Armoe troef in eindstrijd ©ommelsch I'ïls Ik heb gaan, dat ik mezelf me laten neem kwalijl "Die Coelho begrijpt niets van voetbal Stielike slecht verhezer Ibikker dient Ron van Spanje kopstoot toe Italië pakt derde wereldtitel na winst op Westduitsers Paolo Rossi topschutter DROMMELS LEKKER MAANDAG 12 JULI 1982 MADRID (ANP) - De Westduitse vrije verdediger UIi Stielike kon de nederlaag in de finale van het WK tegen Italië (1-3) maar moei lijk verkroppen. Volgens hem had scheidsrechter Coelho schuld aan het verlies. Stielike: "De arbiter heeft ons de das om gedaan. Die Coelho begrijpt niets van voetbal". Bondscoach Jupp Derwall rea geerde "normaler" op de duide lijke nederlaag van zijn "Mann- schaft". "Ik feliciteer de Italia nen met het wereldkampioen schap. Zij hebben de titel op grond van het betere spel in de tweede helft verdiend. Mijn ploeg had in deze eindstrijd niet meer de kracht de strijdlustige Italianen met succes te bespelen. Ik ben mijn ploeg dankbaar, dat zij de finale hebben bereikt. Ie dere ploeg heeft het moeilijk te gen de sterk verdedigende Italia nen na een 0-1 achterstand ge lijk te maken", verklaarde Der wall. Enzo Bearzot was uiteraard de ge lukkigste man van de wereld. De Italiaanse bondscoach, die uit handen van de Italiaanse presi dent Sandro Pertini één van diens duurste pijpen als eerbe wijs kreeg, verklaarde na afloop: "Iedereen moet kunnen begrij pen, dat dit de dag in mijn trai nersloopbaan is, waarop ik het meest trots ben. Toen de straf schop werd gemist, had ik even angst. Het was namelijk een psy chologische klap voor mijn hele ploeg, niet alleen voor Cabrini. De blessures van Antognoni en Graziani hebben het elftal niet uit balans gebracht, omdat de spelers goed op elkaar waren in gespeeld en ik ook de beschik king had over goede wisselspe lers". DEN HAAG (ANP) - Gerard Bakker heeft zaterdag schriftelijk zijn ontslag ingediend als coach van de Nederlandse damestafeltennisploeg. Voorzitter Roeten van de Nederland se tafeltennisbond verklaarde, dat Bakker zijn ontslag mondeling heeft toegelicht aan de voorzitter van de sportcommissie, Egbert Welsink. "Recente verwikkelingen" zijn door Bakker als redenen voor zijn vertrek aangevoerd. Ron van Spanje: "Ik heb nog geluk gehad" De meest "recente verwikkeling" dateert van afgelopen zaterdag. In Beekbergen, waar de nationa le jeugdploeg zich voorbereidt op het EK, kreeg Bakker het aan de stok met Ron van Spanje, met Bettine Vriesekoop sparring partner voor de junioren. Na een heftige woordenwisseling dien de Bakker de Veluwe-speler een kopstoot toe, die het glas in Van Spanje's bril versplinterde. Van Spanje kreeg glas in een oog en liet zich behandelen door de dienstdoende arts in Beekber gen, Die stuurde hem door naar het Lucas-ziekenhuis in Apel doorn, waar geconstateerd werd, dat er een scheurtje in het hoorn vlies zat. Van Spanje: "Ik heb nog geluk ge had. Het hoornvlies bestaat uit zes lagen, vijf ervan waren ge scheurd, het is nu afwachten hoe het genezingsproces verloopt. Waarschijnlijk hoef ik niet ge opereerd te worden, maar ik zal er wel een litteken aan overhou den, waardoor mijn gezichtsver mogen minder wordt". In overleg met Veluwe-manager Vermeulen heeft Van Spanje bij de politie een klacht ingediend tegen Gerard Bakker. "Excuses" Bakker zelf keerde na het incident onmiddellijk naar huis. Hij be treurt het voorval in hevige mate. "Ik heb me laten gaan, dat neem ik mezelf zeer kwalijk. Ik heb ook onmiddellijk mijn excuses aangeboden, maar daar heb je weinig aan". De aanleiding van