Economie Extra Stö Beurs week "Niet dogmatisch zijn en pakken wat je pakken kan" Stroppen tasten vertrouwen aan Ierland en het voordeel van de achter stand^) ZATERDAG 3 JULI 1982 PAGINA 21, Boven: Het hoofdkantoor van de Irish Development Authority, de architect van het industriebeleid. <Foto's Dirk Ketting» Door Ton van Brussel Reclamecampagne in Ierland: "Laten we geen werkloosheid importeren. Gebruik Ierse materialen om een beter Ierland te bouwen". van bedrijven, was het aan de regering zelf om de dramati sche achterstanden in te lo pen op bijvoorbeeld het ge bied van telecommunicatie. De afgelopen jaren zijn mil jarden guldens uitgetrokken voor telefoon- telexverbin dingen. Automatisch telefo neren, ook met het buiten land, is nu vrijwel overal mo gelijk. Hetzelfde geldt voor het wegennet. Dat blijft slecht te vergelijken met wat in de rest.van Europa als ge bruikelijk wordt ervaren, maar de verschillende regio's zijn nu in elk geval redelijk tot goed bereikbaar. Het regeringspakket waarin be Eind vorige maand incasseerde de Ierse banenschepper bij uitstek, de Industrial Deve lopment Authority (IDA) zijn zoveelste succes. Hyster, een Amerikaanse multinational op het gebied van automati sering van transportsyste men, besloot zijn vestiging in Noord-Ierland niet verder uit te breiden, maar koos voor een nieuwe fabriek in de buurt van Dublin. Een inves tering van honderd miljoen die de komende jaren ten minste duizend Ieren aan een nieuwe baan kan helpen. President-directeur Bill Kil kenny liet er tijdens zijn pers conferentie geen twijfel over bestaan wat hem naar de re publiek bracht. Dat was niet zijn (Ierse) naam, maar het aantrekkelijke faciliteiten pakket van de overheid. In de Ierse pers werd de investe ring met gejuich begroet, hoewel hier en daar enige zorg bestond over de (finan ciële) consequenties voor de overheid van de nieuwe ves tiging. Maar de prijs van de transactie, kort tevoren in Hysters zetel in het Amerikaanse Oregon beklonken door IDA-topman Padrie White, blijft nog ge heim. "In ons jaarverslag kunt u straks alle relevante cijfers vinden", zo liet White de nieuwsgierige verslagge vers weten. Als er reden is tot zorg, dan be tekent dat wel een uitzonde ring op de regel. De Ierse overheid heeft de afgelopen vijf jaar steeds zo'n twaalf duizend banen per jaar ge schapen en dat heeft de schatkist 18.000 per baan ge kost, een opvallend laag be drag in vergelijking met de vele tienduizenden guldens die bij soortgelijke operaties in bijvoorbeeld Nederland en West-Duitsland aan de orde zijn. "We zijn niet dogmatisch en pakken, populair gezegd wat we pakken kunnen", zegt John O' Brien, IDA-manager belast met EG-zaken. "Zo'n aanpak is niet een soort ei van Columbus, maar eenvou dig de enige weg die open staat. In de jaren zeventig is er hier een discussie geweest over de toekomst. Moesten we arbeidsintensieve - of ka pitaalintensieve industrieën trekken. Die stelling sugge reert de mogelijkheid van een keuze. Wij zijn ons er van bewust en, daar kwamen we toen ook op uit, dat we hele maal niet in de positie waren om te kiezen. De luxe, die veel andere Europese landen zich zeker toen nog konden permitteren, zat er voor Ier land gewoon niet in. Een pragmatische aanpak was een absolute voorwaarde". Een vergelijking tussen de eco nomische positie van Ierland en de rest van de Europse landen viel en valt in het na deel van het eiland uit. Het land had in de jaren zestig nog nauwelijks industrie en had als ruggegraat niet veel meer dan een sterk verou derd landbouwbedrijf. Die achterstand was in belangrij ke mate het gevolg van de economische politiek die door achtereenvolgende re geringen werd gevoerd. Bui tenlandse bedrijven en beleg gers werden geweerd. Hoe wel in 1921 onafhankelijk ge worden, bleven ook nadien de handelspolitieke banden met Groot-Brittanië een fac tor van betekenis. De breuk met dat beleid kwam aan het einde van de jaren vijftig, de grenzen gingen open, de Ierse economie in- lastingfaciliteiten (maximale vennootschapsbelasting van 10% tot het jaar 2.000; niet tot nauwelijks belaste exporten) een belangrijke rol spelen, richt zich vooral op het scheppen van gekwalificeer de banen. O' Brien: "Ik zei net pakken wat je pakken kan. In de praktijk ligt dat wel wat ge nuanceerder. We hebben goed om ons heen gekeken en ons afgevraagd waar de werkgelegenheid van de toe komst ligt. Onze financiële middelen zijn begrensd en wil je de eensgezindheid die er nu is op politiek gebied en met vakbonden behouden, dan moet je niet willekeurig banen schepen, maar goed naar de levensvatbaarheid van een project kijken". De afgelopen jaren zijn er voor verschillende sectoren steun programma's ontwikkeld. Gezocht wordt naar bedrij ven die zich bezighouden met de ontwikkeling van nieuwe produktietechnie- ken, micro-elektronica, zie- kenhuisapparatuur, interna tionale diensten, chemie en inmiddels is er ook een pro gramma voor landbouw-in- dustrie, in feite het enige dat echt aansluit op de Ierse tra ditie. De inspanningen richten zich in de praktijk vooral op klei ne en middelgrote bedrijven. De IDA heeft in totaal 720 mensen in dienst, van wie een deel een kantorennet be mant dat zich over vrijwel de hele westerse wereld uit strekt en dat lokale bedrijven voorlicht over de Ierse vesti gingsmogelijkheden. Om een snelle komst naar Ier land te bespoedigen, heeft de IDA in tal van regio's be drijfsterreinen ingericht, waar complete fabriekshal len op nieuwe investeerders wachten. Uit de praktijk zijn gevallen bekend, waarin een buitenlands bedrijf zes we ken na het eerste contact met een IDA-kantoor ergens in Ierland al produktie maakte. Een termijn die soms haal baar is gebleken, omdat een nieuwe investeerder in Ier land maar met één man te maken heeft, die voor hem ook alle vergunningen regelt. "Het kan snel", aldus John O'Brien, "omdat de meeste bedrijven precies weten wat ze willen en dat voor ons ook geldt. Het is zeker niet zo dat alles hiér kan en mag. Ieren zijn sterk betrokken bij hun landschap en als het gaat om milieu-bepalingen volgen we de regels van de Europese Gemeenschap. Een groot voordeel is natuurlijk dat we zoveel ruimte hebben en een bedrijf voor de omgeving niet snel overlast veroorzaakt. Bo vendien: het soort industrie dat wij aantrekken is door gaans milieuvriendelijk". Bij alle voordelen van Ierland voor het bedrijfsleven zijn er twee grote nadelen. Er is een achterstand op onderwijsge bied. De doorsnee Ier heeft weinig opleiding en is ook niet gewend aan het soort werk dat nu voor handen is (daarover volgende week op deze plaats). Tweede pro bleem is het ontbreken van eigen energiebronnen. Ener gie komt voor tachtig procent uit het buitenland en is daar door ronduit duur. Toch wordt er niet met kernener gie gewerkt. O' Brien: "We hebben een dis cussie achter de rug over kernenergie. De anti-bewe ging was hier vrij sterk. Op een bepaald moment is de nuchtere vraag gesteld of wij eigenlijk wel kernenergie no dig hebben. Er is onderzoek geweest en daaruit is de con clusie getrokken dat Ierland geen eigen centrale nodig heeft. Bij de daarop volgende verkiezingen was kernener gie ook prompt geen strijd punt meer. De zaak is nu vol ledig uit het gezichtsveld ver dwenen". In de opbouw van het land wor den Ierse ondernemers niet vergeten. Voor hen gelden in principe dezelfde steunmo- gelijkheden als voor buiten landers en de afgelopen jaren hebben ook aangetoond dat de ondernemingszin van het buitenland een positieve uit straling heeft op de eigen be volking. In de reeks van in Ierland ver vaardigde exportprodukten is er één met wereldwijde be kendheid. Chemici van GU- beys in Dublin ontwikelde zes jaar geleden een compleet nieuw drankje. Uit een com binatie van chocolade, room en whisky werd een nieuwe likeur geboren die onder de naam "Baileys" snel populair werd. De aanvankelijke pro duktie van 25.000 kisten steeg vorig jaar tot 2 miljoen kisten. In de Verenigde Sta ten, Engeland, West-Duits land en ook Nederland doet Baileys het prima, zo goed zelfs dat er nu zeker vijftig kopiën van in de handel zijn. Alleen de Ieren zelf laten het drankje links liggen en hou den het bij hun bier of whis ky. Volgende week: het Ierse onder wijssysteem: bedrijven bestellen werknemers bij hogescholen. De republiek Ierland, één van de armste gebieden van de Europese Gemeenschap, is in snel tempo aan het indus trialiseren. Het