LEIDSCH DAGBLAD Iedereen in "ziekenfonds I i i iimI 11 PLO mag Beiroet via zee verlaten "Rijk moet loonvorming vrijlaten Flatbewoner gebruikt jaar stroom van buren Nieuwe margarine met smaak van roomboter Wetenschappelijke raad doet regering voorstel: Bedrijf bezet na verdwijnen half miljoen Roethof wellicht uit Kamer iug Gekaapt vliegt omsingeld Tl WERELD, 77L/UV0,'D STREEK LEIDSCH DAGBLAD iWOENSDAG 30 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36817 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Ad).-hoofdredadeur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VoorWnrs ooWon Commissie Wagner: «1 M DEN HAAG (GPD) - De overheid moet de be voegdheid tot het uitvaar digen van een loonmaatre gel worden ontnomen. Vakbeweging en werkge versbonden moeten hun loononderhandelingen vrijelijk kunnen voeren. Komen zij niet tot een ak koord, dan zullen zij de oplossing van zo'n impas se in handen moeten leg gen van een arbitragecom missie die zij zelf kiezen. De Adviescommissie inzake de Voortgang van het Industriebe leid (naar haar voorzitter de Commissie-Wagner genoemd) beveelt dat aan in het verslag over haar werkzaamheden in de eerste helft van dit jaar. Zoals we vorige week al meldden, adviseert de commissie tevens dat verhoging (of verlaging) van de salarissen van ambtenaren niet langer bepaald mag worden door wat er in het bedrijfsleven gebeurt. De overheid zal een eigen loonbe- leid moeten voeren, hetgeen vol gens de commissie tevens sta kingsrecht voor ambtenaren met zich mee moet brengen. Ook ten aanzien van de sociale uit keringen wil de commissie de banden naar de loonontwikke ling in het bedrijfsleven doorge sneden zien. De prijscompensa tie gaat er in het nieuwe rapport van de commissie ook onder door. Ze mag geen automatisme blijven maar uitsluitend voor werp van onderhandelingen moeten zijn. De commissie beveelt voort een versoepeling van ontslagregelin gen aan, meent dat uitzendbu reaus niet onnodig in hun werk moeten worden belemmerd, en vindt dat meer gebruik moet worden gemaakt van arbeids contracten voor beperkte tijd (met name bij schoolverlaters), met daarbij de garantie dat ww- rechten worden opgebouwd. EMMEN (GPD) - Een Emmense flatbewoner heeft een jaar lang op kosten van zijn buurman elektriciteit gebruikt. Buurman kreeg argwaan toen hij over de periode juni '81 tot juni '82 een bijna twee keer zo hoge rekening van het elektriciteitsbedrijf kreeg als in het voorgaande jaar. Toen de „verdachte" bewoner in de kelder bezig was met een boor machine, onder het genot van een muziekje op de radio, nam buur man de proef op de som: hij draaide de zekering in zijn eigen woning eruit. Daarop werd het stil in de kelder: boormachine en radio zwegen. Een onderzoek van het ECD leverde een verbinding op tussen de meter van de gedupeerde buurman en de belendende woning. De clandestiene stroomgebruiker heeft inmiddels een betalingsrege ling met zijn buurman getroffen. VN-secretaris bezoekt 12 juli ons land DEN HAAG (GPD) - De secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Javier Perez de Cuellar, zal op 12 juli tijdens een Europese rondreis ook een bezoek aan ons land brengen. Het bezoek van Perez de Cuellar maakt deel uit van een rondreis langs diverse Europese landen. Perez de Cuellar zal o.a. met pre mier Van Agt spreken over de Nederlandse bijdrage aan de VN- troepenmacht in Libanon, Unifil, en daarnaast mogelijk over een eventueel Nederlands lidmaat schap van de Veiligheidsraad per 1 januari 1983. ROTTERDAM (GPD) - Onder de naam 'Morgenzal tn oktober een