Begin: PLO moet Libanon verlaten Reagan: ruimtevaart nodig voor veiligheid Mexico kiest voor regeringspartij Massaal ontslag zwarte mijnwerkers Spiegel: Westduitse politici omgekocht Israëlisch kabinet wijkt niet Presidentsverkiezingen zonder verrassingen VANAF 6 JULI 1982 15.00 UURNIEUW TELEFOONNUMMER ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN 071-269111 II Buitenland 3- MAANDAG 5 JULI 1982 LUCHTMACHTBASIS EDWARD (UPI/Reuter) - Het Amerikaanse ruimteveer de Columbia is gis termiddag veilig geland op een landingsbaan van de lucht machtbasis Edwards in de Cali- fornische woestijn. De astronau ten Thomas Mattingly en Henry Hartsfield zetten het ruimteveer op de Amerikaanse onafhanke- Üjkheidsdag om 18.10 uur (Ne derlandse tijd) aan de grond. Het was de vierde proefvlucht van het ruimteveer. Bijna 500.000 toeschouwers, onder wie president Reagan, woonden de landing bij. Het was voor het eerst dat het ruimteveer een lan ding maakte op een harde baan. Reagan verklaarde gisteren dat de voornaamste doeleinden van het Amerikaanse ruimte-beleid voor de komende tien jaar zijn: het versterken van de Amerikaanse veiligheid, het behouden van het Amerikaanse leiderschap in de verkenning van de ruimte, het behalen van economische en we tenschappelijke voordelen, het vergroten van de rol van de pri- vé-industrie in de ruimte en het behouden van de vrijheid voor activiteiten in de ruimte voor alle landen. [n een presidentiële richtlijn, uit gegeven na een studie van tien maanden door de nationale vei ligheidsraad, zijn een aantal be ginselen neergelegd, waarop een "agressief, vooruitziend" ruimte programma gebaseerd zou moe ten zyn. Eén van die beginselen is dat de Verenigde Staten de verkenning van de ruimte door alle landen voor vreedzame doel einden voorstaan. Met "vreedza me doeleinden" wordt bedoeld activiteiten gericht op de natio nale veiligheid. De Verenigde Staten verwerpen aanspraken op soevereiniteit over de ruimte of hemellichamen. Zij beschouwen een opzettelijke aantasting van de ruimte-syste men van een land als een in breuk op de soevereine rechten van dat land en zij zullen activi teiten in de ruimte nastreven ter ondersteuning van hun recht op zelfverdediging. In de toekomstige ruimteprogram ma's zal het ruimteveer een be langrijke plaats innemen, aldus de richtlijn. Het ontwikkelen van een anti-satelLiet-satelliet is een van de voornaamste doeleinden van ruimteprogramma's voor de nationale veiligheid, evenals het ontwikkelen van een waarschu wingssysteem, dat bedreigingen voor de Amerikaanse ruimte-sys temen kan opsporen en er op kan reageren. Tijdens de vierde en laatste proef vlucht van de Columbia hebben de astronauten verscheidene ex perimenten met medische appa ratuur uitgevoerd. Ook zijn foto opnamen gemaakt v boven Afrika. HAMBURG/BONN (DPA) - Het Openbaar Ministerie in Bonn heeft tijdens controle bij het con cern Flick een lijst met namen van ongeveer 40 politici van alle partijen uit het Westduitse parle ment gevonden, die van het be drijf geld gekregen zouden heb ben. Dit heeft het weekblad "Der Spiegel" in zijn jongste uitgave gemeld. Op de lijst zouden de namen voor komen van SPD-voorzitter Willy Brandt, ex-president Walter Scheel (FDP) en Alfred Dregger, de CDU-leider in Hessen. JERUZALEM/BEIROET (GPD/AFP/Reuter) - Israël zal de onderhandelingen over de evacuatie van de Palestijnen nog enige tijd gunnen. Na de kabinetszitting van gisteren bleek dat Israël vasthoudt aan de eis dat alle Palestijnse guerrillastrijders Libanoi. moeten verlaten. PLO-leider Arafat heeft de Libane se premier Shafik el Wazzan schriftelijk een lijst met voor waarden overhandigd waaron der de PLO zich in principe be reid verklaart uit West-Beiroet weg te trekken. De PLO eist ech ter eerst het terugtrekken van het Israëlische leger uit Beiroet en omgeving. De Libanese pre mier houdt de voorstellen van Arafat voorlopig bij zich uit woe de over de Israëlische