LEIDSCH 1Ü DAGBLAD Dertig ziekenhuizen dicht Bankiers kraken kabinetsplan voor Postbank Door bezuiniging beperking aantal dienstplichtigen AZL en Elisabeth moeten 150 bedden inleveren VS-plan om arrestaties El Salvador te belonen Bep Bakhuys overleden JAMMER InMiWil VS-oorlogsbodems bij Libanon DONDERDAG 8 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36824 "Tit" Directeur G Koopman Bt/Mu Wfle 1 Ad| -hootdredadeur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT (GPD) Veel bureaus voor rechtshulp geven onvolledi ge of zelfs onjuiste adviezen. Lange wachttijden, overvolle bu reaus, personeelsgebrek en ram melende juridische kennis van de medewerkers zijn de harde feiten die juridische studenten aan de universiteit in Utrecht hebben vastgesteld na een on derzoek van bijna twee jaar. Om het functioneren van de bureaus zo „levensecht" mogelijk te toet sen hebben de onderzoekers zich voorgedaan als cliënt. In het rapport „Toegang en kwali teit van de individuele rechts hulp" staan onder meer de erva ringen van de studenten alias cliënten met de tientallen bu reaus voor rechtshulp in ons land. Daaruit valt op te maken dat het met de kwaliteit van de rechtshulp bij ongeveer een der de droevig is gesteld. Zo bleek in een aantal gevallen de medewerkers slecht op de hoog te van eenvoudige juridische vraagstukken. Foutieve informa tie kregen cliënten over huurza- ken, verblijfstitels voor buiten landers, sociale voorzieningen en wat je moet doen als je met een reisbureau in de clinch ligt. Eni ge medewerkers van de bureaus waren niet op de hoogte van de Geschillencommissie Reizen. De bureaus voor rechtshulp heb ben toegegeven dat het wel eens schort aan actuele kennis van de medewerkers. Maar de onderzoe kers vinden dat je geen excuus kan bedenken voor sterk verou derd foldermateriaal dat nogal eens in de wachtkamers werd aangetroffen. In die gevallen ging het om stencils over sociale voorzieningen en gratis rechts hulp van een advocaat die inhou delijk waren achterhaald. Als groot ongenoegen ervaar- den de onderzoekers en niet in de laatste plaats de echte klan ten, de lange wachttijden op de bureaus, gebrek aan privacy (je moet vaak je problemen onder het gehoor van andere klanten uitleggen) en de vluchtige wijze waarop de medewerkers weer een klant de deur uitwerkten. Een groot deel van de geleverde kritiek is door de bureaus aan vaard. Overigens hadden de bu reaus destijds zelf om een derge lijk onderzoek gevraagd. Onte vreden toonden de medewerkers zich toen al over het functione ren van de bureaus. Over hoe het verder moet met de eerste lijns rechtshulp moet in een binnen kort te verschijnen nota worden vervat. (Van één c r verslaggevers) i Alphen aan Minister Deelman (onderwijs en we tenschappen) heeA de academische ziekenhuizen vanmorgen een telegram gezonden waarin hij hun 'met nadruk' voorhoudt dat de cijfers van zijn colle ga Gardeniers zeker niet als een defini tief gegeven mogen worden gezien. Beide ministeries (volksgezondheid en onderwijs) moeten daarover nog uit voerig van gedachten wisselen, zo heeft hij laten weten. derafdelingen tot één samenvoe gen. Hoeveel bedden er minder in gebruik zullen worden geno men is nog niet bekend. VALKENBURG - De Westduitse bondskanselier Helmuth Schmidt is vanmiddag om twaalf uur aangekomen op het vliegveld Valkenburg voor een tweedaags bezoek aan ons land. Hij en zijn vrouw werden verwelkomd door premier Van Agt. Van het vliegveld vertrok het gezelschap naar Huis ten Bosch waar koninging Beatrix en prins Claus de bondskanselier een lunch zouden aanbieden. MEXICO-STAD (GPD) - Vol gens de oppositie in El.Salva- dor heeft de Amerikaanse re gering een plan uitgedokterd om een geldelijke vergoeding te geven aan Salvadoriaanse politiemannen en militairen die arrestanten levend op brengen en niet ter plekke vermoorden. Dit na dreigementen van het Internationale Rode Kruis, zich uit El Salvador terug te trekken uit protest tegen het feit dat bijna alle mensen die verdacht worden van deelna me aan de revolutionaire strijd, onmiddellijk worden terechtgesteld. De dreigementen van het Rode Kruis werden vorige maand onthuld door het Amerikaan se dagblad The Washington Post, dat tevens sprak over het bestaan van een vertrou welijk document van de toen nog niet afgetreden minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig aan de Ameri kaanse ambassadeur in El Salvador, Deane Hinton. De Salvadoriaanse oppositie beweert nu een kopie van dat vertrouwelijke document in handen te hebben. Een deel van de inhoud werd gisteren op een persconferentie in Me xico Stad bekendgemaakt. Zeer warm Zonnige perioden en tot de avond droog. Minimumtemperatuur om streeks 16 graden. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden, op de Waddenei landen iets koeler, matige zuidoosten 9 JULI Zon op 5.30, onder 21.59 uur. Maan op 23.59, onder 8.24 uur Hoogwater in Katwijk om 5.56 en 18.23 uur, laagwater om 1.55 en 14.13 uur. DEN HAAG (GPD)- De Neder landse Bankiersvereniging wijst het wetsontwerp voor de Post bank af. De wijzigingen die het kabinet heeft aangebracht in het oorspronkelijke voorstel zijn voor de bankiers volstrekt onvol doende. Het (ïnterim-)kabinet van CDA en D'66 maakte gisteren bekend te streven naar de oprichting van een volwaardige Postbank in 1984. Deze bank, waarmee de staat wil concurreren met de par ticuliere banken, zal volgens het gewijzigde wetsvoorstel niet di rect onder toezicht staan van de minister van financiën. De rege ring is daarmee al enigszins tege moet gekomen aan kritiek van met name de WD tegen eerdere wetsvoorstellen tot oprichting van een Postbank. De bankiersvereniging wijst met name af dat de Postbank kredie ten aan het bedrijfsleven mag gaan verstrekken en vindt ook dat de Postbank „ontoelaatbare concurrentie" betekent tegen over de commerciële banken. „Wanneer diensten door het parti culiere bedrijfsleven op bevredi gende wijze worden aangebo den, is er voor de overheid geen reden aanwezig met dat bedrijfs leven te gaan concurreren", zegt de bankiersvereniging. De Post bank gaat naar haar mening op een geforceerde manier een marktaandeel op het terrein van de kredietverlening opbouwen. De concurrentie-verhoudingen worden nadelig beïnvloed door een gunstiger belastingtarief voor de Postbank, het handha ven van de staatsgarantie voor spaartegoeden en de ambtena- renstatus van de werknemers, zeggen de bankiers. Zij vrezen voor verslechtering van de ren dementen en daardoor van de werkgelegenheid bij de banken. De bankiersvereniging bestrijdt dat het voortbestaan van de geld- diensten van de PTT (de Rijks postspaarbank en de Postgiro) in gevaar zou zijn. Tegenover een daling van het marktaandeel in de spaarsector staat immers een gestegen aandeel in de verstrek king van leningen en hypothe ken. Volgens de huidige kabinetsplan nen zal het hoofdkantoor van de Postbank worden gevestigd in. De huidige kantoren van Rijks postspaarbank (RPS) en Post cheque- en Girodienst (PCGD) in Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Leeuwarden zulen worden opgezet als regionale kantoren. De Postbank zal op commerciële basis gebruik blijven maken van de loketdiensten van de PTT- kantoren. Voornaamste reden voor handha ving van de ambtelijke status voor het personeel van RPS en PCGD, die samen de Postbank gaan vormen, is vrees voor leegloop. Het kabinet voorziet dat anders een gedeelte van het personeel niet zal willen over gaan naar de Postbank met alle gevaren voor de continuiteit van dien. Wel zal verdere ontwikke ling van het personeelsbeleid worden afgestemd op die bij pri vate banken. (zie ook pagina 17) LEIDEN - Dertig ziekenhuizen, verspreid over het hele land, zullen tussen nu en 1990 hun poorten moeten slui ten. Daarnaast moet een groot aantal ziekenhuizen af delingen inleveren en bedden afstoten. Over acht jaar moeten achtduizend van de thans 66.000 ziekenhuis bedden zijn verdwenen. Twee ziekenhuizen in Leiden (AZL) en Leiderdorp (Elisabeth) moeten samen ruim 150 bedden opheffen. Het Elisabeth Ziekenhuis moet twee afdelingen, met een capaciteit van 52 bedden, daadwerkelijk sluiten. Waar het AZ (honderd bedden) gaat snijden wordt nog nader bekeken. In het Leidse Diaconessenhuis en in ziekenhuis Rijnoord i den Rijn wordt de beddencapaciteit niet aangetast. Minister Gardeniers van volksge zondheid heeft deze cijfers van morgen op een persconferentie in haar ministerie in Leidschen- dam vrijgegeven. Met deze in grijpende