Wie dient welke belangen in Warmond? e/ds agenda Volgens VVD riekt Boven-Voltaproject van Progressief Warmond naar partijpolitiek Boegsprietlopen in Zoeterwoude Stad en rand ZATERDAG 3 JULI 1982 WARMOND - 'Wie appelen vaart wie appelen eet', luidt een niet zo vaak gebruikt spreekwoord. Het is een zegswijze voor het verschijnsel dat zij die wat doen ten nutte van anderen daar meestal ook zélf de vruchten van plukken. Iedere Warmondse politicus gaat ervan uit dat zijn werk volledig in dienst staat van de Warmondse gemeen schap. "Wat goed is voor Warmond is goed voor de VVD", zei schei dend VVD-fractieleider Bonjer on langs in deze krant. Toch hebben er zich de afgelopen raadsperiode een aantal zaken voorgedaan waarvan op zijn zachtst kan worden gezegd dat ze niet feilloos door de beugel kon den. Of om bij voornoemd spreek woord te blijven: de mensen die de afgelopen vier jaar aan het roer stonden van het schip hebben wel degelijk van de appelen gesnoept. Tot de mensen met wie in dit ver band een appeltje valt te schillen behoren onder meer Bram Schave- maker, secretaris van Progressief Warmond en mevrouw L. Dalhui- sen, PW-wethouder. Eind vorig jaar plaatste Dalhuisen een adver tentie in het plaatselijke huis-aan- huis-blad waarin zij Warmonders opriep zitting te nemen in de com missie ontwikkelingssamenwer king Warmond. Al geruime tijd had de gemeente een potje van 2500 gulden klaarliggen maar dat mocht van het provincie bestuur pas worden geleegd als vanuit de Warmondse bevolking voor minstens hetzelfde bedrag zou binnenkomen. De op te richten commissie had tot taak een pro ject uit te zoeken, geld op te halen en de bevolking voor te lichten over de bestemming van de War mondse ontwikkelingsgelden. Op de advertentie van Dalhuisen reageerden vier Warmonders van wie één kandidaat al in een vroeg stadium afviel. De aldus ontsta ne driekoppige werkgroep be stond uit mevrouw De Beaufort, meneer Hoekstra en Bram Scha- vemaker, zoals gezegd de PW-se- cretaris. Nu is er in heel War mond niemand te vinden die het Schavemaker kwalijk neemt dat hij zitting heeft genomen in de werkgroep. "Ik heb met mijn 'sollicitatie' nooit voor ogen ge had aan iedereen te laten zien dat alleen PW zich wilde inzetten voor ontwikkelingshulp", vertelt hij. "Ik kan er ook niets aan doen dat het altijd dezelfde mensen zijn die zich ergens voor willen inzetten. Om te voorkomen dat de werkgroep in direct verband wordt gebracht met PW hebben we besloten dat de stukken die we schrijven nooit door mij zul len worden ondertekend". En in derdaad tot zover is er niets aan de hand. Boven-Volta Toch werd de zaak in een onwelrie kend partijpolitiek sfeertje ge trokken toen de werkgroep te kennen gaf dat ze zich niet wen ste in te zetten voor het Derde- Wereldproject van A. Pop, de se cretaris van de WD, die met zijn in Amsterdam gevestige 'Stich ting Nog Meer Binding' financië le hulp biedt aan een ziekenhui sproject in Migori in Kenya Uit de vier aangemelde projecten koos de commissie voor onder steuning van de Noordwijkse ac tiviteiten ten bate van het even eens noodlijdende Boven-Volta. Over de vraag in hoeverre Scha vemaker en de overige werk groepleden zich bij hun keuze hebben laten leiden door partij politieke overwegingen lopen de meningen sterk uiteen. Zo ook tijdens de maart-vergadering van de raadscommissie Welzijn die met vier stemmen voor en drie tegen maar net aan akkoord ging met de beslissing van de werk groep. De drie tegenstemmers meenden dat het project Pop meer kans van slagen