La Grande snakt naar HUISPOT Hm en WilteM Hoste: blij met ploeg van Post Ad Wijnands: "Ik voelde me te sterk" Drie amateurs zeker van WK 'Het is plesant om voor Raas te rijden" Zijerveld naar huis Misrekening Maastrichtenaar Tot nu toe kleurloze vertoning NU TEKOOP Classe Royale. Pils van grote klasse. MAANDAG 12 JULI 1982 CHATEAULIN (GPD) - De reactie van Frank Hoste was begrijpelijk. Of hij na al die successen dit jaar niet op nieuw de ambitie had om weer ergens kopman te wor den. „Ben je mal", zei de 26-jarige Belg na zijn overwin ning in de achtste rit van de Tour de France, „dat heb ik al eerder geprobeerd, maar toen won ik niet de helft van wat ik nu win. En kijk eens naar Daniël Willems en Fons de Wolf. Die zitten in een kleinere ploeg en hebben het heel moeilijk om door te breken". Hoste voelt zich dus lekker in de ploeg van Peter Post. Twee jaar geleden (na eerst bij een Belgische formatie van geringe omvang te hebben gereden) werd hij op voorspraak van Jan Raas gecontracteerd. Hij had Hoste al snel ontdekt, onder meer toen hij derde werd in de Omloop Het Volk in 1979. Die sterke renner wilde Raas in de klassiekers wel naast zich om in de finale een rol van betekenis mee te kunnen spelen. Adje Wijnands dacht dat hij zijn fiets net eerder o evenwel de Belg tot i r de meet duwde dan Pol Verschuere. De finishfoto t Na een jaar wennen (in 1981 boekte hij drie overwinngen) kwam dit sei zoen voor de in Gent geboren renner de doorbraak. Hij won de klassie ker Gent-Wevelgem, de Vierdaagse van Duinkerken en nu dus de Tour etappe. „Vooral", gaf hij toe, „door het systeem van de ploeg van Peter Post. Geloof me, het is plesant om voor een kopman als Raas te rijden. Bij deze ploeg namelijk spelen die verschillen geen rol. Je mag er je eigen kans gaan, als het zo uitkomt". De 'klasseloze maatschappij' in de Post-ploeg bleek weer eens tijdens de laatste kilometers naar de aankomstplaats Chateaulin. „Jan Raas had al geroepen dat wij iets moesten ondernemen", zei Hoste, „eerst reed er een groep weg met Ludo Peeters, ik kwam er later bij met Theo de Rooy. Peeters en ik hebben geen woord met elkaar gewisseld. Hij be greep onmiddellijk dat er voor mij - de snelste in de eindsprint - ge werkt moest worden. Vijfhonderd meter voor de streep trok hij de spurt aan. En dat was net zo vanzelfsprekend als dat ik mijn wiel in Lille-Lille aan hem gaf. Nou, in zo'n ploeg voel ik me thuis". CONCARNEAU (ANP) - Peter Zijerveld is zaterdag niet ge start voor de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk. Hij deed dit op advies van tourarts Porte. Zijerveld kreeg de opdracht zich in Ne derland te laten onderzoe ken. Woensdagavond werd bij de knecht van Hennie Kuiper een nierbekkenontsteking geconstateerd. Zijerveld kreeg vijf injecties en zou al fietsende kunnen herstellen. De tocht door de "Hel van het Noorden" volbracht hij in de achterhoede, maar toch beter dan verwacht. Om zeker te zijn betreffende zijn gezondheid liet Zijerveld zich opnieuw onderzoeken. Door drie artsen, dit keer. De een zei: nierbekkenontste king, de ander: een galaan- doening en de derde: lever kwaal. Geen van drieën wist het absoluut zeker. Dat bracht de huilende Zijerveld aan het twijfelen. Tourdokter Porte adviseerde hem om de strijd te staken. Doorrijden zou blijvende schade in zijn lichaam kunnen aanrichten. Zijerveld startte niet meer voor de zevende etappe, de West duitser Gregor Braun kwam in de zevende etappe niet ver der dan