Informatie vaak geweigerd M#R4D0NAENTT Gemeente Dordrecht heeft gevaar gif te lang onderschat Invloed gemeenteraad op burgemeestersbenoeming Tandkleurige vulling kiezen -C Gif dringt door in grondwater Wet Openbaarheid Bestuur te vaag eto onbekend Belang van ontvreemde stukken sterk overdreven Minister zet door ondanks bezwaren Gemeenten mogenzelf drugbeleid bepalen Senaat aanvaardt soHdariteitsheffing Co van Bokhoven: OP IGIF ia WOENSDAG 30 JUNI 1982 AMSTERDAM (GPD) - Ook kiezen kunnen binnenkort worden gevuld met zogenaamde composieten, modern vulmateriaal dat tandkleurig is en tot dusver alleen voor gaatjes in tanden wordt toegepast. Deze materialen kunnen zodanig worden verbeterd, dat de composieten het nu veel gebruikte amalgaam kunnen vervangen. Dit is een van de belangrijkste conclusies van het promotie-onder- zoek waarop twee tandartsen, J. R. Bausch en C. de Lange, mor gen zullen promoveren aan de universiteit van Amsterdam. De onderzoekers verwachten dat de toepassing van de tandkleuri ge vulmaterialen een grote vlucht zal nemen. Niet alleen omdat de vullingen minder zichtbaar worden, maar ook omdat er tand- heelkundig belangrijke voordelen zijn. Anders dan tot dusver hoeft bij toepassing van deze materialen alleen het slechte stuk van de tand te worden verwijderd en niet ook nog een deel van het gezonde tandweefsel. DORDRECHT (ANP) - De bo demverontreiniging in de zeven jaar oude woonwijk in de Merwe- depolder van de gemeente Dor drecht blijkt omvangrijker te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Voor vier bejaardenllats met 86 woningen wordt nog bekeken welke maatregelen genomen moeten worden om de bewoners te beschermen tegen de eventue le nadelige gevolgen van het gif in de grond. Het is voorts niet uitgesloten dat het sterk verontreinigde grond water naar andere delen van de wijk doordringt, zodat ook daar woningen in gevaar komen. Als snel maatregelen worden geno- Binnenland Gedeputeerde Staten voeren thans met het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne over leg over de te nemen maatrege len en de financiering ervan. De kosten van het gehele project worden voorlopig geschat op veertig miljoen gulden. Omdat 90 procent van dit bedrag voor rekening van het rijk komt, zal de staatssecretaris van milieuhy giëne uiteindelijk moeten beslis sen over het saneringsvoorstel, dat in september aan haar zal worden voorgelegd. Vooruitlopend op deze beslissing zal de gemeente Dordrecht in au gustus vast beginnen met het slopen van 20 tot 25 woningen. Dit zijn de meest urgente geval len. Inmiddels hebben vyf gezin nen hun huis al verlaten. De schadevergoeding van de bewo ners is nog niet geregeld. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Wet Openbaarheid Bestuur is op bepaalde punten te onduidelijk geschreven. Het geeft bestuurders de kans opgevraagde informatie te weigeren aan journalisten of actiegroepen als dat poli tiek gezien beter uitkomt. een reeks discussiebijeenkom sten met gebruikers van de wet, zoals journalisten, ambtenaren en bestuurders van rijk, provin cie en gemeenten. In het vorige rapport van de com missie was al opgemerkt, dat er teleurstellend weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijk heden die de wet biedt, om aller lei gegegevens van de overheid openbaar te maken. Dat open baar-maken is belangrijk, omdat op basis van die gegevens beslis singen worden genomen. In de praktijk zijn het vooral jour nalisten en actiegroepen, die met de wet in de hand eisen aan be stuurders stellen. De commissie doet in dit rapport een beroep op in het bijzonder journalisten om daarmee door te gaan, al wordt erkend dat het vaak tijdrovende procedures vergt, die in deze tijd van bezuinigingen ook voor jour nalisten moeilijk zijn op te bren gen. De plicht informatie te geven aan burgers die daarom vragen, wordt zo omzeild. Een evaluatie commissie, die de twee jaar jon ge wet in de praktijk volgt, zal mogelijk voorstellen