Polen kapen troostprijs weg WK 82gaf veel onsmakelijke voetbalkost IK ^ivivitav ïif 'Dit had ik niet durven dromen' WEDSTRIJD VOOR PROFS ACHTER DERHY'S ,j. -C spori )- Keepersprobleem nekt Fransen Lato passeert Deyna Spanje boekt laagterecord Poolse trainer Pieehniczek blij met bronzen plak Dinsdag 13 juli aanvang 19.30 uur tee/^ior/rrec. Toegang gratis!! MAANDAG 12 JULI 1982 MADRID GPD- Willem van Hanegem, Helen io Herrera en vele andere binnenlandse en buitenlandse voetbalken ners hebben een vernietigend oordeel uitgesproken over het wereldkampioenschap 1982. Een slecht toernooi, minder dan het gebeuren vier jaar te rug in Argentinië, zeker niet zo spectaculair als de titel strijd in 1974 en vergeleken met het beste voetbalfeest in Mexico in 1970 een verschil als dag en nacht. Is de voetbalkost geserveerd tussen de openingswedstrijd op 13 juni tussen België en Argentinië en het slotbanket met Italië en West-Duitsland aan het hoofd van de tafel in derdaad zo onsmakelijk ge weest? Enkele hapjes hadden onmiddellijke braakneigin gen tot gevolg, West-Duits- land-Oostenrijk in Gijon, bit ter als gal. De voorzitter van de wereldvoetbalbond Joao Havelange heeft vrijdagmor gen het FIFA-congres in Ma drid z'n excuses aangeboden voor die wanvertoning en aangekondigd dat voor 1986 de reglementen zodanig aan gepast zullen worden dat de arbiter maatregelen kan ne men tegen voetbalteams die zich meer bezighouden met rekenen dan met trappen te gen de bal. De Braziliaanse voorzitter had als hoogste vertegenwoordi ger van koning voetbal de angstige optredens van Italië en Polen in de eerste ronde, Engeland-Duitsland en Po len-Rusland in het tweede part - de lijst is simpel uit te breiden - in zijn verontschul digingen mogen betrekken. Laffe gerechten zonder geur en smaak. De lekkerbekken zijn op dit toernooi onvoldoende aan hun trekken gekomen, om de vingers af te likken was de halve finale tussen West- Duitsland en Frankrijk, een superspannende nachtfilm met een ontknoping die nie mand nog had verwacht. Brazilië-Italië haalde een ruime voldoende, Argentinië- Hongarije kwam in aanmer king voor een zeventje, maar verder vermeldt het WK-rap- port veel te veel zesjes en vijf jes. De verrichtingen van de uitstekende doelman van Ka meroen N'Komo, het verras send goede spel van de Alge rijnse allrounder Assad, de aalvlugge acties van Speedy Gonzales uit El Salvador, het optreden van sjeik Al Jaber Al Sabah uit Koeweit, de hui lende doelman Arzu van Honduras, flitsen uit de groe pen één tot en met vijf die op de slotdag boven komen drij ven, acties en momenten die het totaalbeeld van het toer nooi niet kunnen beïnvloe den. In de poule met Brazilië, Rusland, Schotland en Nieuw-Zeeland werd goed ge voetbald, matigheid over heerste in de andere poules. De verwachting dat het echte toernooi pas in de tweede ron de zou beginnen is niet uitge komen. Frankrijk beheerste zijn poule. Polen kwam niet verder dan een uitstekende partij tegen België, in de groep met Engeland. Spanje en West-Duitsland zat geen venijn en opwindend was al leen de manier waarop Italië via geschop tegen Argentinië en goed voetbal tegen Brazi lië het Zuidamerikaanse con tinent op z'n nummer zette. Meer arbeid Havelange en zijn FIFA-be- stuurders hebben niet alleen de opdracht iets te doen aan vertoningen als tussen West- Duitsland en Oostenrijk, er is voor hen meer arbeid