Britse strijdmacht was niet optimaal Jenkins leider Engelse SDP C NAVO is gebaat bij aanblijven Helmut Schmidt Zuid afrikaan se politie drijft stakers uiteen Levenslang Amerikaanse student voor oudermoord Iran sluit ambassades in Duitsland Jane Fonda en man in Israël Ruimtevaarders terug op aarde Joegoslavische ziekenhuizen hebben geen medicijnen Italië wil uitlevering van kaper PAGINA 10 Buitenland ZATERDAG 3 JULI 1982 LONDEN - De Britse troepen zijn de oorlog om de Falkland-eilan- den ingegaan met raketten die niet werkten en wapens die slechter waren dan die van de Argentijnen, aldus oorlogscor respondenten die uit het zuiden van de Atlantische Oceaan zijn teruggekeerd. De Daily Express heeft een verslag onder de kop "de Falklands - het niet vertelde verhaal" waarin melding wordt gemaakt dat Brit se militairen in het duister in de verwarring op elkaar begonnen te schieten en munitie van dode Argentijnen namen toen hun ei gen munitie op raakte. Gereth Parry beschrijft in The Guardian hoe Britse schepen de slag om de eilanden ingingen. "De veel geprezen raketsyste men inspireerden niet tot ver trouwen en gaven geen gevoel van veiligheid. Te dikwijls scha kelden zij zichzelf uit en tuimel- den dronken uit hun lanceertoe- stellen de zee in", aldus zijn ver slag. De kranten schrijven dat het lan dingsschip Sir Galahad, dat door Argentijnse straaljagers werd ge bombardeerd, naar Bluff Cove was gestuurd zonder enige be scherming. De mannen zaten te wachten om aan land te gaan en keken naar videofilms toen de vliegtuigen met hun aanval be gonnen. Vijftig Welsh guards werden daarbij gedood. Barry zegt van overlevenden te hebben gehoord dat er een woe dende signaalwisseling was tus sen het vlaggeschip Fearless van de landmacht en het vliegdek- schip Hermes. Het vliegdekschip legde uit dat het op geen enkele manier bescherming kon bieden. "De Sir Galahad heeft daar in vol gezicht van de Argentijnen zes uren achtereen voor anker gele gen voordat met het ontschepen van de manschappen werd be gonnen." Hij zegt ook dat de voornaamste verdediging van de Britse com mandotroepen tegen de Argen tijnse Exocetraketten, die de tor- pedobootjager Sheffield tot zin ken brachten, afgeleid was van een uit de Tweede Wereldoorlog stammende techniek, het in de lucht schieten van stroken alu minium, die de richtapparatuur in de war moesten brengen. Er is zelfs eens getracht die via de schoorsteen van het vliegdek schip Invincible de lucht in te brengen om dit schip te bescher men. Hij zegt er nog bij dat de bizarste verdediging bestond uit het laten bungelen van een groot stuk aluminiumfolie uit een hef- schroefvliegtuig, in de hoop dat de over het zee-oppervlak sche rende Exocet tot een aanval daarop verleid kon worden. Het verslag in de Express zegt dat de Argentijnse strijdkrachten die de Falklands op 2 april verover den beter bewapend, gekleed en gevoed waren dan de militairen van de Britse commandotroe pen. Toen het hoofdgarnizoen te Port Stanley op 14 juni zich had overgegeven konden maar wei nig Britse soldaten dat geloven, aldus het verslag. LONDEN (GPD) - De leden van de Britse Sociaal-Demo cratische Partij (SDP) hebben Roy Jenkins tot hun leider gekozen. De 61-jarige Jenkins liet zijn uitdager David Owen met ruim verschil achter zich. De meer dan 62.000 leden van de SDP mochten de afgelopen da gen schriftelijk hun voorkeur be kendmaken. Driekwart van hen maakte van dat recht gebruik, en van hen kozen ruim 26.000 SDP'ers voor Jenkins, en bijna 21.000 voor de 44-jarige Owen. WINCHESTER - De 27-jarige Ame rikaanse student Daniël Rosen thal is gisteren in Winchester (Engeland) tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld we gens moord. Hij was er van be schuldigd dat hij zijn ouders om het leven had gebracht en hun stoffelijke overschot in stukken had gesneden. De dubbele moord speelde zich in augustus van het vorig jaar af in een fiat in Parijs en een huis in Southampton. De 64-jarige Mil ton Rosenthal werd vermoord in de Franse hoofstad en de 61-jari- ge kreupele Leah Rosenthal in Southampton. De Engelse