Uncini slaat "gat Niki Lauda bedreigt Didier Pironi Topzwemmen gedijt goed tegen de stroom in D- F abrieksrij ders boycotten 24 uur van Barcelona Europees record Brit Moorcroft VanHeugten moet veel terrein prijsgeven Sport Wereldtitel in zicht voor Italiaan van Grobnik slechts de strijd om de overige ereplaatsen. De Nieuwzeelander Crosby was de koelbloedigste van een groep van drie en ver overde voor Sheene en Spen cer de tweede nlaats de Italiaan Eugenio Lazzari- ni. De oud-wereldkampioen versloeg in de 50 cc de Zwit serse WK-ranglij staan voer der Dorflinger. In de 125 cc- strijd was Lazzarini te sterk commissarissen de vlag slecht gehanteerd. Door het uitvallen van Mang ging de overwinning naar de Belg De Radigues, die in deze klasse zijn eerste zege boekte. 500 cc-klasse (32 ronden. 134.00 plaatsen bleek hij de regel- matigste rijder. Onder de fa vorieten was ook Gerard Rond. terug na zijn sleutel- beenbreuk. Na twee maan den op non-actief te zijn ge weest. reed hij in die eerste manche naar de zevende plaats. De koploper in de na tionale titelstrijd. Toon Kars- makers, moest zijn machine in de één na laatste ronde aan de kant zetten. Zijn tweede positie van dat moment werd overgenomen door Gerrit Wolsink. Deze zag zich een ronde later echter genood zaakt hetzelfdp als Karsma- MAANDAG 19 JULI 1982 RIJEKA (ANP) - De Italiaanse motorcoureur Franco Unci ni heeft tijdens de wegraces om de Grote Prijs van Joego slavië een belangrijke stap gezet naar de verovering van de wereldtitel in de 500 cc-klasse. Uncini won in Rij- eka voor Crosby en Sheene zijn vierde Grand Prix van dit motorsportseizoen, maar boekte vooral winst in de WK-tussenstand door het uitvallen van voornaamste concurrent Kenny Roberts. De Amerikaanse Yamaha-fa- brieksrijder had te kampen met wegliggingsproblemen aan zijn nieuwe fabrieksmo- tor en moest voortijdig, en puntloos, naar de kant. Uncini's oogst in Rijeka van vijftien punten zorgde voor een gat van 20 punten in de WK-tussenstand tussen de Italiaanse ranglijstaanvoer der en het achtervolgende pe loton. Dat groepje concurren- ten wordt aangevoerd door twee oud-wereldkampioe nen. Roberts en Sheene, met 68 punten. De vierde plaats is voor Graeme Crosby met 46 punten. Uncini toonde net als in Oos tenrijk, Italië en Nederland zijn grote kwaliteiten. Na kopstarter Sheene en de win naar van de Belgische GP, Spencer, achterhaald te heb ben, nam Uncini de leiding en stond die niet meer af. In teressant was op het circuit Pironi is de laatste wedstrijden in uitstekende vorm. Hij won twee wekeri geleden de Grote Prijs van Nederland en passeerde zon dag in de WK-tussenstand leider John Watson. De Ferrari-rijder reed voor de 150.000 toeschou wers in Brands Hatch zeer beke ken naar de tweede plaats en voert de WK-ranglijst aan met 35 punten. De Fransman wordt op vijf punten achterstand gevolgd door Watson, die zondag weer niet in de punten geraakte. Lau- da. Watsons teamgenoot, bezet de derde plaats met 24 punten en lijkt in zijn huidige vorm de eni ge, die Pironi in de laatste zes GP-wedstrijden kan bedreigen. Het karwei was door een tumul tueuze start een stuk gemakkelij ker voor Lauda en Pironi. Trai- ningssnelste Rosberg moest door problemen in de opwarm ronde vanaf de laatste rij begin nen. Patrese bleef op de eerste rij met een zwijgende motor stil staan en werd geramd door de brokkenmaker van dit GP-sei- Jack Middelburg deed Ijverig mee in de strijd om de vijfde plaats. De Nederlander, vori ge week nog aan het linker been geopereerd, werd in Joegoslavië duidelijk gehin derd door die blessure. Bij de start kwam Middelburg van de zesde positie slecht weg en moest met zijn fabrieks- Suzuki geweldige