„Beter geen overleg dan slecht overleg" Actie tegen uitbreiding tv-kabelnet Sociologe PauUne Meurs: zeggenschap in ziekenhuizen stelt weinig voor Fietser (19) tegen hoofd geslagen Trimmer met mes gestoken Belangstelling voor Leids Plein Festijn niet tegengevallen' Statentocht naar Gorkutn Auto zwaar beschadigd (Foto Holvast) LEIDEN - De Leidse socio loge Pauline Meurs (29) noemt het besluit van mi nister Gardeniers om 25 ziekenhuizen in Neder land te sluiten zeer kort zichtig. Aan de andere kant vindt ze het ook heel naief om te zeggen dat het zo allemaal goed gaat in de gezondheidszorg en er niets mag veranderen. De jaren dat ze onderzoek deed voor haar proefschrift "Zeggen schap in het ziekenhuis", waarop zij enkele weken geleden promo veerde, hebben haar geleerd dat er meer gedacht moet worden in de richting van reorganisatie van afdelingen, samenwerken van ziekenhuizen en betere verdeling van arbeid. Maar voordat deze kostenbespa rende plannen gerealiseerd kun nen worden, zal volgens Pauline Meurs eerst de hiërarchische structuur, die in de meeste zie kenhuizen nog aanwezig is, moe ten worden doorbroken. "Ik heb aanwijzingen dat voornoemde plannen worden ondersteund en de kwaliteit van de patiënten zorg stijgt naarmate de zeggen schap van de personeelsleden beter is geregeld". Bij het onderzoek van Meurs wa ren veertien kleine en middel grote ziekenhuizen betrokken. Over het algemeen kenmerkt de top van deze kleinere ziekenhui zen zich door de aanwezigheid van twee machtscentra: directie en medische staf. Meurs: "Het aardige is nu dat blijkt: hoe meer eensgezindheid er tussen deze beide partijen bestaat, hoe meer overleg wordt gepleegd met an dere groeperingen binnen een ziekenhuis. En die eensgezind heid is aan het groeien". Troeven De sociologe meent dat dit vooral komt door de veranderde positie van de specialisten. Tot voor en kele jaren geleden konden zij van alles doen zonder op de vin gers te worden getikt en bleven hun werkzaamheden niet be- Leiden perkt tot een ziekenhuis. "Nu ook de positie van deze groep wordt bedreigd, zie je dat ze zich steeds meer binden aan ëën zie kenhuis. De directie heeft nu dus meer troeven in handen dan voorheen". Die verstrengeling of 'toenadering' van de kant van de artsen zou volgens haar kunnen betekenen dat het medisch belang meer in het verlengde komt te liggen van het ziekenhuisbelang. Dit kan tot gevolg hebben dat ze zich beter organiseren en de levensvatbaar heid van hun eigen ziekenhuis vergroten. "Ze kunnen door een aantoonbaar goed beleid weer- aan maatregelen die van bovenaf komen". Daarnaast vinden directie en artsen elkaar langzamerhand ook steeds meer in het gevecht tegen de gemeen schappelijke vijand: de overheid. Meurs hoopt dat door deze ontwik keling ook de ondernemingsra den in de ziekenhuizen meer in vloed gaan krijgen. "Er moet na tuurlijk voor worden gewaakt dat directie en artsen niet alle macht naar zich toe trekken". Zy heeft tot haar spijt moet consta teren dat het doen en laten van de medische stafleden zich tot nu toe vrijwel geheel aan het ge zichtsveld van de raad onttrekt. "De ondernemingsraad is wat dat aangaat vooral afhankelijk van de informatie die de directie hierover geeft". Invloed Medici zitten vrijwel ook nooit in de ondernemingsraad. Zij heb ben hun eigen beroepsorganisa tie. Ook de vakbondsinvloed is gering. Over zaken als aankoop van kostbare apparatuur of het opnamebeleid wordt in de raad nauwelijks gesproken. Van de vele overlegorganen die er be staan in een ziekenhuis scoort de ondernemingsraad qua invloed op de algemene gang van zaken het laagst. De directievergade ring heeft het meest te zeggen, daarna volgen de vergaderingen van bestuur, diensthoofden en medische staf. Meurs wijt deze structuur aan de verschillende achtergronden van de personeelsleden. "Verpleeg kundigen. leerling-verpleegkun digen, para-medici, artsen en an