WD verkiest PvdA en D'66 boven het CDA D'66-actie voor hertelling tLe/c/se agenda in de knel Bouwplannen komen Ontgoochelde CDA-kopman Van Rij: dit riekt naar een spelletje Wisseling wacht in Wassenaar Schreurs claimt andermaal CDA-restzetel Restauratie Baljuwhuis bijna klaar Voorschoten loopt mogelijk subsidie mis WASSENAAR - "Een monster verbond", kenschetste CDA lijsttrekker Van Rij gister avond in Wassenaar het nieu we college van WD, PvdA en D'66. "PvdA en D'66 had den geen lijstverbinding en sluiten ineens wel een pro gramma-akkoord, dat riekt naar een spelletje", aldus de teleurgestelde Van Rij. De CD A-lijsttrekker heeft ver der bedenkingen over de door Barning (WD) gevolg de procedure. Volgens hem is veel te snel gegrepen naar een formule die maar op een krappe meerderheid van de gemeéhteraad kan steunen (dertien van de eenentwintig raadszetels). "Over een twee één combinatie met WD en CDA plus gedoging van Par tij Wassenaar is met geen woord gerept". Het CDA heeft verder ook in houdelijk kritiek op het be- reikte akkoord. Het punt be treffende de woningbouw vindt men 'raadselachtig'. "Noch PvdA, noch D'66 ma len er om dat de Hoge Klei ineens agrarisch gebied blijft, tegen de wens van de provin cie, de woningbouwnota en het raadsbesluit in. Daar zal nog een hartig woordje over gesproken worden", verze kerde de christen-democraat. Volgens Van Rij staat er een leugen in het protocol. "Het CDA en Partij Wassenaar hebben helemaal niet inge stemd met het beleidsplan zoals Barning beweerd", en hij verwijst onder meer naar bovengenoemd bezwaar met betrekking tot de woning bouw. Verder meent Van Rij dat er in de WD een 'giganti sche controverse' heerst tus sen de jonge en oude garde. De ouderen zouden, aange voerd door fractievoorzitter Nieuwszwaag, voor meer wo ningbouw zijn dan de nieuwe raadsleden. De fractievoorzit ter zou wat dit punt betreft zelfs met aftreden gedreigd hebben. "Al met al vind ik het geheel geen fraaie verto ning", verzucht de toekom stige oppositieleider. WASSENAAR - "WD, PvdA en D'66 hebben overeenstemming bereikt over het te voe ren beleid en politieke samenstelling van het college van burgemeester en wethou ders", aldus formateur Barning (WD) gisteravond in Wassenaar. Het villadorp Wasse naar krijgt daarmee drie WD- en één PvdA-wethouder. Oud-WD coalitiepartner CDA is hiermee buiten spel gezet. De drie liberale wethouders zijn Barning, Dijkstal en Van der Wiel. De PvdA levert, mede na mens D'66, als wethouder Greep. In beginsel neemt de WD de portefeuilles van financiën, ruimtelijke ordening en welzijns zaken voor haar rekening en de PvdA gaat onderwijs, personeel en organisatie en huisvesting be heren. Het CDA heeft in de onderhande lingen afgehaakt, omdat zij geen genoegen wilde nemen met een twee-één-één verdeling van de wethoudersposten (WD twee, CDA één en PvdA één). De zetel verhouding in de Wassenaarse raad was na de laatste verkiezin gen, tien WD, zes CDA, twee Partij Wassenaar, twee PvdA en één D'66. Winnaar WD (van ne gen naar tien zetels) bleef echter bij dit uitgangspunt. Zy nam geen genoegen met het voorstel van het CDA om twee 'lichte pos ten' te nemen. Op 24 juni deelden de christen-democraten informa teur Barning schriftelijk mee dat ze niet verder wilden onderhan delen. "Ik betreur dit ten zeerste, wü moesten nu vanuit een dwangpositie met de PvdA en D'66 verder", aldus Barning over de CDA-weigering. Toch is de nieuwe college-samen stelling niet geheel onverwacht gekomen. Bekend is dat zowel Greep (PvdA) als Nieuwenhoven (D'66) qua populariteit binnen de WD hoger scoren dat de twee huidige CDA-wethouders. Tij dens de verkiezingsstrijd werd er over en weer geflird en vielen er geen echte harde woorden. Afkeuring Belangrijker is de wrijving die in de vorige periode tussen de WD en het CDA in het college is ont staan. Hoogtepunt hierin vorm de de motie van afkeuring van het CDA op 18 mei jongstleden aan het adres van de twee WD- wethouders. Hen werd door het CDA 'onbehoorlijk bestuur' ver weten, omdat zij pas op het laat ste moment meedeelden niet ak koord te kunnen gaan met wo ningbouw op een gedeelte van de Hoge Klei. Het CDA had zich hier altijd sterk voor gemaakt en door ook in de verkiezingsstrijd de nadruk opgelegd. Door de plotselinge weigering van de WD-ers om mee te werken, liep het plan spaak en bleef een pro test in de vorm van zo'n motie over. Eén vergadering later trok het CDA echter de motie weer in. "Het had geen zin meer", heette het toen. In het "Uitgangspunten Collegebe- leid 1982-1986", van de WT) en haar nieuwe progressieve part ners, laat men de bebouwing op de Hoge Klei vallen. Als 'vergoe ding' zullen er 