"Fransen zijn geen probleem mèff&<ÊË "We hebben onszelf overtroffen" Help de finale winnen! Theo Smit nu stevig aan kop 3- if I2tr Samba's zwijgen. Rono: beste seizoentij d Van der Zee ronde verder Corver fluit halve finale Schaaktoernooi met unieke bezetting De WK in Casino Scheveilingen WOENSDAG 7 JULI 1982 BARCELONA (GPD) - Op grond van de betrouwbare indruk die hij tussen de palen maakt heeft de 40-jarige doelman van de Ita liaanse ploeg, Dino Zoff, de bij naam „computer met de vangar men". Sinds de selectie van Enzo Bearzot weigert met de pers te praten, heeft de computer een tweede taak gekregen: het spu wen van tekst. Dino Zoff is de aanvoerder van de Italiaanse ploeg en om die reden de spreek buis. Hij slentert van de ene naar de andere camera en gaat onder in de journalisten die hem omrin gen. terwijl de overige Azzurri's zich vermaken in het zwembad. Een hek scheidt de zwijgers van de praters (Zoff en Bearzot). Achter het gaas klikken de fototoestellen, het geeft de indruk van pinda's voeren in de dierentuin. Claudio Gentile maakt aanstalten de Oos tenrijkse televisie enkele woor den toe te voegen, maar als de Italiaanse journalist langskomt en roept „Hé, hé Gentile, ga je praten", stapt hij weg en hoeven de camera's hun snorrende werk niet te doen. Vuile was Na de zwakke prestatie van de Az zurri's in de eerste ronde hebben de kranten de vuile was naar buiten gegooid, geldbedragen, het gedrag van de spelers, niets bleef verborgen. Op initiatief van goalgetter Rossi werd een boycot afgekondigd, vandaag wordt gepraat over een vreedza me oplossing. Zoff dus, een man die het verdient in het zonnetje gezet te worden. Vanwege zijn leeftijd en het feit dat hij op dit voetbaltoernooi toe trad tot de club van honderd: de eerste partij in Vigo was zijn 100e interland. Verder is Zoff een van de weinige Italianen zonder gele kaart, is hij aan zijn vierde -C Sport Dino Zoff, de doelman die tot zijn vijftigste wil doorgaan wereldkampioenschap bezig en zo zijn er nog een hand-vol rede nen hem aan het woord te laten over de drie voorgaande toer nooien en over het kampioen schap in Spanje, dat voor de Ita lianen in een wolk van zwarte rook van start ging: Polen 0-0, Peru 1-1, Kameroen 1-1, waar mee de plaats in de tweede ronde een feit was op grond van het feit dat men één doelpunt meer maakte dan de voetbaldwerg Kameroen. Slecht Zoff over de eerste fase: „Onder druk kunnen Italianen niet pres teren, iedereen verwachtte van ons dat we simpel naar de tweede ronde zouden gaan, een last die een nerveuze uitwerking op de ploeg had. We hebben slecht ge speeld, niet zo zwak als in de kranten gestaan heeft, maar in derdaad, briljant is het niet ge weest. Met Argentinië en Brazilië als tegenstanders in de tweede ronde verwachtte niemand iets. En kijk de geschiedenis er maar op na, dan zijn we op ons sterkst. We hebben ons opgetrokken aan de grote tegenstanders, de namen hebben ons gemotiveerd, een an dere verklaring kan ik niet ge- In 1970 debuteerde Zoff op het we reldkampioenschap en bracht het i Italië de computer met vangarmen genoemd. Op de inzet van Socrates was de veteraan daar op 28-jarige leeftijd niet verder dan bankzitter. Dat was voor hem een teleurstelling, want in de kwalificatiewedstrijden had hij de voorkeur gekregen bo ven Ricky Albertosi. Een jonge Italiaanse ploeg trad daar aan. Niemand gaf een lire voor hun kansen en zie: tweede plaats ach ter Brazilië, dat met een wereld- ploeg naar Mexico afgereisd was. In 1974 de omgekeerde