Stopera-rel miljoen schade Van Agt: rode kaart PvdA C Voorzitter WDM weg Milieu-protest "SheU-drins "Politie passief om escalatie te voorkomen" Noodweer zet alarm in werking Steekpartij eist leven vuarnecke MAANDAG 5 JULI 1982 Nit rietaffaire leidt niet tot vervolging ROERMOND (ANP) - De nitriet- vergiftigingsaffaire die eind de cember 1980 in Venray twee do delijke slachtoffers heeft geëist na het eten van Nassi Goreng van Iglo, zal niet leiden tot een strafrechtelijke vervolging van de producent van het betreffen de artikel. Dit heeft de officier van justitie in Roermond mr. H.W. Overbosch, belast met het onderzoek, zater dag bevestigd. Het vooronder zoek dat meer dan anderhalf jaar heeft geduurd is afgesloten en staat geen andere conclusie toe dan dat schuld in strafrechtelijke zin niet is vast te stellen. "Ik kom daarvoor niet tot een sluitend be wijs", aldus mr. Overbosch. Evenmin zal het bedrijf Zephyr uit Zoetermeer worden vervolgd dat het koelsysteem van de trans portwagen had geleverd waar mee de pakken diepvries nassi waren vervoerd. Dat systeem is gaan lekken en heeft de nassi met nitriet vergiftigd. Of de nabestaanden van de Ven- rayse slachtoffers een schadever goeding hebben ontvangen is niet bekend. Evenmin of de Maastrichtenaren "smartegeld" hebben gekregen. Eertijds is wel door Unilever, moedermaat schappij van Iglo, bekendge maakt dat de totale schade in verband met onder meer het te rughalen van grote voorraden Iglo diepvriesprodukten uit meer dan 700 winkels in Lim burg, geraamd werd op rond 2,5 miljoen gulden. Officier in beroep tegen vrijspraak hoofdagent ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse officier van jus titie mr. D. Hart heeft bij het gerechtshof in Den Haag ho ger beroep aangetekend te gen de vrijspraak van een 42- jarige hoofdagent uit Ridder kerk, die door hem wordt verdacht van het plegen van ontucht met een minderjari ge jongen. De Rotterdamse rechtbank achtte onvoldoen de bewijs geleverd en sprak de verdachte afgelopen week al enkele uren na de zitting vrij. Mr. Hart had een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand geëist. De officier van justitie blijft waarde hechten aan de ver klaringen van de betreffende jongen en twee andere jon gens en vindt dat in hoger be roep de onderste steen boven moet komen, zo zei hij zater dag desgevraagd. Tijdens de zitting voor de Rotterdamse rechtbank werd het verzoek van zijn kant om aanhouding en verhoor van de getuigen onder ede niet gehonoreerd. De officier van justitie zal bij het hof aandringen op een spoedige behandeling van de zaak. De hoofdagent is name lijk al tien maanden in zijn functie geschorst. De politieman kwam in zijn functie als wijkagent in Rid derkerk met de uit een "ont wricht gezin" afkomstige jon gen in contact en ontfermde zich met zijn vrouw af te toe over hem. Hij ontkende het plegen van ontuchtige han delingen. De andere jongens hadden naar zijn zeggen ge woon een hekel aan hem. VAALS (GPD) - Ralph Mullen- ders uit Vaals is afgetreden als voorzitter van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM). Hoewel Mullenders lie ver geen commentaar wil geven over zijn opstappen, geeft hij desgevraagd toe dat de publici teit rondom de gestolen "leger- documenten" en de daaruit voortvloeiende arrestaties van vier WDM-bestuurders "indi- rekt" hebben geleid tot zijn ver vroegd vertrek. Hoewel het hoofdbestuur van de soldatenvakbond pas over enke le dagen openheid van zaken zal