij in het middel punt van de belangstelling, hij onderging het. maar de rustige gesloten coureur uit de Belgi sche ploeg van kopman Fons de Wolf voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis. „Straks", liet hij zich ontvallen, „ben ik weer een gewone coureur". Het liefst zou hij stilletjes in zijn ho tel zijn gebleven, om na de aan komst zo anoniem mogeiijK naar de dopingcontrole te komen. Net zoals hij hij vorige week in Va lence d'Agen deed. toen hij zelfs tot z'n eigen verrassing vierde werd. „Nu moest ik van ploeglei der Roger Swerts maar een beetje bij de finish blijven", al dus de prof uit Ophemert, die in het algemeen klassement bijna een uur achterstand heeft op Hi nault Jan van Houwelingen: "Een tijdrit is een gevecht tegen jezelf MARTIGUES (GPD) - Nóg een tijdrit verliezen. Het zou voor Bernard Hinault bijna een rampzalige Tour de France zijn geworden. Want al boekt hij constant tijdwinst op al zijn concurrenten, met uitsluitend een proloogzege als eindwinnaar in Parijs arriveren was wel wat al te karig geweest. Met zo min mogelijk inspanning wilde hij het halen, maar het publiek vroeg om meer. In Valence d'Agen, de eerste individuele tijdrit in de Ronde, werd hij door de sterkere Knetemann afgetroefd. En ook al verloren de klimmers aan de voet van de Pyreneeën helemaal het contact met de Breton („de verliezer wint", heette het toen), de roep om een ritzege bleef. Die werd gisteren beantwoord in Martigues. Een slechte dag van Knetemann beroofde de wedstrijd van een echte revanche, maar gaf het Franse volk waar het op zat te wachten. Ditmaal zag het er lang naar uit dat een andere Nederlander dwars zou liggen: Jan van Houwelin gen reed opnieuw een voortreffe lijke rit tegen het horloge, maar het krachtsverschil tussen hem en Hinault is toch te groot. Vijf tig seconden was het gat en de renners, die in het algemeen klassement het dichtst bij Hi nault stonden verspeelden op nieuw veel: van 54 seconden (Zoetemelk) tot bijna drie en hal ve minuut (Breu). Een dag voor- 'Tets speciaals" „Ik wil", zei de Breton - bij de fi nish omstuwd door een opdrin gerige menigte -, „toch nog een aag iets speciaals laten zien. Ik zou nog graag een grote berge tappe winnen", liet hij weten. Met de tijdrit was het hem echter al gelukt wat meer cachet aan zijn leiderspositie te geven. Uit gerekend op een terrein dat qua afstand (32,5 kilometer) in het voordeel van Gerrie Knetemann moest zijn, liet de Nederlander het afweten. Knetemann liep onderweg de Lu xemburgse kampioen Lucier Di- De uitslag van de veertiende etappe, een individuele tijdrit over 32,5 kilometer: 1. Hinault (Fra-Gui) 45 min. 12 sec.; 2. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 48 sec.; 3. Gisiger (Zwi-Zan) op 53 sec.; 4. Zoetemelk (Ned-Dan) op 54 sec.; 5. Val let (Fra-Cre) op 58 sec.; 6. Knetemann (Ned-Post) op 1.09; 7. De Muynck (Bel- Cre) op 1.10; 8. Fernandez (Spa-Per) op 1.13; 9. Verlinden (Bel-Dri) op 1.14; 10. De Wolf (Bel-Swe) op 1.21; 11. Clère (Fra-Dan) op 1.25; 12. Poisson (Fra-Gui) op 1.37; 13. Duclos-Lasalle (Fra-Muer) op 1.39; 14. Willems (Bel-Dri) z.t.; 15. Kuiper (Ned-Bru) op 1.41; 16. Gomez (Fra-Boi) op 1.42; 17. Winnen (Ned-God) op 1.46; 18. Andersen (Den-Dan) op 1.55; 19. Thurau (Wdl-Zan) op 2.04; 20. Ander son (Aus-Muer) op 2.05; 22. Van de Vel de (Ned-Post) op 2.09, 27. Veldscholten (Ned-Post) op 2.23; 30 Van Vliet (Ned- Post) op 2.34, 37 Lubberding (Ned- Post) op 2.57; 38. Adri van Houwelingen (Ned-Swe) op 2.59; 42. De Rooy (Ned- God) op 3.06; 57. Peeters (Bei-Post) op 3.28; 61Schipper (Ned-Kim) op 3.34; 70. Hoste (Bei-Post) op 3.46; 72. Raas (Ned- Post) op 3.51; 81. Wijnands (Ned-Post) op 4.03; 82. De Keulenaer (Bei-Post) z.t.; 127. Van der Poel (Ned-Bru) op 5.13; 152 en laatste Chassang (Fra-Boi) op 9.02. Algemeen klassement: 1. Hinault (Fra-Gui) 57 uur. 15 min. 52 sec.; 2. Anderson (Aus-Muer) op 5.17; 3. Zoetemelk (Ned-Dan) op 5.26, 4. Vallet (Fra-Cre) op 6.39; 5. Van de Velde (Ned- Post) op 9.36; 6. Kuiper (Ned-Bru) op 10.36. 7 Wilmann (Noo-God) op 10.49; 8. Winnen (Ned-God) op 11.00; 9. Willems (Bel-Dri) op 11.27; 10. Breu (Zwi-Gir) op 12.01; 11. Martin (Fra-Dan) op 13 04; 12. Clère (Fra-Dan) op 14.06; 13. Nulens (Bel-Bru) op 15.13; 14. Madiot (Fra-Gui) op 15.32; 15. Alban (Fra-Cre) op 15.48; 20. De Rooy (Ned-God) op 17.50; 28. Peeters (Bei-Post) op 18.43; 36. Knete mann (Ned-Post) op 22.27; 44. Van Vliet (Ned-Post) op 25.24; 45. Lubberding (Ned-Post) op 25.34; 47. Veldscholten (Ned-Post) op 25.48; 56. Adri van Hou welingen (Ned-Swe) op 32.34; 68 Wij nands (Ned-Post) op 37.19; 88. De Keu lenaer (Bei-Post) op 45.14; 93. Van der Poel (Ned-Bru) op 47.33. 94. Hoste (Bel- Post) op 47.59; 101. Schipper (Ned-Kim) op 50.44; 104. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 51.55; 120. Raas (Ned- Post) op 56.51; 152. en laatste Moro (Ita- Boi) op 2.04.30. Dagploegenklassement: 1. Guimard 3.07.06; 2. Danguillaume 3.07,33; 3. Crepel 3.08,27, 4. Swerts 3.08,58; 5. Post 3.09,06; 6. Godefroot 3.10.29. Algemeen ploegenklassement: 1. Post 237.34,27; 2. Guimard 237.36,15; 3. Danguillaume 237.39,34; 4. De Muer 237.47,19; 5. Crepel 237.53,38; 6. Godef root 238.03,18. Jongerenklassement: 1. Anderson (Aus) 57.21.09; 2. Madiot (Fra) op 10.15; 3. Andersen (Den) op 12.48; 4. Veldscholten (Ned) op 20.31; 5. Poisson (Fra) op 27.22; 6. Mentheour (Fra) op 28.42; 7. Wijnands (Ned) op 32.02 Puntenklassement: 1. Kelly (Ier) 292 pnt.; 2. Anderson (Aus) 143; 3. Villemiane (Fra) 120; 4. Raas (Ned) 101; 5. Mutter (Zwi) 97; 6. Eddie Planckaert (Bel) 93. dier nog in, maar die kwam hem kort voor de aankomst weer voorbij. Een bewijs dat hij slecht reed. „Gelukkig ben ik hem de laatste 150 meter voorbij gesto ken, want dat mocht toch eigen lijk niet gebeuren". Het glooiende parkoers, de enorme hitte of de harde, warme wind... Welke factor hem het meest had gehinderd wist Knetemann dus niet. „Ik kon niet in het ritme ko men. Zaterdag, toen we het par koers verkenden, reed ik met een grote versnelling naar boven. Nir kreeg ik die niet rond". Zoetemelk Van de vier Nederlanders, die na de Pyreneeën-ritten nog hij de eerste tien staan (een unicum in de Tour-historie) deed Joop Zoe temelk het opnieuw voortreffe lijk. Hij