margarine met de smaak van roomboter op de markt komen. Het bedrijf Van den Bergh en Jurgens is met de ontwikkeling van de margarine bezig. Het nieuwe produkt wordt vervaardigd naar een Australisch re cept. De adviesprijs van een pakje 'Morgen' wordt fl,69 per 250 gram. Dal is een dubbeltje meer dan de duurste margarine. Een pakje roomboter kost ongeveer f 2,60. Van den Berg en Jurgens zegt met de 'roomboter-margarine' een gat in de markt te hebben gevonden. Een woordvoerder van het bedrijf: „De consument zou namelijk de behoefte hebben aan een margarine met een stevige structuur en een romige smaak. FLEVOHOF Op de Flevohof werd vanochtend ijverig gewassen en gepoetst. De werkzaamheden hielden ver band met de verkiezing van de mooiste koe van Nederland die vanmiddag op de manifestatie Landbouw '82 zou worden gehou den. JERUZALEM (GPD) - De Palestijnen mogen via zee het zwaar belegerde Beiroet verlaten. De schepen waarmee zij vertrekken, mogen worden geëscorteerd door de Franse marine. Bij hun vertrek uit Beiroet krijgen zij toe stemming hun persoonlijke draagbare) wapens mee te nemen. Weigert de PLO te vertrekken, dan wordt morgen of vrijdag een Is raëlische aanval op Beiroet ver wacht. Dit heeft de Israëlische premier Begin gezegd tijdens het Knesset-debat over de operatie 'Vrede voor Galilea'. De mogelijkheid dat de PLO in Beiroet blijft, werd tijdens het debat door Begin uitgesloten geacht. In een eerder stadium van de oorlog zei hij nog dat Is raël Beiroet niet zal binnentrek ken. Maar, aldus Begin, dat was toen het leger nog ver van de stad af stond. Nu is de situatie veranderd met het beleg door het Israëlische leger. De regering is vanmorgen opnieuw bijeengekomen om een verslag te horen over het diplomatiek overleg dat in Beiroet plaats heeft. De Amerikaanse onder handelaar Habib heeft Israël om meer tijd gevraagd. Dit is door minister van buitenlandse zaken Shamir van de hand gewezen. De verwachtingen waf" I gen niet hooggespannen, Iets warmer Zonnige perioden, later meer bewol king en tot de avond droog. Minimum temperatuur rond 10 graden. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Mati ge zuidwesten wind. 1 Juli 1982 Zon op: 05.24 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 17.22 uur, maan onder: 02.49 Het Knesset-debat was een tamme vertoning. De oppositie verklaar de zich tegen elke vorm van mili taire actie tegen Beiroet. Maar stemde uiteindelijk niet tegen het regeringsbeleid. Om tijdens de oorlogstoestand de eenheid te bewaren, onthielden regering en oppositie zich van eikaars mo ties, zodat uiteindelijk de rege ring 60 stemmen kreeg voor haar politiek en 47 Knesset-leden zich tegen een oorlog in Beiroet ver klaarden toonzalen leiderdorp fllphaV rietschans 67-cieba gebouw Alt U dl bedri|lsterrein "de baandenj tel (071) 413 414 open op werkdagen van 9-17 uur rijdags tot 15 30 uur Vermiste journalisten terecht SAN SALVADOR (UPI) - Zes journalisten die in El Salvador bij het plaatsje Suchitoto door guerrillastrijders werden weggevoerd zijn on gedeerd gevonden. De journalisten verblijven bij de regeringstroepen, 50 km noordelijk van San Salvador. De zes journalisten, een Britse, twee Guatemalanen en drie Salvadorianen, gingen maandag naar Suchitoto voor de gevechten tussen guerrillastrijders en leger. Ze werden meegenomen nadat de verzetsstrijders een bus die voor hun auto's reed in brand hadden ge stoken. Kinderbijslag 2.46 pet. omhoog DEN HAAG (ANP) - De kinderbijslag gaat per 1 juli omhoog met 2,46 procent. Nu het voornemen van minister