de tekst van de wet aan te passen. Het gaat hierbij om artikel 1 waarin staat dat een bestuurder docu menten mag weigeren, als daarin zijn of haar persoonlijke beleids opvattingen of die van hun amb tenaren in staan. Die omschrij ving is zo vaag dat ze naar belie ven wordt uitgelegd. Deze opmerkingen staan in het derde interimrapport van de eva luatiecommissie, die onder lei ding staat van oud-minister-pre- sident mr. B. W. Biesheuvel. Dit derde rapport is geschreven na UTRECHT (ANP) - De defen siestukken die onlangs door enkele WDM'ers werden ontvreemd, zijn niet van zeer geheime aard, maar slechts dienstgeheim. Het gaat slechts om twee eenvoudige bouwtekeningen. Dit heeft volgens de WDM-advocaat mr. E. Hummels een veilig heidsofficier van de land macht verklaard, die gisteren in het kader van het onder zoek in deze zaak als getuige- deskundige van defensie zou zijn gehoord. Volgens Hummels betekent dit dat van de hele aanklacht te gen de WDM'ers niets over blijft. "Ze zijn aangehouden op verdenking van het ont vreemden van zeer geheime stukken die de veiligheid van het land in gevaar zouden kunnen brengen". "Nu blijkt dat daar. ook vol gens een defensiedeskundi- ge, geen sprake van is: de term dienstgeheim wordt ge bruikt voor militaire zaken die weinig of niets om het lijf hebben. Ook het handboek voor de soldaat en het dag menu van de kazerne zijn dienstgeheimen", aldus mr. Hummels. Tevens werd in het rapport gecon stateerd, dat de wet nog steeds te onbekend is bij veel gebruikers en informatieverschaffers. In het rapport werd ook aange stipt. dat de WOB geen sancties kent op weigering van openbaar making van bepaalde informatie. Vanuit de discussiebijeenkom sten werd veel aandrang uitgeoe fend op het instellen daarvan. De commissieleden gaven echter te kennen de voorkeur te geven aan een straffere politieke controle. Daarbij werd wel het probleem van 'de politieke meerderheid' onderkend, waarmee die contro le voor eigen voorkeur kan wor den gestuurd. Dat misbruik dient volgens de commissie sterk te worden afgekeurd. Ypenburg - Vanmorgen vroeg keerden koningin Beatrix en prins Claus terug van hun twejede reis nac Verenigde Staten. Hier het koninklijk paar op weg naar huis. DEN HAAG (GPD) - Minister Rood (binnenlandse zaken) houdt vast aan de plannen van zijn voorganger Van Thijn om de gemeenteraad meer invloed te geven op de benoeming van een burgemeester. Daarmee legt hij de hiertegen ingebrachte bezwa ren van de burgemeesters en de commissarissen van de koningin naast zich neer. „De huidige in spraak is te mager", vindt Rood. DEN HAAG (GPD) - De vier grote gemeenten (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht) krij gen de vrije hand in de manier waarop ze hulp bieden aan ver slaafden. Met de Consultatiebu reaus voor Alcohol en Drugs zul len deze vier gemeenten ieder een eigen plan opstellen voor de komende jaren. Het rijk zal zo'n totaalplan financieren. Dat is gisteren op het ministerie van binnenlandse zaken afge sproken met vertegenwoordi gers van de gemeenten. Het mi nisterie van justitie heeft beloofd voortdurend te overleggen met de plaatselijke consultatiebu reaus als sprake is van reclasse ringsgevallen onder de verslaaf den. De speciale opvang aar slaafden in de huizen van bewa ring in Amsterdam en Rotter dam zal worden uitgebreid naar de andere huizen van bewaring. Het gaat om een experiment voor voorlopig vier jaar. De vier grote steden hebben al vaak gevraagd hun eigen hulpbeleid te mogen inrichten. Nu is het zo de steden erg afhankelijk zijn van verschil lende departementen die onder delen van de hulp aan drugsver slaafden subsidiëren en daarmee ook zeggenschap krijgen over het plaatselijk beleid. Een voorstel van Van Thijn gemeenteraad ook advies te vra gen over herbenoeming van de burgemeester na de wettelijke ambtsperiode van zes jaar, vindt Rood echter te ver gaan. Hij meent wel dat ook in deze geval len inspraak van de raad nodig