300 350 wonin gen in noord-oost Wassenaar ge realiseerd moeten worden. Daar naast hoopt men zo'n 190 wonin gen op 'snipperlokaties' kwijt te kunnen. Nieuwbakken wethou der Greep: "De Hoge Klei is voor ons nooit een heilige koe ge weest. Het gaat primair om de woningbouw. Als wij in de ko mende periode zo'n vijfhonderd- vijftig woningen realiseren, dan ben ik tevreden. Zo blijven elf honderd eenheden uit de wo ningbouwnota binnen bereik". Het blijft echter een vraag of de WD na 1986 nog vijfhonderd vijftig woningen bij wil bouwen. Haar spreuk dat Wassenaar vol is,( zal dan wellicht zwaarder gaan wegen. "Het is duidelijk dat wij een flinke scheut water in de wijn hebben WOENSDAG 7 JULI 1982 WOENSDAG Leiden - K&O-gebouw, Oude Vest 45, kinderfilm, 14.30 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den popgroep Hegt, 22.30 uur. 't Spoortje - Bernhardkade, informatie avond gemeente over herindeling Sop- hiastraat, 19.30 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia-' straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - V&D, Breestraat, Xaviera Hol lander signeert, 19 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Big Sky'- Howard Hawks, dond, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - Lindehoeve, Powerplay, 21 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 tot vr 9 juli door: Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400; Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717- 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de tennishal Gouwsluis is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Door het forceren van een bovenlicht verschaften de dieven zich toegang, waarna het gebouw werd doorzocht. Een frisdrankenautomaat werd daar bij vernield. De buit zal de die ven niet zijn meegevallen: welge teld tien gulden werd uiteinde lijk meegenomen. Stad en rand De vier nieuwe wethouders zien de politieke toekomst lachend tegemoet. Van links r de socialist Greep en de WD-ers Van der Wiel en Dijkstal. r rechts Baming'(WD), gedaan", constateerde Nieuwen hoven (D'66) eerlijk. Het pro gramma is geen garantie tegen een eventueel wrang wijntje voor de progressieve twee. Slechts op kleine, vaak organisatorische puntjes, is een vooruitstrevend bouguet te ruiken. Minder beslo ten vergaderingen, betere in spraak, actiever voorlichtingsbe leid, inspraak van de gemeente raad bij de burgemeesterbenoe ming, allemaal 'fijne kleine din gen'. Wat betreft principiëler za ken lijkt de WD in het voordeeL VOORSCHOTEN - De tweede man op de lijst van D'66 Jan Schreurs in Voorschoten heeft bij de Raad van State een beroep ingediend. Met dit beroep hoopt Schreurs dat het CDA-raadslid Franken niet tot de gemeenteraad wordt toegelaten, maar dat de stemmen opnieuw geteld wor den. Schreurs kwam zes stemmen te kort om in de Voor- schotense gemeenteraad een zetel te bemachtigen. De houten schutting voor het Ambachts- en Baljuwhuis die volgende week woensdag verdwijnt archieffoto De stap van Schreurs naar de Raad van State lijkt een logische. Eerst probeerde de lijsttrekker van D'66, Aikens, om bij het hoofd stembureau hertelling aan te vra gen. Dit werd afgewezen. Tijdens de juni-raadsvergadering deed de lijstrekker van de PvdA, Vis ser, het voorstel om Franken (die de derde en laatste restzetel kreeg) nog niet toe te laten als lid, maar het hoofdstembureau te verzoeken om de stemmen op nieuw te tellen. Dit verzoek sneuvelde in de gemeenteraad met vijftien tegen en vier voor. De laatste stap die genomen kon worden, was door de direct bena deelde (in dit geval Schreurs), beroep aan te tekenen. In het beroepsschrift worden de zelfde argumenten aangehaald die ook gebruikt werden bij het verzoek aan het hoofdstembu reau. Deze argumenten zijn, dat WASSENAAR - Hei schoolplein van de Montessorischool in Wasse naar werd gisteravond omge toverd in een middeleeuws plein, met oude ambachten en prachtige kostuums uit de tijd van ridders, het verschil bij de toewijzing van de laatste restzetel miniem is, dat er zonder meer telfouten kunnen zijn gemaakt en dat er verschil lende interpretaties mogelijk zijn omtrent de geldigheid van de stemmen. Wat betreft dit laatste haalt Schreurs een brief aan van Van der Beek, lid van een stembu reau tijdens de laatste verkiezin gen. Deze heeft in een brief aan de gemeenteraad het volgende geschreven: "Als lid van het stembureau twee heb ik zelf een stembiljet waarop een voorkeur stem voor Jan Schreurs was uit gebracht en waarop nog enige streepjes voorkwamen, afge keurd. Nu ik op de hoogte ben van interpretaties in andere stembureaus, vraag ik mij af, of deze afkeuring wel juist is ge weest". jonkvrouwen en narren. Het