cCv Stukje binnenstad in steigers Beroepsverboden doen afbreuk aan band met Krefeld Havenwijk-zuid driftig onder handen genomen Gewapende overval op postagentschap Ahob's-Haagweg nu zo goed als zeker Drieduizend kilo wasgoed in as gelegd MEAO luidt weer noodklok flCHTERGRDHDI WOENSDAG 7 JULI 1982 Leiden Het laatste deel van de Waardgracht dat wordt opengegraven. Op de voorgrond de Derde Op de hoek van de Zuidsingel en de Kijfgracht wordt de Kijf brug herbouwd. Vanuit Waardbrug die in aanbouw is. Halverwege de gracht komt een nieuwe voetgangersbrug. 'Taveerne De 3 Bruggen" heeft men een goed uitzicht op het karwei. LEIDEN - In Havenwijk-zuid en in het unieke stadsver nieuwingsgebied tussen Herengracht en Zijlsingel is bij na geen straat te vinden zonder een gracht of een brug. Het buurtcafé op de hoek van de Kijfgracht en de Zuid singel biedt een goed uitzicht op deze erfenis uit een wa terrijk verleden: een fraai gerestaureerde Mecklenbur- gerbrug over de Oranjegracht maar ook een Zuidsingel- brug die op instorten staat en een Zuidkijfbrug die op dit moment wordt opgeknapt. Taveerne De 3 Bruggen' heet het buurtcafé heel toepasselijk. Een echte Leidse kroeg waar de be zoekers zich niet vervelen. In het gebied rond 'De 3 Bruggen' wordt druk gewerkt om dit oostelijk deel van de Leidse bin nenstad in oude glorie te herstel len. Heistellingen steken toren hoog uit boven de nieuwbouw en de wevershuisjes van vroeger. Opa's uit de buurt slaan het reus achtige karwei belangstellend gade. Bruggen die jarenlang op instorten stonden worden geres taureerd. Kademuren, die in het water dreigden weg te zakken, worden hersteld. Rioleringen en bestratingen vernieuwd. En in derdaad, alles gebeurt tegelijk. Dit meest waterrijke deel van de Leidse binnenstad telt maar liefst twintig bruggen en kilome ters kademuur waaraan min stens honderd jaar niets is ge daan. De oorspronkelijke brug gen waren stenen bruggetjes zo als nu nog de Zuidsingelbrug. In de vorige eeuw werd de stenen overbrugging van de meeste bruggen vervangen door stalen balken. Het werden functionele, strakke bruggen zonder overbo dige versiering. Een typisch voortbrengsel van de industriële revolutie. Wijzigen Omdat het autoverkeer van van daag heel wat zwaarder is dan de paard en wagen van vroeger zijn veel bruggetjes opnieuw aan ver vanging toe. Oorspronkelijk eis te monumentenzorg dat de 17e- eeuwse stenen bruggetjes zou den terugkomen. Later moest de gemeente haar plannen weer wij zigen toen monumentenzorg Meer Leids nieuws op pagina 19 toch de voorkeur bleek te geven aan de herbouw van de indus triële 19e-eeuwse bruggen. Een aantal bruggen en kademuren is de afgelopen jaren al hersteld. Maar op dit moment wordt wel de grootste operatie uitgevoerd om dit historisch stukje binnen stad er weer voorgoed bovenop te helpen. De laatste restanten van een jarenlange verwaarlo zing van de twee binnenstadswij- ken worden uit de weg geruimd. Veel huisjes zijn al opgeknapt, nieuwe woningen neergezet. Nog even, en dan zullen ook de grachten en bruggen in Haven wijk-zuid en in het Herengracht Zijlsingelgebied er weer als nieuw uitzien. Wat gebeurt er allemaal precies? Drie grachten worden openge graven, een kilometer kademuur hersteld, zes bruggen worden ge restaureerd en vijf nieuwe brug gen gebouwd, rioleringen en be stratingen worden vernieuwd. Kortom: een gigantisch karwei waarmee een bedrag is gemoeid van zeker negen mihoen gulden. Een klus die zijn weerga in de Leidse binnenstad niet kent. Als de Leidenaren die hier vroeger woonden en werkten even om een hoekje konden kijken zou den ze