inspannin gen leveren om uiteindelijk achter Katayama de zesde plaats te veroveren. Het wa ren voor "Jumping Jack" de eerste WK-punten na de twee, die hij in de openings wedstrijd van dit seizoen, in Buenos Aires, veroverde. Sinds Argentinië werd Mid delburg geteisterd door bles sures, valpartijen en machi nepech. In de strijd in de overige klas sen was met een dubbelzege de hoofdrol weggelegd voor zoen, Rene Arnoux, zonder ern stige gevolgen overigens. We reldkampioen Nelson Piquet nam vanaf de start de leiding, zag in de derde ronde WK-randlij- staanvoerder Watson zijn Wil- liams-wagen met pruttelende motor aan de kant zetten, maar kreeg in de tiende ronde met het zelfde onheil te maken. Lauda nam vanaf dat moment de lei ding in de wedstrijd en stond die behoedzaam rijdend niet meer af. Pironi volgde in zijn spoor en nam in de grote hitte geen risico's met de fragiele turbomoter van zijn Ferrari. De tweede plaats, die zes WK-punten oplevert, was "eco noom" Pironi waardevol genoeg. Zelfs toen de Engelsman War wick met de verrassende Tole- man-turbowagen hem voorbij ging, raakte "Deedee" niet in pa niek. Warwick eiste voorspelbaar teveel van zijn wagen en viel uit, waarna Pironi zijn race naar het zilver kon voortzetten. Lauda had in zijn McLaren onder teamgenoot Angel Nieto, de gedoodverfde wereldkam pioen, kwam in Rijeka, voor zijn doen ongebruikelijk, niet verder dan de derde plaats. Voor de Nederlanders waren in de 50 cc-klasse ereplaatsen weggelegd. Hans Spaan, de nationale titelhouder, werd zevende. Theo Timmer, de vi- ce-wereldkampioen van vo rig jaar, achtste. George Looijesteijn scoorde middels de tiende klassering ook nog een WK-punt. In de 250 cc-strijd kwam een einde aan de overwinningen reeks van wereldkampioen Anton Mang. De Westduitser kwam in de zevende ronde van zijn race samen met de Venezolaan Lavado ten val. Mang en Lavado vielen over de brokstukken van een vori ge valpartij. Op het Grobnik- circuit werd door de baan tussen uiterst bekwaam zijn voorsprong vergroot en boekte de tweede GP-overwinning na zijn come-back. Eerder won de Oostenrijker, bijgenaamd "de rij dende computer", de stratenrace van Long Beach. Voor Ferrari was het succes compleet, toen Patrick Tambay achter Didier Pironi de derde plaats veroverde. De strijd om de vierde plaats was bijzonder boeiend. De Angelis, Daly en Prost passeerden in voornoemde volgorde de streep binnen het tijdsbestek van een halve seconde. Keke Rosberg, overheersend tij dens de trainingen, verwekte na zijn pech bij de start nog veel geestdrift bij het publiek. Van de laatste plek af reed de Fin zijn Williams-wagen binnen elf ron den naar de zesde positie. Ros berg had in zijn wilde achtervol ging echter te veel van zijn ban den geëist, moest wielen wisse len en gaf later in de race met ha perende brandstoftoevoer de strijd definitief op. 1. Uncini (Ita) Suzuki 50.32,24 (158.37 km/u); 2. Crosby (Nzl) Yamaha 50.42,01: 3. Sheene (Gbr) Yamaha 50.45,14; 4. Spencer (Vst) Honda 50.51.51; 5. Katayama (Jap) Honda 51.04,92; 6. Middel burg (Ned) Suzuki 51.26.65. De stand in het wereldkam pioenschap in de 500 cc-klas- 1. Uncini 88 punten; 2. Roberts (Vst) en Sheene 68 punten; 4. Crosby 46 punten; 5. Spencer 45 punten; 6. Lucchinelli 26 punten. Motorcross Sjaak Verwaayen heeft zich gisteren in Varsseveld de sterkste getoond in de twee manches van de nationale motorcross in de 500 cc-klas- se, tellend voor de Neder landse titel. Met twee tweede De Nederlander Jan Lammers kwalificeerde zich niet voor de race. Lammers had in de afslui tende tijdtraining van zaterdag te kampen met pech. Nadat afstel kers te doen. Henk Seppen- woolde, lange tijd op kop, reed in die laatste ronde