de bevoorrading na 129 kilometer. De beresterke ploeggenoot van Peter Win nen en Theo de Rooy verging van de pijn aan zijn hand. Hij kon ondanks een leren man chet zijn stuur niet goed vast houden. Voor hem was door rijden zinloos. CHATEAULIN (GPD) - Het gezicht van Ad Wijnands stond gistermiddag bijna nog bedrukter dan de dag tevo ren, toen hij met luttele centimeters verschil de zevende etappe van de Tour verloor. Een etmaal later was er toch weer vreugde in de Raleigh-ploeg van Peter Post door de ritzege van Frank Hoste, maar het feestgedruis ging langs Wijnands heen. Nog meer realiseerde hij dat nu al vier van zijn ploegmaats slaagden, waar hij faalde. „Ik heb het als enige niet kunnen afmaken", zei de Maas tricht* laar triest. Zaterdagmiddag in het zonnige Concarneau aan de Bretonse kust was hij er even van over tuigd dat hij de snelste was ge weest van een kopgroepje van zeven renners. De finishfoto wees echter uit dat de Belg Pol Verschuere hem net voor was ge bleven. „Ik voelde me iets te sterk. In de volle eindsprint die ik in derde positie begon, heb ik zelfs nog even ingehouden. Ge woon, omdat ik dacht dat het nog te ver was om vol door te gaan". 5D 1 Wijnands bleef William Tackaert uit de formatie van Fred De Bruyne ruimschoots voor, maar de van kop af vertrokken Ver schuere kon hfj dus net niet meer hebben. En dat allemaal zonder dat er sprake was van een misre kening, want Wijnands (vorig jaar in de Ronde van Frankrijk goed voor twee rit-overwinnin- gen) was echt wel op de hoogte van de kwaliteiten van de win nende Belg „Ik heb in de Belgi sche kermiskoersen heus wel ge zien dat hy rap is", zei de Lim burger. Pakken De zevende etappe kreeg voor hem een uiterst onbevredigend slot. Dat betekent niet dat hy by de pakken neer gaat zitten. Er ko men nog wel wat etappes waarin hy zich kan onderscheiden. Voor, maar ook na de bergen. Want hoewel Wijnands geen klimmer is en vorig jaar zijn Ron de van Frankrijk door een zware knieblessure eindigde voordat hy de karavaan de bergen be reikte, twijfelt hij er niet aan of het op dat terrein wel goed zal gaan. „Ze zeggen wel dat ik niet weet wat een col is. maar in de Dauphiné Libëre heb ik ook goed naar bo ven gereden en werd ik dertien de op de Bastille, die steile klim in Grenoble. Bovendien ben ik nu veel sterker dan vorig jaar. Daarom ben ik niet meer bang voor het hooggebergte". CHATEAULIN (GPD) - De attentiewaarde van een groot sportevenement als de Tour de France wordt door heel wat factoren bepaald. De gebeurtenissen in de wedstrijd, maar ook invloeden van buitenaf spelen er een rol bij. De Ronde van Frankrijk heeft het met allebei even moeilijk. Gezien het routeschema, uitgestippeld met het programma van het wereldkampioenschap voetbal in de hand, was er de eerste anderhalve week toch ai weinig schokkends te verwachten en tot overmaat van ramp lieten ook de deelnemers - die zelfs het lichtste ritje tot een martelgang moeten kunnen maken - het afweten. Uitgerekend di>: lankmoedige hou- ding zorgde gisteren in de rit tus sen Concarneau en Chateaulin - gewonnen door de Belg Frank Hoste uit de ploeg van Peter Post - nog bijna voor een sensationele ontwikkeling, omdat de Franse kampioen Regis Clere wel erg veel voorsprong mocht nemen. Bij het binnenrijden van Cha teaulin had Clere (uit de ploeg van Joop Zoetemelk) nog zo'n tien minuten en tijdens de ker- miskoers, die de achtste etappe afsloot (twaalf plaatselijke ron den) had dat problemen