te ver richten. De duur van het toer nooi bijvoorbeeld. De helft van de deelnemers in de twee de ronde had zijn doel be reikt, de afgang was voorko men, het gezicht van de natie gered, zo snel mogelijk naar huis. In een poule-indeling met drie landen heeft dat ge volgen. België had de vliegtic kets voor de terugreis uitge deeld voor de wedstrijd tegen Rusland gespeeld was. Oos tenrijk had na de nederlaag tegen Frankrijk nog maar één wens: rap naar moeder de vrouw. Argentijnse, Braziliaanse, Duitse en Italiaanse voetbal lers brengen hun leven door in trainingskampen, is het niet met de nationale ploeg dan is het wel met de topclubs waarvoor ze uitkomen. Bel gen, Oostenrijkers, Engelsen en Noordieren kennen dat niet, dat brak hen in het ver volg van het toernooi en heeft plaatsing voor de halve fina le beinvloed. Een voetbalhap pening die korter duurt dan vier weken mag niet ten koste gaan van de kleine landen. Zij hebben aangetoond dat de aansluiting met Europa nog allerminst bereikt is, maar dat de goede weg ingeslagen is. Havelange vergeleek het wereldkampioenschap met de universiteit, het voetbal in de ontwikkelingslanden met de kleuterschool. Maar het zal hem niet ontgaan zijn dat de beste uit die streek de laatste klas van de basisschool be reikt hebben. Punt van discussie op ieder toernooi is ook de arbitrage. Vijf rode kaarten, het hadden er meer moeten zijn. Rond de negentig gele prenten en ook dat hadden er meer moeten zijn. Stukjes karton die de voetballers voorgehouden werden wegens het drinken van water, of voor het geven van commentaar op de lei ding mag u aftrekken. Het prentenkabinet moet aange vuld worden met grove acties die niet op de juiste manier bestraft werden waarbij de actie van de Duitse doelman Toni Schumacher het beste in het geheugen ligt. Consequent te fluiten blijkt in de Neder landse competitie moeilijk te zijn, op een wereldtoemooi waar mannen in het zwart uit de hele wereld vertegen woordigd zijn, is het een on mogelijkheid. De oplossing is even simpel als onhaalbaar. De beste scheidsrechters uit nodigen, niet kijken naar het land waar ze vandaan ko men en afstappen van de re gel: één per land. De kleine naties zullen het niet pikken en door die voetbaldreumes- sen zit Havelange op zijn ze tel. Storend. Storend tijdens dit wereldkam pioenschap is ook de manier geweest waarop Spanje de tweede ronde binnen geloodst werd. Als scheidsrechter van niveau als White en Eschwei- ler bij een borrel vertellen dat het een ramp is als het orga niserende land de tweede ron de niet haalt, dan kan het niet anders of het moet gevol gen hebben voor de arbitrage. Joegoslavië, toch een uitste kende indruk achterlatend. werd het slachtoffer, zoals Al gerije door het cijferwerk van Derwall en Schmidt voortij dig naar huis moest. Taktisch bracht het mundiale voetbalgebeuren weinig novi teiten. Buitenspelers die via de zijlijn naar de achterlijn dribbelden zijn zeldzaam ge worden, opvallend verder hoe vaak gescoord werd uit stil staande situaties, strafschop pen en vrije trappen. Het be wijs dat de vijandelijke de fensie met zijn ruime man kracht steeds minder zijn te nemen via soli of met combi natievoetbal. Doelpunten worden duur, het gemiddelde op deze Mundial ligt op 2.77 en alleen in 1974 werd min der gescoord 2.55 per wed strijd), cijfers die schril afste ken bij het gemiddelde van 5.38 op het