IM Short komt op valreep langszij Hort 5 0T PEC ontloopt faillissement Lotto AZ trekt Deen aan Ajax heeft moeite met Westlandia Op Amsterdams schaakfestival Jan Timman breekt af Sport Bestuur Telstar stelt beslissing over voortbestaan uit MAANDAG 19 JULI 1982 PAGINA 10 Voetbaltrip Zuid-Afrika enorm fiasco JOHANNESBURG (Reuter) - De tournee van een profvoetbalge zelschap door Zuid-Afrika dreigt een enorm fiasco te worden. Na dat eerst de Argentijnse sterspe lers Ardiles en Kempes hadden afgehaakt, meldden zich zater dag ook drie tegenstanders van het profvoetbalelftal af. Na een bijeenkomst met anti-apart heidsgroeperingen als de Azapo, de Zuidafnkaanse kerkraad, stu dentenbonden en zwarte vak bonden deelden de clubbestuur ders van Orlando Pirates, Kaizer Chiefs en Morocco Swallows mee van deelneming aan de tour nee af te zien. De tweede wedstrijd van het prof team in het zes ontmoetingen tel lende tournee-schema was voor gisteren in Soweto vastgesteld ALKMAAR - AZ'67 heeft giste ren de 26-jarige Deense in ternational Henrik Eigen- brod gecontracteerd. Eigen- brod, die twaalf maal voor de Deense nationale ploeg uitkwam, is afkomstig van KB Kopenhagen en is aange trokken als vervanger van de naar Club Brugge ver trokken voorstopper Ronald Spelbos. De Scandinaviër, die full-prof wordt bij AZ, heeft voorlopig een tweeja rig contract ondertekend. Voordat de komst van Eigen- brod definitief wordt moe ten er overigens nog een paar hindernissen worden geen hem een bedrag van 4000 gulden opleverde. Nationaal kampioen Hans Ree, evenals So- sonko en Hort ongeslagen geble ven, toucheerde als vierde 3000 gulden. Op de slotdag slaagden Pliester, Van Baarle en Borm er in een internationaal meesterre- sultaat te behalen. Voor de Am sterdammer Pliester was dit al Osvaldo Ardiles met als tegenstander Orlando Pi rates. De voorzitter van de Zuid- afrikaanse multi-raciale voetbal bond. George Thabe, heeft na de afzegging van Pirates in allerijl een nieuwe tegenstander gear rangeerd. In samenwerking met de organisatoren van het 4,2 mil joen kostende proftournee con tracteerde Thabe Amazulu, een voetbalelftal van zwarten uit Durban, dat met 1-0 verloor. genomen zoals onder meer de medische keuring. Verder dienen er nog regelingen te worden getroffen met de werkgever van de Deen, die werkzaam is bij de politie. Met de transfer is een be drag gemoeid dat volgens secretaris Gerrit Peters on der de 100.000 gulden ligt. Het aantrekken van Eigen- brod betekent volgens trai ner Hans Eijkenbroek dat de selectie nu compleet is. Te vens is er nu ook een einde satoernooi (400 deelnemers) komt dan een tussengoroep van eveneens 24 spelers. De uitslagen van de negende en laatste Hort (Tsj)-Joesoepov (Sow) 'A-Vfe, Short (Eng)-Van Wijgrrrlen (Ned) 1-0, Sosonko (Ned)-H. Kuijf (Ned) 1 -0. Ree (Ned)-V d Sterren (Ned) 1-0. Van Mil (Ned)-Miles (Eng) 0-1. King (En- ZWOLLE (ANP) - Een pro jectontwikkelaar (Embo) heeft de schuldenlast, groot 6,2 miljoen gulden, van de eredivisieclub PEC Zwolle overgenomen, waardoor de club gered is van een faillissement. PEC Zwolle gaat voortaan PEC Zwolle '82 heten. De nieuwe structuur is een B.V. ge worden voor wat betreft het spe lerspakket. De KNVB en het BBI (Budget Bewakings Insti tuut) hebben ingestemd met do nieuwe vorm. gekomen aan de speculaties rondom de komst van Adric van Tiggelen van Sparta. De Leeuw Feyenoord heeft Carlo de Leeuw voor één seizoen uit geleend aan stadgenoot Ex celsior. De 21-jarige links buiten, ooit als een talent aangeduid, kwam het vorig seizoen maar amper in de hoofdmacht uit. Behalve dat De Leeuw zich bij singen Kansloos geworden voor een hoge klassering