SLEEPHOME Vertraging in wegenbouw Lezers schrijven Ecevit veroordeeld tot 3 maanden cel Bij uitvoering voorjaarsnota Lijk in huis gemetseld Rectificatie kinderbijslag Electroshock Wellicht akkoord windmolenplan SLEEP-HOME VOL-DONS DEKBEDDEN Haarlemmerstraat 3, Leiden. 071 - 140008. fil ■■MirÏHïTi SLEEP-HOME WOENSDAG 7 JULI 1982 ANKARA (DPA) - De voorma lige Turkse premier Bulent Ecevit is gisteren door een militaire rechtbank veroor deeld tot twee maanden en 27 dagen gevangenisstraf we gens verboden contacten met de buitenlandse pers. De so ciaaldemocratische politicus had een vraaggesprek met de Nederlandse actualiteitenru briek "Hier en Nu" en met het Westduitse weekblad "Der Spiegel". Volgens de aanklacht had Ece vit tegenover de buitenland se pers gezegd dat het Tur kije nadat het sinds septem ber 1980 onder militaire lei ding staat, "helemaal niet goed ging". De militairen be roepen zich zijns inziens ook ten onrechte op Kemal Ata- turk, de grondlegger van het moderne Turkije, om hun machtsgreep te rechtvaardi gen, aldus zei hij tegenover "Der Spiegel". Ecevit werd begin juni na een celstraf van 54 dagen vrijgela ten op last van een militair hof, nadat kennelijk een aan klacht in verband met een in terview van de politicus met een Noors blad was ingetrok ken. De leider van de inmid dels verboden Republikeinse Volkspartij zat eerder dit jaar twee maanden vast, eveneens wegens het kritiseren van de militaire leiding tegenover de buitenlandse pers. Ecevit werd na het uitspreken van het vonnis op vrije voe ten gesteld omdat de militai re commandant van Ankara het vonnis nog moet be krachtigen. Het was overi gens onduidelijk hoe lang Ecevit in de gevangenis zal moeten doorbrengen. De rechter bepaalde namelijk dat Ecevit ook nog een maand extra moet zitten, om dat hij begin dit jaar maar twee van de drie maanden waartoe hij was veroordeeld vastzat. Ecevits advocaten willen echter aftrek van straf omdat Ecevit wegens het in terview met het Noorse blad achter tralies heeft gezeten. De betreffende aanklacht werd echter geseponeerd. Ecevit zei verder dat drie leden van het Europese parlement hem vorige maand wilden spreken maar dat dat gesprek "op verzoek van de militaire autoriteiten" werd afgelast. DEN HAAG (GPD) De bouw van enkele rijkswegen en knooppun ten zal met ten minste vijf jaar worden vertraagd als de voor jaarsnota onverkort wordt uitge voerd. Voor Verkeer en Water staat betekenen deze bezuinigin gen dat tot 1986 per jaar 100 mil joen gulden minder kan worden besteed. Verkeer en Waterstaat is sinds kort in bespreking met Fi nanciën om toch extra middelen voor de aanleg van een aantal wegen vrij te maken. Rijkswaterstaat heeft de landelijk verspreide directies van deze dienst onlangs per brief op de hoogte gesteld van de ontwikke lingen, om vast te stellen welke wegen en knooppunten onder het uitstel te lijden zullen krij gen. Een definitieve keus is vol gens Rijkswaterstaat echter nog niet gemaakt. Zeker is het, volgens een woord voerder van het departement, dat de aanleg van het deel van Rijksweg 1 om Hengelo, de zgn. kardinaalshoed, niet zal worden vertraagd. Van de andere verbindingen die op het uitvoeringsprogramma staan, moet op uitstel worden ge rekend voor de wegen van Arn hem naar Woeste Hoeve (weg 50), van Nijmegen naar Boxmeer (weg 73) en vandaar naar de Duit se grens (weg 77). Verder zal de verbetering van de knooppunten Velperbroek (weg 12) en Deil (kruispunt wegen 2 en 15) uitge steld moeten worden. Verkeer en Waterstaat zal trachten door overleg met Financiën deze vertragingen te voorkomen om dat al eerder dit jaar de aanleg van veel meer verbindingen was uitgesteld. Hiertoe behoren de Stichtse Brug tussen Bussum en Almere, ver breding van Rijksweg 12 tot zes- baansweg bij Woerden, van het westelijke einde, de Utrechtse Baan in Voorburg, en eenzelfde Zeist y Ame^ffort (A28) ■tftinl Uil— UTRECHT (ANP) - Op het ver keersknooppunt Rijnsweert (Rijks wegen 27 en 28) is gisteren de eerste rimpelbuisobstakelbeveiliger geïn stalleerd. In de komende maanden zullen op zeker honderd plaatsen dergelijke "rimobs" worden ge plaatst op gevaarlijke punten. De rimob, die in elkaar 'rimpelt' bij een botsing en daardoor de grootste klap opvangt, kost ongeveer 10.000 gulden. werk in weg 20 ten noordoosten van Rotterdam. Voorts twee stukken van weg 57 op Goeree, bij Ouddorp en van Brielle naar Hellevoetsluis. Deze verbindin gen hadden uiterlijk in 1986 ge reed moeten zijn. IJSSELSTEIN (GPD) - De rijks politie in IJsselstein heeft