Stayer Rene Kos toont z'n klasse Blunder van Timman Holland kan overwinning niet ontgaan •c "Boterimport uit Nieuw Zeeland meer afremmen Zegerplas Veel animo voor surfen Veel publiek in Noordwijk Petrosjan opnieuw struikelblok Friese Regenbogen raken weer verder achterop Kramer inderdaad te hoog geplaatst Gevangenen in Polen vrijgelaten Somalië roept VS te hulp op KATWIJKSE KOE VAST IN BEERPUT WOENSDAG 14 JULI 1982 NOORDWIJK - Mooier kon het eigenlijk niet. De door Joop Riethoven in samenwerking met de Noordwijkse- evenementencommissie georganiseerde dernykoers voor profwielrenners vond gisteravond op de Koningin Wilhelminaboulevard onder vrijwel ideale omstandighe den plaats: Prima weer, veel publiek, een ontspannen vakantiesfeer en een goed parkoers. Deze ingrediënten inspireerden René Kos om zijn klasse te to nen. De wereldkampioen achter de grote motoren was duidelijk sterker dan zijn zeven rivalen en won het totaalklassement ruim schoots voor Danny Clark en Zesdaagse-keizer Patrick Sercu. Het begon eigenlijk al met de pro loog, een korte tijdrit, waarin Kos zijn visitekaartje afgaf door de snelste tijd neer te zetten. Tij dens de klassementswedstrijd (winnaar Patrick Sercu) mocht de renner uit Oud-Karspel rust houden, waarna Kos in de afval- wedstrijd (winnaar Clark) goed was vooV een tweede stek en hij in de spannende finalewedstrijd met een nieuwe zege de totaal winst veilig stelde. Toch hing Kos' zege tijdens de slotrit nog even aan een zijden draad, omdat Clark en Sercu een flink gat t.o.v. de rest van het wisten te slaan. Kos greep echter bijtijds in. De stayer bij uitstek maande gang maker Bruno Walraven tot grote re spoed, overbrugde met in zijn kielzog Pijnen (ondanks zijn "zo- merslaap" toch aardig op dreef) en Theo Smit de kloof, om ten slotte de rappe Smit in de eind spurt nog te snel af te zijn. Buiten de bokaal uit handen van burgervader Bonnike en de bloe men van rondemiss Roos, pikte Kos met zijn zege nog een aardig zakcentje mee. De wereldkam pioen kon dat best gebruiken: "Ik moet me nu volledig op de Nederlandse- en de Wereldkam pioenschappen, eind augustus in Engeland, gaan richten. Tijdens de voorbereiding daarvoor valt er voor mij niets meer te verdie nen." Aldus een zichtbaar ver heugde René Kos. Ook de organisatie wreef zich in de handen. Weliswaar lieten twee Belgische gangmakers door au topech verstek gaan, waardoor steeds twee renners per koers werkloos aan de kant zaten, maar het experiment was toch zonder meer geslaagd. Joop Riethoven LAS PALMAS (ANP) - Jan Timman heeft gisteren in de tweede ronde van het Interzo- ne-schaaktoernooi in Las Palmas een nederlaag geleden. Met wit verloor de 30-jarige Amsterdammer van ex-wereldkampioen Tigran Petrosjan uit de Sowjet-Unie. Timman en Petrosjan zetten hun partu vredelievend op. Het had alle schijn van dat de rustige Door de nederlaag heeft Timman René Koppert stuift achter 'de motor' publiek daar. (Foto Holvast). liep alweer met grotere plannen rond: "Volgend jaar moeten we er maar een echt profcriterium van maken. Met de achterkant van de boulevard erbij hebben we een ideaal rondje." Bij burge meester Bonnike en de evemen- tencommissie vond de Leide- naar direkt een gewillig oor. Enig probleem lijkt dan ook de datum te worden. Op de overvolle prof agenda