LEIDSCH m DAGBLAD in Irak verhevigd IWKiWIl Over twee jaar ander salarissysteem onderwijs Verzet tegen later pensioen militairen Bouwes- concern failliet Invasie insecten W erkgelegenheid bouw met tien procent gedaald Iraniërs zouden havenstad dicht zijn genaderd KAMPEERTERREINEN LANGS KUST VOL Versterking UVS Wisselend bewolkt Israëlisch bombardement in Beiroet Gevolg van het warme weer '11 WERELD,71 LM/0,'11 STREEK LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36830 Orecieuf G Koopran Ad)-hootöredacleuf R D Paau* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W.JÏÏ2Ï ZANDVOORT (GPD) - De Bon- wes Exploitatie Maatschappij is failliet. Maar het concern zal vrijwel zeker geen verzet aante kenen tegen het faillissement dat de Amsterdamse rechtbank eergisteren heeft uitgesproken. Reden daarvoor kan zijn dat er een koper in de markt is die in teresse heeft om het hotelcon cern over te nemen. Bouwes BV bestond uit het Bou- wes-hotel, het appartementen complex Bouwes Palace, het Dolfirama en een benzinestation. De koper, een Nederlander, heeft het afgelopen halfjaar via de Noordelijke Financierings Maat schappij met het Bouwes-con- cern onderhandeld maar wil nog niet bekend worden. Volgens directeur K. Vogel van de Noordelijke Financierings Maat schappij had de verkoop van het hotelconcern al geregeld kunnen zijn maar is er vertraging opge treden omdat de huidige eige naar de Canadese zakenman Mi chael J. Hordo niet naar Neder land wilde komen om de papie ren te tekenen. De reden daarvoor is volgens Vo gel dat er een gat in de balans is. „Onze register-accountant heeft de balans gecontroleerd en stuit te daarbij op een gat van zeven miljoen gulden. Dat kan nog mee- of tegenvallen maar het gaat in elk geval om een groot be drag", aldus Vogel. Het nu uitgesproken faillissement was aangevraagd door Sigma Coatings en Joop van der Ende Theaterprodukties. Van der En- de wordt door curator mr. J. van der Haven getypeerd als „een be hoorlijk crediteur". De Noordelijke Financierings Maatschappij gaat vandaag weer praten met de man die is geinte- resseerd in het Bouwes-concern. Het is nu zo dat we meneer Hor- do niet meer nodig hebben en kunnen gaan praten met de cura tor", aldus Vogel. De curator gaat de schuldeisers van Bouwes Exploitatie Maat schappij verzamelen. Verder on derzoekt hij of de hotelonderne ming kan worden voortgezet. De 125 werknemers bij Bouwes kunnen voorlopig in dienst blij ven. Het faillissement zal overigens geen enkele invloed op de ex ploitatie van het casino hebben. DEN HAAG (GPD/ANP) - Onder wijzers en leraren in het voortge zet onderwijs zullen met ingang van 1 augustus 1984 worden be taald naar de zwaarte van hun functie en niet meer naar om vang en gewicht van hun diplo ma's. De invoering van een nieuw sala rissysteem in het onderwijs wordt noodzakelijk gevonden, omdat het huidige systeem in de loop der jaren met zijn bijna 200 salarisschalen te ingewikkeld en te kostbaar is geworden. Dat is de kern van de nota „Herzie ning Onderwijs Salarisstruc tuur" die vandaag door minister Deetman (onderwijs en weten schappen) is gepresenteerd. Met het nieuwe salarissysteem wil de minister de onderwijssalarissen inpassen in het systeem van functiebeloning, zoals dat voor ambtenaren gebruikelijk is. De nieuwe salarisniveaus zijn lager dan nu gebruikelijk is. Een on derwijzer in het gewoon lager on derwijs verdient nu maximaal 4085 gulden, in het nieuwe sys teem bedraagt het maximum 3786 gulden. Het salaris van een leraar met een universitaire op leiding bedraagt nu maximaal 6500 gulden en gaat in het nieu we salarissysteem maximaal 5644 gulden bedragen. Dit laatste is overigens een wijzi ging van de oorspronkelijke plannen