"Ik wil kunst op het veld en een zege Computer! huur per dag. Santamaria kandidaat nummer één voor guillotine" Gelijkspel taboe voor Santana T> "Trainer heeft keihard gewerkt PAGINA 10 Sport MAANDAG 5 JULI 1982 MADRID - Treurnis en berus ting alom in de Spaanse pers na de uitschakeling van Spanje op z'n eigen WK. "Het is afgelopen", verzuchtte het sportblad AS in het grootste lettertype dat voorhanden was. "De nederlaag is niets anders dan een logische con sequentie van een jammerlijk gebrek aan strategie, alleen hopend op een wonder". Vooruitblikkend op 1986 sug gereerde het sportblad dat "by een volgend WK meer bagage meegebracht zal moe ten worden dan inzet en de trommel van de trouwste fan". Voor het andere Madri- leense sportblad, Marca, was niet veel mee eer te behalen op het WK: "Wij hebben geen ander voetbal te bieden dan we van Spanje op het WK te zien hebben gekregen" bergen te verzetten of doden weer tot leven te brengen", schreef Informaciones, als verkapte kritiek op de mise rabele structuur van het Spaanse voetbal. Voor diver se commentatoren is het mo ment aangebroken om kop pen van figuren te gaan snel len, die voor het debêcle ver antwoordelijk zijn. "Vanaf vandaag begint de lange nacht, waarin de lange mes sen geslepen zullen worden om de slachtoffers te zoeken, teneinde de dorst naar ge rechtigheid te lessen. Santamaria is kandidaat num mer één voor de guillotine", becommentarieerde het Ma- drileense dagblad El Pais. Niet alleen de bondscoach Santamaria is het middel punt van felle kritiek. Som mige kranten eisen ook het ontslag van bondsvoorzitter Pablo Porta, die al opmerkte: "Ik vertrek als het voetbal daarbij gebaat is". Ook doel man Arconada moet het in de kritieken ontgelden. De Spaanse nationale keeper, die voor het WK al gedood verfd werd als de vaste kan didaat voor een plaats in het WK-elftal, wordt mede-ver- antwoordelyk gesteld voor de afgang door zijn dubieuze acties tegen Noord-Ierland en West-Duitsland. Alleen het extreem-nationalistische blad El Alcazar deed nog een schuchtere poging de elimi natie voor een deel toe te schrijven aan de arbiter: "West-Duitsland en Casarini hebben het voor elkaar ge kregen: Spaiye ligt eruit" Geen shirts Het is sinds vrijdag onmogelijk nog een Spaans voetbalshirt in de winkels te kopen. Ze zijn, na uitschakeling van de nationale ploeg, teruggegaan naar waar ze vandaan kwa men: de grossiers. De Brazi liaanse shirts doen het beter. Sinds de aankomst van de Brazilianen in Spanje zijn er reeds 7000 Braziliaanse shirts, geïmporteerd uit dat land, verkocht. De 3-1 zege van Brazilië op Ar gentinië heeft het leven ge kost aan twee Braziliaanse te levisiekijkers. Een lucht macht-arts en een burge meester in de staat Rio de Ja neiro overleden beiden van de opwinding aan een hartin farct. Tijdens de vreugde-uit barstingen op straat werden talrijke mensen door vuur werk gewond. Controle Bij het duel Spaiye-Engeland in Madrid zal vanavond een extra controle worden uit geoefend door de politie. Zo zullen supporters die dron ken zijn niet worden toegela ten. Bars en cafés worden ex tra bewaakt om dronken sup porters eerder te kunnen op pakken en alle fans die in de open lucht overnachten wor den gearresteerd. Het Spaanse team zal vrijdag avond 2 juli niet snel verge ten. Niet alleen verloor Span je met 1-2 van West-Duits land, waardoor de ploeg werd uitgeschakeld, 's avonds op de terugweg naar het hotel kwam de spelersbus zonder benzine te staan. De chauf feur had vergeten te tanken. Met veel moeite propten de Spanjaarden zich in de auto's van officials en andere bege leiders, waarna de tocht naar het hotel 30 kilometer verder op, werd voortgezet Khalef De Algerijnse coach Mahieddin Khalef heeft enkele dagen na de terugkeer van zijn ploeg uit Sparye zijn ontslag aange boden. In