Wie betaalt het dagje aan zee? Jongeren roeren zich op woning markt Wassenaar te/cfee agenda Stichting voorziet in behoefte Commissie voor sport Leiderdorp Straatvoetbal Voorschoten WASSENAAR - De in maart opgerichte Stichting Jongerenhuisvesting Wassenaar (SJW) is best te spreken over het feit dat nu jongeren in het statige gebouw Nieuw Rijksdorp wonen. Tijdens een onlangs gehouden raadscommissievergadering is de naam van de stichting al genoemd als tijdelijke huurder van het pand, dat eigendom is van de ge meente Wassenaar. De huidige huurder (Nieuw Rijksdorp B.V.) moet van de gemeente verdwijnen, maar de jongeren mogen er voorlopig nog in blijven zitten. De 'geboorte' van de stichting vond eigenlijk plaats eind 1980. Tijdens de bespreking van de toen verschenen huisvestingsno ta van de gemeente Wassenaar, kwam naar voren dat er een stichting voor jongerenhuisves ting moest komen. De Raad voor Jeugd en Jongeren besloot dit initiatief op te pakken en bracht een voorlopig bestuur bij elkaar. Ruim een jaar heeft deze groep zich voorbereid voordat de stich ting uiteindelijk het echte le venslicht zag. Hoewel een stichtingsvorm weinig democratisch aandoet, is het de Wassenaarse stichting gelukt om toch de jongeren die zich in schrijven een groot aandeel in de werkzaamheden te geven. Naast het stichtingsbestuur is er een werkcomité in het leven geroe pen. Het bestuur bestaat uit offi cieel uit tien personen. "De meerderheid moet bestaan uit jongeren", zegt waarnemend- voorzitter De Vries zeer gedeci deerd. Het werkcomité kan zo groot worden als maar mogelijk is. Dit comité doet allerlei werk zaamheden als voorlichting, or ganisatie, affiches maken en ga zo maar door. "Het dagelijks run nen van de stiching zou door het comité kunnen gebeuren. De jongeren voelen er weinig voor om bestuurstaken op zich te ne men, maar ze willen vaak wel iets doen. Het bestuur kan op zo'n manier op de achtergrond raken. Het blijft natuurlijk wel bepaal de verantwoordelijkheden heb ben", aldus De Vries. Zeven jaar Het doel van de stichting zal over duidelijk zijn: het huisvesten van jongeren tussen de achttien en dertig jaar. In Wassenaar zijn op dit moment zo'n vijftienhonderd woningzoekenden, waaronder duizend die in de doelgroep van de stichting vallen. De bouw van woningen juist voor deze catego rie blijkt echter in Wassenaar ver achter te lopen. Mede-bestuurs lid Schoorl noemt zelfs al wacht tijden van zes tot zeven jaar voor dat je woonruimte krijgt aange boden. "Veel jongeren schrijven zich op latere leeftijd in. Daarnaast zijn veel jongeren die denken van 'we kunnen toch niets krijgen' en wijken dan uit naar omliggende steden", aldus Schoorl. De Vries vult hem aan: "Laatst is er wel iets van nieuwbouw geweest. De doorstroming die doordaar ont stond was echter zeer gering. Ten tijde van de bouwplannen Spinbaan en Ter Weer, is de lijst van woningzoekenden tijdelijk verminderd, maar daarna weer sterk opgelopen. De gemeente komt niet met grootschalige bouwplannen." In het verleden zijn in de gemeen telijke commissievergaderingen wel plannen voor huisvesting van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens over de tafel gegaan. Maar over de tafel gaan en realisatie blijken in W/asse- naar niet gekoppeld te zijn. Zo is er in 1981 geopperd om op de hoek Wittelaan-Van Bommel laan kleine woningen te realise ren. Volgens de stichting zijn de plannen rond, maar vallen de woningen, die voor jongeren zijn bestemd, buiten de zogenaamde Van Dam-regeling. Dit houdt dan in dat de huren wel boven de vierhonderd gulden zullen uitko men. Dat geldt ook voor de een heden die op dit moment aan de Wiegmanlaan gerealiseerd wor den. Bouwplannen Een ander oud plan was om op de flat aan de Van Duivenvoorde laan een- verdieping bij te bou wen en eventueel enkele flats te splitsen in kleinere eenheden. "Met een nipte meerderheid ging de gemeenteraad