feest vond plaats ter ere van de afslui ting van het schooljaar. Naast het gezellig samenzijn, het genieten van middeleeuwse spijzen en dran ken, werd er ook nog een toneelstuk Het tellen van stemmen blijft mensenwerk, fouten zijn daarbij nooit geheel uitgesloten, meent D'66-er Schreurs. Hij kwam zes stemmen te kort voor een raadsze- tel. Ook fractieleider Visser (PvdA) zei tijdens de laatste raadsvergade ring dat bij hem gevallen van in- opgevoerd. Uiteraard ontbrakde schandpaal niet. Het enige verschil met vroeger was, dat de kinderen met veel jolijt de 'paal wel in wil den' (zie foto). terpretatieverschillen bekend waren. "Een dergelijke hertel ling is in het belang van de ge loofwaardigheid van de demo cratische rechtsorde dan ook wenselijk. Daarmee immers zou elke twijfel omtrent de juistheid van de vastgestelde uitslag kun nen worden weggenomen", al dus Visser toen. In het beroepsschrift haalt Schreurs verder aan dat "twijfel omtrent de juistheid, niet kan worden weggenomen door de zaak in de doofpot te stoppen. Hertelling is de enige mogelijk heid om deze twijfel weg te ne men". Daarnaast stelt Schreurs dat de.argumenten die gebruikt zijn om niet over te gaan tot her telling, de fèiten niet weerlegd hebben. "Ze hebben voorname lijk betrekking op de gevolgen van een besluit tot hertelling". Afsluitend schrijft Schreurs dat hij met zijn verzoek aan de Raad van State, geenszins de integriteit van de leden van de stembureaus in twijfel wenst te trekken. "Maar (om het in termen van on ze burgemeester uit te drukken): Het is en blijft natuurlijk men senwerk; fouten zijn nooit geheel uitgesloten", aldus Schreurs. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft te laat het bouwplan voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens bij de provinciale directie van de volkshuisvesting ingediend, om bij de eerste verdelings-ronde in aanmerking te komen voor sub sidie. Dit blijkt uit het antwoord van B en W op vragen van het CDA-raadslid Valkenburg. In de maand februari werd bekend dat Voorschoten, behoudens een eerder gedane toezegging, geen VOORSCHOTEN - De houten schutting voor het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten zal volgende week woensdag ver dwijnen. De restauratie van de oudste panden in Voorschoten is dan bijna voltooid. Eind 1980 werd de schutting aan gebracht. Leerlingen van de kin dercursus van het Creatief Cen trum 'versierden' direct daarna de schutting. Volgens de ge meente Voorschoten om de "on geld kreeg voor de bouw van ge subsidieerde woningen. Door dit besluit van de provincie kon on der meer het bou,wplan voor ne gentig kleine wooneenheden in de wijk Noord-Hofland in de ijs kast worden gezet. Op de vraag van Valkenburg of er sprake is van een 'sluitingstermijn' voor het indienen van bouwplannen, met het oog op de verdeling van de financiële middelen, zeggen B en W kort maar krachtig "neen". Volgens B en W vindt in beginsel vermijdelijke schuttingtaai te weren". De tekening van de leer lingen werd al snel nagenoeg on- de verdeling plaats aan de hand van de bij de provincie aanwezi ge gegevens van bouwplannen. "Wel is het zo, dat reeds bij deze directie beoordeelde plannen een voorsprong hebben boven andere, die nog niet zover zijn". Op 12 mei diende Voorschoten de officiële aanvraag bij het rijk in voor subsidie voor de bouw van de kleine eenheden. De ge meente heeft voor de realisering van dit bouwplan nu haar hoop op de herverdeling gevestigd zichtbaar door de vele verschil lende affiches van instellingen die daar opgeplakt werden. Vooral tijdens de laatste verkie zingen was de schuttig een ge wild object. Na ruim anderhalfjaar het straat beeld van de Voorstraat beheerst te hebben, verdwijnt de schut ting en kunnen de dorpsbezoe kers de gerestaureerde voorgevel van het Ambachts- en Baljuw huis aanschouwen. halverwege dit jaar. In het ant woord schrijven B en W dat de termijn van 1 juni (officieus) als de sluitingsdatum voor een even tuele herverdeling gezien moet worden. Het college stelt verder in de brief dat het alle mogelijke stappen zal ondernemen om alsnog de bouw van de eenheden voor alleen staanden en tweepersoonshuis houdens voor dit jaar veilig te stellen. Of dit inderdaad nog zal lukken, is twijfelachtig. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij LekJsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nab^zorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling var\ abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0J3O Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, js. Washington. Caïrg. Commentator W. F. J. Wirtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2