c [Le/cfee agenda Trekpaarden verdwenen maar kruismarkt bleef Drankdiefstal opgelost 3- Kaagweek geslaagd Stad en rand MAANDAG 19 JULI 1982 In het kader van de zomer zul len wij de komende weken geregeld de rubriek "Zomer 82" plaatsen. Vandaag dp eer ste. Bloot op de bon Het nudisme rukt steeds verder in zuidelijke richting, langs het strand van Zandvoort naar Noordwijk. op. Dèt con stateert de bemanning van de politiestrandpost in Noord- wijk. Steeds vaker moet de strandpo- .litie uitrukken om op klach ten van andere strandbezoe- kers, dat er ergens op het strand blote billen zijn gesig naleerd, te reageren. En dan is het zonder pardon bekeu ren geblazen. Waarschuwen doen de mannen van hoofd agent Langeveld niet meer. De ervaring is dat de broeken dan meteen weer uitgaan na dat de agenten uiteraard wel bebroekte hun achterste heb ben laten zien. Dat het nudisme probeert zandstrand te winnen bleek overduidelijk tijdens een pa- trouillerit van de politiejeep gistermiddag op het noorde lijkst gelegen deel van het Noordwijkse strand aan de Langevelderslag. Richting Zandvoort en dus richting of ficieel nudistenstrand, nam het aantal naakte zonaanbid- ders duidelijk toe. Tydens dat ene ritje in de politiejeep bleken vier volwassenen zich n niet aan het stringente ver bod te hebben gehouden dat helemaal bloot op het strand uit den boze is. Ze gaan zonder meer op de bon. Agent K.J. Breman is net als zijn collega's Onver biddelijk. De naaktlopers reageren gelaten op zijn op treden. Hun vaste excuus is dat ze dachten dat het wèl mocht. De agent legt hun echter het tegendeel uit. Hij is geduldig, gaat op de knieen in het zand zitten en hoort de verhalen aan. Daarna ver schijnt steevast zijn notitie boekje en moeten naam, ge boorteplaats en woonplaats worden opgegeven. Echter niet altijd reageren naaktlopers zo berustend op de vermaning van de witgeü- niformeerde strand politie. Enkele dagen geleden nog heeft een groep van zes jon gelui het de agenten bij hun verbaliserende werk flink lastig gemaakt. Een waarschuwing tijdens een controle in de ochtenduren bleek 's middags aan de naakte billen te zjjn afge veegd. "Op de bon met ze" luidde dus het politieparool. Maar daarbij bleef het echter Zó mag het nog) net niet in Noordwijk. De politie haalt er onher roepelijk het bonboekje voor uit de zak. In weerwil hiervan neemt de "naaktloperij" echter niet af maar breidt zich zelfs gestaag uit, is de stellige overtuiging van de Noordwijkse strandpolitie. foto Hogewoning) niet want toen twee van de nudisten ook nog valse na men bleken op te geven moesten ze mee naar het bu reau. Deze ook verder nogal provocerende jongelui zijn toen maar voor definitieve af handeling aan de collega's van het hoofdbureau overge dragen. Hun geldboete zal wel hoger uitvallen dan de dertig tot veertig gulden die agent Bre man verwacht dat de overige geverbaliseerden uiteindelijk zullen moeten betalen. Niet een bedrag waarvan veel schrik zal uitgaan en hij voor ziet dan ook dat het naaktlo- pen steeds meer zal toene men. "Je kunt er niet een aparte man voor vrijmaken om alleen op blote billen te letten", zegt hij. En ook denkt Breman dat het met de blote billen zal gaan zoals met de blote borsten: eerst werd er heftig op gereageerd maar allengs ebde de veront waardiging weg totdat het nu praktisch zonder problemen wordt aanvaard. Hoofdagent Langeveld wijt de huidige toename van de naaktloperij voor een deel aan een verkeerd bericht in een clubblad van naturisten. Daarin zou hebben gestaan dat ten noorden en ten zuiden van de Langevelder slag het naakt recreëren zou zijn toegestaan. "Niets is ech ter minder waar", zegt hij. "Blote billen mogen niet op het Noordwijkse strand". Met blote borsten ligt het iets genuanceerder. Officieel mag dit ook niet maar de politie treedt