zou maken omdat een écht Warmonds pro ject op meer steun van de eigen bevolking kon rekenen dan bij een samenwerking met een an dere gemeente. WD-secretaris Pop kwam bij die gelegenheid, zeker wat wethou der Dalhuisen betreft, nogal on verwacht op bezoek. Pop had een complete diaserie van Kenya bij zich waaruit bleek dat men in dit Zuid-Afrikaanse land ook om hulp verlegen zit. Scheidend WD-raadslid mevrouw Van Cleef, lid van de raadscommissie Welzijn, over die vergadering: 'Toen de lichten werden ge doofd om Pops dia's te projecte ren hoorde ik Dalhuisen tegen Slingerland (PW) fluisteren dat ze het allemaal niet zo zag zit ten". Volgens Van Cleef heeft Dalhuisen zich die bewuste avond paniekerig afgevraagd wie Pop had uitgenodigd. Welnu dat was mevrouw Van Cleef. "Stinken" Van Cleef is er heilig van overtuigd dat de werkgroep haar uiterste best heeft gedaan om het project van Pop zoveel mogelijk te mij den. Meegespeeld heeft volgens haar dat de Stichting Nog Meer Het woonschip "Zenith" van CDA-fractieleider Heijl. Er is in de V/armondse raad heel wat te doen geweest roer de heraansluiting van dit schip op het distributienet (gas, water, licht). (Foto Holvast) Binding is opgezet door de Ne derlandse Middenstandsbank. Het personeel van de NMB (let op de identieke beginletters van de naam van de stichting, WK) staat elke maand een deel van zijn salaris af aan de stichting. Maar omdat dit nobele streven afkomstig is van een bank heeft de werkgroep volgens Van Cleef van het begin af aan een onge zond wantrouwen gekoesterd te gen het project. "Dat moet wel stinken", legt Corijn (WD) de vooroordeel in de Van Cleef meent dat de werkgroep zich maar magertjes van haar taak heeft gekweten. "De werk groep heeft alleen maar papieren bestudeerd. Pop zelf is nooit uit genodigd om eens te komen pra ten. Dat is ook de reden waarom ik tegen hem heb gezegd dat hij naar Dalhuisen moest gaan. Het is jammer dat de keus nu is ge vallen op samenwerking met Noordwijk. Het project van Pop had werkelijk iets Warmonds kunnen worden". Schavemaker ziet het allemaal an ders. "Pop had met die dia-serie niet naar de commissie Welzijn maar naar ons moeten komen. Bovendien is Pops project niet 'Warmondser' dan dat waarvoor wij hebben gekozen. We werken wel samen met Noordwijk maar we hebben een heel eigen taak. Ik vind ook dat ik niet thuis hoor in dit verhaal. Van belangenver strengeling is geen sprake. Er be staat een wezenlijk verschil tus sen dingen die iemand doet om wille van zichzelf enerzijds en werk dat hij verricht ten behoeve van de gemeenschap ander zijds". Naast crossen nu ook toeren op de fiets in Leiderdorp LEIDERDORP - De 'Rakkers van Leiderdorp' hebben onlangs ook een toerafdeling aan hun fiets club toegevoegd. Naast het cros- - sen kunnen liefhebbers van deze ,r n sport nu ook lange ritten gaan ZOETERWOUDE - American maken met de 'Rakkers'. Sounds houdt zondag 4 juh een disco-avond in t Centrum aan de Schenkelweg. De aanvang is 20.00 uur. Belangen Het begrip 'belangenverstrenge ling' is gevallen. Uit andere ge sprekken met PW-kopstukken wordt duidelijk dat de War mondse progressieven geloven dat het functioneren van het be stuursapparaat er niet of nauwe lijks door wordt aangetast. Maar in liberale kringen komen de tongen over dit onderwerp wel degelijk los. Niet alleen het pro ject van Pop zit hen dwars maar ook de roemruchte heraanslui ting van de nutsvoorzieningen (gas, licht en water) op het woon schip 'Zenith' waarvan schei dend CDA-fractieleider Heijl de bewoner