winst is meer zo zijn Polen vecht voor meer dan resultaat Familie van Kortsjnoi vrij: "Alle onderdrukten winnen van Sowjet-Unie" Stormachtig applaus voor Frans elftal Uitslagen en standen Bevolking kan weer met de borst vooruit lopen 9 MAANDAG 5 JULI 1982 COLMAR-ZURICH (GPD) - De vrouw en zoon van de uitge weken Russische schaak grootmeester Viktor Kortsj noi zijn zondag vanuit Le ningrad in Zurich aangeko men. Meteen na aankomst is het tweetal per auto afge reisd naar Glarus, waar de Zwitserse advocaat van Kortsjnoi woont. Kortsjnoi kon hen zondagavond nog niet ontmoeten omdat hij deelneemt aan een schaak toernooi in het Franse Col in Colmar zei Kortsjnoi dat de strijd tegen de Russische au toriteiten om zijn gezin het land uit te krijgen hem „fy siek totaal had uitgeput". De tijdens een toernooi in Ne derland uitgeweken groot meester, nu woonachtig in Zwitserland, zei op het toer nooi in Colmar te hebben in geschreven nadat hij bericht had ontvangen dat zijn gezin al op 27 juni zou aankomen, maar niet kwam opdagen. De vertraging schreef hij toe aan „Sowjet-bureaucratie". Tijdens de inderhaast belegde persconferentie haalde Kortsjnoi fel uit naar de Sowjet-Unie en zei te hopen dat de Russen zondagavond van de Polen zouden verlie zen op de WK voetbal in Spanje (uitslag 0-0 - red.). „Uiteindelijk hebben alle onderdrukte mensen het kunnen winnen van de Sow jet-Unie". MADRID (GPD) - Het wonder bleef terecht uit. Slechts heel even heeft Noord-Ierland gisteravond voor zichzelf de illusie overeind kunnen hou den dat het alsnog een versperring kon opwerpen om Frankrijk buiten de halve eindstrijd te houden. De cijfers (4-1) waarmee de Noordieren uiteindelijk van de grasmat werden geveegd, waren niet alleen conform het kwaliteitsverschil maar betekenden bovenal een overwinning voor het zozeer in de verdrukking geraakte voetbal. i de niet zichtbare Michel Platini zet Alan Giresse rechtsFrankrijk op een 1-0 De karakteristieken van de wed strijden, die gisteravond werden gespeeld voor het WK voetbal zijn: Groep A: Sowjet Unie-Polen 0-0. Scheidsrechter: Valentine (Sch). Toe schouwers: 15.000. Gele kaarten voor Chivadze (Sov); Borovski (Sov); Baltats- ja (Sov); Boniek (Pol/tweede) en Buncol (Pol). Eindstand: 1. Polen 2 1 1 0 3 3-0 2. Sovjet-U. 2 110 3 1-0 3. België 2 0 0 2 0 0-4 Groep B: Noord-Ierland-Frankrijk 1-4(0-1). 34. Giresse 0-1; 47. Rocheteau 0-2; 68. Ro- cheteau 0-3; 75. Armstrong 1-3; 80. Gi- i 1-4. Scheidsrechter: Jarguz (Pol). Eindstand: 1. Frankrijk 2 2 0 0 4 5-1 2. Oostenrijk 2 0 111 2—3 2 0 1113- Het stormachtige applaus dat de Fransen na afloop in ontvangst mochten nemen, dient ook te worden uitgelegd als een betui ging van adhesie aan Michel Hi dalgo en zijn spelers. Want hoe groot de belangen ook waren die gisteravond op het spel stonden, de Franse bondscoach weigerde resoluut zijn Franse aard te ver loochenen. Ondanks het feit, dat een remise reeds toereikend was, propageerde hij de aanval. Evenals zes dagen eerder tegen Oostenrijk (1-0) bestond het mid denveld uit vier bijna louter aan vallend ingestelde middenvel ders (Platini. Genghini, Giresse, Tigana), voorin aangevuld met Rocheteau en Soler. „Ook voor het Franse voetbal", onderkende Hidalgo vooraf, „is een midden veld met vier zulke creatieve voetballers een ongeschreven wet. Van de spelers verwacht ik echter dat zij volledig doordron gen zijn van de risico's die ik De rentree van Michel Platini, die tegen Oostenrijk vanwege een blessure ontbrak, is voor Hildal- go ook geen punt geweest. Hidal go: „Zijn rentree heeft voor mij nooit ter discussie gestaan. Ik weiger ook elke polemiek daar over. simpelweg omdat naar mijn idee Platini een van de bes te spelers ter wereld is. Daarom ben ik het ook volstrekt oneens met iedereen die beweert dat de Franse ploeg zonder Platini be ter zou spelen". In het overwegend met Fransen en Britten amper voor de helft ge vulde stadion Vicente Calderon bevestigde de aanvoerder van de Franse ploeg slechts het gelijk van Hidalgo. Als spelmaker mocht hij dan weliswaar wat minder nadrukkelijk op de voor grond treden dan Tigana en Gi resse, als aanspeelpunt voorin bewees hij de