Satelliet elk plekj bespiedt e op aarde contactlenzen, da's pas fijn Reportag e V van der WIEL -c Ook nuttig voor 1 vredesdoeleinden 1 Voorzitter Harms neemt afscheid van dierenasiel WOENSDAG 7 JULI 1982 Varia 3- PAGINA 19 Door drs. Chriet Titulaer „Er is één bepaalde handeling" (schrijft Ans Burggraaf uit Nieu- wegein) waarbij ik altijd denk aan mijn opa, die toch al 20 jaar dood is. Als kind kwam ik dik wijls bij opa en oma de laatste is 89 en woont nog steeds zelfstan dig), te meer daar mijn vader jong is gestorven en ik in opa een „vaderfiguur" vond. Hun gezin bestond uit zes zonen en een doch ter, misschien dat 't daardoor vanzelfsprekend was dat opa al tijd diverse huishoudelijke werk jes deed. Toen vond ik dat ook heel gewoon, maar later pas zag ik dat opa zijn tijd ver vooruit was! Waar ik nu nog steeds aan denk, is dat opa zijn (zelfverbouwde) an dijvie spoelde en sneed. Altijd als ik andijvie snijd, zie ik weer hoe hij dat deed. Zo fijn als hij ze kon snijden, lukt 't mij niet. Ik zal ook nooit gesneden andijvie kopen, daar is die herinnering te prettig voor Maar wat mij nu zo bezighoudt is de vraag, welke handelingen of uitdrukkingen mijn man en ik onbewust weer zullen inprenten bij onze zoons. Als je erover na denkt, kom je namelijk best op nog meer van zulke associaties, alleen: waarom springt die ene er zo uit? Bij mij kwam deze her innering pas boven toen ik zelf andijvie ging koken. Je kunt zul ke associaties dus ook krijgen zo dra je iets nieuws doet, of ergens voor het eerst komt, en ga zo maar door!" Er waren meer lezers die deze asso- ciatiedwang kennen, waarbij je iets niet kunt doen, of iets niet kunt zien, zonder even aan een bepaald iemand te denken: „Het is niet alleen bescheidenheid" (schrijft een lezer uit Utrecht) „die mij ertoe brengt u te vragen mijn voorbeeld van associatie- dwang anoniem in uw serie op te nemen. Ik moet vrijwel elke och tend even denken aan de pianist Louis van Dijk, of beter gezegd aan zijn vader, die koster van de Westerkerk is of was. Zo staat het althans in mijn geheugen gegrift na een interview met Louis van Dijk, waarvan ik mij merkwaar dig genoeg niet meer herinner of ik het gelezen heb, of via de radio heb gehoord. Toch maakte, wat hij vertelde, zo'n onuitwisbare indruk op me, dat er bijna geen ochtend voorbij gaat of ik denk even aan de vader van Louis van Dijk. Namelijk op het cruciale moment waarop alle kwade gas sen die zich in de loop van de nacht in mijn lichaam hebben opgehoopt zich een uitweg banen in wat vader Van Dijk met open hartige luchthartigheid blijk baar zijn „ochtendscheet" noem de. Dat een ander daar ook last van had, en in staat was daar een gewone dagelijkse handeling van te maken in de orde van tan den poetsen of sokken aantrek ken, maakte een diepe indruk op me, met het gevolg dat ik nu bij mijn ochtendscheet altijd even aan hem denk, samen met mis schien wel duizenden landgeno ten die, net als ik, dat interview gelezen of gehoord hebben!" En dan hadden we ook nog de taal code, u weet wel, de Westfriezen die bij wijze van uitvlucht voor een uitnodiging ergens mee naar toe te gaan bedanken met het ex cuus: „Ik heb geen jas". Van de heer Bark uit Koog aan de Zaan kreeg ik een soortgelijk voor beeld, waarvan hij vermoedde dat het aan de Zaanstreek gebon den is. Als iemand aan tafel zit en hij krijgt iets voorgeschoteld dat hij niet zo erg graag lust. dan zal hij, als hem wordt gevraagd of hij dat wel lekker vindt, in veel gevallen zeggen: „Geef mij maar rijst!" De heer Bark schrijft die uitdruk king toe aan de vele rijstpellerij- en die er vroeger in de Zaan streek waren, waardoor rijst daar een veelgebruikt volksvoed- sel was. Geef mij maar rijst" wilde dus zoveel zeggen als: wat je me nu voorzet lust ik niet, ik heb wel zo lief gewoon rijst, of be ter gezegd: ik heb wel zo lief wat ik elke dag te eten krijg. Overigens hoeven zulke taalcodes natuurlijk niet alleen aan een streek gebonden te zijn, ze kun nen ook kenmerkend zijn voor een bepaalde