BOEKEN C Op zoek naar een medemens MIJN VRIENDEN Herman Pieter de Boer: meesterlijke verhalen De strijd van Pedro "Mijn vrienden" herontdekt 'Rgman Politiebond verwerpt vergoedingsvoorstel Een andere kijk op ontwikkelingshulp Havenstaking kostte Duitsers miljoenen VOENSDAG 30 JUNI 1982 'De strijd van Pedro' werd oor spronkelijk uitgebracht in 1974 in Italië. Sindsdien heeft auteur Alberto Manzi met dit boek heel wat prijzen in de wacht gesleept. Zijn verhaal over het uitzichtloze bestaan van landarbeiders in Zuid- Amerika is nu vertaald in ons land verschenen en (helaas) nog steeds actueel. Pedro behoort evenals duizen den andere eenvoudige en ar me Zuidamerikanen tot de campesino's. Landarbeiders, in de meeste gevallen analfa beten, die door grootgrond bezitters worden uitgebuit. Als zoethoudertje krijgen de ze rechteloze en straatarme mensen soms een klein stuk je grond van hun baas, dat ze mogen bewerken om zo in hun levensonderhoud te kun nen voorzien. De meeste landarbeiders aanvaarden de situatie en verzetten zich niet. Af en toe is er een, die wèl zijn mond open doet en opkomt voor zijn rechten. Zo'n man is Pedro. Aanvankelijk verricht Pedro evenals zijft dorpsgenoten zonder morren het afmatten de werk op het landgoed van zijn baas. Maar het vernede rende optreden van de op zichters - het doodranselen van een weerloze man en het platbranden van het dorp - brengt Pedro in opstand te gen de onderdrukking en de botte machtswellust. Op waardige wijze pleit Pedro voor zijn rechten en die van zijn lotgenoten. Een eenvou dige arbeider, die opkomt voor zijn rechten en boven dien kan lezen en schrijven - iets heel bizonders voor een boer - wekt angst en achter docht. 'Ik ben geen commu nist. Ik ben niets. Alleen maar een landarbeider, die wil dat men zich aan de wet ten houdt die ook voor mij zijn gemaakt', verdedigt Pe dro zich. Maar dergelijke ideëen verkondigen is in Zuid-Amerika levensgevaar lijk. Na tergende treiterij en bruut geweld moet Pedro uit eindelijk zwichten voor een kogel. Zo ruimt het gezag in Zuid-Amerika 'storende ele menten' op Manzi ziet kans om in een een voudig verhaal de rol van de kerk en de verhouding in Zuid-Amerika tussen ver schillende lagen van de be volking - maar ook tussen ar beiders onderling - duidelijk te maken. Door de aangrij pende wijze waarop Manzi vertelt - zonder sentimenteel te zijn - wordt de lezer nauw bij het gebeuren betrokken. Het einde is voorspelbaar, maar komt toch nog als een slag. Want ondanks alle ellen de heeft het verhaal een on dertoon van hoop, dat het eens beter zal zijn. 'Maar hoe veel Pedro's zullen nog moe ten sterven, voordat een mens leert zijn medemens te respecteren?' luidt de slotzin van het boek. Een beklem mend verhaal, bizonder goed geschreven, voor iedereen - ook volwassenen - vanaf 12 jaar. Het verhaal is geïllu streerd door Roberto Inno- centi en vertaald door Arie Baaijens. MARGOT KLOMPMAKER Extra Laten we de Duitse schrijver Peter Handke prijzen, want hij is het tenslotte geweest die Emmanuel Bove (1898-1945) herontdekte. Mijn vrienden, heet de Ne derlandse vertaling van het werk dat laatstgenoemde op 23-jarige leeftijd schreef. In deze roman die in Parijs speelt volgen wij Victor, die op een vochtig kamertje in een volksbuurt woont. Hij leeft van een oorlogspen sioen. Werken doet hij niet. Victor loopt de hele dag door de stad, verlangend naar een ontmoeting met een mede mens. Want eenzaam is hij, Victor. "Sommige sterke mensen zijn niet alleen in de eenzaamheid, maar ik, die zwak ben, ik ben eenzaam omdat ik geen vrienden heb". Soms zijn de goden hem welge vallig, komt hij iemand tegen die met hem wil praten. Bil- lard bijvoorbeeld. Na één ontmoeting hoopt Victor Ba ton dat Billard zijn vriend wordt. "We zouden 