militaire activiteiten in Beiroet waar Is raël begonnen is het beleg rond het westelijk stadsdeel te verhar den. Deze psychologische oorlogvoe ring tegen de Palestijnen heeft tot doel via beperkte acties de druk te vergroten, zonder dat Is raël tot een algehele i gaat. De doorlaatposten van Oost- naar West-Beiroet zijn door het Israëlische leger afgesloten, alle toevoer van voedsel wordt belet en ook de water- en elektri citeitsvoorzieningen zyn ernstig beknot. Voor het eerst vonden gisteren in Zuid-Beiroet weer vuurgevechten plaats tussen Is raëlische en Palestijnse eenhe den. In de wekelijkse zitting van de Is raëlische regering is gisteren be sloten de druk op de Palestijnen te vergroten. De leiders van de oppositionele Arbeiderspartij werden bij dit regeringsoverleg Egyptisch-Frans voorstel werd in de Syrische pers zonder com mentaar gepubliceerd. Het Internationale comité van het Rode Kruis heeft alle partijen in het Libanese conflict opgeroe pen de burgerbevolking van Li banon verder te ontzien. In een verklaring spreekt het comi té zijn grote zorg uit over de si tuatie in Libanon, vooral in Bei roet. Van alle partijen in het con flict wordt onmiddellijk actie ge vraagd om de veiligheid te garan deren en de levens van alle bur gers, vooral van vrouwen en kin- JOHANNESBURG deren, te beschermen, TEL AV1V (AP) - In Tel Aviv is gisteren massaal gedemonstreerd tegen de Israëlische i Tegen de honderdduizend demonstranten eisten onmiddellijke terugtrekking van Israël e minister van defensie Sjaron. .vasie in Libanon. het aftreden van betrokken. Zij hadden al eerder De Libische president kolonel Russen laten fam. Kortsnoj vertrekken WENEN (AP) - De vrouw en de zoon van de voormalige wereld kampioen schaken Viktor Korts noj, zijn zondagmorgen in het westen aangekomen. Ze zullen zich na een scheiding van zes jaar bij Kortsnoj voegen. De Rus sische autoriteiten hebben steeds geweigerd om Bella Kortsnoj en haar 23-jarige zoon Igor te laten vertrekken om zich te kunnen voegen bij de schaker die in 1976 naar het westen is ge vlucht. Op het vliegveld Swechat in We nen verklaarden moeder en zoon dat ze niet wisten waarom de au toriteiten van gedachten zijn ver anderd. Mevrouw Kortsnoj zei wel dat ze de indruk had dat de druk van de openbare mening in het Westen een rol heeft ge speeld. Igor en mevrouw Kortsnoj weten nog niet waar ze zullen gaan wo nen. De schaker zelf woont in Zwitserland. verklaard tegen een Israëlische invasie van West-Beiroet te zijn omdat dit niet alleen te veel Is raëlische slachtoffers kan kosten maar ook tot een bloedbad onder de Libanese burgerbevolking zal leiden. In regeringskringen wordt nu echter de kans groot geacht dat de Palestijnen uitein delijk uit Libanon zullen vertrek ken. Egypte en Frankrijk hebben een gezamenlijk voorstel ontwikkeld voor de terugtocht van alle bui tenlandse troepen uit Libanon, dat in de veiligheidsraad bespro ken zou moeten worden. De top adviseur van de Egyptische pre sident, Osama Al-Baz, zei te ho pen dat de Verenigde Staten dit plan niet met een veto zouden treffen, zoals ze dat vorige week wel deden met een door Frank rijk ingediend ontwerpresolutie. Hij zei ook dat er dit weekeinde een briefwisseling was geweest tussen president Moebarak en de Amerikaanse president over op lossingen van de crisis in Liba- De twee speciale Franse afgevaar digden naar het Midden-Oosten, Francis Gutmann en Bruno De- laye, arriveerden gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus. Beide diplomaten, die al in Israel en Libanon waren om te praten met alle betrokken partijen, zul len vandaag naar Jordanië gaan. De Syrische autoriteiten beoor deelden vorige week het Franse plan voor de neutralisatie van Beiroet positief. Het Moammar Khadaffi heeft gezegd dat de omsingelde Palestijnse guerrillastrijders in West-Beiroet "beter zelfmoord kunnen plegen dan een schandelijke nederlaag te ondergaan". Dominicaanse president