situatie, de bewoners van de laars werden afgeschilderd als kanshebber voor het voetbalgoud, het werden tomaten en rotte eieren. Zoff: ,J4a drie duels konden we naar huis, geen zelfvertrouwen, geen over tuiging. Vreselijk was het". De etenswaren vlogen Zoff en zijn ploeggenoten bij terugkeer om de oren. Dan 1978. Weer een editie zonder glorie, zo luidde de prognoses. „We werden een stel laffe verde digers genoemd" herinnert de doelman zich..Maar we speelden een knap toernooi. Niet enkel de fensief, nee, aantrekkelijk voet ballen". De Zuideuropeanen kwamen niet verder dan de vier de plaats, omdat Brazilië te sterk was en omdat de beslissende par tij tegen Nederland verloren ging. Zoff werd voor dat verlies verantwoordelijk gesteld door dat hij zich liet verrassen door afstandschoten van Ernie Brandts en Arie Haan. Underdog De positie van de underdog, de ge liefkoosde stelling van de Italia nen. Tegen Argentinië en Brazi lië hield niemand rekening met een succes van Bearzots elite korps. Zoff: „Voetballen tegen de wereldkampioen gaf een psychi sche druk. Brazilië is voor ons het zwarte schaap, een land met een grote traditie waar we zelden een goed resultaat tegen behaald hebben. In '70 klopten ze ons in de finale, vier jaar terug in het duel om de derde plaats. We hebben onszelf overtroffen". Even daar voor heeft Bearzot gezegd dat de Brazilianen de beste voetballers van de wereld hebben en dat de nederlaag tegen zijn ploeg een ongelukje was. Aan de basis van het succes stond Rossi met drie treffers, Antognio- ni in een schitterende rol als spel verdeler en Zoff. Hij plukte twee minuten voor het einde een kop bal van centraal-verdediger Os car van de grassprieten en maakte in de minuten daarvoor een rustige en betrouwbare in druk. Zoff bescheiden: „De over winning is niet het succes van Rossi of van mij, het is een triomf van de hele ploeg. We hebben kei hard moeten werken. Ik schuif de complimenten liever door naar Gentile. Hij heeft veel kritiek ge had over zijn spel tegen Marado- na en Zico. Ten onrechte, hij ver dient lof. Gentile is geen meisje, het is een vechter, dit is zijn ma nier van verdedigen". Gele kaart Door de gele kaart die hij van de uitstekende arbiter Klem kreeg moet Gentile donderdagavond om 17.15 uur aan de kant blijven, verder is het meespelen van Tar- delli onzeker door een blessure Aan de andere kant moet Boniek met dubbel geel pauseren. „Dino Nazionale" verwacht een open strijd. Over de favorietenrol. die de Italianen sinds de overwin ning op de beste Zuidamenkaan- se voetbalnaties hebben, van Zoff geen woord. „Voor het Italiaanse elftal kun je geen prognoses ma ken. dat legt een druk op de ploeg en daar kunnen we niet tegen Polen verslaan is ons doel, voor uitkijken naar de finale wil ik niet". Zoff is wel bereid verder te blikken. Het einde van zijn carrière. „Ik ga door zolang mijn conditie goed blijft, lichamelijk heb ik geen klachten, een doelman is nu eenmaal minder onderhevig aan slijtage. Ligt het aan mij, dan sta ik op mijn vijftigste nog in het doel", zegt de doelman, door zijn ploeggenoten in een situatie ge bracht die hem niet ligt, de rol van prater. Duitsers hebben weer het hoogste woord MADRID (GPD) - Fransen en Duitsers hebben bitter wei nig gemeen. Zowel in hun aard als de manier waarop zij voetbal bedrijven, zijn het eikaars tegenpolen. Maar dol gelukkig als ze waren, maakten de Westduitsers zich maandag bij hoge uitzondering de Franse mentaliteit ei gen en vloeide de champagne dit