wereldkampioen- schap in 1954. Hoe simpel het voorkomen van treffers is bewees het zwakke El Salvador. Spelend op de aanval kwam Hongarije tot tien treffers, met het slot op de deur kwamen Argentinië en België respectievelijk niet verder dan twee en één goal- tje. De angst voor een vroeg tijdige aftocht en enorme fi nanciële belangen hebben ook dit toernooi beinvloed. En de twee naties die daar lak aan gehad hebben moesten voortijdig het vliegtuig ne men, dat is het trieste. Argen tinië en vooral Brazilië, met de speels voetballende Fran sen en de Italianen - alleen in de tweede ronde - smaakma kers van het toernooi, dat ge dragen moest worden door Diego Maradona, door Karl- Heinz Rummenigge en door de Braziliaan Zico. Zij konden de last om verschil lende redenen niet torsen, het Argentijnse wonderkind nog te jong en te onervaren, het geen geaccentueerd werd door zijn rode kaart tegen de Brazilianen. De Duitse aan valler gehinderd door een blessure en Zico - omhoog ge schreven door de kranten in zijn vaderland, de witte Pelé - bleef in de schaduw van zijn briljante aanvoerder Socra tes. Paolo Rossi werd de ster van het gebeuren, zijn toe komstige clubgenoot Boniek haalde met drie doelpunten tegen België een scheepsla ding roem binnen, onver wachte grootheden boden zich verder niet aan. Ook dat toont aan dat Espagna '82 de echte voetballiefhebber te weinig geboden heeft. Na tuurlijk kunnen op een voet balgebeuren met 52 wedstrij den niet alle duels goed zijn. Waar ligt het percentage dat noodzakelijk is als we spre ken van een goed of slecht toernooi, waar trek je de streep tussen onvoldoende of voldoende. Terugblikkend op vier weken Mundial kom je tot een tiental partijen voor zien met het etiket: het aan kijken ruim waard. Niet meer dan 20 procent, een per centage dat deze conclusie rechtvaardigd: de lekkerbek ken zijn onvoldoende aan hun trekken gekomen. ALICANTE - Zelfs de troostprijs was Frankrijk tenslotte niet gegund. Evenals acht jaar geleden in West-Duitsland, toen Brazilië in de strijd om de derde plaats met 1-0 werd verslagen, eiste Polen zaterdagavond in Alicante andermaal het brons voor zich op. Maar de overwinning (3-2) die daarvoor nodig was dankte het Oostblokland allereerst aan de Franse keepersmisère en minder aan de eigen kwaliteiten. Tot twee keer toe ging doelman Castaneda hopeloos in de fout, beide treffers vielen op psychologisch cruciale momenten. «„Wrtï '.Li* ««l'ilU* 4u«*êftali' 5 ii' Vrti kV>- 8 ALICANTE (ANP) - De Poolse international Gregorz Lato heeft in de door Polen ge wonnen wedstrijd om de derde plaats (3-2 tegen Frankrijk) een nationaal re cord gebroken. De 32-jarige Lato, in dienst van het Bel gische Lokeren, kwam in die wedstrijd op het totaal van 103 interlandwedstrijden. Lato passeerde met die ver richting de Poolse record houder Kazimicr Deyna, die 102 keer voor het nationale elftal uitkwam. Met 20 WK-wedstrijden heeft Lato, die in 1974 en '78 ook bij wereldbekertoernooi van de partij was, nog een Pools record in handen. Hij moet die beste prestatie de len met vier jaar jongere teamgenoot Wladislaw Zmuda, die tijdens WK-eind- ronden ook 20 wedstrijden voor Polen speelde. Lato nam in Alicante afscheid van het voetbal op WK-ni- veau. "In 1986 zal ik er niet meer bij zijn. Zmuda zal mij dat tweede record dan onge twijfeld afnemen", aldus de kalende Poolse aanvaller, die in 1974 in West-Duits