de ruzie zoekt Bakker niet in het gedrag van MADRID (GPD) Met een derde wereldkampioenschap is Italië gisteren in Madrid op gelijke hoogte gekomen met recordhouder Brazilië. Maar daarmee houdt dan ook tevens elke vergelijking op. Want in schrille tegenstelling tot de propagandistische waarde die er in 1958,1962 en 1970 van het Braziliaanse machtsvertoon uitging, zal de internationale voet balwereld gisteravond de Italiaanse triomf met de nodige scepsis hebben begroet. Evenals het trouwens in alle opzichten een eindstrijd betrof tussen twee pseudo-finalisten. Want de ware wereldkampioen was allang terug in Rio de Janeiro. De door de wereldkampioen van 1934 en 1938 luid bejubelde triomf betekende immers niet al leen een nederlaag voor twee voudig wereldkampioen West- Duitsland (3-1), maar bovenal voor het toch al zo zwaar geha vende imago van het internatio nale topvoetbal. Des te triester was het echter dat uitgerekend een Braziliaan, scheidsrechter Arnaldo Cesar Coelho, een niet geringe bijdrage leverde aan de verdere ontmanteling van het mondiale voetbal. Het valt immers niet te loochenen dat de Brazilaan, die als eerste Zuidamerikaan een WK-finale floot, in niet geringe mate zijn stempel heeft gedrukt op een fi nale, die in feite geen uitzonde ring vormde op een groot deel MADRID (ANP/AFP) - De Ita liaan Paolo Rossi, de maker van het eerste doelpunt voor zijn land in de finale tegen West-Duitsland, heeft door deze treffer de eerste plaats gegrepen op de topscorers- lijst van het wereldbeker toernooi 1982 in Spanje. Hij scoorde zes keer. Tweede werd de Westduitser Karl- Heinz Rummenigge, die tot vijf treffers kwam. 1. Paolo Rossi (Ita) 6; 2. Karl- Heinz Rummenigge (Wdl) 5; 3. Zbigniew Bonick (Pol) en Zico (Bra) 5. Laszlo Kiss (Hon), Gerry Armstrong (N- Ier), Roberto Falcao (Bra) en Alain Giresse (Fra) 3; 9. John Wark (Sch), Walter Schach- ner (Oos), Antonin Panenka (Tsj), Socrates, Eder, Sergin- ho (alien Bra), Didicr Six, Bernard Genghini, Michel Platini, Dominique Roche- teau (alien Fra), Laszlo Faze- kas, Tibor Nyilasi, Gabor Pölöskei (allen Hon), Diego Maradona, Daniel Passarel- la, Daniel Bertoni (alien Arg), Salah Assad (Alg), Bil ly Hamilton (N-Ier), Bryan Robson, Trevor Francis (Eng), Pierre Littbarski en Klaus Fischer (Wdl) 2. van de reeks van 51 ontmoetin gen die aan deze eindstrijd voor afging. Ook voor de kijker thuis moet het een even schokkende als verbijsterende ervaring zijn geweest hoe de Italianen zich on der aanvoering van Gentile zon der pardon konden bedienen van middelen die weinig met voetbal uitstaande hadden. Oneigenlijk Ten overvloede vormden de Italia nen in het Bernabeu-stadion nog eens de verpersoonlijking van al die landen die via oneigenlijke middelen het succes proberen na te streven. Niet dat de Westduit sers zich gisteravond zo poeslief gedroegen, doch de hardheid die zij in de strijd brachten woog bij lange na niet op tegen de genie pige en vaak ronduit smerige tackles, die echter in de meeste gevallen onbestraft bleven. Met de Italianen voorop hadden de spelers in de eerste periode ook meer oog voor de tegenstander dan voor de bal. Geen aanvaller of middenvelder kreeg toen ook maar de kans om een bal aan te nemen. Het respect dat de West duitsers aanvankelijk ook aan de dag legden voor Rossi, sloeg al even snel om in pure angst, zodat het ook kon gebeuren dat zijn schaduw, Karl-Heinz Foerster, hem letterlijk op de voet volgde. De al na negen minuten voor de geblesseerd geraakte Graziani in het veld gekomen Altobelli ver ging het tegen