LEIDSCH DAGBLAD Mes in ambtenarensalaris m Vakantie barst los (Ml Het Motorhuis Thailand negeert voorstel Vietnam Battiston heeft hersenschudding Grote stiisd sementen Engelse spoorwegen denken aan sluiten Vertrouwelijke brief Van der Stee: 6,5 miljard extra snoeien Steen treft hoofd baby AUTO-HOME 100 Occasions! AttentieAttentieAttentie ONKRUIT VRIJDAG 9 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36825 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad|.-hoofdredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bt/eij W-?e Snge«l ?3flBGLM)en Voor lei nrs cototon SEVILLA (ANP) - Een flinke her senschudding en het verlies van twee tanden heeft de Franse middenvelder Battiston overge houden aan de botsing met doel man Schuhmacher gisteren in de wedstrijd Frankrijk-West-Duits- land voor de halve finale van het wereldkampioenschap. Antognoni zal zondag niet van de partij zijn in de finale tegen West- Duitsland. Bij de spelverdeler van het Italiaanse team werd vanmorgen een breuk in de rech tervoet ontdekt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het aantal bedrijfs- faillissementen is in de eerste zes maanden van dit jaar in vergelijking met dezelfde pe riode in 1981, explosief geste gen met 29%. Voor 4.206 be drijven was er geen andere oplossing. Verwacht wordt dat het totaal aantal faillisse menten dit jaar zal oplopen tot 9.200. Een en ander blijkt uit vandaag verschenen cijfers van het Haagse bureau Dongelmans. De betalingsdiscipline is in de eerste zes maanden van dit jaar nauwelijks "^randerd. Gemiddeld werden de beta lingstermijnen door bedrij ven met 49,3 dagen over schreden (was 49,1 dag), het geen een schadepost oplever de van 3,25 miljard gulden. In die berekening is uitgegaan van een gemiddelde rente stand in rekening-courant van 12,5%. Het is voor het eerst sinds jaren dat gesproken kan worden van een stabilisatie. In 1977 bedroeg de overschrijding nog 33,6 dagen; daarna is voortdurend een stijging aan de orde geweest. Nederland blijft op Italië en België na, de traagste betaler van reke ningen in de Europse Ge meenschap. LONDEN (AP) - De door stakingen getroffen Britse spoorwegen hebben gisteravond laten weten dat wordt overwogen het spoorwegnet volle dig te sluiten, tenzij voor het eind van de volgende week een groot aantal machinisten besluit weer aan het werk te gaan. Een woordvoerder van de maatschappij zei dat sluiting één van de moge lijkheden is die door de directie wordt overwogen. Sinds het begin van de staking heeft British Rail ongeveer tien procent van het normale schema kunnen uitvoeren. De staking kost de spoorwegen ongeveer 40 miljoen gulden per dag. Gisteren reden er 1633 treinen tegen normaal 15.500. - De vakbond Aslef, die de staking heeft georganiseerd, zegt tevreden te zijn over het verloop ervan. De staking is een protest tegen het invoeren van variabele diensten van 7 tot 9 uur, terwijl de machinisten tot nu toe altijd 8 uur per dag werkten. 22 PAGINA'S (Van één onzer verslaggever) LEIDEN Twee Hagenaars hebben gisteravond een baby van een Hillegoms echtpaar op het Leidse Stationsplein zeer ernstig letsel toege bracht. De baby kreeg een scherp stuk steen tegen het hoofd en liep een schedel breuk van vijf centimeter op. De Hagenaars zijn door de politie ingerekend wegens een poging tot doodslag. Het tweetal, 30 en 35 jaar oud, was op het Stationsplein al enige tijd bezig geweest fiet- snrc m»* stenen bekogelen. Later werd een bushalte hun doelwit. Daar stond het Hille goms echtpaar met de baby, een jongetje. Het kind is naar het academisch ziekenhuis in Leiden overgebracht. De Hagenaars werden ter plek ke door de politie aangehou den. Eenmaal vastgezet, richtte de oudste van hen nog aanzienlijke schade in de po litiecel aan. Wat de beweegre den van het tweetal was, is onduidelijk. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) wil dat volgend jaar 6,5 miljard gulden extra wordt bezuinigd, boven op de miljard gulden die reeds in de Voorjaarsnota zijn afgesproken. Bevriezing van de ambtenarensalarissen en een korting van drie procent op sociale uitkeringen leveren al vier miljard op. De rest komt onder meer uit de volksgezondheid. Stieleke bedankt Hru- besch (9) uitbundig. Die stelde hem in staat te juichen. Ondanks zijn ge miste strafschop. Zondag de finale Duitsland—Italië PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) Een uitslaande brand heeft gisteren tijdens koop avond een schoenenmagazijn in de Spuistraat, midden in de Haagse bin nenstad, in as gelegd. De brandweer moest met groot materieel uitruk ken. De oorzaak van de brand is onbekend. Hittegolf en bosbranden in Spanje LEIDEN (ANP/GPD) - Het zal morgen niet zulk warm weer worden als vandaag. Een on weersstoring zal morgen het weer in ons land beheersen. De eerste buien worden vanavond boven het zuidwesten van ons land verwacht waarna ze zich ge leidelijk over het hele land zullen uitbreiden. Maar de temperatuur zal aangenaam blijven, 20 graden of iets hoger. Zondag gaan de temperaturen weer wat oplopen en blijft het naar verwachting ook overal droog. Volgens de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen moet dit weekeinde met druk en le vendig verkeer rekening worden gehouden, vooral in het westen van het land. Dit niet alleen door een trek naar de badplaatsen maar ook omdat de vakantiepe riode in het westen 'losbarst'. In België gaan dit weekeinde de bouwvakkers met vakantie. Dat zal veel verkeer naar de kust en de Ardennen opleveren maar veel problemen op de wegen zal dat volgens een woordvoerder Bij aanschaf vaneen eenset Spatlappen/Verstralers/ of een Radio/cassette of een Sunroof/Zonnedak of een Gasinstallatie nnr COMPLEET GEMONTEEBD «fMi] INCL.BT.W van 1 t/m 31 lull 1982 van de verkeersdienst in Drie bergen niet geven. Ook in Frank rijk en Duitsland worden weinig moeilijkheden verwacht. In Driebergen heeft men, evenals vorig jaar, een informatielijn ge opend om vragen te beantwoor den van automobilisten die met vakantie naar het buitenland gaan. Uit een onderzoek is name lijk gebleken dat veel overtredin gen worden veroorzaakt door on wetendheid van automobilisten. Vragen kunnen worden gesteld via het telefoonnummer 03438- 14321. Vakantiegangers voor Spanje doen er goed aan te beseffen dat dat land op het ogenblik door een hittegolf wordt geteisterd. Op di verse plaatsen zijn temperaturen gemeten die het hoogste niveau van deze eeuw bereikten. Het absolute maximum bereikte deze week Catalonië, waar 48,8 graden in de schaduw werd ge meten. Het ongemak van de in woners van Barcelona wordt nog eens versterkt door een indrin gende rookgeur, veroorzaakt door diverse bosbranden. Ook in Zuid-Frankrijk is op het ogen blik een enorme bosbrand in de buurt van Avignon aan de gang. Uitkeringen drie procent omlaag De minister van financiën schrijft dit in een vertrouwelijke brief aan de ministerraad over de voorbereiding van de begroting voor volgend jaar, die vandaag begint. Om alle tegenvallers in de staatsfinanciën te kunnen op vangen, zou eigenlijk elf miljard moeten worden bezuinigd. Om dat dat niet haalbaar is, neemt Van der Stee genoegen met „slechts" 6,5 miljard. Aan de voorstellen van Van der Stee ligt een rapport van de Cen traal Economische Commissie, waarin topambtenaren van Fi nancien en Economische Zaken zitten, ten grondslag. De CEC wil dat de noodzakelijke elf miljard bezuinigingen worden uitge smeerd over twee jaar. Voor ko mend jaar zou een bevriezing van de ambtenarensalarissen 2,5 miljard opleveren. Een korting met drie procent op de uitkerin gen levert 1,25 miljard op. Ontkoppeling De plannen voor bevriezing van de ambtenarensalarissen, die een daling van de koopkracht met enkele procenten inhouden, ko men bovenop het eerder aan vaarde plan om een procent op de ambtelijke salarissen te kor ten. Dat leverde de schatkist al miljoen dit jaar en 660 miljoen volgend jaar op. Aanvaarding van de plannen bete kent een volledige ontkoppeling van de inkomensontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven, bij