W erkgroep om werldozen aan vrijwilligerswerk te helpen Discussie over polderweg laait weer op Weidse agenda Jongeren hoeven Nieuw Rijksdorp nog niet uit In Leiderdorp Oude plannen ter tafel bij ruilverkaveling in Zoeterwoude Graafwerkzaamheden in Ylietland pas na overleg met biologen Stad en rand PAGINA 2 LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp heeft een werkgroep ingesteld die werklozen aan een "zinvolle tijdsbesteding" wil gaan helpen. De werk groep gaat uitzoeken wel ke instellingen of vereni gingen behoeften hebben aan ondersteuning van vrijwilligers. Daarna zal er een soort vacaturebank voor vrijwilligers gemaakt worden waar werklozen terecht kunnen. De werk groep bestaat nu nog uit mensen van de gemeente maar later moet dat uitge breid worden met werklo zen en mensen die vrijwil ligerswerk te vergeven hebben. De "verzuchting", aldus een voor lichter van de gemeente Leider dorp, "hebt u geen werk voor mij? Ik hoef er niets mee te ver dienen" werd vaak gehoord in het gemeentehuis. Dat was dan ook één van de redenen om met de werkgroep te beginnen. De vraag van instellingen en vereni gingen naar vrijwilligers is niet precies bekend. Wel is gebleken uit de contacten van de gemeen te met die instellingen en vereni gingen dat er "klussen blijven liggen". Leiderdorp telt op dit moment ruim vierhonderd werklozen. Vergeleken met vorig jaar is dat een stijging van 39 procent. Voor deze mensen is de vacaturebank voor vrijwilligerswerk speciaal bedoeld. Een werkloze kan dit werk doen zonder zijn uitkering te verliezen. Wel wil de gemeente het werk ten goede laten komen aan de gemeenschap. 'Het moet gaan om onbetaald werk, waarvoor de instelling geen subsidie kan krijgen. Het werk moet kortlopend zijn of ge makkelijk aan een ander over te aanleg minder geld kost, dat het technisch eenvoudiger is en dat er geen gebouwen langs het tracé staan. 'De wijk, het monumentale woon huis van Dr. Kortmann en iets verder de boerderij van Rijns- burger, vormen met de aanwezi ge begroeiing een onmisbaar ele ment van het karakteristieke dorpsgedeelte bij de Noord- buurtseweg. Een ieder kan ter plaatse staande, zich voorstellen hoe dit mooie plekje zal verdwij nen door de aanleg van deze weg", wordt dan ook in de nota gesteld. Iets eerder staat er dat "deze ingreep een destijds in het geheel niet voorziene en ontoe laatbare blijvende aantasting van het aantrekkelijke dorpsgezicht veroorzaakt". Het lijkt alsof de ogen van de gemeente pas nu open gaan en de weg bij het WASSENAAR - "Geen der partijen wil dat we in Was senaar straks onze proble men met de Mobiele Een heid gaan oplossen", zei Greep (PvdA) gisteravond tijdens de gecombineerde commissie vergadering in Wassenaar. Op de agenda stonden de moeilijkheden die zijn gerezen met Huize Nieuw Rijksdorp, waarin een aantal jongeren op dit moment (illegaal) woont. De commissies voor financiën, technische diensten en maat schappelijke voorzieningen advi seerden gisteravond dat de jon geren in ieder geval tot 1 januari in het pand mogen blijven wo nen. Ondertussen zal het college van burgemeester en wethou ders bekijken of de onlangs op gerichte Stichting Jongerenhuis- vesting eventueel het pand van de gemeente kan gaan huren. De Nieuw Rijksdorp BV heeft, na dat de laatste ouderen uit het huis waren vertrokken, de appar tementen voor forse huren aan Wassenaarse jongeren verhuurd. De gemeente Wassenaar heeft in dragen. De vrijwilliger moet im mers beschikbaar blijven voor een gewone betaalde baan", al dus een persbericht van de ge meente. Verder staan er enkele voorbeelden in van het vrijwilli gerswerk: het verzorgen van de financiële - administratie van een vereniging, het opknappen van een clubgebouw, het