is niet zo gemakkelijk de Noordwijkse boulevard. Veel meer een plaatsje te vinden voor een koers met talrijke vedetten. Riethoven kennende hoeft dit echter, met nog een jaar te gaan, geen onoverkomelijk bezwaar te De Eindstand van de dernykoers: 1 Kos 17 punten: 2 Clark 13; 3 Ser cu 11; 4-5 Pijnen en Smit 10; 6-7 Lammertink en Koppert 8; 8 Ve- nix 7. RUUD DOBBELAAR opening (damegambiet) zou uit monden in een snelle remise. Hoewel de oud wereldkampioen positioneel wellicht iets beter stond, was er voor Timman tot de 15e zet niets aan de hand. Zijn 15e zet was evenwel een blun der. die direct verlies tot gevolg had. Met e5-e6 gaf Timman een pion weg, hetgeen in die stelling dodelijk was. Petrosjan accep teerde het kadootje vlot en wik kelde geroutineerd af naar de volle winst. Na 21 zetten gaf Tim man de ongelijke strijd op. Eens te meer vormde Petrosjan voor de Amsterdammer een struikelblok. Timman bewaart slechte herinneringen aan zijn laatste partijen tegen de oud-we- reldkampioen. In Rio de Janeiro versperde Petrosjan drie jaar ge leden persoonlijk de toegang van Timman tot het kandidatentoer nooi. Beide grootmeesters deel den na de voorlaatste ronde de derde plaats, die recht gaf op doortocht. In de slotseance won Petrosjan onverwacht en kwam Timman tegen Garcia in een veelbelovende stelling niet ver der dan remise, omdat de Cu baan kon ontsnappen met eeu wig schaak. In Tilburg was Pe trosjan het afgelopen jaar bij het half punt achterstand op de drie koplopers Larsen. Took ma kov en Ribli. Opvallend is verder het optreden van kanshebber Lev Psakhis. De kampioen van de Sowjet-Unie remiseerde op fortuinlijke wijze in de openings ronde en brak in verloren stel ling in de tweede ronde af tegen de Roemeen Suba. al#»ri Smvslov. de tweede oud-we- reldkampioen in dit gezelschap, heeft beide partyen nog niet tot een einde gebracht. Zowel tegen Suba als tegen de Zweed Karls- son zal de Rus vandaag (de dag waarop alleen de afgebroken partijen uitgespeeld worden) twee maal achter het bord moe ten verschenen. •In het toernooi van Amsterdam heeft Hort door een zege op Van Wggerden alleen de leiding ge- WARMOND - De meeste 'winst' boekte de Friese regenboog- ploeg gisteren op de Kaagweek toen de zeilschepen reeds lang en breed aan vaste wal lagen aan gemeerd. Toen de imposante vaartuigen gisteren nog voor het middaguur door de finish gle den, hadden de Hollanders op het eerste gezicht weer een fikse klap uitgedeeld in de strijd om die begeerde Holland-Friesland beker. Omgerekend in cijfers zou er uiteindelijk niet meer dan één en een kwart punt overblijven van het machtsvertoon der wes terlingen. Betting Bakker, aan geklaagd door de tijdens de race in het nauw gebrachte Friese teamleider Harry Amsterdam, werd van de ranglijst geschrapt. En dus ook de punten, die Bak kér (overigens als laatste finis hend) op zijn conto had staan. De gang naar de protesttent lever de de Friezen geen enkel rende ment op waar het gaat om het winnen van de erebokaal. On danks het gering puntenverlies van gisteren (eindscore was 30 tegen 28,75 strafpunten in het voordeel van Holland) zullen de meesten van de vijf met de driekleur gesierde zeilschepen vandaag onoverkomelijke tegen slag moeten krijgen, wil Fries land zich vanavond, bij de afslui ting van de 62ste