kunnen geven als hij in het peloton te recht zou zijn gekomen en daar door met een marge van tien mi nuten in de leiderstrui zou zijn gekomen. Het gebeurde niet. Plan De kleine Felix Lévitan had de in ternationale commissarissen bo vendien al een 'reddingsplan voor de Tour' gepresenteerd. Als Clere - elfde in de algemene rang schikking en door de bonifica ties die hij gisteren veroverde in middels opgerukt naar een vier de plaats - inderdaad met zoveel voorsprong in de grote groep te recht zou komen, moest hij stop pen en een minuut wachten. „Een belachelijk voorstel", vond de Nederlandse internationale commissaris Wim Jeremiasse, „waar ik het niet mee eens was". De discussie over de al dan niet juiste gang van zaken („het inter nationaal reglement zegt daar he lemaal niets over. Een bewijs dat je een grote ronde nooit met plaatselijke omlopen moet laten eindigen", meende Jeremiasse) bleef uit. Regis Clere, vanuit het vertrek weggesprongen, werd kort voor het einde teruggepakt en Frank Hoste, de kampioen van België, won de rit. De vierde van Raleigh en opnieuw zorgvul dig voorbereid. Daarmee is de Tour nu nog even ver als bij het vertrek in Basel. Zelfs degenen die er met hun neus bovenop staan kunnen er niet meer van maken dan een aaneenschakeling van op zich zelf staande ritten. Dat komt door de houding van Bernard Hi- nault, die zich zelfs in eigen ge boortestreek Bretagne koest hield („ik hoef hier niet te win nen, ik moet in Parijs de beste zijn", zei hij), de kracht van de Peugeot-ploeg van leider Phil Anderson en de opvatting van de van Post, die op deze ritten kunnen blijven winnen. De Tour kabbelt dus voort. De eni ge sensatie tot nu toe was de af gelasting van de vijfde etappe. Verder moet Lévitan met het lan ceren van mededelingen als het openstellen van de ronde voor amateurs, publicitaire injecties blijven geven om te voorkomen dat zijn evenement helemaal in de vergetelheid raakt. Loodje Want ook de organisatie beseft nu wel hoe vergankelijk roem is. Weliswaar bracht La Grande Bouclé in Bretagne („het wieier- gekke Vlaanderen van Frank rijk) honderdduizenden op de been, deze Tour moet het loodje leggen tegen de „Mundial". Het verschuiven van alle bergetap pes naar de laatste twee weken is daar voor een deel de schuld van, maar de historie heeft wel duide lijk gemaakt dat ook in vlakke aanlopen veel kan gebeuren. Momenteel echter is de Tour niet meer dan een uiterst boeiend schoolvak, dat door een saaie le raar om zeep wordt geholpen. „Tot nu toe", zei Jos Schipper, de enig overgebleven Nederlan der in de Belgische Wickes-ploeg van Berten de Kimpe, „is er nog geen etappe geweest waarin het parkoers lastig genoeg was om het hele spel uit elkaar te kunnen rijden". Met zo'n 150 man trekt de karavaan dus richting Pyreneeën, hoewel daar nog enkele dagen tussen zit ten met onder meer een ploegen tijdrit, de etappe naar Bordeaux en een individuele tijdrit. Een groot aantal, ondanks het feit dat er dit weekeinde toch weer enke le - soms prominente - uitvallers waren. Maar duidelijk is wel dat de Tour snakt naar strijd en die moet de komende dagen - zonder de publicitaire tegenstand van het WK-voetbal - zeker komen. Dit weekeinde was die er dus niet. In Bretagne, waar vooral veel Nederlandse toeristen de ren ners aanmoedigden („hup Hol land"), bleef het kalm. Ad Wij nands greep in Corcarneau net naast de winst, maar Frank Hos te schoot wel in de roos. De etap pe waarin het gebeurde kreeg