is, maar acht in de plannen van zijn voorganger de rechtspositie van de burgemeester te zeer on dermijnd. Later zal Rood met een eigen voorstel komen. De minister wil de nieuwe in spraak-procedure voor burge meestersbenoemingen op 1 no vember laten ingaan, een maand later dan Van Thijn van plan was. Volgens die procedure kan de gemeenteraad niet alleen een profielschets van de gewenste nieuwe burgemeester maken, maar ook een vertrouwenscom missie benoemen om sollicitan ten te beoordelen. Voor zulke vertrouwenscommis sies komen er landelijke spelre gels. waarbij vooral de geheim houding een grote rol speelt. De Commissaris van de Koningin zal van vijf tien kandidaten de sollicitatiebrieven naar de ver trouwenscommissie doorsturen. Deze kan dan - eventueel na ge sprekken met de betrokkenen - een oordeel geven. In zijn eigen aanbeveling aan de minister van binnenlandse zaken betrekt de Commissaris van de Koningin het oordeel van de ver trouwenscommissie. Alle stuk ken komen op tafel bij de minis ter, die uiteindelijk benoemt. Een soortgelijke procedure zal gelden voor de benoeming van een nieuwe Commissaris van de Koningin. Dan vormen Provin ciale Staten een vertrouwens commissie die rechtstreeks de minister adviseert. Minister Rood schrijft een en an der in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin bestrijdt hij ook de bezwaren van het Georgani seerd Overleg van Burgemees ters en van de meeste commissa rissen van de koningin tegen de plannen. Rood noemt het „een eis van democratie" dat degenen die in belangrijke mate worden geraakt door een benoemingsbe sluit daarbij ook worden betrok ken, zonder overigens mee te be slissen. L»e burgemeesters en commissi sen achten verregaande ïnspra^x echter een aantasting van het grondwettelijk beginsel dat de Kroon hen benoemt. Bovendien twijfelen ze aan de capaciteiten van een vertrouwenscommissie om over kandidaten te oordelen, vrezen ze voor de privacy van sollicitanten en zijn ze bang dat het „doorstromingsbeleid" (overplaatsingen van kleine naar grote gemeenten) zal worden on dermijnd. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen 5 Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. 18 onbewolkt 19 onbewolkt 19 onbewolkt 18 licht bew. 18 onbewolkt 18 onbewolkt 19 half bew. 18 licht bew. 18 zwaar bew. 17 onbewolkt 16 onbewolkt 33 onbewolkt zwaar bew. 20 onbewolkt 22 onbewolkt 18 onbewolkt 21 onbewolkt 23 geheel bew. 13 regenbui 20 zwaar bew. 20 zwaar bew. 17 onbewolkt 31 onbewolkt 27 zwaar bew. 21 zwaar bew. 16 onbewolkt 34 onbewolkt 28 onbewolkt 30 zwaar bew. 18 onbewolkt 29 regen 17 onbewolkt 19 onbewolkt 26 licht bew. 29 regen 12 zwaar bew. 23 half bew. 20 zwaar bew. 27 half bew. 26 onbewolkt 26 onbewolkt 29 onbewolkt 30 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Eerste Kamer heeft gisteravond ingestemd met de solidari- teitsheffing, de bezuiniging op de sociale uit keringen en het minimumloon en met de in voering van een bijzondere verbruiksbelas ting op motorfietsen. Dat gebeurde, evenals eerder in de Tweede Kamer, overigens met weinig enthousiasme. De steun voor de solidariteitsheffing was in de senaat zelfs geringer dan in de Tweede Ka mer. Naast PvdA en D'66 stemde het CDA slechts in meerderheid vóór de tijdelijke ver hoging met één procent van de loon- en in komstenbelasting ten behoeve van de werk gelegenheid. Zeven CDA'ers waren tegen, waardoor de stemverhouding 27-20 was. De tegenstemmende christen-democraten vonden het onjuist de belasting te verhogen. Als ergens geld voor nodig is, moet dat el ders op de rijksbegroting worden bezuinigd, stelden zij. Net als in de Tweede Kamer, stemde ook de WD tegen. De liberalen be toogden dat „deze ordinaire belastingverho ging" eerder banen kost dan oplevert. Het dreigende verlies van banen was ook kern punt in het senaatsdebat over de bijzondere verbruiksbelasting op motorfietsen (8 tot 12 procent over de aanschafwaarde). De CDA- fractie dreigde