van oud-minister Van Kemenade, die voor eerste graadsleraren een maximum had voorgesteld van 4832 gulden. De minister wil het nieuwe salaris systeem voor het grootste deel van het onderwijspersoneel op 1 augustus 1984 invoeren. In de nota wordt gesproken over een structurele vermindering van de te verwachten uitgaven voor onderwijssalarissen in de komende 20 jaar met ongeveer 1.2 miljard gulden. Dat zou dan een gevolg zijn van de zogenaam de indirecte besparing die het nieuwe systeem met zich mee brengt. In het huidige salarissysteem is na melijk het onderscheid naar eer ste-, tweede- en derdegraads be voegdheden én het aantal be voegdheden dat de leraar bezit, grotendeels bepalend voor het salaris. Het nieuwe systeem on derscheidt nog maar twee basis niveaus: de leraars functie waar voor een hbo-opleiding (zoals de pedagogische academie) vereist is, en de leraarsfunctie waarvoor een een academische of mo-b op leiding wordt gevraagd. De nota, die eind juni al was uitge lekt, heeft bij de onderwijsvakor ganisaties zeer felle protesten op geroepen. 18 PAGINA'S 1 r1 DEN HAAG - Het fraaie weer van de laatste dagen heeft ertoe bijgedragen dat er op de kampeerplaatsen langs de Nederlandse kust nauwelijks meer een vrij plekje is te vinden. In elk geval niet op het Haagse Ockenburg, waar bijna drieduizend volwassenen 1200 kinderen het 46 hectare grote terrein tot in de uiterste hoekjes hebben bezet. DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie wil de ontslagleeftijd voor alle mili tairen bij de Koninklijke Landmacht en Luchtmacht ver hogen van 55 naar 58 jaar. Dit heeft hij vandaag bekendge maakt in een brief aan de Twee de Kamer en het Centraal Geor ganiseerd Overleg Militairen (CGOM). De militaire belangen organisaties hebben furieus ge reageerd op de plannen van de staatssecretaris. De maatregel zal pas worden door gevoerd na overleg met het CGOM. Op dit moment hanteren de Koninldijke Landmacht en de Luchtmacht in mindere mate al een systeem van drie jaar vrijwil- LEIDEN - Theo van Seggelen en Leen de Goey spelen volgend seizoen voor de Leidse twee deklasser UVS. De twee kwa men vorig seizoen nog uit in het betaalde voetbal voor respectie velijk Telstar en Go Ahead Eagles. Vandaag sluit de over schrijvingstermijn voor profs die willen of moeten terugkeren naar de rijen der amateurs. Eer der sloot de tweeling Van der Blom zich aan bij Rijnsburgse Boys. Wisselend bewolkt met een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Middag-temperatuur van 19 graden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten van het land. Matige zuid westenwind. 16 juli Zon op: 5.39, onder: 21.53 uur. Maan op: 2.03, onder: 17.03 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.48 uur, laagwater om 7.08 en 19.51 uur. lig nadienen door het beroeps- personeel. Deze regeling zal ver der worden uitgebreid. Al in 1978 werd door een advies commissie een wijziging in de re geling van het leeftijdsontslag geadviseerd. In 1979 kregen de verschillende krijgsmachtonder delen van het kabinet opdracht de mogelijkheden tot een gedif ferentieerd leeftijdsontslag te on derzoeken. Doel was te komen tot een hogere gemiddelde ont slagleeftijd. De vorig jaar hierover uitgebrachte rapporten hebben volgens de staatssecretaris een belangrijke rol gespeeld bij de opstellen van de huidige plannen. De suggestie van verschillende ontslagleeftij den voor verschillende groepen militairen wijst hij daarbij van de hand. Dit zou volgens hem lei den tot rechtsongelijkheid. De Vereniging voor Belangenbe hartiging van schepelingen en oud-schepelingen bij de Zee macht (VBZ), met 17.000 leden, toonde zich verbijsterd over de plannen van Van Houwelingen. De ontslagleeftijd