bege leiden van jeugdleden, hulp in buurt- en jeugdwerk en het orga niseren van een evenement. Dit soort taken lijken niet te vol- Rijnsburgerpad aanleggen 'cata strofaal' zou zijn. Vertraging De PCR vindt dat het nu tijd wordt om spijkers met koppen te slaan. Op 4 februari van dit jaar zei voorzitter Ten Heuvelhof van de PCR dat je na acht jaar van voor bereiding niet kan blijven pra ten. Een probleem is namelijk dat als inderdaad wordt overge gaan om de weg bij Miening 33 aan te sluiten, er dan een wijzi ging in het bestemmingsplan noodzakelijk is. Volgens de PCR is de vertraging, die daardoor kan ontstaan, voor de belangheb benden zeer nadelig. Voor aanleg bij de Miening moeten procedures worden begonnen in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Procedu res waar tegen beroep kan wor den aangetekend. Volgens de ge- middels een rechtzaak tegen Rijksdorp gewonnen, waardoor de gemeente de BV kan laten verwijderen. Aan de ene kant wil de commissie dit vonnis inder daad uitvoeren, en de BV en de huurders uit het pand zetten. An derzijds wil de gemeente de jon geren wel laten zitten, totdat de gemeente het pand zelf nodig heeft, maar zij wil de jongeren geen huurcontract aanbieden. Tijdens de vergadering kwam kri tiek los op het in het verleden door de gemeente gevoerde be leid in deze. Van Ry (CDA): "Wij moeten onze hand ook in eigen doen aan de eisen van kort of ge makkelijk over te dragen aan een ander en de eis dat het werk on betaald moet zijn. Het is maar de vraag of de organisatie van een evenement of de hulp bij de fi nanciële administratie van een vereniging verenigbaar is met de eis dat het werk kortlopend is. Het opknappen van clubgebou wen en buurt- en jeugdwerk lig gen op de grens van betaald werk. Volgens een gemeentelijke woord- meente kan deze procedure, als er geen bezwaren worden inge diend, binnen drie maanden beëindigd zijn. In de nota wordt dan ook min of meer een beroep gedaan aan de PCR, om geen be zwaren in te dienen. "Wanneer de Plaatselijk Commissie deze activiteiten (de procedure - red.) nu zou toestaan kan voor de be trokkenen een aanzienlijke tijd winst geboekt worden". Aan het eind van de nota geeft de gemeente alvast twee schoten voor de boeg voor de komende discussie. Het eerste is dat het "in het geheel niet nodig is dat de discussie hoog oploopt". Het tweede dat "er voor de aanleg van de insteekweg een goed al ternatief beschikbaar is". Dit al ternatief blijkt desgevraagd het tracé te zijn langs de Meerbur gerwatering (de noord-ontslui ting). Het tracé Dat helemaal in boezem steken. Wij hebben de argeloze jongeren niet op tijd in gelicht, terwijl zij vaak niet op de hoogte waren van het proces". De commissie was dan ook van mening dat dit de huidige bewo ners niet was aan te rekenen. "Men was ter goeder trouw en verkeerde veelal in acute wo ningnood", zei Greep (PvdA). WD-commissielid Cocheret de la Morinièrie had toch moeite met het principe 'te laten zitten wat er zit'. Hij sprak zelfs abusie velijk over 'krakers'. Later bleek hij echter wel bereid tot het ge dogen van de bewoning. voerder is het echter niet de be doeling dat een vrijwilliger het werk van een betaalde kracht overneemt. Verder moet het vrij willigerswerk wel voldoen aan de gestelde eisen omdat formeel de werkloze beschikbaar moet blijven voor een baan. De prak tijk is echter dat de werklozen meestal langdurig zonder werk zijn. De belangrijkste reden om de vacaturebank te beginnen is om juist die werklozen een zin volle besteding van de tijd te ge ven. Het is niet de bedoeling om te gaan concurreren met andere vrijwilligersorganisaties zoals het UW. De werkgroep zal ove rigens ook een vrijwilligerscon tract opstellen, waarin de werk