traditionele middel van bestaan, de landbouw, leverde nauwelijks voldoende op om de be volking een bestaansminimum te bieden; een grote emigratie was het gevolg. Maar inmiddels heeft een uit gekiend industriebeleid vele Amerikaanse en Europese bedrijven naar het eiland weten te lokken en keren ook weer vele Ieren huiswaarts voor de opbouw van hun land. Tegenover een inflatie van 23%, een werkloosheid van tenminste 11% en een financieringstekort van 14%, staan voor huidige begrippen uiterst bevredigende ren dementen van bedrijven. De Europese Gemeenschap steunt de Ierse aanpak en menig Europeaan kijkt ja loers toe hoe het kleine Ierland zich door de recessie heen slaat. Economisch redacteur Ton van Brussel nam poolshoogte. Vandaag zijn tweede bijdrage. ternationaliseerde. Terug blikkend blijkt dat de toetre ding tot de Europese Ge meenschap (in '73) die ont wikkeling heeft bespoedigd. Ierland werd door de Europe se Commissie in zijn geheel aangewezen tot ontwikke lingsgebied en dat betekent financiële steun voor de op lossing van problemen ais omscholing van land- tot handarbeiders, bevordering van immigratie, bestrijding van jeugdwerkloosheid, ver betering van positie van vrouwen op de arbeidsmarkt, hulp aan zwakke regio's, ont wikkeling van nieuwe tech nologie en reorganistie van noodlijdende bedrijfstakken. Voor de ontwikkeling van de republiek wordt gewerkt met vierjarenplannen, waarin echter een aantal componen ten steeds terugkeert. O' Brien daarover: "We hebben het land verdeeld in negen re gio's en van elke regio een soort profiel gemaakt van de mogelijkheden. Welke ruim te is beschikbaar, hoe zijn de transportmogelijkheden, wat is het opleidingsniveau van de mensen, dat soort zaken. Dat gebeurt ook in overleg met lokale overheden, waar van wij afhankelijk zijn als het gaat om infrastructuur, wegen, water etc. Er is ooit nog eens een stroming ge weest, in de jaren zestig, die het tegendeel wilde van spreiding en juist groeiker nen wilde maken. Die theorie is terzijde geschoven. Je krijgt dan meer dan nodig spanningen tussen zwakke en sterke gebieden. Boven dien: als in zo'n groeikern een paar bedrijven sluiten, heb je meteen een geweldige sociale problematiek en voor dat je daar weer uit bent, ben je heel wat jaren verder". Hoewel, zoals O'Brien aangeeft ook de lokale overheden hun bijdrage moeten leveren aan de vestigingsmogelijkheden Afwachten en thuisblijven. Zo luidden ook ditmaal weer de belangrijkste beursparolen. De voornaamste bezigheid was het afsluiten van het eer ste halfjaar 1982 dat vooral voor de vele in Amerika ge vestigde beleggingsmaat schappijen een ingrijpende bezigheid blijft. Ook ditmaal waren de laatste paar dagen van de eerste jaarhelft geken merkt door zeer grote beurs- omzetten in New York zon der dat dit echter in het koerspeil tot uitdrukking kwam. Na een herstel van 9 punten op maandag, bleef de beurs aanvankelijk op dat ho gere niveau hangen. Maar donderdag zette de tweede helft van het jaar in met een reactie van dezelfde omvang. In Amsterdam hield vrijwel de gehele week bij zeer matige omzetten de afbrokkeling de overhand. Hierdoor beëin digde onze beurs het alge meen gemiddelde in de eer ste helft van 1982 slechts een paar punten boven de eerder dit jaar aangeslagen laagste stand. Van de nadien elf pun ten hogere top van mei is dus nu niet veel overgebleven. Wall Street deed het aanzien lijk slechter, want op de Am sterdamse effectenbeurs was er in de eerste zes maanden van dit jaar in elk geval nog sprake van winst. In Wall Street zakte de index voor in dustriële aandelen van 882 op 812 en voor de gehele beurs van 71 op 63, of een verlies van 10 procent. Een beter bewijs voor het slechte beursmoreel is niet te geven. Want tot op de laatste dag in juni bleef de onzeker heid over de herstelkansen van de conjunctuur aanhou den. Dit laatste bleek ook uit de transacties van de be roepsbeleggers, want tegen over grote kooporders kwa men dinsdag en woensdag door diezelfde Amerikaanse institutionele beleggers ook omvangrijke verkooporders los. Eensluidend wordt ook in die kringen het verdere conjunctuurbeloop van dit jaar dan ook niet beoordeeld. Door het hardnekkig hoog blij ven