in het Inter- zonetoernooi voor dames. Giste ren verloor de gewezen nationale kampioene tot tweemaal toe een afgebroken partij. Eerst die uit de vijfde ronde tegen de Hon gaarse Ivanka en vervolgens ook het duel uit de zesde ronde van zaterdag tegen de laag geklas seerde Amerikaanse Crotto. Daardoor bleef Erika Belle op anderhalf punt uit zes partijen staan. Pretentieloos kon zij dan ook gisteravond genieten van een optreden van Iwan Rebroff. Aan de top is het intussen wel drin gen geworden. Drie speelsters delen de eerste plaats met 4'/2 punten; de Bulgaarse Lematsj- ko. de Tsjechoslowaakse Klimo- va en de Roemeense Pogorevici. Embo, dat PEC Zwolle in 1979 ook al financiële steun verleende, heeft onderhandelingen gevoerd met de belaneriikste schuldei sers (o.a. Slavenburgs bank) van de Zwolse eredivisievereniging. Volgens Marinus Eibrink, direc teur van het steunende bedrijf, is het in het belang van de recreatie het betaald voetbal in Zwolle in tact te houden. De spelers heb ben bericht ontvangen, dat zij worden ondergebracht in de "Ei- brink Zwolle-promotion". Voor 21 augustus is een buitenge wone ledenvergadering van PEC vastgesteld, waarin het ontwerp voor de nieuwe structuur uitvoe rig zal worden belicht en bespro blemen met het bestuur ten grondslag aan zijn magere seizoen. Vorig jaar weigerde De Leeuw in eerste instantie zijn contract te tekenen, om dat hij een gelimiteerde ver goedingssom in zijn nieuwe verbintenis opgenomen wil de zien. In die periode hield hij zijn conditie op peil met zaalvoetbal. Pas later, nadat FC Twente zich als kandi daat werkgever had afge meld, hervatte De Leeuw zonder succes zijn activitei ten bij Feyenoord. LAS PALMAS (ANP) - De meest waarschijnlijke uitslag van de partij tussen de Hongaar Zoltan Ribli en Jan Timman, die gister avond in Las Palmas voor het In- terzone Schaaktoernooi in de vijfde ronde na de 42ste zet van ken. Jan Wiersma, de voorzitter van het huidige PEC-bestuur, heeft inmiddels te kennen gege ven zijn functie neer te leggen in verband met drukke werkzaam heden. Telstar Het bestuur van de sportstichting Telstar heeft de beslissing over het voortbestaan van de Velsen- se eerste-divisievereniging een week uitgesteld. Volgens voor zitter Klaas Groen wil het Tel star-bestuur het actie-comité "sa telliet-club Telstar" nog een week extra de tijd geven voor het inzamelen van het bedrag van 200.000 gulden, dat od korte ter NAALDWIJK (ANP) - Lands kampioen Ajax heeft zaterdag zijn eerste wedstrijd in de voor bereiding op de ieuwe competi tie gewonnen. In Naaldwijk ver sloeg Ajax met de nieuwe Deen Molby maar zonder Johan Cruijff en Leo van Veen, de ama teurs van Westlandia (le klasse KNVB zondag) met 3—1. De rust stand in Naaldwijk was 2-0. Scoreverloop: 10. Kieft 0-1; 19. Kieft 0—2; 60. Bentvelzen (straf schop) 1-2; 67. Molby 1-3. zwart (Timman) werd afgebro ken, is remise. Beide spelers heb ben nog een toren en drie pion nen, Timman een paard en Ribli een loper op witte velden. Twee spelers kwamen in de eerste zitting tot de volle winst: de Sow- jetrussen Toekmakov en Petros jan. Eerstgenoemde versloeg de Engelsman Mestel, oud-wereld kampioen Petrosjan won van zijn landgenoot Psakhis, die daardoor vrijwel utigeschakeld is voor een toppositie. Lijstaan voerder Vassily Smyslov boekte een nuttige remise met zwart te gen de Deen Bent Larsen. Ook de partij tussen de Zweed Karls- son en de Braziliaan Sunye ein digde in deling van het punt. mijn nodig is om het financiële tekort van Telstar aan te zuive- Voorzitter Groen: "Het actiecomité had maar weinig tijd en heeft in een korte periode al veel reacties losgemaakt in de IJmond. Een