Terlouw toch lijsttrekker Congres van D'66: een kwestie van (zelf)vertrouwen C Treinkaping als grap: vrouw instorting nabij Kerkelijke discussie over doop tweeling lesbiennes Congres D'66: geen blokkade tegen CDA-WD IKV: "Stem tegen nieuwe kernwapens Bemmelaar (21) bekent wurging Arnhems meisje Vete beslecht met dood man MAANDAG 19 JULI 1982 Binnenland ROTTERDAM (ANP) - De EO heeft zaterdag via de nieuwru- briek "Reflector" een felle aan val gedaan op de gereformeerde kerkeraad in Rotterdam Delfsha- ven vanwege het feit dat zondag 22 augustus in de gereformeerde kerk van die gemeente een twee ling gedoopt zal worden van twee vriendinnen die in een les bische relatie leven. De doop is twee jaar geleden aangevraagd. De classis Rotterdam heeft gesteld dat men de doop van deze kinde ren niet kan weigeren, overwe gende dat "iedereen persoonlijk voor God verantwoord is". De kerkeraad heeft vervolgens ge concludeerd dat de kinderen ge doopt moeten worden omdat "al le kinderen die binnen de ge loofsgemeenschap zijn geboren en getogen, recht hebben op de heilige doop en daarom gedoopt moeten zijn". De kerkeraad is van mening dat, aangezien de gemeente ruimte biedt aan mensen in homofiele relaties ook tot de gemeente be horen. Net als in dit geval de moeder en .haar vriendin die bei den meelevende leden van deze gemeente zijn. De bijbelse verbondsgedachte geeft volgens de kerkeraad de doorslag: kinderen in de ge meente behoren gedoopt te ziin. Wij vertrouwen op God die zijn verbond met hen sluit, aldus de kerkeraad. De kerkeraad voegt er in de kerk bode tenslotte aan toe er begrip voor te hebben dat er gemeente leden zijn die moeite hebben met deze gedachte. Onbekendheid met het dopen van kinderen uit homofiele relaties heeft er toe geleid dat pas twee jaar na de aanvraag de tweeling van de twee vriendinnen ge doopt kan worden. Het feit dat de tweeling, een jongen en een meisje van bijna drie jaar oud. via kunstmatige insemina tie is verwekt, heeft bij de kerke raad geen enkele rol in de over wegingen gespeeld. Dat ver klaarde desgevraagd de heer C. Hensen, scriba (secretaris) van de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Rotterdam Delfshaven. Volgens de heer Hensen is het voor het eerst dat in de Gereformeer de Kerken in Nederland kinde ren die worden opgevoed in een homofiele relatie, worden ge doopt. De twee kinderen worden 22 augustus gedoopt door domi nee F. van Zuthem. De kerkeraad heeft er niet direct een besluit over durven nemen en wilde de zaak eerst in een gro ter verband bespreken, namelijk via de classis. Dit heeft er toe ge leid dat twee jaar na de aanvraag pas het antwoord kwam. "Het vraagstuk van de homofilie leeft nu eenmaal binnen de ge meente" aldus Hensen, die er aan toevoegd dat de kerkeraad de lesbische ouders om begrip heeft gevraagd dat dit college niet direct "ja" zou zeggen op het verzoek om de tweeling te do pen. Binnen de gemeente leven bezwaren tegen deze gang van zaken en de heer Hensen zegt te verwachten dat er bezwaren van uit de eigen gemeente tegen dit besluit zullen komen. Binnen de classis Rotterdam heeft volgens de actuarius, de heer G.J. Smouter, het unieke feit dat kinderen via een kunstmatige in seminatie zijn verwekt, ertoe ge leid dat een beslissing van dit college zo lang op zich liet wach ten. Aan deze voor de kerk nieu we situatie moest iedereen eerst AMERSFOORT (GPD) Na lang aarzelen en een aanvan kelijke weigering is Jan Terlouw zaterdag door de leden vergadering van D'66 voor de derde achtereenvolgende keer gekozen tot lijsttrekker van D'66. Verder besloot het congres geen formele blokkade op te werpen tegen rege ringssamenwerking met CDA en WD. Een dergelijke coalitie kan pas tot stand komen nadat de Tweede-Ka merfractie een buitengewone ledenvergadering heeft ge hoord. De ledenvergadering moest zater dag over deze twee belangrijke zaken beslissen nadat vrijdag avond al het verkiezingspro gramma was vastgesteld. De D'66-leden waren voor deze ver gadering massaal naar Amers foort gekomen. Er waren ruim tweeduizend congresgangers, een unieke gebeurtenis