"Lekkere" dagtochten in eigen land Zeekraal proeven in Middelburg C E"" Hoorn: stad van watersporters en bruine kroegen In Tilburg gaat niets boven trapistenbier De WiUemll-tjes niet meer te koop MAANDAG 19 JULI 1982 PAGINA 13 •De haren ran Hoorn met de hoofdtoren. „Het zou best eens een mooie zomer kunnen worden". Hoe vaak hebt u het dit jaar al gehoord? En heeft u ook be sloten om het dan dit jaar maar weer eens in eigen land te proberen. Of is het u ook te duur geworden, die lange reizen naar het buiten land en gaat u daarom dit keer eens lekker naar Zee land of naar Friesland. Groot gelijk, want er is ge noeg dat u nog niet hebt ge zien. Wij gingen de afgelopen we ken op pad en keerden terug met hapklare trips. Want een leuk dagje uit moet je proeven. Een echte dagtocht gaat erin als... juist, koek. Hoornse sprits afgeleid van scheeps beschuit Bij duizenden vliegen ze in het toeristisch seizoen de Hoorn- se banketbakkerijen uit: trommeltjes gevuld met Hoornse sprits. Een typisch plaatselijke lekkernij, die enigszins naar speculaas smaakt. Volgens de overlevering zou men omstreeks het midden van de 18e eeuw begonnen zijn de vrij smakeloze scheepsbeschuit te kruiden met uit Nederlands-Indië aangevoerde kruiden. Hieruit zou zich de gegolfde lekker nij hebben ontwikkeld, die Hoornse sprits heet. Bakker Halsema aan het Grote oord houdt het erop, dat de fors geschapen zandkoekjes zo populair zijn vanwege het grappige trommeltje. „Vol gens mij is het een gewoon stukje sprits, wel met veel roomboter en een snufje kruiden. Alle bakkers hier hebben een ander recept". Ook zeer in trek is de Hoornse broeder, een ongeveer 30 cen timeter rond krentenbrood, gevuld met een spijs van sui ker en kaneel. Bakker Van den Berg aan de Nieuwstraat verkoopt broeders van abso lute klasse. Middelburg gaat door voor een van de gezelligste en sfeer volste steden van Zeeland. Welke superlatieven er in de diverse toeristische brochu res ook mogen staan, feit is inderdaad dat Middelburg een centrum heeft dat er mag zijn. Zo treft men binnen een relatief vrij klein gebied tallo ze historische bezienswaar digheden aan. Meest in het oogspringende gebouw is het gotische stadhuis, dat in zijn soort een van de mooiste van ons land is. Een paar honderd meter verder staat de Abdij, waarvan men voor een luttel bedrag de Lange Jan kan beklimmen. Er staan 207 treden te wach ten, puur monnikenwerk daar niet van, maar al uitbla zend kan de echte doorzetter van een mooi panorama van de Zeeuwse hoofdstad genie ten. Aan de voet van de toren het Zeeuwsch museum, dat alleen al vanwege de heerlijk koele zalen een paradijselijke uitstraling heeft. Mocht u door de zomerse warmte ge dwongen worden naar dit ge bouw te vluchten, dan wacht er een fraaie collectie oude (opgegraven) voorwerpen, een planetarium, een kinder mummie, kortom genoeg be zienswaardigheden om een paar uur vrijblijvend te kun nen voortschuifelen. U heeft het al begrepen: Cul tuur wordt in Middelburg met een grote C geschreven. Nadat de Britten tijdens de slag om Antwerpen in 1944 Walcheren inundeerden wer den ook veel historische ge bouwen in Middelburg door het opkomende water ver woest. Na de oorlog werd met grote voortvarendheid het centrum in oude glorie opge bouwd, reden waarom de stadskern met al zijn monu mentale gevels een gave aan blik heeft. Na bij het VW (Lammerensteeg 5, tel. 01180- 16851) kostenloos de recrea- tiegids '82 te hebben gehaald kan men naar eigen believen een (dagvullende) rondwan deling uitzetten Na het al eerder aangehaalde stadhuis en de Abdijtoren (Lange Jan) kan men via het Damplein, met aan de rechterhand en kele intieme steegjes, de Mol straat, Koepoortstraat naar de Koepoort lopen, de enige overgebleven stadspoort (ge bouwd in 1735). Mocht u kinderen bij u hebben dan zijn ze goed af. want in het aangrenzende park ligt miniatuur Walcheren. Madu- rodam op z'n Zeeuws; van de belangrijkste gebouwen op Op