voor militai ren bij de marine is in de jaren zestig vastgesteld op 50 jaar. Door de verhoging van de ont slagleeftijd dreigt het huidige carrière- en plaatsingsbeleid te worden losgelaten, vindt de VBZ. Hierdoor kan de huidige vaar-wal-verhouding ernstig worden verstoord. Vooral het jongere personeel kan daardoor een nog langere periode aan de zware belasting van het varen wordt blootgesteld. De organisatie van onderofficie ren, Ons Belang, en de Mare chaussee Vereniging wijzen de plannen eveneens af. Volgens Ons Belang wordt de maatregel getroffen in een tijd, waarin de ontslagleeftijd in het particuliere bedrijfsleven juist omlaag gaat. Ook vrezen beide organisaties dat de maatregel zal leiden tot een vermindering van de werk gelegenheid bij defensie. BEIROET (AP) - Israëlische mili tairen en Palestijnse verzetsstrij ders hebben vanochtend vroeg rondom de luchthaven van Bei roet weer op elkaar geschoten nadat vier dagen het vuren was gestaakt. De Libanese radio heeft dit gemeld. Volgens een communiqué van de PLO zouden haar posities rond de luchthaven zijn geconsoli deerd en is de Israëlische inva siemacht er niet in geslaagd zich meester te maken van de ooste lijke startbaan. Het Israëlische bombardement had plaats om 3 uur. Vooral de toegangswegen tot het Palestijn se kamp Bourj El-Barégneh wer den zwaar bestookt, aldus de PLO. (Zie verder pagina 6) WAGENINGEN (GPD) - De in Wageningen gevestigde af deling ongediertebestrij- ding van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne wordt, als nooit te voren, overstroomd met vra gen en klachten van in „in- sektennood" verkerende Ne derlanders. De talrijke verzoeken om ad vies zijn een direct gevolg van de tropische weersom standigheden, die voor de tweede maal deze zomer in het insectenrijk een grote piek hebben veroorzaakt. „De eitjes komen door dit zeer warme weer veel eerder uit. Bij de hittegolf begin juni hebben we dat ook al gezien. Die leidde tot een ware vliegenplaag", aldus de heer H. Bosman, hoofd van de af deling ongediertebestrij- ding. De Wageningse deskundigen hebben in de huidige hitte- periode al vele honderden telefoontjes moeten beant woorden van de vooral mie reninvasies bestookte Ne derlanders. De verwachting is dat de plaag de komende weken alleen nog maar zal groeien en dat Nederland zal worden overspoeld door on gekend grote massa's vliegen, muggen, vlooien, mieren en wespen. Bij de klachtenregen over de mierenoverlast in veel Ne derlandse woningen advi seert de Wageningse afde ling een paar diertjes op te sturen. Na onderzoek geeft de dienst dan een bestrij- dingsadvies. BASRA, IRAK (GPD/AFP/DPA/Reuter/AP) - Bij de groot scheepse invasie in Irak zijn Iraanse troepen gister avond de havenstad Basra tot op 7 kilometer genaderd. Dat meldden vanochtend Iraanse bronnen, die verder zeiden dat er rondom de havenstad heftig wordt ge vochten. Irak heeft bij wijze van vergel dingsmaatregel voor de Iraanse agressie luchtaanvallen uitge voerd op een drietal steden in West-Iran. Daarbij zouden 46 mensen zijn omgekomen en 500 gewonden zijn gevallen. Volgens de Irakese luchtmacht zijn vol treffers geplaatst op industriële installaties en op een olietermi- nal op Kharg Eiland, de belang rijkste oliehaven van Iran in de Perzische Golf. In een Irakees militair communi qué werd vannacht gezegd dat het Irakese leger de Iraanse inva siemacht tot staan had gebracht "in een smalle grensstrook". De Irakezen zouden een schoonmaakactie hebben uitge voerd waarbij honderden slacht offers zouden zijn gevallen en honderden Iraniërs gevangen zouden zijn genomen. Volgens een hoge officier van het Iraanse opperbevel, die vanoch tend door de gehele pers in Tehe ran werd geciteerd, neemt de Iraanse strijdmacht in het dins dagavond begonnen "Ramadan- offensief' aan de zuidelijke grens tussen de twee landen sinds gisteravond "sterke posi ties" in tot op 25 kilometer lan dinwaarts. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA liet weten dat de strijd rondom Iraks voornaamste industriestad zich ontwikkelt tot de grootste veldslag die de we reld de afgelopen 30 jaar heeft gekend. De televisieomroep ABC zei uit kringen van de CIA te hebben vernomen dat er 125.000 Irakese soldaten tegen over 100.000 Iraniërs staan. De Verenigde Staten hebben giste ren "diepe bezorgdheid" uitge sproken over de Golf-oorlog. Te gelijkertijd toonde Washington zich bereid tot overleg met be vriende staten in de Golfregio die zich bedreigd voelen, over veiligheidsmaatregelen. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speaks, onderstreep te de neutraliteit van de VS in het Iraans-Irakese conflict Egypte gaf gisteren ook een officië le verklaring uit waarin beide strijdende landen werden opge roepen aan de vijandelijkheden een eind te maken. Koning Hoessein van Jordanië heeft inmiddels met spoed om een Arabische topconferentie ge vraagd om zowel de Iraanse inva sie als de Israëlische militaire ac ties in Libanon te bespreken. Vooral de Iraanse aanval vervult Jordanië, de belangrijkste bond genoot van Irak, met zorg. Ge vreesd wordt dat de kansen van de Irakese president Saddam Hoessein om de invasie te overle ven zeer gering zijn en dat de fundamentalistisch-islamitische beweging vanuit Iran zich verder over de Golfstaten zal versprei den. (zie verder pagina 6) Knetemann verslaat Hinault in tijdrit Beiroet-overleg zit opnieuw vast Staatssecretaris: vervuiler betaalt "Laatste" kans Britse stakers DEN HAAG (GPD) - De werkgele genheid in de bouw is in 1981 met 9 tot 10 procent gedaald. Dat is een spectaculaire ontwikke ling die zich nog nooit eerder heeft voorgedaan. Minister Ny- pels (volkshuisvesting) schrijft dat deze week aan de Tweede Kamer in een rapport over de ontwikkelingen in de bouwnij verheid. De daling van de werkgelegenheid is hoofdzakelijk veroorzaakt doordat er vorig jaar minder kon worden gebouwd, maar boven dien is er een stijging van de ar- beidsproduktiviteit (meer pro- duktie door minder mensen). Binnen de woningbouw heeft er een voortgaande verschuiving plaatsgevonden naar de goedko pere categorieën woningen, waar minder arbeid wordt verbruikt dan bijvoorbeeld in de vrye sec tor. De werkloosheid onder bouwvak kers is vorig jaar met 32.000 man toegenomen Daarnaast zijn 8000 bouwinstallateurs werkloos ge worden. zodat de werkgelegen- heidsdaling vorig jaar 40.000 be draagt. Dat houdt in dat werklo ze bouwvakkers elders heel moeilijk aan de slag kunnen en jeugdigen moeilijker tot de bouwsector kunnen doordrin gen. In de eerste drie maanden van dit jaar is de stijging van de werk loosheid echter minder geweest dan in het eerste kwartaal van 1981. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Krijgsraad wil WDM-tekeningen zien ARNHEM (GPD) De oflicier- commissaris van de krijgsraad in Arnhem, kolonel mr. J. H. Gille- baard, heeft het ministerie van defensie gevraagd of de tekenin gen die enige bestuursleden van de soldatenvakbond WDM uit een Bredase kazerne hebben ont vreemd, alsnog ter inzage ko men. Omdat het gaat om tekeningen van de ondergrondse NAVO-com- mandobunker in de Cannerberg bij Maastricht, hebben veilig heidsofficieren dit tot nu toe steeds geweigerd. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57,35). Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. PostcodePlaats Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B V Antwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1