zaamheden van de vrijwilliger geregeld worden. Allereerst zal de werkgroep een in ventarisatie maken van vereni gingen en instellingen die vrij willigers kunnen gebruiken. Die inventarisatie zal overigens door een vrijwilliger worden gedaan ondersteund door de werkgroep. De gemeente zoekt op dit mo ment naar een werkloze die dat werk wil doen. het begin van het opstellen van verschillende plannen, halver wege 1976, al snel overboord werd gezet. Op 28 september 1976 stuurden B en W een briet aan de PCR waarin zij schrijven dat de aanleg van de weg langs de Meerburgerwatering, mede in verband met rijksweg 11 niet no dig c.q. mogelijk wordt geacht. Het oude plan is echter nu als bij lage bij de nota gevoegd. De discussie van 1977 lijkt hiermeei weer herhaald te worden. Toen' stelde de gemeente ook voor de weg te realiseren bij de Miening 33, en daar was onder meer de PCR tegen. Of de standpunten na vijf jaar veranderd zijn, zal morgenavond blijken. De "in steekweg grote polder" zal waar schijnlijk niet zo gemakkelijk 'ingestoken' kunnen worden. PAUL VAN DER BURG B en W hadden in haar schrijven aan de commissie de brandon- veiligheid als een argument voor ontruiming genoemd. Zowel Nieuwenhoven (D'66) als Greep waren het met deze visie niet eens. Greep: "Er wordt altijd wel een stok gevonden om mee te slaan, al vijf jaar is er een bran- donveilige situatie toegestaan". De commissie stuurde dan ook aan op een advies, dat aan deze situatie iets gedaan moest wor den. "Het is onze plicht als eige naar om wonen in een brandge vaarlijke situatie niet toe te staan", aldus Nieuwenhoven. WOENSDAG 30 JUNI 1982 WOENSDAG Leiden - BTS, Vondellaan 35, rommel markt. braderie, fancy fair. K&O- Oude Vest 45, kinderfilm 'Drie noten voor Assenpoester', 14.30 uur. Stadhuis - raadscommissies volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recrea tie. financiën. 20 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw. 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond. soos met films en informatie-pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie beroep en bezwaren, 19.30 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissies voor volkhuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie en ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 20 Groenoordhallen - optreden Talking Heads en voorprogramma, 18.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'The Big Sleep' - Howard Hawks, dond. en Koorgedeelte Pieterskerk - Prof. Ir. S.A. Hempenius Teledetektie, voor mij en voor u'. 20 uur; Drs. C.J. v.d. Ham, 'Teledektie, verkenning van de atmo sfeer', 21 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies. 20-21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 25 juni tot 2 juli door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, weo, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Autodieven aangehouden LEIDEN - Twee jongens uit Den Haag zijn gisterochtend op de J. Haydnlaan aangehouden omdat ze in een gestolen auto met valse kentekenplaten reden. Een der de persoon, ook bij de diefstal bij betrokken, kon op de Voorscho- terweg bij een bushalte worden opgepakt. De wagen bleek die zelfde ochtend in Den Hajtg te zijn gestolen. Diefstal in warenhuis LEIDEN - Zes jongens in de leef tijd van dertien tot zeventien jaar konden na een diefstal bij V&D aan de Breestraat in een eethuis je aan de Beestenmarkt worden aangehouden. De jongens af komstig uit Leiden, Leiderdorp, Noordwijk en Den Haag hadden twintig cassettebandjes en voor vijfhonderd gulden aan kleding weggenomen. Naast deze problemen, wist de commissie niet goed raad met de jongeren die nu in het pand ver blijven. Van Vuure (WD) kwam met een heel nieuw plan. Hij stel