Bezetters uit bunker gehaald Den Haag tegen atoomwapens BINNENKORT START BIJ PANDER DE OPRUIMING. NU KOMEN IS ZEKER AL DE MOEITE WAARD... -c Hoera voor Eugenie en medaille voor militairen Premier Van Agt bezoekt vredesmacht in Sinai Onkruit wijst op oorlogsgevaar Eerste paal Stopera nu na bouwvak de grond in Bevoüdngsonderzoek vanwege gif in sloot Bezuiniging bij politie A'dam van de baan Belager van taxichauffeur zit weer vast 31 Raad wijst plaatsing en vervoer af WOENSDAG 7 JULI 1982 Binnenland Dit keer niet op de fiets, maar maandag fotograferen toen hij (Van onze verslaggever Marien van den Bos) AL GHORA - Met een driewerf hoera en een klein cadeautje werd gisteren in de mess van het Nederlandse MFO-detachement in de Sinai-woestijn de verjaar dag gevierd van premiers-vróu we Eugenie van Agt. Ook de van daag naar Holland terugkerende soldaten hadden wat te vieren. Na vier maanden pionierswerk bij het opzetten van de commu nicatielijnen van het vredesleger, kregen ze eerder op de dag een medaille uitgereikt. Het bezoek van de premier was overigens van korte duur. Bij de planning van het bezoek aan Egypte - waartoe nu ook weer de Sinai behoort - is blijkbaar in on voldoende mate rekening gehou den met de Egyptische gegevens over de verkeersdrukte en bo vendien de islamitische vasten tijd ramadan. Na een bezoek aan enkele pyrami- des en andere Egyptische oudhe den (zoals het pas gerestaureerde dodenschip bij de pyramide van Gizeh) en een agrarisch grootbe drijf waarin Nederlandse techno logie is geinvesteerd, was de tijd voor het bezoek aan de MFO be perkt. De in het commandocentrum Al Ghora aanwezige Nederlandse militairen hadden meer ver wacht van het bezoek van de be windsman. Aanvankelijk zouden ook de medailes in zijn bijzijn worden uitgereikt. Soldaten tevreden de Sinai beslist diensten bewe zen tegen de felle zon, zodat al leen wat neuzen aan het vervel len waren. Ook de onderkomens voldoen aan de wensen van de soldaten. Zelfs over het eten, dat door Amerikaanse en Thaise koks wordt samengesteld, werd in het geheel niet geklaagd, inte gendeel. Wel klachten over het soms saaie werk in de buitenposten en, vooral in het begin, de grote on regelmatigheid van het werk. Maar nu apparatuur en behui zing - ook in de veldposten in de woestijn - steeds meer hun vol tooiing naderen, worden deze problemen steeds minder. De Noorse bevelhebber van de MFO, Bull Hansen, schijnt overi gens zeer tevreden te zijn over het improvisatietalent van de Nederlanders in deze beginpe riode. De MFO is op 25 april be gonnen met de vredesbewarende taak in de Sinai. Volgens generaal Bull Hansen ver keert de MFO ook in de ideale situatie in het gebied een wapen stilstand te moeten bewaken (zo als min of meer de Unifil in Liba non) nadat Israël en Egypte een vredesakkoord sloten. Schending Volgens Hansen is het tot op dit moment nauwelijks sprake ge weest van schendingen van het akkoord. „Als er eens een Egyp tische soldaat de weg kwijt is ge raakt in de woestijn en op ons ge bied komt, is er wel sprake van een schending. Maar die is dan wel ter goeder trouw". Zowel de commandant van het Ne derlandse detachement, overste Rademakers, als premier Van Agt benadrukte de vredeswen sen bij het deelnemen van ons land aan de vredesmacht. Ook waren beiden het in hun korte toespraakjes roerend eens over de verbetering van het imago van de Nederlandse strijdkrach ten door de aanwezigheid in de Sinai. Van Agt, door de langdurige ziekte van defensieminister Van Mierlo de eerste bewindsman op bezoek bij de MFO, zei verder onder meer zeer betrokken te z(jn ge weest