is, levert interessante gespreksstof op. Heijls woonboot was door middel van een transformator aangeslo ten op de distributienetten van de verschillende nutsbedrijven van Dekker Hout Warmond bij welk bedrijf hij een hoge functie bekleedt. Heijl onttrok zijn gas, licht en water zodoende van de overcapaciteit van Dekker Hout. Door de sloop van een aantal op stallen van het houtbedrijf werd de levering van de nutsvoorzie ningen afgesneden. Tijdens de onderhandelingen over de over dracht van het bedrijfscomplex hadden noch de gemeente noch Dekker Hout rekening gehouden met dit probleem. Op papier was de vraag wie de heraansluiting moest betalen dan ook niet gere geld. CDA-wethouder Van Scha- gen stelde in februari van dit jaar de raadscommissie financiën een 'fifty-fifty' regeling voor: de ge meente zou voor de ene vijfdui zend gulden opdraaien (uit de post Onvoorzien, het gemeente lijke reservepotje), de andere helft moest Dekker Hout zelf be talen. Heijl Het werd een gedenkwaardig avondje. Tijdens de vergadering waagde niemand het de naam Heijl in de mond te nemen. Con stant werd gesproken over "de eigenaar van de woonboot". De zaak kreeg hierdoor en doordat in de raadsstukken Heijl even- min werd genoemd een myste rieus karakter. Slingerland (PW) erkent dat: "Het ontbreken van Heijls naam heeft deze affaire in derdaad onnodig geheimzinnig gehouden". Raadslid Corijn weigerde die avond advies uit te brengen over Van Schagens voorstel als zoda nig. Hij en een minderheid van de raadscommissie wilden juri disch advies inwinnen. Van Schagen bleef echter hameren op de verplichting van Corijn voor of tegen te stemmen. Corijn weigerde waarop Van Schagen hem dringend verzocht de raads zaal te verlaten. Van Schagen verklaarde zijn optreden door te verwijzen naar het Reglement van Orde. Een lid dat weigert te stemmen moet het pand verlaten totdat de anderen dat wél heb ben gedaan zou hierin te lezen zijn. Corijn gelooft echter nog altijd dat Van Schagens optreden van toen vooral voortkwam uit irritatie. "Voor mij staat als een paal bo ven water dat de zaak niet deug de. Daar heb ik zeker vijf aanwij zingen voor. De zaak speelde al sinds september vorig jaar. Des tijds heeft de WD al gepleit voor het zoveel mogelijk onberoerd laten van het reservepotje. Ik heb Van Schagen toen ook ge vraagd om alle onvoorziene uit gaven nader toe te lichten". Co rijn vertelt dat bij de raming van de sloopkosten al een bedrag van vijfduizend gulden was inbegre pen dat zou worden gebruikt voor onvoorziene uitgaven, een appeltje voor de dorst. En: "Van Schagen kwam na afloop van die vergadering doodsbenauwd naar me toe. Of mijn verzoek soms iets te maken had met de heraan sluiting. Dat B en W pas een half jaar later op de proppen kwamen "met het voorstel die vijfduizend aan te wenden voor de heraan sluiting spreekt boekdelen", al dus Corijn. Hij vervolgt: "Van der Zalm (PW) beloofde me dat als ik deze zaak naar voren zou brengen de WD op de steun kon rekenen van PW maar dat is niet gebeurd". Voorbeeld Toch vallen er in Warmond niet al leen rotte appels van de boom. CD A-raadslid Bonnet toonde tij dens de debatten over een subsi die voor het Pedagogisch Bureau aan hoe het ook kan. Hij vroeg burgemeester Hendrickx zich van stemming te mogen onthou den omdat hij als penningmees ter van de Vereniging van Ge zondheidszorg Warmond, de aanvrager van de subsidie, geen enkele verdenking op zich wilde laden. De WD bleek uiteinde lijk als enige vóór subsidiëring te zijn. De overige raadsleden wa ren er