toentertijd ak koord met dit plan", aldus de Vries, "maar daarmee was het nog niet gerealiseerd". De wel standscommissie vond het niet mooi en de buurt vormde een ac tiecomité. "En daarmee is de kans van slagen minimaal ge worden", zegt Schoorl. Ook het flatssplitsen lijkt niet gereali seerd te worden. Volgens De Vries heeft de gemeente deze flats nog te hard nodig om gezin nen te huisvesten. Daar deze plannen al besproken werden voordat de stichting was opgericht, zal duidelijk zijn, dat de stichting hierbij geen inbreng heeft gehad. Haar naam werd echter wel genoemd bij de bouw plannen op de lokatie Wittelaan- Van Bommellaan. In maart 1981 wordt het plan geopperd om de garage en de bovenwoningen al daar om te bouwen tot kleine wo ningen voor jongeren. 'Daar is eindeloos over gedondeijaagd. Het schijnt nu wel rond te zijn. Toentertijd werd gezegd dat het aan de stichting gegeven moest worden. De wethouder vond dat echter van niet. De raad heeft in ieder geval uitgesproken dat het voor de jongeren bestemd moet worden", zegt de waarnemend- voorzitter van de stichting. Enige weken geleden werd de stichting weer genoemd, nu in de kwestie Nieuw Rijksdorp. In het gebouw aan de Berkheistraat le ven op dit moment zo'n 35 men sen, de meesten jongeren. Nadat de bejaarden op aandrang van zowel de gemeente als de provin cie vertrokken, besloot de huur der van het gebouw de kamers aan jongeren onder te verhuren. De jongeren dachten dat het huurcontract dat ze aangeboden kregen legaal was. In werkelijk heid bleek dit niet zo te zijn. De inmiddels begonnen rechtszaak van de gemeente tegen de huur der, eindigde in een overwinning voor de gemeente Wassenaar. Het pand mag ontruimd worden. Een deel van het bestuur van de Stichting Jongerenhuisvesting Wassenaar in gesprek met enkele bewoners i Huize Nieuw Rijksdorp. De stichting is wel tevreden over het feit dat er nu jongeren in het pand wonen. Toch staat de gemeente niet onwel willend tegenover de jongeren die er wonen. Eind juni werd be sloten dat zij in elk geval tot aan het eind van dit jaar mogen blij ven, met een mogelijkheid dat dit weer voor een halfjaar wordt verlengd. "Wij hebben u al laten weten, het tijdstip van ontrui ming afhankelijk te zullen stel len van het moment, dat defini tief is beslist over verbouw of nieuwbouw", staat te lezen in een commissiestuk van de ge meente. En wederom kwam de naam van de stichting op tafel. Er werd voorgesteld om de stichting het pand van de gemeente te laten huren, en de stichting zou dan de kamers weer verhuren aan jon geren. In wezen zou de stichting de plaats van de Nieuw Rijks dorp B.V. (de huidige 'huurder') in gaan nemen. "Over die sug gestie van de gemeente om de stichting in te schakelen, zijn wij nog aan het denken", zegt De Vries, waarop Schoorl direct stelt: "Wij hebben nog geen oor deel, maar in wezen verschuift de gemeente het probleem naar de stichting toe". Enquete Maar in feite staat de Stichting Jongerenhuisvesting Wassenaar aan het begin van haar leven, en is het praten over bouwplannen en dergelijke eigenlijk al een stap te ver. De stichting is op dit moment bezig met andere activi teiten. Zo heeft men onderzocht of er in het villadorp woningen leegstaan die geschikt zouden zijn voor jongerenhuisvesting. "De meesten hebben al een be stemming of zijn verkocht. Daar naast staan er wel veel villa's leeg, maar die zijn erg kostbaar", geeft Schoorl als voorlopige con clusie van deze actie. Daarnaast wordt op grote schaal een enquete verspreid onder de Wassenaarse jongeren. Deze en quete moet gezien worden als een behoeftepeiling onder hen. Willen ze wel zelfstandig wonen, of liever met een aantal mensen bij elkaar. Hoeveel hebben ze voor de huur over, en hoeveel ka mers willen de jongeren hebben. Dit zijn een aantal vragen die in de enquete naar voren komen. (Foto Holvast) Voor het verspreiden van de en