land topscorer van het we reldbekertoernooi werd. In Spanje scoorde Lato één keer. Op slag van rust vergat de vervan ger van Ettori in te grijpen bij een hoekschop van Kupcewicz, waardoor Mógewski ongehinderd raak kon koppen, één minuut na de rust verkeek Castaneda zich royaal op een vrije schop van Kupcewicz. En daarmee was een stand bereikt (3-1) die de Fransen bekend in de oren klonk. De nachtmerrie van donderdagavond in Sevilla, toen Frankrijk een voorsprong met dezelfde cijfers had opgebouwd, maar in dit voetbalspektakel uit eindelijk toch nog ten onder ging, belette de ploeg echter niet alsnog de achtervolging in te zet ten. Met erg veel overtuiging ge beurde dat niet, zodat de Fran sen ook niet verder kwamen dan een tegentreffer van Curiol. Maar allereerst werd zaterdag avond in Alicante nog eens on derstreept over welk een rijk ar senaal aan spelers Frankrijk mo menteel beschikt. In vergelijking met het elftal dat donderdag avond aantrad tegen de West duitsers had Michel Hidalgo niet minder dan zes spelers buiten de basis gelaten. Op Tigana na had de Franse bondscoach ook het volledige middenveld en de aan- Het WK in Spanje is geëindigd met een laagterecord, waar het de toeschouwersaantallen betreft. Per wedstrijd stroomden op het Iberisch schiereiland 35.428 toe schouwers het stadion binnen De FIFA moet twintig jaar i WK-historie teruggaan om slech ter voor de dag te komen. In Chi li 1962 keken gemiddeld 24.250 toeschouwers toe. Over de gehe le linie werden de 52 wedstrijden bezocht door 1.842.250 mensen. De organisatorische kreupelheid kwam voor de finale weer even in beeld. Na de openingsakkoor den werd de Italiaanse hymne abrupt afgebroken. Drie minu ten later werd het volkslied on der het striemende fluitconcert van 20.000 Italiaanse supporters in verkorte versie afgedraaid. val vernieuwd. De in dit toernooi zo geprezen Platini, Genghini en Rocheteau volgden het duel van af de tribune, Giresse en Six za ten op de reservebank. Oogstrelend Maar ook in deze fantasie-opstel ling was Frankrijk aanvankelijk duidelijk een nummer te groot voor Polen, dat slechts in Bo niek, Kupcewicz en de geslepen Lato spelers van gelijkwaardig niveau bezat. De meer dan eens oogstrelende combinaties lever den ook al in de dertiende mi nuut succes op, toen Girard van buiten het strafschopgebied via de paal raak knalde: 1-0. Maar tegelijkertijd verslapte de concentratie en kreeg Polen on der aanvoering van Boniek zo waar de gelegenheid aanvallend iets terug te doen. Toen ook be wees Boniek eens te meer over welke kwaliteiten hij beschikt. Een dieptepass van hem lag ook Jean Castaneda onthulde tegen Polen ongewild het Franse keepers probleem. Tweemaal ging hij in de troostfinale in de fout. ten grondslag aan de gelijkma ker vijf minuten voor de rust van Szarmach, die pal daarvoor al de paal had getroffen. Een taxatie fout van Castaneda bracht Polen zelfs op voorsprong. Pal na de rust werd Hidalgo nog maals in zijn overtuiging ge sterkt hoe miserabel het momen teel in zijn land met de kwaliteit van de doelverdedigers is ge steld. Ook de troostprijs liepen de Fransen zodoende mis. WIELRENNEN - Peter Hofland uit Drunen heeft zaterdag de K.O. race, de laatste A-klassieker voor wieleramateurs, gewonnen. ZEILEN - De Braziliaan Saores heeft vrijdag voor de kust bij Cascais (Portugal) de vierde race in de strijd om het Wereldkam