kleur door een lange vlucht van Regis Clere. zijn dapperheid werd niet beloond. Voor het in gaan van de laatste ronde werd hij opgeslokt door het peloton, waaruit zich een kopgroep los werkte. Tien man, onder wie Frank Hoste, Ludo Peeters, Theo de Rooy, Beat Breu (die de vlucht inleid de) en Claude Criquielion. Theo de Rooy: „Het was onbegrijpe lijk hoe hard er in de laatste ron den omhoog werd gereden. Ik had de 53-15 (een afstand van 7.54 meter per pedaalomwente ling) opstaan". Hij kwam er echter niet aan te pas. Hoste en diens ploegmaat Pee ters hadden een stilzwijgende overeenkomst, waarbij de snelle re Hoste zou worden gelanceerd. De vierde zege van de Post-ploeg was een feit. ZEVENDE ETAPPE: 1. Verschuere (Bel-Swerts) de 240 km m 6 uur, 7 minuten en 12 seconden (met tijdvergoeding 6.06.42). 2. Wijnands (Ned-Post) z.t. (met tijdvergoeding 6.06,52); 3. Tackaert (Bel-De Bruyne) z.t (met tijdvergoeding 6.07,02); 4 Poisson (Fra-Guimard) z.t.; 5. De Rooy (Ned-Go defroot) z.t.; 6. Mentheoor (Fra-Danguil- laume) op 23 seconden; 7. Nullens (Bel- De Bruyne) 6.07.12; 8 Adn van Houwe- lingen (Ned-Swerts) z.t 9. Seznec (Fra- Boishardy) z.t.; 10. Clere (Fra-De Gribal- dy) z.t.; 11. Kelly (Ier-De Gribaldy); 12. Rault (Fra-Boishardy) z.t.; 13 Bertin (Fra-Danguillaume) z.t.; 14. Van der Poel (Ned-De Bruyne) z.t.; 15. Van Vliet z.t; 18. Gomez (Fra-Boishardy) i Planckaert (Bel-De Kimpe) z t 20 Vil- lemiane (Fra-Boishardy) z.t., 21. Van der Velde I Ned I'. i 11 t 22 Hf.st.- (l'.el- Post) z.t.; 33. Jan van Houwelingen (Ned-Swerts) z.t 49. Anderson (Aus-De Houwelingen (Ned-Swerts) allen in de zelfde tijd als Eddie Planckaert; 146. Schipper (Ned-Kimpe) op 1 24. 155. en laatste Yanez (Spa Perurena) op 19 23 Opgegeven hebben Batellaro (Ita-Zan- degu). SgaJbazzi (Ita-Boifava) en Jean- Luc van den Broucke (Bel-Crepel). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Anderson (Aus-Muer) 38 12.012. Kel ly (Ier-Gnbaldy) op 48 sec 3 Hinault (Fra-Guimard) op 1 18; 4 Clere (Fra- Danguillaume) op 1.51. 5. Willems (Bel/ Dricssens) op 2.03, 6. Knetemann (Ned- Post) z.t, 7. Vallet (Fra-Crepel) op 2.06, 8 Peeters (Bei-Post) op 2.08. 9 Lubbor- Bruyne) op 2.43. 14. Bonnet <Fra-Gui- mard) z.t, 15. Laurent (Fra-Muer) op 2.45; 16. Zoetemelk (Ned Danguillau- me) op 2 46; 17. Thurau (Wdl-Zandegu) Muer) z.t.; 57 Winnen (Ned-Godefroot) °P 2.49; 18 Madiot (Fra-Guimard) op 58. Lubberding (Ned-Post) Raas (Ned-Post) z.t; 70. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) z.t.; 72. Hinault (Fra-Guimard) z.t, 75. Knetemann (Ned-Post) z.t 79. Peeters (Bei-Post) z.t., 94 Kuiper (Ned-De Bruyne) z.t; 98 De Keulenaar (Bel-Post) z t 102 Veld- scholten (Ned-Post) z.t.155. Schipper (Ned-De Kimpe) z.t Opgegeven: Peter Zijerveld en Gregor Braun. achtste etappe: 1. Hoste (Bei-Post) 5 uur 3 minuten en 34 seconden (met tijdvergoeding 5 03.04); 2. Leah (Ita-Boifava) z.t. (met tijdvergoeding 503,14), 3. Criquielion 2.50; 19. Winnen (Ned-Godefroot) op 2 51; 20. Wilmann (Noo-Godefroot) op 2 54. 28. Van der Velde (Ned-Post) op 3 08, 42 Van Vliet (Ned-Post) op 3 29. 57. Adn van Houwelingen (Ned-Swerts) op 4.27, 58 Raas (Ned Post) op 4 31. 72. Wijnands (Ned-Post) op 6 40, 85 Van der Poel (Ned-Bruyne) op 9 46, 103 Hos te (Bei-Post) op 11 52. 114. Veldscholten (Ned-Post) op 13.45. 115 Jan van Hou welingen (Ned-Swerts) op 14 20. 123 De Keulenaere (Bel Post) op 16 15, 132 Schipper (Ned-Kimpe) op 17 48. 