Kaagweek, over de begeerde cup mogen ontfer men. Zoals de Hollandploeg zich gisteren presenteerde, zal niets Vooral de klopjacht op Douwe Zwart, aangevoerd door Bouw van Wijk's Rakker met teamlei der Luut de Groot en Martin Hei- neke in zijn kielzog, was indruk wekkend. De Fries was uit het gezichtsveld van zijn achtervol gers verdwenen toen die zich eendrachtig ontdeden van de lange tijd in derde positie zeilen de Amsterdam. Bij de ronding van de voorlaatste boei werd ver volgens de Oranje Boven van Zwart in de tang genomen. Stuk voor stuk lieten zij Zwart de fraaie spinakers van de achter kant bekijken en passeerden als aan een touwtje bijna anderhalf i het startshcot de finish Luut de Groot voorop. Martin Heineke en Bouw van Wijk ach ter hem aan. Dat hun ploeggeno ten Peter Freeh en Betting Bak ker pas na de vijf Friese regenbo gen de lijn overkwamen en Bak ker zoals vermeld uit de officiële uitslag werd geschrapt, deed weinig aan hun indrukwekkende prestatie af. Uitslag: Teamstryd jeugd bootklasse Kaag/Reeu- wyk-Rotterdam: 1. Rotterdam 24 3'4 punten. 2. Kaag/Reeuwijk 34 punten. Stand na drie dagen: 1. Rotterdam 77 3 4 punten, 2. Kaag-Reeuwyk 81 Vi punten. Individuele wedstrijden: Jeugdboten a: 1. Gebroeders Schutte. Stern: 1. Huoselt. Lader M l. Sandra van der Lans Yngling: 1. Van Berge Henegouwen. Spanker: 1. Arie Regters. 420 meterklasse: 1. René Baggers, 2. Frank Muller, 3. Theo Heemskerk. Laser a: 1. Burger. 2. Sanders. 3. Van Gorkom. Optmisten a: 1. Richard van Rij. Cadetten: 1. Jan-Piet van Heemskerk. 2. Robert Drontmann, 3. Mike Kok. Solo: 1. Van Grieken. 2. Van Vianen. 3. Rekelhof. Randmeer. 1. Hennie van Winden. Zestien-vierkante meter: 1. Van Veen. 2. Ruud Ruiterman. 3. Slager Pmpus: 1. Henk Schram. 2. Mare Blok. 3. Cees van Goeverden. Regenboog: 1. Martin Heineke. 2. Luut de Groot, 3. Harry Amsterdam. 4. Ene Bruijn. 5. Peter Frech. Olympia: 1. Niels Schliecker (Wdl), 2. Rien Kagchelland, 3. Sj. Brandsma Valken: 1. 1. Bouke Hagoort. 2. Karei i Weezenbeek, 3. G.J. Moes. HILLEGOM Zij die dachten dat Margo Kramer op het tennistoernooi van Hillegom met een derde plaats op de dames enkel B-lijst te goed bedeeld was, hebben gisteren al het gelijk aan hun zijde gekregen. Eerstejaars B-speel ster Paola Kaaien van de organiserende vereniging had weinig moeite met haar Bloemendaalse tegenstandster: 6-1, 6-2. Van de overige geplaatste speelsters die in actie kwamen maakten Jac queline van Wijk en Marijke Guyt een zeer gemotiveerde indruk. Guyt stelde voor aanvang al het toernooi te gaan winnen. Een stelling waar Van Wijk enige problemen mee had: „Marijke wint van iedereen, behal ve van mij Motivatie is in het toernooien-circuit zo langzamerhand toch een belang rijke pijler geworden voor succes. Na vijf toernooien te hebben afge werkt, raken de betere speelsters en de top-spelers enigszins op elkaar uitgekeken en als het daarbij dan ook nog eens enorm warm wordt, kan in feite worden gewacht op „merkwaardige" uitslagen. Bij de heren zijn die er overigens nog niet gekomen, al hingen ze gisteren al wel in de lucht. Freek van der Capellen bijvoorbeeld, bleek in Hille gom nog niet "bekomen" van zijn /ege in V'.»rs< bijna met een nederlaag tegen R. Kinders bekopen. De eerst geplaatste in C snoepte Van der Capellen een set af en hield het in het beslissende part nog lang vol: 6-4, 3-6, 6-4. Voor Anne Jan van der Meer en Ivar de Jong is het toernooi al wel afgelo pen. Van der Meer kwam tekort tegen Janed van de Ploeg uit Heemste de en De Jong ging na goede tegenstand onderuit tegen de als derde geplaatste Ruud Thijssen: 7-6. 