voor een D'66-congres. Terlouw werd uiteindelijk tot lijst trekker gekozen met 966 van de in totaal 1484 uitgebrachte stem men. Zijn tegenkandidaat, het kamerlid Gerrit Mik, die de lin kervleugel in de partij vertegen woordigt, kreeg 476 stemmen. De D'66-voorman was in zijn partij in moeilijkheden gekomen door zijn uitgesproken wens geen blokkade te willen tegen samen werking met CDA en WD, zoals bij de vorige kamerverkiezingen. Deze stellige uitspraak werd hem in de partij niet in dank af genomen. Vervreemd Vorige week werd bekend dat Ter- louw op de D'66-kandidatenlijst was gezakt van de eerste naar de vierde plaats. Hoewel de volledi ge partijtop het belang van deze interne verkiezingsprocedure Geen royement voor Pieters AMERSFOORT (ANP) - Het royement van het Zuidhol landse statenlid voor D'66 Pieters is opgeheven. Pieters werd kort voor de statenver kiezingen dit jaar geroyeerd als lid van D'66 op grond van een vermeend oorlogsverle den. Achteraf bleek dat Pie ters in de oorlogsjaren nog in de kinderschoenen stond en dat men hem had verward met een naamgenoot in zijn woonplaats Dordrecht. De geschillencommissie van D'66 heeft nu de uitspraak gedaan dat het royement dient te worden opgeheven. probeerde te bagatelliseren, zag Terlouw er een signaal in dat de partij en hij van elkaar ver vreemd waren. In een vrijdag geschreven brief aan de partijvoorzitter verklaarde Terlouw dat hij zich niet meer beschikbaar stelde voor het lijst trekkerschap, omdat zijn geloof waardigheid door de interne ver kiezingen zou zijn aangetast. Ter louw reageerde hiermee negatief op de dringende oproep, die de partijtop vrijdagavond nog op hem deed. Na een chaotisch pro ceduredebat besloot het congres over de brief van Terlouw te dis cussiëren na de vaststelling van de strategieresolutie. Na het strategiedebat deed oud- partijvoorzitter en minister van verkeer en waterstaat, Henk Zee valking, namens alle D'66-be- windsüeden en fractievoorzitter Laurens Jan Brinkhorst een be roep op Terlouw om op zijn be slissing terug te komen. Toen dat verzoek door het congres mas saal werd ondersteund, stelde Terlouw zich alsnog beschik baar. Na afloop van het congres ver klaarde de kersverse lijsttrekker dat een beroep van de partijtop alléén hem niet over de streep zou hebben getrokken. Door slaggevend was voor hem de zeer grote opkomst van D'66'ers en de stemming op het congres. De Amsterdamse wethouder Wolffensperger (op de rug gezien) in gesprek met D'66-fractieleider Brinkhorst. Jan Terlouw kijkt om zich heen; het congres is verdeeld over zijn lijsttrekkerschap. Strategie DEN HAAG (GPD) - De kerngroe pen van het Inter Kerkelijk Vre desberaad (IKV) gaan de komen de weken campagne voeren on der het motto „Ga stemmen... te gen de nieuwe kernwapens in Europa". In een brief aan de groepen in het land waarschuwt algemeen secretaris van het IKV, Mient Jan Faber ervoor, dat een eventuele coalitie van WD en CDA onder leiding van Van Agt snel zal besluiten tot plaatsing van de nieuwe Cruise- en Pers- hing-raketten. „Dus wie houdt ze tegen (in het CDA)?", vraagt Faber zich af. Maar ook als een CDA-WD-kabi- net een feit zou worden, dan nog staan de kruisraketten er niet, al dus de brief. „Ook dan zal de re gering te maken krijgen met groot verzet vanuit de samenle ving". Het gevaar van „gewen ning" aan de komende plaatsing bestaat dan echter wel. Om aan dit gevaar het hoofd te bie den, moeten de kandidaat-ka merleden, met name binnen het CDA, zich duidelijker uitspreken over hun standpunt ten aanzien van de modernisering van nu cleaire wapens. De basisgroepen in de kerken moeten hierop at tent zijn. Het IKV geeft er overigens duide lijk de voorkeur aan dat de sta tionering van de nieuwe raketten langs parlementaire weg wordt verhinderd. Dit betekent een duidelijke voorkeur voor een coalitie waarin in elk geval de PvdA is opgenomen. Een coalitie CDA-WD-D'66 geeft al minder houvast voor de tegenstanders van deze nieuwe ronde in de be wapeningswedloop. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tunis onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt 21 15 0 onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. half bew. geheel bew. licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt 23 12 23 13 24 13 23 11 24 14 23 11 23 13 22 16 23 13 18 8 30 23 31 0 23 14 31 16 24 14 26 15 27 18 24 13 25 16 20 16 22 14 23 15 29 18 24 16 26 14 35 20 26 18 34 21 23 13 30 22 24 13 25 14 32 21 33 22 25 17 25 17 25 15 23 19 27 20 24 0 36 24 De resolutie van het hoofdbestuur sloot samenwerking met CDA en WD na de verkiezingen niet na drukkelijk uit. Wel stond in het bestuursvoorstel dat de kans op een coalitie van CDA, WD en D'66 „zeer gering" is. Belangrijkste woordvoerder van de partijleden die wél een blok kade wilden, was de Amsterdam se wethouder Gerrit Jan Wolf fensperger. Volgens hem zou het een „moordende politieke ondui delijkheid" zijn als D'66 niet net als in voorgaande jaren samen werking in een conservatief ka binet zou uitsluiten. Volgens de kamerleden Brink horst, Maarten Engwirda en Chel Mertens en de bewindslieden Zeevalking en Nypels was de strategiediscussie in feite een meningsverschil over „een hoop hete lucht". Het was volgens hen duidelijk dat de Democraten het eens zijn over de onwenselijk heid van samenwerking met CDA en WD. Een formele blokkade zou D'66 echter te afhankelijk maken van andere partijen. Bovendien zou het van wantrouwen getuigen te genover de gekozen kamerfrac tie, alsof die niet de koers van de partij zou willen volgen. De motie-Wolffensperger, die de deur naar samenwerking met CDA en WD dicht gooide, werd uiteindelijk verworpen met 816 stemmen voor en 856 tegen. LAGE ZWALUWE (GPD) - Vijf jongelui in de leeftijd van 14 tot 17 jaar hebben zaterdagavond paniek gezaaid in de treincoupé waarin ze zaten door hun mede reizigers als „grap" te vertellen dat de trein werd gekaapt. Dat gebeurde tussen Rotterdam en Breda. Een van die medereizi gers, een vrouw van middelbare leeftijd, die al eerder een echte treinkaping had meegemaakt, was volgens de politie als gevolg van deze grap een instorting na bij. Op het station van Lage Zwa- luwe haalde de politie uit Zeven bergen de vijf jongelui uit de trein. Twee 17-jarige jongens uit Venlo, een meisje van 15 en een van 14" uit diezelfde plaats en een 17-jari- ge Hilversumer beleefden zater dag de laatste dag van hun geza menlijke tienertoer. De treinreis is het vijftal, zoals een woord voerder van de Zevenbergse po litie gisteren suggereerde, waar schijnlijk in de benen gaan zitten de grap werd bedacht. BEMMEL (GPD) - De rijkspolitie van het district Nijmegen heeft zater dagmiddag een 21-jarige inwoner van Bemmel aangehouden, die heeft bekend de 15-jarige Ingrid Kamminga uit Arnhem te hebben gewurgd. Het meisje werd vorige week woensdag door een inwoner van Eist dood aangetroffen in een greppel in Bemmel. Het slachtoffer, dat maandag per fiets op weg was van het zwembad De Pas in Eist naar de kersenboomgaard Klein Baal, belde bij de verdachte aan met het verzoek een fietspomp te mogen lenen voor haar lekke fietsband. De man, die bij zijn vader woont en op dat moment alleen thuis was, nam het meisje mee naar binnen en werd handtastelijk. Het kind verzette zich daartegen waarop de Bemmelaar haar met de han den wurgde en vervolgens sexueel misbruikte. Deze sloeg in als een bom. Vol gens de politie speelde het feit dat vier van de vijf een donkere huidskleur hebben en in Surina me geboren zijn daarbij een rol. De medereizigers wilden op geen enkele wijze met het vijftal ver der reizen. Ook niet toen ze door kregen dat het slechts om een misplaatste grap ging. De toe stand van de vrouw die, zoals de politie zei, niet ver weg was van een totale instorting, werkte dat mede in de hand. De vijf jonge- ANGERLO (GPD) - Een al lang sle pende vete tussen twee woonwa genfamilies heeft in de nacht van zaterdag op zondag een drama tisch hoogtepunt bereikt bij het woonwagenkampje aan de Di- damseweg in Angerlo. De 35-jari- ge Stefan Smeitink uit Arnhem werd bij de middernachtelijke wraakactie door twee kogels, af gevuurd met een jachtgeweer en een flobertgeweer, dodelijk