de ambtenaren en van de uitke ringstrekkers. Daarvoor pleitte onlangs ook de commissie-Wag- ner in een door premier Van Agt omhelsd rapport. Coalitiepartner D'66 verzet zich echter tegen ont koppeling van lonen en uitkerin gen. Binnen het kabinet valt daarover een flinke strijd te ver wachten. Tegenvaller Drie weken geleden zei minister Van der Stee in de Tweede Ka mer dat zich voor 10 miljard gul den aan financiële tegenvallers aftekenden. De 7,4 miljard aan tegenvallers, die al in de Voor jaarsnota zijn voorzien, werken voor 7 miljard gulden in 1983 door. Daar bovenop worden extra aard gastegenvallers verwacht en is volgens Van der Stee twee tot drie miljard gulden nodig voor de woningbouw en de stadsver nieuwing. Voorts streeft Van der Stee naar een aanzienlijke terug dringing van het financieringste kort van de overheid. Volgens de voorstellen van de CEC zou het staatstekort volgend jaar teruglo pen van 9,75 naar 7,25 procent. In 1984 moet het dan verder terug tot 6 procent. Als Van der Stee nu genoegen neemt met 6,5 miljard aan bezui nigingen, in plaats van de eigen lijk noodzakelijke 11 miljard, dan accepteert hij een „gat" van ruim 3 miljard. Van der Stee wil dan ook nu al afspraken maken over het opvangen van eventuele nieuwe tegenvallers, zodat de 3 miljard niet worden „weggege- Ziekenhuizen boos over "beddenplan" PAGINA 7 Tandartsen krijgen het voor de kiezen PAGINA 16 Breuk dreigt op bijeenkomst OPEC PAGINA 19 BANGKOK/HONG KONG (AP/ .Reuter) - Als eerste Aseanland heeft Thailand vandaag het Viet namese voorstel afgewezen een "aanzienlijk" aantal soldaten uit Cambodja terug te trekken. Vol gens het Thaise ministerie van buitenlandse zaken is Hanoi er slechts op uit de Vietnamese agressie tegen Cambodja te lega liseren. Ook China verklaarde vandaag dat het Vietnamese voorstel niet meer is dan een "di plomatieke list" die de wereld moet misleiden. Het voorstel werd woensdag ge daan in een gezamenlijk commu niqué van de ministers van bui tenlandse zaken van Laos, Cam bodja en Vietnam. Zij kondigden de terugtrekking aan van Vietna mese troepen en riepen de Asean-landen op tot vorming van van een veiligheidszone on der internationaal toezicht in het grensgebied tussen Thailand en Cambodja. Prasong Soonsiri, voorzitter van de Thaise veiligheidsraad zei van daag slechts met totale terug trekking van de Vietnamese troepen akkoord te kunnen gaan. De Aseanlanden Thailand, Ma leisië, Singapore, Indonesië en de Philippijnen - hebben zich opgesteld achter het Cambod- jaans verzet. In een in Hong Kong ontvangen commentaar van het officiële Chinese persbureau is het Viet namese aanbod in verband ge bracht met een aanstaand be zoek van de Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Nguyen co Thach, aan vier van de vijf Aseanlanden. Het aanbod is vol gens Peking een "lokkertje", dat de Aseanlanden moet overhalen "het voldongen feit van de bezet ting van Cambodja te accepteren en de steun van de Asean aan het Cambodjaanse volk te verzwak ken". Ook is het bewind in Hanoi er op uit zijn economische hulp van het Westen los te weken, aldus Nieuw China. NATUURLIJK WEVERS8AAN2 Onweersbuien Half tot zwaar bewolkt met enkele re gen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur ongeveer 20 graden. Middag- temperatuur van 20 graden aan zee tot circa 26 graden in het noordoosten van het land. Matige wind draaiend naar westelijke richtingen. 