werd vierde op iets min der dan een minuutje van Hi nault, maar bleef - en dat was toch belangrijker - ruimschoots voor Phil Anderson. De in Fran se dienst rijdende Nederlander is de tweede plaats (die hij sinds 1970 al vijf keer heeft gehaald) nu tot op negen seconden genaderd. ..Het was een zware tijdrit. Door het parkoers en door de wind kon je nooit herstellen van de in spanning". Gok Hennie Kuiper, Peter Winnen en Johan van der Velde waren te vreden. Zij verloren namelijk wel tijd, maar handhaafden hun positie in de rangschikking. Kui per en Winnen stegen daar zelfs iets in en die feiten zijn in deze Tour de France al aanleiding om een klein feestje te bouwen. Ver liezen en toch winnen... Het kan bijna niet onlogischer. Vooral Kuiper toonde zich opgewekt. „Ik vecht voor een plaats bij de eerste tien. Maar dat wordt een hele zware strijd. In ieder geval heb ik in deze tijdrit gemerkt dat het weer beter met me gaat. Ik heb bewust op souplesse gere den en dus niet - zoals de vorige keer - een hele zware versnelling. Dat is, volgens mij, gunstig ge weest". De belangrijkste mannen achter Hinault ontliepen elkaar niet veel. Behalve dan Raymond Mar tin en Beat Breu, die drie en hal ve minuut verloren. Het gedrang achter de rug van de gele-truidra- ger is groot geworden. Hij zal er de komende dagen lachend naar omkijken... De winst haalde hg met, maar zijn tweede plaats bevestigde nog maar eens zijn kwaliteiten als tgdrgder. Het publiek was al lang vergeten dat hg dat kon. Als amateur bewees hg overigens al uitstekend tegen de klok te kun nen rijden. Hij kwam in de natio nale ploeg, die in 1978 wereld kampioen werd op de 100 kilo meter tgdrit, reed vervolgens de koppeltgdnt Trofeo Baracchi met Bert Oosterbosch (tweede) en een jaar later - toen als be roepsrenner - met Fons de Wolf. Hij stelde zich vanaf dat moment volledig m dienst van die wispel turige Belg en daarmee ver dween ook zijn interesse om zich nog als tijdnjder te presenteren. Vorige week echter, toen hij op een fiets zonder de snufjes waarvan de belangrgke kopmannen zich vrijwel allemaal bedienen onver wacht vierde werd. veranderde dat „Ik wist dat ik het vandaag zou moeten bevestigen", stelde hg Meer dan normaal gemoti veerd reed Jan van Houwelingen over het zware parkoers. „Het was zwaar en heuvelachtig", gaf hij toe, „maar voor mij toch wel te doen. Het is niet zo dat je echt een klimmer moest zijn om hier een goede tijd te maken. Op de macht kon ik overal naar boven rijden". Het maakte hem daarbg niet uit dat hij al vroeg op de dag vertrok waardoor er geen licht tijden waren. "Gevecht" „Ook al weet je de tijden van je concurrenten, je gaat er niet har der door. Het is een gevecht te gen jezelf', vond hij. Van Hou welingen had door zgn vroege startuur het voordeel dat de war me wind nog niet zo hevig was „Daar heb ik inderdaad geluk mee gehad", vond hij. Er was er slechts één die hem verbeterde. Toch is een tweede plaats in een indivuduele tijdrit in een derge lijk sterk veld een uitstekende prestatie. Of hij zijn programma voor het na jaar gaat wgzigen en de grote tgdritten (de