"Als de koe niet in de wei staat Chris Evert maakt einde aan sprookje Jan Timman valt diep Knetemann grijpt wéér mis 11 Raas als Idimmer... Eerste uitvaller Cijfers Wimbledon "Magie" van Billie King uitgewerkt Johan Kriek boos BASEL (GPD) - Zijn reactie was begrijpelijk. Gerrie Knetemann reed met gebogen hoofd weg van de wachtende verslaggevers. „Schrijf maar op wat ik vorig jaar al verteld heb", riep hij. Sinds 1977 is de Kneet in de proloog van de Ronde van Frankrijk nog maar een keer als winnaar gehuldigd. Dat gebeurde in 1979 in Fleurance. De andere vier keer eindigde hij op de vervelendste plaats, die er bestaat: de tweede. Achter Dieter Thurau (1977), Jan Raas (1978) en Bernard Hinault (1980 en 1981). Gisteren in Basel maakte hij weer die martelende spanning mee van de voorgaan de edities. Wachten tot de laatste renner onder het finishdoek door is gegaan... De afloop was iden tiek aan de twee voorgaande ja ren. „Als de koe niet in de wei staat", grapte Knetemann, toen hij zich na de huldiging verzoend had met de klassering, „kun je hem er ook niet uithalen". „Ach", voegde hij er aan toe, „tweede is ook mooi. Vorig jaar was hij zeven seconden voor mij en nu weer. Hij is dus niet beter geworden en ik niet slechter. Bo vendien heb ik in de Tirreno- Adriatico twee tijdritten van Hi nault gewonnen, dus als je de stand van dit jaar bekijkt is het eigenlijk nog 2-1 in mijn voor deel". De fietsende humorist kon dus al vrij snel nadat hij winnaar Hinault de hand had gedrukt, de zaken relativeren. „Meer dan je best kun je niet doen. En ik heb er hier alles uitgehaald wat er in zat". Zwaar De meeste renners kwamen tijdens de 7400 meter lange openings tijdrit op het circuit van Binnin- gen bij Basel vrij snel tot ontdek king dat de organisatoren een ui terst zwaar parkoers hadden uit gezet. Met name in de beklim ming van het heuveltje („het steilste stuk van de Slingerberg", zei Theo de Rooy) kwamen er heel wat in de problemen. De Duitser Gregor Braun (3e) ging in de scherpe bocht vlak voor die klim bijna onderuit, Joop Zoete melk (9e) betoogde dat hij bij na der inzien wel „een tandje gro ter" naar boven had kunnen rij den en zo oordeelden ook veel anderen. „Eigen schuld", was het droge commentaar van Kne temann. „Dan hadden ze het maar goed moeten verkennen". Wie dat in de morgenuren inder daad deed was Bert Ooster bosch. Diens ploegleider Fred de Bruyne had immers kort na de aankomst in Basel gezegd dat uitgerekend deze proloog het ex amenstuk was, waarmee de roodharige renner uit Ouden bosch een plaats in de ploeg voor volgend jaar zou kunnen verdie nen. Eerste -of met uiterst mini maal tijdverschil- tweede of der de en zwakke excuses zouden niet worden geaccepteerd. De achtste plaats met een achter stand van bijna twintig seconden op Hinault leek dan ook rampza lig te zijn voor de sportieve toe komst van Oosterbosch. „Ik ben verkouden geweest en het parkoers was veel te zwaar voor mij. Vooral ook omdat die druk kende warmte mij parten speel de", luidde het verweer van de renner, die de naam heeft pro loog-specialist te zijn. Of Fred de Bruyne die verklaring wenste te aanvaarden? „Ik moet", zei de Belgische ploegleider, „mijn op merkingen over Oosterbosch te rugnemen. Toen ik vanmorgen over het parkoers reed zag ik ge lijk dat het niets was