der dienstverlenend personeel in een ziekenhuis begrijpen - alle samenwerking ten spijt - te wei-, nig van eikaars doen en laten. Zeker nu er minder te verdelen valt komt dat verscherpt naar buiten". Een goede ontwikkeling zou vol gens haar zijn als er meer 'dwars verbanden' werden gelegd. "De ondernemingsraad is daar eigen lijk bij uitstek het orgaan voor. Men moet meer op één lijn zitten bij het zoeken naar oplossingen. De directie moet dat stimuleren. Er zijn gemeenschappelijke be langen waarvoor men zich sa men sterk kan maken. Denk maar eens aan fusies, reorganisa tie en sluiting". Frustrerend Pauline Meurs is ervan overtuigd dat deze ideologie op den duur kostenbesparend voor de ge zondheidszorg kan gaan werken, terwijl arbeidsplaatsen behou den blijven en de zorg voor de patiënten tenminste op hetzelfde niveau blijft. Als waarschuwing wil ze nog meegeven: "Beter geen overleg dan slecht overleg, want dat is hopeloos frustre rend". SASKIA STOEUNGA MAANDAG 19 JULI 1962 LEIDEN - Een 19-jarige jongen kwam zaterdagavond omstreeks zes uur met een zware hersen schudding en schaafwonden in zijn gezicht te voet bij zijn ouder lijke woning aan de Voszegge (Merenwijk) aan. Nader onder zoek in het AZL wees uit dat de jongen met een zwaar voorwerp achter op zyn hoofd moet zijn ge slagen. waardoor de schedel zelfs iets is gescheurd. Het enige wat de Leidenaar zich nog kon herinneren was: dat hij by het NS-station op zijn groene racefiets was gestapt en het lin- ker-fietspad langs de Oegstgees- terweg had genomen om thuis te komen. By thuiskomst bleek hij geen fiets meer te hebben en uit zijn colbertjasje dat in een plastic tasje aan het stuur hing, was het bankpasje van de Rabobank en het NZH-busabonnement ge haald De politie vermoedt dat het een en ander in de buurt van de Meren- wyk moet zyn gebeurd. Getui gen van dit misdrijf worden ver zocht contact op te nemen met de politie in Leiden. LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar die zaterdagmorgen aan het trim men was op het fietspad bij de kinderboerderij in de Me*?n- wijk, is door een duopassagioiop een bromfiets met een mes in zijn been gestoken. Met een snij- wond van tien centimeter in zyn bovenbeen is de man voor be handeling overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis. De brom fietser reed na het voorval hard door. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het Stadhuisplein was slechts matig bezet in de vooravond toen The Friends Band moest optreden. Het kindertheater Pluisje wist de aandacht van het jeugdig publiek goed gevangen te houden. LEIDEN - Het Stadhuisplein was afgelo pen zaterdag een openlucht-theater, waar men kon kijken en luisteren naar cabaret, rock- en beatmuziek, volksmuziek en kindertheater. De belangstelling voor het Leids Plein Festijn viel de initiatiefne mers niet tegen. De culturele manifestatie, georganiseerd door K en O, jongerenvereniging Augus- tinus en de gemeente Leiden, werd dit jaar voor de derde keer gehouden. Het Leids Plein Festijn werd vorig jaar on- "Het blijkt dat met heel weinig geld toch nog iets leuks gedaan kan worden", aldus gemeente-voorlichter Meijer vanmorgen. Hij zat juist in de krant te lezen over een geslaagd piano-concert, dat op een schuit in een Amsterdamse gracht is gehouden. Meijer enthousiast: "Dat kunnen we vol gend jaar in Leiden ook wel doen. Op een boot voor het Waaggebouw". Het Leids Plein Festijn had dit jaar in elk geval#niet te klagen over het weer. Het was niet zo zonnig dat iedereen op het strand vertoefde, maar verder was het za terdag uitstekend weer, toen om twaalf uur het kindertheater Pluisje de spits af beet. Met het nodige gooi- en smijtwerk en met het op onorthodoxe wijze consumeren van een misselijk makende hoeveelheid spaghetti wisten Kees en Liesbeth van Leeuwen de aandacht van het (zeer jeug dige) publiek goed gevangen te houden. Na Pluisje trad