Reizen beter gegarandeerd PvdA-congres werd vakkundig gemanipuleerd C WD: onderhoud woning weer aftrekbaar maken PvdA -programm a met weinig harde beloften Voorzitter Rooie Vrouwen stapt op Reisbureaus aansprakelijk bij Idachten MAANDAG 12 JULI 1982 UTRECHT (GPD) - De WD wü dat de kosten voor het onder houd van woningen „tijdelijk" weer aftrekbaar worden bij de belastingaangifte. Dat kost de overheid niets extra, omdat de lagere belastingopbrengsten ge compenseerd worden door de verwachte vermindering van het 'zwart-geld-circuit'. Tegen de wensen van het partijbe stuur besloot het WD-verkie- zingscongres zaterdag in Utrecht tot deze wijziging in het urgen tieprogramma. De liberalen wil len zo de werkloosheid in de bouw terugdringen. Het voorstel staat in het lijstje van maatrege len ter verbetering van de werk gelegenheid. De speciale WD-partijraad had verder weinig problemen met het voorgestelde programma. De 255 wijzigingsvoorstellen wer den in een vergadering van ruim vijf uur, met een onderbreking voor de lunch, afgehandeld. In de meeste gevallen werden de voorstellen van de programco- missie overgenomen. Dat betekent dat de WD nu defi- nitief voor een verlaging van de Binnenland sociale uitkeringen met netto vijf procent is. Voorts moet worden gestreefd naar een loonmatiging van twee procent per jaar. Een aantal bestaande koppelingen zal „heroverwogen" moeten wor den in het licht van de huidige slechte economische toestand. Alleen zo kan het stelsel van socia le zekerheid worden veilig ge steld. Maatregelen moeten geno men worden in overleg met de sociale partners, en in het kader van een samenhangend pakket van maatregelen. In de Ziekte wet wil de WD één of twee wachtdagen invoeren. De ver dere bovenwettelijke uitkerin gen kunnen wel gehandhaafd blijven, aldus de WD. WD-fractieleider Nijpels, vorige week tot lijsttrekker gekozen, benadrukte dat ingrepen in het stelsel van sociale zekerheid on vermijdelijk zijn geworden. „Als we nu geen maatregelen nemen, dan lijkt dat sociaal beleid. Straks zal echter blijken dat het in feite a-sociaal is," zei hij. Hij benadrukte dat de WD voor stander is van een éénmalige korting, waardoor de afstand tus sen uitkeringen en lonen ver groot wordt. Nijpels vindt het van landsbelang dat de komende kabinetsforma tie snel tot resultaat leidt. Dat kan als de partijen instemmen met de opstellen van een kort re geerakkoord, dat slechts hoofd punten bevat en geen 'vage com promissen'. Nijpels vindt dat het nieuwe kabi net moet kunnen rekenen op de volledige steun van de regerings fracties. Een nieuw optreden van dissidenten, zoals de CDA-loya- listen, vond hij onaanvaardbaar. Hij waarschuwde ook het CDA om in een nieuwe coalitie niet weer in de Tweede Kamer te knabbelen aan de regeringsplan nen, zoals gebeurde tijdens het kabinet Van Agt-Wiegel. WD-voorzitter Kamminga ver weet eerder op de dag het PvdA- bestuur 'achterbaksheid' voor het organiseren van het gesprek tussen de wetenschappelijke bu reaus van PvdA en WD. Kam- Ed Nijpels: "Wanneer we nu geen maatregelen nemen dan is dat a- sociaal beleid". minga vond het geen stijl dat de PvdA-top zonder het WD-be- stuur daarin te kennen dit over leg georganiseerd had. Toch steunt de WD dit nieuwe over leg tussen de twee grote niet- confessionele partijen, omdat de liberalen af willen van de huidige polarisatie tussen beide partijen. DEN HAAG (ANP) - Vakantiegangers