de voor om het pand 'formeel' te ontruimen, om op zo'n manier de Nieuw Rijksdorp BV uit te scha kelen. Vervolgens zouden de jon geren dan via de Stichting Jon gerenhuisvesting een (tijdelijk) huurcontract krijgen. Deze stich ting zou dan de nieuwe huurder worden van de gemeente. Vol gens Van Vuure zit de gemeente dan niet vast aan huurbescher- ming en houdt zij haar handen vrij om in de toekomst te ver- dan wel nieuwbouwen. "Jammer genoeg moeten we dan wel wat aan de brandgevaarlijke situatie doen, wat natuurlijk iets gaat kosten", was de laatste opmer king van Van Vuure. Deze opening in de discussie had de instemming van alle partijen. Wethouder Van der Klaauw (CDA) noemde het "een con structieve bijdrage". Hij wil de stichting er echter pas bijhalen als er meer zekerheid is over de toekomst van het gebouw. Wet houder Barning ((VVD) beloofde dat hij op korte termijn met de jongeren in Huize Nieuw Rijks dorp zal gaan praten over de ont stane situatie. ZOETERWOUDE - De weg die in het ruilverkavelingsge- bied 'Rijstreek-zuid' in Zoeterwoude bereikbaar moet maken heeft meer voeten in de aarde dan ooit enkele jaren geleden gedacht is. De discussie waar deze weg precies moet komen is weer volledig open. Twee reeds afgezworen alternatieven liggen opnieuw op tafel, en het in 1977 'aangenomen' plan moet eigenlijk in de prullen bak verdwijnen. Tijdens een gecombineerde commissie vergadering mogenavond zal de gehele problematiek we derom worden besproken. De ontsluitingsweg, die aangesloten moet worden op de (doodlopende) Miening, moet in de Rijnstreek-zuid de nieuwe kavels bereikbaar maken voor de boeren en de weg worden naar enkele nieuw te bouwen boerderijen. In het begin van 1976 worden de eerste gesprekken .ge voerd over deze weg. Er blijken dan eigenlijk drie mo gelijke alternatieven te bestaan. Een ontsluitingsweg gekoppeld aan de Miening langs de Meerburgerwate ring (noord-ontsluiting). Het tweede plan is de ontslui ting te realiseren ter hoogte van Miening 33 en het der de plan is om gebruik te maken van het zogenaamde Rijnsburger-pad (zuid-ontsluiting). De gemeente Zoeterwoude doet in 1977 het voorstel om halverwege de Miening de nieuwe weg te rea liseren (bij huisnummer 33). Op 1 december van dat jaar wordt dit voorstel met diverse betrokke nen besproken en de weerstand tegen dit plan blijkt groot. Be zwaren als slechte bodemge steldheid, twee bochten in het traject, een langere afstand, en eventuele moeilijkheden met de volkstuinders aldaar, worden naar voren gebracht. Het resul taat voor de mensen die bezwa ren maken is positief. De ge meente besluit van deze variant af te zien. Op 23 mei 1978 blijkt dat gekozen is voor de meer zuidelijke ontsluiting, bij het Rijnsburger-pad. Al eerder, sep tember 1977, hebben gedepu teerde staten (dagelijks bestuur van de provincie)! te kennen ge geven dat zij juist bezwaren heb ben tegen deze ontsluiting bij de zuidelijke bocht van de Miening. De gemeente blijft echter voet bij stuk houden en op 8 juni 1978 delen gedeputeerde staten mee dat ze toch akkoord kunnen gaan met het nieuwe plan. Oorspronkelijk Het blijft dan enkele jaren rustig, tot 4 februari 1982. De ontslui tingsweg prijkt op de agenda van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. Het col lege van burgemeester en wet houders blijkt echter toch weer meer te voelen voor het oor spronkelijke plan: aanleg nabij Miening 33. Dit schiet in het ver keerde keelgat van onder meer de Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling (PCR). Deze vindt dat B en W nu "plotseling terugkomt op eerder gemaakte afspraken". B en W stelt echter dat in eerdere fase geen afweging heeft plaatsgevonden van land schappelijke, technische en fi nanciële