quete wilde de stichting gebruik maken van de lijst van inge schreven woningzoekenden. De gemeente weigerde echter deze informatie te verstrekken. Des ondanks dat wordt de enquete grootschalig verspreid en ziet het er naar uit dat vele formulieren ingevuld terug worden gebracht. Dat de stichting in Wassenaar bij de jongeren aanslaat, blijkt wel uit het feit dat het aantal inge schrevenen gestadig groeit. "Ik heb hier ook nog een aantal inge vulde formulieren" zegt Schoorl. Secretaris Ruijgrok zegt vol goe de moed dat "als het zo door blijft gaan, binnenkort honderd jongeren zich als deelnemer heb ben ingeschreven". De jongeren gaan zich duidelijk roeren in de Wassenaarse huisvestingsmarkt. Misschien dat daarmee een einde kan komen aan de totale vergrij zing van het statige villadorp aan de zee. Want één ding staat vast. Wassenaar vergrijst op dit mo ment door de 'volksverhuizing' van de jongeren naar gebieden waar voor hen nog wel een ka mertje te bemachtigen is. PAUL VAN DER BURG Hoeveel kost dat nu eigenlijk? Zo'n dagje aan het strand. Voor de zonaanbidders weinig of niets. Goed, ze moeten er komen en in sommige geval len een betaalde parkeer plaats voor twee- of vierwie lers zoeken, maar voor de rest is het goedkoop vermaak. Je zon schijnt voor niets en het strand is van iedereen, niet waar? Maar wie zo rekent, re kent buiten de waard en in dit geval buiten het huis houdboekje van de gemeen ten waarvan die stranden zijn. Dat hebben ook de gemeente bestuurders van het Zeeuwse Oostburg ontdekt. Zij kijken met steeds leder ogen naar het gat van vierhonderddui zend gulden dat er jaarlijks op hun begroting prijkt tus sen de uitgaven die voor strandonderhoud worden ge daan en de inkomsten. Men denkt daar nu aan een of andere vorm van strandbe- lasting om niet slechts de in woners van het plaatsje in Zeeuws-Vlaanderen het ge lag te laten betalen voor de bruine huid van de bezoe kers. Maar hoe zit dat met het ruim vier kilometer lange strand van Katwijk en met het der- tieneneenhalve kilometer lange strand van Noordwijk? Ook dat moet worden schoongemaakt (ongeveer duizend kubieke meter vuil per jaar komt er alleen al in Katwijk vanaf) en onderhou den. Er zijn toegangswegen naartoe aangelegd, strand- posten voor politie en red dingsbrigade gebouwd enz. enz. Allemaal ten behoeve van de zonzoekende dagjes mensen. Honderdduizenden De kosten voor al deze diensten lopen in de honderdduizen den en het zijn de gemeente lijke kassa's die dit geld moe ten "ophoesten". Voor een groot deel zijn de werkelijke kosten zelfs onbekend. Geen van beide kustplaatsen in on ze regio heeft het ooit alle maal op een rijtje gezet. Zo weet de Katwijkse politie niet wat de vier maanden du rende bezetting van de strandpost nu precies kost en moet de dienst gemeentewer ken van Noordwijk her en der in de begroting zoeken om de cijfertjes die op het strandonderhoud slaan, bo ven water te krijgen. Tegenover alle onkosten die moeten worden gemaakt om ongestoord strandvermaak te verzekeren, staan voor de ge meenten slechts geringe in komsten. Dèt is zeker. Die komen dan uit de verhuur van strandgedeelten aan ho recabedrijven, windscherm- verhuurders en zeil- en/of surfclubs. De gemeentekas moet het leeuwedeel van de uitgaven voor haar rekening nemen en dus.... de inwoners van de beide badplaatsen. Een kenner van het Noordwijk- se strand, de directeur van de maatschappij Zeebad, schat dat er in het seizoen om en nabij de anderhalfmiljoen dagjesmensen de blonde zandstranden met een be zoek vereren. Wat komt er naast uitbundige zonneschijn allemaal voor kijken om dit bezoek ook te laten slagen? Parkeerterreinen Een schoon strand is daarvoor wel het minste en een direct in het oog springende kosten post is dan ook die voor de schoonmaakdienst. In Noordwijk wordt hiervoor jaarlijks de lieve som van vijf enzestigduizend gulden uit getrokken. Voor het onder