gister morgen bij een onderzoek in een woning een ingemetseld lijk ge vonden. Het onderzoek werd in gesteld naar aanleiding van klachten van buurtbewoners over stank en ongedierte in en om de woning. De politie kon gisteravond nog niets zeggen over de identiteit of het geslacht van het stoffelijk overschot. In de slaapkamer op de bovenver dieping van de woning troffen agenten een klomp cement aan LEIDEN - In het bericht over de invoering van een leeftijds-af- hankelijke kinderbijslag, dat gis teren in deze krant stond, is een ernstige fout geslopen. Volgens het bericht zou de kinderbijslag voor kinderen van 0 tot 6 jaar vol gend jaar met de helft worden verlaagd, voor kinderen van 6 tot 12 jaar gelijk blijven en voor kin deren van 12 tot en met 16 jaar met de helft omhoog gaan. Dat is ten dele onjuist. De cijfers zijn als volgt: voor de groep van 0 tot 6 jaar zou de kinderbijslag niet met 50 maar met 30 procent wor den verlaagd, voor de groep van 6 tot 12 jaar zou de bijslag gelijk blijven en voor de categorie van 12 tot en met 16 jaar zou de kin derbijslag met 30 procent wor den verhoogd. De misrekening is ontstaan door een misverstand bij onze Haagse redactie. Daar voor onze excuses. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. ter grootte van een menselijk li chaam. Later op de dag bleek dat een lijk op de vloerbedekking van de kamer was ingemetseld. De ruiten van de slaapkamer wa ren bedekt met vliegen. De woning was sinds enkele we ken verlaten. De huurder van de woning, die spoorloos is, heeft een huurachterstand van enkele maanden. De directeur van de IJsselsteinse woningbouwver eniging, de eigenaar van het huis, vond tussen de stapel post achter de voordeur een krant van 21 mei. Op de bovenverdieping van het huis werden negen lege cement- zakken aangetroffen. Beneden in de gang van de woning stonden nog zes volle zakken met een in houd van 50 kilo cement. Wanneer men de uitspraken leest die door bepaalde wetenschap pers worden gedaan, kan men zich het nodige afvragen. Dit geldt zeker met betrekking tot het artikel over electroshock in deze krant van 3 juli jl. Wat in de eerste plaats duidelijk uit het ar tikel naar voren komt, is de grote twijfel over de toepassing van deze methode. Want niemand weet wat er gebeurt! Zelfs de uitlating van de minister van volksgezondheid, dat deze zich niet bevoegd acht de toepas sing te verbieden, maar daar naast te kennen geeft dat alleen in het geval van "voldoende er varing en deskundigheid" de electroshock mag worden toege diend. komt in een vreemd dag licht te staan. Is het mogelijk om bij twijfel te spreken over des kundigheid? Mogelijk gaat dit wel op met betrekking tot de toe passing van de methode, maar uitdrukkelijk geldt dit niet voor de gevolgen daarvan. Het geheel wordt nog vreemder als men zich realiseert dat een psy chiater zich bezig zou dienen te houden met het onderzoek van de psyche, of vrij vertaald, de ziel. Maar kan dit wel worden verwacht, wanneer wordt toege geven dat men zelfs niet weet wat er in het lichaam gebeurt? Men geeft toe dat door het toedie nen van de stroomstoot het nor male electrische golfpatroon in de hersenen wordt verstoord en dat daardoor een "heleboel din gen veranderen in de hersenen, maar wat het precieze effect is weet nog niemand". Is het niet mogelijk dat men het risico loopt juist datgene te vernietigen wat een mens een mens doet zijn? Dat men in zijn onwetendheid de verbinding verbreekt tussen enerzijds geest en ziel en ander zijds het lichaam? Want het mag toch als bekend wor den verondersteld, dat de mens een drieèenheid is van geest, ziel en lichaam. In die volgorde, eerst de geest, dan de ziel en daarna pas het lichaam Wat betekent dat het lichaam slechts het voer tuig is van de ziel en deze op zyn beurt van de geest Wanneer deze drie-eenheid voor ogen wordt ge houden, is het toedienen van electroshock geen recht, zoals door de heer Van Ree wordt ge steld, maar een misdaad. Dan pleegt men namelijk inbreuk op de gehele mens en doet dit ook nog in onwetendheid. Menselijke depressiviteit en drang tot zelfvernietiging is reeds het bewijs dat de hierboven genoem de verbinding grotendeels is be schadigd of verbroken. Met an dere woorden, een mens die in deze betreurenswaardige toe stand verkeert, laat zich niet meer inspireren door eigen in nerlijke kracht. En als men zegt dat men shockt, "omdat de geestelijke gezond heidszorg tekort schiet", geeft men zichzelf in feite een brevet van onvermogen. Dan weet men niet waar men over spreekt, om dat men nog niet heeft nage dacht over datgene wat onder geest dient te worden verstaan. indien men zich de moeite zou ge troosten de werkelijk grote filo sofische werken te bestuderen, zou de twijfel kunnen worden opgeheven en de werkelijke fei ten achterhaald. Dan zou de mensheid zich een heleboel el lende kunnen besparen door zich bereid te tonen de wijsheid der eeuwen, die aan haar voeten is gelegd, tot zich te willen ne- Het ware te wensen als ook in de psychiatrie deze wijsheid in het onderzoek zou worden betrok ken, waardoor patiënten zouden worden behoed voor folteringen, die nog uit de middeleeuwen lij ken te stammen. J. Carton, Pr. Mauritslaan 60. 