kalm naar de eerste plaats. Sjaak Verwaayen finishte achter hem als tweede. In de tweede manche revan cheerde Karsmakers zich. Verwaayen moest na een sterk gereden race opnieuw genoegen nemen met een tweede plaats. Wolsink bleef deze keer evenals Karsma kers in het zadel en finishte als vierde. Rond. die toch wat te veel last van zijn blessure kreeg, haakte in de tweede manche af. In de stand om het Nederlands kampioen schap werd hij wegens het rijden van te weinig manches teruggezet van de vierde naar de tiende'plaats. Karsmakers behield door zijn zege in de tweede manche de leiding in de titelstrijd met 147 punten. lingsproblemen aan de achter vleugel hersteld waren, blies Lammers in een later stadium de motor van zijn Theodore-wagen op. De 28ste trainingstijd van de kilometer van Crystal Palace moest hij genoegen nemen met een tiende plaats in 7.48,07. Tijdens de wedstrijden op Chrystal Palace zegevierde Steve Cramm uit Engeland op de 800 meter in 1 minuut 44,45 seconen. Als twee de eindigde de Spanjaard Traba- do in 1.46,03. De wedstrijden werden gehouden in het kader van een landenontmoeting tus sen Engeland, Spanje, Japan en Kenia. Zowel op de loopnum mers als de techniche onderde len werd Engeland eerste. Mary Decker Mary Decker heeft vrijdagvond tij dens atletitiekwedstrijden in Eu gene in de Amerikaanse staat Oregon het wereldrecord op de tien kilometer verbeterd. De Amerikaanse atlete bracht de toptijd voor deze incourante af stand op 31 minuten 35,03 secon den. Het record stond met 32.17,19 sinds vorig jaar op naam van Jelena Sipatova uit de Sow- jet-Unie. BARCELONA (ANP) - Fabrieks- rijders van Honda. Kawasaki en Suzuki hebben zaterdag de 24- uursrace van Barcelona (motor sport) geboycot. De Japanse fir ma's besloten kort voor de wed strijd niet te starten omdat de veiligheidsvoorzieningen op het korte bochtige bergcircuit mini maal waren. Tijdens de training was de Franse wereldkampioen Raymond Roche ernstig ten val gekomen Hij brak zijn boven been. In het hospitaal zou hij gezelschap krijgen van de Nederlandse mo torcoureur Frans van den Camp, die tijdens de race bij een valpar tij zijn sleutelbeen brak. De 24 uren van Barcelona is de vierde race die telt voor het we reldkampioenschap. Eerder werd de lange-afstandrace van Imola door de fabneksteams ge- bovcot. Een gebrekkige circuit Nederlander was niet voldoende voor een startbewijs. Uitslag: 1. Niki Lauda (Oos) McLaren 1 uur 35 minuten en 33.81 seconden (204.508 km/ u.), 2. Didier Pironi (Fra) Ferrari, 3. Pa trick Tambay (Fra) Ferrari, 4. Elio de Angelis (Ita) Lotus. 5. Derek Daly (Ier) Williams. 6. Alain Prost (Fra) Renault. 7 Bruno Giacomelli (Ita) Alfa Romeo. 8 Brian Henton (GBr) Tyrrell. 9. Mauro Baldi (Ita) Arrows, 10. Jochen Mass (WD1) March Stand WK: 1 Pironi 35 punten, 2. Watson (GBr) 30 punten. 3. Lauda 24 punten, 4. Rosberg (Fin) 21 punten. 5. Prost 20 punten Formule 2 De voormalige wereldkampioen op de motor Johnny Cecotto heeft gisteren op het circuit van Mantorp Park met een BMW- March de elfde race voor het We reldkampioenschap in de formu- le-2 gewonnen. Op het Zweedse circuit nam de Venezolaan de lei ding in de stand om de wereldti tel over van zijn stalgenoot Cor- rado Fabi, die in de 56e van de 65 ronden na een ongeluk uitviel. De strijd om de formule-2-titel gaat, met nog twee races te rij den, eigenlijk alleen nog tussen Cecotto en Fabi, van wie de Ve nezolaan door zijn zege in Zwe den de beste papieren heeft. Mary Decker liep acht dagen gele den in Parijs een wreldrecord op de mijl (4.18,08). Ook is zij houd ster van het wereldrecord op de vijf kilometer met 15.08,26. Tij dens het indoorseizoen toonde de Amerikaanse atlete al haar