sociale kring of vakkring. Ik herinner me nog le vendig hoe ik, blijkbaar nog te jong en onervaren voor deze we reld, een Engelse gast meevoerde naar de gootsteen in de keuken nadat hij mij gevraagd had waar hij zijn handen even kon wassen? In betere kringen dan de mijne, ontdekte ik toen, vraagt men niet naar het toilet, laat staan de WC, maar naar de plek waar men even zijn handen kan wassen... „Big Brother is watching you" gaat werkelijkheid worden. Met onze ruimtevaarttechniek zijn wij in staat om op elk moment elk plekje op aarde vanuit de ruimte in de gaten te houden. Niet alleen militai ren maken hiervan gebruik, er zijn ook talloze vreedzame toepassingen, waarvan geologen, me teorologen en vele anderen dankbaar gebruik ma ken. Toen president Kennedy tijdens het beroemde „Varkensbaai incident een blokkade van Cuba afkondigde, hield de wereld de adem in. Volgens velen riskeerde Kennedy een wereldoor log. Er waren slechts heel weinig mensen op de aardbol die wisten dat Kennedy een verantwoord risico nam. Enkele maanden voor dit incident was de eerste spionagesatelliet van de Verenigde Staten operationeel geworden. Deze satelliet had niet alleen aangetoond dat de Russen raketten installeer den op Cuba, maar de kunstmaan had ook een inzicht gegeven in het totaal aantal lange afstandsraketten dat de Russen had den opgesteld. Kennedy wist, dat de Verenigde Staten numeriek veruit in de meerderheid waren en hij wist dat de Russen hiervan op de hoog te waren. De Russeii zouden zeker geen gewapend conflict met de Verenigde Staten riskeren en dus kon Kennedy de blokkade af kondigen. De achtergronden bij de historische beslissing van Kennedy zijn pas vele jaren na het incident openbaar geworden. Het incident als zodanig is een perfect voorbeeld van het gebruik van satellieten voor spionagedoeleinden. De Verenigde Staten hebben baanbrekend werk gedaan op het gebied van het onderzoek van de aarde vanuit de ruimte. Ze zijn begonnen met de lancering van de ERTS-1 op 23 juli 1972. Deze satelliet zou later worden omgedoopt tot Landsat-1 en in die serie werden ook de nummers 2 en 3 in de ruimte gebracht (in 1975 en 1978) en staat nummer 4 nu startklaar. De Landsat-foto's worden door meer dan honderd landen in de wereld gebruikt. Ze zijn in de Verenigde Staten te koop voor iedereen die er belangstelling voor heeft. Zo werd in het afgelo pen jaar een gigantische order van China uitgevoerd. De land- sat-kunstmanen zijn in zo'n baan om de aarde gebracht, dat ze bijna elk plekje op de aardbol periodiek kunnen fotograferen indien de bewolking dat niet verhindert. Om de Landsat-foto's te verkrijgen kan men de opnamen in de Verenigde Staten ko pen of zelf een grondstation bouwen. Als men zo'n grondstation bouwt, en dat deden al tien landen, dan betaalt men jaarijks een bedrag aan auteursrechten aan NASA. KNMI De Europese landen werken sa men op het gebied van deze fotodistributie. De Europese ruimteonderzoekorganisatie ESA vangt de aardfoto's op in twee grondstations: Fuci- no in Italië en Kiruna in Zwe den. In ieder ESA-land is er een laboratorium aangewe zen als centrale plaats voor de verspreiding van die Landsat-opnamen. De Ne derlandse overheid heeft voor ons land het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium (NLR) in Amster dam met deze taak belast. Ie dereen die dat wil kan Land sat-foto's bestellen via het NLR. Het NLR heeft in de afgelopen jaren veel ervaring opgedaan met de bewerking van satel lietfoto's met behulp van computers. He lag daarom voor de hand dat dit laborato rium werd ingeschakeld bij de ontwikkeling van een nieuw grondstation, dat het KNMI deze zomer voor satel lietfoto's in gebruik zal ne men. In wezen is er niet zo'n groot verschil tussen satellie ten voor aardonderzoek en weersatellieten. De Laadsat- kunstmanen werden ontwik keld uit de Nimbus-weersa- tellieten. In het algemeen hebben weersatellieten een geringer oplossend vermo gen dan aardonderzoeksatel- lieten, dus op foto's van de laatste zijn kleinere