oude landkaarten staat Hoorn te boek als „Hoern". Daar doen de autochtone in woners nog altijd een beetje besmuikt over. want van ori gine achten zij zich nette en oppassende landslieden. Vroeger, ten tijde van de Oost- Indische Compagnie, was Hoorn een zeer welvarende havenplaats waar handelslie den, die bulkten van het geld, hun uitbundig versierde hui zen lieten bouwen. Aan een haven hadden ze toen zelfs niet genoeg; iets verderop aan het IJsselmeer ligt het dorp Avenhorn, een verbas tering van „Haven (van) Hoorn". Midden op het met kinder hoofdjes geplaveide cen trumplein, dat de naam Roo- de Steen draagt, staat een ko lossaal standbeeld. Jan Pie terszoon Coen, stichter van de stad Nieuw-Hoorn, later herdoopt in Batavia (nu Ja karta). Groen uitgeslagen door de tand des tijds en Westfries gekrakeel, want Hoorn claimt Pieterszoons wieg evenzeer als het onder de rook van Medemblik gele gen Opperdoes. Maar och, op de sokkel van het gevaarte heet het al jaren sussend: „Ende Dispereert Niet". Voor dispereren (wanhopen) geeft de stad Hoorn, toeris tisch bezien, weinig aanlei ding. Vooral in de zomer maanden is het monumenta le Zuiderzeestadje het po dium van veel en uiteenlo pende activiteiten. Tussen 16 juni en 18 augustus bijvoor beeld hijsen alle neringdoen den zich in een klofje uit vroeger tijden en oefenen hun bedrijf uit in de open lucht; netten boeten, stoelen matten, schoon schrijven, ko per slaan, glas blazen of ge- Walcheren staan schaalmo dellen (1:20) in de openlucht, er zijn miniatuurwaterwegen gegraven, waarin ontelbare dikkopjes gedijen, en er lig gen wandelpaden die Veere, Vlissingen, Middelburg enz. met een paar stappen met el kaar verbinden. U hoeft niet alleen op uw kroost te pas sen. Er lopen een paar actieve suppoosten die elke aanra king van een miniatuur van een reprimande vergezeld la ten gaan. Als de benewagen het dan nog aankan en u wilt de tocht langs historische beziens waardigheden voortzetten dan hier nog een paar straten waar oude gevels en huizen te zien zijn: Damplein 9 (De Vrijman 1660), Dam 31 (pilas- woon vleesch houwen: het is allemaal spekkie voor het bekkie van de camera. Aan cultuur biedt dc stad al leen architectonisch al het nodige passieve vertier. Zo als de torenklokken van de Noorder- en Oosterkerk. Ze vormen een eigenaardige uit zondering op heel het vader landse bedehuizenbestand. De torenklokken hangen na melijk dwars aan de toren, als uithangborden van Vadertje Tijd. In het Westfries Mu seum (op het Roode Steen) zijn de overblijfselen te vin den van het oude West-Fries land. Scheepshistorie (han dels- en walvisvaart), archeo logische echo's uit vergleden eeuwen, kunstnijverheid en restanten van het boerenle ven, dat vroeger welig rond om de stad tierde. De oude Hoornse haven is een hoofdstuk apart. Een gelief koosde pleisterplaats voor watersport, of jachies-men- sen", zoals de rechtgeaarde „Horinees" ze vanaf de kade betitelt. Een geheid trefpunt van oude gerestaureerde bot ters, tjalken en platbodems en hun bemanningen. Haven en binnenstad tellen dan ook van oudsher een uitbundige verscheidenheid aan kroegen en knijpen. Toen in de jaren zestig het weekblad Vrij Nederland het bruine-kroegenbestand van Nederland inventariseerde, prijkte het befaamde haven etablissement „De Volen- dammer" bovenaan de lijst. Bruiner dan bruin. En inderdaad, het gaat er daar binnen onder de bezielende leiding van tante Marietje al jarenlang ongekend levens lustig aan toe. Op een steen worp afstand van de kroeg, op het Oostereiland, staat de tergevel 1650), Londese, Rouaanse- en Turfkaai, Kin derdijk (pakhuizen van de Oost- en West-Indische Com pagnie), Gortstraat, Lange Noordstraat, Wagenaarstraat, Bellibkstraat en Herenstraat, Vlasmarkt 51 (pilastergevel 1655), Spanjaardstraat, Ba lans 11 (pilastergevel 1670) en de toegangspoortjes van de voormalige brouwerij De drei Tonnekens (1620). Wilt u uit puffen? Da's in Middelburg geen