hiertegen uit zichzelf niet op. Een van de agenten legt geduldig uit dat het zoge naamde zedenkwetsende hiervan nog maar door zeer weinig mensen wordt erva ren. Doch, als er geklaagd wordt, dan rukt de Herman dad uit. In Noordwijk is zo'n klacht dit jaar echter nog met bij de politie binnengeko men. N aak tree reatie is de toekomst van het strandtoerisme en Noordwjjk als internationale badplaats zal er dan ook niet al te lang van verschoond kunnen blijven". Dit is de mening van VW-directeur Rovers van de badplaats, die al jaren vragen van vooral buitenlandse toeristen krijgt naar het stranddeel waar dit is toegestaan. Hij erkent overigens de gevoe ligheden waarmee in Noord- wijks bestuurlijke kringen het nudisme is omgeven. "Maar op den duur kun je er toch niet onderuit", is zijn vaste overtuiging. "Want je kunt de ontwikkelingen op dit gebied niet tegenhou den". Corine is er weer bij De Katwijkse Corine Koetsier, vorig jaar wereldkampioen paalzitter bij de dames, heeft zich net als heren-kampioen Jan Poolman gemeld voor het wereldkampioenschap paalzitten dat van woensdag 28 juli tot en met zondag 1 au gustus wordt gehouden bij het Oosterduinsemeer in Noord wij kerhout. Ook heeft een lid van een rug- by-club voor het kampioen schap ingeschreven. Hij gaat "per uur" zitten waarbij het de bedoeling is dat de leden van zijn club voor elk uur dat hij het volhoudt een bepaald bedrag betalen. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een nieuw clubhuis. De man heeft, zo meldt de Noordwij- kerhoutse VW, al 54 uur geoefend in zijn duivenhok. De start van de wedstrijd is overigens verplaatst naar Corine Koetsier uit Katwijk met de trofee die zij vorig jaar won toen zij het wereldkampioenschap paalzitten voor dames op haar naam schreef Dit jaar is zij opnieuw van de partij in Noordwij- kerhout. woensdagochtend tien uur. Tijdens het wereldkampioen schap worden op het strand van het Oosterduinsemeer tal van activiteiten georgani seerd. Zo is er direkt na het beginsignaal een ballonwed strijd voor kinderen, is er die zelfde middag ook voor de jeugd "schatgraven" op het strand en is er 's avonds een wedstrijd kltsconclaan balken in het Oosterduinse meer, pal voor de paalzitters. Tijdens het kampioenschap staat er op het strand een feesttent waar diezelfde woensdagavond een video discoshow wordt gehouden Er staan tijdens het kam pioenschap nog meer activi teiten op het programma; wij houden u op de hoogte. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor, straat 17, film 'Fort Apache' van Johii Ford, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raad, 19.15 APOTHEKEN De avond, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 16 juli tot 23 juli door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE - De 16-jarige W. Blom uit Leiderdorp is in de nacht van zondag op maandag door een verkeersongeval in Zoeterwoude om het leven geko men. Volgens de rijkspolitie heeft de jongen met de trapper van zijn brommer een boom ge raakt, raakte vervolgens in een slip en kwam tegen een andere boom tot stilstand, hij overleed op-weg naar het ziekenhuis. LEIDEN - Op het parkeerterrein aan de Rijnoever langs de Mors- weg is zaterdag een auto in brand gestoken en een zestiental auto's beschadigd. De daders zijn nog niet gevonden. LEIDERDORP - In de Leider- dorpse Muzenhof is vanaf zeven uur vanavond een postzegel-, munten en prentbriefkaarten- beurs. WARMOND - De Kaagweek is zeer goed geslaagd. Veel mensen hebben deelgeno men aan de diverse activitei ten die onder meer door de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten waren georganiseerd. Zo waren er dertig deelnemers aan de ringsteekwedstrijden Fietstocht Casa Materna er bij het tobbetje steken, maar liefst 123. Ruim vijfhon derd mensen deden mee aan de barbecue in het park