bij de beslissing over Ne derlandse deelname. „Ik was toen in de regering en ik blijf dat misschien nog even". En, over buigend naar zijn jarige vrouw: „Maar dat spreken we samen nog af'. KLOETINGE (GPD) - Zeven actievoerders van de antimilitaristische groep Onkruit heb ben gisteren ongeveer 12 uur lang de oorlogscommandobunker van het Provinciaal Militair Commando in Kloetinge bezet gehouden. Hun doel was de aandacht te vestigen op de belangrijke plaats die dergelijke bunkers volgens Onkruit innemen in de voorbe reiding op een kernoorlog. Nadat omstreeks half drie gistermiddag een door de actie voerders afgesloten deur was opengebrand, werd het zevental, onder wie twee vrou wen, worden aangehouden door een speciale eenheid van de Koninklijke Marechaus see. De Goesse gemeentepolitie had 's nachts al drie mensen gearresteerd. De bezetting van de bunker op de grens van Kloetinge en Goes stond niet op zichzelf. Een po ging van Onkruit om binnen te komen in een kringcommando- bunker van de BB in Amsterdam kon door de politie worden ver hinderd. Mogelijk stonden er nog meer bunkerkraken op het programma, want in een vooraf opgestelde verklaring van On kruit werd gewag gemaakt van deze acties op verschillende plaatsen in het land. De actievoerders in Kloetinge zijn het terrein, waarop de bunker ligt, opgekomen door een gat te maken in het hek. Tussen half twee en twee uur in de nacht van maandag op dinsdag kreeg de Goesse politie een paar telefoon tjes over een auto die heen en weer reed in de straat en een groepje mensen dat er liep. Toen de surveillancedienst een kijkje ging nemen bleek er niets aan de hand te zijn. Omstreeks half drie kwam er opnieuw een melding. Omwonenden hadden gekraak van takken gehoord en lichtflit sen gezien. Daarop kwam de po litie met drie auto's en een poli tiehond in actie. Kneveldeur Het bunkerterrein werd van ver schillende kanten benaderd. Twee mannen konden worden aangehouden toen ze van het ter rein afvluchtten, en de politie hond spoorde een derde op die zich in de bosjes had verstopt. Een onbekend aantal actievoer ders (aanvankelijk werd aange nomen drie) bleek zich in de bunker te hebben ingesloten. De toegangsdeur was met een snij brander geopend. De bezetters hadden zich vervolgens ver schanst achter een stalen knevel deur die alleen van binnenuit te ontsluiten is. Het duurde tot aan het begin van de middag voordat de militaire autoriteiten tot actie overgingen. Eerst moest voldoende verster king aanrukken. Halverwege de morgen arriveerde een bewa kingscompagnie uit Breda en omstreeks het middaguur kwam Amsterdam (gpd) - Na de bouwvakvakantie wil de aanne- mersgroep Stamuco definitief beginnen met de bouw van het stadhuis-muziektheater op het Amsterdamse Waterlooplein. De eerste paal voor dit omstreden object zou afgelopen maandag zonder formaliteiten de grond in gaan maar zover is het niet geko men. Tegenstanders van deze zo genoemde Stopera hebben zater dag vernielingen aangericht en brand gesticht op het bouwter rein, waar gereedstaand mate riaal ter waarde van 1 miljoen gulden verloren is gegaan. De Stamuco pleegt op het ogenblik overleg met de verzekeraars over de omvang van de schade in en om de bouwkuil. Het gemeente bestuur van Amsterdam heeft de WEERRAPPORTEN betrokken bouwmaatschappijen uitgenodigd voor overleg over de manier waarop het werk onge stoord en veilig kan worden uit gevoerd. De aannemers, die aan vankelijk wilden dat de gemeen te zich hiervoor garant zou stel len, zijn kenneljk tevreden ge steld met dit overleg. Zij hebben aangekondigd dat de voorberei ding voor de uitvoering