Bernd Förster niet beter. Toch voelden de Italianen zich in deze sfeer beter in hun element dan de vermoeid ogende West duitsers. Desondanks moet wor den betwijfeld of de voetbalwe reld met West-Duitsland als we reldkampioen beter af zou zijn. Want daarvoor liggen de recente duels tegen Algerije, Oostenrijk en Engeland nog te vers in het geheugen. Alleen al op basis van die wanvertoningen mochten de Duitsers terecht geen aanspraak op de titel maken. De weg naar de finale die Italië be wandelde was aanvankelijk wel iswaar al even ondermaats, doch de Italianen kunnen zich er ten minste nog op beroepen Argenti nië en Brazilië de weg naar de halve eindstrijd te hebben ver sperd. Vooral het voor Italiaanse begrippen offensieve voetbal dat zij tegen Brazilië speelden, gaf de burger weer moed. Maar een te genvaller (blessure Antognoni) was voor bondscoach Enzo Bear zot al aanleiding voldoende om andermaal op de contra-attack te gaan spelen. De manier waarop de Italianen dat deden, leidde ook bijna continu tot enorme paniek in de West duitse verdediging. De beslis sing van Coelho om een overtre ding van Briegel contra de aarts- gevaarlijke Conti met een straf schop te honoreren, bood de Azuri uitzichten op 1-0. Maar Ca brini mikte het speeltuig vanaf de witte stip de bal naast het doel van Schumacher. Inplaats van de Italianen een straf schop toe te kennen, zou de Bra ziliaan er veel verstandiger aan hebben gedaan de grove tackles zwaarder te bestraffen. Hij vol stond voor de rust met slechts één gele kaart (voor Conti) en zag de hoogstkwalijke overtreding van Stielike, die Oriali bruusk opving, gemakshalve maar door de vingers. In de tweede periode zou Coelho alsnog een aantal spelers op de bon slingeren (Dremmler, Oriali, Stielike en Littbarski), maar het kwaad was toen allang geschied. Tien minuten na de rust werd het vonnis over de Westduitsers in feite voltrokken. Op dat moment beging Rummenigge op het mid denveld een overtreding, met de uitvoering waarvan Cabrini zich belastte. Via Gentile belandde het speeltuig op het hoofd van Rossi, die zich andermaal mani festeerde als de „verlosser van zijn vaderland". De twee jaar van voetbal uitgesloten Italiaan werd met zijn zesde treffer meteen topscorer van dit WK. Element Vanaf dat moment was West- Duitsland wel gedwongen het accent volledig op de aanval te leggen. En juist in dergelijke si tuaties voelen de Italianen zich volledig in hun element. Toen ook beging Derwall de grootste stommiteit van zijn leven, door Dremmler te vervangen door Hrubesch, waardoorde Italianen op het middenveld ineens vrij spel kregen. Vanaf dat moment was West- Duitsland wel gedwongen het accent volledig op de aanval te leggen. En juist in dergelijke si tuaties voelen de Italianen zich volledig in hun element. Toen ook beging Derwall de grootste stommiteit van zijn leven, door Dremmler te vervangen door Hrubesch, waardoorde Italianen op het middenveld ineens vrij spel kregen. Vanaf toen werd de Duitse ploeg ook van het kastje naar de muur gestuurd en toonden de Italia nen, op basis van hun individue le kwaliteiten, de vaak speelse combinaties en hun snelheid, ook aan superieur te zijn aan de Westduitsers. Treffers van Tar- delli, waarbij de verdediging vol ledig uiteen werd gerafeld, en Al tobelli lagen in het verlengde daarvan. Het tegendoelpunt van Breitner, zeven minuten voor de afloop, had ook nog louter statis tische waarde. ^ommclsdi ttonnririsdi W Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. Italië weet zich zeker van de