De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid om de kinderbijslag met 1,7 procent te verlagen de Tweede Kamer niet heeft gehaald, zal een gezin met een kind per 1 juli 291 gulden per kwartaal aan kinderbijslag ontvangen. Een gezin met twee kinderen krijgt 763., drie kinderen 1.235 gulden., vier kinderen 1.806 gulden., vijf kinderen 2.376 gulden zes kinderen: 3.005 gulden., zeven kinderen 3.635 gulden en acht kinderen 4.328 gulden per kwartaal. Als het oudste kind jonger is dan drie jaar dan krijgt een gezin met een kind 146 gulden, een gezin met twee kinderen 618 gulden, drie kinde ren 1.090 en vier kinderen 1.660 gulden per kwartaal. In Dordrecht DORDRECHT (ANP) - Veer tig werknemers van Mantex in Dordrecht, groothandel in chemische produkten, -heb ben gisteravond hun bedrijf bezet. Zij zijn het niet eens met het faillissement dat maandag door de directie is aangevraagd, omdat zij direc teur H. Smeelen er van ver denken een half miljopen aan het bedrijfskapitaal te heb ben onttrokken. Volgens werknemerswoord voerder M. Damen is Mantex over de kop gegaan doordat de directeur dit bedrag heeft overgeboekt op een Zwitser se bankrekening. Smeelen zegt echter niets van zo'n transactie te weten. Volgens hem is het faillissement te wijten aan een sterk teruglo pende omzet, door interne problemen en een hoog ziek teverzuim. Districtsbestuurder Wim Siebe van de Dienstendbond FNV, die zich achter de bezetters heeft geschaard, bestrijdt dat er sprake is van een stagne rende omzet. Ook hij wijt de problemen aan verdwijning van een half miljoen gulden uit het bedrijfskapitaal. Mantex werd begin deze maand overgenomen door een Amerikaanse beleggings maatschappij, die vervolgens Smeelen als directeur aan stelde. DEN HAAG (GPD) Het systeem van ziekenfondsverze kering kan worden afgeschaft. In plaats daarvan moet er een algemene volksverzekering voor iedereen komen. De verzekering zou alleen gelden voor basisvoorzienin gen, maar geen rekening houden met het feit of iemand werkt of niet. Wie méér wil, zou zich zelf aanvullend moe ten verzekeren. Dat voorstel heeft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid de regering gedaan. Het advies maakt onderdeel uit van een reeks wijzigingsvoorstellen voor het welzijnsbeleid. De gezondheidszorg is volgens die raad de laatste jaren veel te duur geworden. In 1963 betaalde Ne derland 4,3 procent van het tota le landelijke inkomen aan medi sche zorg. In 1980 was dat geste gen tot 8,8 procent (totaal bijna dertig miljard gulden). Het is zo duur geworden volgens de raad omdat de bevolking veroudert, maar ook omdat Nederlanders zich meer laten behandelen voor zaken die vroeger als „ongemak ken" werden beschouwd. Om de patiënt te dwingen zuinig om te gaan met de medische voorzieningen, moet iedereen voor al die voorzieningen een ei gen bijdrage betalen. De raad ziet als voordeel, dat dan de pre mies voor de volksverzekering belangrijk lager kunnen zijn. Ook artsen en ziekenhuizen moe ten worden gedwongen zuiniger te werken. Dat kan onder meer door artsen en ziekenhuizen niet langer per verrichting te betalen, en een tuchtraad in te stellen die medisch personeel op de vingers tikt als ze onnodig duur werken. De raad schrijft in zijn adviesrap port dat veel moet veranderen op welzijnsgebied omdat er steeds meer kritiek op het nut van die sector loskomt. De kritiek neemt toe, omdat de welzijnszorg steeds meer geld opslokt terwijl de inkomsten van Nederlanders dalen. Om de kritiek en al te forse bezui nigingen voor te z(jn, moet de fa lende welzijnszorg snel een an dere