in zijn hoofd en in een arm getrof fen. De man was op slag dood. Het slachtoffer werd overge bracht naar het Sint Josefzieken- huis in Doetinchem, waar patho loog-anatoom dr J. Zeldenrust sectie zou verrichten. De rijkspolitie district Nijmegen heeft in samenwerking met de gemeentepolitie Ede gistermid dag in het woonwagenkamp langs de Apeldoornseweg in Ot- terlo twee verdachten aangehou den. Het zijn een 22-jarige man uit Angerlo en diens 25-jarige zwager uit Otterlo. De wapens zijn nog niet gevonden. ren voelden er echter ook niets voor om de trein te verlaten. Vandaar dat de politie uit Zeven bergen er bij werd gehaald om de vijf tot andere gedachten te bren gen. Volgens de politiewoordvoerder waren de jongelui in het begin bepaald lastig maar ging dat later over. De verhoren waren pas na middernacht afgelopen zodat de vijf niet naar huis konden. De po litie besloot de jongelui onder te brengen in een Roozendaalse sleep-in. Daar vandaan zijn ze gisteren door de ouders van een van de meisjes opgehaald. De po litie van Zevenbergen heeft in sa menwerking met de spoorwegre cherche proces-verbaal opge maakt. Drie overvallers caravan gevlucht ZWOLLE (ANP) Drie gewapen de mannen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een Zwols echtpaar in een caravan overvallen. De 45-jarige bewoner van de caravan slaagde erin een van de overvallers te overmees teren en een pistool afhandig te maken. Een van de andere da ders heeft in de consternatie een keer geschoten Het echtpaar werd niet geraakt. De drie indringers zagen kans te vluchten overigens zonder iets uit de caravan mee te nemen. W«-l werd aan dc wagen schade aangericht. Direkt na de overval is de Zwolse politie een grote speuraktie naar de overvallers begonnen. Tot dusver zonder re sultaat. De caravan stond op een afgelegen plek. Het liefst had het D'66-congres zaterdag een formele blokka de opgeworpen tegen een coalitie met CDA en WD, èn Jan Terlouw tot lijsttrekker gekozen. Het laatste lukte, het eerste werd door Ter- louws privé-blokkade maar net voorkomen. Tien uur discussieerde het con gres over verkiezingsstrate gie en lijsttrekkerschap. Tien uur nadat Jan Terlouw zich als kandidaat-lijsttrekker had teruggetrokken „omdat het vertrouwen tussen de leden en mij aanzienlijk is vermin derd", „en mijn geloofwaar digheid als kandidaat-lijst trekker wezenlijk is aange tast", was hij toch weer eerste man van zijn partij. Was het vertrouwen nu ineens hersteld7 De geloofwaardig heid weer terug? Afgaand op het applaus voor Terlouw zou je dat misschien zeggen. Maar er was te veel aan voor afgegaan voor opgetogen ver halen Terlouw zelf had dat goed door en toonde achteraf geen enkele vreugde met zijn lijsttrekkerschap. Er was zelfs geen bloemetje voor hem. Waarom zou hij ook? Het door hem verfoeide voorstel om een coalitie met CDA en VVD op voorhand uit te slui ten werd slechts met 856 te gen 816 stemmen verworpen En tegen-kandidaat Gerrit Mik kreeg bij de lijsttrekker- verkiezing maar liefst één derde van alle stemmen. Verdeeldheid D'66 werd het eens in verdeeld heid. Op een volstrekt chao tisch congres, dat zonder de met gevoel voor drama opge voerde druk van Terlouw en het (overigens even chaoti sche) hoofdbestuur, wellicht tot andere besluiten zou zijn gekomen. Die druk léék meer opzet dan het werkelijk was. Nadat Ter louw door de leden op de vierde plaats van de kandida tenlijst was gezet, was diens bedankbriefje (hoewel zater dag verstuurd, al vrijdag ge schreven) gemeend. En ook Terlouws taxatie van het ge schonden vertrouwen en de aangetaste geloofwaardig heid was authentiek. Terlouw verwachtte een on dubbelzinnige afwijzing door het congres. Maar de deur voor een reïncarnatie van de leider moest toch op een héél kleine kier blijven. Je weet immers nooit. De toch erva ren oud-voorzitter Henk Zee valking beging bijna een fata le blunder door te willen dis cussiëren over Terlouws be dankje vóór de discussie over de verkiezingsstrategie. Een woedende Terlouw wees Zeevalking terecht voor die „stommiteit". Immers, als Terlouw zich door het con