aanvankelijk tegen dit wets ontwerp te stemmen, maar liet zich door mi nister Van der Stee (financiën) uiteindelijk toch overhalen. CDA'er Rijnvos betwijfelde het nut van de nieuwe belasting op motorfietsen, die tien miljoen gulden moet opleveren. Vergeleken bij het financieringstekort van tien miljard is dat een peuleschil. Het voordeel weegt nau welijks op tegen het nadeel: een door de mo torfietsen branche verwacht verlies van 120 arbeidsplaatsen in twee jaar, zei Rijnvos. Van der Stee bestreed echter de betrouwbaar heid van die becijfering. Effecten op de werkgelegenheid van dit soort maatregelen laten zich niet goed berekenen, waarschuw de hij. De bezuinigingen op de sociale uitkeringen en het minimumloon (slechts 2,46 procent prijs compensatie in plaats van de ruim 4 procent die eigenlijk moest worden berekend) werd door de Eerste Kamer aanvaard met slechts de stemmen van PvdA, D'66, CPN en PPR tegen. De Eerste Kamer heeft gisteren de eerder op de dag ingediende motie over de schoolgeld heffing verworpen. In de motie, ingediend door de PvdA-senator Oskamp, werd de re gering gevraagd de betaling van het school geld te binden aan vier termijnen, in plaats van aan twee termijnen, zoals nu gebruike lijk is. ADVERTENTIE Dit zijn de twee actuele top-items van deze week. De TT in kieur: zes treurige verhalen over de Nederlandse favorieten èn een exclusief interview met WK-ster Maradona. Verder: Nieuwe Revu-ploeg liet zich opleiden tot huursoldaat, Derk Sauers dagboek vanuit Beiroet en alles over de komende Grand Prix in Zandvoort. Bel voor de uitgebreide inhoud: de Nieuwe Revu-infolijn, 020 - 64 55 70. DORDRECHT In de wijk De Staart in Dordrecht liep afge lopen zondag een soort evan gelist. Hij sprak mensen aan en gooide pamfletten in brie venbussen. Zijn boodschap: „Vergeet het gif, neem Jezus Niet lang daarna moest de man onder bescherming van de politie uit de wijk worden ge bracht. Bewoners, die even daarvoor hadden gehoord dat vorden afge en door de span een enigszins stemming ge- hun huis broken, wai ningen in agressieve raakt. Voor een groot aantal i in de Merwedepolder was de mededeling dat 106 van 687 koop- en huurwoningen te gen de vlakte moeten een vrij grote schok. Ze hadden wel steeds geroepen: ..Het gif er uit of wij eruit", en er zelfs negen maanden voor gevoch ten. maar nu het zover is, kost het moeite om aan het idee te Immers. De Staart is een schit terende woonwijk, waar de meesten jaren naar hun zin woonden. Het woonplezier daalde weliswaar sterk na de ontdekking dat de wijk bleek te zyn gebouwd op een voor malige vuilstortplaats met voor de gezondheid schade lijke stoffen, maar daar staat tegenover dat men in de strijd voor Het Recht nieuwe vrienden en kennissen ont moette. Er gaan nu stemmen op in de wijk om voor de bewoners van de Merwedepolder, die hun huis moeten verlaten een nieuwe buurt te bouwen. Me vrouw Co van Bokhoven, voorzitter van de bewoners- vereniging. is daar princi pieel tegen. Volgens haar is het knap ongezond. „Tot aan hun dood zullen de bewoners van zo'n apart wijkje over niets anders pra ten dan over het gif. Net zo min als je Sunnamers in een wijk bij elkaar moet zetten, moet je dat ook niet doen met mensen uit een oude gifwijk Ze moeten zich verspreiden Er bestaat nog geen enkele dui delijkheid waar vervangende woonruimte moet worden ge vonden. De gemeente Dor drecht kampt met een groot woningtekort; er zijn ruim vierduizend woningzoeken den. De bewoners van twaalf huizen onder welke hoge gif concentraties zijn aangetrof fen. moeten al binnen twee maanden weg zijn De bewonersvereniging vindt dat de belendende achttien woningen ook zo snel moge lijk leeg moeten. En er mag niet te veel tgd zitten tussen de ontruiming van de ovenge woningen in het meest verontreinigde deel van De Staart, waarvan de funderin gen ernstig zijn aangetast De organisatie hiervan zal zowel van de uitstekend georgani seerde bewonersvereniging als van het