voor een tijdrijder zoals hij. Die klim was te veel. Toen ik hem min of meer verplichtte een goede prestatie te leveren wist ik dat nog niet. En hij heeft echt zijn best gedaan, maar in de beklimming heeft hij veel tijd verloren. Vanaf het mo ment dat hij boven was heeft hij 65 kilometer per uur gereden en daar is hij niet meer onder geko men. Alleen had hij toen al te veel tijd verspeeld", stelde De Bruyne. Tevredenheid dus in die hoek. Net als bij Joop Zoetemelk en Johan van der Velde trouwens. Zoete melk werd negende en beklaag de zich er over dat hij in de och tenduren door het vele publiek niet goed het parkoers had kun nen bekijken. Er moeten 's och tends dus wel aanzienlijk meer toeschouwers zijn geweest in Binningen, want toen de proloog werd verreden leek de weg, hon derd meter voorbij de aankomst, bijna uitgestorven. De typische Tour-sfeer ontbrak. „Maar toen ik er vanmorgen reed kon ik des ondanks die bocht niet goed zien. Ik wist niet dat het zo ZATERDAG 3 JULI 1982 1. Hinault (Fra-Gui) 7400 meter in 9 mi nuten en 31 seconden (gem. 46.607 km/ uur), 2. Knetemann (Ned-Post) op 7 sec, 3. Braun (Wdl-God) op 11 sec, 4. Ander son (Aus-Mue) op 13 sec, 5. Clere (Fra- Dan) op 13 sec, 6. Vallet (Fra-Cre) op 14 sec, 7. Gisiger (Zwi-Zan) op 16 sec, 8. Oosterbosch (Ned-Bru) op 19 sec, 9. Zoetemelk (Ned-Dan) op 20 sec, 10. Bonnet (Fra-Gui) op 21 sec, 11. Duclos- Lassalle (Fra-Mue) op 23 sec, 12. Mi- chaud (Fra-Dan) op 23 sec. 13. Peeters (Bei-Post) op 24 sec, 14. Beccia (Ita- Zan) op 26 sec, 15. Andersen (Den-Dan) op 27 sec, 16. Poisson (Fra-Gui) op 27 sec, 17. De Rooy (Ned-God) op 27 sec, 18. Laurent (Fra-Mue) op 27 sec, 19. Mutter r7.wi.Am) op 28 sec, 20. Kelly (Ier-Gri) op 28 sec, 24. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 32 sec, 27. Winnen (Ned- God) op 34 sec, 40. Veldscholten (Ned- Post) op 39 sec, 44. Kuiper (Ned-Bru) op 41 sec, 47. Van de Velde (Ned-Post) op 41 sec, 54. Hoste (Bei-Post) op 44 sec, 59. Raas (Ned-Post) op 45 sec, 74. Broers (Ned-Kim) op 49 sec, 79. Adri van Hou welingen (Ned-Swe) op 51 sec, 94. Lub- berding (Ned-Post) op 55 sec, 104. Wij- nands (Ned-Post) op 57 sec, 106. Schip per (Ned-Kim) op 57 sec, 121. Van Vliet (Ned-Post) op 1.02, 134. De Keulenaer (Bei-Post) op 1.05, 135. Van der Poel (Ned-Bru) op 1.05, 143. Zijerveld (Ned- Bru) op 1.09, 169. en laatste: Versluys (Bel-Dri) op 1.45. scherp was en daardoor heb ik met een iets te kleine versnelling naar boven gereden. Dat heeft me seconden gescheeld". De tijdsverschillen (Zoetemelk verloor 21 seconden op Hinault) zijn na zo'n korte tijdrit natuur lijk nog niet van grote betekenis. Daar klampten de andere Neder landse klassementsrenners Peter Winnen („Ik ben geen tijdrij der"), die ruim een halve minuut verspeelde, Hennie Kuiper en Johan van der Velde (die beiden ruim veertig seconden inlever den) zich aan vast. „Kuiper rijdt goed", vond Fred de Bruyne, „en zijn tijd zegt me niets. Belangrij ker is dat hij vanmorgen spon taan liet weten: Fred ik voel me beter". Van der Velde tenslotte was ook al opgewekt. „Voor mij 'is dat geen slechte tijd. Inder daad hetzelfde als vorig jaar, al leen... ik voel me nu een stuk sterker". BAZEL (GPD) - Het zal wel een erg vreemd gezicht zijn. Jan Raas als bergkoning in de Tour. Uitgere kend de renner die de naam heeft van