hun ogen niet geloven. De belangrijkste brug die op dit moment onder handen wordt ge nomen is de Kerkpleinbrug over de Herengracht. De brug, die de Ir. Driessenstraat met de Ooster- kerstraat verbindt, was er zeer slecht aan toe door het zware ver keer dat er dag in dag uit over reed. In maart is men begonnen de oude brug steentje voor steen tje af te breken. De peilerorna menten, bakstenen en de zand- steenblokken van de twee bogen komen zoveel mogelijk op hun oude plek terug. Een aantal zandsteenblokken is er niet heel vanaf gekomen en wordt vervan gen door blokken van kalksteen. Het werken met zandsteen is vandaag de dag verboden we gens het gevaar voor de mijnwer kersziekte silicose. Het middel ste deel van de brug dat bestaat uit gietijzeren balken komt ook weer op z'n plaats terug. Aan de buitenkant gaat de nieuwe brug er dus net zo uitzien als vroeger. Maar het historisch ui terlijk verbergt een sterke beton constructie dat weer alle zware verkeer kan dragen. De nieuwe Kerkpleinbrug wordt maar liefst twaalf meter breed, stevig onder heid en opgebouwd uit gewa pend beton. Met de herbouw van deze brug is een bedrag gemoeid van bijna één miljoen gulden. De Waardgracht, tussen Ooster kerkstraat en Zuidsingel, wordt op dit moment opengegraven. Vroeger lagen er vier bruggen over de gracht. De Eerste Waard brug bestaat niet meer omdat 't Huis op de Waard', langs de Nieuwe Rijn, dwars over de Waardgracht werd gebouwd. De Tweede Waardbrug is al her steld. De Derde en Vierde Waardbrug worden op dit mo ment aangepakt. Daartussenin komt nog een nieuwe voetgan gersbrug die waarschijnlijk de naam Poppebrug zal krijgen. In het verlengde van de Waard gracht ligt de Minnebroersgracht die zal worden opengegraven. Daarbij hoort ook de aanleg van twee nieuwe bruggen, één in het verlengde van de Havenkade en één in het verlengde van de Zuidsingel. De twee nieuwe bruggen gaan er net zo uitzien als de twee industriële bruggen over de Kijfgracht. De Zuidkijfbrug en de Noordkijfbrug worden op dit moment gerestaureerd. Ook de Grofsmederijbrug, over de Binnenoostsingel, wordt her bouwd en voert straks weer naar het Ankerpark dat is aangelegd op het vroegere Grofsmederij ter- Opengraven Een deel van de Vierde Binnen vestgracht, langs het pas aange legde Katoenpark, wordt ook opengegraven. Over deze bin nenvestgracht komt een eenvou dig houten voetgangersbrug getje. Naar de begraafplaats aan de Zijlsingel wordt een nieuwe brug aangelegd met de toepasse lijke naam 'De Laatste Brug'. Als al deze werkzaamheden zijn voltooid is het karwei nog niet geklaard. De afdeling nieuw bouw bruggen en waterwerken van de gemeente houdt zeker tot het eind van de jaren tachtig haar handen vol in dit gebied. De Zuidsingelbrug en de Wijnbrug, de twee overgebleven 1 Te-eeuw- se stenen bruggetjes, komen na voltooiing van de huidige werk zaamheden aan de beurt om in ere te worden hersteld. In 1985 worden vervolgens de Kleine Havenbrug en de Scheluwbrug vernieuwd. Pas aan het begin van de jaren ne gentig zullen de stadsvernieu wingsactiviteiten in het oostelijk deel van de binnenstad zijn vol tooid. Leiden is dan weer een stukje binnenstad rijker dat ge zien mag worden. JAN RIJSDAM Dader snel aangehouden LEIDEN - Een twintigjarige Ha genaar heeft gistermiddag een gewapende overval gepleegd op een postagentschap annex siga ren- en snoephandel aan de Morsweg. De beheerder raakte daarbij licht gewond. Kort na de overval kon de politie de dader al aanhouden; hij hield zich schuil bij bossages, tussen een paar volkstuinen en de spoorlijn Den Haag-Leiden. Tegen een uur drong de