LEIDSCH DAGBLAD Vredesoverleg in impasse Italië staat op kop Den Uyl: "Onzuivere motieven spelen mee bij CDA n WERELD, n LANDSn STREEK Kabinet verdeeld over bezuiniging BLOEMKOOL EN BRAADWORST Begin wil in Beiroet tot actie overgaan Indringer aan bed koningin Elisabeth Grote bezwaren bij D 66 AFGEVEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAANDAG 12 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36831 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wme 1 2311 BG Leden Voor lel nrs M COtoton Scirea (rechts) en Conti "aanbid den" de Cup. Ze kunnen hun vreug de niet op. Italië wereldkampioen na een 3-1 zege op de Duitsers. ROME (ANP) - Italië veranderde gisteravond snel in een "jube lende en feestende laars" nadat de Italiaanse voetbalploeg in Madrid wereldkampioen was geworden door een zege van 3-1 op West-Duitsland. Overal vierden supporters, uitzin nig van vreugde, de overwin ning. Zij hingen uit de ramen van luid toeterende auto's en zwaaiden met de Italiaanse vlag. De straten in de steden waren overvol van jubelende ti- fosi. Napels, Italië's probleemstad met zijn armoede en criminaliteit, was onherkenbaar. De straten bruisden van de festi viteiten en zoals in alle steden luidden ook hier de kerkklok ken om het heugelijke feit te vieren. De was, die anders in de nauwe steegjes het uitzicht ver duistert, werd snel binnen ge haald om plaats te maken voor duizenden groen-wit-rode na tionale vlaggen. Vrijwel ieder een begaf zich de straat op om op te gaan in een geweldig voet balcarnaval. Terwijl overal wijn en bier rijke lijk stroomde knielden elders vrouwen bij altaren om kaarsen aan te steken. Andere devoten spraken dankgebeden in de wijkkerken. Direct na het derde Italiaanse doelpunt werd het eerste vuurwerk trouwens al ontstoken. De Napolitaanse politie hield zich afzijdig en deed geen pogingen de snel ontstane verkeerskno- pen te ontwarren. Het zou ook vergeefse moeite geweest zijn in een stad, die was herschapen in een zee van Italiaanse tricolo- Ook elders in de wereld vierden Italianen feest. Honderden emi granten zetten gisteravond laat West End in Londen op stelten. Italiaanse restauranten deden uitstekende zaken en de fontei nen op Trafalgar Square trok ken talrijke "badgasten". In Melbourne en Sydney liep het ochtenverkeer volkomen vast door lange rijen auto's met Ita lianen, die trompetten en vlag gen bij zich droegen en voortdu rend uitriepen: "Italia, Italia, vittoria, vittoria". Hoewel de temperatuur in win- Deprimerende stilte in Duitse steden ters Australië zich er niet erg voor leende schroomde enkele Italianen niet om ook in Synd- neys wijk Kings Cross een duit in de fontein te i Deprimerend stil was het daaren tegen in West-Duitsland. Al thans overal waar zich geen Ita liaanse kolonies bevinden. Want daar suisden de vuurpij len wel omhoog en bruiste de champagne in de glazen. Zoals van een Italiaanse taxichauf feur in Stuttgart, die een 'rond je' gaf om zijn Duitse collega's te troosten. In Dortmund was de Italiaanse wijk uit voorzorg af gegrendeld. In West-Berlijn leg den de Italianen het verkeer op de Kurfürstendamm geheel lam. Stopt Vriesekoop na ontslag Bakker? 99 UTRECHT/AMSTERDAM (GPD) - Bij de bezuinigingspleidooien van het CDA spelen onzuivere motieven mee. Er steekt een po ging achter om een eind te ma ken aan de gehate overheidsin vloed en om de vrijheid in eigen hand te nemen. PvdA-leider Joop den Uyl zei dit zaterdag in zijn slotrede tot het partijcongres dat hem voor de zesde maal als lijsttrekker koos. Den Uyl noemde de gelijkheid van de laagste uitkeringen en de laagste lonen „een kostbare ver worvenheid van de verzorgings staat. Maar de plannen liggen klaar om die te liquideren. Op 8 september zullen de kiezers be slissen of dat zal lukken". De PvdA houdt onverbiddellijk vast aan de koppeling tussen uitke ringen en lonen, aldus Den Uyl. Herverdeling van arbeid wordt 'de grote opgave van de jaren '80', al dus Den Uyl. 