poli tie had vernomen dat de moeder van Daniël Rosenthal werd ver mist. Zij ging naar het huis waar Rosenthal experimenteerde op kippen en vond er bloedvlekken en stukken mensenvlees aan een ijzerzaag. Voor de politie bleek dat Rosenthal zijn moeder had vermoord en haar lichaam in stukken had gesneden. De delen zijn nooit gevonden. Toen de politie contact wilde opne men met Rosenthals vader - die gescheiden leefde van zijn moe der - bleek ook hij te zijn verdwe nen. Zijn hoofdloze romp werd gevonden in een bos op 160 km van Parijs. Volgens het openbaar ministerie had Rosenthal zijn vader ver moord in diens appartement en zijn lijk in stukken gesneden in de badkamer, terwijl een au-pair- meisje buiten de deur een kruis woordpuzzel zat op te lossen. In de flat werd een andere ijzerzaag met menselijke resten gevonden. .Het au-pairmeisje heeft gezegd dat Rosenthal een "wat vreemde fndruk" op haar had gemaakt. Daniël Rosenthal stond alleen te recht voor de moord op zijn moe der. Als Amerikaans staatsbur ger kon hij niet beschuldigd wor den van de moord op zijn vader in Frankrijk. Hij ontkende de tenlastelegging. Het ministerie heeft het motief nooit kunnen vaststellen. BONN - Iran heeft de Westduitse regering gisteren verzekerd, dat haar ambassade en personeel in Teheran geen gevaar hebben te duchten, ook al heeft Iran zijn ambassade cn consulaten in de Bondsrepubliek gesloten. De Iraniërs besloten hun ambassa de in Bonn en consulaten in Hamburg, West-Berlijn en Mün- chen te sluiten, uit protest tegen de uitspraak van een rechtbank in Koblenz. Deze gelastte de uit wijzing van 16 Iraniërs, die in april waren aangehouden na ge vechten tussen voor- en tegen standers van Ayatollah Khomei- ny in stad Mainz. In een verklaring zei de Iraanse ambassadeur Mohammad Navad het "publieke vooroordeel van de Duitse rechtspraak en de voo ringenomen, eenzijdige en on rechtvaardige beslissing ten na dele van deze Iraanse staatsbur gers" te betreuren. Een Iraanse woordvoerder zei overigens, dat de sluiting van de ambassade en consulaten nog geen verbreking van de diplomatieke betrekkin gen inhoudt. Of en wanneer de missies weer zullen worden ge opend zei hij niet. De uitslag moet als een grote op luchting voor Jenkins zijn geko men, omdat nog maar een week geleden een opiniepeiling aangaf dat hij tegen zijn uitdager zwaar op verlies stond. Owen heeft in de weken van de Falkland-crisis een goede indruk gemaakt door zijn beheerste en constructieve optreden. Tegelijkertijd verdween Jenkins, die drie maanden geleden in het Lagerhuis werd gekozen, uit het beeld. Ondanks dat hebben de leden van de SDP toch de keur gegeven aan de nogal I digd optredende, maar ren en alom gerespecteerde Jen kins, boven de energieke maar individualistische Owen. De verkiezing van Jenkins is bij de Liberale partij, waarmee de SDP vorig jaar een alliantie aanging, goed gevallen. Jenkins wordt veel meer een alliantie-man geacht dan Owen, die nooit on der stoelen of banken heeft ge stoken ruime afstand tot de libe rale partner te willen bewaren. Het staat zo goed als vast dat Jen kins binnen enkele maanden ook als leider van de alliantie zal wor den gekozen, en dus als kandi daat-premier de algemene ver kiezingen van eind volgend jaar zal ingaan. De liberale leider Da vid Steel heeft in het verleden al laten weten, wel een stapje terug te willen doen terwille van Jen kins. Roy Jenkins, samen met Shirley Williams, nadat hij als afgevaardigde van het district Hillhead was gekozen. Voor Jenkins is zijn verkiezing een nieuwe fase in een toch al in drukwekkende politieke carriè re. Jenkins was in vroegere La- bour-regeringen onder meer mi nister van binnenlandse zaken en financiën, en tot begin vorig jaar voorzitter van de Europese Commissie. Hij was ook de man die begin vorig jaar het initiatief nam tot de oprichting van de SDP. Jenkins' eerste en belangrijkste taak zal zijn, de SDP en de allian tie weer terug te brengen in de aandacht van de kiezers. De alliantie heeft, blijkens opinie peilingen, de laatste maanden veel van zijn aantrekkingskracht