De ezel en het renpaard... Spaanse 'economie' niet te redden... Drie Nederlandse clubs geplaatst Engelsen kansrijk Roemloze afgang wereldkampioen Argentinië Voor ons een vriendendienst. Voor u een Hoop voor MVKV Topscores WK- toernooi WK-standen LEIDSCH DAGBLAD hwhhj) num n streek eenkrmit ZATERDAG 3 JULI 1982 Voortaan maar kaaltoveren gisteren in Lima kaal gescho ren. Paredos, die tijdens de eindronde om de wereldtitel voetbal in Spanje tot de offi cials behoorde, had zijn volle, zwarte haardos als inzet ge bruikt bij een weddenschap. Hij voorspelde dat Peru de tweede finaleronde zou halen. Nu moest zijn haar er voor de televisie en vele toeschouwers er aan geloven. Indien de finale van het eind- toernooi om de wereldtitel voetbal zondag 11 juli na ver lenging nog onbeslist is zal de wedstrijd dinsdag er na wor den overgespeeld. Plaats van handeling is ook dan Madrid. Is de stand in de replay na verlenging wederom gelijk dan brengen strafschoppen de beslissing. Voor de halve finales en de wed strijd om de eerste plaats wordt bij een gelijke stand na negentig minuten eerst ver lengd met daarna indien noodzakelijk een reeks straf schoppen. MADRID (ANP) Het voordeel dat de FIFA het land dat een toernooi om het wereld kampioenschap organiseerd biedt, is niet onaanzienlijk. Op grond van economische motieven diende Spanje tijdens de Mondiaal van 1982 zo ver mogelijk te komen. Wel willendheid in de vorm van een gunstige loting en gerieflijke speeltijden zijn echter onvoldoende gebleken. Bij het eerste optreden in een vol stadion Santiago Bernabeu ging het Spaans voetbalelftal onderuit. Door een overwinning van 2—1 hield West- Duitsland een kans op een plaats in de halve finales. Spanje is uitgeschakeld. Seconden later pas zal Klaus Fischer weer normaal kunnen ademen. Omdat hij Duitslands tweede scoorde poogden teamgenoten als Stielike, Briegel en Kaltz hem dat in eerste instantie te beletten. Na de openingstreffer bleeft West- Duitsland jagen op een hogere score om het voor Engeland, dat maandag tegen Spanje aan treedt, zo moeilijk mogelijk te maken. De ijver werd beloond met een doelpunt van Fischer, maar vervolgens teniet gedaan door de tegentreffer van Zamora. De Engelsen hebben over drie dagen aan een simpele 1-0 winst BERN (ANP) - De Europese voet balunie (UEFA) heeft gisteren de plaatsingslijst bekendgemaakt voor de eerste ronde van de voet baltoernooien om diverse Euro pese bekers in het seizoen 1982/ 83. Drie Nederlandse clubs kregen een dergelijke voorkeursbehande ling, omdat zij in de afgelopen vijf jaar tenminste een keer in de halve finales van een Europacup- toernooi hebben gestaan. Het zijn Ajax, AZ'67 en PSV. De lijst ziet er als volgt uit. Europese beker voor landskam pioenen: Hamburger SV (Wdl), Liverpool (Eng), Aston Villa (Eng), Stan dard Luik (Bel), Cska Sofia (Bul), Juventus (Ita), Ajax (Ned), Gras- UEFA-beker: shoppers (Zwi). Europese beker voor bekerwin- Bayern München (Wdl), Totten- ham Hotspur (Eng), Austria Wien (Oos), Real Madrid (Spa), Barcelona (Spa), Inter Milan (Ita), AZ'67 (Ned), IFK Göteborg (Zwe), Rode Ster Belgrado (Joe). Carl Zeiss Jenas (Odl), FC Köln (Wdl), Fc Kaiserslautern (Wdl), Arsenal (Eng), Ipswich Town (Eng), RSC Anderlecht (Bel), Va lencia (Spa), FC Sochaux (Fra), PSV (Ned), Benfica (Por), Banik Ostrava (Tsj), Dinamo Tbilissi (Sow) en Dinamo Moskou (Sow). op de gastheren voldoende om de laatste vier te bereiken, omdat zij in de eerte fase van het toer nooi een beter doelsaldo (6-1 te gen 6-3) bij elkaar hebben ge schoten. In zijn vijfde wedstrijd, waarvan al leen het duel met Chili niet als mislukt kan worden beschouwd, speelde West-Duitsland uiterst gemotiveerd. De matte vertonin gen van de afgelopen twee we ken en het gelijke spel tegen En geland (0—0) had de ploeg van Derwall dan ook wel tot meer strijdbaarheid gedwongen. Tot het laatste kwartier was Spanje niet in staat tegenstand van enig niveau te bieden. Het,losbreken van de Spaanse furie kwam veel te laat en leverde niet meer dan één doelpunt