Hagenaar de zaak binnen, waarin behalve de 33-jarige beheerder zich ook een achtjarige klant en de 29-jari- ge zuster van de beheerder be- advertentie I toonzalen Leiderdorp rietschans 67-cieba gebouw bedrijfsterrein "de baanderij" tel. (071)-413 414 vonden. Aan de laatste vroeg hij om een pakje lucifers. Terwijl zij dat pakte, trok de man een gaspi stool en schoot in één vloeiende beweging van dichtbij (vijf tien centimeter) op de beheerder. "Ik hoorde een knal en zag een licht flits", is het enige wat die zich daar later van kon herinneren. Tientallen brandwondjes in en rond de mond waren het gevolg. Hij werd vervolgens door de Hage naar vast gegrepen en in een hoek gesmeten. De beheerder weigerde te zeggen waar de kas sa zich bevond. Daarop trok de dader een aantal laden open, vond de kassa en eigende zich, zoals later bleek, een bedrag van tienduizend gulden, toe. Hij ren de de zaak uit, achtervolgd door de zestigjarige moeder van de be heerder die zich in de achter de winkelruimte gelegen woonka mer bevond. Ze waarschuwde twee werklieden, die tezamen met de zuster in een auto de acht- volging inzette. De man bleek echter spoorloos via het Morsviaduct en de Lage Morsweg verdwenen. Inmiddels had de opgekrabbelde beheerder al de politie gewaarschuwd, die met alle beschikbare surveillan cewagens een zoekactie op touw zette. Het gebied rond het via duct werd uitgekamd en kort daarop werd een man, die aan het signalement voldeed en tien mille in zijn bezit had, achter in de bosjes ontdekt. De verwon dingen van de beheerder van het postagentschap bleken mee te vallen. Hij kon ter plekke door de Eerste-Hulpdienst worden be handeld. LEIDEN - Niets lijkt de aanleg van Ahob's bij de spoorwegover gangen aan Haagweg en Morsweg meer in de weg te staan. De buurtvereniging Transvaal had geprobeerd de werkzaamheden te laten schorsen, in afwachting van de behandeling van een beroep dat Transvaal bij de Raad van State had ingediend. De Raad van State acht dat verzoek echter niet ontvankelijk: het is te laat bij de Raad binnengekomen. De strijd tussen de buurt en de NS over het plaatsen van de auto matische halve overwegbomen (ahob's) duurt al een paar jaar. De buurt en de omliggende scholen vrezen dat met het verdwij nen van de huidige spoorwegbomen de veiligheid vermindert. Daartegenover stellen de spoorwegen dat de wachttijden aan zienlijk worden teruggebracht en dat de computer over de Ahob's kan waken. De 'menselijke factor' (een spoorwegwach ter sluit en opent de bomen) is juist schadelijk voor de veilig heid, aldus de NS. LEIDEN - Drieduizend kilo was goed is gisteravond omstreeks zeven uur in rook opgegaan. Bij een brand in wasserij Nijssen aan de Maredijk zijn twintig con tainers met wasgoed van het Am sterdamse hotelbedrijf Novotel verloren gegaan. Het vuur bracht ook schade toe aan een gedeelte van het ge bouw. Een werknemer van het bedrijf schatte de schade op hon derdduizend gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. LEIDEN - De vrees over het met verkrijgen van exra lokalen is bij directeur van Oort van de Leidse school voor MEAO aan het Lam- menschanspark weggenomen. In het nieuwe cursusjaar kan de school beschikken over zeven lo kalen van de voormalige lagere school in de Berlagestraat. Toch zijn de problemen de wereld nog niet uit. De directeur heeft van het ministerie van onderwijs en wetenschappen te horen ge kregen dat er voor de inrichting van de lokalen geen geld is. Van Oort: "Het ziet ernaar uit dat 175 leerlingen 23 augustus niet kun nen zitten. Nergens is zomaar oud schoolmeubilair te krijgen". In een