Derde generatie Toyota Celica Vakmanschap herken je zo. AUTO Samengesteld door Koos Post Juweeltjes van trapauto's Kernwapens altijd een 'ethisch kwaad' Panda met 2 open daken \llegaar Luxueuze vijfdeurs Alfasud Oostduitse kerken: [UtO RIJ- IMPRESSIE WOENSDAG 7 JULI 1982 C"-v PAG Varia J Toyota heeft nog niet zo iang geleden zowel van de Carina als van de Celica een derde generatie op de markt ge bracht. En net als bij de Carina (17 maart in deze krant) heb ik nu bij deze Celica weer eens kunnen ervaren hoe snel de ontwikkelingen gaan in' de Japanse auto-industrie. De eerste Celica (nog maar een jaar of tien geleden) was mis schien wel leuk om te zien en deed het aardig maar was technisch veel te rauw, om het vriendelijk te zeggen. Van dat rauwe was al heel wat weggeslepen toen vijf jaar geleden de tweede gene ratie verscheen. En nu staat daar de derde gene ratie in de showroom. Op nieuw een fikse stap vooruit. De naam is hetzelfde geble ven maar verder is er veel veranderd. Het uiterlijk is sterk gemoderniseerd en vooral zo verbeterd dat de luchtweerstand aanzienlijk geringer is geworden. De motoren zijn in principe nog wel de "oude" gebleven maar technisch zo aangepast Tot in de punten afgewerkt. De tijd van de losliggende bekle ding in de Japanse auto's ligt in inmiddels ver achter ons. De mensen uit het land van de Rijzende Zon leveren nu ook puntgaaf werk. Tot in de kleinste details met zorg af gerond. Een wagen ook met een smaak vol interieur. Het is nog niet zo lang geleden dat de Toyo ta's van achter het stuur meer op een cockpit dan op een functionele auto leken. Maar al die overdadige ballen en bellen zijn weggehaald en de noodzakelijke informatie wordt vandaag de dag simpel en systematische gegroe peerd op een smaakvol dash board. Dat die van de Carina als twee druppels water op die in de Celica lijkt nemen we graag voor lief. Het behoeft niet al lemaal origineel te zijn om goed te functioneren. De ruimte is uiteraard niet royaal. Noch op de achter bank noch in de kofferbak. Dat is het nadeel van zo'n model. Aardig om te zien, maar volwassenen kunnen achterin zitten beter verge ten. Twee kinderen kan net, maar dan moeten ze nog niet te ver zijn opgeschoten. En de bagageruimte is wel lang en breed maar erg ondiep. Maar dat zijn natuurlijk onge makken die men kan zien aankomen als men zo'n kar koopt. Bovendien, wie met zijn tweeën rijdt heeft daar geen enkele last van... De besturing - ik zei het al - is de opvallendste verbetering. Alleen in de allerhoogste snelheidsregionen was er nog iets over van de vroeger bijna spreekwoordelijk vaagheid. Verder nergens. En dan spreek ik wel over snel heden die ruim boven de in ons land toegestane limiet uitgaan. Want als men in deze Celica het gaspedaal inten sief bespeelt kan de naald van de snelheidsmeter de 190 dicht benaderen. Maar zoals bij vele auto's is dat uiterste niet het prettigste. Dan wordt er in feite teveel gevraagd van besturing, vering en weg- ligging. De twee-liter krachtbron, die 105 paardekrachten in het ge weer kan roepen, draait heer lijk rustig als men niet het on derste uit de kan wil halen. Als men genoegen wil nemen met een kruissnelheid van 100 120 kilometer. Of mis schien 130. Door de wigvorm die een hele lage lucht weerstand van maar 0.34 cW noteert is er weinig wind geruis. Alles bij elkaar is het dan opvallend plezierig stu- Bovendien kost dat heel wat minder brandstof dan dat ja gen. Hoe verleidelijk dat ook moge zijn met zo'n snelheid ademend