dood De president van de Dominicaanse republiek, Antonio Guzman, heeft dit weekeinde onder ge- Ao_ w Kflnln heimzinnige omstandigheden de tSw 4 nnn" dood gevonden. Het 71-jarige staatshoofd overleed gisteroch tend in een ziekenhuis in Santo Domingo, nadat men hem enkele uren tevoren met een ernstige kogelwond in het hoofd in het toilet naast zijn werkkamer in het presidentiële paleis had ge vonden. Het was niet duidelijk of het een geval van zelfmoord was of een ongeluk. Volgens zijn schoon zoon Jose Maria Hernandez, die zich in het bureau van de presi dent bevond, was Guzman dode lijk gewond doordat zijn revolver by ongeluk was afgegaan. "De president was het toilet binnen gegaan. Kennelijk viel zijn revol ver daar op de grond", aldus Her nandez. Guzman die sinds 1978 staatshoofd was, zou op 16 augustus de macht overgedragen aan Salva dor Jorge Blanco, die in mei de presidentsverkiezingen won. (UPI/AFP/ DPA/Reuter) - Honderdvijftig stakende zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika zijn gisteren ontsla gen na de drie dagen durende on lusten over de loonsverhogin gen. Duizend zwarten hebben zelf hun ontslag genomen. Dit heeft een woordvoerder van de goudmijnen in Transvaal bekend gemaakt Vrijdagnacht kwamen acht staken de zwarte mijnwerkers om het le ven bij hevige botsingen tussen de stakers en de Zuidafrikaanse politie bij vier mijnen in Trans vaal. De politie heeft tevens 300 mijnwerkers aangehouden. de avond staken zeker 4.000 stakers hun barakken in brand en sloopten zij de auto's van de beter betaalde blanken. De autoriteiten verklaarden dat zij eerst hadden geprobeerd met behulp van traangasgranaten de orde te herstellen. Toen dat niet lukte zou "uit zelfverdediging" op de menigte zijn geschoten. De onlusten braken donderdag uit. Duizenden mijnwerkers richtten vernielingen aan op het terrein van de mijnen, omdat zij een toe gekende loonsverhoging te laag vonden. Donderdagnacht legden 13.500 zwarten het werk neer. Volgens de woordvoerder van de mijnen kwam het tot ongeregeld heden doordat de arbeiders die onder de grond werken meer sa larisverhoging is toegekend, dan degenen die aan de oppervlakte werken. De eersten kregen een verhoging van 12 procent, de laatsten van 11 procent. De loonsverhogingen waren zonder overleg vastgesteld. Het waren de laagste loonsverhogingen sinds jaren. De afzonderlijke maatschappijen betalen echter meestal hogere lonen voor de ruim 500.000 zwarte mijnwer kers. De meeste zwarte mijnwerkers zijn contractarbeiders die afkomstig zijn uit Zuidafrikaanse buurlan den of de zogenaamde thuislan den. Zij verrrichten ongeschoold werk in de mijnen. Het geschool de werk is voorbehouden aan de blanken volgens de Zuidafri kaanse apartheidswetgeving. Zij verdienen veel meer dan hun zwarte collega's. Woensdag besluiten de blanken of ook zij het werk zullen neerleg gen. Ze willen een loonsverho ging van 15 procent. Hun vak bond heeft een aanbod van 9 pro cent afgewezen. JAKARTA (AFP) - De adoptie van een Indonesisch meisje door een Nederlands echtpaar is gisteren door een rechtbank in Jakarta ongel dig verklaard. Dezelfde rechtbank wees het kind 18 maanden geleden aan de Nederlanders toe. De rechtbank baseerde het vonnis op het feit dat het meisje Kurniaty, dat later Miyah werd genoemd, was ontvoerd en later door de ontvoerders aan een kinderverblijf is ver kocht. Onwetend van de afkomst van het nu zes jaar oude kind adop teerden de Nederlander F. de Best en zijn vrouw het meisje van het ogenschijnlijk bonafide kinderverblijf. Ambassadeur YS op tv in Sowjet-Unie MOSKOU (UPI) - De Ameri kaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Arthur Hart man, heeft gisteren op de Sowjetrussische televisie een beroep gedaan op het Krem lin zelfbeheersing te betrach ten en zo verslechtering van de Amerikaans-Russische betrekkingen te voorkomen en het gevaar van een kern oorlog te verminderen. Hartman had zoals de traditie