een interview met de Algerijnse krant "El Moudjahid" van het afgelo pen weekeinde gaf hij als re den op dat het vertrouwen in zijn aanpak niet aanwezig is en dat de voorbereidingen op de WK-eindronden onvol doende zijn geweest. Khalef werd pas enkele maanden voor Spanje aangesteld als trainer/coach, nadat de Alge rijnse voetbalbond vergeefs had getracht een buitenlan der te contracteren. Protest De FIFA heeft het protest van Engeland over kwalificatie in de halve finales bij een gelij ke eindstand van de hand ge wezen. De Engelsen maakten bezwaar tegen de regel, dat bij een gelijke eindstand in de tweede ronde uitsluitend de klassering in de eerste ronde doorslaggevend wordt. De Britten wilden daaraan vastgekoppeld zien, dat bij gelijke klassering in de eerste ronde het aantal winstpunten en eventueel het doelsaldo beslissen over een plaats bij de laatste vier. De FIFA wees het beroep van Engeland af. Secretaris-egne- raal Sepp Blatter zei over het besluit, dat de Engelsen al drie jaar op de hoogte waren van deze regel en dus drie jaar geleden aan de deur had den moeten kloppen. Engeland had grote belangen bij het protest. In de eerste ronde eindigden Engeland en West-Duitsland beiden als eerste in hun groep. In winst punten en doelsaldo overtrof Engeland de Duitsers, zodat bij toekenning van het pro test Engeland vandaag in de laatste wedstrijd tegen het reeds uitgeschakelde Spanje aan een overwinning met 2-1 voldoende had gehad. Nu dienen de Engelsen met min stens twee doelpunten te winnen, willen zij hun plaats in de halve finales veilig stel len. By een overwinning van 2-1 van Engeland beslist het lot over kwalificatie van En geland of West-Duitsland. Tafeltennis Bij een ontspannend tafelten- nispartijtje heeft de West- duitse spits Uwe Reinders za terdag een ernstige kniebles sure opgelopen. Hy gleed uit op de natte grond naast het zwembad. De ploegarts sloot niet uit dat Reinders drie to vier weken niet kan spelen. Dat betekent dat hij niet meer inzetbaar zou zijn, als West-Duitsland de halve fina les zou bereiken. Onderzoek De internationale voetbal fede ratie (FIFA) zal een onder zoek instellen om te komen tot eenheid in de rechtspraak over internationale straffen in het voetbal. Dat is de uit komst van het eerste congres over sportrecht, dat zaterdag in Madrid afliep. Het volgen de congres zal in 1983 in Me xico plaatshebben. Tot dan zal een inventarisatie worden gemaakt van alle straffen die voor de verschillende vergrij pen in het voetbal worden ge geven. BARCELONA/MADRID (ANP) - Een gelijkspel tegen Italië, vanavond in het Sarria-stadion in Barcelona, zou voor Brazilië voldoende zijn om de halve finales van het wereldkampioenschap te bereiken. Brazilië zal dat resultaat echter niet nastreven. "Winnen" is het devies van coach Tele Santana, die heeft gezegd "kunst" te willen zien op het veld. Voor het toernooi heeft Santana zijn spelers gevraagd om de klok twaalf jaar terug te draaien om "Leugen van Menotti achterhaald" BUENOS AIRES (AFP/Reuter) - De uitschakeling van het Argentijnse elftal in de tweede ronde van het we reldkampioenschap voetbal in Spanje heeft in de Argen tijnse pers heftige reacties ontlokt. Vooral trainer Ce- sar Luis Menotti moet het ontgelden. Het populaire dagblad Cronica schrijft: "De leugen is achterhaald. De Braziliaanse superiori teit maakt een einde aan Me- notti's voorwendsels". Dia- rio Popular paginabrede kop luidt: "Ze zijn allen meelijwekkend, niet alleen Menotti". Unaniem wordt in de sport bladen de eigenzinnigheid van Menotti opgevoerd als voornaamste oorzaak van de teleurstellende resultaten. Menotti wordt verweten, dat hij niet heeft geleerd van de fouten van de strijd in 1978, toen Argentinië in ei gen land wereldkampioen werd door Nederland met 3-1 in de verlenging te ver