Groot Leerust afgelopen vrij dag, terwijl het parapluhan- gen ook 75 mensen trok. De diverse prestaties werden aanschouwd door het in gro te getalen opgekomen pu bliek. VOORSCHOTEN - Deze maand, heeft Voorschoten een hele week uitgetrokken om met gepaste vreugde te herdenken dat Floris V in 1282 Voorschoten markt- rechten verleende. De rech ten hadden een bijzondere bepaling, namelijk dat de Voorschotense markt een kruismarkt zou zijn. Op zo'n markt heeft iedereen een vrijgeleide, zoals dat beg onnen ZOETERWOUDE - Onder grote belangstelling zijn zaterdagoch tend de vijftien fietsers aan hun tocht naar Napels begonnen. De vijftien fietsen naar Napels om zo meer bekendheid te geven aan het kindertehuis Casa Materna van de gebroeders Santi. Al jaren wordt Casa Materna - fi nancieel ondersteund door een stichting in Nederland. Daar naast is er ook nog een Zoeter- woudse werkgroep die behalve geld ook mensen naar Napels stuurt om daar in het kinderte huis te gaan werken. Vooral Ne derland is erg actief in de steun aan het Napolitaanse tehuis. In andere Europese landen zijn ook wel een groepen mensen die helpen maar dat gebeurt op veel kleinere schaal. Met de fietstocht wil men vooral de comités in Duitsland, Zwitserland en Italiè zelf stimuleren. In dertig 'stop plaatsen' zullen de fietsers op be zoek gaan bij de burgemeester en zo proberen publiciteit te krij gen voor Casa Materna. Uitein delijk is het de bedoeling dat meer mensen betrokken raken bij het werk voor Casa Materna. De fietstocht - ruim 2.200 kilome- in kerken en op kerkhoven geldt Een misdaad be gaan buiten de markt- kruisen, kan binnen die kruisen niet bestraft wor den. Is voor de gemiddelde Nederlan der Graaf Floris V alleen bekend als de edelman, die door zijn ei gen stand van zijn hoofd werd beroofd, voor de Voorschotenaar is Floris de man, die doet herin neren aan de tijden van Voor schoten als handelsplaats. Zoals bekend werd bij de opkomst van de steden het platteland vrijwel alle handel ontnomen. Binnen de stadsmuren was voor de hande laar meer veiligheid dan in de wijde vlakte. Handelsplaatsen groeiden in vroeger eeuwen daar waar mensenconcentraties voor kwamen. Nu was bij "Ter Wad ding" een zogenaamd wad in de Rijn, dat de mogelijkheid bood om bij een bepaalde waterstand die rivier over te steken. Wacht tijden aan beide kanten van de Rijn zorgden voor vertier en dat kan de oorsprong geweest zijn van de markten in Voorschoten en Valkenburg aan de Rijn. Graaf Floris probeerde een goed bestuursysteem te ontwikkelen, waardoor afgerekend kon wor den met de uitbuiting van de ge wone burger door de edelen. Zo bepaalde hij in 1281 precies hoe veel er door de hoeven in Voor schoten afgedragen diende te worden aan de Cathedrale kerk van Utrecht. Het jaar daarop zou Floris het gehele marktgebeuren legaal hebben gemaakt. Daar over valt echter niets te lezen in de beschrijving van Lieve van Ollefen's "De Nederlandsche Stad en Dorpsbeschrijver in 1799". Dit eerste toeristische boek van Nederland besteedt 24 pagina's aan Voorschoten en Veur en beschrijft ook de paar denmarkt, welke volgens Ollefen zeker al in 1204 bestond. Duizenden Het gehele marktgebeuren in Voorschoten is in de loop der eeuwen teruggebracht tot een jaarlijkse paardenmarktdag. Tot aan de laatste wereldoorlog had deze markt een functie voor de boeren uit de omtrek. Zij konden na de hooibouw hun weer over tollige trekdieren kwijt. Aanvoe ren van enige duizenden paarden was toen allerminst een uitzon dering. Na de oorlog verdween het paard als trekdier en de laat ste vijftien jaar kwarti het paard terug als 'huisdier'. Het comité Tot Instandhouding van de Voorschotense Paarden markt haakte daarop in, en thans heeft Voorschoten weer een ech te handelsmarkt voor paarden. Hoewel de tijd allerminst gun stig is voor