verloren. De jongste peilingen geven SDP en Liberalen samen ongeveer 20 procent van de stemmen. Dat was eind vorig jaar nog bijna twee keer zoveel. TEL-AVIV - De Amerikaanse filmactrice Jane Fonda en haar man Tom Hayden zijn gisteren voor een verblijf van een week in Israël aangeko men. Ze zullen er Israëlische soldaten en Libanese burgers bezoeken die in de oorlog in Libanon zijn gewond. De Fonda's zeiden om humani taire redenen in Israël te zijn, om zelf te zien welke de kan sen op vrede zijn. Hayden, die probeert door te dringen tot de Amerikaanse senaat, zei dat Israëls recht om te ondernemen wat het ondernomen heeft, glashel der was vergeleken met de Amerikaanse oorlog in Viet nam, "waar de elementaire belangen van ons land niet op het spel stonden". De houding van de PLO, aldus Hayden, heeft het Israëlische optreden onvermijdelijk ge maakt. Dat betekende vol gens Hayden niet dat hij en Fonda geen oog hadden voor het lijden van de burgerbe volking "onder Amerikaanse spijkerbommen". MOSKOU - De Franse ruimte vaarder Chretein en zijn Russi sche collega's Dzjanibekov en Ivansjenkov zijn gisteren na een gemeenschappelijke ruimtemis sie geland in Centraal-Azië. Hun capsule, de Sojoez T-6, heeft om 16.20 uur (Nederlandse tijd) een geslaagde landing uitgevoerd in het noordelijke deel van de Sow- jet-Republiek Kazachstan. De kosmonauten hebben gewerkt aan boord van het ruimtelabora torium Saljoet-7, waar zij medi sche, technische en fotografische experimenten uitvoerden. BELGRADO - De problemen met de medicijnenvoorziening in Joegoslavië zijn deze zomer weer groter geworden. De ziekenhui zen in Belgrado zijn niet meer volledig in staat te opereren. Zelfs eenvoudige dingen als ver band ontbreken. De directeur van een chirurgische kliniek noemde de toestand gisteren heel kritiek. Volgens persbureau Tanjug is er gebrek aan 320 me dicijnen waarvan er 180 absoluut onontbeerlijk zijn. Er is te weinig geld om voor bepaalde medicij nen de benodigde ingrediënten in te JOHANNESBURG - Tijdens de ernstigste gewelddadigheden sinds een jaar rond de Zuidafri- kaanse goudmijnen heeft de po litie gisteren traangas moeten ge bruiken om een grote menigte met stenen gooiende zwarte mijnwerkers uiteen te drijven. Functionarissen hebben gemeld dat ongeveer 7.000 mijnwerkers weigerden aan het werk te gaan. Zegslieden van het bedrijfsleven lieten weten dat drie mijnen door de staking zijn getroffen. Hieron der bevindt zich de West Drei- fontein, die deel uitmaakt van het omvangrijkste en rijkste goudmijnencomplex ter wereld. Bij de Dreifontcin-, Buffelsfontein en Stilfontein mijnen patrouil leerden honderden politiemen sen. De situatie in het gebied, dat zich uitstrekt over ongeveer 170 km. ten zuidwesten van Johan nesburg, werd omschreven als De oorzaken van de rellen waren vrijdagavond nog niet duidelijk. Volgens politie brigadier J. de Preez leken de stakers ontevre den met een loonsverhoging van 11 procent die deze week inging. Recente dodelijke ongelukken in de mijnen zouden ook een rol hebben kunnen gespeeld. Er wa ren geen aanwijzingen dat het hier om een stammentwist ging. De laatste keer dat in en rond de mijnen onlusten uitbraken was in augustus 1981. De meeste mijnwerkers zijn zwarte gastarbeiders die uit andere de len van Zuid-Afrika of uit buur landen naar de mijnstreek wor den getrokken door de hoge sala rissen. Zij wonen hier zonder hun gezinnen. Gisteren vond er een onderhoud plaats tussen zwarte arbeiders en bestuursfunctionarissen van de mijnen, waarin de eersten hun klachten naar voren brachten. Bijzonderheden over deze be sprekingen werden nog niet ge geven. CELLE - Siegfried Westphal, die destijds de jongste generaal van Hitler was, is gisteren in zijn wo ning te Celle op 80-jarige leeftijd overleden. De uit Leipzig afkomstige West phal begon zijn militaire loop baan op 16-jarige leeftijd in het koninklijke Pruisische leger. Hij trad op als chef van de generale staf onder de veldmaarschalken Manstein, Rommel, Kesselring en Von Rundstedt, voordat hij in 1945 werd bevorderd tot gene raal. ROME - Italië