goede vorm door in eigen land vijf keer een mondiale toptijd scherper te stellen Op de wereldranglijst van tien-ki lometerloopsters heeft Mary Decker met haar 31.35,03 een voorsprong van ruim vijftig se conden op nummer twee, Jelena Sopatova uit de Sowjet-Unie. Bij de eerste tien zijn zeven Sowjet- atletes, twee uit de Verenigde Staten en één uit Roemenië. Cor Vriend De Nederlandse marathonloper Cor Vriend is zondag gedeeld eerste geworden bij de marathon van Helsinki. Na 2 uur 17 minu ten en seconden hardlopen ging hij hand in hand met de Frans man Dominique Chauvelier door de finish. De Wit Robert de Wit van PSV uit Eindho ven is in het afgelopen weekein de in Stockholm bij een interna tionale tienkampwedstrijd tot een nieuw Nederlands record ge komen. Met zijn 7800 punten bleef hij ruim boven het totaal van 7722, dat hy op 4 oktober 1981 in Blanken berge (Belgie) vestigde. verlichting deed de favorieten af reizen, waarna het Nederlandse duo Marco Bonke Gemc van Rooyen deze WK-race opeiste. Gisteren was die eer weggelegd voor het Franse drietal Berthod' Monnin/Granie. De equipe werd op de tweede plaats gevolgd door de Nederlander Johan van der Wal. Van der Wal reed de ra ce met de Belg Radigues en de Spanjaard Mallol. Van der Wals vaste partner, Ruud van Leyden. haakte wegens de slechte beveiliging van het berg circuit voortijdig af. Bij de eerste tien van Montjuich klasseerden zich nog twee Nederlandse equi pes. Motorrijdster Gerne van Rooyen en partner Marco Bonke, eerder dit jaar winnaars van de lange afstandsrace van Imola. eindigden als vijfde. De achtste plaats in de vierde race om de wereldtitel was voor de Neder landers Van der Mark, Brand en Manneveld. LEIGHTON (ANP) - Ton van Heugten zal het erg moeilijk krij gen zijn wereldtitel in de zyspan- cross-competitie dit jaar te pro longeren. Van Heugten, die eind mei in de grote prijs van Neder land een rugblessure opliep, maakte tijdens de grote prijs van Engeland in Leighton een pijnlij ke come-back. Met invaller-bak kenist Jaap van Vliet kwam Van Heugten de eerste manche zon der kleerscheuren door (tweede achter Bollhalder), maar in de tweede heat kreeg de Amersfoor- ter toch weer last van zijn go- kwetste ruggewervels. Van Heugten reed de wedstrijd uit, maar scoorde met zijn dertiende klassering geen punten voor het wereldkampioenschap. Zijn con currenten, met de Zwitserse ranglijstaanvoerder en GP-win- naar Bollhalder voorop, deden dat wel, waardoor de uitzichten op voortzetting van de zijspanhe- gemonie voor Van Heugten mi niem zijn geworden. In de trai ning had Van Heugten al proble men met het zetten van een goe de tijd. Vanaf de tweede startrij moest de Nederlander vertrek ken, maar een starttruc (Bakens ging opzy) zorgde toch voor een vüegende start, die aan het eind van de eerste manche Van Heug ten de tweede plaats oplwde In het WK-klassemcnt steeg de Yamaha-fabriekspiloot op dat moment weer naar de hoopge vende derde positie. De winst in die eerste reeks was voor de Zwitserse ranglijstaanvoerders Bollhalder en Busser. Belangrij ke concurrenten van Van Heug ten als Grogg en Fox raakten bij een kettingbotsing uit de strijd. Dat tweetal nam in de tweede man che revanche voor die zwakke verrichting. Fox won van kop af voor Grogg. Bollhalder nam geen risico's en consolideerde zijn positie in de wereldtitelstrijd met de derde plaats Van Heug ten, die aanvankelijk nog als achtste doorkwam, kreeg in de tweede manche toch weer last van zijn rug. De Nederlander zakte naar de dertiende plaats en heeft aanstaande zondag in Zwit scrland de laatste kans om de wereldtitel binnen bereik te krij gen Het verging de Nederlandse zy- spancombinatics in Leighton niet