de fiets te stappen zo dra de eerste serieuze bergen op doemen, reed zich gisteren tij dens de proloog van de Ronde van Frankrijk in de bolletje strui... het tricot dat wordt gedra gen door de beste klimmer. Daarmee slaagde de opzet van de winnaar van de klassiekers Pa- rijs-Roubaix en Amstel-Gold Ra ce. Hij had zich voorgenomen om als een bezetene tegen het heuveltje op te knallen dat de or ganisatoren in het parcours van de proloog hadden opgenomen. Wie op de top de beste tijd maak te scoorde punten voor die berg prijs. Maar de klim was kort en In elk geval kan Raas altijd zeggen dat hij dat tricot nog eens om de schouders heeft gehad. Net als de gele en de groene trouwens. Alleen de witte trui kan Raas nooit meer veroveren, of de Tour-bazen moeten het ,jonge- renklassement" openstellen voor dertigers. BAZEL (GPD/ANP) - Zonder een meter gereden te hebben, is Jean-Mary Grezet de eerste uitvaller van de 69e Tour ge worden. Rond vijf uur gister middag besloot hij niet te vertrekken in de proloog, waarvoor hij volgens het draaiboek om 17.17 uur moest starten. Hij trok zich terug vanwege te veel last van plotseling opgekomen hooikoorts. Met hem ver dween een van de grootste fa vorieten van de 17 Zwitserse renners. De 70ste Ronde van Frank rijk gaat volgend jaar van start in Creteil, de voornaam ste plaats in het Franse de partement Val de Marne. De beide tourdirecteuren Felix Levitan en Jacques Goddet maakten dit enkele uren voor de proloog van de 69ste Tour in Bazel bekend. Levitan sprak in een lange speech de hoop uit volgend jaar een ronde te kunnen or ganiseren, zonder trein- en vliegreizen voor de renners naar volgende vertrekpun ten. „Daarvoor is het nodig dat de profsectie van de inter nationale wielerunie de regle menten wijzigt. Nu mogen WÜ de etappes gemiddeld niet langer maken dan 200 ki lometer. Met langere etappes kunnen wij weer een Tour maken, zoals vroeger. Ver trekken in de plaats van aan komst, soms met ritten van honderd, soms met ritten van driehonderd kilometer". Jean Leulliot is dood en om die reden is er sinds februari geen sprake meer van de on mogelijk te organiseren Ron de van de Wereld. Jacques Goddet, een van de Tourdi recteuren, is 76 jaar. Goddet schrijft nog steeds hoofdre dactionele commentaren in zijn sportkrant l'Equipe, sinds de oprichting organisa trice van de Ronde van Frankrijk. Op de dag van de proloog schreef Goddet dat de wieler sport de vleugels uitslaat. Hij zag zij Tour de France in ver schillende wielersportlanden in Europa - hij noemde de Sowjet-Unie - een aanloop nemen naar een slot van acht dagen in Frankrijk. Felix Lé- vitan is sinds jaar en dag za kelijk leider van de Tour. Hij zei over de ideeën van God det: "Belachelijk, deze plan nen zijn onuitvoerbaar". 'JU Tour de j France Totaal stoo.rn 1 3e Etaope S JULI 13'.m Heren enkelspel. Kwartfinales: John McEnroe (VSt) - Johan Kriek (ZAf) 4-6, 6-2, 7-5, 6-3; Tim Mayotte (VSt) - Brian Teacher (VSt) 6-7, 7-6, 7-5. 3-6, 6-1. Dames enkelspel. Halve finales: Martina Navratilova (VSt) - Bettina Bunge (WD1) 6-2, 6-2; Chris Lloyd Evert (VSt) Billie Jean King (VSt) 7-6. 