met klachten over geboekte vakantiereizen kunnen binnenkort hun reis bureau wettelijk aansprakelijk stellen voor het niet nakomen van de reisovereenkomst. Minister De Ruiter van justitie heeft daartoe een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer, waarin de aansprakelijkheid van het reisbureau minder dan voorheen aan de inter pretatie van de rechter wordt overgelaten. blij pl Loyalisten" ven tegen aatsing van kruisraketten DEN HAAG (GPD) - De groep van voormalige „loyalisten" in het CDA zal geen verant woording kunnen dragen voor een kabinet met het CDA dat openlijk aanstuurt op plaatsing van de kruisra ketten in ons land. Dat zei één van die ex-loyalisten, het Tweede-Kamerlid dr. Sytze Faber, gisteren voor de AVRO-radio. In december 1979 stemden de tien loyalisten tegen het kruisrakettenbeleid van het toenmalige kabinet-Van Agt- Wiegel. Volgens Faber zullen deze tien mensen dat weer doen, wanneer onder het ko mende kabinet over plaat sing beslist moet worden. Faber (oud-vice-voorzitter van het CDA) zei begrip te heb ben voor de kritiek vanuit de PvdA op de suggestie van premier Van Agt om van de kruisraketten een „vrije kwestie" te maken, waarbij de PvdA zich neerlegt bij een eventueel meerderheidsbe sluit voor plaatsing. „Van Agt vraagt de PvdA de politieke verantwoordelijk heid mede te aanvaarden voor plaatsing", aldus Faber. „Dat de PvdA daar niet in wil treden, kan ik me indenken". Aan dit wetsontwerp is overleg vooraf gegaan met onder meer de Consumentenbond en de ANVR, de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbureaus. Een woordvoerder van de Con sumentenbond spreekt van een belangrijke verbetering voor de consument. Volgens hem kan in de toekomst het reisbureau aan sprakelijk worden gesteld voor het hele pakket van diensten dat dit aanbiedt. De consument zal dus niet bij luchtvaartmaatschappij of hotel zyn verhaal hoeven te halen. Het reisbureau wordt niet langer ge zien als uitsluitend een bemidde laar, maar als een verkoper, die verantwoordelijk is voor het hele produkt, aldus een woordvoer der. Hij voegt eraan toe dat de ge schillencommissie reizen mo menteel al van dit principe uit gaat. Ook directeur Gouvreur van de ANVR spreekt over een belang rijke verbetering voor de consu ment: "Het wetsontwerp be krachtigt in belangrijke mate de gang van zaken zoals die nu is, maar de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen, dat het wetsontwerp verder gaat dan de reisvoorwaar- den, die wij als ANVR nu hante- Met de Consumentenbond wordt echter al overlegd over aanpas sing van de voorwaarden in de zin van het wetsontwerp, waarop de ANVR best vooruit wil lopen, aldus Gouvreur. Wanneer de verzwaarde aanspra kelijkheid van de reisbureaus van kracht wordt is niet duide lijk. Het gaat om een zogenoem de vaststellingswet, die nog een vervolg moet krijgen in een in voeringswet. Het ging er blijkbaar ontspannen aan toe tijdens het PvdA-congres afgelopen zaterdag. Burgemeester van Rotterdam Bram Peper ligt languit op de grond tijdens zijn gesprek met Maarten van Traa, internationaal secretaris van de PvdA. Persoonsregistratie aan banden beidstijdverkorting toch meer dan één procent gevraagd wordt, krijgen gezinnen met één verdie ner iets extra's. DEN HAAG (GPD) - De ministers De Ruiter (justitie) en Rood (bin nenlandse zaken) hebben bij de Tweede Kamer een zogenoemd ontwerp van Tijdelijke wet aan