model. Maar dan gaat het werk van de con structeurs die zoveel hebben gedaan om een laag verbruik te bewerkstelligen goed de mist in. Ze kwamen tot een lage lucht weerstand, ze hebben licht materiaal gebruikt, ze heb ben een transistorontsteking zonder contactpunten inge- bouwd en ze hebben een on der alle omstandigheden ge lijkwaardige cilindervulling en mengselverbranding kun nen realiseren door het aan brengen van een thermostaat op de inlaat. Dat alles met maar één doel voor ogen: het drukken van het brandstofverbruik. En dat is ze voortreffelijk gelukt. Ik kwam aan een score van 1 op ll'A bij de benzinepomp. En ik heb beslist niet voort durend de economymeter op het dashboard in de gaten ge houden. Dat wil niet zeggen dat ik her- haaldelyk met plank-gas heb gereden Dan zou ik beslist heel wat ongunstiger hebben gescoord. Maar ik neem aan dat het met een intensievere bestudering van het simpele verbruiksmetertje mogelijk moet zijn een nog gunstiger resultaat te bereiken. Maar dan doet men het karakter van deze wagen wel geweld aan. Voor mij hoeft het ook niet, het was zo goed ge noeg.... Horizon met dieselmotor Talbot heeft zijn dieselaanbod naar beneden uitgebreid. Er komen nu ook Horizons met een dieselmotor. Een geheel nieuw geconstrueerde krachtbron met grote cilinderinhoud (1905 cc) die een vermogen van 65 DIN pk kan leveren. Een vijfversnel lingsbak zit op de Horizon GLD standaard en wordt op de LD voor meerprijs leverbaar. De fabriek geeft zeer gunstige verbruikscijfers op 1 op 22,2 bij een constante snelheid van 90 kilometer per uur. Het is niet meer dan een indicatie, maar het klinkt goed. Het Horizonprogramma heeft ook tn de benzinesector uitbreiding ondergaan. Met de zeer luxueuze Premium. De wagen is uitge rust met een 1600 cc motor die 90 pk kan produceren, voor een topsnelheid van 175 km per uur zorgt en een acceleratietijd van 0 tot 100 km in 11,4 seconden realiseert. Opel-lpg Opel is het eerste automerk dat zelf Ipg-installaties gaat leveren. Vrijwel alle merken geven nog garantie als een gastank door een erkend bedrijf toordt ingebouwd, maar Opel gaat nu een stapje verder. Na 2l/z jaar ontwikkelingswerk heeft het Duitse merk besloten onder eigen naam gastanks te gaan letteren. De inhoud van de Ipg-tank en de inhoud van de benzinetank is op dezelfde brandstofmeter af te lezen. Bijkomend voordeel: in vijf landen kan men al service krijgen. Dat zijn Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Denemarken. Binnenkort komt daar nog een aantal landen bij. Chrysler terug bij Louwman Chrysler heeft de vertegenwoordiging voor Nederland in handen gegeven van Nimag. de "dochter" van Louwman en Parqui die. in Heinenoord ook de import van Suzuki's in handen heeft. Daarmee is het Amerikaanse concern weer terug bij de importeur met wie het meer dan dertig jaar (1929—1957) zaken heeft ge daan. Louwman en Parqui heeft zoals bekend in Raamsdonksveer onder een goudkleurige koepel een marmeren tempel gebouwd voor Toyota, dirigeert via Nimag de import van Suzuki enisnu weer terug bij Chrysler. Alle typen zullen hier onder de naam Dodge worden uitgebracht. dat ze opvallend zuiniger lo pen. Bovendien is de besturing nu volgens het tandheugelprin cipe. En dat betekent in de praktijk een voelbaar precie zer en directer dirigeren van het voertuig. Een onafhanke lijke wielophanging rondom is een duidelijk brok comfort Dat rfeb ik zeil kunnen ervaren in de tijd dat ik een Celica 2.0 XT Liftback reed. Dat is één van de vijf