ploeg onschatbare diensten. Dat gold echter even zeer voor Tigana, de meest ver dedigend ingestelde van het vier- BARCELONA - Argentinië verbleef ruim vier maanden in een trainingskamp en Rusland reisde naar Zuid-Amerika en trok gedurende een periode van twee keer veertien dagen door Spanje en bij die ideale voorbereiding steekt de manier waarop het nationale voetbalteam van Polen zich moest prepareren schril af. En toch zijn de Argentijnen inmiddels teruggekeerd in eigen land en mag ook Rusland de koffers pak ken. De mannen van Anton Piechniczek heb ben de titel "slechtst voorbereide ploeg van het wereldkampioenschap" al binnengehaald, maar liggen ook nog in de race om die andere veel meer begeerde titel: het wereldgoud. De afkondiging van de staat van beleg op 13 december van het vo rige jaar haalde niet alleen een streep door de plannen van de vakbondsvereniging Solidariteit maar zette ook de deelname van Polen aan de WK op de tocht. Zover is het niet gekomen omdat de strakke hand van de Poolse militairen snel'voor een rustige situatie zorgde, maar toch kon er weinig doorgaan van de Poolse voorbereiding op het wereld kampioenschap. België zegde een oefenwedstrijd af omdat de autoriteiten geen garanties kon den geven voor de veiligheid van de ploeg en voor voldoende voedsel. Om dezelfde reden weigerden de Zweden naar het Oostblokland af te reizen en omdat de Financiën niet toereikend waren moest een trainingskamp in het Westduitse Tass zwijgt over uitschakeling DEN HAAG (GPD) - Het Russi sche persbureau Tass heeft de uitschakeling van de Sowjet Unie in de strijd om het we reldkampioenschap voetbal afgedaan met de mededeling dat het nationale team met 0- 0 gelijk heeft gespeeld tegen Polen. Met geen woord echter werd er gerept over het feit, dat de Polen zich door dit re sultaat hebben geplaatst voor de halve finales. De Russische radio vermeldde dit laatste gegeven wel, maar volstond daarbij met het voorlezen van de uitslag en liet verder onvermeld dat het Russische team nu is uitge schakeld voor een plaats bij de laatste vier. In Polen, dat nog steeds gebukt gaat onder de staat van be leg., is men intussen beter op de hoogte, fn Warschau bij voorbeeld lagen de straten er tijdens de wedstrijd verlaten bij. Zelfs de niet-voetballief- hebber volgde het duel via de televisie. Paderborn geschrapt worden. Ten einde raad wendde de Pool se voetballeiders zich tot Bun- desligaclub VFB Stuttgart, waar mee sinds de wereldkampioen schappen van 1974 uitstekende contacten bestaan. Zij regelden twee duels in West-Duitsland en drie in Frankrijk, het gebeurde in een fase dat de overige landen hun voorbereiding hadden afge sloten. De Polen bewezen dat je het be lang van een goede voorberei ding ook niet moet overschatten. Ze begonnen zwak tegen Italië en Kameroen, herstelden zich formidabel tegen Peru (5-1) en België (3-0) en hadden daarom aan een gelijk spel tegen Rus land voldoende om zich onder de beste vier van de wereld te scha ren. Lato, Zmuda en de overige roodwitte soldaten gaven de in druk voor meer te vechten dan de twee punten, en dat viel voor al tegen de Russen op. De bevol king in ons land loopt weer met de borst vooruit, meldden Poolse journalisten na de overwinning op België. Na het gelijk spel te gen de Russen stappen ze ook weer met opgeheven hoofd door de straten van Warschau. Rusland uitschakelen, normaal een leuk gebeuren, maar door de ontwikkeling in het land en de rol van Iwan een feest dat door de spelers en supporters in Bar celona volop gevierd werd. Vier keer zoveel overtredingen maak ten de Polen om hun doel te be reiken, linkerspits Smolarek kwam tot evenveel overtredin gen als de ploeg van de Sowjet- Unie samen. Een schoppartij werd het overigens niet en daar had de goed leidende Schot Ro bert Valentine een belangrijk aandeel in. dij voelde dat hier meer speelde dan de winst op een voetbalveld, dat hier gestreden werd voor de eer van het vaderland. En dege nen die dat tijdens het spel niet opgevallen zijn, konden dat na afloop zien. want voor de eerste keer op dit kampioenschap wer den de shirtjes niet massaal ge ruild. Alleen verdediger Tsulak- velidze