op. De welwillendheid van de FIFA, het organiserende land te bevor deren, gaat erg ver. Ook de arbi ters blijken bereid hun mede werking te verlenen. Was de scheidsrechter van een week ge leden zo vriendelijk om onduide lijke redenen een Noordier van het veld te zenden, gisteren was de Italiaan Casarin bijzonder gul met vrije trappen voor de Span- BARCELONA (ANP) Met de wereldkampioen voetbal van 1978 is gisteravond ge speeld. Door het sterkste, beweeglijks te, sierlijkste, oorspronkelijkste, vaardigste en fantasierijkste elftal van dit moment. Brazilië haalde de Agentijnen figuurlijk onderuit nadat België en Italië ook al poten onder de stoel hadden weggezaagd. De score was 3—1, onthutsender voor Argentinië was de manier waarop de uitslag tot stand kwam. De Brazilianen voetbalden zoals zij wilden, zij speelden alsof Koeweit, El Salvdor of Nieuw- Zeeland de tegenstander was. De wereldkampioen van 1978 werd veel genadelozer geraakt door het superieure gemak waarmee Brazilië speelde dan door de uitslag. Voor het eerst in de geschiedenis van het wereldkampioenschap heeft de titelhouder in een toer nooi drie wedstrijden verloren en dat tekent meer de ontluiste ring van Argentinië dan de kracht van Brazilië. Juist dat is extra pijnlijk, want in het top- treffen tussen de reuzen van Zuid-Amerika op neutraal ter rein, heeft Brazilië niet eens tot de bodem moeten gaan. De Bra zilianen hielden steeds tijd over voor een grapje, trucje, variantje dat niet doelgericht was, maar uitsluitend speels. Net als tegen Italië had Argentinië lange periode balbezit maar de Brazilianen maakten zich erin het geheel niet druk om. Zij voel den intütief dat deze tegenstan ders niets gevaarlijks had. Balbe zit van de Argentijnen leidde bij iedere volgende stap tot vertra ging, balbezit van de Brazilianen, als ze het wilden tenminste, tot versnelling. Het was als een wed strijd tussen een renpaard en een ezel, die bovendien geleidelijk nukkiger werd omdat het paard zonder zichtbare inspanning deed wat de ezel aldoor weer ver- ADVERTENTIE Voor wat, hoort wat. Wanneer u voor ons een nieuwe abonnee werft, krijgt u tot 1 -8-1982 voor slechts f 7.50 het voetbaiboek van 't jaar. (Tot 1-8-1982 is de Damiate prijs f 15,-; daarna winkelwaarde f 29,90.) Da s vrijwel cadeau. Tweehonderd pagina's kersverse voetbal geschiedenis. Talloze kleurenfoto's, dynamische verslagen. Een ingenaaid meesterwerk met harde kaft voor drie rijksdaalders. Da's echt een vriendenprijs. We wachten op uw vriendendienst... Ik bewijs u een vriendendienst Dan krijg ik van u het WK'82 boek, waarvoor ik per bijgaande acceptgirokaart slechts f 7,50 hoef te betalen. Mijn naam" is.. Adres; De nieuwe abonnee is; Adres: De nieuwe abonnee krijgt als welkom de krant veertien dagen gratis. De adressen mogen gelijk zijn, de namen moeten echter verschillen geefs probeerde. Het bleek het duidelijkst in de slotfase van de wedstrijd toen Diego Armando Maradona, als een straatvechter Batiste in de buik trapte na diens voorgaande overtreding tegen Barbas. De Mexicaanse scheids rechter Rubio Vasques stuurde de duurste voetballer van dit mo ment naar de kleedkamer. Seconde Maradonna heeft zijn faam in Ar- gentinië's laatste duel geen mo ment kunnen waar maken, hoe wel de Brazilianen hem geen se conde een speciale bewaking hadden waard geacht. Men liet Maradona spelen zoals hij wilde, maar verdedigde zelf zoals de ploeg eigenlijk al jaren doet. "Verdedigen", stelt trainer Tele San tana, "is net als aanvallen, een taak van allen". Maradona vond daardoor voor rust, toen hij nog in de spits speelde, geregeld een man of vier met vergelijkbare kwaliteiten om zich heen en kon zich nooit losmaken uit die inkapseling. Na rust toen hij uit de spits was ver dwenen, werd hij nauwelijks waardevoller omdat de Brazilia nen er zeer terecht vanuit gaan dat een verre tegenstander nooit een gevaarlijke tegenstander kan zijn. "Maradona", zei Cesar Luis Menot- ti, "was niet in zijn beste vorm vandaag". Menotti is te veel heer om de spelers in het