155. en laatste Moro (Ita-Boifava) op 58.19 De enige ploeg die profiteert van het gebrek aan strijd is die van Peter (Bel-De Kimpe) z.t. (met tijdvergoeding Post. Gisteren flitste Frank Hoste voor de verandering als eerste over de streep. bergklassement: HPBS Vallet (Fra) 93 punten; 2 Bernaudeau De Rooy (Ned-Godefroot) !£ra\3®: 32 ^lerc <Fra) 4 Nilsson VLIJMEN (UPD) - Piet Lie- bregts, de bondscoach van de Nederlandse amateur-wiel renners, heeft drie coureurs aangewezen die voor ons land zullen aantreden in het wereldkampioenschap op de weg. begin september in het Engelse Goodwood. Het zijn Gerrit Sollcveld (De Leer), Johan Lammerts (Bergen op Zoom) en Toon van der Steen (Bruinisse). Voor de resterende drie plaat sen komen de volgende ze ven renners in aanmerking: Henk Bouwman (Eelde), Jos Alberts (Neede), Peter Hof land (Roosendaal), Hans Daams (Valkenswaard), Henk van Weers (Den Haag). Ron Snijders (Zwanenburg) en Teun van Vliet (Maas land). Op Solleveld na betrekt Lie- bregts met deze renners van b ADVERTENTIE Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun ZIEL EN ZALIGHEID In het Leidse wapen herinneren de twee gekruiste sleu tels van Sint Pieter, de schutspatroon van de stad, nog steeds aan de tijd dat kerk en samenleving innig met el kaar verweven waren. Over die tijd, waarin het silhouet van de stad werd bepaald door de vele kerken met hun torens en torentjes, gaat deze aflevering. tot 10 augustus een training kamp in Bosschenhoofd. Op het programma staat onder meer een selectiekoers in het Belgische Oudenaarde, waar de Europese amateurtop sa menkomt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Belgische wielerbond. Na het trainingskamp stelt Lie- bregts de definitieve ploeg samen, die zich van 22 tot 28 augustus op het WK gaat voorbereiden in de Zwitserse Wilhelm Teil-ronde. Ook heeft Liebregts de Oranje equipe van de Tour de l'Ave- nir (8 tot 20 september) be kend gemaakt. Hiervoor zijn uitgenodigd: Rinus Ansems (Chaam), Herman Winkel (Schalkwijk). Leon Nevels (Stein). John van Asten (Eindhoven). Ron Snyders (Zwanenburg). Henk v.m Weers (Den Haag) on Dnes Klein (Ter Apel). De laatste heeft voor de eer bedankt en zal wellicht naar de Ronde van Bulgarije gaan. (Zwi-Arnold) z.L; 7 Beccia (Ita-Zande- gu) z-t., 8. Lejarrcta (Spa-Perurena) z-t 9 Peeters (Bei-Post) z.t., 10 Nilsson (Zwe-Boishardy) z t 11 E Planckaert (Bel-De Kimpe) op 4 seconden. 12 De Wilde (Bel-Crepel) z t 13 Kelly (Ier-De Gribaldy) z.t 14 Rault (Fra-Boishardy) z.L; 15 Bontempi (Ita-Boifava) z.t16 Rudy Pevenagc (Bel-Godefroot) z t 17 Didi Thurau (Wdl-Zandegu) z.t 18 Ene McKenzie(Nwz-Godefroot)zt.. 19 Ben- Brabant (Bcl-De Kimpe) a welingen (Ned-Swerts); 26. Wijnands (Ned-Post), 29 Lubberding (Ned-Post), 31 Anderson (Aus-Muer), 35 Van der Poel (Ned-Bruyne). 51 Hinault (Fra- Guimard),58 Raas (Ned-Post), 60 Veld scholten (Ned-Post). 74 Winnen (Ned Godefroot). 92 Knetemann (Ned-Post). 94. Zoetemelk 'Ned-Danguillaume). 100 Kuiper (Ned-Bruyne). 127. Jan van 6 Mutter (^we) 20. 5 Breu (Zwi) 20. 6. Peeters (Bel) 19. 9 Adn van Houwelingen (Ned) (Aus) 104, 3 Raas (Ned) 73; 4 Wülems (Bel) 51, 5 Hinault (Fra) 50, 6 Verschue re (Bel) 50. 8 Knetemann (Ned) 48 algemeen ploegenklasse- m n i 1 Post 15257.48 2 Guimard 152 58.31, 3. Danguillaume 152.58,43. ADVERTENTIE We hebben nog even overwogen om voor onze n mededeling: 'n prima pilsje - /vj lage prijs' een hele pagina te gebruiken.. Maar tenslotte leest u dit nu ook.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11