's avonds uitgaan. We zouden samen eten. Als ik geen geld zou hebben, zou hij het me lenen en omgekeerd ook, vanzelf sprekend". Tsja, geld lenen, het kon niet misgaan: Billard wil inderdaad geld hebben en Victor ziet hem nooit meer te rug. teert hij niet met zelfmoord. Terwijl je zou verwachten dat hij al lang aan een touw had moeten hangen, is het tegen deel eerder het geval: Baton hangt ondanks alles aan het leven. Als de schipper Neveu hem dan ook voorstelt om geza menlijk in de Seine te sprin gen peinst Victor zich suf om een uitvlucht te bedenken. Op het laatste moment, als zijn leven al aan een zijden draadje hangt, krijgt hij ein delijk een inval waardoor hij zich kan bevrijden uit de ijze ren greep van de schipper. "We zyn gered!" Niets begrij pend keek hij mij aan. "Ik heb net ontdekt dat ik wat geld heb". De onbekende stond op, deed een stap voor waarts. Kiezelstenen gleden tussen zijn vingers weg. Zijn ogen schitterden alleen in het midden". Na deze openba ring wil ook de schipper weer leven; en op gaat het, naar een café. Het is gevaarlijk om de essentie van dit boek weer te geven, want leidend tot gemorali seer. Maar laten we eindigen met wat Victor in de epiloog van het boek zelf over zijn be staan zegt: "Een man als ik, die niet werkt, die niet wil werken, zal steeds gehaat worden. In deze arbeiderswo ning was ik de gek die ieder een eigenlijk had willen zijn. Ik was degene die, om vrij te lendige toestand hennner- zijn, zich vlees, bioscoop, wol de". ontzegde. Ik was degene die WIM BRANDS deze mensen, zonder het te "Mijn Vrienden", Emmanuel Bove, willen, elke dag aan hun el- uitdreven door De Prom, 18,50. Herman Pieter de Boer Aan het literaire front wordt de laatste tijd heel wat afgejam- merd over de opkomst van het korte verhaal. Een fat soenlijke pil van een roman is er nauwelijks meer bij. zo klagen de critici. Ze hebben gelijk (literatuurcritici heb ben altijd gelijk), maar me dunkt dat deze ontwikkeling ook van montere kant beke ken kan worden. Nog afgezien van het feit dat ik zelf, ongeduldig van aard, het korte verhaal prefereer mag best worden geconstateerd, dat dit snelle genre aan (lite raire) kwaliteit wint. Relatief vrij weinig mensen kauwen zich met smaak door een vet te roman, en er zijn in Neder land niet zoveel auteurs in staat hun logge literaire ge recht van 200 pagina's of meer naar behoren te krui den. Om in culinaire termen te blij ven: het korte verhaal sluit momenteel veel beter aan bij de nouvelle cuisine - veel kleine, lichte en smakelijke hapjes. Een excellent voorbeeld is het werk van Herman Pieter de Boer die zijn sporen in deze literaire keuken al ruim schoots verdiend heeft. Ook in zijn jongste bundel korte verhalen, De Divanpop en andere verhalen, treffen we de ingrediënten, die zijn vori ge schotels tot een succes maakten. Een idee, een fanta sierijke uitwerking, een mil de plot en dat alles meester lijk vermengd met functione le dialogen en een beheerste, uiterst strakke structuur. Vakmanschap is meester schap. Het valt niet mee een keuze te maken uit de 37 vaak kostelij ke verhaaltjes in deze bundel. De onderwerpen of liever, de invallen van de schrijver lo pen uiteen van humor tot tra giek, of - wat vaak het geval is een combinatie van bei de. Inherent aan De Boer's korte vertellingen is wel de onmogelijkheid de thema tiek. personages e.d. grondig uit te diepen wat uiteraard bij een werk van romanlengte wèl kan (en onontbeerlijk is). Dat neemt niet weg dat verha len als De man die een vuur maakte ondanks, of juist door zijn beknoptheid wel degelijk indruk maken. Om in enkele bladzijden het ver driet op de lezer over te dra gen van een man die zojuist zijn broer en compagnon ver loren heeft, is een opgave die de meeste auteurs niet