slaan. La Prensa neemt het elftal gedetailleerd onder de loep. De aanval wordt om schreven als "een bleek en treurig voorbeeld van mach teloosheid", het middenveld was "te onsamenhangend van samenstelling" en de verdediging beging "die fa tale collectieve blunders waarop het sinds 1978 ken nelijk een optie bezit". Me notti leefde volgens bet blad in het verleden, ging te ge makzuchtig te werk door de oude kern te handhaven en slechts enkele spelers in te passen. Bovendien had Menotti nooit alles op één kaart (Marado- na) mogen zetten. Van de jonge vedette werd veel te veel verwacht. Onder die druk kwam hij nooit echt los. "De tien werd een nul", schrijft Cronica over zijn ro de kaart, doelend op het rug nummer van Maradona. "Door zijn uitsluiting kwa men wij ook niet als morele winnaar uit de strijd". ook deze keer de wereldtitel te behalen met het open en frisse spel uit 1970 (Mexico). Tot nu toe is in Spaiye'82 het woordenboek met superlatieven even veelvul dig als destijds opengeslagen om het spel van Brazilië te beschrij ven. De beste karakterisering echter komt uit de mond van Pe- le, die het huidige Braziliaanse spel als "blij voetbal" betitelt. Een meevaller voor Brazilië is dat Zico, die schijnbaar vrij ernstig geblesseerd uit het duel met Ar gentinië leek te zyn gekomen, vandaag fit genoeg is om te spe len. De opstellingen: Brazilië: Peres; Leandro, Oscar, Luisinho en Junior; Socrates, Zi co, Falcao en Cerezo; Serginho en Eder. Italië: Zoff; Gentile, Collovati, Sci- rea en Cabrini; Tardelli, Antog- noni, Orali en Conti; Rossi en Graziani. Engeland moet in elk geval met 2-0 winnen van Spanje, wil de kampioen uit 1966 de halve fina les bereiken. Spaiye heeft al aan gekondigd het toernooi eervol te willen afsluiten, nadat het land vrijdag al werd uitgeschakeld door de nederlaag tegen West- Duitsland (1-2). De positie van Engeland is moeilyk. By winst met 1-0 kunnen de tickets terug worden geboekt. De uitslag van 2-0 betekent een halve-finale- plaats. Ook 3-2 of een grotere uitslag met één doelpunt ver schil is voor Engeland voldoende om een plaats bij de laatste vier te bemachtigen. Bij 2-1 komen Engeland en West-Duitsland op gelijke voet, zowel in winstpun ten als in doelsaldo. Aangezien beide teams in de eerste ronde de eerste plaats in hun groepen be haalden, zal bij 2-1 geloot wor den wie in de halve eindstrijd, mag spelen. By Engeland komen geen verande ringen in de opstelling voor, al bestaat de kans dat Kevin Kee- gan enige tyd zal spelen. Spanje mist vleugelspeler Juanito. De opstellingen: Engeland: Shilton; Mills, Butcher, Thompson en Sansom; Coppell, Robson, Wilkins en Rix; Francis en Mariner. Spaiye: Arconada; Urquiaga, Ten- dillo, Alesanco en Gonlillo; Alonso, Camacho, Zamora; San- tillana, Quini en Lopez Ufarte. Zelfverzekerd De zelfverzekerde wijze waarop West-Duitsland het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal tegemoet is getreden was tij dens de eerste eindronde spreek woordelijk. "Wy spelen in Euro pa op zo'n niveau, dat mep zon der overdrijving kan zeggen, dat er voor dit team alleen uit Zuid- Amerika gevaar dreigt", had Karl-Heinz Rummenigge in Gij- on gezegd. Door de uiterst mati ge verrichtingen gedurende de eerste weken van het toernooi is die houding wel iets gewijzigd. Om de Europese concurrenten terug te wijzen is vanavond ten minste de steun van Spanje no dig. Na de overwinning op Sparye is de Westduitse zelfverzekerdheid weer een beetje teruggekeerd. Alsof de ploeg van Jupp Derwall het plaatsje bij de laatste vier al veilig weet, is gisteren de trai ning in Barajas, op tien kilome ter van Madrid hervat. "Wy spe len donderdag", klinkt het uit verschillende monden. Trainer Derwall heeft zo zijn twijfels. De 55-jarige grijsaard aarzelend: "Wij hebben niet de vorm van twee, drie jaar