melding geautomatiseerde per soonsregistraties ingediend. Dit "WEERRAPPORTEN Kii Amsterdam De BUt Deelen Eelde zwaar bew. 25 18 mist 27 17 zwaar bew. 27 17 onbewolkt 22 16 wetsontwerp is bedoeld als een zo goed mogelijke voorbereiding op de invoering te zijner tijd van de meer omvangrijke Wet op de persoonsregistraties, waarvan het ontwerp vorig jaar november is ingediend. De bedoeling van het wetsontwerp is vooral te komen tot een inven tarisatie van de belangrijkste groepen persoonsregistraties - geautomatiseerde registraties die gevoelige persoonsgegevens bevatten, zoals die zijn opgesla gen bij zowel de overheid als in de particuliere sector. Het wets ontwerp bevat een bepaling die het niet voldoen aan de mel dingsplicht als overtreding straf baar stelt met een boete van ma ximaal f 5000. AMSTERDAM (GPD) - Volgzaam heeft het congres van de Partij van de Arbeid zaterdag in Am sterdam het programma voor de komende verkiezingen vastge- ?el^' L°igngen ?u ,een.aantal Nadat het congres besloot het harde beloften uit het oude pro- gramma, zoals een koopkracht garantie voor de minima, op nieuw op te voeren, liepen stuk op een grote meerderheid. Vrij wel ongewijzigd haalde het ont werp van het partijbestuur de eindstreep. De PvdA gaat nu niet verder dan het „zo goed mogelijk bescher men" van de inkomenspositie van de minima. Het congres be paalde dat voor de laagste inko mens een koopkrachtdaling van „maximaal" één procent toelaat baar is indien de hoge inkomens tenminste vier procent inleve ren. Wanneer als gevolg van ar- woord „maximaal" over de koopkracht van de mini ma op te nemen, haastte partij voorzitter Max van den Berg zich de aanwezige pers uit te leggen dat dit niet absoluut moet wor den opgevat. In de huidige om standigheden streeft de PvdA er weliswaar naar het koopkrach- Rotterdam zw; Twente Vlissingen zw. Zd. Limburg o bew. 26 19 0 mist 26 0 0 - bew. 26 19 0 onbewolk- Aberdeen zwaar bew. 17 11 Athene onbewolkt 27 18 Barcelona half bew. 29 20 Berlijn licht bew. 28 16 Bordeaux geheel bew. 25 16 Brussel licht bew. 28 19 Frankfort onbewolkt 32 17 Genève licht bew. 31 16 0 Helsinki onbewolkt 25 11 0 Innsbruck half bew. 29 13 0 Klagenfurt geheel bew. 27 15 0 1 Kopenhagen onbewolk- t 12 Lissabon zwaar bew. 24 16 0 Locarno zwaar bew. 30 21 0 Londen geheel bew. 26 16 0 Luxemburg onbewolkt 30 18 0 Madrid onbewolkt 34 17 0 onbewolkt 29 20 0 half bew. 36 20 0 half bew. 26 13 0 onbewolkt 27 23 0 geheel bew. 23 14 0 Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Rome Split half bew. 31 half bew. 29 17 0.2 waar bew. 30 22 Stockholm onbewolkt 27 12 0 Wenen regenbui 25 17 5 Zurich onbewolkt 30 12 Casa Blanca zwaar w. 25 19 0 Istanbul licht bew. - 18 Las Palmas zwaar bew. 26 20 Tunis onbewolkt 36 0 be UTRECHT (GPD) - Frouke Stoec- kart, voorzitter van de Rooie Vrouwen in de PvdA, stapt na de verkiezingen op. Het bestuur van de Rooie Vrouwen (de landelijke kerngroep) heeft de leden in een brief laten weten dat mevrouw Stoeckart de verantwoordelijk heid van het voorzitterschap dan niet langer wil dragen. Vorig najaar werd Frouke Stoec kart tot m?art 1983 tot voorzitter gekozen. De oorzaak van haar voortijdig vertrek is een diep gaand meningsverschil tussen haar en de andere negen vrou wen van de landelijke kerngroep over de manier waarop zij .haar taak uitoefent. Jetty Leyehaar van de landelijke kerngroep noemt de kwestie „een ramp voor de