geven, wordt uit betrouwbare bron vernomen dat Piet-Jan Duynkerk de nieuwe voorzitter zal worden. Afgelopen weekein de is het hoofdbestuur van de WDM tijdens een vergadering akkoord gegaan met de opvol ging en komende donderdag avond zal de ledenvergadering van de WDM tijdens een beslo- ten zitting de benoeming van Duynkerk moeten bekrachtigen. Een WDM-woordvoerder ver klaarde dat het aftreden van de 21-jarige Mullenders een "per soonlijke" zaak is. Ralph Mullenders werd begin april van dit jaar benoemd als opvol ger van Wim Neijendorff. Enige tijd geleden raakte de soldaten- vakbond in opspraak omdat be stuurders zogenaamde "NAVO- geheimen" zoliden hebben ge stolen die onder andere betrek king hebben op het NAVO- hoofdkwartier in Maastricht. In tegenstelling tot de legerleiding. Binnenland die direkt liet weten dat de WDM zich te buiten was gegaan aan "staatsgevaarlijke activitei ten", zwakte overste De Jong van Afcent in Brunssum vorige week deze beschuldiging af. Hij zei dat de documenten in feite niet meer voorstellen dan bouw tekeningen die de noemer "dienstgeheim" dragen, in leger- termen de laagste kwalificatie van geheimhouding. Van de vier aangehouden WDM- bestuurders zitten er nog twee, Oscar van Rijswijk en Steef Boot, in voorarrest. In dit ver band wordt vanavond in de Utrechtse Hojel-kazerne door de WDM en Bond van Dienstplich tigen (BVD) een bijeenkomst be legd om te protesteren tegen het verlengde voorarrest en om te komen tot de oprichting van een burgercomité. Hierover zullen vakbonden, vredesgroepen en politieke jongerenorganisaties zich vanavond beraden. ROTTERDAM (ANP) - Milieu-or ganisaties hebben zaterdag tij dens een demonstratieve tocht in de Rotterdamse binnenstad van Shell stopzetting geëist van de produktie van de zogenaamde "drins", een groep van land- bouwbestrijdingsmiddelen die als zeer giftig bekend staan. Deze enigszins verouderde middelen worden slechts door twee bedrij ven (Shell in Rotterdam en een Amerikaans bedrijf) in de wereld nog gemaakt en hoofdzakelijk in Derde-Wereldlanden afgezet. De demonstratie werd gehouden in het kader van de internationa le Waddendag, waarbij op vele tientallen plaatsen in Nederland, West-Duitsland en Denemarken door met name de landelijke ver eniging tot behoud van de Wad denzee, maar ook andere milieu organisaties activiteiten werden ontplooid. Volgens de milieu-organisties is het gebruik van "dnns" in de Westerse landen vrijwel verbo den, dan wel zeer streng aan ban den gelegd. "Drins", behorend tot de groep van gechloreerde koolwaterstoffen, zyn in de na tuur zeer moeilijk afbreekbaar. Volgens de milieuorganisaties heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO vastgesteld dat in ontwikkelingslanden jaarlijks een half miljoen mensen wordt vergiftigd door het gebruik van bestrijdingsmiddelen (ook ande re dan dnns) en gaan er vijfdui zend mensen aan dood. De directeur van Shell Chemie. ïr. P van Duursen. zei tegen de en kele tientallen demonstranten dat de drins-produktie bij de Shell in Rotterdam slechts vijf duizend ton per jaar bedraagt, waarvan ongeveer 20 procent in de Verenigde Staten wordt afge zet. Volgens Shell is de produk tie van drins een aflopende zaak. ook al omdat er nieuwere, vol gens Van Duursen soms gevaar lijker bestrijdingsmiddelen zyn ontwikkeld. Van Duursen zei bo vendien dat Shell de afgelopen jaren veel geld heeft geinves- teerd in zuiveringsmethoden om de lozingen van met drins verontreinigd