Grand Prix des Na tions en de Trofeo Baracchi) zal doen? „Dan zullen ze, de organi satoren dus. het me moeten vra gen. En ruim tevoren, want op zulke wedstrijden moet je je min stens twee tot drie weken voor kunnen bereiden". MARTIGUES (GPD) - Die trich (Didi) Thurau blijft volgend jaar in Italiaanse dienst. Kort voor de Tour de France werd hij door xijn Duitse sponsor op straat ge- set en lijfde de Italiaanse formatie Hoonved van Dino Zandegu hem in. Speciaal om mee te gaan naar de Ron de van Frankrijk. Een zo langzamerhand bekend beeld, wéér mocht Bernard Hinault in een geel habijt met de bloemen zwaaien. "Le blaireau", de das dus, won gisteren in Martigues de tijdrit en is van plan in de Alpen nog iets speciaals" te gaan doen. MARTIGUES (GPD) - Wan neer Peter Post doet wat hij van plan is (,je weet nooit....") stopt hij eind volgend seizoen als ploeg leider en gaat hij verder in de functie van coordina tor. „Dan heb ik dit werk tien jaar ge daan en dat vind ik genoeg. Niet dat ik het nu met tegenzin doe, maar het wordt me een beetje te veel. Enne.. Ik ben natuurlijk niet van plan om tot m'n zeven tigste achter het peloton aan te rijden". Over zijn opvolging heeft Peter Post een heel concreet beeld. „Het beste zou zijn wanneer Ger rie Knetemann of Jan Raas het van me wilden overnemen. Ik heb er al verschillende keren over gesproken met ze. Als het enigszins kan, moeten die twee na hun carrière in het vak blij ven. Dat is voor de Nederlandse beroepswielersport van groot be lang". Het moment dat Peter Post koos voor zijn koerswijziging („zoals ik er nu over denk wil ik het per 1 januari anders geregeld heb ben") blijken Jan Raas en Gerrie Knetemann die beiden voelen voor het plan. veel te vroeg te vinden. Knetemann: „Ik zou best ooit ploegleider willen worden, maar niet over een jaar. Dat vind ik veel te vroeg. Ik wil nog wel even blgven koersen. Tenzg Post me als ploegleider contracteert voor het bedrag wat ik nu ver dien. maar dat zie ik hem niet doen". Jan Raas; „Ik ben nu 30 jaar. Nor maal moet ik toch zeker nog een seizoen of drie meekunnen als wielrenner. Daarna wil ik best Het trekt me wel Zeker met een man als Post erbij. Misschien wordt er iets gevonden om die periode te overbruggen. Een tus senoplossing dus" In dat ver band dnngen zich de namen op van zesdaagserenner Rcné Pg- nen en de bondscoach van de amateurs. Piet Liebregts. Post heelt ze in het verleden vaak ge prezen als „een van de weinigen die de kwaliteiten hebben om een goed ploegleider te zgn". „Op dit moment", zegt Peter Post in zgn beschouwing op de moge- lgkheid van een tussenpaus, „gaat mijn sterke voorkeur uit naar iemand die is opgegroeid in onze ploeg'VWat Peter Post ook moge gaan doen. naar buiten-uit zal er niets veranderen Want treedt hg inderdaad terug als ploegleider, dan blijft hg als cöordinator toch de man om wie het draait „Ik vind dat als ik voor een sponsor zorg - welk con cern dat ook is ik pcrsoonlgk verantwoordelijk behoor te blij ven. Als er fouten gemaakt wor den moet ik meteen kunnen in grijpen..."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9