keer ook rijkelijk. Want na het O-O-resultaat van Engeland begrepen ook de West duitsers dat de kwalificatie voor de halve finale een dub beltje op zijn kant was geweest. WADDINXVEEN - Nu de helft van de regionale profzes- daagse achter de rug is, lijkt het vrijwel zeker dat een Elro-renner straks in Gouda met de eindoverwinning gaat strijken. Gisteren verstevigde Theo Smit zijn lei derspositie en klom ploeggenoot Jos Lammertink naar een duidelijke tweede plaats. Samen drukken zij een stevig stempel op de Zes van Rijn en Gouwe, die tot nu toe niet kan boeien. De concurrenten van Smit en Lammertink kijken nu al tegen een forse achterstand aan. En het tegengas komt dan voornamelijk van één man. Gerrie van Gerwen. Maar alleen kan hij weinig uitrichten tegen de suprematie van de 'blauwfjes'. Smit en Lammertink, in die volgorde, dulden de DAF-coureur niet naast zich en lieten dat in Waddinxveen in de eindsprint zichtbaar merken. Eigenlijk vechten zy alleen nog een onderling duel uit, waarbij Lammertink iets kon inlopen op de leider door in de tussensprints enkele klassementspunten te veroveren. De enige hoop van de achtervolgers om nog iets aan de forse achterstand te kunnen doen ligt in het feit dat de organisatie in de laatste dagen dubbele punten gaat uitdelen. Een overwinning op de laatste dag ki^jgt daardoor net zoveel waarde als twee zeges in de eerste dagen. Dat zou de spanning nog kunnen doen terugkeren. Maar dat lijkt niet erg waar schijnlijk. Aannemelijker is dat de sterk koersende Smit en Lammer tink die punten zelf zullen gaan opeisen. De kruimels blijven voor de rest van het veertig man tellende peloton. Fons van Katwijk mocht er in Waddinxveen een paar oprapen. Samen met de in Nederland wonende Engelsman Derrek Hunt zorgde de man uit Mierlo voor de enige geslaagde ontsnapping. Wies van Dongen en Kees de Brouwer hadden halverwege de wedstryd al eens geprobeerd om uit de greep van de rest te geraken, verder dan een voorsprong van 35 seconden kwamen zij niet. Van Katwijk en Hunt kozen een beter moment. Een half uur voor de finish ontsnapte het duo aan de bewa king en op de streep hadden zij nog een marge van vijf seconden. Fons van Katwijk was de beste sprinter van het tweetal. Lammertink. Smit en Van Gerwen finishten in die volgorde om de volgende plaat sen. daarmee nog eens aantonend dat zij de zesdaagse beheersen. Vanvond wordt de vierde etappe verreden in Alphen aan den Rijn. Uitslag Waddinxveen: 1. Fons van Katwijk. 100 km in 2.09.18, 2. Derrek Hunt, 3 Joa Lammertink, 4. Theo Smit. 5. Gerrie van Gerwen, 8. Piet van Katwijk, 7 Peter Heeren, 8. Johan van de Linde, 9. Paul Gerrard, 10. Gary Wiggens. Klassement na drie dagen: 1 Theo Smit 63 punten, 2. Jos Lammertink 58. 3. Gerrie van Gerwen 42, 4. Fons van Katwijk 32,5. Piet van Katwijk 28.6. Jae van Meer 25.7. Martin Havik 23, 8/9/10. Henk Mutsaarts, Jan Jonkers en Hans Vonk 22 WIM VAN WANROOY EIO DE JANEIRO - De samba trommels zwijgen. De voetbal- dans is voorbij. Brazilië huilt en kan het eenvoudig niet begrij pen. De nederlaag tegen Italië heeft de Brazilianen volkomen van slag gebracht. In de grote steden zo als Rio de Janeiro, Sao Paulo, Belo Horizonte, Recife en Bel- lem, waar na elk van de vier voorafgaande overwinningen spontaan een mini-carnaval uit brak, drommen de mensen zwij gend bijeen. Wezenloos kijken ze elkaar aan, de nederlaag heeft ze volkomen onverwacht overvallen. Met grenzeloos optimisme had den de Brazilianen de ontmoe ting tegen Italië afgewacht. De