afvalwater in de Rotterdamse haven minder ge vaarlijker te maken. AMSTERDAM (GPD) Het heien van de eerste paal voor het nieuwe stadhuis annex muziektheater in Amsterdam (de zogenoemde stopera) is ernstig vertraagd doordat jongeren zaterdagmiddag op het bouwterrein een aan zienlijke hoeveelheid materieel in brand hebben gesto ken of op andere manier hebben gesloopt. Met stenen, ijzeren staven en zelf een voorhamer werden cabines van hijskranen en graafwerktuigen in elkaar geslagen of in brand gestoken. Door de politie is niet opgetreden „om dat de stemming grimmig was en de agenten sterk in de minderheid waren". Het wangedrag gebeurde na afloop van een demonstratie tegen de bouw van het muziektheater dat volgens velen een exploitatiete kort van tientallen miljoenen guldens zal opleveren. De orga nisatoren van de demonstratieve Optocht hebben zich zaterdag ge distantieerd van de vernielingen. De politie heeft de demonstratie, waaraan circa vijfhonderd men sen deelnamen, begeleid van de Dam naar het Waterlooplein. Daar ontstond een rellerige si tuatie nadat honderden jongeren het onbewaakte bouwterrein op- stroomden en zich op de hei-in stallaties en de draglines stort ten. De schade die aan het materiaal van de aannemersgroep Stameco in de bouwput is aangericht, be loopt volgens een politiewoord voerder op zijn minst een mil joen gulden. De aanwezige poli tie kon deze rellen niet aan en heeft zich na overleg met burge meester Polak afzijdig gehou den, om zoals gezegd wordt geen ernstige rellen uit te lokken. Tegen zeven uur was de situatie op het Waterlooplein rustiger ge worden. Twee werkketen waren in de Amstel geduwd en de draglines en heistellingen ston den zwartgeblakerd en verbogen in de enorme zandkuil. Een manshoge afbeelding van een schaar die eerder het dubbele hek om het bouwterrein versier de, hing nu tussen de kabels van de heitoren. Later op de avond zijn twee jongens door de politie aangehouden op grond van ver nieling of brandstichting. MAASTRICHT (ANP) - Plotse ling opkomende felle rukwin den, gepaard met bliksem, heb ben in dit weekeinde verscheide ne automatische alarminstalla ties in Maastricht van streek ge bracht. De politie moest zo'n twintig keer uitrukken om deze installaties tot zwijgen te bren gen, aldus een politiewoordvoer der. De brandweer had vooral te kampen met het opruimen van afgewaaide boomtakken. De windstoten begonnen zaterdag om kwart voor vier. Ongeveer vijftien minuten later ging de wind weer liggen en nam het on weer af. Zware stortregens hebben dit weekeinde de binnenstad van Den Helder geheel blank gezet, aldus de politie. Verscheidene straten moesten door de brand weer worden afgezet. De wolk breuk, die ongeveer een uur duurde, heeft volgens de politie veel schade veroorzaakt aan vooral winkels en de inhoud van kelderruimten. De omvang van de schade is nog niet te schatten. Omstreeks half vijf had de brandweer het meeste water weggepompt. AMSTERDAM - Om te voorkomen dat vanmorgen een begin zou worden gemaakt met de bouw van de omstreden Stopera in Amsterdam, hebben demonstranten grote vernielingen aangericht om het bouwterrein van het stadhuis annex muziektheater. De vernielingen bestonden onder meer uit brandstichting van bouwma terieel, waar deze dragline ook de dupe van werd. DEN HAAG (ANP) - Door een steekpartij in een Scheveningse dancing is in de nacht van zater dag op zondag de 26-jarige R. Fraai uit Den Haag om het leven gekomen. Een andere Hagenaar, de 22-jarige J. Virginie, moest na een tweede steekpartij in de dan cing in een ziekenhuis worden opgenomen. Dit heeft de politie gisteravond meegedeeld. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Ondervraging van de be zoekers van de dancing heeft vol gens de politie niets opgeleverd. In Maastricht zijn vier jeugdige ca- fébezoekers zaterdagavond door een schietpartij op het Vrijthof gewond geraakt. Eén van hen, de 17-jarige jongen uit Margraten is er vrij ernstig aan toe. Hij is op genomen in het Sint Annadalzie- kenuis in Maastricht. De drie anderen, konden na behan deling in het ziekenhuis naar huis De dader, zo liet de politie gisteren weten, is in een auto ontkomen. Vermoedelijk gaat het om een man die eerder op de avond uit een café op het Vrijt hof was verwijderd wegens wan gedrag en die had gedreigd terug te zullen komen. De politie neemt aan dat hij tijdens zijn wraakactie het verkeerde ca fé met een jachtgeweer onder vuur heeft genomen. De vier jon gelui, die daar op de stoep ston den, werden getroffen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas TeLAviv Tunis half bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. on bew. onbew. onbew. geheel bew-. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. half bew. onbew. onbew. half bew. geheel bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. regenbui onbew. onbew. onbew. 18 14 04 19 12 02 18 13 1 19 13 6 18 12 0 18 14 1 18 15 0 18 12 06 17 14 0 18 11 0 18 ROTTERDAM (GPD) - Premier Van Agt heeft zaterdag op de CD A-partij raad in Rotterdam scherpe kritiek geuit op de PvdA. Het vorige kabinet is vol gens hem gebroken op „ander mans eigenzinnigheid". Maar daarentegen had hij niets dan aardige woorden voor coalitie partner D'66. De kiezer moet de PvdA op 8 sep tember „de rode kaart geven", zei Van Agt, nadat de partijraad hem even eerder bijna unaniem als lijsttrekker had aangewezen. Dat laatste ging overigens niet zonder problemen, omdat een aantal CDA'ers liever fractielei der Lubbers als lijsttrekker zag. De crisis in het kabinet-Van Agt II is volgens de premier volledig de schuld van de PvdA. D'66 daar entegen heeft „karakter ge toond" door „de moeilijke weg van het regeren" te gaan en niet het „vrijblijvende pad van de op positie", aldus Van Agt. Het CDA moet D'fe6 nu bejegenen als een „echte bondgenoot". iö Binnenbrand De PvdA heeft zich in bochten ge wrongen om een akkoord te ver werpen waarmee ze eerst ak koord was gegaan. Dat kwam door de verdeeldheid in de PvdA-top „die nachtenlang ver gaderen nodig had om te voorko men dat de binnenbrand naar buiten sloeg". Van Agt benadrukte dat het CDA- D'66-kabinet niet slechts op de winkel zal passen. Volgens Van Agt zal het een werkloze een zorg zijn welke regering er zit of wie minister wordt, als er maar maat regelen worden genomen. Ook partijvoorzitter Bukman had kritiek op de PvdA. Ondanks het nieuwe PvdA-programma zijn de fundamentele verschillen tussen CDA en PvdA niet verdwenen, hooguit iets verzacht, zei hij. Bukman riep D'66 op af te zien van blokkades „die aardig zijn voor de achterban maar niet voor het land" Alleen oud-CDA-leider Aantjes probeerde de kritiek op de PvdA te temperen. Hij wilde een zin schrappen uit een bestuursreso- lutie, waarin stond dat het ne men van de nodige maatregelen is vertraagd door de krachteloos heid van de PvdA. Dat vond Aantjes „zwarte-pietenspel" en „leedvermaak". De partijraad handhaafde de zin echter. De CDA-jongeren vrezen