'Alleen daardoor kunnen vele honderduizenden werk krijgen'. Tegelijkertijd waarschuwde hij echter tegen 'de suggestie dat binnen enkele ja- Warm Droog en zonnig, maar in de zuidelijke provincies ook enkele wolkenvelden. Minimumtemperatuur ongeveer 18 graden. Middagtemperatuur rond 30 graden, in het Waddengebied om streeks 24 graden. Vrij krachtige ooste lijke wind. 13 juli Zon op: 5.35, onder: 21.56 uur. Maan op: 01.01, onder: 13.08 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.37 en 21.11 uur; laagwater om 4.27 en 16.46 uur. ren de werkloosheid via arbeids tijdverkorting kan zijn opgehe ven'. VVD De WD wil de minister van bin nenlandse zaken de bevoegdheid geven in te grijpen bij ongere geldheden in gemeenten, zodat uitwassen als de recente rellen op het Amsterdamse Waterloop- lein rond de Stopera voorkomen kunnen worden. Dit zei fractie leider Ed Nijpels zaterdag op het verkiezingscongres van de WD. Op dit moment beschikt de mi nister niet over de bevoegdheid om in te grijpen. De WD wil daartoe een desbetreffende be paling uit het nieuwe ontwerp voor de politiewet versneld inge voerd zien. Nijpels, die zichzelf omschreef als 'een nieuwe man, een vaste koers', herhaalde zijn felle kri tiek op actiegroepen, die de de mocratie zouden uithollen. De rellen op het Waterlooplein en de vernielingen die daarbij werden aangericht, hebben hem ver baasd. 'Ik heb me geschaamd dat dit in Nederland mogelijk is', al dus Nijpels. (zie verder pagina 7) .SSSgSSo vers voordeel Zie sleuteltjes pagina T6 LONDEN (Reuter/UPI/AP) - In Groot-Brittannië is giste ren grote opschudding ont staan na de "onthulling" van de Daily Express dat een inbreker er in was ge slaagd door te dringen tot de slaapkamer van koningin Elisabeth in Buckingham Palace. De dertigjarige man zou het paleis in de nacht van don derdag op vrijdag onopge merkt zijn binnengedrongen en zou tien minuten in de ka mer van koningin hebben doorgebracht en bij haar op de rand van het bed hebben gepraat, totdat zij er uitein delijk in slaagde een kamer heer te waarschuwen. Buckingham Palace heeft de inbraak toegegeven, maar meldt slechts dat de man een fles wijn uit de wijnkel ders heeft gestolen. Dat zou echter al gebeurd zijn bij een vorige inbraakpoging van de zelfde man. De minister van binnenlandse zaken zal vandaag over de kwestie in het parlement worden ondervraagd. Co lumnist Mackay van de Dai ly Express schreef: "Als de koningin niet eens rustig in haar eigen bed kan slapen, zonder bang te hoeven zijn te worden gewekt door een indringer, dan mogen wij ons met recht afvragen hoe veel hoop er nog is voor de rest van ons". Een Brits par lementslid sprak in dit ver band van een "ongelofelijke en adembenemende kwes tie". JERUZALEM/BEIROET (GPD/Reuter/AFP/UPI) - De im passe in het vredesoverleg in de kwestie Libanon duurt nog voort. Premier Begin van Israël, gesteund door een meerderheid van zijn ka binet, is het wachten op een oplossing beu en wil nu tot actie in Beiroet overgaan. President Reagan zou Begin, aldus het Amerikaan se weekblad Time vanochtend, hebben gewaarschuwd dat de VS in dat geval rechtstreeks met de Palestijnen gaan onderhandelen. OPEC-landen nog steeds verdeeld OEGSTGEEST - De 73—jarige heer Fichtinger uit Den Haag is gistermiddag in het AZL