voorbereidingen om de vijfde zege op overtuigende wijze te vieren waren in volle gang. Au to's waren al versierd en de cen tra van de steden in gereedheid gebracht voor de komst van de mensenzee. Het ontnuchterende verlies kwam hard aan. Op stations barstten mensen in tranen uit en de auto's waren haastig voor zien van een zwarte rouwband. Voetbal is voor de Braziliaan niet zo maar een hobby, maar een belangrijk deel van zijn le ven. Discussies over voetbal worden op voet van gelijkheid gevoerd en heffen bestaande standsverschillen op. Alle 120 miljoen Brazilianen voelen zich op dit thema thuis en beschou wen zich als expert. Voetbal verlegt de aandacht van de in woners van de politieke proble men naar de sport. De alarme rende inflatie, binnen een jaar gestegen met 97,6 procent, de voortdurende prijsstijgingen van koffie, suiker en openbaar vervoer, het zijn voor de Brazi liaan details in vergelijking met de uitschakeling van het nationale elftal. Maar amper tien uur later was de Westduitse voetbalelite weer ge transformeerd in het even zake lijke als hautaine gezelschap dat Frankrijk ook nauwelijks als een hinderpaal beschouwt op weg naar de eindstrijd zondagavond in Madrid. Het tussenstation in Sevilla, waar de Franse ploeg morgenavond de tegenstander is, wordt ook eerder gezien als een hinderlijke onderbreking dan als de start waar de West duitse ploeg zijn Waterloo kan vinden. Even onbehaaglijk als de tempera tuur van om en nabij de 40 gra den waarin de Westduitse inter nationals zich gistermorgen uit sloofden, was het irritante ge drag van diverse spelers. Met Paul Breitner voorop, die ook hardnekkig weigerde enkele journalisten te woord te staan. „Toen het slecht ging met ons", zo klonk zijn verweer, „had nie mand belangstelling voor de Duitse ploeg. Maar nu we in de halve finales zitten weten de journalisten ons ineens weer te vinden" Darmstoornissen De voor voetbal klimatologisch weinig ideale omstandigheden waaronder momenteel in Spanje gespeeld moet worden, heeft zijn sporen al evenmin nagelaten. Niet gewend aan de, tropische hitte zijn ook voetballers snel ge neigd het niet zo nauw te nemen met de discipline en adviezen in de wind te slaan. Met als gevolg daarvan dat vier spelers (Briegel, Fischer, Kaltz en Hannes) met darmstoornissen sukkelen. Van dat viertal ontbrak Fischer ook op de training, terwijl Rum- menigge en Reinders zich van wege blessures beperkten tot loopoefeningen. De Westduitsers sluiten hun voorbereiding op het duel met de Fransen vanmorgen af op het kurkdroge grasveld van de amateurclub Pegaso en ver trekken pas vanavond laat naar Sevilla. Pas dan zal bondscoach Jupp Derwall ook de beslissing nemen of Rummenigge speelt. „Soms kan dit een voordeel zijn", lichtte Derwall toe, „dat je een half-Rummenigge opstelt Maar hier kunnen we alleen een gezonde Rummenigge gebrui ken. Want is hij niet fit, dan bete kent dat ook voor andere spelers een belasting". De laatste ontmoeting tussen West- Duitsland en Frankrijk dateert van november 1980 in Hannover (4-1), daarnaast de laatste neder laag van het wereldtoernooi 1958 in Zweden, toen Frankrijk in de strijd om het brons de Westduit sers met 6-3 versloeg. Toch wil Derwall aan dë Westduitse hege monie van de laatste twee decen nia niet de wetenschap koppelen dat Frankrijk op basis daarvan de mindere van de Westduitsers is. Indruk Aanvallend heeft de Franse ploeg erg veel indruk op Derwall ge maakt. De Westduitser liet zich weliswaar niet verleiden tot per soonlijke