operatie denkt zij jaarlijks 800 miljoen gulden te besparen. Geld dat zal worden aangewend voor uitbreiding van andere sectoren (onder meer kruiswerk en klinische zorg) in de gezondheidszorg. Die uitbrei ding moet het verlies van banen in de ziekenhuizen zoveel moge lijk compenseren. De bewindsvrouw gaf niet aan hoe veel banen in de ziekenhuiswe reld verloren zullen gaan en hoe veel nieuwe banen er zullen ont staan in de sectoren die worden uitgebreid. De ABVA/KABO (ambtenarencentrale) heeft bere kend dat het om 18.000 arbeids plaatsen gaat; de Nationale Zie kenhuisraad schat het verlies op 15.000 banen. De grootste klappen vallen in en om de vier grote steden. Alleen al in de regio Amsterdam moeten, aldus de minister, zes ziekenhui zen dicht. De hoofdstad moet 1795 bedden afschaffen. Den Haag en omgeving moeten 956 bedden afstoten, dertien afdelin gen opheffen en drie ziekenhui zen sluiten. Door het opheffen van een zieken huis én negen afdelingen ver dwijnen er in Rijnmond 696 bed den. Utrecht en omstreken, ten slotte, moeten 667 bedden inle veren; een ziekenhuis en zes aparte afdelingen moeten wor den gesloten. Het AZL maakt zich voorlopig geen al te grote zorgen over de plannen van minister Garde niers. "Als wij de nieuwbouw in gebruik nemen", zo liet een woordvoerder vanmorgen we ten, "hebben we al een fors aan tal bedden (tachtig) minder. Voorlopig heeft de maatregel geen consequenties voor het per soneel. Pas als de cijfers een defi nitief karakter hebben weten we waaraan we toe zijn." Vorig jaar, toen er al sprake was van 'inleveren', heeft het Elisa beth Ziekenhuis formeel be zwaar gemaakt. Een bezwaar waarop tot vandaag nog geen en kele reactie van het ministerie is ontvangen. "Voor ons verandert er niet zo veel als deze maatregelen werkelijk heid worden", vertelde de heer Rombout, woordvoerder van het ziekenhuis. "De bezetting, zoals de minister die voor ons wenst, hebben wij al bereikt. Het perso neelsbestand zal er niet onder te lijden krijgen." Wél heeft de minister een verzoek, anderhalf jaar geleden gedaan, van het Elisabeth Ziekenhuis ge honoreerd. Het mag de twee kin- 20 PAGINA'S Windmolen moet in '85 stroom leveren Minder Vietnamese troepen in Cambodja PAGINA 6 Boze metaalwerkers blokkeren de Tour Bij Philips akkoord over cao bereikt DEN HAAG (GPD) - Als gevolg van bezuinigingsoperaties bij land- en luchtmacht zal het aan tal dienstplichtigen aanzienlijk worden beperkt. De reorganisa ties zullen niet leiden tot ontsla gen onder het beroepspersoneel. Op drie punten leiden de bezui- ningsmaatregelen tot structurele reorganisaties. Zo zal het aantal luchtmacht-mensen dat zich in West-Duitsland bezighoudt met het nucleaire afweergeschut Ni ke worden ingekrompen. Ook zal er een aantal afdelingen op de militaire vliegvelden Eindhoven en Gilze-Rijen worden samenge voegd. Van sluiting van een vliegbasis is evenwel geen spra ke. Tenslotte zullen twee afdelin gen lichte luchtdoelartillerie (Wezep en Ede) worden opgehe ven. Defensie loopt hiermee vooruit op de aanschaf van nieu we systemen. De Algemeen Christelijke Organi satie van Militairen (ACOM) heeft vanmorgen afwijzend ge reageerd op dc plannen van de fensie. Zy vindt, dat de druk op het beroepspersoneel te groot wordt. "Er zal geen man personeel wor den ontslagen, wel zullen ver schillende mensen moeten wor den overgeplaatstaldus de woordvoerder van defensie van morgen. De dne bezuinigingsmaatregelen zijn volgens de woordvoerder echter bij lange na niet voldoen de om minister van defensie Van Mierlo uit de geldelijke zorgen te helpen. Raad v. State tegen erosboten DEN HAAG-ROTTERDAM (ANP) De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft vanoch tend vergunningen vernietigd die de gemeente Rotterdam aan een stichting van Katendrechtse sexbazen heeft verleend voor de exploitatie van twee zogenaam de erosboten in de Waalhaven en aan de Parkkade in Rotterdam. De beweegredenen van de Raad van State zullen pas over veer tien dagen bekend worden ge maakt. In 1980 werden de gunningen al geschorst ir wachting van een latere defintie ve uitspraak. Het besluit van de werkgeversorganisa ties geen medewer king te vertenen aan een vergelijkend on derzoek naar de ambtenarensa- lanssen en de