aard. In de onlangs verschenen nota "In steekweg grote polder" is de con clusie dan ook: "Wij kunnen op grond van de geschetste omstan digheden tot geen andere con clusie komen dan dat het voorge stelde tracé onaanvaardbaar is en dat de insteekweg aangelegd dient te worden op het zoge naamde 'oorspronkelijke tracé' (Miening 33 - red.). In de nota wordt verder uitgebreid inge gaan op de bezwaren die tegen deze oplossing in de loop van de tijd naar voren zyn gebracht en komen uiteraard ook de voorde len van het 'oorspronkelijk tracé' aanbod. De belangrijkste voor delen zijn wel dat er geen onher stelbare aantasting van het dorpsgezicht plaatsvindt, dat de ZOETERWOUDE - "Er is geen sprake van serieuze graafwerkzaamhe den. Er wordt een gleuf gegraven, maar dat is niet grootschalig. In overleg met biologen is juist voor dit tijdstip gekozen, daar de vogels al uitgebroed zijn". Dit zegt een woordvoerder van de provincie Zuid- Holland over de graafwerkzaamheden die in de Vlietland op dit mo ment plaatsvinden. De groep natuurbeschermers die zich inzet voor het behoud van de vogel soorten in de Meeslouwerpolder, was boos op de provincie omdat door deze graafwerkzaamheden ruim honderd nesten verloren zouden zijn gegaan. Gisteren schreven we hierover in deze krant. De provincie be strijdt echter dat er vogelnesten met jongen of eieren verloren zijn ge gaan. "Het kan natuurlijk zyn dat door de werkzaamheden nesten weg zijn gegraven, maar niet van broedende vogels", aldus de woordvoer der van de provincie. Desgevraagd zegt de woordvoerder dat het hier gaat om voorbereidende werkzaamheden voor de komende verwijdering van de bodemgrond (zogenaamde ontgronding). "Op 1 januari 1987 moet de ontzanding stoppen. Daarom zijn ze nu zo snel mogelijk begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden". Volgens de woordvoerder zijn de verschil lende werkgroepen natuurbeschermers inmiddels door gedeputeerde Borgman uitgenodigd voor een gesprek hierover. Mogelijk verhuur aan Jongerenhuisvesting Pop In het muziekcafé van de Linde hoeve in Voorschoten treedt morgenavond de Clover Blue- grass Band uit Rijnsburg op. De band speelt de zogenaamde "hillbilly"-muziek. De zaal gaat open om half tien. Expositie In het verpleeghuis Leythenrode i de Hoogmadeseweg in Lei kring Leiderdorp een expositie van silhouetten gehouden. De werkstukken zijn gemaakt door Laurien Koek. De expositie is dagelijks te bezoeken van tien tot acht uur. Recreatiefietsen De Leiderdorpse fietscrossclub "De Rakkers" heeft ook een re creatie-afdeling. Morgenavond is er een bijeenkomst georgani seerd waar de recreatiefiets club officieel zal worden opge richt. De bijeenkomst is in de kantine van de sportzaal Op Dreef en begint om half negen. Overigens wordt de fietscross- baan op 2 oktober officieel ge opend. LEIDSCH SL DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Uitgave Urtgeversmaatschapp»| Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIOEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-1*4941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschn|ving geen administratie- en incassokosten Voor betaling var\ abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Losse nummers 0,80 Directie G Koopman Adju net - hoofdredacteur R O Paauw AJg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn, Brussel. Londen, Panjs. Washington Cairo. Rome, Madrid, Mexico en Wenea. Commentator WFJ Wirtz I. 071-144941 tst 222 De Miening met als zijstraat het Rijnsburgerpad. Daar zou de insteekweg moet worden gerealiseerd. Althans dat afgesproken. De gemeente voelt er echter niet veel meer voor en wil de weg nu aanleggen nabij de Miening 33.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2