aan zouden kunnen. De grote ontspanningswaarde, strakke compositie en vaak bijzonder gevoelige thema tiek in De Divanpop en ande re verhalen zorgen er in elk geval voor dat Herman Pieter de Boer allang niet meer aan de periferie der vaderlandse letterkunde rondscharrelt. Hij kan zich meten met de besten. En daar hoef je ken nelijk geen roman voor te produceren, dat blijkt. ROB VOOREN ROTTERDAM (ANP) - Een bui tengewoon congres van de Ne derlandse Politiebond (NPB) heeft gisteren in Rotterdam in meerderheid de voorstellen met betrekking tot vergoeding van onregelmatige diensten verwor pen, zoals de ministers van bin nenlandse zaken en justitie in fe bruari van dit jaar hebben ge daan. Deze voorstellen zouden neerko men op een achteruitgang van de onregelmatigheidsvergoeding van 8 naar 7,6 procent. In ruil daarvoor hebben de ministers aangeboden de onregelmatig heidstoelage per individu te be kijken: wie méér onregelmatig werkt krijgt meer geld. Met name de afgevaardigden van de rijkspolitiekorpsen uitten tij dens het congres hierover hun ongenoegen. Zij hebben in de re gel minder met continudiensten te maken dan hun collega's van de gemeentepolitie en zouden er dus, in tegenstelling tot de mees te politiemensen in gemeente dienst, financieel op achteruit gaan. Ook bleek een ruime meerderheid van het congres tegen de voorge stelde verhoging van de ME-toe- lage (extra vuil werk) met veertig gulden per maand. Binnen de bond zijn er stromingen, die zich afvragen waarom nu juist het omstreden ME-werk ex tra moet worden beloond. Voorzitter Leen van der Linden van de NPB zei blij te zijn dat hij met deze "duidelijke uitspra ken" volgende week woensdag het georganiseerd overleg met de ministers kan instappen. Van der Linden zegt dat de NPB de mi nisters er nogmaals op zal wij zen, dat ze alleen met algehele verhoging van de onregelmatig heidstoelage het steeds zwaarder wordende beroep van politieman kan waarderen. STOCKHOLM (ANP) - Staatsse cretaris mevrouw Lambert-Ha- quebard (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft gisteren op de ministersconferentie in Stockholm voorgesteld interna tionaal maatregelen te nemen om de zogenaamde zure regen te voorkomen. Deze houden onder meer in: het gebruik van zwave- larme brandstoffen, het toepas sen van schone technologién bij het stoken van fossiele brand stoffen, energiebesparing en een beperking van de uitlaatgassen van auto's met een factor 3. Op de drie dagen durende confe rentie, waaraan 35 landen deel nemen, drong de bewindsvrouw Irak: "Alle troepen nu weg uit Iran' BEIROET (AFP/UPI) - De Iraakse strijdkrachten heb ben gisteren de algehele te rugtrekking voltooid van Iraans grondgebied. Dit heeft het Iraakse overheidspersbu- reau INA gisteren meege deeld. Iran werd gewaarschuwd dat het de strijd moet staken. "Onze strijdkrachten staan klaar om de agressors een les je te leren ingeval ze de Iraak se soevereiniteit schenden". Iran heeft herhaaldelijk laten doorschemeren niet met de oorlog te willen stoppen ten zij aan voor Iraks president Saddam Hoessein zo goed als onaanvaardbare eisen wordt voldaan. Chomeini herinner de hieraan in een boodschap gistermorgen. Als Irak niet aan al deze eisen voldoet zul len we de oorlog voortzetten en ze met geweld vervuld krijgen, aldus Irans revolu tionaire leider enkele uren voor de Iraakse aankondi ging. Staatssecretaris Bestrijding "zure regen" noodzakelijk er bij de deelnemers op aan het in de lucht brengen van zwavel- dioxyde en stikstofoxyden, die de oorzaak zijn van de zure neerslag, in hun landen in eer ste instantie te bevriezen. Ver volgens zou iedereen zo spoedig mogelijk maatregelen moeten nemen om de uitstoot van zwa- veldioxyde te beperken. Mevrouw Lambers maakte haar toehoorders