2252 KT Voorschoten DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) De gemeente Den Haag en Amsterdam willen overgaan tot het instellen van een maximum snelheid van dertig kilometer per uur in bepaalde delen van dc binnenstad. In een brief aan hel ministerie van verkeer en water staat heeft Den Haag zich aange meld als "expenmenteerge meente". Het ministerie had eer der laten weten te willen experi menteren met een lagere maxi mumsnelheid dan vijftig kilome ter per uur in bebouwde kom men. Premier Spanje Sotelo stopt als partijvoorzitter MADRID (AFP/DPA) - De Spaanse regeringsleider Leopoldo Calvo Sotelo heeft gisteren onverwachts zijn ontslag aangeboden als voorzitter van de rege rende centrumpartij (UCD). Sotelo, die premier blijft, stelde voor dat de huidige parlementsvoorzit ter Landelino Laviila hem opvolgt. Lavilla zal moeten proberen de crisis op te lossen waann ae paruj verxeert sinds de nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië telo gaf zijn voorganger in de regering, Adolfo Sua- rez de schuld van de problemen. Suarez trad in januari 1981 af als partij- en regerings leider, en volgens Sotelo eiste hij voor zijn terugkeer in de partijtop onbeperkte volmachten. Sotelo zei dat hij zelf noch Lavilla deze eis kon inwilligen. DEN HAAG (GPD) - Waarschijnlijk wordt vandaag in de ministerraad overeenstemming bereikt, over het plan een groot proefpark voor windmolens te bouwen. Overheid en elektriciteitsbedrijven werken in dit project samen. Met de bouw wordt mogelijk in 1984 begonnen, zodat deze „windcentra- le" in 1985 stroom kan leveren. De kosten zijn voor lopig op f 50 miljoen geraamd. De rijksoverheid zal in de bouwkosten de helft bijdra gen, zo zal worden overeengekomen. Het proefpark komt er in het kader van het zogenaamde plan-Lie- vense, dat twee jaar geleden werd gelanceerd. Ir. W. L. Lievense uit Breda voorzag behalve een windmo lenpark ook een spaarbekken voor de opslag van elektriciteit Een dergelijk bekken wordt nu nog niet noodzakelijk geacht. Vorige week stelde het kabinet een beslissing over dit plan uit, omdat de ministers Tcrlouw (economische zaken) en Deetman (onderwys en wetenschappen) het nog niet eens waren over de kwestie van het spaarbekken. Volgens Lievense zou dit in het IJs- selmeer (ter plaatse van de eventuele Markerwaard) kunnen worden aangelegd, er wordt nog op gestu deerd. Terlouw wil dit onderdeel loskoppelen van de rest. Onderschuifcombinatie kompleet 239,- (ook los leverbaar) 140/200 incl. spiraal 329,- Ook leverbaar in 1 pers. Vouwbed Massief houten geheel gelakt. Extra luxe model. Geweldig matras uit onze keurcollectie met let wel 5 jaar garantie. - schapenwollen afd. - SG 40 Soft -15 cm dik luxe damast - 2 zijdig doorgestikt 80/190159,- 80/200169,- 90/190179,- 90/200198,- 120/190249,- 130/190269,- 140/190289,- 140/200298,- 160/200379,- 180/200469,- Geweldig logeerbedmatras - 2x gestikt - schitterend damast -15 cm dik 80/190 Volgens het unieke "Blok" systeem gevuld, geen verschuiving van het dons, optimale ventilatie 198,- 298,- 389,- Half Dons 140/200 200/200 240/200 139,- 198,. 269,. Wit spijltjes ledikant incl. spiraal met 2 extra springverstevigingen. 90/200.... 140/200.. 189,- 298,- zit slaap- element 1 pers1 59," Ook in grotere maten leverbaar Hoofdkussen Verenper 2 30,- Kapokper 2 45,- Dacronva. 19,95 Ook de totale donskussens zijn juist nu extra voordelig Massief houten ledikant ind. lattenbodem geheel gelakt 90/200249,- 140/200359,- 160/200419,- Afd. Restanten: Ledikant 160/200 Of 180/200 incl. latlenbodems Bruin/beige.. 250,. Massief grenen 140/200 orig. Zweeds extra stevige uitv. incl. lattenbodem.. Massief ongelakt ledikant ind. lattenbodem 250,. It 49,90 65+ ledikant, bruin spijltjes 90/200 verstelbaar hoofdeinde handgreep, ind. spiraal250,'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11