een scala van muzikanten en cabaretiers aan. Achtereenvolgens kwamen popgroep Sorry, het cabaret Dubbel en Dwars, en de muziekgroepen Splee, Munk en Paella op het podium. Van acht tot tien uur 's avonds werd de ma nifestatie afgesloten met het optreden van The Friends Band, bekend van het Festival of Fools. Naar schatting zo'n 250 mensen woonden het slotoptreden by. Het eerstvolgende Leids Plein Festyn wordt op 14 augustus gehouden. LEIDEN - Een aantal 'verontruste' kabelabonnees uit het Mors- kwartier heeft een actie opgezet tegen de per 1 juli in Leiden inge voerde uitbreiding van het zen derpakket. De 'verontrusten' zyn verontwaardigd over de manier waarop de zenderuitbreiding is gerealiseerd en eisen het pakket van vóór 1 juli (zonder Belgie 1, BBC 1 en 2 en de ITV) tegen de onverhoogde abonnementsprijs te kunnen houden. De actievoer ders weigeren de abonnements verhoging (1,80 per kwartaal) te betalen en zullen eventueel "ver dere stappen" ondernemen. Initiatiefnemer van de actie is P. Flippo uit de Brederostraat, die als vrijwilliger betrokken is by het dienstencentrum in het Mors kwartier Daar heeft hy naar eigen zeggen een twintigtal medestanders om zich heen ver zameld die inmiddels hun hand tekening hebben gezet op een lijst die binnen afzienbare tijd aan de stichting stadskabei wordt overhandigd. Via de overi ge dienstencentra in de stad ho pen de actievoerders uit het Morskwartier medestanders uit andere delen van Leiden achter zich te kryRen. De eerste duo's klaar voor vertrek bij het VW-kantoor. LEIDEN - Zo'n dertig auto's zyn vanmorgen in alle vroegte van het VW-kantoor aan het Sta tionsplein vertrokken om mee te doen aan de 29ste Statentocht. Met deze traditionele gebeurte nis wordt de band tussen de twaalf voormalige Statensteden herdacht. Op 19 juli 1572 kwa men vertegenwoordigers van de steden bijeen in een bijzondere vergadering. Besloten werd om onder leiding van prins Willem van Oranje de strijd aan te bin den met de Spaanse overheer sers. Vanuit elk der twaalf steden (waar onder Dordrecht, Gouda, Haar lem. Edam en Medemblik) ver trokken vandaag in totaal 189 au to's, die langs de verschillende steden trokken om elkaar rond het middaguur in Gorinchem te treffen. Vanwege het zeshon derdjarig bestaan van Gorkum werd hier onder het oog van alle burgemeesters en de commissa ris van de koningin, mr. Vrolyk een groot défilé gehouden. De fi nish van de tocht was in Dor drecht. Postduiven 1 P.V. vloog vanaf Compiegne. De uitslag: 1.3.4.5,6,7 C. v.d. Nieuwendijk, 2,8 J.R. de Jon ge, 9,10 R.P. de Graaf. Postduiven 2 De Blauwkras liet de duiven vertrekken vanuit Compieg ne. 1,2,4,9 werd P. Gijsman zn, 3,10 A.v. Holst, 5 J. Schip per, 6 P. Landensbergen, 7, 8 J. Rozier. Postduiven 3 De Blauwkras vloog eveneens vanuit St. Chrislain. De uit slag: 1. A. v. Holst, 2,4 G. v/d Blom, 3,8 F. v/d Wetering, 5 B. Diersman, 6 P. Brandt, 7 J. Schipper, 9 P. Landensber gen, 10 R. v/d Geer. Postduiven 4 627 duiven liet "De Vrienden club" los in Moeskroen. De uitslag: 1,2,6 T. Houtceling, 3 L. Koopman, 4.9 CP. Gijs man. 5 Th Dongelmans, 7 W Rietkerk, 8 A.A. Compter, 10 W. Vijlbrief. Postduiven 5 "De Vriendenclub" vloog even eens met 261 duiven vanuit Soissons. De uitslag van deze vlucht: 1. T.Houwehng, 2,3,6,8,10 F Compier, 4,9, J.C. van Seggelen, 5 A.A. Com pier, 7 J. Brugman. Postduiven 6 De Reisduif vloog met oude dui ven vanaf Soissons. De uit slag: 1,2,3,5,6.7,9.10 W. v/d Hoogt, 4. P. Mooten, 8 Strik/ v.d. Hart. Postduiven 7 De Reisduif vloog met jonge duiven vanaf Moeskroen. De uitslag: 1,9 S.vd. Hoven, 2.8 W, Kop. 3.7 P Mooten, 4,6,10 W. v/d Hoogt, 5 W. Tolboom. Postduiven 8 PV. Leiderdorp hield een wed vlucht met oude duiven vanaf Compiegne. Uitslag: 1. A. Pe tit, 2. Th Habraken. 3 A. Rooda, 4 J.C. Krujnenburg, 5 Combinatie BenG,6en9J.v. Alphen. 