5-7, 7-5. Mare Nije werkte zich wel een rondje verder. De door zijn bond naar Europa uitgezonden Indiër Israni zal in Hillegom in ieder geval geen kans meer knjgen om „ervaring" op te doen: 6-4, 3-6, 6-4. Israni's maatje Shinde kan dat wellicht nog wel in de komende dagen. Shinde overleefde in ieder geval de eerste ronde tegen Thijs Steensma 6-0, 6-4 Districtstrainer Peter Klein speelde en verloor tweemaal. Met het toer nooi van Castricum nog in de benen en met leerlingen Margot van Overloop en Stephan Faas aan zijn zijde, werd hij zowel in het gemengd dubbel B als in het herendubbel uitgeschakeld. D-speelsters Irma van Seeters (dertien jaar. van de Merenwijk) boekte een uitstekende overwinning in de dames enkel C-klasse. Van Seeters versloeg de vier jaar oudere Ellen de Jong in een van haar kant zeer goed gespeelde partü met 7-6 en 6-4. Varia BRUSSEL (AFP/ANP) - Het voor stel van de Europese Commissie om de boterimport uit Nieuw- Zeeland volgend jaar te beper ken tot 89.000 ton deugt niet. Die hoeveelheid is nog te groot; 65.000 ton is ruim voldoende, zo meent de COPA, het overkoepe lende orgaan van de Europese boerenorganisaties. Alle boter uit Nieuw-Zeeland gaat naar Groot-Brittannië volgens een re geling die is getroffen toen het laatstgenoemde land in 1973 lid werd van de EG. De regeling hield in dat Nieuw- Zeeland in 1981 94.000 ton mocht leveren, dit jaar 92.000 ton en vol gend jaar 90.000 ton. De Europe se Commissie wil dus al minder boter hebben dan de hoeveel heid waarin de regeling voorziet, maar dat gaat de COPA niet ver genoeg. Voor na 1983 moet er 99 weer met Nieuw-Zeeland wor den onderhandeld. Het is de EG-landen al lang een doorn in het oog dat de Nieuw- zeelandse boter naar Groot-Brit tannië gaat en daar op het ogen blik een marktaandeel heeft van 25 a 30 procent. Ze zijn er op uit zelf boter te leveren, zeker nu de zuivelexport in het algemeen In Nieuw-Zeeland is enige veront rusting ontstaan door de voor stellen van de Europese Com missie. Men had gerekend op een vermindering voor volgend jaar met 2000 ton, net als in de voor gaande jaren. De Nieuwzeeland- se export van boter en kaas naar Groot-Brittannië is sinds de Brit se toetreding tot de EG al met vijftig procent verminderd, aldus de Nieuwzeelandse Zuivelraad. De regeling voor de import van landbouwprodukten uit Nieuw- Zeeland dateert van 1973. Via een jaarlijkse vaststelling van importcontingenten werd het land een behoud van afzetmark ten gegarandeerd die van levens belang zijn voor zijn economie. WARSCHAU (AFP/Reuter) - De Poolse autoriteiten heb ben in de afgelopen dagen een aantal van de ongeveer 2.500 geïnterneerden vrijgela ten. Leiders van het onder grondse vakverbond Solida riteit hebben in een pamflet dat in Warschau circuleert, opgeroepen tot het niet meer houden van stakingen of de monstraties. Sommige ex- geïnterneerden verklaarden na terugkeer uit het kamp of de gevangenis, dat ze meer vrijlatingen verwachten. Onder degenen die vorige week op vrije