gisteren verzonden tele gram heeft de MEAO aan de mi nister de vraag gesteld wat er moet gebeuren met de leerlingen als er geen meubilair is. De CPN is in Leiden een res pectabele partij, sinds jaar en dag vertegenwoordigd door loyale raadsleden, die be paald niet uitblinken door Moskou-gezind extremisme. Verscheidene ambtenaren zijn - zo mag men aannemen - lid van de CPN, sommigen heel actief. In de Leidse zustergemeente Krefeld (West-Duitsland) be staat de Deutsche Kommu- nistische Partei (DKP). Niet te verwarren met de KPD, die indertijd als staatsgevaar lijk verboden is. Anders dan de KPD is de DKP formeel niet verboden, maar het blijkt praktisch wel verboden om er lid van te zijn, zeker in Krefeld. Communisten horen niet thuis op het stadhuis is het credo van de door de CDU bestuurde zusterge meente. Ambtenaren met communisti sche sympathieën worden zonder pardon op staande voet ontslagen of - met een toepasselijk Duits woord - 'kaltgestellt', op een dood spoor gerangeerd. Sinds januari 1972, toen de toenmalige minister-presi dent het zogeheten radicalen- decreet uitvaardigde, bestaat in de Bondsrepubliek het verschijnsel Berufsverbote (beroepsverbod). Eigenlijk bestaat het verschijnsel al langer, maar aan die duistere tijden wi\ men in het demo cratische Duitsland liever niet herinnerd worden. De kwestie van de Berufsver bote duikt met tussenpozen in de actualiteit op. De zaak- Schachschneider, die nu in Krefeld en daarbuiten beroe ring wekt, is niet de eerste en naar het zich laat aanzien ze ker niet de laatste. Want door een uitspraak van de recht bank, vorige maand, is de poort naar een 'heksenjacht' op communisten wijd open gezet. Grondwet Jürgen Schachschneider (30) werkt al jaren bij de gemeen te Krefeld. Hij is als sociaal pedagoog verbonden aan het bureau jeugdzaken van de gemeente en organiseerde onder meer de internationale jeugduitwisseling met Lei den. Toen bij de voorbereiding van de verkiezing van de perso- neelsraad bekend werd, dat Schachschneider lid is van de DKP en hij dit ook in een open brief bevestigde, werd hij door het stadsbestuur op het matje geroepen. Bij de ondervraging van Schachschneider door zijn superieuren, weigerde hij te antwoorden. In het Krefelder CDU-blad mengde de plaatselijke par tij-voorzitter zich op lompe wijze in de discussie. Voorzit ter Evertz kondigde aan dat hij met zijn partijgenoot, de wethouder voor personeels zaken, een ernstig woordje te spreken had. Want "hoe was het uitgerekend in Krefeld mogelijk dat een zo actief DKP-lid als Schachschneider in het gemeentelijk bureau jeugdzaken kon komen?" Evertz bestreed fanatiek de uit spraak van de wethouder Forschbach, dat een enkele communist in het gemeente huis geen kwaad zou kunnen doen. Evertz had het over communisten-groepen, die in Oost-Berlijn opgeleid zijn. En hij wees op de ondersteuning van de DKP-kandidaat in zijn naaste werkomgeving. "Dat doet de vraag rijzen of het werkelijk om een enkeling gaat". Verontrusting De ontslagdreiging deed in Krefeld en in Leiden comités ontstaan tegen deze beroeps verboden. In Leiden werden onder ambtenaren bijna tweehonderd handtekenin gen opgehaald, honderden briefkaarten werden ver stuurd, een tentoonstelling over (onder meer) beroeps verboden gehouden en een gesprek gevoerd met de am bassadeur van de Bondsre publiek. De fractievoorzitters van alle politieke partijen in de Leid se raad reageerden met een unanieme verklaring aan hun collega-raadsleden in Kre feld, waarin zij hun veront rusting uitspraken over de gang van zaken. Het stadsbestuur van Krefeld raakte er alleen maar geprik