duidelijk dat de grensoverschrijdende milieu vervuiling zo ernstig is, dat de landen geen afwachtende hou ding mogen innemen. De schade, die de verzuring van de neerslag aantoonbaar heeft aangericht of zou hebben aange richt, is volgens haar zo groot dat geen land of internationale gemeenschap het zich kan per mitteren werkloos toe te zien. Argentijnse vakbonden goedgekeurd BUENOS AIRES (AFP) - De Argentijnse minister van ar beid heeft gisteren bekend gemaakt dat hij de statuten van nog eens 78 vakbonden heeft goedgekeurd, waaron der die van scheepsbouw, ha venarbeiders en douane, die dus hun normale activiteit kunnen hervatten. Tot dusver hebben de Argen tijnse autoriteiten de statuten van 233 vakbonden goedge keurd. bij een derde hiervan zijn leiders gekozen. Drie Britse journalisten, die maandag na 77 dagen hechte nis waren vrijgelaten, zijn gisteren naar Buenos Aires vertrokken. Een federale rechter heeft bepaald dat zy Argentinië kunnen verlaten Tony The De drie, Ian Mather ei Prime van The Obsei Simon Winchester vi Sunday Times, waren be schuldigd van spionage en zijn op borgtocht van 100 mil joen Argentijnse pesos (onge veer 1250) in vrijheid ge steld. "Zes overhemden voor Wasparn" Wasparn is een plaatsje in het noordoosten van Nicaragua, vlakbij de grens met Honduras. Tot voor kort waren hier de Miskito- Indianen gehuisvest. Maar de regering van het land heeft deze groep gedwongen naar elders te verhuizen. "Omdat er zich on der hen anti-regeringsgezinde elementen bevonden", luidt de officiële lezing uit de hoofdstad Managua. "Omdat zy hun land bouwgronden met wilden afstaan", is de onofficiële verklaring De revolutie die enige jaren geleden het schrikbewind van dicta tor Somoza verjoeg, was deze arme streek van Nicaragua prak tisch voorbijgegaan. De Indianen waren door Somoza in betrek kelijke rust gelaten en ze bleven dan ook tamelyk apathisch onder de revolutie die de Sandimsten voerden. Nu de Sandinis ten de macht hebben, zyn er nog altyd aanhangers van Somoza die vanuit Honduras actie voeren om het bewind in Managua omver te stoten. En voor hun acties gebruiken zy logischerwijs de streek in Nicaragua die het dichtst by de grens met Honduras ligt. Geen wonder dat de jonge regering, onzeker als ze is. meer greep op dit gebied wil hebben. Dat daar nu juist Miskito-India- nen zitten die het weinig uitmaakt of er een Sandinistische rege ring in Managua zetelt of niet, komt dan slecht uit Vandaar de gedwongen verhuizing. Jammer en treurig voor de Miskito-Indianen van Wasparn. Tegen deze achtergrond is het des te dramatischer het boekje "Zes overhemden voor Wasparn" te lezen Het is een verslag van de manier waarop daar een ontwikkelingsproject van de grond komt. Met veel vallen en weinig opstaan. De schrijver van het boekje. Hans Bastogne, heeft zichzelf met opzet in de wat onbenullige rol van naeve westerling geplaatst. Hy reist mee met de directeur van Simavi, Sierk Keumng, die natuurlijk wèl van zyn ervaring in ontwikkelingshulp getuigt Een soort Bulletje-en-Bonestaak-verhouding dus. waardoor ech ter voor mensen die niet zo thuis zyn op het gebied van ontwik kelingswerk een heleboel duidelyk wordt. Want de gemiddelde westerling die wel is geïnteresseerd in de Der de Wereld heeft toch vaak een verkeerde kyk op het hoe en waarom ontwikkelingswerk wordt bedreven. Wie zélf gaat kij ken en het moeizame proces meemaakt, zal in eerste instantie inderdaad zo naiëf zijn, zoals Bastogne, om zes overhemden mee te nemen. Daardoor zichzelf vleiend met de gedachte dat zoiets heel wat moet zyn voor mensen die geen draad aan hun lyf hebben. Doorredenerend zullen ontwikkelingshulporganisaties dezelfde fout kunnen maken. Zij kunnen er vanuit gaan dat door het sturen van twee tractoren in een