best. Drie spannen kwalifi ceerden zich niet voor de wed strijd en in de cross ging er met de KNMV-afvaardiging ook van alles mis. De Holtense combina tie Muller/Van der Bijl. hoog in het WK-klassement. viel twee keer uit. August Muller ging al in de eerste bocht van de eerste reeks onderuit en viel uit In de tweede manche had Muller nog steeds last van zyn geblesseerde kaak en zette zijn machine na drie ronden aan de kant Jan Bakens, na het afzwaaien van Jaap van Vliet met partner Rini Bijvelds. deed redelijk werk maar had vooral te kampen met onwennigheid in de nieuwe sa menwerking. Relatief het best van de Nederlan ders was de prestatie van Wil van der Laan en Kees Hoogcrvorst. In de eerste manche eindigden zy na een aanvankelyke acht tiende klassenng op de negende plaats In de tweede reeks stuur de Van der Laan, in constante vorm, naar de vijfde plaats, mid den tussen de wereldtoppers Stand in het wereldkampioen schap na tien manches 1. Bollhalder 98 pnt 2 Brockhau sen 76 pnt., 3 Fox 70 pnt., 4 Grogg 63 pnt5. Van Heugten 62 pnt 6 Muller 47 pnt 8 Van Gastel 28 pnt., 10. Bakens 22 pnt. LONDEN (ANP) - De Brit David Moorcroft heeft zater dag tijdens wedstrijden in Londen het Europees record op de drie kilometer verbeterd tot 7 minuten 32,79 secon den. Op de baan van het nationaal sportcentrum van Chrystal Palace finishte hij ruim twee seconden onder het oude record, dat sinds 3 augustus 1974 op naam stond van zijn landgenoot Brendan Foster (Gateshead - 7.35,20). Enkele meters voor het bereiken van de finish-lijn maken Cor Vriend (r) en de Fransman Dominique Chauvelier hun bedoelingen kenbaar. Hand in hand legden zij beiden beslag op de eerste plaats van de marathon van Helsinki. Moorcroft won de race voor de Amerikaan Sydney Maree, die als tweede 7.33,37 noteerde en John Walker uit Nieuw-Zeeland. die 7.37,49 nodig had. Het we reldrecord op deze afstand staat op naam van de Keniaan Henry Rono. Hij liep op 27 juni 1978 in Oslo 7.32,1. Moorcroft scherpte anderhalve week geleden in Oslo het wereldrecord op de vijf kilo meter van Rono aan tot 13.00,42. De Engelsman Mike Downs leidde het gerenommeerde deelnemers veld door de eerste drie ronden. De 29-jarige Moorcroft nam ver volgens de kop over om die pas bij het ingaan van de laatste bocht af te staan. Sydney Maree zag zijn kans schoon, maar de aanval was te vroeg geplaatst Moorcroft, die de laatste 200 ter in 26,8 seconden aflegde, pas seerde de Amerikaan van Zuid afrikaanse origine in de eind sprint. Aanvankelijk was op zaterdag avond de eerste van drie ontmoe tingen tussen de aartsrivalen Se bastian Coe en Steve Ovett vast gesteld. Coe moest echter we gens een knieblessure afschrij ven. Met Ovett, die tien dagen ge leden tijdens een wedstrijd in Parijs met maagkrampen uitviel, gaat het evenmin goed. In de drie AMERSFOORT (ANP) - Topzwemmen in Nederland blijft het beste gedijen als er flink tegen de stroom in gewerkt moet worden. En dat is iets waarin voor al het zwakke geslacht het sterkst is, ge tuige de grote meisjesvertegenwoordi ging in de ploeg die eind augustus uit komt bij de Europese jeugdkampioen schappen. Maar het blijkt ook telkens weer uit de uitslagen bij de zomertitel- strijd, waarvan het tweede weekeinde werd verwerkt. Uit alle hoeken en gaten van het land komen er weer kleine club jes met hun vertegenwoordigers om hoog te scoren. Nu de toppers van Ne derland al in Ecuador verblijven in af wachting van de start van de wereld kampioenschappen eind juli, is er de ruimte voor die nieuwe talenten, die sa men met de afvallers voor die wereld kampioenschappen het beeld bepaal den. Zo is Nederland op de middenafstanden in Illse Oegema beslist een talent rijker. Dit