wereldtitel, invaller Altobelli heeft zojuist het derde doelpunt gescoord. Cabrini en Gentile(6)jubelen het uit, hun ploegmaten hebben vooreen horizontale positie gekozen, helemaal onderaan moet Altobelli liggen. Links op de achtergrond beseft Briegel dat er voor zijn ploeg ditmaal slechts een Vize-Weltmeis- terschaft" is weggelegd. ADVERTENTIE Gerard Bakker Ron van Spanje. "Ik heb met Ron nooit ruzie gehad. Het is een jongen die me wel ligt. Maar het gesprek werkte op mij als een ro de lap op een stier. Vijfjaar irrita tie over het top-tafeltennis kwa men opeens los. Ik wil mijn ge drag niet goed praten, dat zeker niet. Maar ik was geprikkeld door de manier waarop het trai ningskamp verliep. Dat liep hele maal niet naar mijn wens". "Die ruzie met Van Spanje was voor mij de laatste druppel. Ja ren ben ik tegen gewerkt. Tegen alle stromingen in heb ik opge roeid. Nooit omgekeken, altijd maar doorgegaan met Bettine om het hoogste na te streven. Nu hebben we dat bereikt en dan zijn er nog mensen die ons dat succes niet gunnen". Vriesekoop Na thuiskomst heeft Bakker on middellijk zijn ontslag als da- mescoach op schrift gesteld en persoonlijk aan Egbert Welsink, voorzitter van de sportcommis sie in Rijnsaterwoude, overhan digd. Na telefonisch overleg met voorzitter Roeten aanvaardde Welsink het ontslag. Het vertrek van Gerard Bakker heeft konsekwenties voor de ver dere carrière van Bettine Vriese koop. Voor de Europese kam pioene is Bakker meer dan alleen haar trainer en coach. De Hazers- woudse is kind aan huis bij het gezin Bakker en vormt met hem een sportieve tandem die zijn evenknie in de Nederlandse sportwereld niet vindt. Vriese koop, die zelf geen commentaar op het incident wilde geven, overweegt sterk een punt achter haar actieve loopbaan te zetten, nu Bakker als damescoach is wegevallen. Bakker: "Voor Bet tine is dit een rampzalige ontwik keling. Zij had juist de training voor honderd procent hervat en samen hadden wij de richtlijnen voor de voorbereiding op het WK uitgestippeld. Dit komt op een zeer ongelegen moment. Zij be raadt zich nu op de toekomst. Ik neem aan, dat zij aan de eventue le voortzetting van haar carrière wel enige verlangens zal plak ken". Voor Ad Poulissen vormt het op stappen van Bakker geen verras sing. De oud-voorzitter van de sportcommissie, die in oktober 1981 uit onvrede over het naïeve en halfzachte bestuursbeleid be dankte, had in zijn tijd de nodige aanvaringen met de dames- coach. "Bakker is een zeer suc cesvolle prestatie-trainer, die zijn tijd in Nederland ver vooruit is. Zijn progressieve manier van werken roept bij het conservatie ve deel binnen de NTTB weer standen op". Lijmpoging Poulissen, die binnen de NTTB nog wat aan de maatschappelijke begeleiding doet, vindt dat er na het zomerreces een lijmpoging moet plaatsvinden. "De NTTB moet voor Bakker en Vriesekoop de ruimte scheppen te kunnen werken. Het duo heeft zoveel verdiensten voor de bond, dat het die ruimte verdient. Zonder Bakker en Vriesekoop zou de NTTB maar een klein, onbekend bondje zijn". Egbert Welsink meent dat een lijm poging niet van de bond moet uitgaan. Hij wil de zaak in elk ge val laten rusten tot na de vakan ties. "Een periode van bezinning is hier op zijn plaats. Na de vakantie komt het bestuur bijeen om verdere stappen te bespre ken". Bakker zelf heeft in zijn ontslag brief ruimte opengelaten voor een eventuele terugkeer "Maar dein wel op een geheel andere ba sis. Want de bom is gebarsten door een stuurloos beleid".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9