wisselde het truitje met zijn opponent Smolarek, verder beleefden de ballenjongens een goede dag. Na iedere wedstrijd smeken ze bij de sterren om een shirt, steeds tevergeefs. Liever Vreugde bij de Polen, de 0-0 was voldoende om de voetballers van de Sowjet-Unie uit het WK-toernooi te kieperen. Om schaker Viktor Kortsjnoi na te spreken hadden "de onderdrukten de overheersers" verslagen. Zelfs hun shirts stonden de Polen niet aan de Sowjets af. Ooit, als ze tot op de draad versleten zijn, zullen die tricots de kleinkinderen van de voetballers van trainer Anton Piechniczek herinneren aan die gedenkwaardige vierde juli in 1982. De dag. waarop de Sowjets voor één keer opzij gingen voor de Polen... aan een ballenjongen dan aan een Rus. moeten de Polen ge dacht hebben, ze gaven grif. /anaf het begin hadden de Polen de sympathie van het publiek en dat nam toe na een actie van de Spaanse politie halverwege de tweede helft. De Policia Nacio- nal verwijderde twee spandoe ken van Catalaanse sympathi santen voor Solidariteit. Dit na dat ze zaterdag op de Ram bias in Barcelona al op een vriendelijke manier een einde gemaakt had den aan een demonstratie voor de Poolse vakbond. Anton Piechniczek na afloop: „Ik heb dat spandoek niet eens gezien, maar geloof me: de reactie van het publiek heeft op mij en de ploeg een diepe indruk ge maakt". Opvallend overigens dat de Rus sen in deze partij, waarin ze aan een gelijk spel niet voldoende hadden, tot de laatste minuten zo behoudend bleven spelen. Een man of zes bleef steeds achter ter bewaking van Boniek (hij kreeg zijn tweede gele kaart en moet de halve finale laten schieten) en Smolarek. De Russen gaven de indruk liever uitgeschakeld te worden dan te verliezen van de Polen. „Je bent niet altijd in de omstan digheid om aan te vallen", hulde de Russische bondscoach Bes- kov zich weer in vraagtekens. Vraag: of het voor zijn ploeg een handicap was dat uitgerekend te gen Polen de plaats in de halve finale veilig gesteld moest wor den. Geen commentaar van de 61-jarige Rus die geen politiek wilde bedrijven in zijn nawoord en alleen duidelijk was toen de rol van Oleg Blochin ter sprake kwam „Ik ben niet tevreden over de manier waarop hij zich ten opzichte van zijn ploeggeno ten gedragen heeft. Hij heeft zich meer beziggehouden met het le veren van kritiek dan met voet ballen en dat mag je verwachten van een jonge speler, maar niet van een ervaren Blochin". Intussen vierden in de catacomben van het Nou Campstadion de Po len feest, ze kusten elkaar op bei de wangen, en het is dat de on kostenvergoeding van de Poolse journalisten (25 gulden per dag voor eten en drinken) een uit spatting niet toestaat, anders hadden zij ongetwijfeld tot diep in de nacht de hotelbar bevolkt. De Polen en de Russen begonnen het duel zeer voorzichtig, de Sowjets bang voor het openings offensief van de Polen dat Belgie fataal geworden was De Polen in de wetenschap dat hier helemaal niet gewonnen behoefte te wor den. Na 15 minuten pas de eerste hoekschop van de Russen, Lato en de zijnen moesten daar twin tig minuten langer op wachten. De matig aandringende Russen kregen nauwelijks de kansen van de defensie waarin de 28-jari- ge Wladuslaw Zmuda een glans rol vervulde. Gezien de verrichtingen in de tweede ronde verdiende Polen de plaats in de halve finale Piechniczek heeft een mixture van routine en jeugd bereid die prima functioneert. Zmuda is de waar de verdediging rond draait. Lato is de sluwe vos op het middenveld en rond dat tweetal voetballers rond de 25 en enkelen (Matysik en Buncol) die net boven de twintig zijn. On danks de enorme belangen die voor hen gisteravond op het spel stonden, hielde zij tot het einde het hoofd koel en alleen dat al is een compliment waard. Polen op weg naar zijn derde grote succes in tien jaar. In 1972 werd de olympische voetbaltitel bin nengehaald door Hongarije in Munchen te verslaan, nadat in de halve finale de Russen geklopt waren. Het was de laatste maal dat de Poolse nationale voetbal ploeg van de Sowjets won. Het tweede grote succes werd op de WK in 1974 bereikt waar Lato topscorer werd en de ploeg de bronzen plak meenam