versies. Er is een coupé (met een gewone kof ferbak) waarin een 1,6 liter motor zit, er zijn drie Lift- backs (met schuin aflopende achterkant) waarin men een 2 liter krachtbron kan vinden en ten slotte is er de super snelle en uiterst sportieve Su pra met een cilinderinhoud van 2,8 liter. Uit die drie Liftbacks - een handgeschakelde vijfbak, een automaat en een GT Twin Cam - had ik de hand- geschakelde editie ter be schikking. Een wagen van 26.750,-. Dat is op zichzelf een bedui dend bedrag. Maar het moet worden gezegd dat het ook een beduidende wagen was. In vele opzichten. In de eerste plaats sierlijk om te zien dankzij de lage neus, de knap ingebouwde koplam pen, de leuke lijn en het grote glasoppervlak. De agressieve verkooppolitiek die Fiat Nederland er sinds januari op na houdt - toen de fabriek het heft uit handen van Leonard Lang nam en op eigen benen in ons land ging rondstappen - werpt vlot vruchten af. Medio mei werd de tiendui zendste Fiat van jaar ver-, kocht, wat enkele maanden eerder is dan vorig jaar. En het marktaandeel steeg van nog geen vier naar dik boven de beoogde vijf procent. Met de Ritmo en de Panda als koplopers. Vooral in Italië zelf doet de door Georgio Giugiaro ont worpen Panda het uitste kend. Vorige maand is de half miljoenste al van de band gerold. En in even een jaar werden er ook in ons land al meer dan 7.000 aan de man gebracht. Nu hebben de Italianen er weer een nieuwe versie bijgezet: een Panda met twee open da ken. Natuurlijk in eerste in stantie ideaal voor de warme landen maar ook hier zullen er ongetwijfeld automobilis ten te vinden zijn die voor 600 gulden extra het plezier (en af en toe het gemak) van een dubbel open dak willen bele- Het zijn vouwdaken van zeil doek voor en achter. Ze kun nen onafhankelijk van elkaar worden geopend en gesloten. Tussen beide open gedeelten zit een vaste afscheiding, die meteen als roll-bar dienst kan doen. Een klein stukje extra veiligheid derhalve. Men kan de daken ook gedeel telijk openen door ze aan de achterkant iets omhoog te til len en ze dan vast te zetten. "Gouden klavertje vier" De nieuwe jaargang van de Al fasud verschijnt volgende maand bij de dealers in de showroom. De wijzigingen zijn weinig spectaculair. Maar er is wel een nieuw top model bijgekomen dat niet bepaald eenvoudig "1,5 Qua- drifoglio Oro" wordt ge noemd. Dit "Gouden klavertje vier" heeft vijf deuren, een krachti ge 1,5 liter motor van 95 pk, elektrisch bedienbare zijra men voor, wisinstallatie op de koplampen, wisser met sproeier op de achterruit en nog meer extraatjes. De prijs ligt even boven de 21 Vs mille. De laagst geprijsde Al fasud is nu de driedeurs 1,3 SC voor ruim I8V2 mille. Rolgordijntjes Wie in warme landen heeft rondgereden kent de automo bilisten die met handdoeken, jassen en lappen proberen de zon buiten de deur te houden. Het is ook niet zo prettig die zon urenlang op de huid te voelen. En rolgordijnen tegen die overlast waren totnutoe erg duur. Nu is er een firma in Den Haag ("Stage One") die voor drie tientjes zelfklevende rolgor dijntjes op de markt brengt die voor elke auto geschikt ge maakt kunnen worden. Ze be hoeven niet met schroeven te worden vastgezet, ze worden met zuignapjes aan de ramen bevestigd. En wie er behoefte aan heeft: ze kunnen ook met elke gewenste tekst of afbeelding worden be drukt. Dus goed voor reclame. Uiteraard ligt dan de prijs hoger. Zitje ouder kind Kinderen onder de vijf jaar worden in de meeste auto's veilig vervoerd in