heeft Sri Lanka ge vraagd de man die deze week een lijnvliegtuig van Alitalia kaapte, zelf te berechten of uit te leveren, zodat hij in Italië terecht kan staan. Dit heeft een woordvoer der van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. Hij zei dat Italië zich bij zijn verzoek had beroepen op de Haagse conventie inzake vlieg tuigkapingen van 1970. Volgens uit Colombo ontvangen berichten zouden de autoriteiten daar niet van plan zijn zelf de ka per te vervolgen, maar wel be reid zijn hem uit te leveren. Helmut Schmidt toonde zich vorige week in een interview met Newsweek van de opti mistische kant: "Ik ben er ta melijk zeker van dat er geen verandering komt in de West duitse regering. Deze coalitie (met de liberale FPD -red.) duurt nu al dertien jaar en zal duren tot 1984". Dan worden er weer verkiezin gen gehouden in de Bondsre publiek. Maar of de coalitie van sociaal-democraten (SPD) en liberalen het wel haalt tot 1984 is nog zeer de vraag. Het voortbestaan van de West duitse regeringscoalitie is de ze week in elk geval weer voor even veilig gesteld, toen de partijen het eens konden werden over de begroting voor 1983. Toch zijn er argwanende poli tieke waarnemers in Bonn, die van mening zijn dat het akkoord slechts uitstel van executie betekent voor de rommelende coalitie. De streefcijfers in de begroting zijn inderdaad aan de opti mistische kant gehouden. En men hoeft geen doemdenker te zijn om te vrezen dat Schmidt op dit punt zichzelf nog zal tegenkomen. Anders gezegd: de begroting voor 1983 zal zeker moeten wor den aangepast, omdat het be drag dat uit de besnoeiingen zal vrijkomen niet genoeg zal zijn de tekorten te dekken. Dan moet Schmidt kiezen of delen: óf nog meer snijden in de sociale uitkeringen óf de pijp aan Maarten geven en het vuile werk aan anderen overlaten. In het eerste geval zal de bondskanselier een harde dobber hebben aan een grote groep binnen de SPD- fractie die tegen de besnoei ingen is gekant en voor wie Schmidt met deze optimisti sche begroting eigenlijk al te ver is gegaan. In het laatste geval drijft hij zijn coalitie partner in de armen van de oppositie: de christen-demo craten (CDU), wier leider Kohl al in de zijlijn staat te trappelen om in Bonn het po litieke spel te gaan meespe len. Het optimisme dat Schmidt in Newsweek ten toon spreidde is daarom enigszins mis plaatst, temeer daar de FPD in de deelstaat Hessen de coalitie met de SPD al vaar wel heeft gezegd: daar zal bij de verkiezingen in september de CDU worden omarmd, hetgeen een fikse barst in het tanende huwelijk met 'de SPD teweeg zal brengen. Achterban En of dat nog niet vervelend ge noeg is kampt de bondskan selier al anderhalf jaar lang met een morrende achterban binnen zijn eigen partij. De SPD is in de loop der jaren van een hechte gemeenschap geworden tot een kleurrijke mengelmoes: naast de "oude kameraden", hebben zich in tellectuelen, milieu-activis ten en de nieuwe mid denklassen in de partijgele deren geschaard. Vooral de milieu-activisten in zijn partij maken het hem knap moei lijk: de "Groenen", de milieu partij in West-Duitsland, heeft bij recente verkiezin gen verhoudingsgewijs enor me stemmenaantallen ver overd. En het gevaar bestaat dat SPD'ers die wat het mi lieu betreft binnen de partij niet aan hun trekken komen, naar de "Groenen" zullen overstappen. Voor Schmidt is het daarom een bijna onmogelijke taak het iedereen naar de zin te maken. De arbeiders onder de SPD'ers kiezen voor het behouden van oude waarden en verworvenheden, maar dat zou het verlies van de overige partijleden beteke nen. De SPD moet, nu het geld op is, kiezen voor een "zowel/alsook-koers": zowel kernenergie als geen kern energie, zowel kernwapens als geen kernwapens. In de buitenlandse politiek is het al net zo: de Russen moeten denken dat de middellange- afstandsraketten wèl op Westduits grondgebied wor den geplaatst, de Amerika nen moeten daarover zoveel mogelijk in onzekerheid wor den gehouden. Door deze koers in het buiten lands beleid te varen, komt Schmidt voorzichtig terug van de tamelijk kritiekloze