Knetemann verslaat coalitie 9De kleine speelt er erg leuk mee 'In blote kont op straat...' In de Tour: prijzen voor iedereen Raadslid Vandenbroucke tot zwijgen gebracht TOUR m CIJFERS Sensationele zege poloteam WOENSDAG 7 JULI 1982 BE A UVRAIN (GPD/ANP) - Nerveus wapperde Albert Bouvet, adjunct-directeur van de Tour de France, bij de start in Beaurain met z'n pannekoek. Een minuut voor de officiële start was nog altijd de Raleigh-ploeg van Peter Post niet komen opdagen. Het vertrek moest er zelfs voor worden uitge steld, de reden: een intensie ve paspoortcontrole bij de Luxemburgs-Belgische grens en problemen met bet tanken van benzine. De or ganisatie wijst namelijk een pompstation aan, waar alle door de Tour ter beschik king gestelde wagens gratis brandstof kunnen halen. In België echter was daarvoor maar een schamele pomp ter beschikking zodat er een lange rij wachtenden stond, waardoor de toch al verlate ploeg van Post nog meer tijd verspeelde. „Een saaie Tour", zei Gerrie Knete- mann later op de middag, „helemaal niet. Er gebeurt juist veel Vanmorgen heb ben we nog in onze blote kont op straat gestaan, om dat er geen tijd meer was om gewoon naar de kleedruimte te gaan". Ook de ritwinnaar van maandag, Daniel Willems, werd aan de grens staande gehouden. Anderhalf uur na zijn zege in Longwy vroeg een barse douanier bij de Luxemburgse grens (de ren ners sliepen in de stad Lu xemburg) om het paspoort, maar dat bleek niet in die auto aanwezig. Willems mocht dus niet door, ook al riep Lomme Driessens nog honderdmaal dat de etappe- MOESKROEN (GPD) - Gele petten, vaantjes, Grand Prix Acceleration, de strijdlustigste, Prix et Primes (total general) 2.207.220 francs, de beste geklede, classement 'rush', bloe mentuilen, gele trui, Grand Prix TF1, de meest elegante, witte trui, bollekestrui, Boni Velo. Groene petten, groene trui, de beminnelijkste, de beste ploegmaat, Dotation SNCF, souvenir Henri Desgrange, souvenir Maurice Goddet, souvenir Jean Leulliot, sprints Merlin, de beste tijdrijder. Prijzen in de Tour de France. Hennie Kuiper (l) werkt zich in de kopgroep uit de naad. inspanningen"merkte de Nederlander op. PRIJZEN (1) 'Het is een schande wat we hier krijgen voor c winnaar van de Tour werd tegengehouden. Omdat pra ten niet hielp draaide Dries sens om, zocht een kleinere grensovergang en passeerde die zonder problemen. Toupet De renners moesten er weer even aan wennen. Normaal gesproken dragen ze in de Ronde van Frankrijk alleen een petje, maar gisteren moest de valhelm weer op. De Belgische wet schrijft dat namelijk voor en daar kon zelfs de machtige Levi- tan niets aan veranderen. Mario Beccia vond het maar niets. De Italiaanse winnaar van de Waalse Pijl heeft zich onlangs een toupet aange schaft om bet kale schedel dak te bedekken. Nu moest daar ook een helm op en bo vendien zette hij daarover been nog een pet. De Ronde van Frankrijk komt in trek bij politici. De ware wielerliefhebber, pre mier Van Agt, komt al sinds 1977 in de Ronde van Frank rijk een etappe volgen en een baptje eten met de Ne derlandse renners. Bij de start van de vierde etappe meldde Ed Nijpels, de jonge WD-voorman, zich bij Peter Post. Hij reed de 219 kilome ter lange rit in België tussen Beauraing en Moeskroen mee en zei ervan genoten te hebben, hoewel Post een deuk in zijn auto reed. "Ik heb nu meer kijk op wiel rennen gekregen", zei bij, „en mijn waardering voor de prestatie van de renners is enorm toegenomen". beaje van Mamix. Hij speelt er hartstikke leuk mee. Alleen jam mer dat-ie nooit de prijs voor de knapste renner op z'n kamer zal krijgen. Ik vind het prima dat er zoveel van die prijsjes zijn in de Tour. Dan komen de kleinere ren ners die anders nooit in de pictu re staan, ook eens aan bod. Het zijn leuke herinneringen. Ik heb in de Tour de l'Avenir eens de Prix du Courage gewonnen en steeds als ik ernaar kijk denk ik: tjee... Wat ben ik toen toch ver schrikkelijk op m'n bek gevallen. Op het moment zelf stellen al die prijsjes niks voor maar als souve nir voor later is het prachtig. Al thans voor mij. Ik bewaar daar om alles. Maar er zullen best cou reurs zijn die er anders mee om springen. Ik denk dat als je het aan Raas vraagt... Raas, die so demietert ze gelijk weg, denk ik". PRIJZEN (2) „De bloemen geef ik meestal aan de baas van het hotel en die weer aan z'n vrouw. Waar de vaantjes blijven weet ik