loterij, die 80.000 gulden kan op leveren, loopt goed. We stellen de beslissing over het voortbe staan graag een week uit". Van daag is de training bij Telstar be gonnen. Op vrijwillige basis kun nen de spelers aan de slag onder leiding van assistent-trainer Ted Immers. Hoofdtrainer Joop Brand is nog niet teruggekeerd van zijn vakantie. Telstar bracht twee weken geleden Drie partijen werden afgebro ken. De uitslagen van de vijfde ronde: Ribli (Hon)-Timman (Ned) afge broken; Bouaziz (Tun)-Pinter (Hon) afgebroken; Suba (Roe)- Browne (Vst) afgebroken; Karls- son (Zwe)-Sunye (Bra) V2-V2; Toekmakov (Sow)-Mestel (Eng) 1-0; Petrosjan (Sow)-Psakhis (Sow) 1-0; Larsen (Den)-Smyslov (Sow) V2-V2. De stand: 1. Smyslov 3 punten en 1 afg. par tij; 2. Larsen en Petrosjan 3; 4. Toekmakov 2Vz en 2 afg.; 5. Ribli, Timman, Suba en Bouaziz 2V4 en 1 afg.; 9. Mestel 2V%\ 10. Pinter IV2 en 1 afg.; 11. Sunye IV2; 12. Psak his en Browne 1 en 1 afg.; 14. Karlsson 1. zijn financiële problemen naar buiten. Hoewel de begroting voor het komende seizoen rond is, kampt de stichting met een structureel tekort van twee ton. Het bestuur vond, dat het met een dergelijke schuld geen nieu we verplichtingen kon aangaan en kondigde een ultimatum af voor het voortbestaan van de eer- ste-divisionist. Dat ultimatum, "er moet twee ton komen, anders stopt Telstar" is gisteren na een gesprek tussen bestuur en actie comité met zeven dagen ver lengd. Maandag 26 juli valt, vol gens voorzitter Groen, de defini tieve beslissing over de toekomst van Telstar. Zakenlieden in Colombia op de bres voor WK'86 BOGOTA (SID) - Ondanks de afwijzende houding van pre sident Belisario Betancur moet het volgende WK-toer- nooi voetbal in Colombia worden gehouden. Dat is de opvatting van een groep za kenlieden uit dat land, die de financiën voor de organi satie wil opbrengen. In een interview met radio "Cara- col" verklaarde Roberto Or donez, de voorzitter van het gezelschap ondernemers, dat het nog steeds het doel is het WK van 1986 in Colom bia te organiseren. Daarmee sprak hij berichten tegen als zou zijn groep de handdoek in de ring hebben geworpen. Geen steun President Betancur heeft la ten weten dat voor de ver nieuwing van stadions, aan leg van vliegvelden en com municatiecentra niet op steun van de regering be hoeft te worden' gerekend. De FIFA heeft Colombia tot 16 december de tijd gegeven om orde op zaken te stellen. Indien Colombia om econo mische redenen niet in staat is de organisatie op zich te nemen, dan zijn Brazilië en de Verenigde Staten kandi daat. DEN HAAG De trekkingen en uitsla gen van de prijsvragen van het afgelo pen weekeinde hebben de volgende re sultaten opgeleverd: Lotto 28: De winnende getallen zijn: 2 - 16 - 24 - 31 - 36 - 37. Reserve: 9. Aantal deelnemers: 547.096. Inleg: f2.944.476,-. Beschikbaar voor prijzen: f 1.474.772,-. Cijferspel: Het winnende cijfer is: 321942. Aantal deelnemers: 206.519. Inleg: f309.779,-. Beschikbaar voor prijzen: f 123.912,-. Westduitse lotto: 21 - 27 - 28 - 37 - 39 - 44. Reserve: 14. Spel'77: 4886408. Belgische lotto: 10 - 20 - 23 - 25 - 27 - 29. Bijkomend: 5. Supertrio: De koers met het Supertrio werd giste ren gereden in de Quicksilver S-prijs op de baan van Groningen over 1800 meter. Volgorde van aankomst: 7 -11 - 6.1. nr. 7 Parie Norton (Oorthuysen), 2. nr. 11 Sal vo Estancia (Duivenvoorden); 3. nr. 6 Ramon Sammer (Maring). Trio: f741,80. Omzet: f 154.544,-. ADVERTENTIE Door een simpel zinnetje af te maken hebt u kans dat u het bedrag dat u voor uw Union fiets met Basta-slot uitgaf, terug wint jUNL^N dkj fxu fictie* f Haal een deelnameformulier bij uw Union winkelier en wie weet