overleden i verwondingen die hij zaterdag had opgelopen bij een ongeluk op de Rijksweg 44 in Oegstgeest. Fichtinger, die met grote snelheid over de rijksweg reed, botste 's avonds omstreeks half zeven tegen de langs de weg staande bomen. Zijn auto spatte daarbij in diverse delen uiteen. Het motorblok lag zo'n 25 meter van het om een boom gevouwen wrak.... Waarschijnlijk is Fichtinger, overvallen door slaap, de macht over het stuur kwijt geraakt. Inzet is nog steeds de eis van Israël dat alle Palestijnen Beiroet verla ten. Met een tussenvoorstel van PLO-leider Arrafat om de Pale stijnen naar de oude vluchtelin genkampen in de grensgebieden te laten vertrekken, neemt pre mier Begin geen genoegen. De militaire strijd was het week einde bijzonder fel, het hevigst sinds het begin van de oorlog. Heel westelijk Beiroet lag onder vuur, met telkens enkele uren pauze. Er zijn onder de Libanese burgerbevolking tientallen do den gevallen. Aan Israëlische zij de werden 28 soldaten gewond. Na Frankrijk is nu ook Grieken land bereid deel te nemen aan een vredesleger in de Libanon. In tegenstelling tot Frankrijk heeft Griekenland echter de eis gesteld dat niet alleen de VS, maar ook de Russen met zo'n vredesmacht akkoord gaan. Het besluit van Frankrijk heeft zowel in Israël als in de Sowjet-Unie tot grote woede geleid. Het Russi sche persbureau sprak van een "diplomatieke flirt" van de Fran se regering; premier Begin hield het op "verraad" en "een Franse knieval voor de PLO", de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie. Intussen gaat de Amerikaanse di plomaat Habib door met bemid delen. Belangrijkste problemen: waar gaan de Palestijnen naar toe, en in welk stadium zullen de voorgestelde vredestroepen naar Beiroet komen. De Palestijnen willen een vredesleger als een soort van buffer tussen de Israë lische en Palestijnse linies in, maar Israël wil daar niet van ho ren. De taak van een vredesleger zou alleen zijn toe te zien op de Ploeg Post wint tijdrit GLUMELEC - De ploeg van Peter Post heeft vanochtend de negen de etappe van de Ronde van Frankrijk, een ploegentijdrit over 69 kilometer van Lorient naar Glumelec, gewonnen. aftocht van de Palestijnen uit Beiroet. Het ziet er naar uit dat de huidige impasse nog geruime tijd voort duurt en Israëlische militaire commentatoren hebben de Israë lische bevolking al voorbereid op een langdurige uitputtings slag in Beiroet. Met onvermijde lijk verdere slachtoffers. Meer garanties voor vakanties Tour is tot nu toe kleurloze vertoning DEN HAAG (GPD) - De bezuini gingsvoorstellen voor 1983 van minister van financiën Van der Stee zijn in het kabinet op fors verzet gestuit van de D'66-minis- ters. Ook CDA-minister De Graaf zou niet gelukkig zijn met de drastische ingrepen in met name de sociale uitkeringen die Van der Stee voorstelt. Tijdens de eerste discussie over de begroting voor volgend jaar is het afgelopen vrijdag al tot een hevige botsing gekomen tussen Van der Stee en de D'66-minis- ters Terlouw (economische za ken) en Rood (binnenlandse za ken). Vandaag beraadt de D'66-top zich in eigen kring op de houding die men in het kabinet zal innemen. Volgens D'66-kringen is sprake van een ernstige "botsing". Mor gen zet het kabinet de begro tingsbesprekingen voort. Minister Van der Stee wil de amb tenarensalarissen bevriezen en de sociale uitkeringen met zo'n 3 procent verlagen. Hij volgt daar mee het advies op van de Centra le Economische Commissie (CEC), een groep van topambte naren van de ministeries van fi nanciën, economische en sociale zaken. De D'66-bewindslied en staan ech ter lijnrecht tegenover Van der