Daarna was het uit met de successen Er werd m 1977 o.a. met 4-1 van Rusland verloren, de laatste maal dat de beide landen elkaar op het voetbal ontmoetten Want Rusland en Polen mogen dan bu ren en bondgenoten zijn, ze staan niet iedere dag bij elkaar op de stoep voor een vriendschappe lijk partijtje. De bereidheid bij de Russen zal na gisteravond niet toegenomen ziin tal. die het zwakke centrale ver dedigingsduo Tresor-Janvion voortreffelijk ondersteunde maar de Franse ploeg ook aan vallend van de nodige impulsen voorzag. „Ik heb altijd gezegd", blikte Jean Tigana terug, „dat Frankrijk met deze nieuwe generatie voetbal lers net zover moet kunnen ko men als in 1958. Voor mij zou een nederlaag vandaag ook een enor me deceptie hebben betekend. Na de overwinning vorig jaar op Nederland wist ik gewoon dat deze ploeg de mogelijkheden be zit om verder te komen dan vier jaar geleden in Argentinië". „Het grote winstpunt met toen", meent Marius Trcsor. „is dat we nu niet meer van die naïeve voet ballers zijn In Argentinië heb ben we een schat aan ervaring opgedaan". Surplus Dec eerst aan hun enorme technische surplus. Vooral individueel sta ken de Fransen met kop en schouders boven de tegenstan der uit. Al naar gelang de positie die Platini innam hielden de Noordieren ook continu vijf tot zes man achter Maar hoe onge meen fel de Fransen ook werden geattaqueerd, na verloop van tijd werden de Britten volkomen dol- gctikt Zelfs de hardheid (26 overtredingen) baatte Noord-Ier land niet meer. Uiteindelijk kon den de moreel geknakte Britten slechts bewonderend toekijken naar de soms briljante hoog standjes van de Fransen Frankrijk had door de bijna laffe houding van de Noordieren ook vanaf de eerste minuut een im ponerend overwicht, maar kon pas tien minuten voor de rust het ongelijke gevecht in een treffer uitdrukken Platini slalomde op dat moment door de houterige defensie en trok vanaf de achter lijn de bal terug op Giresse: 1-0. Voor de kleine Fransman (1.63 meter) vormde dat doelpunt toen reeds de bt?kroning voor een voortreffelijke wedstrijd Gedwongen In de tweede periode waren de Noordieren wel gedwongen het accent wat meer naar de aanval te verleggen en moest het bijna louter met defensieve opdrach ten belaste middenveld zijn blik noodgedwongen verruimen. De vaak ongrijpbare Rocheteau pro fiteerde er als eerste van, over brugde aan de linkerkant meer dan het halve veld en passeerde vervolgens Jennings kansloos: 2- 0. De 37-jarige Pat Jennings stond overigens in de basis bij Noord-Ierland ondanks het feit dat hij hinder ondervond van een liesblessure De reden waarom trainer Billy Bingham hem toch weer opstelde na een absentie van een wedstnjd: Jennings was bang dat hij anders niet in aan merking zou komen voor een contractverlenging bij AfS—l Iets waarvoor Bingham uiteinde lijk wel begrip toonde Voor de Fransen was die treffer te vens aanleiding de Noordierse ploeg gebod onnodig te tarten, waardoor de irritatie toenam. De gele kaart voor Hamilton was daar een rechtstreeks gevolg van. Maar tussen de bedrijven door werd met vaak verrukkelijk voetbal de Noordierse defensie volkomen zoek gespeeld Dit keer vcrg.iL 0 do nOBMO <-vi n min te scoren Eerst via Roche teau, daarna door Giresse. Die treffer kwam als antwoord op de blunder van doelman Etton, die Armstrong simpel kon afstraf fen. Zwak Hoe briljant de Fransen gister avond vaak ook speelden, de kansen op het bereiken van de finale moeten vooralsnog niet te hoog worden ingeschat Zeker als de Westduitsers in Sevilla de tegenstander zijn, zal Frankrijk wel eens kunnen struikelen over zijn verdediging Want met de veel te kleine doelman Etton (1.73 meter) voorop is dat zonder twijfel een te zwakke schakel in een ploeg die er Braziliaanse op vattingen op na houdt. Voor Noord-Ierland. dat gister avond evenveel tig—ltuffcfl moest incasseren als in de vier voorgaande duels samen, bete kende het de eerste nederlaag in dit toernooi Desondanks kun nen de voetballers met opgehe ven hoofd huiswaarts keren, want niemand had de Noordie ren tevoren een plaats in de tweede ronde toebedacht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11