10 juli 1982 Zon op 5.31, onder 21.58 uur. Maan op 0.00, onder 9.32 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.37 en 19.02 uur. laagwater om 2.30 en 14.49 uur. Boekhouder Frisol aangehouden DORDRECHT/ZÜRICH (ANP) - De sinds begin van dit jaar voortvluchtige 40-jarige hoofd boekhouder die ervan wordt verdacht Frisol voor tenminste dertig miljoen gulden te hebben benadeeld, is vanmorgen in een woning in de omgeving van de Zwitserse stad Zurich aange houden. Er zal om uitlevering worden gevraagd. Een woord voerder van de politie in Dor drecht heeft dit meegedeeld. Uw Datsun Dealer Auto Heemskerk Is tijdelijk (wegens stadsvernieuwing) moeilijk bereikbaar, dat is erg jammer daar wij u juist nu zulke schitterende modellen kunnen laten zien en leveren. Desalniettemin kunt u toch goed bij ons komen via de Rijnstraat (Levendaal) ol wel via de Haven. Uw moeite wordt zeker beloond. Natuurlijk Dent u ook van harte welkom bij ons bedrijf in Roelofarendsveen aan de afslag snelweg R'dam/A'dam, waar u alle Datsun-modellen uitgebreid kunt bekijken, evenals een keur van occasions. AUTO HEEMSKERK DATSUN DEALER Het Motorhuis doet mee aan de opruiming. En goed ook. Met maar liefst 100 occasions van alle merken! Alle reparaties uitgevoerd en met het Bovag- en General Motors OK-garantiebewijs. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs. Want die duikelt tijdens de opruiming naar een absoluut diepterekord! Wie nü niet komt kijken loopt een levens grote kans, dat hij er achteraf spijt van krijgt. Rij dus vlug even bij ons binnen. Dan merkt u meteen dat we tijdens de opruiming óók een bijzonder opgeruimde kijk hebben op de inruilprijs van uw auto! vondellaan 80, Leiden, -Gi. Tel. 071-769313. Actiegroepen als On- kruit en de Bond van Dienstplichtigen trek ken geregeld de aan dacht. Dat moeten ze wel. willen ze zich zelf seneus nemen en dat ook door anderen worden gevonden. Nadat Onkruit in januari al dan niet geheime NAVO-papieren ten toon had gesteld ging ze deze week over tol de bezetting van een militaire bunker in het Zeeuwse Kloetinge De Bond van Dienstplichtigen - een radicalere groepenng dan de Vereniging voor Dienstplichtige militairen - was betrokken bij het kopiëren van al dan niet geheime defensiestukken Wat er precies - dat geldt ook voor de acties van Onkruit - is ge beurd. is minder belangrijk dan wat die groepen nu eigenlijk wil len. Ook belangnjk is tot hoever deze groepen willen gaan. De Bond van Dienstplichtigen - die weer minder radicaal is dan On kruit - houdt zich o.a. bezig met het organiseren van weiger-ac- ties tegen het bewaken van atoomkoppen De Defensietop heeft begrijpelijker wijs weinig op met dit soort groe pen. Het leger heeft nu eenmaal de taak deze atoomkoppen te be waken en heelt daar soldaten voor nodig Hoemeer aanhang de Bond van Dienstplichtigen daar om knjgt. des te kleiner de to lerantie van de zijde van de gene raals Onkruit heeft maar één doel en dat is de omverwerping van het mili tair-industrieel complex. Een der gelijk streven alleen al zou in een communistisch land ruim vol doende zijn voor Sibenè. in een democratie en zeker in Neder land kan men zich ontwikkelen tot een serieuze actiegroep. Te be ginnen met ludieke acties zoals het plaatsen van nepbommen, het verstoren van militaire activi teiten enzovoorts. Dat levert pu bliciteit op Die publiciteit is in feite het belang rijkste resultaat dat dit soort groe pen boeken, omdat het uiteinde lijk ideaal onhaalbaar is. Naarma te de soort acties dezelfde blijven neemt de publiciteit af. Dat is een simpele wetmatigheid. Elke week een nepbom op de hoek van de straat is geen nieuws Het gevolg is - een ontwikkeling die overigens normaal is - dat de ac ties bruter worden. De bezetting van een militaire bunker is een serieuze aangelegenheid. Het haalde ruim de publiciteit. De autonteiten hebben behoed zaam geopereerd Ook daarin onderscheidt Nederland zich van andere Westeuropese landen, om nog maar te zwiigen van Amenka. Onkruit zal ongetwijfeld opnieuw van zich laten horen Datzelfde geldt - voorlopig in mindere mate - voor de Bond van Dienstplichti gen Onkruit zal niet weer een mi litaire bunker bezetten. Er moet wat stevigers worden bedacht Om het ideaal te bereiken, waar de Onkruit-leden wel degelijk in geloven, zal dat moeten Op grond daarvan is het van belang clubs als Onkruit serieuzer te ne men dan nu vaak wordt gedaan. S. Tl WEREL0.77 L4/V0.T1 STREEK Nieuws van verre en nieuws van Oabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement, rMi

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1