speciale stoeltjes. Heel wat slechter ko men de jongens en meisjes tussen de 5 en 12 jaar eraf. Er was eigenlijk niets. Maxi Miliaan tn Helmond heeft nu de import ter hand geno men van het Duitse zitje "Toppy": een speciaal ge vormd autokussen met leu ningen dat de normale drie puntsgordel ook voor kinde ren bruikbaar maakt. Het kost ongeveer 149 gulden. Peter Lely in het Britse plaatsje Norwich is artiest, ontwerper en autogek. Hij bouwt trapautootjes. Maar geen gewone trapautootjes, het zijn heuse juweeltjes. Echte auto's tot in de perfectie in het klein nagebootst. Peter doet dat nu al twee jaar. Hij kiest alleen mo dellen die eens hebben bestaan of nog rondrijden. De geregelde produktie van zijn bedrijfje begon in september 1980. Inmiddels zijn er al autootjes geëxporteerd nqar Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Ierland en Amerika. Het prototype van elk model houdt Peter zelf. Voor zijn kinderen John en Polly (Dat is het meisje op de foto). De trapauto's hebben eigen codenummers en num merplaten. De carrosserie is van gekleurd fiber plaat dat staat op een stalen chassis. Prachtig vertier voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Maar verre van goedkoop. Een eenvoudig "eend je" kost al gauw 2Vz mille. En dat voor een stuk speelgoed... ADVERTENTIE De produktie en plaatsing van kernwapens, waar en door wie ook, is altijd een ethisch kwaad. En dat behoren de godsdiensten te veroordelen. Dat zegt de Bond van Evangeli sche Kerken in de DDR (Oost- Duitsland) in een verklaring, die gisteren in Berlijn is uitgegeven. De kerken van de DDR pleiten voor volledige bevriezing van produktie en plaatsing van nieu we kernwapens en voor een ver bod van alle proeven. De bond spreekt zich uit tegen een poli tiek van militaire, politieke en economische confrontatie. Ook willen de kerken af van 'vijandi ge retoriek'. "De geloofwaardig heid van het streven naar ontwa pening kan eenzijdige stappen noodzakelijk maken", zegt de verklaring. De bond is tot deze uitspraken ge komen naar aanleiding van het vredescongres van de wereld godsdiensten dat in mei in Mos kou is gehouden en waaraan ook de Amerikaanse evangelist Billy Graham deelnam. "De slotdocu menten hiervan zijn waardevolle impulsen voor het vredeswerk van de kerken", verklaren de Oostduitse kerken. Ze onderschrijven de uitspraken van dit congres dat een oorlog met kernwapens op geen enkele manier kan worden gerechtvaar digd. dat meer wapens geen gro tere veiligheid betekenen en dat vrede niet van gerechtigheid kan worden aescheiden. Christenen Volgens een statistisch hand boek van de wereldgodsdien sten, uitgegeven door de univer sitaire pers in Oxford, hebben op dit ogenblik zo'n 605 miljoen christenen te maken met politie ke beperkingen van hun gods dienstbeleving. Het meer dan 1000 pagina's grote handboek vermeldt verder, dat er in Indonesië - het land met de grootste moslimbevolking - in de jaren 70 een kleine 6 miljoen christenen zijn bij gekomen. In Saoedi-Arabië, het centrum van de islam, hebben duizenden jon geren belangstelling voor het christendom gekregen door via de radio naar predikanten te luis teren. Zuid-Korea laat een sterke ople ving van het christendom zien. De kerken daar groeien jaarlijks met zo'n 6,6 procent. Als dat zo doorgaat, bestaat de Ziüdkore- aanse bevolking tegen het eind van deze eeuw voor 42 procent uit christenen. Kerkelijk gesproken zijn de Ver enigde Staten van Amerika de meest verdeelde natie. Er zijn daar voor 160 miljoen