van het bouwwerk nu kan doorgaan. Een woordvoerder van Stamuco verklaarde dat het bouwterrein slechts was omringd met hekken en betonnen funderingen. „Je bent pas verplicht om zo'n ter rein te laten bewaken als je echt met de bouw gaat beginnen", al dus Stamuco. De stadhuisbouw is door de rellen van het afgelo pen weekeinde zeker met een maand vertraagd. een dertig man sterke eenheid van de Brigade Speciale Beveili gingsopdrachten van de Konink lijke Marechaussee in Goes aan. Even na twee uur werd de stalen deur opengebrand en om onge veer half drie gingen de BSB'ers, uitgerust met breekijzers, bijlen, koevoeten en houwelen de bun kers binnen. Zonder verzet Volgens een woordvoerder voor het Nationaal Territoriaal Com mando lieten de actievoerders zich zonder verzet arresteren. Zij moesten zich uitkleden en in overalls steken. Hun eigen kle ding werd in vuilniszakken mee genomen in de busjes waarmee de Onkruideden werden afge voerd. Een van de bezetters werd evenals de 's nachts al aangehou den actievoerders naar het poli tiebureau van Goes gebracht. De anderen gingen naar Vlissingen: twee naar de marechausseekar- zerne en vier naar het Vlissingse politiebureau. Over de identiteit en de woonplaat sen van de arrestanten wilde de Marechaussee geen enkele me dedeling doen. Duidelijk werd wel dat de vier die in de Goesse cel zitten, uit Amsterdam afkom stig zijn. Volgens een legerwoordvoerder zijn in de bunker geen waar neembare vernielingen aange richt. De actievoerders zijn door gedrongen tot de centrale ruimte van de bunker en de telefooncen trale (de lijnen werden door de PTT al snel afgesneden). Pogin gen ook in andere ruimten te ko men waren kennelijk mislukt. In de in 1955 gebouwde bunker trekt de provinciale militaire commandant zich met zijn staf terug in geval van oorlog. Het Provinciaal Militair Commando is in vredestijd in Middelburg ge vestigd. Een legerwoordvoerder: „Er liggen geen supergeheimen opgeslagen, maar wel documen ten die we liever niet in andere handen laten vallen". Voor zover kon worden vastgesteld zijn der gelijke documenten niet in han den van Onkruit-actievoerders gekomen. Gearresteerde leden van de actiegroep Onkruit worden door marechaussees naar t afgevoerd nadat ze uit de oorlogsbunker zijn verwijderd. Smartegeld na afzetten van verkeerd been EINDHOVEN (ANP) - Een verzekeringsmaatschappij heeft smartegeld uitgekeerd wegens het afzetten van een verkeerd been bij een bejaar de vrouw in het Sint Jozeph- ziekenhuis te Eindhoven. Dit heeft de Eindhovense advo caat mr. W. v.d. Grinten giste ren meegedeeld. Hoe groot het bedrag is, wilde hij niet zeggen. Bij de 87-jarige vrouw uit Veld hoven werd op 11 februari van dit jaar het verkeerde been afgezet. Een chirurg, die geen deel uitmaakte van het behandelende medisch team, kon uit het verslag dat bij de operatie hoorde, niet opma ken om welk been het ging. Hij constateerde echter wel, dat het rechterbeen er slech ter uitzag dan het linker en amputeerde dit, naar later bleek het verkeerde, been. Later werd alsnog het linker been van de vrouw afgezet. De verzekeringsmaatschappij, waarbij zowel het ziekenhuis als de betrokken chirurg te gen aansprakelijkheid zijn verzekerd, heeft inmiddels een voorschot uitgekeerd voor te vorderen smartegeld. Omdat de bejaarde vrouw in middels is overleden zal het mogelijk bij dit voorschot blijven, aldus de raadsman. B en W van Stadskanaal STADSKANAAL (ANP) - B en W van Stadskanaal hebben gisteren besloten de districtsgezond heidsdienst voor Oost-Gronin- gen te verzoeken op korte ter mijn een voorlopig bevolkings onderzoek