pioenschap 470-klasse gewon nen. ADVERTENTIE ALICANTE (ANP) - Dolgelukkig is het Poolse elftal gisteren naar huis teruggekeerd. De derde plaats tijdens het wereldbeker toernooi in Spanje, een niet ver wachte herhaling van het stunt werk van 1974, werd gevierd als een overwinning. De speciaal voor de "kleine" finale overge vlogen Poolse sportminister Ma rian Renke stond na afloop van de 3-2 zege in Alicante met de tranen in de ogen zijn spelers op te wachten. "Jullie hebben niet alleen voor je zelf een geweldige prestatie geleverd, maar in het bijzonder voor het hele noodlij dende Poolse volk", jubelde de Poolse landbestuurder. Minder emotie was er tijdens de persconferentie te bespeuren bij de Poolse bondscoach Antoni Pieehniczek. Tijdens de bijeen komst in de perszaal van het Jo se Rico Perez-stadion deed hij de mond zelfs niet open. Geërgerd verliet Pieehniczek de zaal, om dat alle journalsiten hem negeer den en slechts belangstelling hadden voor de coach van de verliezende Franse ploeg, Michel Hidalgo. Buiten het stadion doorbrak hij het zwijgen. Boze tongen hadden beweerd, dat Pieehniczek van hogerhand "ge muilkorfd" was. "Overgelukkig" "Ik zeg iets, wanneer ik dat wil. Ik ben overgelukkig. We hebben met deze jonge ploeg een resul taat bereikt, dat in onze stoutste dromen niet voor mogelijk was gehouden", aldus Pieehniczek, die ter plekke ook kritiek op nachtelijke uitstapjes van de Poolse sterspeler Zbigniew Bo niek weerlegde. "Boniek heeft zich geweldig ingezet voorhet Poolse elftal. Dat is het enige dat hier telt. Ik neem het hem in het geheel niet kwalijk, als hij eens wat langer wegblijft of een pakje sigaretten te veel rookt. We zijn hier in Spanje. Niet in Polen, daar kan hij zoiets onmogelijk doen". Over beloningen voor de bronzen medaille werd in het Poolse kamp niet gerept. De Poolse spe lers ontvagen een premie voor hun prestatie in Spanje. De hoogte daarvan is echter niet be kend gemaakt. "Dapper" Michel Hidalgo, de tot na het EK van 1984 in Frankrjk in dienst blijvende Franse bondscoach, was weinig rouwig om het ver lies. Frankrijk kwam met een grote hoeveelheid reserves in Alicante opdraven. Van het vrij willig weggeven van de bronzen medaille was volgens de Franse voetbalbaas echter geen enkele sprake. "Wereldkampioen kon den we niet meer worden. Wat is in zo'n toernooi nu het verschil tussen de derde en vierde plaats, als je de beste plaats moet laten schieten? Mijn elftal heeft zich gegeven de omstandigheden dapper geweerd. Zo'n wedstrijd tegen West-Duitsland laat je vooral mentaal niet onberoerd". Parcours: Boulevard - Noordwijk a/Zee. Aan de start o.m.: IN CE ERUALIN6 DURF IK Uil OOK "TE (CJKEW ZOU DER TE RftMlKEREN, A&rsyvrve ezsw D'MIF/P^ATSTE £l£. M£7&? /N CE M£T7E*J ,wuw.' CE ze GOAL NIET AfG£*EU#C> VERMITS T IEDERALvfcFENS BINNEN IS I (2AKEN, DE DWAFSLCaANS J ONKLAAR 'EEFT 6EMAAKT HEEFT 6£1<V£ NU CE IK BEKDM QVYp- Jusr 'wê" VEfZWrr- T6IN6QTDEV0?- AJTUOORDELUKE» 'NE COMMISSIE '£B- BBJ BENOEMD OM TE eesLissecfoMEP Wies TAMEU2E LATEN WU 'OPEN CAT ALLES IN DE ÉOEIE PLOOI ZAL VALLEN 'T 15 TE zEöeaJ coracé MANNCKCMS MTCCEL-) PUNT ÖEEM J C&)7ZH ZUi oS\| IF 1//AJC&J J# \U Patrick Sercu René Pijnen Danny Clark Jos Lammertink René Koppert Martin Venix Rene Kos Theo Smit 'HWlRtlD 'n land,'11 streek,|if5Ü l.s.m Evenementencommissie en VVV Noordwijk LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10