voeten kwamen, is Maciek Kuron. de 22-jange zoon van de vooraanstaande dissident Jacek Kuron die in dertijd een belangrijk raads man was van het vakverbond van Lech Walesa. Maciek schatte dat vorige week 40 van de 300 mensen die gevan gen werden gehouden in de Bialoleka-gevangenis buiten Warschau, zyn vrygelaten. Zijn vader zit met 15 andere personen die gelden als ge vaarlijke oppositionelen, nog vast in Bialoleka. WASHINGTON (AFP) - Somalië heeft de Verenigde Staten om onder meer militaire en diploma tieke hulp gevraagd bij zijn strijd tegen Ethiopië. Dit heeft de So malische ambassaderaad in Was hington Ahmed Mohamed giste ren bekendgemaakt. Tegelijker tijd liet het Amerikaanse minis- terie van ten „zeer toestand buitenlandse zaken bezorgd" te zijn over in het gebied waar laatste dagen zware gevechten tussen Somalië en Ethiopië. Het weigerde echter commentaar. Volgens de Somalische diplomaat heeft zijn land de VS gevraagd om „militaire, politieke, econo mische en diplomatieke steun". ALPHEN AAN DEN RIJN - De animo voor de surflessen op de Zegerplas in Alphen aan den Rijn is bijzonder groot. Voor het eerst in de drie jaar dat deze les sen worden gegeven, is het aan tal van 150 deelnemers gehaald. De surflessen worden georgani seerd door de Alphense Sport stichting in samenwerking met de windsurfvereniging "Zeger plas". Het eerste jaar schreven 90 deelnemers in. vorig jaar ruim 140 en nu dus 150 cursisten. "Hierdoor kun je merken dat de animo voor de surflessen nog steeds aanwezig is. We dachten dat de belangstelling wel zou af nemen, want het aantal surfers is Leerling-surfers in actie op de Zegerplas. al zo groot. Maar dit viel alles mee", aldus een woordvoerder van de Alphense Sportstichting. De cursisten zijn verdeeld in senio ren en de jeugd. Voor de senio ren is er een eendagscursus. Voor de jeugd worden de surfles sen verdeeld over dne dagen. Zondag stak de eerste senioren- groep van wal. Gezien de wind viel het surfen op de plas tegen. zodat deze groep woensdag avond een "herkansing" krijgen Vandaag krijgt de tweede senio- rengroep les en donderdag de derde groep Iedere groep be staat uit dertig cursisten De jeugd is gisteren "op het droge" begonnen. Met surfsimulatoren op de wal wordt het "echte werk" nagebootst Afhankelijk van net weer en de vorderingen zouden er ook balansoefeningen op de plas worden gegeven. Het is de bedoeling dat de jeugd het vervolg van de surflessen morgen en vr\jdag krygt "Dit is om het nsico van het weer voor de jeugd te spreiden Als er een sterke wind staat, dan is het voor de jeugd moeilijker surfen", al dus de woordvoerder KATWIJK - Een Katwijkse koe zat gisteravond enige tijd behoorlijk in de "put Waarschijnlijk door de warmte gedreven stapte het beest pardoes midden in een beerput langs de Valkenburgseweg en kon daar vervolgens op eigen kracht niet meer uitkomen. De assistentie van te hulp geroepen politie-agenten mocht aanvankelijk niet baten. Net zo min als een ijlings gecharterde lichte kraanwagen. Restte het inschakelen van de brandweer. In samenwerking met een vee- expediteur wisten de spuitgasten uiteindelijk na ueel inspanningen en met behulp van omstanders het beest wel op het droge te trekken. De put is overigens nog niet gedempt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15