Rooie Vrouwen". Jetty Leienaar: „Frouke heeft kort na haar verkiezing gezegd dat zij het doel waarvoor wij werken niet zo belangrijk vindt, maar vooral de manier waarop wij met elkaar omgaan. De rest van de kerngroep ziet dat anders: omdat je de samenleving wilt verande ren, moet je een duidelijk doel voor ogen hebben". De voorzitter van de Rooie Vrou wen maakt deel uit van het par tijbestuur van de PvdA. De meningsverschillen hebben er toe geleid dat Frouke Stoeckart de landelijke kerngroep liet we ten op te zullen stappen. Frouke Stoeckart zelf wil pas op 8 september, de dag van de verkie zingen, een reactie geven. PvdA wil alléén verkiezingen in AMSTERDAM (GPD) - Zon der lijstverbinding met enige andere progressieve partij gaat de Partij van de Arbeid de verkiezingen in. Aan een lijstverbinding met de CPN - wat PPR cn PSP als voor waarde stelden om aan een progressieve lijstverbinding mee te doen - is de PvdA nog niet toe, stelde het congres zaterdag vast. Voorstanders van een lijstver binding waarbij ook de com munisten zouden zijn betrok ken, kregen geen steun. Zij wezen op de inconsequentie, dat de PvdA bij de laatste sta tenverkiezingen in zes pro vincies wel afspraken maakte met de CPN over de toede ling van reststemmen, maar dat nu niet wil doen. Partijbestuurder Felix Rotten berg zei echter dat een derge lijke afspraak met de CPN voor veel leden en kiezers van de PvdA te vroeg komt en dus stemmen kost Boven dien zou een lijstverbinding met de CPN in de verkie zingscampagne „door rechts worden opgespeeld en dat moeten we onszelf niet aan doen". Overigens wil de PvdA de komende jaren de contacten met de CPN wel verstevigen. toffer voor de laagste inkomens tot één procent te beperken, maar wanneer dit niet lukt, gel den de cijfers één en vier procent slechts als een „verhouding". Tegen de zin van het party bestuur, besloot het congres in de passa ges over arbeidstijdverkorting (een kernpunt in het nieuwe PvdA-programma), de opmer king te schrappen dat deze voor al bij nieuwkomers op de ar beidsmarkt moet worden bevor derd. Het congres vreesde dat vooral jongeren en vrouwen daarvan de dupe zouden worden. Voorstellen om de arbeidstijd verkorting sneller door te voeren dan 1 uur per dag in 1986, haal den hét niet. In het nieuwe verkiezingsprogram ma „Eerlijk Delen" verdedigt de PvdA de netto-koppeling tussen de laagste uitkeringen en het mi nimumloon. Op hogere uitkerin gen kan wel worden beknibbeld. Om een voorbeeld te stellen, be sloot het congres dat de uitkerin gen aan werkloze ministers, ka merleden en andere politici „in overeenstemming worden ge bracht met wat maatschappelijk aanvaardbaar wordt gevonden voor werklozen of arbeidsonge schikten". Grond Van zijn vertrouwd radicale kant liet het congres zich zien toen het om de grondpolitiek ging. Met een overigens geringe meerder heid besloot het, dat de komende vier jaar alle grond in gemeen schapshanden moet komen. Het partijbestuur pleitte voor gelei delijkheid en wees op de onuit voerbaarheid van het voorstel, maar het congres was ongeduldi ger Het binnen de party gevoebge standpunt over de kernbewape ning kwam zaterdag op het con gres in het geheel niet aan de or de. Tot grote woede overigens van degenen die de gelegenheid wilden aangrypen de stellingna- me van de PvdA wat aan te scherpen, besloot het congres op dit punt het hoofdstuk uit het ou de programma „Weerwerk" inte