meisje komt uit Dedemsvaart, waar de club van die naam onder leiding van een gedreven trainer, Roelof Eggink, vanuit het niets talenten voortbrengt, die in het overdekte seizoen drie keer in de week naar Hoogeveen moeten rijden om daar een uurtje te kunnen trainen. En dat in een tijd waarin bondscoach Bert Sitters beweert dat topprestaties alleen maar bereikt kunnen worden met minstens drie uur trainen per dag. De MAVO-scholiere, die met veel clubge noten naar Innsbruck afreist om daar deel te nemen aan de Europese jeugdti- telstrijd, was in Amersfoort niet alleen de succesvolste jeugdzwemster maar ei gende zich in sterke tijden ook de alge mene titels toe op de 400 en 800 meter vrije slag. De tijden waren 4.23,50 en 9.04,40. Ze was niet de enige die opviel in het da- mestoernooi. Daar was ook ineens Elles Voskes, die op de 100 meter vrije slag voor opschudding zorgde. Nadat deze Zoetermeerse vorig jaar nooit binnen de zestig seconden gezwommen had op de sprintafstand, realiseerde zij nu een tijd van 57.67, waarmee ze zich onder de beste twintig van de wereld kan scha ren. De pupil van trainer Koos van der Meer zou, wanneer zij deze tijd had neergezet bij de selectiewedstrijden voor de wereldkampioenschappen, drie weken geleden, ongetwijfeld nu in Quayaquil gezeten hebben omdat dat toen de tweede tijd was achter de onge naakbare Annemane Verstappen. De WVZ-zwemster gaat nu proberen vol gend jaar bij de Europese kampioen schappen te schitteren. Voor Fred Eefting, de 23-jarige Utrechtse drukkerij-employé is het doek definitief gevallen. De afgewezen wereldkam pioenschapskandidaat had zfth echter een wat glorieuzer einde van zijn loop baan voorgesteld, in elk geval overladen met medailles. De reus van AZ en PC werd evenwel vlak voor zijn laatse op treden geplaagd door een griepje en moest derhalve zijn titels op de rug- crawl en de wisselslag prijsgeven MO zijn opvolgers Petro Stalman (een voor treffelijke 2.07,8 op de 200 meter rug slag) en de nieuwe wisselslagcrack Ge rard de Kort. Deze Gerard de Kort had eigenlijk op zijn wat meer favoriete 200 meter vlinderslag het ongelijk van de selectiecommissie willen aantonen. De ze had het immers bestaan hem na de selectiewedstryden in Rotterdam een ticket te weigeren voor de wereldkam pioenschappen. De Heemsteedse scho lar slaagde er echter niet in een Neder lands record te vestigen op de lange vlinderslag en bleef steken op 2.03,39 Het Nederlands record staat op naam van Kees Vervoorn met 2 02,21. Boven dien bleef de student medicijnen vry ver vcrwyderd van de WK-kwalificatie- eis die stond op 2.01,5. Grootste pechvogel in Amersfoort was op nieuw Peter Drost. De AZ en PC er. on langs in Rotterdam by de selectiewed strijden geplaagd door darmstoornissen en derhalve onmachtig om redelyke tij den neer te zetten, blunderde in Amers foort door by een vermeende valse start te lang op het blok te blijven staan. Deze langzaam aan actie kostte ook deze op revanche beluste zwemmer een eerste prys die nu in handen viel van zyn vroe gere clubgenoot Patrick Dybiona. Rijdende computer" wint GP van Engeland BRANDS HATCH (ANP) - Niki Lauda, de winnaar van de Grote Prijs van Engeland, lijkt na de formule-l-race op Brands Hatch nog de enige, die de strijd om de belangrijk ste wereldtitel in de autosport spannend kan houden. Op de schouders van de dit jaar sterk teruggekomen Lauda rust de taak om de Fransman Didier Pironi van de wereldti tel te houden. Niki Lauda boekte gisteren op het circuit van Brands Hatch zijn tweede GP-overwinning na zijn onverwachte come back. Hij lijkt de enige die de strijd in de formule-1 nog spannend kan houden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11