probleem. Overal treft men binnen oogafstand (bruine) kroegjes, terrasjes en patisserieën aan. Ook in culinair opzicht wordt u niet te kort gedaan. Er zijn le gio mogelijkheden om een knorrende maag tevreden te stellen, variërend van simpe- penitentiaire rijksinrichting „Oostereiland beter be kend onder de naam „De Krententuin". Doorgewinter de recidivisten weten het al als je vrijkomt schenkt tante Manetje de eerste hassebas of pikketanus gratis. De hele wereld komt, dag en nacht, bij haar over de houten vloer Van het aantal restaurants en bistro's kunnen er zeker acht zonder overdrijving goed le lunches tot tongstrelende visdiners en Breugeliaanse maaltijden. En voor de nasi freaks ontdekten wij aan de Varkensmarkt de Chinees Nanking en aan de Vlas markt Kota Radja. Probeer ook eens zeekraal, ofwel zee komkommer Een groente die in Zeeland op over stroomde plaatsen en op slik ken wordt gevonden. In de dikke Van Dale mag dan wor den vermeld dat het in Gro ningen hoog gewaardeerd schapevoer is, het smaakte ons opperbest. Wacht er ech ter niet te lang mee, de Zeeuwse wateren raken in dermate snel tempo vervuild dat mogelijk binnen niet lan ge tijd zeekraal van de menu kaart zal worden afgevoerd. worden genoemd. Voor de romantici zijn de oude bol werken De Hoofdtoren (aan de haven) en De Waag (op het Roode Steen) goed aan te be velen. De vier modern uitge ruste hotels tellen samen 170 bedden Er zijn uitwijkmoge lijkheden naar privé-adres- sen en hotels in de omgeving. De Hoornse VW is bereik baar onder telefoonnummer (02290)-17806. En toen sloeg Jikkemien er danig op los Bakker Rotte reageert verrast als we hem naar de herkomst van Jikkemienen, een Zeeuwse bolus, vragen. „Tja, zolang ik in dit vak zit ma ken we deze krakelingen al Een paar telefoontjes later is het geheim van de Jikkemie nen echter opgelost Een boer uit Zuid-Beveland moest zo'n honderd jaar gele den voor zijn vrouw elke dinsdag op de markt krake lingen kopen. Tot hij het een keer vergat en hij van zgn vrouw. Jikkemien, daarvoor ongenadig op z'n kop kreeg. Sindsdien hebeen de Zeeuw se bolussen een eigen naam. Door de jaren heen zijn er di verse uitvoeringen van Jik kemienen op de Zeeuwse markt verschenen. In feite maakt iedere bakker van de ze krakelingen, die als basis brooddeeg hebben, een wat eigen produkt „Zeg maar dat het het geheim van iedere smid is De een doet er bruine suiker op, de ander werkt met kaneel, en zo zijn er tal van variaties", aldus dc Mid delburgse warme bakker Het baisrecept van de Jikke mienen is 1000 gram patent bloem, 10 pet gist, 2 pet zout, 10 pet zacht bakkersvet. 5 pet basterdsuiker. 5 pot citroen sap. 6,25 pet melkpoeder en water naar behoefte. Het ver dient aanbeveling de tempe ratuur van het deeg niet ho ger te houden dan 23 graden Celsius. Een keer laten rijzen In de ver deel bak - dit recept is afkom stig uit het examenboek var\ de bakkersvakschool - voor' 30 stuks 1500 gram deeg ver delen en de stukjes opbollen. Uitrollen in kaneelsuiker (half basterd, half melis, ka neel en wat citroensap) en de bolussen vormen. De bolus sen even laten loskomen en in warme oven afbakken. Na het bakken direct van de plaat halen. Tilburg, de stad van Koning Willem II, is méér dan een dagje uit. Wat? Je kunt er wel een week zoetbrengen.De deftige patriciërs huizen uit de tijd dat Tilburg nog een bloeiend centrum van de textiel was, de musea, de gezellige winkels en de vele galeries, zijn de moeite meer dan waard. Als u zich eerst naar het station begeeft, dat de aandacht trekt vanwege het architectonisch zeer fraaie koepeldak, is het maar even een paar stappen naar het kantoor van de streek-WV. Het is onmogelijk om in een dag één stuk of tien van die attracties af te lopen, maar laten we eens een poging doen. Bij de VW haalt u een stadswandeling, waarin enorm veel interessante ge gevens staan. Onderweg doet u dan even het Volkenkundig mu seum (geopend maandag tot en met