richting inslaan, meent de raad. De raad geeft in het advies een reeks voorstellen die volgens haar mening praktisch zijn en onmiddellijk uitvoerbaar: - Geen vaste pensioneringsleeftijd: wie wil, moet vervroegd met pensioen kunnen. Wie wil door werken na 65 jaar zou dat ook moeten kunnen. - De rol van de overheid als alles- verzorgende instelling moet ver dwijnen. De burgers zouden zelf meer voor het eigen welzijn moe ten zorgen. Vandaar ook het voorstel een eigen financiële bij drage te vragen voor gezond heidszorg. - Inschakelen van meer vrijwilli gers, waarbij ook mensen met een uitkering recht krijgen vrij willigerswerk te doen. 22 PAGINA'S In Dordrecht gif gevaar onderschat PAGINA 7 Nederlanders lief voor etherpiraten Eurotop ten einde: matig compromis PAGINA 9 Zwitsers pakken bankgeheim aan PAGINA 19 Elske ten Veld Hein Roethof UTRECHT (GPD) - De socialist Hein Roethof komt mogelijk na de verkiezingen niet terug in de Tweede Kamer. Dit is het ge volg van het feit dat het ge westelijk bestuur Utrecht van de PvdA hem op een niet-ver- kiesbare plaats heeft gezet. Roethof moet het veld ruimen voor Elske ter Veld, die sinds één jaar in de Kamer zit. Hein Roethof is bijzonder teleurge steld. „Ik wacht af wat de afde lingen op 14 juli over de voor dracht zullen beslissen. Ik blijf onverminderd beschikbaar, maar te juichen sta ik niet Vong jaar plaatste het gewest mij nog na Den Uyl als tweede op de lijst, wat met applaus werd begroet". RocÜiof. ruim tien jaar kamerlid, h^ft zich de afgelopen jaren in de Tweede Kamer voortdurend ingezet voor onder andere de rechten van vrouwen. Hij was nauw betrokken bij het ontwik kelen van een abortuswetgeving. BANGKOK (Reuter/UPI) - De vanochtend gekaapte Boeing 747 van de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia stond van middag op een afgelegen plaaLs van het internationale vliegveld van de Thailandse hoofdstad Bangkok Vyftig man speciale veiligheidstroepen hebben het toestel met nog 257 passagiers aan boord omsingeld De kaper, de 33-jange Ekanayaka Sepala die de Sn Lankese natio naliteit bezit, eiste de overkomst van zijn Italiaanse vrouw en zijn achtjarige zoon uit San Sesano, in midden Italië. Maar volgens een Thailandse funetu.n.ïiwei gert zij naar Bangkok te komen. Sepala eist bovendien een los- gi ld van 700 000 gulden Zeven uur na de landing in Bang kok liet de kaper vier Indiase passagiers vrij, een vrouw met haar kind en twee zieken Zijn vrouw nep in een telefoonge sprek met de Italiaanse ambassa de in Bangkok haar man op zyn kaping op te geven Regio-omroep West haalbaar LEIDEN - In het gebied Leiden- Den Haag-Delft is plaats voor een professioneel opgezette re gionale omroep Dat staat in een nota van de stichting ter voorbe reiding van de zogenaamde "Omroep West" De stichting die officieel Regionale Omroep Groot Den Haag heet, heeft eind vong jaar een zendmachtiging aangevraagd voor drie uur regio nale radio per dag. Het gebied dat Omroep West wil bestrijken omvat dertig gemeen ten waaronder vier grote (Den Haag. Leiden, Delft, Zoeter- meer). De uitzendingen zouden via een bepaalde golflengte in de ether gebracht moeten worden en niet uitsluitend via dg kabel. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (I 57.35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Naam Adres PostcodePlaats Telefoon Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B V.. Antwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon vt/ te sturen kunt u ook even bellen (071-144941) T

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1