wil de zendtijd gekregen die ambassadeurs in Moskou krijgen wanneer hun land zijn nationale feestdag heeft (fourth of July in de Verenig de Staten). De ambassadeur zei dat de Ver enigde Staten de verslechte ring niet wilden, maar dat dit niet van" hen alleen afhing. "Het is nodig dat onze beide landen met zelfbeheersing in ternationaal optreden", zei hy. "Amerika is hedentendage een land van vrede. Niet een Amerikaanse soldaat vecht ook maar ergens in de we reld", aldus de ambassadeur. Hoewel hij Afghanistan niet met name noemde, lazen de Russen dat er wel in en had den zij inkorting van de toe spraak van 450 woorden ge wild. Maar Hartman heeft er geen veranderingen in aange bracht. Een vertaler yan de Amerikaanse ambassade las de Russische versie voor. De ambassadeur zei dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten veel gemeen hadden ondanks ideologische en tra ditionele kloven en hij riep hun gemeenschappelijke strijd tegen de agressie van Hitler in herinnering. Brandt verklaarde zaterdag, dat hij van Flick noch van enig ander bedrijf geld heeft gekregen. Hij bevestigde dat hij bijna twee we ken geleden door het Openbaar Ministerie voor getuigenverhoor is opgeroepen. Dit had Der Spie gel in zijn verhaal gemeld. De justitie zou hem een lijst heb ben voorgelegd, waarop zijn naam zonder voornaam en met potlood geschreven - voor kwam. Volgens deze lijst ontving hij in 1975 100.000 mark, in 1979 40.000 en in 1980 50.000. Volgens het weekblad heeft het openbaar ministerie ook Walter Scheel gehoord. Hij zou tijdens zijn presidentschap (1974-1979) van het Flick-concern geld heb ben ontvangen. De voormalige FDP-voorzitter ontkende dit. Alfred Dregger heeft, aldus Der Spiegel, enkele weken geleden de justitie verteld, hat hij niet ge looft dat Flick hem in de afgelo pen vijfjaar geld heeft gegeven. Daarvoor is het "waarschijnlijk" dat Flick de Hessische CDU heeft gespekt. Andere politici, wier namen op de lijst voorkwamen, zijn de minis ters Otto Graf Lambsdorff en zijn voorganger Hans Friderichs (beide FDP), Hans Matthofer en Manfred Lahnstein (SPD), de mi nister van economische zaken in Baden-Wurttemberg Rudolf Eberle (CDU) en ex-minister van economische zaken Horst Lud- wig Riemer (FDP). Volgens "Der Spiegel" ligt het voor de hand dat de politici in kwestie ontkennen, dat Flick hen heeft betaald. Zij kunnen zeggen, dat de aantekeningen vervalst zijn. Ook is het niet uit gesloten, dat leden van de raad van bestuur van het concern op deze manier geld in hun eigen zak hebben doen verdwijnen, al dus het weekblad. Bond van VS- luchtleiders op de fles WASHINGTON (Reuter) - De vakbond die 11 maanden het luchtverkeer boven de Verenig- jde Staten ontwrichtte met een verboden staking heeft een schuld van ongeveer 108 miljoen gulden en zal worden ontbon den. Dit heeft de voorzitter van de Amerikaanse vakbond van luchtverkeersleiders Patco, Gary Eads verklaard. „Het is voorbij. De vakbond ver dwijnt", zei Eads. Hij vulde in Washington voor een rechtbank de liquidatieformulieren in en zei dat Patco minder dan 3 mil joen gulden in kas heeft en een schuld van 108 miljoen aan boe tes en andere betalingen. De meeste van de Patco-leden gin gen op 3 augustus 1981 in stalung ondanks waarschuwingen van president Reagan dat de staking illegaal was en dat de stakers ontslagen zouden worden. Toen de vakbond de waarschuwingen in de wind sloeg beval Reagan dat de 11.500 stakende luchtver keersleiders ontslagen moesten worden. Reagan verklaarde dat de Patco-le den onder geen beding ooit weer een baan als luchtverkeersleider zouden krijgen. De federale rechtbank voor arbeidszaken vonniste daarop dat de Patco de Amerikaanse luchtverkeerslei ders niet meer mocht vertegen woordigen. Dit besluit is onlangs opgeschort door een Hof van Be roep. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Rob Sprenkels). MEXICO-STAD - "Mexico heeft gewonnen. De Mexicaanse revo lutie heeft gewonnen. De RPI heeft gewonnen". Op deze wijze proclameerde de officiële kandi daat voor het presidentschap, Miguel de la Madrid, zijn over winning vanochtend na de ver kiezingen van zondag. Een paar minuten eerder had de voorzitter van de verkiezings- raad, Enrique Olivares Santana, die tevens minister van buiten landse zaken is, bekend gemaakt dat de voorsprong van Miguel de la Madrid reeds zulke vormen had aangenomen, dat hij van de overwinning verzekerd kon zijn. Buiten werd De la Madrid opge wacht door een juichende me nigte met trommels en vuur werk. Een smet op het verkiezingsspek takel wierp echter de aankondi ging van Olivares Santana, dat er nog geen voorlopige uitslagen konden worden gegeven omdat, zo zei hij, "in sommige districten de stembureaus nog maar amper zijn gesloten". Het was op dat ogenblik in Mexico zegge en schrijve kwart over een in de vroege morgen. Over de stemmentelling is de afge lopen week heel wat te doen ge weest. De regering had een ui terst modern computerstelsel geïnstalleerd, dat reeds omtrent middernacht vrij betrouwbare voorspellingen over de uitslagen had moeten kunnen geven. Na tuurlijk was het hoofdkwartier van de sinds meer dan 50 jaar re gerende Institutionele Revolu tionaire Partij (PRI) op het com puternet aangesloten, hoewel de wet officieel elke bekendmaking van de officiële uitslag binnen zeven dagen verbiedt. Na felle protesten had de regering uiteindelijk de toezegging ge daan in de vroege morgen reeds de computerprognoses bekend te maken. Dat dit nu dus uitein delijk toch niet is gebeurd valt wellicht in verband te brengen met een mogelijke opkomst van de linkse oppositie waar het gaat om parlementszetels. Het ging gisteren om de eerste echt democratisch te noemen verkie zingen die ooit in Mexico zijn ge houden. Voor het eerst was de oppositie kans gegeven een daadwerkelijke verkiezingscam pagne te voeren. En de deelname van acht oppositiepartijen, uit eenlopend van conservatief rechts tot trotzkistisch links, lijkt in de eerste plaats op het traditio nele niet-stemmen van meer dan een derde van de bijna 32 mil joen kiezers een positieve uit werking te hebben gehad. Vol gens de eerste indrukken heeft zo'n 75 procent van de kiezers ge stemd, hoewel ook wat dit be treft nog geen officiële cijfers voorhanden zijn. construeren. Het zijn beide za ken waarom eigenlijk iedere Me xicaan schreeuwt. Maar PRI is de belangrijkste oor zaak van de sociaal-economische scheefgroei. De zo nauw aan de staat gelieerde partij is in feite de belangrijkste promotor van de corruptie in de Mexicaanse sa menleving. En dat daarin werkelijk verandering zal ko men, wordt vooralsnog sterk be twijfeld. Of De la Madrid zou juist de mensen die hem naar de macht hebben gedragen, moeten afvallen. Miguel de la Madrid, de vermoedelijke gisteren al zeker van zijn overwinning. president toonde zich De la Madrid staat geen gemakke lijke taak te wachten. Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft de typische ambtenaar beloofd de corruptie uit te bannen mid dels de invoering van een 'more le renovatie'. En ook heeft hij ge zegd dat de oliedollars zullen worden aangewend om een ge lijkwaardiger samenleving te dommen economisch gezien bij na geheel is overgeleverd aan de wil en wet van internationale geldschieters. Dat bleek bijvoor beeld duidelijk vorige week. Op dinsdag 29 juni kondigde een in ternationale groep van meer dan 70 banken aan dat de uiteindelij ke beslissing over een lening van 2,5 miljard dollar aan Mexico voorlopig zal worden uitgesteld. De volgende dag, woensdag, kondigde de Mexicaanse rege ring aan dat de dagelijkse mini- devalutaties van de Mexicaanse peso tegenover de Amerikaanse dollar zouden worden vergroot. En op 1 juli werd de lening van 2,5 miljard dollar plotseling toch door vertegenwoordigers van de banken en president Lopez Por- tillo ondertekend. ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6