christenen ongeveer 2050 kerkgenootschap pen. Woonde in het jaar 1000 on geveer 66 procent van de christe nen in Europa en Rusland, tegen het jaar 2000 zal 60 procent van de christenheid wonen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Het rapport uit Oxford signaleert ook een sterk toegenomen aan hang van athëstische en niet-reli- gieuze, ideologische groeperin gen: van 2 procent in 1900 tot 20 procent nu. De lutherse bisschop Hans von Keler uit Württemberg (Stutt gart, West-Duitsland) vertelde na terugkeer van een reis naar de Sowjet-Unie, dat daar nog ruim de helft van de baby's kort na de geboorte kerkelijk wordt ge doopt en dat 90 procent van de begrafenissen uit een kerk ge beurt. Deze gegevens waren hem officieel verstrekt door de Rus sisch Orthodoxe Kerk, en dat was, zo verklaarde de bisschop, geen propaganda. In het Europese deel van de Sowjet- Unie worden kinderen, vaak te gen de wil van hun ouders, door een grootmoeder naar de kerk ge bracht voor een korte doopplech tigheid. De regering verwachtte vroeger, dat die vrome grootmoe ders wel zouden uitsterven, maar ze hebben kennelijk nog steeds een belangrijke invloed tn het godsdienstige leven van hun land. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zoetermeer H. Veldhuizen Al- blasserdam, te Groot-Ammers H. Harkema Brakel; aangenomen naar Zeist M. Verduin Kampen, naar Oosterwolde (Geld.) G. de Greef Nederhemert; bedankt voor Bennebroek H. C. van Itter- zon Gouda. Toegelaten tot dee evangeliebedie ning en beroepbaar gesteld: C. van Alderwegen Hellendoom, W. H. Evers Hoogezand, J. Riemers- ma Ternaard (Fr.), J. Schippers Zuidwolde en mevrouw A. C.Schippers-Van Noort Zuid wolde. Verbetering: de heer M. J. Paul te Zoetermeer was niet be roepbaar. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hoogkerk (Gr.) J. W. de Roo Zwijndrecht; aangenomen naar Oostwold (Gr.) kandidaat E. Bal jet aldaar. Het moderamen (bestuur) van de hervormde synode heeft de ker keraden een 'handreiking' ge stuurd voor de bezinning op het energievraagstuk "Het experiment van een brede maatschappelijke discussie over dit onderwerp is de moeite waard", zegt het svnodebestuur. "Het is een neel interessante po ging om te oefenen met een nieu we manier van besluitvoorberei ding. Om te voorkomen dat de mens zich steeds meer buiten spel voelt gezet, is het goed, dat de vragen van de energievoorzie ning een zaak worden van de he le samenleving". De handreiking geeft een korte uit eenzetting van het energiege bruik in verleden, heden en toe komst, van de vragen rond de produktie van energie en van de betrokkenheid van de kerken daarbij. Ook worden vanuit de wereldoecumene normen ge noemd waaraan de toekomstige energievoorziening moet vol doen. Die zyn: een rechtvaardige verdeling van welvaartsbronnen en ontwikkelingskansen, houd baarheid van de aarde en de sa menleving voor de komende ge slachten en voor dieren en plan ten, en de mogelijkheid voor mensen om deel te hebben aan de beslissingen die de samenle ving moet nemen. Wat de energie-consumptie betreft zegt de synodale handreiking, dat de rvjken met minder genoe gen zullen moeten nemen en de armen meer kans op ontwikke ling moeten gunnen. De brief gaat ook concreet in op andere mogelijkheden van energiewin ning, zoals wind- en zonne-ener- gie en biogas ^f/ïo&cA Vakmanschap is Meesterschap 300 jaar brouwt Grolsch haar bier opnatuurli|kccn ambachtelijke wijze En dat proef )c

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17