geleden. Gezien de huidige situatie heb ik niet het gevoel...". De oefenmeester maakte zijn zin niet af, maar het was duidelyk wat hij bedoelde. Bouwens naar FC Den Haag ROTTERDAM - Karei Bou wens zal de eerstkomende twee seizoenen uitkomen voor eerste divisieclub FC Den Haag. De transfersom bedraagt anderhalve ton. Bouwens volgt Harrie Melis op, die naar het Belgische Germinal is vertrokken. Bij die club zal voortaan ook Chris Treling opdraven. Treling werd door FC Den Haag voor één jaar uitge leend aan Germinal. V) Kevin Keegan is hersteld van een rugblessure. Gisteren trainde hij met Tony Woodcock (rechts) en mogelijk draaft Keegan vanavond op tegen Spanje. JOHANNESBURG - Een su per-elftal van internationale voetbalsterren zal in Zuid- Afrika tenminste acht wed strijden spelen. Aan de toer- nee wordt deelgenomen door Johan Cruijff, de Duit ser Franz Beckenbauer, de Engelsman Mick Channon en de Joegoslavische vroege re Spurs-goalie Milija Alek- sic. Zij zouden voor grof geld bereid zijn in Durban, Cruijff naar Zuid Afrika Johannesburg en Kaapstad tegen Zuidafrikaanse teams te spelen. Dit wordt gemeld door een aantal Zuidafri kaanse zondagsbladen met als bronvermelding het Verbod De trip wordt in weerwil van een FIFA-verbod georgani seerd door de Engelse voet balmanager Brian Clough, de ex-manager van Notting ham Forest. De toer zou onmiddellijk na de WK in Spanje plaatsvinden. BARCELONA (GPD) - Hoewel de coach van het nationale Spaanse elftal, de vroegere Real Madrid- international Santamaria, in Spatye veel kritiek te incasseren' heeft gekregen naar aanleiding van de eliminatie van het Spaan se elftal in de tweede WK-ronde, vindt Pablo Porta, de voorzitter van de Spaanse voetbalbond, het nu nog veel te vroeg een gesprek te arrangeren met Santamaria over de continuering van zijn contract. Pablo Porta: „Natuurlijk is uit schakeling van Spanje een jam merlijke zaak, maar ik ben nog altijd de mening toegedaan dat niet alleen de bondscoach voor dit falen verantwoordelijk kan worden gesteld. Santamaria heeft in de voorbereiding op dit toernooi keihard gewerkt om de Spaanse equipe de nodige disci pline bij te brengen een goed toernooi te spelen. Zijn voorgan ger Kubala heeft beduidend meer tijd gehad en minder ge presteerd." Het gerucht wordt in Spanje steeds hardnekkiger dat de Argentijnse bondscoach Luis-Cesar Menotti de plaats van Sqntamarina zal in nemen. Menotti, die zaterdaga- ond in het Barcelonese hotel Princesa Sofia afscheid heeft ge nomen van zijn spelersgroep, zal nog enkele dagen in Sparye blij ven om „wat lopende zaken af te handelen", zoals hy zegt. Die „lo pende zaken" betreffen onder meer een gesprek met het be stuur van FC Valencia. Menotti: „Mijn contract als bonds coach van Argentinië verlengen doe ik in ieder geval niet. Ik wil nu wel eens buiten Zuid-Ameri- ka aan delslag. Het aanbod van FC Valencia is dermate serieus dat ik me daar ter plekke zal gaan oriënteren". ADVERTENTIE U huurt de Osborne 1 voor bijvoorbeeld één dag per week bij Infotheek in Leiden. U verwerkt dan uw administratie op het komplete, draagbare systeem en bewaart uw eigen floppydisks. Zo verzet u in een paar uur het administratief werk dat anders soms dagen in beslag neemt En de prijs? Die blijft beperkt tot enkele guldens per uur. •INFOTHEEK Draai of druk 071-215341 en maak een afspraak voor een demonstratie in cnze show room te Leiden. INFOTHEEK MAAKT AUTOMATISEREN HÉÉL BETAALBAAR. TELEFOON:071-215341 INFOTHEEK. POSTBUS 3294 - 230! DG LEIDEN ££s/ csserreso &Z3TE SAZOs/G W CGjgSOEGt--) k/!J e£M/JD£/J CS/SM C£ CSSW/C M/£T Mf/MOtVT VAN D£2E M t£ 2e/S£UT /£ThCAT SIAAP- !>£RM£/<X£</££ UK- A*i*J tér kföOBD SM wk i^asv- ASST£A/A 'T IS TE ZEee&j; MW GAAT DMECT ot/EK Tor AETA/jSWMV VAS/.^I s

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10