2-6, 6-3. Dames dubbelspel. Derde ronde: Bunge/Kohde (WD1) - Piatek/White (VSt) 7-6, 6-2. Gemengd dubbel. Tweede ronde: Rennert/Allen (VSt) - Jarrett/Je- vans (GBr) 6-1, 3-6, 6-1; John- stone/Whytcross (Aus) - Visser/ Rollinson (ZAf) 6-2, 6-4. Derde ronde: Johnstone/Whytcross (Aus) - McMillan/Stöve (ZAf/Ned) 6-3, 7-5. Dames dubbelspel. Kwartfinales: Bunge/Kohde (WD1) - Backwood/ Leo (Can/Aus) 7-6, 7-5; Kathy Jordan/Anne Smith (VSt) - Elise Burgin/AJycia Moulton (VSt) 6-7, 7-6, 7-5. LONDEN (ANP) - Het kan haast niet anders of een samenzwering van occultisten en regenmakers heeft gisteren het Wimbledon-leven van Billie Jean King met veertig mi nuten verlengd. Toen alle fysieke mogelijkheden waren uitgeput en de 38-jarige ver stard had toegekeken hoe de bal op matchpoint enkele centimeters buiten het door haar niet meer verdedigde vak was terechtgekomen, kwam ineens de regen bij bakken uit de heldere hemel naar beneden vallen. Billie Jean King in actie tegen Chris Evert. De veterane moest nu toch echt afhaken. AMSTERDAM (ANP) - In een half jaar tijds is Jan Timman op de wereldranglijst van de FIDE (Internationale schaak federatie) geduikeld van de tweede naar de gedeelde vijf tiende plaats. Tegenvallende resultaten in Londen en Bu- gojno hebben ervoor gezorgd dat de Amsterdammer 55 ELO-punten is kwijtgeraakt. Timman heeft nu net als de Tsjechoslowaak Vlastimil Hort precies 2.600 punten achter zijn naam staan. Wereldkampioen Anatoli Kar- pov, die de afgelopen zes maanden ook wisselvallig heeft gespeeld, is nog altijd eerste maar moest wel twin tig ELO-punten van zijn to taal inboeten. Hij staat nu op 2.700, 25 meer dan zijn land genoot Gary Kasparov, die 35 punten won en van de vierde naar de tweede plaats steeg. Viktor Kortsjnoi bleef derde ondanks een terugval van tien punten (2.635). Naast Timman zijn ook de Sowje- trus Tigran Petrosjan (veer tiende) en de Deen Bent Lar- sen (gedeeld zeventiende) uit de top weggevallen. De Sowjetrus Lev Psakhis maakte de meeste progressie. Hij verdiende zeventig ELO- punten en deelt nu met een totaal van 2.615 de zevende plaats mei de Joegoslaviër Ljubomir Ljubojevic en de Braziliaan Mecking. Op de vorige ranglijst was Psakhis nog niet hoger gekomen dan de 41e plaats. Timman krijgt vanaf 12 juli in Las Palmas tijdens een der interzonale toernooien trouwens te ma ken met Psakhis. Gennadi Sosonko kon zich goed handhaven. Hij verloor vijf ELO-punten en deelt nu de 22e plaats met de Sowje trus Csesjkovskij en de ruim tien plaatsen gestegen Brit Speelman. Bij de dames bleef de Sowje- trussische Tsjiboerdanidze eerste. Bij de eerste zeven speelsters bevinden zich er zes uit de Sowjet-Unie en één (de Israëlische Ala Koesjnir), die oorspronkelijk ook uit dat land afkomstig is. Een wel haast bovennatuurlijke in greep, die ook Chris Lloyd Evert het nodige moet hebben gedaan. In de hervatting, die begon met een hernieuwde buiging in de richting van de royal box, kreeg ze het ene matchpoint na het an dere op een presenteerblaadje aangeboden, maar pas op het vijfde had blonde Chris de zin nen weer bij elkaar om met een ferme klap op de lijn haar achtste doortocht naar de finale af te dwingen: 7-6. 