de koop en verkoop van het toch altijd zeer dure huis dier, deert dat Voorschoten cn .zeker het paardencomité niet. Dit jaar krijgt Voorschoten weer een markt zoals in vroeger eeu wen: puur handel en wandel. Na tuurlijk staat de paardenmarkt- dag centraal, maar daarnaast is er een feestelijke vrijdagsewa- renmarkt, de kortebaandravery (met als inzet het Nationale kam pioenschap), en een standwer kersconcours. Bij dit laatste krijgt ieder de gelegenheid zich spullen te laten aanpraten, die ei genlijk niet zo nodig gekocht hoeven te worden. Ook aan het oude vermaak van de boeren wordt grote aandacht be steed in de feestweek. De lande lijke rijvereniging "Koninging Emma" uit Wassenaar zal de monstreren hoe 'lenig en gehoor zaam' paarden kunnen zijn. Al leen zijn het nu niet meer de boe- renknollen, die de hooiwagen verruilden voor het zadel, maar luxe paarden van gewone bur gers. Volgens de verwachting zal van 24 juli tot en met 31 juli het dorp Voorschoten weer te klein zijn om iedereen veel plaats te bie den. Vanouds is de paarden markt de dag waarop vele oud- Voorschotenaren hun dorp weer bezoeken. JOOP PEETERS - De fietsers vlak voor de start zaterdagochtend bij Ons Huis in Zoeterwoude. ter lang - duurt twee weken. De °P zaterdag 31 juli, waarna men rugreis - per auto - zal aankomst in Napels is gepland na 6611 aantal dagen rust de te- gen. VOORSCHOTEN - Het pro gramma voor de feestweek van 24 tot en met 31 juli in Voorschoten ziet er als volgt uit. Zaterdag 24 juli: Opening ten toonstelling 'Verleden, he den paardenmarkt' in Ge vers Deynootschool aan de Schoolstraat, 's Middags rondritten paardentram, en tevens opening kermister rein. Zondag: Herdenkingsbijeen komst om 15.00 uur in de dorpskerk. Maandag: Kortebaan-draverij 's middags op Prins Bern- Het programma hardlaan. Disco-avond in cultureel centrum en de monstratie onderwater- zwemmen in Het Wedde 's avonds. Dinsdag: Vanaf 20.00 uur show van antieke aanspanningen op de Voorstraat. Woensdag: Paardenmarkt, standwerkersconcours, koekslaan en poppenkast in het dorpscentrum overdag. Volksdansen en jazzmuziek op de Voorstraat tijdens de avonduren. Donderdag: De gehele avond vanaf 19.00 uur staat in het teken van sportiviteiten. Polsstokverspringen, mini voetbal, wandel- en fiets tocht en zwemmen. Vrijdag 31 juli: Feestweek- markt in de Voorstraat en popconcert op ijsbaanter- Zaterdag: Ruiterdemonstratie en voetbalwestrijd overdag. Afsluiting 's avonds met groot vuurwerk en optreden muziekkorpsen nabij Frans Halsplantsoen. LEIDSCH DAGBLAD ZOETERWOUDE/HAZERSWOU- DE - Met de arrestatie van twee inbrekers en twee helers, heeft de Hazerswoudse politic een gro te drankendiefstal opgelost. Een groot gedeelte van de gestolen flessen whiskey (duizend) en cognac (560) is na de arrestatie weer boven water gekomen. De gestolen flessen vertegenwoor digden een waarde van vijftig duizend gulden. Twee mannen uit Huissen (Gelder land) en Rotterdam braken in de nacht van acht op negen juni in bij het bedrijf Winespirits in Zoe terwoude. In de, eveneens gesto len, aanhanger met wagen wer den de flessen vervoerd naar Rotterdam. Daar werden de Hes sen doorverkocht aan een veer tigjarige Leidse handelaar, die de partij weer verkocht aan een 35- jarige Leidenaar. Deze laatste persoon probeerde de flessen aan de man te brengen. Tegen de twee daders en de handelaren is inmiddels proces-verbaal opge maakt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeve rsmaatschappM Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur); vooruitbetaling te voldoen overschn|ving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0,00 Ptv AJg redactiechef Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, .Parijs. Wasbinolpo. Caitp^ Commentator W F J Wirtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2