salanssen van werknemers in het particuliere bednjfsteven, valt ernstig te be treuren. Al sinds jaar en dag zijn het met name de werkgevers die geen gelegenheid voorbij laten gaan zonder te wijzen op de financiële voorsprong die ambtenaren zou den hebben op werknemers in het bedrijfsleven. Het is jammer dat de feite lijke grondslag daarvoor de uit komsten van een diepgaand ver gelijkend onderzoek - nog steeds ontbreekt. De al jaren bestaande controverse tussen ambtenarenorganisaties en werkgevers over vermeende salarisverschillen blijft zich hier door voortslepen zonder dat dit ook maar iets oplost. De werkgevers zullen blijven bewe ren dat ambtenaren beter af zijn dan vergelijkbare werknemers in het bednjfsleven en daarin een rechtvaardiging blijven vinden om aan te dringen op bezuinigingen in de sfeer van de overhetdssala- rissen. De ambtenarenbonden op hun beurt zullen dat blijven bestrijden uit vrees dat het psychologisch effect van het werkgeversstand punt daadwerkelijk in verregaan de kortingen op de ambtenaren salarissen zal resulteren. Voor een zuivere beeldvorming kan een onderzoek uitkomst bieden zonder dat er in enigerlei opzicht schade wordt gedaan aan de be trokkenen. Daarom temeer wekt het verbazing dat de werkgevers organisaties zich weigerachtig opstellen en hun boeken over de arbeidsvoorwaarden gesloten houden Zij laden hiermee ten minste de verdenking op zich dat de door hen gehuldigde opvattingen over vermeende salarisverschillen uit de lucht zijn gegrepen. Bovendien houden zij op die ma nier ook de vooroordelen van ambtenarenzijde met betrekking tot de tainjke secundaire arbeids voorwaarden in het bedrijfsleven (dertiende maand, auto van de zaak e.d.) in stand Een vergelijkend onderzoek moge misschien een zware opgave zijn - de daarbij behorende functie- vergelijking is tenslotte niet altijd mogelijk - een poging in die rich ting kan toch weinig schade aan richten. Het zou daarentegen wel eens een heel gedegen basis kunnen opleveren voor de inko menspolitiek die in Den Haag wordt gevoerd. Die politiek staat onder zware druk van de economische recessie en neigt er al gauw toe met onge wenste natte-vinger-maatregelen de ambtenarensalanssen te lijf te gaan Het is dus ook van politiek belang dat een vergelijkend onderzoek er alsnog komt En gaat het niet goedschiks, dan maar kwaad schiks. Tenslotte kunnen rege ring en parlement via wetswijzi ging zich een instrument ver schaffen om zo'n onderzoek als nog af te dwingen Er is inmiddels alles voor te zeggeo om dat nu te doen. w 'tl WERELD, ÏJLAND.Tl STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement. Melding Israëlische radio: TEL AVIV (AFP) - Vijf oorlogsbo dems van de Amerikaanse zesde vloot, waaronder de vliegdek schepen "Guam" en "Nashville" bevinden zich op slechts enkele tientallen kilometers uit de Liba nese kust met aan boord 1800 mariniers. Dat heeft de Israëlische radio op gezag van officiële militaire bronnen vandaag gemeld. De oorlogsbodems wachten op in structies voor de ontscheping van de militaire eenheden, in ge val van een akkoord over de eva cuatie van de Palestijnen uit Bei roet, aldus de radio Algerije heeft gevraagd om een spoedzitting van de ministers van buitenland se zaken van de niet-gebonden landen, om te praten over de si tuatie in Libanon. Cuba, India, Joegoslavië en de PLO zyn intussen door de Alge rijnse regering benaderd. De PLO zou hebben voorgesteld de vergadering in Algiers te hou den, maar een datum zou nog met zijn vastgesteld. DEN HAAG (ANP) - De oud-voet- bahnternational Bep Bakhuys is gisteren in een Haags ziekenhuis overleden Bakhuvs. die tussen 1928 en 1937 23 keer voor het Nederlands elftal uitkwam, was 73 jaar oud Bakhuys krc<r gpotl faam als midvoor, die tn zijn loopbaan voor HBS. ZAC en de Franse profclub Metz uitkwam en voor het nationale elftal 28 keer scoorde. Slechts Cruijff (35), Lenstra en Wilkes (beiden 33) overtreffen de prestatie van Bak huys, die grote roem vergaarde door zijn kopbal in de wedstrijd tegen Belgie op 1 maart 1934 Bakhuys deed de bal na een voorzet van Wels met een snoek duik tegen het net belanden Ne derland won die wedstrijd met de recordcijfers van 9-3.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1