graal over te nemen. Toen PvdA-leider Den Uyl zich enkele weken geleden voor de zesde maal kandidaat stel de voor het lijsttrekkerschap van zyn partij, kondigde hij een „verkiezingscampagne- nieuwe-styl" aan. Geen „straatgevechten" met de po litieke opponenten, maar vooral aandacht voor de in houd van het beleid. Het verkiezingscongres van de PvdA heeft zich zaterdag keurig in die nieuwe stijl ge schikt. Kritiek aan het adres van het CDA was er wel, maar werd zorgvuldig ver pakt. Meer waarschuwingen voor wat ons voor onheil te wachten staat onder een CDA-VVD-kabinet. De uitspraak dat de PvdA niet zal samenwerken in een kabi net met CDA en WD, ging ongeveer het verst. Dat het congres daarmee een open deur intrapte, bleek wel uit de geringe meerderheid, waarmee een voorstel om die zin maar helemaal te schrap pen, werd verworpen. "Jongetje" Behalve de inmiddels al beken de waarschuwingen van Den Uyl voor „nieuw rechts", waarbij ook het CDA hoort, kreeg alleen D'66 even een veeg uit de pan. Niet van Den Uyl. maar van de robuuste Arend Ketting uit Spykenis- „D'66 heeft zo'n grote bloei doorgemaakt omdat wij pro paganda voor ze gemaakt hebben", zij hij. „Laat het verwende jongetje D'66 het nu maar eens uitzoeken zon der de beschermende hand van grote broer PvdA". Het bijna ovationele applaus en gejuich voor Ketting was van een omvang, die we die zater dag niet meer gehoord heb ben. Toen partijvoorzitter Max van den Berg even later sprak over „onze bondgenoot D'66" brak een nauwelijks onderdrukt boe-geroep los. De PvdA zal het in de komende verkiezings- en formatiestrijd dus alléén moeten doen, en dat lijkt de party op te luch ten. Van CDA en D'66 heb ben we niets te verwachten, heette het. En een lijstverbinding met an dere progressieve partijen komt er niet, omdat de PPR dat alleen wil als de CPN meedoet. De huiver voor openlijke allianties met com munisten is bij de PvdA ech ter bijna net zo groot als de afkeer van het CDA. Kool De congresgangers en toehoor ders zou zo alle opwinding bespaard zijn gebleven, als niet het congres zichzelf een forse kool had gestoofd. Eer der op de dag was een voor stel van de afdeling Meppel om het nieuwe verkiezings programma „Eerlijk Delen" in zyn geheel te vervangen door het oude „Weerwerk" van 1981, met grote meerder heid verworpen. Dat zou de afgevaardigden een overwachte vrije zaterdag hebben opgeleverd. Maar toen het congres zich laat op de middag zette aan de be handeling van de buitenland en defensieparagraaf van „Eerlijk Delen", lag daar weer een voorstel (nu van de afdeling Utrecht) om in plaats daarvan de hele bui tenlandparagraaf uit „Weer werk" integraal over te ne- Tot ieders verbazing bleken nu de voor- en tegenstanders el kaar vrijwel in evenwicht te houden. Herstemming lever de hetzelfde beeld op. Toen kreeg het bestuur een inge ving, en nam het voorstel om de buitenlandparagraaf uit „Weerwerk" te lenen over. Dat voorstel haalde het bij de nieuwe stemming. Dus hoef de er niet gediscussieerd te worden (er hadden zich 50 sprekers voor dit hoofdstuk aangemeld). Niet wéér over een eventuele erkenning van de PLO. niet wéér over de cis om in de komende kabinets periode alle kernwapens uit Nederland te verwijderen, niet wéér over het uittreden uit de NAVO. En wat zeker zo belangrijk was: zo hoefde Den Uyl met - net als vorig jaar - met zijn lijst trekkerschap te rammelen om te voorkomen dat met na