Stee. Diens voorstellen komen immers neer op een ontkoppe ling van de sociale uitkeringen en de lonen, en bovendien van de ambtenarensalarissen en de in komens in het bedrijfsleven. Bei de zijn zaken waar D'66 zich ten sterkste tegen verzet. Vice-premier Terlouw heeft in het kabinet het oude D'66-voorstel herhaald om op 1 januari 1983 al le inkomens m Nederland te be vriezen, een regelrechte loon maatregel dus. Dat is volgens Terlouw de enige kans om aan een „onrechtvaardige" ontkop peling te ontkomen. De Partij van de Arbeid maakt zich eensge zind op de verkiezin gen in te gaan zon der met het hoofd in de wolken te lopen Het verkiezingsprogramma bevat vrijwel geen strijdpunten meer, met uitzondenng van de plaat sing van kernwapens op Neder lands grondgebied De vraag is natuurlijk wel of het nieuwe realisme uit het hart komt. of dat de partij, op grond van de ervaring, noodgedwongen tot de ze nieuwe stijl heeft besloten. De waarheid ligt vermoedelijk in het midden. Met uitzondering van voorzitter Max van den Berg. de man die bijna een regelrechte ramp voor de partij lijkt te worden. Lijsttrekker Den Uyl zei op het mo ment dat hij zich kandidaat stelde voorstander te zijn van een ver- kiezingscampagne-meuwe-stijl Geen straatgevechten' met poli tieke opponenten, maar vooral aandacht voor de inhoud van het beleid Welnu, dat geldt dan ze ker niet voor Van den Berg. In plaats van in zijn rede juist voor namelijk de zegeningen voor het volk te schilderen als de sociaal democraten andermaal het Cats- huis zouden betreden, gaf hij af op de grote vijanden, de WD en het CDA. Met kreten, die een volksmenner niet zouden mis staan. Wat het CDA en de WD willen, al dus Van den Berg. is elan voor de sterken en ontmoediging voor de zwakken. Op weg naar de nieu we klassenmaatschappij, dat is het perspectief dat ons boven het hoofd hangt als zij zich over ons lot ontfermen. Het is kretologie van hoge orde, te meer daar het echte werkbare al ternatief niet wordt geboden Her verdeling van werk om de gieren de werkloosheid in te dammen is ook niet het enige medicijn. De Leidse hoogleraar M.J.A. van Mounk (privaatrecht) stelde on langs dat het vervangen van de 40-urige werkweek door één van 25 uur (zoals het PvdA-hoofdbe stuur op langere termijn wil) niet alleen technisch zeer moeilijk is te realiseren, maar ook zal leiden tot een vergaande collectivering van de maatschappij, die nood zakelijk gepaard gaat met veel dwingelandij. Het is uiteraard aan de kiezer om uit te maken voor welk medicijn hij kiest. Het harde middel van CDA en WD (bezuinigen, ont koppelen enz of het middel dat de PvdA voorschnjft. Electoraal is het onverstandig wanneer de ene partij voortdurend afgeeft op de andere partij, een les die de PvdA bijna lijkt te leren, met uitzonde ring van Van den Berg. Wij zijn altijd voorstander geweest van een zo breed mogelijke rege- rmgscombinatie Een coalitie, die bereid en in staat is eerlijke com promissen te sluiten, ook al be staat er een politieke tweedeling en een bijna nationale polansatie over de aard van het crisisbeleid. Een man als Van den Berg aan de top van één van de natuurlijke en ook noodzakelijke coalitiegeno ten zal in dit verband altijd een extra bamére betekenen Voor zo'n man moet toch een baan te vinden zijn. S. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Fijne braadworst, 500 g -5:48 4.48 7QQ kilo 9S8 /«*/0 Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. albert heijn Noteer mij voor een kwartaalabonnement (I 57,35). Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon i te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1