houd van toegangswegen en plankieren staat ruim vijftig duizend gulden op de begro ting en het onderhouden van zeereep en afrastering kost nog eens tienduizend gulden. Het badcentrum dat enkele ja ren geleden aan de Langevel- derslag op kosten van de ge meente is aangelegd "is hele maal een schip van bijleg gen", aldus een directielid van gemeentewerken in Noordwijk. Aan onderhoud en afschrijving kost het cen trum zestigduizend gulden. Het Vuurtorenplein, toch ook voor de bezoekers-van-bui- ten uit de grond gestampt, kost vijfendertigduizend gul den per jaar. Maar dan zijn we er nog niet. Er is 's zomers een politieteam dat speciaal op het strand is gestationeerd. De kosten hiervan bedragen voor perso neel, huisvesting en mate rieel: honderdvijfenzeventig duizend gulden. De reddingsbrigade, wier on misbaarheid ter plekke wel door niemand in twijfel zal worden getrokken, krijgt van de gemeente Noordwijk jaar lijks ruim vijftigduizend gul den als bijdrage in de kosten. En dan hebben we het nog niet eens over bijvoorbeeld de enorme bedragen die er in het verleden zijn uitgetrok ken om de gigantische par keerterreinen aan te leggen en, als ander voorbeeld, de personeelskosten van de mensen die het onderhoud administratief in juiste banen moeten leiden. Eenvoudige reken som Op de Katwijkse begroting komt wél een post voor die "Strandexploitatie en onder houd strandreep en toe gangswegen" als kopje mee kreeg. Het nadelige saldo is dan ook zo af te lezen: ruim tweehonderdduizend gulden. Daarnaast draagt de Katwijk se gemeentekas bijna hon derdtienduizend gulden bij in de kosten van de reddings brigade en komen de kosten van de politie-oppasdienst eveneens voor rekening van de gemeente. Commandant De Jong van de Katwijkse Hermandad kan niet precies aangeven hoeveel die politie post en de bezetting daarvan nu eigenlijk kost. "De kosten hiervan, en dus ook van de speciale "lange" Landrover en de snelle motorboot, wor den gewoon in de totale be groting van de politie meege nomen", aldus de Jong. Maar je mag aannemen dat de ze kosten weinig voor die van de Noordwijkse collega's on derdoen want ook in Katwijk zijn er voor de bezetting van de strandpost zes man be schikbaar. Zeg maar ander halve ton dus. Tegenover al deze kostenpos ten staat in Katwijk aan de in komstenkant vijfentachtig duizend gulden. Dit geld komt voornamelijk binnen uit de verhuur van strandge deelten aan strandexploita- tiebedrijven, de huurop brengsten van zomerhuisjes en de afgifte van vergunnin gen voor pony-rijden en foto grafen. Pikant detail: Katwijk betaalt ook zélf huur voor het strand, namelijk aan de Staat der Ne derlanden. Huurprijs bijna vierduizend gulden. De Katwijkse WV-directeur C. Verplancke schat dat er in het seizoen driekwartmiljoen mensen "zijn" strand bezoe ken. Een eenvoudige reken som leert dat de inwoners van de voormalige vissers plaats drie kwartjes op elk strandbezoek toeleggen. Want de enigen die er rijker van worden zijn de werkgevers en werknemers in de toeris tenindustrie. In Noordwijk ligt de verhou ding iets gunstiger omdat het veel langere strand meer mensen kan herbergen. Iets meer dan drie dubbeltjes per strandbezoek mag gering lij ken, de Noordwijkers weten nu wel waar een deel van de verhoging van de onroerend- goedbelasting blijft. HANS SONDERS MAANDAG 12 JULI 1982 MAANDAG Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film "Het Zaad van de Mens" van Ferer- ri, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19. maandag tot en met vrijdag 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den, Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Architectenwinkel, Oude Vest 163: gra tis advies 17-18 uur. Kantine NEM, Vijf Meilaan: ruil- en vei lingavond "De Postzegelv.ienden", 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 juli tot 16 juli door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat, Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp - kruisgebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14.00 uur. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - In de gemeente Leiderdorp is een 'adviescom missie voor de sportplanning' in het leven geroepen. Deze com missie heeft als taak een beleids plan te maken voor de komende drie jaar. In de commissie zitten vijf raadsle den, waaronder wethouder Geh- ner, twee leden van de Leider- dorpse sportraad en één lid op persoonlijke titel. Naast het op stellen van een beleidsplan zal de commissie voor 1983 een sport jaarprogramma opstellen. In dit programma zal de subsidiever deling voor de sportverenigin gen aan de orde komen. De commissie heeft gekozen voor een open werkwijze, zodat zoveel mogelijk overleg wordt gepleegd met direct betrokkenen. De com missie zal zich na de zomer vakantie onder meer buigen over - -het tarievenbeleid en de proble matiek over de subsidiëring. In de gemeente Leiderdorp wil men de sport ook onder brengen in het zogenaamd sociaal-cultu reel plan. Op dit moment is de sport geen (verplicht) onderdeel hiervan, maar in de nabije toe komst zou dit kunnen verande ren. Daarom wil men nu al de sport er bij gaan betrekken. VOORSCHOTEN - Een echt straat voetbaltoernooi begint morgen ochtend om tien uur op de Baron Schimmelpenninck van der Oye- laan in Voorschoten. Het toer nooi wordt georganiseerd door de buurthuisvereniging Bloe- menwijk-Boschgeest. Op de desbetreffende straat in de wijk Boschgeest worden twee 'voetbalvelden' uitgezet. Twee maal een kwartier zullen dan de teams, bestaande uit zes spelers, tegen elkaar moeten strijden. De ploegen worden in twee groepen onderverdeeld.. De categorie' voor negen tot twaalf-jarigen en een categorie dertien tot zestien jarigen. De verwachting is dat rond drie uur het Voorschotens straatvoetbaltoernooi afgelopen LEIDEN - Gehuwd: S.J van Diermen en A.C.J. van der Valk, H.P. Jurgens en Y. de Nie, M.J. Kroon en E. Ie Mair, A. Olijerhoek en A.W. Pracht, B. Dunki Jacobs en J.E.M. Onderwater, J.Q.M. Flohr en E.M. la Lau, J.F. Gorren en C. Jansen, J.G.M. Janson en A. Assink, J. de Vreugd e Roeland D. z.v. C.A.A.M. van Winsen e G.C.P.M. van der Meer, Jorike d.v. F. v.d. Sluis en T. de Wit, Maria M. d.v. J.M.M. v.d. Meij en J.M. Voorham, Theodora C.M. d.v. A.J.M. Duynhoven en S.C. van Rijn. WARMOND - In het Oude Raad huis van Warmond wordt tot 5 augustus een tentoonstelling ge houden van Warmondse kunste naars. Werken van Bakkers, Ka merling, Haverkort en Slinger land worden tot die datum ten toongesteld. De schilderende schoolmeester Bakkers kreeg vooral in War mond bekendheid door zijn teke ningen van leerlingen. Tekenin gen die hij als afscheidscadeau aan de schoolverlaters gaf. Naast portretten schilderde Bakkers Expositie Warmondse kunstenaars vooral landschappen en de Ka- gerplassen. De werken van de op Java geboren Kamerling vallen vooral op door het bijzonder spontaan kleurgebruik. Zowel Kamerling, Bakkers als ook Ha verkort heeft lessen gevolgd bij de Leidse teken en schilderaca demie 'Ars Aemula Naturae'. Ha verkort kwam bij Ars in aanra king met klei, waarna zij thuis met dit materiaal ging experi menteren. In het Oude Raadhuis staat hiervan het resultaat. De expositie is tijdens de Kaag- week dagelijks te bezichtigen van tien tot twaalf uur, van twee tot vijf uur en 's avonds van ze ven tot negen uur. Na de Kaag- week gelden de normale ope ningstijden. LEIDSCH ËL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lexlsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorgmg na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlom Kwartaalabonnement f 57.35 Per post t 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post f 307,30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Commentator W F J Wirtz tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2