dergelijk gebied pnma werk wordt gedaan. Daarbij realiseren zy zich echter niet dat een ar me boer geen geld heeft voor onderdelen en dieselolie om derge lijke machines lang draaiende te houden. De ontwikkelingshulporgamsaties hebben echter de afgelopen ja ren veel van hun fouten geleerd Vandaar ook dat in dit verslag Sierk Keuning niet vreemd staat te kyken, wanneer hij niet jui chend en met open armen wordt ontvangen. Zo met Bastogne, die vaak kwaad wordt als de twee voor de zoveelste keer op de bureaucratie en achterdocht van de beslissende instanties dood lopen. Toch komt hij er ook achter dat het niet zo vanzelfsprekend is dat alles wat de westerling goeddunkt in de Derde Wereld voor zoe te koek wordt geslikt. Vanzelfsprekend willen de autoriteiten een vinger in de pap houden Het is immers hun land, al heeft het dan hulp van anderen nodig. "Zes overhemden voor Wasparn" is dankzij dit bewustwordings proces een boeiend boekje geworden. Juist voor mensen die op een makkelyk leesbare manier willen kennismaken met de pro blemen van een Derde Wereld-land, dat zich bovendien nog maar net heeft ontworsteld aan een dictatuur Dat het Simavi-project slachtoffer is geworden van, laten we het maar de kinderziekten van de revolutie noemen, is vreselijk jammer. Maar zoals een revolutionaire het onlangs nog uitdruk te: "Geef ons vyf jaar". Want die tijd heeft een jonge revolutio naire regering minstens nodig om vaste voet aan de grond te krijgen. Of, om met de directeur van Simavi te spreken: "Dit land had hard behoefte aan een revolutie Laten we hopen dat het deze revolutie is, anders staat het land er nog slechter voor". ANNEMIEK RUYGROK ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om vast te stellen hoe groot de schade is die het Duitse achterland heeft geleden door de staking in met name de kolen- en ertsoverslag en in de graansector in de Rotterdamse haven. Wel is duidelijk dat de schade in de mil joenen guldens loopt. Het spon tane karakter van de staking heeft de duitse ladingopvangers behoorlijk verrast. Dit zijn enkele van de conclusies die gisteren werden getrtikken door de Rotterdamse havenwet houder R. den Dunnen en voor zitter p K il Mayor Svutoe van de Rotterdamse havenwerkge versvereniging SVZ Samen met nog enkele kopstukken uit de haven hebben zij een twee dagen durend goodwillbezoek gebracht aan Dusseldorf en Bonn In dus- seldorf heeft de afvaardiging "puingeruimd" by directeuren en commissarissen van enkele grote erts- en staalgiganten als Mannesmann. Thyssen. Krupp en Estel Ook heeft de dek rV gesproken met vertegenwoordi gers uit de graan- en veevoeder- sector. Volgens wethouder Den Dunnen is tydens het overleg niet duidelyk geworden welke ladmgspakket- tcn door de staking voor de Rot terdamse haven verloren zyn ge gaan. De Duitse fabrikanten zyn echter wel onrustig geworden en willen hun risico meer spreiden. Meyer Swanteo "Niet alle eieren hoeven weer uit één mandje te komen". Volgens de SVZ-voorzitter zyn de Duitse werkgevers vooral verrast gey. rost door liet pontanr k.i rakter van de staking. Voor zo wel werkgevers als bonden luid de vry onverwacht de avond ploeg van het erts- en kolenover- slagbedryf Frans Swarttouw de staking in. Kort daarop ging ook de graansector "plat" Door deze spontane actie was het voor de duitse bedrijven niet of nauwelijks mogelyk voorraden te vormen. De Duitse staalbedry ven byvoorbeeld draaien voor zeventig tot tachtig procent op uit de Rotterdamse ha- Ook de graan en veevoedenndus- trie had beter kunnen inspelen op de situatie als de staking min der '.nverwacht was geweest. al dus Meyer Swantee Normaal ge sproken heeft deze sector buffer voorraden die toereikend zyn voor twee weken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17