details te Deze foto van een woonwijk in de Amerikaanse stad Tucson (Arizona) toont duidelijk hoe gedetailleerd satellieten de aar de in kaart kunnen brengen. nieuw grondstation voor de Amerikaanse NOAA-6- en NOAA-7-satellieten opgeno men. Het bedrag dat op de begroting stond vermeld, an derhalf miljoen gulden, was voldoende om zo'n grondsta tion in het buitenland te ko pen. Juweel Niettemin besloot de Neder landse overheid dat onze ei gen industrie, met name Hol landse Signaal Apparaten, de gelegenheid moest krijgen zelf zo'n grondstation te ont wikkelen. De overheid heeft daarom een bedrag toegelegd om voor een hogere prijs een nieuw grondstation door Hol landse Signaal Apparaten te laten bouwen. Dat grondstation is meteen een pronkjuweel geworden, het is niet alleen geschikt voor de NOAA-6 en NOAA-7 maar ook voor de Europese weer- satelliet Meteosat. Bovendien kan het station wor den gebruikt voor zeer uit eenlopende vormen van ge gevensverwerking. De ont wikkeling van het gegevens verwerkingssysteem werd door Hollandse Signaal Ap paraten uitbesteed aan het NLR, dat in de Noordoost polder proeven ging doen. In januari werden de eerste goe de beelden ontvangen, in de komende maanden wordt het systeem verder klaargemaakt en het KMMI hoopt op 1 mei over de apparatuur te kun nen beschikken. Het ntvangstation dat het KNMI nu gaat gebruiken werkt met een schotel met een middellijn van 3,60 me ter. Iedere dag zal maximaal vier maal een satelliet van Amerikaanse makelij passe ren, die bewolkingsfoto's van Europa zal overseinen. Om- dat de opnamen ook in infra rood worden gemaakt, zullen de foto's dag en nacht en zo mer en winter gemaakt kun nen worden. Rusland Behalve de Verenigde Staten heeft ook Rusland eigen sa tellieten voor aardonderzoek. Japan wil speciaal de gaan bekijken en de Japanse plannen zullen worden afge stemd op de Europese plan nen, die uit de koker van ESA komen. ESA wil in de loop van 1987 de eerste Euro pese Remote Sensing-satel- De fotografische apparatuur voor de Russische satelliet werd ontwikkeld in de fabrie ken van Jena in Oost-Duits- land. In deze fabrieken werd de MKF6-camera gemaakt, die eerst op bemande Russi sche ruimtevluchten werd beproefd. Behalve de groot machten hebben ook Brazi lië, India, Frankrijk en Japan plannen voor aardonderzoek- satellieten. liet met een Ariane-raket lan ceren, de ERS-1. De ERS-1 is ook gericht op het onderzoek van de zee: metingen aan gol ven en wind ten behoeve van scheepvaart en booreilanden. Met de ERS-1 zullen water verontreinigingen. zoals olie lozingen. makkelijk kunnen worden gemeten. Nederland is van plan om te gaan meedoen aan de ont wikkeling van deze aardob servatiesatelliet ERS-1. Het Nederlandse aandeel zal ver moedelijk 5 procent van het totaalbedrag van bijna één miljard gulden gaan bedra gen (dus Nederland betaalt dan 50 miljoen gulden). De Europese ERS-1 wordt ge bouwd naar het model van de Franse aardobservatiesatel liet SPOT. De SPOT, die ook een militaire betekenis heeft, staat gepland voor een lance ring in juni 1984. De Fransen denken dat ze op een lucra tieve manier de satelliet kun nen gaan exploiteren. Ze hebben nu al een bedrijf ge vormd dat SPOT Image heet en dat nu al rechten voor de bouw van grondstations en van satellietfoto's verkoopt De Franse militairen wllen ook de SPOT-foto's gaan ge bruiken en overwegen zelfs een eigen satelliet, de SPOT- 2, te laten bouwen. Noordzee De radaropnamen van de Noordzee, die nu door Rijks waterstaat met een vliegtuig worden gemaakt, zouden ook vanuit een satelliet gemaakt kunnen worden. De Ameri kanen hebben al zo'n kunst maan gelanceerd, de Seasat, doch die liet het na een paar maanden afweten. Uit de op namen, die toen waren ont vangen, bleek wel dat er gro te mogelijkheden zitten in zo'n systeem. In de toekomst zal de technolo gie nog verder woden verfijnd, onder meer door de fotografische en videosyste men te vervangen door chips. Daardoor verkrijgt men niet alleen kleinere details in de opnamen, maar