keld door. Het CDU noemde de verklaring van de Leidse politici belerend. "Wy zyn nooit op het idee gekomen om onze partners in Leiden over eigen aangelegenheden belerend toe te spreken". schreef CDU-fractievoorzit- ter Pützhofen aan zijn CDA- collega Walenkamp. Het stadsbestuur liet zich er niet van weerhouden om Schachschneider ontslag op staande voet aan te zeggen. Dat gebeurde op 4 december van het vorig jaar. De personeelsraad weigerde echter het ontslag goed te keuren, waarna het stadsbe stuur zich tot de rechtbank in Düsseldorf wendde. De rechtbank sprak uit dat het ontslag gerechtvaardigd is, omdat er terecht twijfel be stond aan de trouw aan de grondwet waartoe elke amb tenaar verplicht is. Schachschneider had bij zijn aanstelling in 1977 weliswaar een verklaring ondertekend, dat hij de grondwet onder schrijft, en die verklaring in augustus vorig jaar nog eens bevestigd, maar dat vond de rechter niet van groot belang. Het enige dat wel telde was dat de DKP naar het oordeel van de rechtbank doelen na streeft, die niet in overeen stemming zijn met het in de grondwet vastgelegde staats bestel, gebaseerd op vrijheid en democratie. Eigenlijk streeft de DKP het zelfde na als de verboden KPD, zo oordeelde de rechter in navolging van het Bundes- verwaltungsgericht. Dit hoge rechtscollege keurde vorig jaar het ontslag van PTT- ambtenaar Hans Peter goed, ook wegens lidmaatschap van de DKP. Bestraft De uitspraken van de rechtban ken hebben in de Bondsrepu bliek de merkwaardige situa tie geschapen, dat hoewel de communistische partij niet verboden is, het lidmaat schap van die partij wel wordt bestraft. Een verbod van een communis tische partij zou op veel ver zet stuiten en bovendien de Bondsrepubliek een slechte naam bezorgen bij de Wester se democratiën, die het be staan van communistische partijen wel aanvaarden. De ze politiek netelige kwestie wordt vermoedelijk dèèronj niet op politiek, maar op juri disch niveau uitgevochten. De gevolgen - incidentele züi- veringen bij sommige over heden - komen dan neer op individuele personen, die de dupe worden van deze onzui vere situatie. De kwestie heeft de verhoudingen tus sen Leiden en Krefeld inmid dels geen goed gedaan. In de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen komt dat ook tot uiting, hoewel de kwestie niet met name wordt genoemd. Het CDA-programma zegt: De waarde van de internationale uitwisselingen met de zuster steden is vooral gelegen in de contacten tussen de burgers onderling. Het gemeentebe stuur dient zich op het punt van organisatie en financie ring terughoudend op te stel len ten gunste van initiatie ven uit de burgerij. De PvdA is in haar programma zelfs meer dan terughou dend: de jumelages worden stopgezet. Uit het bespaarde geld wordt de bijdrage ten behoeve van activiteiten in het kader van de internatio nale solidariteit verhoogd. Maar anderzijds is ook van de kant van Krefeld de liefde voor de partnergemeente be koeld. De (vorig jaar door Schachschneider georgani seerde) jeugduitwisseling is dit jaar van het programma geschrapt Het niet-afkomen van subsidie van het land Nordrhein Westfalen was hiervoor een mooi excuus. De relatie is verstoord, on danks de voorzichtige be woordingen die de fractielei ders in hun brief bezigden. Dat doet vermoeden dat er iets scheef zat in de relatie met Krefeld of in de handel wijze van het stadsbestuur van Krefeld. Of in beide. LEO MAAT De oude Kerkpleinbrug over de Herengracht is steentje voor steentje afgebroken. De nieuwe brug gaat er weer net zo uitzien.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3