gemeentebestuur een uiterste krachtsinspan ning vergen. Als de laatste mensen verhui zen van de in Gift en Vieze veranderde namen van de woonerven Grift en Diezc. betekent dat niet het einde van de Dordtse gifaffaire. Ook onder andere wijkge- deelten liggen chemicaliën, waarvan de gassen de ge zondheid niet bevorderen. Alleen het gevaar voor de be woners van die huizen wordt nog niet erkend. Uit het verhaal van Van Bokho ven kan men opmaken dat het gemeentebestuur met leugens, halve waarheden en tegenwerking de hele affaire heeft proberen te sussen. „Ze hebben het steeds gebagatel liseerd. wat psychologisch wel verklaarbaar is. Het ge meentebestuur zag de hele el lende op zich afkomen de publiciteit, de kosten, de Co van Bokhoven WONEN voorzieningen De kwaliteit en de capaciteit ontbrak om dat op te vangen". De bewonersvereniging liet zich echter niet met een kluitje in het riet sturen. Ze waren gemotiveerd door het gevoel dat de gemeente hen wilde belazeren. In het eerste bericht van de gemeente had gestaan dat slechts drie hui zen van de Grift op een voor malige vuilstortplaats waren gebouwd. Het gemeentebe stuur was er achter gekomen doordat sommige huizen in de buurt begonnen te verzak ken. Van Bokhoven „Dat was na tuurlijk grote onzin; drie hui zen wel op een stort en de rest met Daardoor hebben we de koppen bij elkaar ge stoken" Gezamenlijk ging men voor detective spelen Het gemeentebeleid werd uiteengerafeld, inlichtingen werden ingewonnen over de gang van zaken op de stort, over de aard van de chemica liën en over de persoonlijke betrokkenheid van bestuur ders. „De gemeente heeft geweten wat hier onder ligt. Het was hun eigen stortplaats. Oor spronkelijk was dit deel van de wijk bedoeld als parkje Toch is het bebouwd, omdat anders woningen te dicht bij de chemische fabneken van Dupont-Nemours zouden ko men. De directie van het be drijf wilde dat niet Om een daardoor ontstaan gat van 1,6 miljoen gulden te dichten zijn ze ook op de stort gaan bouwen". De huidige burgemeester Van Zuuren is als wethouder van openbare werken hiervoor mede verantwoordelijk ge weest. Zo wist hij bijvoor beeld dat de provincie had geweigerd om een hinder wetvergunning af te geven voor de stort. Die kwam pas af na een beroepsprocedure by de Raad van State, toen de ten minste zes meter diepe stortplaats al gesloten was. Co van Bokhoven ..De ge meente heeft nooit achter de bewoners gestaan Ik kan aardige staaltjes geven van bijvoorbeeld de gebrekkige manier waarop men metin gen verrichtte. In plaats dat ze overal hulp vandaan haal de hielden ze het in eigen hand Daarmee is veel fijd verloren gegaan" Voorzitter Van Bokhoven loopt naar het raam en kykt naar haar dichtbegroeide tuin. Ze woont in een van de huizen die het eerst ontruimd moe ten worden. „Die kerseboom heeft het nooit willen doen Steeds gele en snel rottende kersen. En daar wilde ook nooit iets groeien Vandaar dat de bruidsluier er over heen hangt. Ze vertelt van een mede-bestuurslid dat vier keer tevergeefs gras had gezaaid in haar tuin. Nu lig gen er u g. I J. weet het niet zeker, maar ik ben ervan overtuigd dat het gif daarvan de oorzaak is". Toch gelooft ze dat de bewo ners op een redelijke wijze schadeloos zullen worden ge steld. „Maar dan nog hebben wc hier zeven jaar in kwalyke dampen gewoond. Ik hoop dat hier een beschermengel heeft rondgewaard. Stel dat we over een paar jaar kanker krijgen, dan kunnen we al leen nog maar vrezen dat het hiervan komt Maar er valt niets te bewyzen Het ergert Van Bokhoven dat de gemeente Dordrecht aan de medische en psychisch- sociale kant nooit aandacht heeft willen besteden Diver se bewoners zijn inmiddels overspannen geraakt, ande ren leven op de toppen van hun zenuwen Een buur- tmm Mgl 1 h vdac hrb weinig last. dan heb ik het te druk met allerlei andere din gen Maar 's nachts droom ik dat ik mijn man en kinderen begraaf WEERT SCHENK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7