dat het CDA te snel de weg naar de WD inslaat en vonden dat het nood- 27 21 0 - 20 0 20 12 1 26 16 0 19 11 - 22 11 07 25 9 0 19 10 33 20 150 22 19 0 33 20 0 20 9 4 25 20 0 20 8 1 22 12 0 30 21 0 30 20 0 19 10 4 24 12 9 22 11 2 22 14 2 24 18 1 24 19 0 - 22 - 38 21 0 zakelijk is ook de verschillen tus sen VVD en CDA te benadruk ken. Lijsttrekker Meer problemen waren er rond Van Agt's lijsttrekkerschap. Er was vrij mime kritiek op zijn aankondiging eventueel tussen tijds de politiek te willen verla ten. Veel sprekers vonden dat Van Agt voor d^ volle vier jaar beschikbaar moet zijn. Als het werk te zwaar is, dan is een meer- hoofdig lijsttrekkerschap wel licht beter, zei een afgevaardig de. Een paar leden wilden liever Lub bers als lijsttrekker. Van Agt toont te weinig affiniteit met het CDA-program, toont te veel lief de voor de WD en laat zich te weinig gelegen liggen aan de par tij, luidde de kritiek. De Rotter dammer Westhof stelde Lubbers kandidaat, hoewel deze zei niet beschikbaar te zijn. Lubbers noemde de eenheid in het CDA te broos voor dit soort acties. „U moet niet zo met mensen spe len", zei hij. Hij riep Westhof op de eenheid voorrang te geven en het CDA te besparen voor wat in januari 1981 gebeurde, toen op het CDA- congres Lubbers ook tegen zijn zin kandidaat werd gesteld en maar üefst 20 procent van de stemmen kreeg. Ditmaal verhin derde partijvoorzitter Bukman dit. Wagner Het aangepaste verkiezingspro gramma „Om een zinvol be staan" werd zaterdag vrijwel on gewijzigd aanvaard. Daarbij werd wel kritiek geuit op Van Agt die heeft gezegd dat het rap port van de commissie-Wagner inzet van de kabinetsformatie moet zijn. Veel sprekers wezen erop dat het CDA-programma in de formatie voorop moet staan. Van Agt nam in zijn rede wat gas terug en zei dat het beleid van het volgende kabinet gericht moet zijn op wat de commissie- Wagner aanbeveelt. Hij wees er op dat al jaren discussies worden gevoerd over oplossingen voor de economische crisis, zonder re sultaat. Programma De partijraad aanvaardde met krappe meerderheid een voorstel van de CDA-jongeren om af schaffing van de pnjcompensa- tie in ruil voor belastingverla ging „na te streven", in plaats van slechts te „overwegen" zoals het partijbestuur wilde. Een voorstel om de koopkracht voor de „echte minima" volledig te garanderen haalde het niet. Wel schrapte de partijraad op voorstel van Aantjes de zin dat meer niet-gesubsidieerde wonin gen gebouwd moeten worden, wat volgens hem verwachtingen wekt die niet gerealiseerd kun nen worden. Omdat in het bijgestelde program ma een norm ontbrak voor het fi nancieringstekort, sprak de par tijraad - met instemming van het bestuur - uit dat een verminde ring met 1 procent per jaar het doel blijft. Kernwapens De partijraad aanvaardde de gewij zigde kernwapenparagraaf, die stelt dat geen maatregelen ge troffen of nagelaten mogen wor den die de ontwapeningsge sprekken in Geneve kunnen schaden. Alleen Aantjes en de CDA jongeren verzetten zich daartegen. PPR: laatste oproep voor links blok UTRECHT (GPD) - PvdA en D'66 gaan te gronde aan hun leiders, waardoor rechts vry spel krijgt om het initiatief over te nemen. Ria Beckers zei dit vanochtend op een ex tra congres van de PPR in Utrecht, nadat zij opnieuw tot lijsttrekker was gekozen Als belangrijkste opgave be schouwt ze het opwerpen van een dam tegen rechts. In een brief aan het PvdA-con- gres van komende zaterdag zal de Politieke Partij Radica len een laatste