7 H. v. Laar, 8 F. v. Heus den, 10 D. Zwaan de Ou de. Postduiven 9 Met jonge duiven vloog P.V. Leiderdorp vanaf St. Ghis- lain. Uitslag: 1 en 10 W. de Roode, 2 en 9 H. v. Laar, 3 en 8 De Zwaan- de Oude, 4 J.C. Kmjnenburg, 5 M Reyerse, 6 A. Petit, 7 Th. Habraken. Postduiven 10. De Rijnkhevers hield een wed vlucht voor 152 duiven vanaf Soissons. De uitslag: 1,5,8,9,10 J. Kok, 2 J. Zevenhoven, 3 S. v. Goozen, 4 H. Sladek, 6,7 J. v/d Wal. Postduiven 11 Bovendien hield p v.-vereni- ging De Rijnklievers een vlucht iKinaf Moeskroen. De uitslag: 1 S.vld Goozen, 2,9 A. de Mey, 3,5, J. Kok, 4 Comb. v. Leyden, 6. J. Zevenhoven, 7,8,10 B v. MiL Postduiven 12 Het Oosten hield een vlucht vanaf Soissons. 1 werd P. Juf fermans, 2,5,7 W v/d Nieu wendijk, 3 Hendrikse, 4 R v/d Nieuwendijk, 6 ch Seher, 8 A. Pracht en zn, 9,10 W. v. As Postduiven 13 Het oosten vloog met jonge dui ven vanaf Moeskroen. De uit slag. 1,6,7,10 B. Singeling, 2,5,9 R. v/d Nieuwendijk, 3 W. van As, 4,8 A. Pracht en zn LEIDEN - In verband met werk zaamheden aan het wegdek van de Willem de Zwijgerlaan zag een 31 jarige bestuurder uit Zwyndrecht zaterdagmorgen om half acht te laat. dat hy een zwen king naar rechts moest maken. De auto werd zowel aan de voor kant als linkerzyde zwaar be schadigd. Na een bloedproef overigens kon door de politie worden geconstateerd dan de man te veel alcohol tot zich had genomen. Flippo zegt zich in hevige mate te ergeren aan wat hij "behoefte- kweking door de gemeenschap pelijke regeling antennevoorzie ning" noemt: "De behoefte aan drie Engelse en een extra Belgi sche zender is nooit behoorlijk gepeild. Zonder enige vorm van inspraak heeft de gemeenschap pelijke regeling beslist tot zen deruitbreiding en vervolgens tot een verhoging van het abonne mentsgeld. En dat in een tyd dat er aan alle kanten om bezuinigen wordt geschreeuwd. Alles wordt tegenwoordig duurder Gelukkig ben ik zelf nog in de gelegenheid om al die prijsverhogingen op te vangen maar om mij heen zie ik mensen die dat niet meer kun nen. En die mensen worden nu gedwongen om te betalen voor iets waar ze niet eens om hebben gevraagd. Dat is uitermate oneer lijk". Secretaris Noordermeer van de ge meenschappelijke regeling an tennevoorziening, een club van regiogemeenten die gezamenlijk de antennemast in Oegstgecst beheren, bestrijdt de opvattin gen van Flippo: "De zenderuit- breiding is het gevolg van her haaldelijke verzoeken in die rich ting door vele abonnees en een aantal bij de gemeenschappelij ke regeling aangesloten gemeen ten. De uiteindelyke beslissing is genomen door het algemeen be stuur van de gemeenschappelij ke regeling. Een bestuur waarin vertegenwoordigers van alle aan gesloten gemeenten zitten. Over het algemeen raadsleden, demo cratisch gekozen mensen dus". Kwaliteit Actievoerder Flippo is ook veront waardigd over de aankondiging van de gemeenschappelykc re geling waarbij de kwaliteit van de nieuwe zenders niet kon wor den gegarandeerd. "In een win kel verkopen ze toch ook geen artikelen waarvan ze zeggen dat ze met weten of de kwaliteit wel goed is? Dat kun je toch met ma ken? Bovendien was 'ongestoor de ontvangst' destijds het sterk ste argument tydens de wer- vmgscampgane van de stichting stadskabei" De verontruste kabelabonnees hebben de stichting stadskabei inmiddels voorgesteld om op korte termyn redelijke voorstel len te doen over de zenderuit- b rei ding Gebeurt dat niet dan zullen er 'verdere stappen' door de actievoerders worden onder- By de stichting stadskabei wordt ondertussen geduldig afge wacht. Nieuwe voorstellen zul len er van die kant niet worden gedaan: "We hebben nog mets van die meneer Flippo gehoord. Wel zyn er een tiental mensen ge weest die individueel hun abon nement hebben opgezet naar aanleiding van de zenderuitbrei- ding maar van een grootscheep se actie hebben we nog mets ver nomen. We wachten af', aldus een woordvoerder van stad ka bel.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3