van de rente overheerst in de Verenigde Staten, on danks de nieuwe belasting verlaging van 10 procent per 1 juli dit jaar, het pessimisme op korte termijn. Zowel op papier als in de praktijk wordt er overigens druk ge sleuteld om de vastgelopen westerse economieën weer in beweging te krijgen. Door twintig jaar hoogconjunctuur is er nogal wat scheef ge groeid, maar om daarvoor de juiste oplossingen te vinden is een hele toer. Dat ondervindt met name de huidige Republikeinse rege ring van Ronald Reagan. Haar directe aanpak ter ver steviging van de positie van het bedrijfsleven heeft nog weinig effect gesorteerd. Te veel is daarbij de klemtoon gelegd op de bestrijding van de inflatie die extreem hoge rentestanden tot gevolg had en nog steeds oplopende werkloosheid. Maar ook in ons land is het sleutelen aan de economie nog weinig suc cesrijk geweest. De pogingen van de drie kabinetten-Van Agt bleven uiterst schamel. maar op papier kreeg de poli tiek er deze week een ge duchte impuls bij door de pu- blikatie van het eerste rap port van de tweede commis- sie-Wagner Ook op de beurs werd de in houd hiervan uiteraard druk besproken, omdat de conclu sies in dit rapport tot een aan tal radicale uitspraken ten opzichte van fundamentele verworvenheden hebben ge leid. Maar bij ons blijft dit al les voorlopig theorie en ont houden wij ons van het expe riment zoals in Engeland en de Verenigde Staten. Weinig animo deze week dus op de beurs. Weinig inspire- rends ook en nauwelijks aan grijpingspunten. Eerder som bere contouren want ook in ons land wil het, de onlangs doorgevoerde revaluatie van de gulden en de steeds grote re overschotten op de beta lingsbalans ten spijt, met de rente nog steeds niet vlotten. De inschrijving op de nieuwe staatslening was met een to taalbedrag van 1,25 miljard gulden weliswaar een rede door C. Wagenaar lijk succes maar de staat heeft er wel een coupon van 11 procent voor op tafel moe ten leggen, ook al kon de emissiekoers op 100,5 pro cent worden gehouden. De obligatiemarkt hield zich goed, wat echter niet weg nam dat op de hypotheek markt de rente verder werd verhoogd. Doorslaggevend is hier ongetwijfeld de verdere renteontwikkeling in de Ver enigde Staten, waar geen zin nig woord over kan worden gezegd. De gang van zaken in juni is niet erg hoopgevend voor een daling, want tegen het slot werden allé tarieven voor leningen op effecten verder verhoogd. Bovendien krijgen de burgers van de Verenigde Staten van 1 juli af meer geld in hun handen door de nieuwe belastingver laging, terwijl er seizoensma- tig grote kwartaalbetalingen van de sociale diensten voor de deur staan. Kortom, ge vreesd moet worden dat de geldomloop sterk zal aan zwellen, hetgeen niet bemoe digend is om er een mildere kredietpolitiek op te ver wachten. Hoewel de dollar deze week sterk fluctueerde bleef de prijs toch hoog en in Amster dam gemakkelijk boven de f2,70 liggen. Dat de slepende situatie van extreem hoge rente duidelijk te lang gaat duren, werd de Amsterdamse beurs zich deze week op nieuw pijnlijk bewust. Was het de vorige week de Neder landse Bouw Maatschappij Bouw die uitstel van betaling moest aanvragen, deze week moest de Tilburgsche Hypo theekbank hiertoe overgaan. Als financieel bedrijf met en kele honderden miljoenen in uitstaande pandbrieven is dat extra funest. Funest voor het vertrouwen van het grote publiek in de bankwereld maar funest ook voor het mo reel dat steeds door bange ge ruchten wordt ondermijnd De feitelijke surséance van be taling voor de Tilburgsche was dan ook een slag voor al le bankaandelen, maar in het bijzonder voor de aandelen in de hypotheekbanken. De Ne derlandse Middenstands Bank, die vorige week al on der druk stond wegens ge ruchten over moeilijkheden bij het opvangen van krediet- stroppen, liet na de zware val nog eens een vijftal guldens vallen. Een zo snelle opeen volging van stroppen ais nu bij de NBM Bouw en de Til- burgse is opgetreden, is na tuurlijk ook niet bevorderlijk voor het beursklimaat, waar vele goede aandelen deze week zo'n drie tot vijf gulden afbrokkelden. Alleen ADM- beheer was f 20 in herstel en Macintosh f 5,-.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21