oproep doen voor een brede linkse Lijstver- binding, waarbij ook de com munisten zijn betrokken. Wanneer de PvdA blijft wei geren de CPN bij zo'n lijst- verbinding te betrekken, gaat de PPR volkomen zelfstan dig de verkiezingen in. "Hoe groter de partijen, hoe ar roganter hun leiders", zei Ria Beckers. De voorwaarden die Van Agt (tussentijds opstap pen). Den Uyl (geen gewoon minister, tussentijds opstap pen) en Terlouw (geen blok kade tegen CDA-VVD) aan hun lijsttrekkerschap ver bonden hebben, zijn volgens haar "democratische gezien uiterst bedenkelijk" Een partij die zich ophangt aan één persoon kan tenslotte geen kant meer uit, aldus de PPR-aanvoerster "Zo liep de PvdA via het realisme van Joop den Uyl in de fuik van rechts Zo dreigt D'66 via Jan Terlouw en de voorwaarden die hij aan een nieuw lijst trekkerschap verbindt voor progressief Nederland hele maal verloren te gaan" 'Dominee niet als vertolker dierenleed" NUNSPEET (ANP) - Het optre den van de heer J. Bouma uit Utrecht als woordvoerder van het Dierenbevrijdingsfront maakt hem onaanvaardbaar voor de functie van gereformeerd pre dikant. Dit stelt N.G. Kerssies uit Nunspeet in bezwaarschriften gericht aan de classis Utrecht van de gereformeerde kerken en aan de kerkeraad van de gerefor meerde kerk in Noordeloos. De classis Utrecht reageerde posi tief op een 10 mei binnengeko men verzoek van de heer Bouma om hem weer beroepbaar te stel len als predikant. Inmiddels heefi Bouma een beroep naar de gereformeerde kerk in Noorde loos aangenomen en wordt hij eind augustus in deze gemeente als predikant in het ambt geves tigd. Bouma, heeft als de dichter Hans Bouma verschillende publicaties over milieubescherming en die renbescherming op zijn naam staan. Op eigen verzoek werd hij in 1978 door de classis Hilversum van het predikantsambt onthe ven en hij treedt nu al enkele ja ren op als woordvoerder van het Dierenbevrijdingsfront in welke functie hij begrip vraagt voor de acties die misstanden rond die ren aan de orde stellen. In de nacht van 22 mei is door aan hangers van het Dierenbevrij dingsfront ingebroken is een ge bouw in de gemeente Vorden waar de jagersvereniging "Het Reewild" een tentoonstelling van geweien hield. Een paar ge weien werden vernield, terwijl enkele ontvreemd werden. Vol gens de heer Kerssies, die als ja ger zelf enkele geweien mist, past het een predikant niet om inbraak en vernieling goed te praten. Reden voor hem om zo wel de clasis Utrecht als de ker keraad van Noordeloos te ver zoeken hun positieve besluiten ten aanzien van Bouma in her overweging te nemen. Bouma verklaart desgevraagd dat hij vanuit de kerken tot nog toe alleen maar bijval heeft gehad voor zijn activiteiten voor het Dierenbevrijdingsfront. Deze ac ties, waar hij zelf nooit aanwezig is, zijn er volgens Bouma vooral op gericht om de misstanden rond dieren aan de orde te stel len. Wanneer het ook om diefstal zou gaan hadden de actievoer ders naar zijn mening de kostba re optische instrumenten uit het gebouw in Vorden wel meegeno men, die zij nu hebben 1 it< n staan. De actie van Kerssies ziet hij als een vergeldingsactie van de zijde van de jagers voor de ac tiviteiten van het bevrydings- front. ADVERTENTIE Als erkende speciaalzaak bieden wjj een persoonlijke service met speciaal opge leide medewerksters. U kunt ons vrijblijvend een bezoek brengen. Bij ons krijgt U het boekje:' Weer zelfbewust door het leven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7