vrijdag van 10-12 uur en van 14 tot 17 uur. Zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur) aan. „Ken nismaken met de cultuuruitingen van verre volken uit niet-wes- terse landen", is het motto Dan is er het Natuurhistorisch museum, waar wordt geprobeerd een groot publiek begrip bij te brengen voor de natuur. Als u dan na het wandelen, kijken en winkelen trek begint te krijgen, is het een goede suggestie het toeristenmenu te bestellen bij het Central hotel, vlak naast het VW-kantoor. Een huzarenschelp of soep, cordon bleu en frites, sla en andere groente en ijs of koffie na voor f 14,25. De prijs zeker waard. De bediening is vriendelijk en het heeft niets van die Amerikaanse „hap-slik-wegrestaurants". Afhankelijk van de eigen interesse kunt u 's middags in de buurt van Tilburg heel wat bekijken. In Hilvarenbeek de Beekse Ber gen, in Kaatsheuvel de Efteling of lekker de natuur intrekken in de richting van Moergestel. Wij gingen bij ons bezoek niet alleen de bossen in, maar brachten ook een bezoek aan het Trappis tenklooster. Helaas, zo vertelde een broeder van de orde van de Cisterciencers, is er niet veel tijd voor rondleidingen. Van tevoren moet er een afspraak worden gemaakt, via de VW of rechtstreeks (tel. 013- 358147). Op het terrein van het klooster „Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven", grenzend aan de gemeenten Moergestel, Hil varenbeek en Tilburg, staat ook de brouwerij van het Trappis tenbier. Het is de enige abdij brouwerij in Nederland. Het gaat er nog niet om de knikkers, maar om de kwaliteit van het bier. In een „oase van rust" staat naast de brouwerij de neo-Gothische kerk, ge bouwd in 1892-1893. Onlangs is het dak, met subsidie van de Monumentenzorg, gerestaureerd. Helaas zjn de ramen niet meer origineel, maar als u de kans krijgt het klooster en alles wat daar bij hoort te bezichtigen, moet u het zeker niet nalaten. In het klooster wonen nog veertig monniken. En om het Trappis tenbier aan te prijzen zei een van hen: „Pils drink je om je dorst te lessen of om door te zakken. La Trappe nip je, net als wijn". Hij heeft gelijk. „Willem II-tjes meneer? Nou, nee dat was vroeger hè". Het was te verwachten. Vroeger of later moesten we wel in een streek ko men zonder gevoel voor bakkerstraditie. En jawel hoor. Geen van die tractaties, die Anton van Oirschot in zijn boekje Plaatse lijke en gewestelijke specialiteiten uit Nederland noemt, is nog verkrijgbaar. Tilburgia-gebak? Verdwenen. Jan Hagel? Wat is dat dan? Tilburg- se theemoppen? Worden niet meer gemaakt. Kortom het is droef gesteld met de diversiteit in het Tilburgse bakkersland. Wat is overgebleven is de Nieuwjaarskoek en die eet je dus niet in de zomer en het Tilburgse worstebroodje, een verre neef van het saucijzebroodje, minder geschikt voor lange autoritten. Ge lukkig zijn er kookboeken om uitkomst te brengen. Voor een ieder die van zins is naar Tilburg of omgeving te gaan hebben we het recept van de Jan Hagel. Altijd lekker voor onderweg. Meng door elkaar: 200 gr. bloem, 100 gr. basterdsuiker, 150 gr. boter, 1 theelepel kaneel en een mespunt zout. Kneed dit alles tot een stevige bal. Leg hiervan vervolgens evengrote porties, regelmatig verdeeld, over de bakplaat. Rol deze tot een geheel, zowel van boven naar beneden als van links naar rechts. Let erop dat de plak gelijkmatig van dikte is. Bestrijk het deeg met een losgeklopt ei. Strooi er nu 25 gram gepelde en gesnipperde amandelen, vermengd met 25 gram greinsuiker (hagelsuiker) over. Rol hier nog eens overheen, zodat alles in het deeg is ge drukt. Bak de Jan Hagel goed doorbakken en bruin (temp. 10-170 gr.). Snijd de koek buiten de oven direct in stukken van 4 bij 8 cm. Laat ze even afkoelen en laat ze vervolgens op een taartrooster geheel koud worden. Tilburgse Jan Hagel. Miniatuur Walcheren, e de grote trekpleister bij een bezoek Zeeland, zeker kinderen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13