betrekkingen met de Ver enigde Staten. Hij benadruk te tijdens het bezoek van de Russische president Brezjn- jev vorig jaar november aan Bonn dat de raketten worden geplaatst, indien er tegen het einde van 1983 geen onder handelingsresultaten (in Ge- nève) zijn geboekt. Daarmee zegde hij zowel de Sowjet- Unie als de Verenigde Staten de wacht aan. Of Schmidt het tot eind 1984 zal volhouden vrienden te blij ven met alle gelederen bin nen zijn eigen partij en met zowel Oost als West, is een vraag waarop het antwoord slechts speculatief kan zijn. Wel is duidelijk dat de Euro pese NAVO-bondgenoten er slechts baat bij kunnen heb^ ben wanneer Schmidt min stens tot die tijd in het zadel blijft. Tolk-functie Hij vervult immers een tolk- functie tussen Oost en West, die de bondgenoten niet ge makkelijk kunnen overne men. West-Duitsland vormt alleen al in geografisch op zicht een bruggehoofd tussen West-Europa en het Oost blok. Neem daarbij de on danks alles goede verstand houding tussen Bonn en Washington en het is zonne klaar dat de huidige West duitse regeringscoalitie een belangrijke taak vervult en nog te vervullen heeft in de betrekkingen tussen Europa enerzijds en de VS en de Sowj et-Unie anderzijds. Mocht het huwelijk tussen FPD en SPD schipbreuk lij den, waarna ongetwijfeld de FPD een verhouding met de christendemocraten van Hel mut Kohl en de traditioneel anti-Moskou-gezinde CSU van Strauss begint, dan wor den de politieke kaarten flink geschud. Schmidt is links genoeg om de Sowjet-Unie van repliek te dienen en rechts genoeg om de Verenigde Staten op de vingers te tikken, zonder dat hij door een van beide super machten niet serieus wordt genomen. Met Kohl en de ui terst rechtse Frans Josef Strauss aan het bewind zal de verhouding Europa-Sowjet- Unie een fikse knauw krij gen, terwijl de betrekkingen met Washington opnieuw in een kritiekloos tijdperk kun nen belanden. In beide op zichten zou dat een groot ge vaar voor het politieke even wicht betekenen. Want zonder een dringend be roep van de NAVO flees: de regering-Schmidt in Bonn), was Washington niet zo snel overgegaan tot onderhande lingen over beperking van het aantal middellange-af- standsraketten, zoals die nu in Genève worden gehouden. Met andere woorden: de in gehouden kritiek van Schmidt op het bewind in Washington is reden genoeg voor Reagan om rekening mee te houden. En Moskóu zal er precies hetzelfde over denken. Al was er onder poli tici in de VS, Frankrijk en West-Duitsland zelf grote kri tiek op de houding van Schmidt na de gebeurtenis sen in Polen (Schmidt liet zich niet door Reagan over halen stringente maatregelen tegen Moskou te nemen), de ze houding zal hem in Mos kou zeker in dank zijn afge nomen. Een bijna even groot hangijzer is het Russische aardgas. De VS zien met lede ogen aan hoe Schmidt zich niet laat ompraten. West-Duitsland koopt dat aardgas van de Sowjet-Unie. Hij vindt het "belachelijk" dat Reagan van mening is de Bondsrepubliek hierdoor te zeer afhankelijk wordt van Moskou. "Handel is geen wapen voor Oost of West. Het is trouwens nor maal dat landen die buren zijn ook handel drijven met elkaar. We zullen dat niet zo maar opgeven". Kortom: Reagan heeft het maar te slik ken. Tegelijkertijd streeft Schmidt naar handhaving van de goe de banden met de VS: "Het NAVO-bondgenootschap leeft zeer sterk bij de West duitsers. Meer dan in enig an der Europees land", zo steekt hij Reagan een riem onder het hart. Het is duidelijk: Schmidt kan zowel in Oost als West een potje breken. Hij wordt door beide grootmachten serieus genomen. West-Duitsland vormt een brug tussen de NAVO en Washington ener zijds en tussen Moskou en de NAVO anderzijds. Die func tie is niet alleen te danken aan Schmidt. Evenzeer is de ze vertrouwenspositie van de Bondsrepubliek tot stand ge komen door de stevige basis die de SPD/FPD -coalitie der tien jaar lang heeft gevormd. Daarom is de komende tijd de vraag of Schmidt 1984 wel haalt ook voor de Europese bondgenoten van belang. ANNEMIEK RUYGROK 4

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10