in te stellen onder de bewoners van de huizen die met hun tuinen grenzen aan een af- voersloot van de Philipsfabriek in Stadskanaal. Deze fabriek heeft jarenlang afvalwater ge loosd via de sloot, waardoor die sterk is verontreinigd met onder meer cadmium. Ook in de gewassen van de aan de sloot grenzende groentetuintjes is cadmium aangetroffen. Onder de bewoners is door deze "gifaffaire" grote onrust ont staan. Maandagavond eisten be woners tijdens een informatie avond van de gemeente over de Deviezensmokkel ATHENE (ANP) - Een 49-jarige Nederlander is gisteren door de politierechter in Athene tot tweeënenhalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens devie zensmokkel. Dit is gisteren door de Griekse politie bekendge maakt. De man werd op 1 juli op de lucht haven van Athene gearresteerd toen hij twintig miljoen drach men (bijna een miljoen gulden), Duitse marken en Amerikaanse dollars ter waarde van onge veer 150.00 gulden uit Grieken land probeerde te smokkelen. gifaffaire zo snel mogelijk een bevolkingsonderzoek De desbetreffende instanties von den een dergelijk onderzoek aan vankelijk nog niet gerechtvaar digd. Er wordt namelijk nog ge werkt aan een nader gewassen- onderzoek dat over ongeveer twee maanden zal zijn voltooid. Bovendien hebben de bewoners inmiddels vragenformulier kun nen invullen. Op grond van dat gewassenonderzoek zal in com binatie met de gegevens van de vragenformulieren een zoge noemde risicogroep kunnen worden aangewezen, waarna een medisch onderzoek van de be trokkenen zal volgen. De proce dure hiervoor is al door de ge neeskundige inspectie in samen werking met de Raad voor de Volksgezondheid op gang ge bracht, aldus een woordvoerder van de gemeente Stadskanaal. Dat onderzoek gaat in ieder ge val door. B en W hebben, gezien de wensen van de bewoners en vooruitlo pend op het nadere onderzoek, besloten ook nog een voorlopig onderzoek te laten instellen. Dit zal vermoedelijk beperkt blijven tot een urine-onderzoek, waar mee volgende week wordt be gonnen. De verwachting is dat ongeveer driehonderd mensen eraan zul len deelnemen. Dat zijn dan zo wel de bewoners van de aangren zende huizen als een aantal ande re mensen die regelmatig groen te uit die tuinen hebben gegeten. AMSTERDAM (GPD) - De korps leiding van de Amsterdamse po litie heeft haar bezuinigingsvoor stellen teruggenomen. Dat is ge beurd onder druk van een soort stakingsactie van 28 recher cheurs van het bureau Warmoes- straat, die zich maandag collec tief ziek hadden gemeld. In een intern diensttelegram was hun vorige week meegedeeld dat het aantal overuren per maand zou worden teruggebracht van 65 naar 8. Deze bezuinigingen wa ren noodzakelijk geworden om dat van de 120.000 toegestane overuren per jaar er nu reeds 80.000 zijn gebruikt. Het bericht had grote irritatie ge wekt onder de ruim 3000 politie mensen in de hoofdstad die hun leven voor een deel hadden aan gepast aan een extra inkomen van 400 tot 500 gulden per maand. In een extra vergadering heeft de dienstencommissie van de politie zich gisteren tegen de voorstellen van de korpsleiding uitgesproken. Het politiepersoneel zou vandaag een nieuw voorstel over de ver deling van overwerk krijgen. De belangrijkste wijziging in de be zuinigingsvoorstellen is dat de noodzaak van overuren moet worden aangetoond. Door een strengere controle op overuren hoopt de Amsterdamse politie nu de financiële druk iets te ver lichten. Met het bereiken van dit akkoord zijn de stipheidsacties, waarmee de Nederlandse Politiebond had gedreigd, van de baan, aldus NPB-voorzitter L. van der Lin- den. AMSTERDAM (ANP) - De 25-jan- ge Belg, wiens abusievelijk vrij lating maandag aanleiding was tot een taxi-blokkade in de Am sterdamse binnenstad, zit weer vast. Hij is maandagavond vrij willig meegegaan, nadat de poli tie hem ervan had overtuigd dat dat van belang was voor zijn ei gen veiligheid. De man is door de rechter-commissaris gehoord en ingesloten in het huis van bewa ring. De arrestatie van de Belg, die een taxi-chauffeur met een steen op het hoofd had geslagen, had af gelopen vrijdag nogal wat voeten in de aarde, toen een groep woe dende taxi-chauffeurs probeerde zich op de man te storten. De ver balisanten moesten hun pistolen trekken om hun arrestant veilig het bureau binnen te kunnen loodsen. Toen de chauffeurs er maandag achter kwamen dat de man door een beoordelingsfout een dag la ter alweer was losgelaten, blok keerden zij uit woede daarover enige uren de binnenstad. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. eeheel bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt 18 10 21 13 17 10 20 11 19 12 29 20 32 21 20 12 36 18 21 15 25 14 31 15 26 14 26 14 18 8 27 15 30 16 24 12 22 12 39 19 - 21 - 18 24 17 - 22 21 11- - 15 31 20 31 10 21 11 24 16 25 16 24 18 25 18 24 18 - 21 DEN HAAG (ANP) - De gemeen teraad van Den Haag wijst plaat sing en vervoer van kernwapens op Haags grondgebied af. De raad nam gisteravond een voor stel van deze strekking aan. Vóór waren PvdA en PPR alsmede vijf CDA-raadsleden. WD, D'66 ADVERTENTIE Op donderdag 8 juli van 18.30 tot 21.00 uur zal Xaviera Hollander op onze boekenafdeling haar boek "The Happy Hooker" signeren. VROOM^DREESMANN en de rest van het CDA stemden tegen. Het voorstel was inge diend door de raadsleden Huur man van de PvdA en Geleijnse van de PPR. Met het aanvaarden van het voor stel is een einde gekomen aan een discussie over deze kwestie die van eind november van het vorig jaar tot gisteravond heeft geduurd. Ter ondersteuning van de leuzen van de anti-kernwa- pendemonstratie in Amsterdam op 21 november diende de PPR eind november een motie in te gen de mogelijkheid van plaat sing en vervoer van kernwapens. Deze motie haalde het toen niet, omdat vooral de fractie van D'66 een nader advies van B en W vroegen over het nut van een Haagse intentieverklaring in het licht van de geringe of zelfs niet bestaande bevoegdheden van ge meenten als het over kernener gie en kernwapens gaat. B en W weigerden dit pre-advies te ver strekken. PPR en PvdA lieten het hierbij niet zitten en kwamen in april te rug met een initiatiefvoorstel. Dit voorstel móesten B c een pre-advies voorzien het voor behandeling in de raad in aanmerking zou komen. Met dat pre-advies bleek een grote verdeeldheid tussen de wethou ders van CDA en WD enerzijds en die van de PvdA aan de ande re kant. Eerstgenoemden voel den niets voor het voorstel om dat het nogal vrijblijvend zou zijn. De gemeente beschikt na melijk toch niet over instrumen ten om plaatsing of vervoer te gen te gaan als de landelijke overheid daar nu eenmaal haar zinnen op heeft gezet. De wet houders gaan er bovendien van uit dat de bezorgdheid van grote delen van de bevolking al vol doende onder de aandacht van regering en parlement zijn ge bracht. De drie PvdA-wethouders onder schrijven de conclusie van hun collega's niet. Naar hun mening heeft het gevaar van kernwapens zo'n urgent karakter dat over de "staatrechtelijke getinte" bezwa ren moet worden heengestapt. cn profiteer gelijk van een uniek aanbod kwaliteitsmeu belen tegen zéér interessante prij» pander LEIDEN, BOTERMARKT 21-22.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7