openbaard hard te vallen. Hij was ook be reid Brazilië enige eer te gunnen, maar dat koste hem moeite. "Brazilië heeft artistiek ge speeld, maar niet briljant. Het was voor mijn gevoel niet zo'n beste wedstrijd. Zij hebben ech ter wel de kansen die zich voor deden gepakt en daarin zijn wij tekort geschoten. De koning is dood, leve de koning. De nieuwe koning kan nauwe lijks een ander zijn dan Brazilië, dat opnieuw voetbal speelde om van te watertanden. Voetbal waar trainers (Rijvers bijvoor beeld) van dromen, maar de te genstanders gek maakt. Brazilië lijkt het uit de losse hand te doen, met een ploeg die feitelijk slechts één echte aanvaller heeft: Seginho en twee echte verdedi gers: Oscar en Luizinho. Alle an deren zijn aanvallers en verdedi gers. Brazilië speelt met zeven, acht of negen man in de verdedi ging, maar heeft evenveel aan vallers. De geweldige Socrates is de centrale middenvelder, maar hij bestrijkt ieder plekje van het veld tussen de zij- en de 16-meter lijnen. Hij laat Junior en Lean- dro, formeel flank verdedigers, zijn mede-middenvelders Zico, Falcao en Toninho om zich heen wervelen in een show die op voetbalgebied ongekend is. Een Braziliaanse TV-commentator Droog Voor zo'n elftal behoeft geent ac- tisch plan opgesteld te worden. Het gaat er alleen maar om de tien veldspelers te laten werken. Dat gebeurt, zodanig zelfs, dat er in de rust een droog shirt voor iedere speler klaar ligt. Geen lu xe overigens, de temperatuur in Barcelona was 38 graden in de schaduw bij het begin van de wedstrijd. In het werk werden af en toe foutjes gemaakt. Eder bijvoor beeld liet een aantal volledige af zwaaiers als passes van zijn voet komen. Zico deed hetzelfde, Ser- ginho richtte soms kinderlijk, als hij werd ingeschakeld in door dachte combinaties. Het telde echter allemaal niet. Als de bal weg was, dan ging gewoon de he le pleg terug om het weer van de Argentijnen af te pakken. Zo eenvoudig is dat. Brazilië had Argentinië een tiental minuten laten aanrommelen toen Serginho plotseling uitbrak. Passrella haalde hem onderuit op dertig meter van het doek. Villol kon niets doen met de ko gel van die afstand uit de vrije trap van Ede en Zico drukte de bal tegen het net. Slechts één aanval, één doelpunt. Argentinië bleef maar drukken, Tennis - Louk Sanders en Mare Al- berst hebben zich gisteren in As sen geplaatst voor de halve finale van het Satelliet-circuit. Voetbal - De 51-voudige Oosten rijkse international Roland Hat- tenberger tekende gisteren een twee-jarig contract voor Olym- piakos Pireaus, de Griekse kam pioen. kreeg zowel voor als na rust zes hoekschoppen tegen Brazilië niet een, maar bereikte niets. Twintig minuten na rust liet Fal cao Serginho, na een foutje van Passarella, de tweede bal langs Fillol koppen en Zico opende de weg naar Fillol voor linksachter Junior, die het derde doelpunt maakte. Kwartier gangspositie was beter dan die van de Italianen, die maar met 2-1 wonnen van Argentinië. Omdat er nog een andere groep voetballers bij het spel betrok ken was, kregen die ook nog even iets meer ruimte om aan dat spel deel te nemen. Diaz profi teerde daarvan vlak nadat Mara dona in de stad van zijn nieuwe werkgever voor een van de ordi nairste overtredingen uit dit toernooi van het veld was ge stuurd. KATWIJK - Voor MVKV ziet de toekomst er weer wat hoopvoller uit. Begin deze week werd de Katwijkse voetbalclub door de Marine gesommeerd de accom modatie op het-vliegkamp Val kenburg te verlaten. De afde lingsclub kwam daardoor zonder veld op straat te staan. Door tus senkomst van de Katwijkse bur gemeester Bos mag MVKV ech ter gebruik blijven maken het bijveld, kleedkamers en kantine. Het hoofdveld is door de plaat sing van een zendmast onbruik baar geworden. "Ik ben blij dat burgemeester Bos de Marine op andere gedachten heeft weten te brengen", ver klaarde MVKV-voorzitter Loek de Goey. "Nu kunnen we vol gend seizoen tenminste blijven voetballen, want de Marine heeft ook toegezegd de aangerichte schade aan het bijveld, die was