ook de moge lijkheid om eenvoudiger computerbewerkingen uit te voeren, omdat het beeld met een in een digitale vorm wordt opgenomen. Van de Noordzee zijn nu al sa tellietfoto's beschikbaar waarop temperaturen afgele zen kunnen worden, waarop verontreinigingen gezien kunnen worden en waarop zelfs kan worden waargeno men, aan de hand van het chlorofylgehalte (plankton!), waar een visser het beste zijn netten kan uitwerpen. Zelfs gebruikers in het kleine Nederland kunnen profijt hebben van het aardonder zoek vanuit de ruimte. Met voldoende steun van de over heid zullen de Nederlandse ruimtevaartindustrie (Fok ker, Hollandse Signaal Appa raten) en de diverse laborato ria die werkzaam zijn op dit gebied (NLR, TPD-TNO) er voor zorgen, dat wij die mo gelijkheden ook daadwerke lijk kunnen benutten. LEIDEN - Voorzitter L. Harms van de Stichting Dierentehuis voor Leiden en Omstreken heeft gistermiddag als zodanig af scheid genomen. Van de ge meente kreeg Harms daarom het Cornelis Joppenszbeeldje "want zoals Joppensz de mensen eten bezorgde na de oorlog, zo bezorg de de heer Harms veel dieren een goed onderkomen na een zwer versbestaan", zo zei burgemees ter Goekoop gistermiddag. Als voorzitter van het dierenasiel heeft Harms een aantal woelige jaren meegemaakt, zowel op fi nancieel als bestuurlijk vlak. Herhaaldelijk moest Harms bij de gemeente aankloppen om het dierentehuis voor sluiting te be hoeden en op bestuurlijk niveau wil het ook al jaren niet zo bote ren in de Leidse dierenwereld. Harms is ook enkele jaren geweest lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren en voor zitter van de Leidse afdeling van die vereniging. Zijn voorzitter schap van het dierenasiel begon in 1976, toen het dierentehuis nog slechts een klein optrekje was. De nieuwe huisvesting van het asiel heeft Harms als voorzit ter niet meer mogen meemaken: er is nog geen nieuwe ruimte ge vonden voor het asiel dat op de Besjeslaan plaats moet maken voor een verkeersweg. Harms was niet alleen bestuurslid, ook heeft hij altijd voorlichting gegeven op scholen en presen teerde hij het dierentehuis op evenementen als Beestenspul, Leidato en Flora. Harms wordt als voorzitter van de Stichting Dierentehuis voor Leiden en om streken opgevolgd door .J.P. van Winterswijk. Deze was tot nu se cretaris van een commissie waar in verschillende regiogemeenten vertegenwoordigd zijn en die ad vies geeft aan het dierenasiel. Stevenshof: minder woningen LEIDEN - Omdat de provincie geen medewerking geeft aan de verplaat sing van de firma Schrama en voorts vindt dat Leiden rekening moet houden met de aanleg van Rijksweg 11 door de Stevenshof, zullen er in dit gebied vierhonderd woningen minder kunnen worden gebouwd. Het college van B en W heeft dit geantwoord op vragen die waren gesteld door de raadsleden Hoekema (D'66) en Van Oosten (PPR). Als gevolg van de vermindering van het aantal woningen zou de door het Rijk toegekende locatiesubsidie van gemiddeld 4698 gulden per woning cir ca 1000 gulden te weinig zijn. "Overigens zijn wij nog steeds in onderhandeling met de verschillende departementen over de exploitatie-opzet", aldus B en W. Want: "Er zyn namelijk nog meer complicaties". ADVERTENTIE Liggelden in termijnen LEIDEN - De gemeente zal op ruime schaal bekendheid geven aan de mogelijkheid om de liggelden voor pleziervaartuigen in termijnen te betalen. Burgemeester en wethouders zeggen dit toe in een antwoord op een dergelijk verzoek van het WD-raadslid G.M. de Vries. De ruim te voor termijnbetaling is gegeven omdat de liggelden en havengelden meer dan normaal zijn gestegen. B. en W. denken die termijn-mogelijk heid te vermelden in een brief waarin belastingplichtigen aan hun ver plichtingen worden herinnerd. Ook op een ander punt is de gemeente aan de verlangens van De Vries tegemoet gekomen. Hij wilde dat de "drastische" verhoging gepaard ging met de garantie van een vaste ligplaats. B. en W. zeggen daar aan te werken. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19