niet. Die zijn al- MOESKROEN (GPD) Gemeentepolitiek en sport. Ze hebben alles met elkaar te ma ken. Tenminste in Moeskroen, de Belgische grensplaats waar profwielrenner Jean Luc Vandenbroucke zitting heeft in de gemeenteraad. Hij wilde gisteren natuurlijk graag winnen in zijn woonplaats. Per slot van rekening had hij zelf gestemd voor subsidiëring van de Tour-aankomst en bovendien staan er verkiezingen voor de deur. Maar de aanval werd afgeslagen. Honderd meter voor de streep „interrumperde" Gerrie Knetemann het raadslid. Beteuterd dropen de plaatselijke voormannen van de Sociaal-Democrati- che Partij (PSC) af. Nog niet eens verkiezingen en nu al een nederlaag. „Ach", hijgde Knetemann na, „Je bent in de Tour en je probeert eens wat. De ene keer heb je ge luk, de andere keer niet". Het was een verwijzing naar zijn wel haast traditionele tweede plaat sen in de prologen van de Tour, waarin hij altijd de longen uit zijn lijf rijdt zonder er optimaal rendement uit te halen. Tegen de andere grote tijdrijder, Vanden broucke (hij won dit seizoen al drie keer de openingstijdrit van een etappekoers), lukte het in een „normale" rit wel, al scheel de het maar een haar of het hele peloton was nog over de Kneet heengedenderd. „Ligt de streep twintig meter verder, dan verlies ik" gaf hij toe, nadat hij de ne gende Tour-overwinning uit zijn negenjarige profcarrière op zak had gestoken. „Want het is mij een raadsel waar die Sean Kelly vandaan kwam". Inderdaad was het ronduit verbluffend hoe ook nu, in die toch niet gemakkelijke aankomst, het peloton naderbij Moes- Danguillaui 3. Ploeg-Guim juillaume op 2f ,00; 6. Ploeg-Cre c.; 5. Ploeg-Godefro ly (Ier-De Gribaldy) 5.46,16 (met boni 5.45,56); 3. Braun (Wdl-Godefroot) 5.46.12 <m De massaspurt die gisteren eigen lijk toch wel echt verwacht werd bleef dus weer uit. De Raleigh- ploeg van Peter Post leek daar vrede mee te hebben, in elke ge val heeft het er alle schijn van dat de ploeg nog niet voor de volle honderd procent op Jan Raas vertrouwt. Die werd ook in Moeskroen slechts vijftiende, al hoeft dat niet per se iets over zijn vorm te zeggen. Raas is een ze gelboekje: eerst sparen en pas in casseren als het vol is. Smijt Knetemann: „Kelly is inderdaad op dit moment de snelste van het hele peloton. Maar kijk eens naar de uitslagen van de eerste etap pes: daar kom je z'n naam niet tegen als eerste". Volgens Knete mann smijt de Ier wel al te uit bundig met zijn krachten. „In el ke tussensprint kletst hij er vol in. Als er vandaag of morgen echt een massasprint komt, zou het me niet verbazen als Raas plotseling z'n nummertje op voert" In elke geval is het „heilige moe ten" er nu een beetje af. Vier da gen is de Tour op weg en Post heeft al twee keer op champagne kunnen trakteren. Een aardige score, die zeker ditmaal vooral het loon was van hard en gecon centreerd werken in de finale. Die laatste veertig kilometer (toen de rijdende camera's zich in beweging zetten om de ver richtingen rechtstreeks in de huiskamers te brengen) van de enige Belgische etappe tussen de r eens slimmer was dan de rest. Raadslid Vandenbrouc- bedevaartplaats Beauring en Moeskroen zorgde in elk geval nog voor wat opwinding. En dat is opvallend. Want hoewel de he ren Levitan en Goddet het de deelnemers nog niet echt moei lijk hebben gemaakt heeft de grote matheid deze ronde voorlo pig in de greep. Geen schokkende ontwikkelingen op de Ballon d'Alsace zondag, geen stormen tussen Nancy en Longwy en ook geen onrust in België. Een stevige finale dus, „om", zei Daniel Willems, die de dag te voren de rit won, „het pu bliek toch iets te geven". De op lettendheid van de Post-ploeg was daarbij ronduit indrukwek kend. Bij elke vluchtpoging wa ren ze betroken. De mooiste leek wel de kopgroep van zes reners met drie afgevaardigden van Post: de twee nationale kampioe nen, Johan van der Velde en Frank Hoste, en Leo van Vliet. Maar er werd niet gewerkt. Be langrijke formaties hadden de slag gemist en „dus", zei Van der Velde, „wisten we al van te voren dat ze als gekken achter ons aan zouden rijden". Bovendien was het nog ver. Uitgepierd Een beter moment was dat van de Spanjaard Modesto Urrutibeaz- coa, twee kilometer voor het ein de. Knetemann: „Ik had net Van Vliet uit vijftigste positie naar voren gereden en was eigenlijk uitgepierd. Maar ik zag die Span jaard gaan en sprong met hem mee. Net als