aangericht door de plaatsing van de zendmast, te zullen herstellen. Dat zijn positieve geluiden en daar ben ik uiteraard gelukkig mee". De jeugdafdeling en de lagere se niorenelftallen van de Katwijkse vereniging zullen op het het vliegkamp blijven spelen. Voor de eerste en tweede elftal wordt nog naar andre speelruimte ge zocht, omdat het bijveld niet aan de KNVB-afmetingen voldoet. "KRV heeft de wil ons te hel pen", wist De Goey. "In samen werking met de gemeente Kat wijk hopen we op een snelle op lossing". ADVERTENTIE DE OBJECTIEVE KOOP GIDS VOOR VIDEO jaarden. Ook "vergiste" hij zich toen hij voor Fischer de gele kaart uit de borstzak haalde, ter wijl die aan de bruusk optreden de Alesanco moest worden aan geboden. Merkwaardig genoeg kwam Casa rin in de slotfase bij zinnen. Op het moment dat de mogelijkheid van een Spaanse gelijkmaker aan de orde was, besloot hij zijn beleid te wijzigen. Achtereenvol gens slingerde hij Sanchez, Ca- macho en Briegel op de bon. Sterker De zeker in de eerste helft tegen werkende Casarin kon niet ver hinderen dat West-Duitsland aanmerkelijk sterker was. Een döor Rummenigge slim terugge schoven balletje schoot Littbars- ki naast, Briegel maakte niks van een bij uitzondering voor een overtreding tegen Dremmler toe gekende vrije trap, maar vlak voor rust had Rummenigge van uit dezelfde positie wel de goede richting te pakken, al miste zijn schot de vereiste kracht. Met Reinders voor de al enige da gen sukkelende Rummenigge was het in de vijfde minuut van de tweede helft wél raak. Een in zet van Dremmler kon nog door Arconada worden gekeerd, maar hij deponeerde de terugsprin gende bal voor de voeten van de attent meegelopen Littbarski, die de Spaanse doelman geen herkansing gaf: 1—0. Een kwartier voor tijd besliste op nieuw een door Dremmler inge leide actie het duel. De midden velder speelde Fischer aan. Arco nada die net zijn doel had verla ten was in geen velden of wegen te bekennen toen Fischer be dachtzaam de laatste Spaanse verdediger passeerde: 2—0. Laat Te laat besefte Spapje wat de ge volgen van een nederlaag zouden zijn. Niemand in het Spaanse elf tal wist wat hij moest doen en hoe. Het ontbreken van een mid denvelder die het spel bepaalt is doorslaggevend voor de zwakte van de WK-organisator. Zamora is zo stuurloos dat hij zijn eigen aanvallen vertraagt en als Quini of Juanito even worden aange speeld, zijn zij op wel erg simpele wijze van de bal af te zetten. Het enige gevaar ging uit van San- tillana. Hij schoot uit vrije positie eerst naast en na een combinatie met Alonso voor kwam Schuma cher met een treffer. Ook de vervanging van de na een botsing met Bernd Förster onge lukkig terechtgekomen Juanito door de populaire Lopez Ufarte en de wissel van Urguiaga door Sanchez had nauwelijks effect. Negen minuten voor tijd redde dit zwakke Spaanse team "de eer". Uit pure armoede was Za mora zelf maar naar voren gelo pen om de zoveelste voorzet van Santillana langs Schumacher te werken: 2-1. MADRID (ANP) - Door zijn doel punt in de wedstrijd tegen Ar gentinië is de Braziliaan Zico op gelijke hoogte gekomen met bei de aanvoerders van de topsco- rerslijst, Rummenigge en Bo- niek. Het trio heeft vier doelpun ten achter hun naam. De reeds huiswaarts gekeerde Hongaar Kiss scoorde drie keer en negentien spelers volgen met twee treffers. De lijst ziet er als volgt uit: Rummenigge (WD1), Boniek (Pol), Zico (Bra) 4; Kiss (Hon) 3; Assad (Alg), Fazekas, Poloskei, Nyilasi (Hon), Wark (Sch), Falcao, Ser ginho, Eder (Bra), Six, Genghini (Fra), Armstrong, Hamilton (Nie), Bertoni, Passarella, Mara donna (Arg), Robson, Francis (Eng), Schachner (Oos), Panenka (Tsj) 2. De stand in groep B is: 1. West-Duitsland 2 1 1 0 3 2-1 2. Engeland 10 10 1 0-0 3. Spanje 10 0 10 1-2 Laatste wedstrijd: Spanje-Engeland (maandag 5 juli). De stand ing roep C is: 1. Brazilië 1 1 0 0 2 3-1 2. Italië 1 1 0 0 2 2-1 3. Argentinië 2 0 0 2 0 2-5 Laatste wedstrijd: Italië-Brazilië (maandag 5 juli).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9