kwalificaties, maar noemde het technisch briljante middenveld in een adem. „Bo vendien", zo vulde Derwall aan, „beschikt Frankrijk in Roche- teau en Soler ook nog eens over AMSTERDAM (ANP) - De grootmeestergroep van het dankzij nieuwe spon sors in leven gehouden internationale schaak toernooi in Amsterdam kent een voor Nederland unieke bezetting. Acht grootmeesters, elf inter nationale meesters, drie FIDE-meesters en tien niet-titelhouders zullen volgens het Zwitserse systeem in negen ronden uitmaken wie in aanmer king komen voor het prij zengeld van in totaal der tig duizend gulden. twee beweeglijke en gevaarlijke spitsen". Op basis van de resultaten in de tweede finaleronde beschouwt de Westduitse bondscoach Italië vooralsnog echter als de favoriet voor de wereldtitel. Waarmee Derwall tegelijkertijd de aan dacht van West-Duitsland wilde afleiden. „Er is ook totaal geen aanleiding tot leedvermaak. Zo wel tegen Argentinië als Brazilië heeft Italië groots gespeeld. In ei gen land was deze ploeg twee jaar geleden bij de Europese kampioenschappen al gestorven, maar hier heeft Italië laten zien dat in voetbal alles mogelijk is". „Opmerkelijk was bovendien", al dus Derwall, „dat Italië in beide wedstrijden doelpunten heeft nagestreefd. En dat zie je zeker bij Italiaanse clubs maar zelden. De wedstrijd tegen Brazilië riep bij mij ook herinneringen op aan Buitenlandse toppers in dit massa le half-open toernooi (enkele deelnemers zijn gënviteerd) zijn de Tsjechoslowaak Hort, de En gelsman Miles, de Sowjetrus Joesoepov en de Israëliër Grün- feld. Opvallend is de komst van de pas 14-jarige Saeed uit de Ver enigde Arabische Emiraten. De jeugd is trouwens toch rijkelijk vertegenwoordigd met verder de Engelsen Short (17 jaar) en King (18). Met uitzondering van Jan Timman, die van 12 juli op Las Palmas in een der interzonale schaaktoernooien uitkomt, is de complete Nederlandse top aan wezig. Toen de hoofdsponsor een jaar ge leden liet weten voor het groot ste deel terug te willen treden zag het er voor de toekomst van het aloude Amsterdamse schaak- het duel dat wij in 1970 in Mexico tegen Italië hebben gespeeld en dat we toen met 4-3 verloren". Voor de Westduitsers zou het niet temin een bittere ontgoocheling zijn wanneer de ploeg zondag avond niet voor de derde keer een greep naar de wereldtitel mag doen. Hoe zeker de West duitsers van hun zaak zijn blijkt ook uit het feit dat de vlucht don derdagnacht van Sevilla naar Madrid reeds is geboekt. Over een vlucht Sevilla-Alicante repte niemand. „Laten we nou eerlijk zijn", zo vat te Hans-Peter Briegel het West duitse optimisme samen, eigen lijk mogen die Fransen voor ons geen probleem zijn. Die wed strijd tegen Noord-Ierland is nauwelijks een maatstaf, want die Noordieren waren toen zo uitgeput dat Frankrijk kon doen en laten wat zij wilde". toernooi somber uit. Een voort varende stichting schaak Am sterdam slaagde er echter in nieuwe sponsors aan te trekken, zodat de traditie gehandhaafd kon blijven. Er was zelfs ruimte voor een open- en een jeugdtoer- nooi naast de grootmeestergroep met ruim 500 schakers. Overigens zou de nieuwe hoofd sponsor graag zien dat het toer nooi bij wijze van uitzondering in Arnhem, dat zijn 750-jang be staan viert, wordt gehouden. Jan Hein Donner was dinsdag of hij wilde of niet het feestvarken. Niet alleen vierde hij zijn 55e ver jaardag, waarvoor hij met diver se geschenken werd bedacht, de Amsterdamse nestor verrichtte ook de loting. Pas kort daarvoor was hij