met wethouder Dalhuisen van overtuigd dat het Pedago gisch Bureau, waarvan de echt genote van WD-fractieleider Bonjer één der grote drijfveren is, op een andere manier aan geld kon komen en dat de noodzaak ervan eerst maar eens moest worden aangetoond. Van Cleef (WD): "Belachelijk. Waarom za ten anders al die mensen uit de gezondheidszorg op de publieke tribune?". In hoeverre is het WD-stemgedrag bedenkelijk? "In het geheel niet", vindt Slin gerland (PW). "Dat was het wel geweest als mevrouw Bonjer pe dagogisch medewerker van het bureau zou zijn geworden. Door vóór te stemmen toont de WD weer eens aan dat het een hap- snap-beleid voert ten aanzien van de publieke tribune", meent hij. ZATERDAG Leiden - Huigpark, achter Stadsbouw- huis. De Nieuwe Scène speelt Moeder Courage en haar kinderen, 20.15 uur. Café L'Esperance - Kaisers traat, optre den de Leidse band Number Four, 22.30 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot on geveer 20 jaar. Vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. 14-17 uur. LVC - Breestraat 66. open café, 14-17 Zoeterwoude - Eendekooi, kennis, 16-23 Leiderdorp - Koningin Julianaschool en de Ruigehoek, Kom van Aaiweg, rom melmarkt en Fancy Fair, 9-15 uur. ZONDAG Leiden - Huigpark, achter Stadsbouw- huis, De Nieuwe Scène speelt Moeder Courage en haar kinderen, 20.15 uur. Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, maan dag 14.30 uur. Zoeterwoude - Eendekooi, kermis, 12-18 Don Boscoschool - ploegentijdrit KPJ, start 10.30 uur. MAANDAG Leiden - Huigpark, achter Stadsbouw- huis, De Nieuwe Scène speelt Moeder Courage en haar kinderen, 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Wilhelm Reich-Mysteries van het Organisme' van de joegoslaaf Du san Makavejev, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45^.20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. dinsdag vn 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 8 uur tot zo 24 uur: H. de Jong, Hei vlinder 47, tel. 123752, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid. Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur: vlgs afspraak. zo a uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797, spreekuur: vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: J. W. Stuyfzand, tel. 312513, spreekuur van 11-11.30 uur in de praktijk Arends horst. Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle en R.W.M. van Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29. teL 152130. Voorschoten - za, B. Schotanus, Veurse- weg 20, tel. 2356; zo, A. Tromp, Leidse- weg 328, tel. 071-762159. Wassenaar - noord: J. Huls, tel. 13027; zuid: K. de Wit, tel. 12460. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 2 tot vr 9 juli door: Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400; Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, teL 01717- 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vt van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel. 4641. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: A.W. Vreeken, Kiekendiefhorst 16, lei den, tel. 213122, spreekuur om 13 uur. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn- en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- Het publiek was pas tevreden als de deelnemers kopje onder gingen. Het lijkt erop dat de jongen op deze foto dit wel heeft waargemaakt. De bedoeling is dat op zondag 22 augustus de eerste grote toerrit wordt uitgeschreven. Daarna zal elke zondagmorgen gefietst wor den, met als startpunt de kantine van 'Liethorp' in Leiderdorp. De crossafdeling van de fietsvereni- ging heeft op dit moment al ne gentig leden in de leeftijd van vijf tot achttien jaar. In de Bloe- merd is inmiddels een parcours van driehonderd meter uitgezet. Op zaterdag 2 oktober wordt de baan officieel geopend. Voor meer informatie over de 'Rak kers van Leiderdorp' kunnen de fietsliefhebbers zich wenden tot secretaris Bouman, Heelblaad- jespad 16, Leiderdorp. WIM KOEVOET LEIDEN - Geboren: Miijam dv. G. Goudswaard en J.C.J.M. Hermeling, El len dv. G. Goudswaard en J.C.J.M. Her meling, Pieter zv. P. van der Tuin en R.E.A.M. Huybens, Warna Henriet dv. H.J. Kisteman en W.M. Wilts, Linda Wü- helmina Anna dv. W.H.M. van Haarlem en J.M.G. van Iersel, Cornelia Maria An ne dv. L.P.J. Smit en M.E. van Trigt. Clementine Henriëtte Maria dv. J.G ■MIIMIII»! Cambier, Sandra Evelien dv. S. Stek en J.G.F. van Tongeren, Wilhelmina Marij- tje dv. M. van den Anker en N.W. van der Vijver, Marloes Henrike dv. M. Var- Gabriëlle Klink, Albertina Janneke dv. N| Duijvenbode en C. van Duijn, M Comelis zv. G.J. van der Meij en G.P. Haasnoot, Johannes Gerardus zv. C.H. Mens en E. Siera, Querdo Angelo zv. J.C.J. van Hooven en M.C.H. Homborg, Rikkert Sanne zv. L. de Boer en A.S.J. T.E.M. Walraven, Arie Johan zv. J.C. n.Hin Mar^i Maagdelijn en G.K. van der Bent. Deb- Duyn, Marcel fcy dy Q polane en c w A Koek Pieter zv. W. Rovers en N.C. Jonker, Marvin zv. F.C.J. Jagers en H.W.J. van den Bo gaard, Kevin Beryamin zv. M. Varkevis^ S.C.K. Idelenburg en M. van Dam, Mar- garetha dv. A. Hazenoot en M. Sukkel, Nassira dv. M. Lakdimi en T. Ouaali, Hepziba Naomi dv. J.D. de Vries en F.F.M. Sciarone. Gehuwd: M.A.M. Bosch en A. Ouwer- kerk, W.F. Devilee en L.A.M. Mulder. Overleden: B.C.G. Nieuwenhuysen (1926) man, J.H. Petiet (1911) man, AJ. Zoutendijk (1917) man, H. Lezwyn (1889) man, M. Saadat (1967) man, G. van Tol (1930) man, E.C.H. Goossens (1912) man, J.C. Koot (1901) man, D. Zwanenburg (1904) vrl., E.A. Breitzke (1907) vrl. geh. gew. met S. Kossen, A. Hartevelt (1901) vrl. echtg. van I. Klink- MW.H.A Oostdyk, Eva dv. Moerman. ZOETERWOUDE - Een dikke honderd toeschouwers waren gisteravond getuige van een nat spektakel. Het Orai\jecomité van Zoeterwoude Rijndijk had het jaarlijkse boegsprietlopen weer op het programma. wiebelde hij heen en weer De derde keer ging het erom wie het snelst aan de overkant was. De winnaar kon rekenen op veertig gulden. De drumfanfare "Rijn- tamboers" had vooraf het boeg sprietlopen muzikaal begeleid. Zo'n veertig - overwegend jeugdi- Tijdens de wedstrijden zelf zorgde ge - dcelhemers probeerden de het publiek voor een roep om sloot nabij "De Kleine Wijzer" natte pakken. "Vallen, vallen" over te steken. De eerste ronde werd door de lagere schooljeugd lag de balk vast, de tweede ronde gescandeerd. Het warme weer s waarschijnlijk een x denen dat de deelnemers er niet zo'n punt van maakten om in de koude stinksloot te belanden. De snelste boegsprietloper was gis teravond Jeroen van Ruiten. Hij pakte de vier tientjes door in vier seconden over de sloot te gaan. Snel verdiend. Tweede werd Eu gene Hoogeboom, derde en vier de Ruud Kroos en Marcel Diek. Vijfde was Rob van Ruiten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tal 07^-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling var\ abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217,90 Per poet 307.30 Loese nummers 0.80 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Waslijnaton. CairQ. tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2