kost uw Union fiets u niets I Feyenoord beconcurreerd wist door Pierre Vermeulen, lagen aanvankelijk ook pro- AMSTERDAM (ANP) Dé in Keulen woonachtige Tsjechoslowaak Vlas- timil Hort en de 17-jarige Engelsman Nigel Short hebben de grootmees- tergroep van het Amsterdamse schaakfestival op hun naam gebracht. Hort, die remise speelde tegen de Sowjetrussische grootmeester Joesoe- pov, zag Short in de slotronde nog langszij komen. In een partij, waar voor beiden een grootmeesterresultaat op het spel stond, versloeg het voormalige wonderkind de Nederlander Cor van Wijgerden. Hort en zijn bijna naamgenoot kwamen daardoor uit op een totaal van zeven punten uit negen partijen, die volgens het Zwitserse systeem werden afgewerkt. Kort bleef ongeslagen (vijf over winningen tegen Miles, Short, Van Wijgerden, Langeweg en Hartoch en vier remises tegen Sosonko, Joesoepov, Van der Sterren en Van der Wiel), Short verloor van Hort, maar won wel van zes Nederlanders (van Don- ner. Van der Sterren, Van der Wiel, Van Wijgerden, Boersma en Van Mil). De winnaars ont vangen ieder een bedrag van 8000 gulden, de trofee ging naar Hort omdat hij in het onderlinge treffen had gezegevierd. Succesvol Enige Nederlanders (er waren er maar liefst 21 op een totaal van 32 deelnemers) konden op een succesvol toernooi terug zien. Zo werd Gennadi Sosonko onge- de derde keer. De KNSB zal voor hem bij de wereldschaakbond (FIDE) de titel aanvragen. Het is vrijwel zeker dat hij zich na het FIDE-congres in november in Luzern meester mag noemen. Ri- ni Kuijf behaalde een resultaat als FIDE-meester. Arnhem Bij de prijsuitreiking viel te beluis teren, dat de volgende editie van dit toernooi in 1983 gedeeltelijk in Arnhem (dat dan 750 jaar be staat) wordt gehouden. De slotfa se is dan in de hoofdstad, dat ook voor de verdere toekomst mits de nodige financiën worden geïnjecteerd - strijdtoneel blijft. De hoofdgroep zal volgend jaar vermoedelijk uit 24 spelers be staan, die elf ronden zullen spe len. Tussen deze top en het mas- g)-v.d. Wiel (Ned) Vi-V4, Grünfeld (Is- r)-Borm (Ned) 0-1, Saeed (VAE)-- Pliester (Ned) 0-1, Ligtennk (Ned) Kuligowsky (Pol) 1-0, Van Baarle (Ne- d)-Böhm (Ned) 1-0, Donner (Ned)-- Langeweg (Ned) 0-1, R. Kuijf (Ned)—- Van den Berg (Ned) 1-0, Timmerman (Ned)-Van der Vliet (Ned) 0-1, Borsma (Ned)-Hartoch (Ned) '/i-Vi, Hess (Wdl)-Grooten (Ned) Vi—(6, Iskov (De- n)-Meulders (Bel) 1-0. De eindstand: 1. Hort en Short 7 punten, 3. Sosonko 6l/2, 4. Ree 6, 5. Miles, Joesoepov, Van Wijgerden, Pliester en Borm 5'/i, 10. Van der Wiel, Ligtennk, King, Van Baarle en H. Kuijf 5, 15. Van der Ster ren, Langeweg. R. Kuijf en Van Mil 4Vi, 19. Grünfleld, Kuligowsky, Van der Vliet, Saeed en Böhm 4, 24. Donner, Hartoch en Iskov 3'/c, 27. Hess. Boers ma, Grooten, Van den Berg en Timmer man 3, 32. Meulders V/i. Kansloos Na twee achtereenvolgende neder lagen is Erika Belle in Bad Kis- Twente FC Twente versloeg gisteren in een oefenwedstrijd de Westduitse amateurclub SV Bentheim met 8-2. De ruststand van de in West-Duitsland gespeelde wed strijd was 3—2. Bentheim opende de score door Knebelkamp. Daarna begon de Enschedese aanval te lopen. De acht treffers kwamen van Rutten (2), Bleu- ming (2), de nieuwe Engelse aan winst Ashcroft, Bos, Vreijsen en Van Benthem. Er waren duizend toeschouwers, die Bijkerk het tweede doelpunt voor Bentheim zagen maken. De Tsjech Vlastimil Hort moest op de laatste dag van het Amsterdams schaakfestival de Brit Short nog naast zich dulden. Een gedeelde hoofdprijs derhalve, maar Hort mocht wel de trofee meenemen, omdat hij eerder Short had verslagen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10