gres liet overhalen en dat zelfde congres besloot daarna toch tot een blokkade tegen CDA en WD, dan stond Ter- louw voor het blok. Deuren De volgorde werd omgedraaid en prompt groeiden Ter louws kansen. Het strategie debat ging heel simpel over: „deur dicht" (naar een com binatie met CDA en WD), „deur open", of de deur-o p- een-kier, maar met de moge lijkheid dat die tijdens de ka binetsformatie door een ex tra congres alsnog kan wor den dichtgegooid. Want laat er geen twijfel over bestaan: de stemmingsuit- slag betekent allerminst dat D'66 zich nu met graagte in de armen van CDA en WD zal storten. Géén van de 40 sprekers wilde zo'n coalitie De - krappe - minderheid van het congres wilde dat echter nu al vastleggen, texwyl de rest de handen vrij wilde heb ben om, zoals Brinkhorst en Terlouw zeiden, „niet wéér afhankelijk te zijn van de PvdA". Terlouw bleef benadrukken dat ook hij een coalitie van CDA, WD en D'66 niet ziet zitten. En de angst dat D'66 zonder blokkade tegen zo'n coalitie in de formatie zal worden overgeleverd aan de manipulaties van CDA leider Van Agt deelde hy met. „Daar zijn we immers zelf by" De discussie werd er zo vooral een over het vertrouwen in de eigen leiders En een over zèlfvertrouwen. „We zien zo'n coalitie met zitten. Maar het is beter om dat niet nu al uit te spreken Vertrouw ons~ toch!", klonk het wanhopig uit de partijtop. Aan het handje Het weerwoord kwam van de Amsterdamse wethouder Gerrit Jan Wolffensperger: „Maar wat moet ik zeggen als men my de simpele vraag stelt: als jullie die coalitie niet willen, waarom zéggen jullie dat dan nu niet?", vroeg hij zich af. Zijn grote angst, in de formatie door CDA en WD te worden uitgespeeld, werd uiteindelyk door net te wei nig mensen gedeeld. Na het verwerpen van het blok kade-voorstel schaarde het congres zich ineens in grote meerderheid achter het „deur-op-een-kier voorstel. Maar het vertrouwen in de leiders werd er niet door her steld. Want het congres moet toch eerst gehoord worden, wanneer Terlouw in de for matie meent met CDA en WD te moeten gaan onder handelen. Hij mocht uitein delijk lijsttrekker worden, maar wel aan het handje van het congres. Zijn verkiezing maakte Ter- louw uiteindelijk overmoe dig. Toen hij zei dat zovelen waren gekomen (het was met meer dan 2000 hóóggemoti- veerde mensen een unieke politieke gebeurtenis), om te bewijzen dat zij het bij de schriftelijke stemming alle maal „niet zo hadden be doeld", was luid boe-geroep zijn deel en dwarrelden ver scheurde stembiljetten van de balkons naar beneden. Zo'n opmerking wekte de in druk van opzet. Dat woord (èn „manipulatie") klonk dan ook veelvuldig buiten de ver gaderzaal. En ook Terlouws opmerking dat hij het beleid van het intenmkabinet met het CDA tot inzet van zijn verkiezingscampagne gaat maken, zal niet helemaal zijn wat de 2000 van hem ver wachten. Om over de kiezers - want die zullen uiteindelyk oordelen - nog maar te zwij gen. Nieuwe leider Terlouw werd lijsttrekker te gen de wil en dank van hem èn van de leden. De gang van zaken rond zijn lysttrekker- schap en rond de „kandida tuur" van mensen als Ineke Lambers en Gemt Mik. maakten duidelijk dat D'66 op zoek zal moeten gaan naar een nieuwe leider Het tijd perk Terlouw is nu gerekt, maar de rek is er uit Zaterdag tekende zich mis schien toch een nieuwe toe komst af Waar sommigen ge nadeloos afgingen (minister van volkshuisvesting Erwin Nypels en party voorzitter Jan van Berkom) kwam im mers ook een Gerrit Jan Wolffensperger „bovendry- Hy heeft dat wat Terlouw zater dag (en al langer) miste: pre sentatie, overtuigingskracht, maar vooral zelfvertrouwen. Het D'66-congres toonde zich zaterdag herhaaldeiyk zéér ingenomen met de rustige, zelfverzekerde manier waar op de Amsterdamse wethou der van volkshuisvesting zich weerde. Wolffensperger wimpelde in de wandelgangen vragen over een leiderschap van D'66 af Maar de Amsterdamse ge meenteraad heeft al vaker landelyke politici van naam voortgebracht Een man om in dc gaten te houden dus HANS DE BRUUN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7