overigens tot zijn eigen verbazing tot de ontdekking ge komen dat hij niet tegen alle deelnemers behoefde te spelen in de nieuw gehanteerde formu le. "Dan kan ik ook niet van ie dereen verhezen", was zyn luch tige commentaar STOCKHOLM (ANP) - De Kema- se wereldrecordhouder op de 5000 meter Henry Rono etaleer de bij internationale wedstrijden in Stockholm zijn snel stijgende vorm door een 5000 meter te win nen in 13.06,20 minuten, de beste seizoentijd. De snelste tijd stond op naam van de Amerikaan Mat Centrowitz met 13.12,91 minu ten. Rono versloeg in deze race de Amerikanen Doug Padilla en Alberto Salazar. De Zweedse Ann-Louise Skoglund LOTTO DEN HAAG (ANP) - Lotto 26 v«n afgelopen zondag kent twee winnaars van de eerate pry*, die beiden bruto 220 366,70 ontvangen Hetcy- ferspel kent geen deelnemer die alle zes cyfers goed had. wel dne met vyf juiste cyfers Die ontvangen allen bruto f 10 000, De uitslag is Eerste prijs twee winnaars, betden 226 366.70; tweede pry* drie winnaars, elk 50 000, drrde pry* 115 winnaars, elk 1 966,40, vierde pry* 7 303 winnaars, elk 30.90; vyfde pry* 91 520 winnaars, elk 5. Softbalsters op goede weg LEIDEN - Het damesteam van de soflbalvereniging de Volle Bak presteert uitstekend. Gister avond werd met 17-2 afgerekend met de reserves van Alphians. Vooral het veldwerk was door de Leidse dames goed verzorgd. Volle Bak is nu opgerukt naar de middenmoot. realiseerde eveneens een beste seizoentyd door de 400 meter horden af te razen in 55.04 secon den. Zij benaderde daarmee het wereldrecord van de Oostduitse Karin Rossley tot op 76 honderd ste seconde. Op de 400 meter horden heren triomfeerde de Westduitser Ha- rald Schmid in 49,16 seconden. LEIDEN - Bub van der Zee speelt traditioneel sterk op Forcscate. Desondanks kende de Leidenaar in de eerste ronde van dit Voor- schotense tennistoernooi duide lijk problemen. Waldo Jansen bood meer tegenstand dan ver wacht. pakte zelfs de eerste set. maar moest vervolgens toch via 7-5, 6-3 de winst aan Van der Zee laten. De wat ongelukkig geplaatste Mar cel van Ryn diende het in de eer ste ronde op te nemen tegen Freek van der Capellen. In een forehand duel bleek Van Ryn het minst vast, hoewel hy in de tweede set nog wel een 3-0 voor sprong opbouwde: 6-3, 6-4 De overige geplaatste B-spelers handhaafden zich eenvoudig in het toernooi. De langst durende party werd in Voorschoten in het dames enkel B afgewerkt Hetty Bosch en Laz Wcare hielden het drieëneenhalf uur op de baan uit. Bosch won uiteindclyk met 7-6. 6 7. 7 6. Pc tra Velzel had minder tyd nodig om haar party tegen Car la de Waard eenvoudig winnend af te sluiten: 6-1, 6-1. MADRID (ANP) - Charles Corver is door de scheids- rechterscommissie van de FI FA aangewezen voor de hal- ve-finalewedstrijd Frankrijk- West-Duitsland morgen. Het andere duel, Polen-Italië, in Barcelona (17.15 uur) wordt geleid door Juan Car- dellino uit Uruguay. ADVERTENTIE In het casino komt uw favoriete finalist dankzij AKAI op een extra groot scherm van l'/a meter. En omdat het de finale is, doen we ook nog aan extra verrassingen.(Gratis Pedro Domecq sherry en Rioja wijn proeven). Overigens, bij Roulette heb je ook 'finales', bijv. finale 9 zijn alle nummers die op 9 eindigen. Dus finales genoeg in 't casino. Elke dag van 2 tot 2 Roulette en Black Jack. "Kijk Paul", lijkt Jupp Derwall te zeggen, "die Fransen moeten natuur lijk geen meter ruimte krijgen". "Natuurlijk, baas", denkt Breitner.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15