2-6, 6—3 in ruim twee uur spelen. "Ik ben niet bijgelovig", zo verze kerde Chris Lloyd na afloop haar gehoor. Ze is daarmee een uit sondering. Navratilova, die met ijzersterk spel Bettina Bunge op zij zette (6-2, 6-2) heeft haar dromen en bezwerende gewoon tes. Billie Jean King had haar "lucky dress", het pakje waarin zij vorige week tegen Tanya Har- ford drie matchpoints door stond. Ze was daarna steeds in dezelfde outfit op de baan ver schenen, tot ze bij de interruptie bij 2-5 in de derde set tegen Chris Lloyd doornat regende en LONDEN (ANP) - Het was maar goed dat John McEnroe in zijn nog te volgen partij voor de kwartfinales tegen Johan Kriek over de betere technische wa pens beschikte. Want de zoon van een Zuidafrikaanse suiker- boer overtrof hem als het er op aan kwam de scheidsrechter te intimideren. "Hoe zit dat"?, vroeg Kriek op ho ge toon, toen zijn tegenstander met een nijdig weggeslagen bal bijna een ballenjongen had ge raakt. "Is dat geen strafpunt waard"? De scheidsrechter mompelde dat het goed was dat McEnroe zich ergens op kan af reageren. Kriek liet daarop refe ree Hoy les komen. "Ze kunnen net zo goed een kalkoen op de stoel zetten", brieste Kriek. "Er is geen communicatie mogelijk", waarna hij voortging met zich te beklagen over de discriminatie die hij in Londen heeft onder vonden. "Ik heb hier alleen nog maar mo gen spelen op de slechtste ba nen. Dat is toch te gek voor ie mand die dit jaar de open Austra lische titel won en vijfde is ge plaatst. Gisteren moest ik een kaartje van een medespeler ko pen om te zien hoe het centre- court er uitzag. "Er wordt hier gemeten met twee maten en er is niemand die daar iets aan doet". McEnroe hield zijn mond dicht. Hij is gekomen om Wimbledon te winnen en is daar met de over winning van 4-6, 6-2, 7-5, 6-3, op Kriek weer wat dichterbij ge komen. van kledij moest wisselen. Toen was het sprookje uit en de nieu we King ineens weer de oude, zij het niet meer de goede. "Ze speelde beter dan in 1975", meende Chris Lloyd te moeten opmerken. Complimenteus, maar bezijden de waarheid. De echte waarheid was, dat Billie Jean King op on betrouwbare groundstrokes een heel bouwwerk aan bluf optrok. Maar het duurde een hele tijd eer Lloyd zich ervan bewust werd, dat King bij haar riskant oplopen naar het net aan weerszijden zo veel ruimte open liet, dat zelfs een kind ervan had kunnen pro fiteren. Hoe zij erbij kwam vaak rechtdoor te retourneren, waar door ze in de fuik van de fanatiek vollerende en smashende King terecht kwam, zal wel aan de ma gische invloed van Wimbledon te danken zijn geweest. Een nuchter man als John New- combe klaagde er jaren geleden al over dat je daar buiten op het centrecourt gemakkelijk in een roes kunt raken. Er zal zo'n staat van verminderd bewustzijn nodig zijn om Navra tilova van haar derde Wimble- dontitel af te houden. De inmid dels volledig veramerikaanste Tsjechische is door een rigoureu ze vermageringskuur bijna half zo zwaar als in haar topjaren 1979 en 1980 en dank zij de adviezen van Renee Richards bijna twee keer zo sterk. Naast de volleys- mash, waarmee zij van nature be giftigd is, heeft ze nu ook de vol ledige beschikking over ground strokes, dropshots en lobs, kort om het volledige arsenaal om ook vanuit het achterveld te kun nen winnen. Haar zege bij de open Franse kam pioenschappen geeft, al aan waar op gravel haar mogelijkheden liggen. Op het snelle gras van Wimbledon kan ze het alleen nog maar beter doen. Of het zou moe ten zijn, dat Chris Lloyd Evert alsnog haar toevlucht tot bezwe ringspraktijken neemt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8