Braun, Gallopin en Jourdan. Vandenbroucke en Mutter konden het gat nog dicht krijgen voordat de beklimming begon, maar juist op dat ogen blik zette „Urri", zoals de Span jaarden hem gemakshalve noe men, opnieuw aan. Knetemann en Vandenbroucke hadden het antwoord klaar en 250 meter voor de streep ging het raadslid in de aanval. Hij kwam kracht te kort. „Ik denk", zei hij, „dat het vooral door de zenuwen kwam. Je bent de hele dag al bezig ge weest met deze rit en ik wist dat het moeilijk zou zijn omdat ze in het peloton natuurlijk ook weten dat ik hier vandaan kom". Tot honderd meter voor de aan komst dacht hij nog dat de over winning een feit zou worden, en toen kwam Knetemann langs zij- 44Y SPHM/£. n<Ac/£>o ZXW/A'&P tijd zo maar ineens weg. Net als de petjes. Shirts verdeel in onder het personeel. Behalve die bolle kestrui. Daar blijven ze vanaf. Mijn twee zoontjes hebben veel van die dingen op hun kamer en er is een hoop in het supporters- café. Daar bouwden ze speciale vitrines voor. De rest staat op de vliering. In dozen. Daar kijk ik misschien over een paar jaar weer eens in. Dan heeft het pas echt betekenis" (Jan Raas). PRIJZEN (3) Een niet willekeurige bladzijde van het Tour-directionele com muniqué onder de titel 'Prix et Primes'. Pagina 2: eerste prijs van een etappe: 6000francs (2450 gulden), beloning voor de 80e plaats: 100 francs (f 41,50). Van af de rennersbedden waarop rus tende Tour-renners in hun hotel kamers Wimbledon en WK-voet bal via de televisie volgden, zijn er in de zich daarbij opdringen de filosofie over de financiën nogal wat krachttermen ge bruikt. „Schande", zegt Hennie Kuiper wiens reactie als een re presentatieve uitslag van een bliksem-enquête onder de renners beschouwd mag worden. ,^.ls je nagaat wat een coureur moet doen om de Tour te winnen en wat de eerste prijs van het eind klassement is (een appartement ter waarde van 50.000 gulden en 12.000 gulden in contanten - red.), dan betekent dat niets ver geleken bij dat tennis en voetbal Daar vliegen de pakken dollars hun rond de oren". PRIJZEN (4) Zondag raakte het peloton rug nummer 52 kwijt. Daar zat John ny Broers uit Maartensdijk aan vast. Een knecht. Vorig jaar deed hij drie uur, een minuut en ach tenvijftig seconden langer over de Tour de France dan winnaar Bernard Hinault. Zijn beloning voor ruim drie weken geploeter over 's heren Goddets wegen be stond uit de 113e plaats in het eindklassement. Plus geld na tuurlijk. Maar dat heeft hij nog nooit gehad. „Het ligt bij mijn baas. Die kreeg het al in januari uit Frankrijk en sinds die tijd staat het op zijn bank. Alles wat we verdienden, van de hele ploeg. Maandenlang al pakt hij alle rente. Wanneer we ernaar vra gen zegt hij steeds: binnen twee weken is het overgemaakt, maar dat gebeurt niet. Dat zoiets kan... Ik vind het schandalig". PRIJZEN (5) Eddy Merckx deed het altijd zó: hij l ie t het doen. Dat wil zeggen: zijn ploegmaats inventariseer den daags na de Tour de door hun baas gewonnen prijzen in natura en gingen daar de boer mee op. Een Tour-winnaar (zo luidt immers de ere-code) deelt niet mee maar schenkt alles aan zijn helpers. Joop Zoetemelk han delde indertijd zelf („dat vond ik overzichtelijker") met het appar tement dat hij won wat zijn ploegmaats geld kostte. Zoete melk namelijk kwam uit op 40.000 Nederlandse guldens wat een waardeverlies was van 20 procent, ofwel 10 mille. Merckx (in deze Tour als chauffeur van een Belgische journalistenequi pe): „Wie de hoogste bieder kon vinden verkocht het. Apparte menten, auto's, noem maar op". Dat is - zo blijkt Jos de Schoen maker nooit gelukt. Hij heeft nog steeds Merckx' eerste prijs van de Tour 1971, een knalgele buggy. „Die zal intussen wel dik onder het stof zitten", denkt Merckx. Jos de Schoenmaker (maandag uit valler): ,J4een hoor. We rijden er thuis mee in de hof. Ik raakte dat ding indertijd niet kwijt en geen mens heeft er ooit nog naar ge vraagd". BOEDAPEST (ANP) - Nederland is het sterk bezette waterpolo- toernooi in Boedapest begonnen met een sensationele 7-6 zege op gastland Hongarije. Stan van Belkum en Nico Landeweerd scoorden elk driemaal voor de uitstekend spelende ploeg van coach Pocsik. Olympisch kam pioen Rusland versloeg Italië met 9-8, Verenigde Staten bleef Joegoslavië de baas (10-4) en Spanje klopte de Westduitsers met 5-4.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13