me de kernwapenparagraaf voor hem onaanvaardbare gaan i Waterhoofd Een aantal afgevaardigden rea geerde furieus. Woorden als manipulatie vlogen door de zaal. omdat het bestuur ty- dens de stemming die stem ming had beinvloed. Maar de meerderheid vond het best zo, Den Uyl en het partijbe stuur voorop, want er waren nogal wat mensen die de hele discussie over „Nederland nu kern wapen vrij" weer wilden oprakelen. Het gevolg is dat „Eerlijk De len" - een veel beknopter pro gramma dan „Weerwerk" - nu een hoofdstuk over bui tenlands beleid en defensie heeft, dat in omvang onge veer de helft vormt van het hele nieuwe programma. „Eerlijk Delen" kreeg een waterhoofd. Zo tuinde het congres met open ogen in de val, die was opgezet op een manier, die de manipulaties van het CDA- bestuur op hun congres van tien dagen geleden naar de kroon stak. Bij de verkiezing van de lijsttrekker diende zich overigens nog enig pi kant vergelijkingsmateriaal Zoals de Limburgse spreker die onder luid applaus - net als die CDA'er vorige week - opriep tot „onvoorwaardely- ke steun voor onze lijsttrek ker". En toen uiteindelijk ge stemd werd over de keuze van Den Uyl vroeg de con gresvoorzitster slechts wie vóór Joop den Uyl was. De tegen vraag werd na de mas sale bijval niet meer gesteld. Ze leren het al. HANS DE BRUYN Voorschot voor Academisch Ziekenhuis van 15 miljoen AMSTERDAM (ANP) - De minis ter van onderwijs en weten schappen heeft het Academisch Ziekenhuis bij de universiteit van Amsterdam toegezegd het ziekenhuis 15 miljoen gulden te zullen voorschieten. Het bedrag is bestemd voor betaling van achterstallige premies aan het Algemeen Burgerlyk Pensioen fonds (ABP). Sinds begin dit jaar heeft het Aca demisch Ziekenhuis de afdracht van pensioenpremies vertraagd. Dit om het hoofd te kunnen bie den aan grote financiélo proble men. zonder het functioneren van het Wilhelmina Gasthuis (WC!) en het Academisch Me disch Centrum (AMC), alsmede de verhuizing van het WG naar het AMC aan te tasten, aldus het stakenhui i Volgens de directie is er ondanks herhaalde toezeggingen van op- «•nvolgendi nuni tas van on derwijs geen afdoende regeling getroffen voor de financiering van de verhuizingen van het zie kenhuis. Meisje (13) met mes gestoken UTRECHT - Een onbekende man op een racefiets heeft zaterdagmiddag in Utrecht een 13-jarig meisje uit de Domstad met een aardappelschil mesje in de rug gestoken. Het meisje kreeg een snywond in haar rug van 25 centimeter lengte. In het ziekenhuis moest deze met 26 hechtin gen worden dichtgenaaid. Het meisje liep op de Vechtdjk en verklaarde tegenover de politie dat zy plotseling een steek in haar rug voelde. Op hetzelfde moment reed de voor haar wildvreemde jongeman in grote vaart voorby op een race fiets. Hij had het aardappelschilmesje in zyn hand Soldaten gewond EDE - Twee dienstplichtige soldaten uit de Elias Beeckman-kazerne zyn gisterochtend gewond geraakt door een schot uit de UZI pistoolmi trailleur van hun 19-jange collega C.S. uit Uden. De kogel ging door de schouder van de ene militair en bleef steken in de schouder van de ander. C.S. dacht dat dat hy een leeg magazyn in zyn pistool had ge stopt. De gewonde militairen zyn in het Juliana- ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is bevredigend. Dit heeft een woordvoerder van de legervoor lichtingsdienst gisteren meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7